سی و هفتمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
نوروز ۲۵۳۶ شاهنشاهی
شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو، والاحضرت‌ها ولیعهد، فرحناز، علیرضا و لیلا پهلوی نوروز ۲۵۳۶ شاهنشاهی
آیین سلام نوروزی ۲۵۳۶ شاهنشاهی هیات وزیران بار می‌یابند
شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو در کاخ سعدآباد فروردین ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
بازدید آریامهر از کشت و صنعت کارون بزرگترین پروژه کشاورزی ایران

۱ فروردین ماه ۲۵۳۶ پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران به ملت ایران از رادیو تلویزیون پخش شد:[۱]

۱ فروردین ماه ۲۵۳۶ بر پایه یک سنت دیرینه، روز نخست فروردین، نمایندگان مردم و دولت برای تهنیت گویی به شاهنشاه و شهبانو بار یافتند. تالار تاجگذاری کاخ گلستان جای برگزاری آیین سلام نوروز است.[۲]

۵ فروردین ماه ۲۵۳۶ بازدید شاهنشاه از بزرگترین پروژه کشاورزی تک محصولی ایران در اهواز. شاهنشاه آریامهر در دومین روز سفرشان به استان خوزستان از فعالیت‌های کشت و صنعت کارون، بزرگترین پروژه کشاورزی تک محصولی، دیدن فرمودند.

۶ فروردین ماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر در سالگشت استقلال بنگلادش پیام تهنیتی به پرزیدنت آن کشور فرستاده شد.

۱۶ فروردین ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو از ساختمان نوین وزارت کشاورزی و منابع طبیعی و بخش‌های گوناگون و دستگاه‌های مدرن کشاورزی نوین بازدید کردند. اعلیحضرتین از مرکز کاربرد کامپیوتر و سیستم انفورماتیک و ماهواره‌ای در کار کشاورزی و لابراتوار اطلاعات حاصل از تکنیک‌های مختلف سنجش از راه دور نیز دیدار کردند.

۱۶ فروردین ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو ساعت ۱۶ و ۴۵ دقیقه به همراهی امیرعباس هویدا نخست‌وزیر، ژنرال آجودان شاهنشاه آریامهر و فرمانده گارد شاهنشاهی از سازمان انتقال خون بازدید کردند.

۲۰ فروردین‌ماه ۲۵۳۶ به مناسبت گشایش کنفرانس انتقال تکنولوژی هسته‌ای در ایران، پرزیدنت کارتر، رئیس جمهوری امریکا، پیامی به اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر فرستاد:

۲۱ فروردین ماه ۲۵۳۶ از سوی دانشگاه پپرداین امریکا پیش از نیمروز در آیینی در کاخ نیاوران درجه دکترای افتخاری در حقوق به پیشگاه شاهنشاه آریامهر پیشکش شد. شاهنشاه آریامهر با ابراز سپاس، کرسی افتخاری و بورس تحصیلی این دانشگاه را که به نام علیاحضرت شهبانو است، پذیرفتند، و بیاناتی ابراز فرمودند:[۳]

۲۳ فروردین ماه ۲۵۳۶ وزیر دربار بلژیک و همسرش در کاخ نیاوران به پیشگاه شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو باریافت.

۲۴ فروردین ماه ۲۵۳۶ منوچهر گنجی وزیر آموزش و پرورش به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافت و گزارش پیشرفت بنیاد بانک فرهنگیان ایران و دادن وام مسکن به فرهنگیان با بهره‌ای کم را به آگاهی همایونی رساند.

۲۶ فروردین ماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد زادروز حضرت کیم ایل سونگ، رییس جمهوری دموکراتیک خلق کره، پیام تهنیتی به پیونگ ینگ فرستاده شد. هم چنین برای سالگشت زادروز علیاحضرت ملکه دانمارک پیام تهنیتی از سوی شاهنشاه آریامهر به کپنهاک فرستاده شد.

۲۷ فروردین‌ماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر در شصت و پنجمین سالگرد زادروز حضرت کیم ایل سونگ، رئیس جمهوری دموکراتیک خلق کره، پیام تهنیتی به پیونگ ینگ فرستاده شد. هم چنین از سوی شاهنشاه آریامهر به سبب سالگرد زادروز علیاحضرت ملکه دانمارک پیام تهنیتی به کپنهاک فرستاده شد.

۲۸ فروردین‌ماه ۲۵۳۶ آلفرد درگر [۴]، معاون دبیرکل حزب دموکرات مسیحی جمهوری فدرال آلمان در کاخ نیاوران به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافت.

۱ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ پس از نیمروز در پیشگاه شاهنشاه آریامهر بزرگ ارتشتاران آیین فارغ‌التحصیلی سالانه پرسنل فرهنگی فرماندهی آموزش‌های هوایی در تهران برگزار شد.

۱ اردیبهشت‌ ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر نیمروز به جزیره کیش تشریف‌فرما شدند.

۳ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ شاهدخت سیرین هورن و شاهدخت چولاب هورن، دختران پادشاه تایلند، در کاخ نیاوران به پیشگاه شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو باریافتند.

۶ اردیبهشت‌ ماه ۲۵۳۶ در سالروز بنیاد سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی شاهنشاه آریامهر ریاست عالیه سازمان، والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی، نیابت ریاست عالیه سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی، به همراه هیات مدیره را در کاخ نیاوران پذیرفتند. در این باریابی شاهنشاه آریامهر بیاناتی ایراد فرمودند:[۵]

۷ اردیبهشت‌ ماه ۲۵۳۶ به دعوت شاهنشاه آریامهر، پرزیدنت کارلوس پرز، رئیس جمهوری ونزوئلا و بانو برای یک دیدار چهار روزه وارد تهران شدند.


۲۰ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ شیخ راشد بن سعید آل مکتوم، نایب رئیس امارات متحده عربی و حاکم دبی، به همراه امیرعباس هویدا نخست وزیر، در کاخ نیاوران به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافت. در این باریابی گفتگوهای دوستانه‌ای پیرامون روابط ایران و امارات متحده عربی صورت گرفت.

۲۱ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر به مناسبت درگذشت حضرت شیخ خالد بن سلطان آل نهیان، برادر والاحضرت شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، رئیس دولت امارات متحده عربی، پیام تسلیتی به ابوظبی فرستاده شد.

۲۱ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر، طاهر بلخوجه وزیر کشور تونس را به هنگام ایوار (عصر) در کاخ نیاوران به پیشگاه همایونی پذیرفتند.

۲۴ اردیبهشت‌ ماه ۲۵۳۶ روزنامه‌نویس پرآوازه هند، کارانجیا از پارسیان زرتشتی به پیشگاه شاهنشاه باریافت و کتابی با فرنام «افکار یک پادشاه»، که وی درباره شاهنشاه آریامهر نوشته است به شاهنشاه آریامهر پیشکش نمود.

۲۵ اردیبهشت‌ ماه ۲۵۳۶ با پیام شاهنشاه آریامهر نهمین کنفرانس ملی کار گشایش یافت. شاهنشاه آریامهر در این پیام فرمودند:[۶]

۲۶ اردیبهشت‌ ماه ۲۵۳۶ خداداد فرمانفرماییان در باریابی به پیشگاه شاهنشاه آریامهر و با بودن و همراهی امیرعباس هویدا نخست وزیر، گزارش «انرژی و دورنمای جهانی ۲۰۰۰ – ۱۹۸۵» را به آگاهی همایونی رساند.

شاهنشاه آریامهر پس از شنیدن گزارش از سوی خداداد فرمانفرماییان، فرمودند:[۷]

۲۷ اردیبهشت‌ ماه ۲۵۳۶ ژان کرتین، وزیر صنایع و امور تجارتی و بازرگانی کانادا، در کاخ نیاوران به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافت.

۲۸ اردیبهشت‌ ماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر در سالگرد روز ملی نروژ، پیام تهنیتی به اعلیحضرت اولاف پنجم، پادشاه نروژ، به اسلو فرستاده شد.

۲۸ اردیبهشت‌ ماه ۲۵۳۶ اعلیحضرت همایون شاهنشاه و علیاحضرت شهبانو و والاحضرت همایون ولایتعهد، سالوادور دینو ناشر ایتالیایی و برادرش را در کاخ نیاوران پذیرفتند.

۲۹ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر درباره همکاری کتابخانه پزشکی پهلوی با کشورهای منطقه دستور فرمودند که اطلاعات و امکانات کتابخانه پزشکی پهلوی وابسته به مرکز پزشکی شاهنشاهی با همکاری سازمان بهداشت جهانی مورد بهره‌برداری همه مرکزهای پزشکی و دانشکده‌های پزشکی منطقه قرار گیرد.

۳۱ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ طبق گزارش خبرگزاری فرانسه از کویت شیخ صباح‌السم الصباح، امیر کویت، پیامی از شاهنشاه ایران دریافت کرد. گفته می‌شود که در این پیام که از سوی رضا قاسمی، سفیر ایران در کویت، به امیر کویت داده شده است، مناسبات دو سویه ایران و کویت و اوضاع منطقه تشریح شده است.

۲ خردادماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر در سالگرد برقراری جمهوری سریلانکا، پیام تهنیتی به حضرت رئیس جمهوری آن کشور فرستاده شد.

۳ خردادماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر برای سالگرد جشن استقرار حکومت پارلمانی جمهوری آلمان فدرال، پیام تهنیتی به والتر شل، پرزیدنت آن کشور، به بُن فرستاده شد.

۳ خرداد ماه ۲۵۳۶ به فراخوان شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو حضرت رییس جمهور ساحل عاج و بانو « هوفوئه بوانی » برای یک دیدار رسمی پنج روزه از ایران وارد تهران شدند. شامگاهان از سوی شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو میهمانی شامی در کاخ نیاوران برگزار شد. در سر میز شام شاهنشاه در بیاناتی فرمودند:[۸]

۴ خرداد ماه ۲۵۳۶ عبدالحلیم خدام معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه سوریه برای یک دیدار کوتاه وارد تهران شد و پس از باریابی به پیشگاه شاهنشاه آریامهر تهران را ترک کرد.

۴ خردادماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر در سالگرد جشن استقلال کشور اردن هاشمی، پیام تهنیتی به اعلیحضرت ملک حسین بن طلال، پادشاه اردن هاشمی، به امان مخابره شد. شاهنشاه در این پیام تندرستی و خوشبختی شخص اعلیحضرت پادشاه و رفاه روزافزون ملت برادر اردن هاشمی را آرزو فرمودند.


۴ خردادماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر در هشتاد و پنجمین سالروز تولد حضرت یوزیپ بروز تیتو، پرزیدنت یوگسلاوی، پیام تهنیتی به بلگراد فرستاده شد.

۴ خردادماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر در سالگرد جشن استقلال کشور آرژانتین، پیام تهنیتی به پرزیدنت آن کشور فرستاده شد.

۵ خرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای کورش تهران را در میدان خراسان گشودند و از بخش‌های گوناگون آن دیدن کردند.

۷ خردادماه ۲۵۳۶ گرهارد رتزل سفیر جدید جمهوری آلمان فدرال، در کاخ نیاوران به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافت.[۹]

۷ خردادماه ۲۵۳۶ پرزیدنت هوفوئه بوانی، پرزیدنت ساحل عاج و بانو در پایان دیدار خود از ایران، با پسواز رسمی شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو تهران را ترک کردند. در پایان دیدار رسمی در تهران و ابیجان اعلامیه مشترکی به چاپ رسید.

۹ خرداد ماه ۲۵۳۶ با خواندن پیام شاهنشاه آریامهر از سوی عباسعلی خلعتبری وزیر امور خارجه، هشتمین نشست شورای وزیران همکاری عمران منطقه‌ای گشایش یافت.[۱۰] [۱۱]

۹ خردادماه ۲۵۳۶ جعفر شریف‌امامی رییس مجلس سنا، و پروفسور میکلای جیوسان، رییس مجلس رومانی، در کاخ نیاوران به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافتند.

۱۰ خرداد ماه ۲۵۳۶ با خوانده شدن پیام شاهنشاه آریامهر و سخنان والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی در آیین بزرگداشت دهمین سالگرد کنفرانس حقوق بشر در تهران و بنیاد کمیته ایرانی حقوق بشر، در سالن آمفی تاتر سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی گشایش یافت. [۱۲] [۱۳]

۱۰ خردادماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر برای بازدید از چند پروژه صنعتی در شهرستان اراک به آن شهرستان وارد شدند. [۱۴] شاهنشاه آریامهر هم چنین از کارخانه هپکو بازدید فرمودند و پس از شنیدن گزارش محمود رضایی، مدیرعامل کارخانه، و بازدید از این کارخانه، در اجتماع بزرگی از مهندسان، کارمندان و کارگران کارخانه بیاناتی ابراز فرمودند:[۱۵]

۱۴ خرداد ماه ۲۵۳۶ از سوی اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر به مناسبت سالگرد تأسیس جمهوری ایتالیا، پیام تهنیتی به حضرت جوانی لئونه، پرزیدنت ایتالیا، به رم فرستاده شد.

۱۵ خرداد ماه ۲۵۳۶ در پیشگاه شاهنشاه آریامهر، علیاحضرت شهبانو، والاحضرت همایون ولایتعهد و والاحضرت شاهدخت فرحناز پهلوی و به همراهی سرکار علیه بانو فریده دیبا، نخست وزیر، وزیر آموزش و پرورش و گروهی از سفیران کشورهای خارجی و بلندپایگان کشوری سازمان باله ملی ایران، باله‌های «میس ژولی» و «جشن فارغ‌التحصیلی» را در تالار رودکی اجرا کرد.

۱۶ خرداد ماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر به مناسبت سالگرد جشن مشروطیت دانمارک، پیام تبریکی به علیاحضرت ملکه مارگارت دوم، به کپنهاک فرستاده شد.

۱۷ خرداد ماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر به مناسبت سالگرد تولد علیاحضرت ملکه انگلستان، پیام تهنیتی به لندن فرستاده شد. شاهنشاه در این پیام تندرستی و خوشبختی شخص علیاحضرت و رفاه روزافزون ملت انگلستان را آرزو فرموده‌اند.

۱۷ خرداد ماه ۲۵۳۶ امیرعباس هویدا نخست‌وزیر در فرودگاه مهرآباد از موراجی دسای، نخست وزیر هند پیشباز کرد. موراجی دسای در کاخ نیاوران به پیشگاه شاهنشاه باریافت.

۲۱ خرداد ماه ۲۵۳۶ گروه بررسی مسایل ایران در پرتو انقلاب شاه و ملت را پیش از نیمروز در کاخ نیاوران به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافتند. پس از آنکه هوشنگ نهاوندی رییس گروه گزارشی رسا به آگاهی همایونی رسانید، شاهنشاه آریامهر بیاناتی ابراز فرمودند:[۱۶]

۲۳ خرداد ماه ۲۵۳۶ از سوی شاهنشاه آریامهر در سالگرد جشن استقلال فیلیپین، پیام تهنیتی به حضرت پرزیدنت آن کشور فرستاده شد.

۲۳ خرداد ماه ۲۵۳۶ شاهزاده فواز بن عبدالعزیز، امیر مکه، و رئیس کمیته عالی حج عربستان سعودی به همراه سفیر عربستان سعودی در دربار شاهنشاهی به پیشگاه شاهنشاه آریامهر در کاخ نیاوران باریافتند.

۲۴ خردادماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر در فرودگاه مهرآباد از اعلیحضرت سلطان قابوس، پادشاه عمان، پیشباز کردند و به ایشان خوشامد گفتند.

۲۸ خردادماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر در فرودگاه مهرآباد سلطان قابوس، پادشاه عمان، را پسواز فرمودند. سلطان قابوس در بازدید خود از ایران و در دیدار با شاهنشاه، پیرامون پیوندهای دو کشور و همچنین سایر مسائل مورد علاقه دو کشور و منطقه گفتگو کردند.

۲۸ خردادماه ۲۵۳۶ ویلیام سولیوان سفیر نوین امریکا و سفیر اکوادور برای دریافت استوارنامه به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافتند. [۱۷]

۳۰ خردادماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر آمادو مهتار اِمبو، دبیرکل یونسکو، [۱۸] را در کاخ سعدآباد پذیرفتند. در این باریابی وزیر علوم آموزش عالی نیز دبیرکل یونسکو را همراهی می‌کرد. علیاحضرت شهبانو نیز دبیرکل یونسکو و همسرش را در کاخ سعدآباد به حضور پذیرفتند.

۳۰ خرداد ماه ۲۵۳۶ ادوارد سابلیه مفسر نامی فرانسوی با شاهنشاه آریامهر مصاحبه فرمودند:[۱۹]

۳۰ خردادماه ۲۵۳۶ در پیشگاه شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو، در مدرسه رضا پهلوی آیین جشن پایان سال تحصیلی ۳۶ – ۳۵ برگزار شد.

۳۱ خرداد ماه ۲۵۳۶ ذوالفقار علی بوتو نخست وزیر پاکستان در آغاز یک سفر ۱۶ ساعته وارد تهران شد و از سوی هویدا نخست وزیر و گروهی از سفیران کشورهای اسلامی در دربار شاهنشاهی مورد پیشباز قرارگرفت. بوتو در فرودگاه مهرآباد گفت پیشنهاد تازه وی برای دستینه نمودن (امضا کردن) یک قرارداد عدم تجاوز میان کشورهای مسلمان امکان برخورد میان این کشورها را کاهش خواهد داد. شامگاهان بوتو به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافت.

۳۱ خرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر بزرگ ارتشتاران، از بخش های گوناگون آموزشگاه علمی و نظامی نوجوانان در تهران پارس بازدید کردند.

 1. پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در فرارسیدن نوروز باستانی به ملت ایران ۱ فروردین ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 2. آیین سلام نوروزی در پیشگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی ۱ فروردین ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 3. بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر پس از دریافت دکترای افتخاری دانشگاه پیردین امریکا ۲۱ فروردین ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 4. Alfred Dregger, Stellvertretende Vorsitzende der Christ Demokratische Union (CDU)
 5. بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در باریابی هیات مدیره سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی ۶ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 6. پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به نهمین کنفرانس ملی کار ۲۵ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 7. بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ به گزارش انرژی و دورنمای جهانی در سال‌های ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۰ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 8. بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود پرزیدنت ساحل عاج و بانو به تهران ۳ خرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 9. Gerhard Ritzel, Deutscher Botschafter in Tehran
 10. پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش هشتمین نشست شورای وزیران همکاری عمران منطقه‌ای ۹ خرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 11. همکاری منطقه‌ای برای عمران
 12. کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷
 13. پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در دهمین سالگرد کنفرانس حقوق بشر در تهران و بنیاد کمیته ایرانی حقوق بشر ۱۰ خرداد ماه ۲۵۳۶
 14. بازدید اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر از صنایع سنگین اراک ۱۰ خرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 15. بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در بازدید از صنایع سنگین اراک ۱۰ خرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 16. بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در باریابی گروه بررسی مسایل ایران در پرتو انقلاب شاه و ملت ۲۱ خرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 17. William Healy Sullivan, American Ambassador to Iran from 1977–1979
 18. Amadou-Mahtar M'Bow, Director General UNESCO
 19. مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با ادوارد سابلیه روزنامه‌نگار فرانسوی ۳۰ خرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی