بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر پس از دریافت دکترای افتخاری دانشگاه پیردین امریکا ۲۱ فروردین ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جشن سدمین سالگرد زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ ۲۴ اسفند ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی
رییس و استادان دانشگاه پیرداین دکترای افتخاری در پیشگاه همایونی
رییس و استادان دانشگاه پیرداین دکترای افتخاری در حقوق به پیشگاه همایونی تقدیم می‌دارند
ShahanshahPepperdineUniDoctoralDegree2536b.png

۲۱ فروردین ماه ۲۵۳۶ از سوی دانشگاه پپرداین امریکا پیش از نیمروز در آیینی در کاخ نیاوران درجه دکترای افتخاری در حقوق به پیشگاه شاهنشاه آریامهر پیشکش شد. رئیس دانشگاه پپردین در پیشگاه همایونی گفت: "اعلیحضرتا، اکنون بیش از ۲۰ سال است که دانشگاه پپردین امریکا از افتخار خدمت به دانشجویان ملت بزرگ شما برخوردار است. ما از طریق این دانشجویان و خانواده‌های آنان، فرهنگ و تاریخ شما را به صورت ویژه‌ای آموخته‌ایم. چهل سال پیش که من دانشجو بودم، از کشور شما دیدن کردم و از میهمان‌نوازی ایران که در جهان آوازه دارد، برخوردار شدم. امروز به عنوان رئیس دانشگاه پپرداین که در لوس‌آنجلس قرار دارد و اساس آن بر یک اصول معنوی پایه‌گذاری شده که به زندگی هدف می‌دهد و به ما پروانه می‌دهد که فراسوی افق‌های محدود بنگریم، اینک بر گردن اینجانب است که مستر بانوسکی را به پیشگاه آن اعلیحضرت معرفی کنم تا دکترای حقوق، یعنی بالاترین درجه افتخاری را که مؤسسه ما اعطا می‌کند، به حضور آن اعلیحضرت تقدیم دارد. هیأت استادان و اعضای هیأت مدیره دانشگاه ما حامل درودهای ده‌هزار دانشجو و استاد، به پیشگاه آن اعلیحضرت است. کمیته افتخارات آکادمیک دانشگاه ما درباره رهبری‌های خردمندانه شما به عنوان یک رهبر دوراندیش که ملت خود را از طریق تعلیم و تربیت و ایده‌آلیسم به درجه بالایی ارتقا داده‌اید، مطالعاتی انجام داده است. ما به خاطر پیشرفتی که نصیب ملت شما شده است و در تاریخ معاصر بی‌نظیر است و همچنین به خاطر تحقق اندیشه‌های بلند آن اعلیحضرت و امکانات ملت ایران برای هدف‌هایی عالی، تهنیت می‌گوییم. ما به خاطر پیروزی‌های بی‌سابقه‌ای که در زمینه گسترش سوادآموزی و ایجاد فرصت برای آموزش میلیون‌ها نفر به دست آورده‌اید و همچنین به خاطر فراهم کردن امنیت‌های اقتصادی برای نسل‌های کنونی و آتی و نیز به خاطر رهبری شاهنشاهی باستانی‌تان به سوی عظیمت نوین در میان ملت‌های آزاد جهان، تبریک می‌گوییم. دانشگاه پپردین با توجه به درک این موفقیت‌های چشم‌گیر و الهام گرفته از اندیشه‌های بلند آن اعلیحضرت، با تقدیم این دکترا به پیشگاه همایونی مفتخر می‌گردد. اجازه می‌خواهم به عرض برسانم که گروهی از دانشجویان ایران در دانشگاه ما در لوس‌آنجلس مشغول تحصیلند و اینان دانشجویانی هستند که وظایف خود را به نحو احسن انجام می‌دهند و ما علاقمندیم از این قبیل دانشجویان تعداد بیشتری داشته باشیم و با کسب اجازه از پیشگاه اعلیحضرت همایونی، اینجانب از طرف هیأت مدیره دانشگاه پپردین مأموریت دارم که امروز اشتیاقمان را برای تأسیس یک کرسی همیشگی افتخاری و یک بورس تحصیلی همیشگی به نام علیاحضرت شهبانوی ایران اعلام نمایم."

شاهنشاه آریامهر با ابراز سپاس، کرسی افتخاری و بورس تحصیلی این دانشگاه را که به نام علیاحضرت شهبانو است، پذیرفتند، آنگاه شاهنشاه آریامهر چنین فرمودند:

بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر پس از دریافت دکترای افتخاری دانشگاه پیردین امریکا ۲۱ فروردین ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

آقای پرزیدنت، آقای رئیس دانشگاه، خانم‌ها و آقایان،
برای من باعث افتخار است که درجه دکترای افتخاری دانشگاه بزرگ شما را دریافت کنم.
ما در ایران با دانشگاه شما و روحیاتی که بر آن حاکم است، آشنایی داریم. دانشجویانی که از چنین دانشگاهی فارغ‌التحصیل می‌شوند، دقیقاً همان کسانی هستند که ما می‌خواهیم. امیدوارم که این روابط ادامه یابد و حتی ده‌ها بار بیشتر توسعه پیدا کند.
از بیاناتی که درباره پیشرفت‌های مملکت من طی سال‌های گذشته ایراد کردید، تشکر می‌کنم. این پیشرفت‌ها به خاطر اقدامات چشمگیری که در داخل مملکت انجام شد و ما آن را انقلاب می‌نامیم، امکان‌پذیر بود. البته می‌توان آن را چیز دیگری نامید، اما به هر حال نتایج آن هم اکنون رو به روی ما است. برای توفیق در این کوشش‌ها از چیزهایی کمک گرفتیم که تنها به این کشور اختصاص نداشت، بلکه شما می‌توانید این کمک‌ها را در سرتاسر جهان مشاهده کنید. تلاش‌های ما در بعضی موارد منجر به اقدامات مثبت و گاهی اوقات متأسفانه به اقداماتی مخرب و منفی انجامیده است. البته این خود نوعی ناسیونالیزم است که تنها هم ناسیونالیزم نیست، بلکه عبارت است از مطابقت دادن شرایط متفاوت کشورهایی که به مدت‌های طولانی تحت تسلط قدرت‌های امپریالیسمی و استعماری جهان صنعتی قرار داشته‌اند. این کشورها مصراً تلاش می‌کنند که دیگر مورد استعمار قرار نگیرند. ما با تلفیق این دو، همچنین امکاناتی که در کشور خود داشتیم، توانستیم توانایی ساختن کشور خود را به دست آوریم. اصل و جوهر سیاست ما بر اساس احترام و همکاری استوار است، بنابراین با توجه به این فلسفه و اصول اساسی، امیدوارم که بتوانیم آنچه را که آغاز کرده‌ایم، دنبال کنیم.
به ملت خود و ملل دیگر صریحاً هشدار داده‌ایم که بسیاری از منابع طبیعی دنیا، من جمله نفت که منبع اصلی درآمد ما است، محدود و تمام‌شدنی است، لیکن ما کشورهایی را می‌بینیم که بدون داشتن منابع طبیعی، وضع خوبی دارند. برای مثال آلمان غربی و یا کشورهای دیگر اروپا را می‌توان نام برد. چه چیزی می‌تواند جانشین منابع طبیعی بشود؟ تنها چیزی که می‌تواند جانشین آن شود، منابع انسانی است. این هوش و مسئولیت انسانی است که می‌تواند چیزی خلق کند و توسعه دهد. اینها هستند منابعی که می‌توانند جایگزین منابع تمام‌شدنی باشند. به این دلیل است که من معتقدم که در اینجا و در کشورهای دیگر و در کشور امریکا و دانشگاه شما، عشق و ضرورت آموختن، هر روز افزایش می‌یابد. خلاقیت در فضایی که هدفش خدمت به بشریت باشد، به منصه ظهور می‌رسد. به ما گفته شده است که قسمت اعظم پیشرفت‌های فنی جهان در اثر جنگ حاصل شده است. این امر در مورد جنگ جهانی اول و تا حدودی در مورد جنگ جهانی دوم صادق است، اما این فقط به ساختن بمب اتمی محدود می‌شود.
پیشرفت‌هایی که در زمینه علوم کامپیوتری انجام شده است، به ما نشان می‌دهد که برای بالا بردن سطح تمدن کنونی و ادامه تحقیقاتی که موجب شده است به عنوان نمونه ایالات متحده امریکا از لحاظ فنی به چنین سطح بالایی برسد، می‌توان با استفاده از دانش و در فضایی پر از تفاهم و حسن نیت اقدام کرد. ما باید به دانشگاه‌های خود متکی باشیم و در عین حال از اینکه امریکا درهای دانشگاه‌های خود را به روی ما باز گذاشته است، استفاده کنیم.
من مجدداً از دکترای افتخاری که به من داده‌اید، سپاسگزاری می‌کنم.
آرزوهای قلبی خود را برای موفقیت همیشگی شما دانشگاهیان ابراز می‌دارم.