New Server

صفحه اصلی

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو

مجلس شورای ملی
ستارخان و باقرخان و جنگ‌آوران قانون اساسی سکولار مشروطه

به وبگاه مشروطه خوش آمدید. مشروطه یعنی پارلمانی و کشوری که قانون اساسی دارد. این پایگاه یک کتابخانه پژوهشی دیجیتال تاریخ معاصر ایران است. این کتابخانه از تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۱۰ آغاز به کارکرد. کتابخانه‌ی زبان پارسی ما دارای ۶۲٬۷۳۲ یکان نوشتاری است. درونمایه این وبگاه دربرگیرنده اطلاعات درباره زندگی‌نامه‌ها، سازمان‌ها، رخدادها، جایگاه‌ها و یادمان‌ها و شاهکارهای ادب ایران می‌باشد. این وبگاه سندها، قانون‌ها، پروتکل مذاکرات مجلس شورای ملی، مجلس سنا، مجلس موسسان و فهرست نمایندگان مردم در مجلس‌ها در دوره‌های گوناگون را از آغاز جنبش مشروطه در ایران و بنیان مجلس شورای ملی در ۱۴ امرداد ۱۲۸۵ (روز مشروطیت) تا پایان دوره بیست و چهارم مجلس شورای ملی ایران ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را به همراه اصل سند یکپارچه و بدون سانسور و دستکاری برای آگاهی هم‌میهنان گردآوری کرده‌است. ابزار بازیابی قانون‌ها و مذاکرات بیست و چهار دوره مجلس شورای ملی بر پایه تاریخ، موضوع و شخص، چه سخنران و چه درباره وی سازمان داده شده‌اند.

زندگی‌نامه پادشاهان مشروطه، اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ و اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر، و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی و شخصیت‌های سیاسی، کشوری و لشکری، و دیگر بزرگان ادب و هنر ایران زمین نیز در این وبگاه وجود دارد. از همه ایرانیان می‌خواهیم که به ما در گسترش درونمایه پایگاه مشروطه یاری‌کنند و آن نوشتار یا فرتور را به ما بفرستید تاریخ ایران را با سند بخوانید و خود را از پیش‌داوری‌ها رها سازید. خرد خود را بکار بگیرید زیرا زمانی که ملت خود آغاز به اندیشیدن می‌کند و پرده از روی این گروه که می‌گویند ما می دانیم، بر می‌دارد می‌بیند که آنها دروغگویانی بیشتر نیستند و قدرت این گروه شکسته می‌شود.

زادروز والاحضرت شاهدخت لیلا پهلوی ۷ فروردین ماهروز نیایش ۲۱ فروردین ماه • آغاز هفته ارزشیابی پیشاهنگی ۳ اردیبهشت ماه • تاجگذاری اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ ۴ اردیبهشت ماهبنیاد رادیو ایران ۴ اردیبهشت ماه • زادروز علیاحضرت ملکه مادر پهلوی ۶ اردیبهشت ماه • زادروز والاحضرت شاهپور علیرضا پهلوی ۸ اردیبهشت ماهروز کارگر ۱۱ اردیبهشت ماهآیین سپاس ۱۲ اردیبهشت ماه • آغاز هفته ایران باستان ۱۶ اردیبهشت ماه • روز دوستی جوانان شیر و خورشید سرخ ایران ۱۸ اردیبهشت ماه • روز تعاون ایران ۲۳ اردیبهشت ماهروز نیروی هوایی ۱۱ خرداد ماهروز لژیون خدمتگزاران بشر ۲۳ خرداد ماهروز مشروطیت ۱۴ امرداد ماهروز رستاخیز ملی ۲۸ امرداد ماهجشن هنر شیراز ۳۰ امرداد ماه تا ۸ شهریور ماهروز جهانی مبارزه با بیسوادی ۱۷ شهریور ماهبر تخت شاهنشاهی نشستن محمدرضا پهلوی ولیعهد ایران ۲۵ شهریور ماهروز دهقان ۱ مهر ماهروز سروش آریامهر ۶ مهر ماه • روز پلیس ۱۵ مهر ماه • جشن مهرگان ۱۶ مهر ماه • روز معلم ۱۶ مهر ماهجشن‌های ۲۵۰۰ سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران ۱۷ تا ۲۶ مهر ماهروز خانه انصاف ۲۱ مهر ماهزادروز شهبانو فرح پهلوی ۲۲ مهر ماه تهرانروز راه‌آهن ۲۳ مهر ماهروز نیروی هوایی ۲۵ مهر ماهجشن فرهنگ و هنر ۳ آبان ماهزادروز اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر ۴ آبان ماه تهران • زادروز والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی ۴ آبان ماه • تاجگذاری اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی ۴ آبان ماهزادروز والاحضرت رضا پهلوی ولیعهد ایران ۹ آبان ماهروز کودک ۹ آبان ماههفته کودک ۹ تا ۱۶ آبان ماهروز نیروی دریایی ۱۴ آبان ماهروز بیمه ۱۵ آبان ماه • هفته روشندلان ۱ تا ۷ آذر ماه • هفته کار نیک پیشاهنگی ۵ تا ۱۱ آذر ماهروز بهداشت و تنظیم خانواده ۱۴ آذر ماه • روز حقوق بشر ۱۹ آذر ماه • روز نجات آذربایجان ۲۱ آذر ماه روز مادر ۲۵ آذر ماهکشف حجاب و دادن حقوق اجتماعی به بانوان ایران ۱۷ دی ماهروز ارتش شاهنشاهی ایران ۱۸ دی ماهاصلاحات ارضی و الغای رژیم ارباب و رعیتی ۱۹ دی ماهانقلاب شاه و مردم ۶ بهمن ماهاستقلال دانشگاه تهران ۱۵ بهمن ماهروز شکرگزاری ۱۵ بهمن ماهروز دفاع غیرنظامی ۲۵ بهمن ماهروز ژاندارمری ۲۷ بهمن ماهکودتای سوم اسفند روز رضا شاه کبیرروز پرستار ۵ اسفند ماهدادن حق رای به بانوان ایران و حقوق برابر سیاسی با مردان ۸ اسفند ماهروز ملت ۹ اسفند ماهجشن درختکاری ۱۵ اسفند ماهجشن جاوید ۲۰ اسفند ماهزادروز والاحضرت شاهدخت فرحناز پهلوی ۲۱ اسفند ماهروز ذوب‌آهن ۲۳ اسفند ماهزادروز رضا شاه بزرگ ۲۴ اسفند ماهروز پدر ۲۴ اسفند ماهروز نفت


نوشتار برگزیده
تروریست‌های مجاهدین خلق ستوان جاویدمند را کشتند
خانواده سوگوار ستوان جاویدمند
مهدی رضایی تروریست مجاهد، بمبگذار و قاتل ستوان جاویدمند در برابر دادگاه

ترور ستوان پلیس علاالدین جاویدمند از سوی مهدی رضایی تروریست سازمان مجاهدین خلق در خیابان خورشید ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۵۱ - به دنبال ترکاندن بمب در دفتر مجله « این هفته » در روز ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۵۱ و بمبگذاری در روز ۱۴ اردیبهشت ماه در دفتر فروش بلیت شرکت هواپیمایی بی او اِ سی مامورین پلیس و امنیتی توانستند جایی را که این دو تروریست‌های سازمان مجاهدین، مهدی رضایی و علی اصغر منتظری حقیقی پنهان شده بودند، بیابند.

در روز ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۵۱ مامورانی که در پی تروریست‌های سازمان مجاهدین بودند در خیابان خورشید نزدیک دروازه شمیران با این دو تن تروریست بمبگذار سازمان مجاهدین که بسته‌هایی را با خود داشتند برخورد کردند. ماموران برآن شدند که مهدی رضایی و علی اسغر منتظری حقیقی را بازداشت کنند، و در این هنگام این دو تروریست که سلاح کمری با خود داشتند به سوی مامورین آتش گشودند. در تیراندازی میان پلیس و تروریست‌های مسلح سازمان مجاهدین علی اصغر منتطری حقیقی تیر خورد و نابود شد و مهدی رضایی پا به فرار گذاشت.

مهدی رضایی کوشش کرد وارد خانه‌ای در یکی از کوچه‌های خیابان خورشید بشود ولی ماموران پلیس آنجا را دورگیری (محاصره) کردند و راه را بر وی بستند. در این هنگام مهدی رضایی با اسلحه ایی که همراه داشت به ستوان علاءالدین جاویدمند شلیک کرد و سرانجام دستگیر شد. ستوان جاویدمند افسر پلیس در این درگیری جان سپرد. در ساکی که همراه مهدی رضایی بود اسلحه و بمب و مواد منفجره به دست آمد. مهدی رضایی هنگام دستگیری اسناد شناسایی جعلی به همراه داشت و پس از دستگیری در بازپرسی آشکار شد که وی مهدی رضایی عضو سازمان مجاهدین است که یکی از بمبگذاران در دفتر هفته نامه این هفته و دفتر فروش هواپیمایی بی او اِ سی بود و در بسیاری از قتل‌ها و خرابکاری‌ها دست داشته است.

از بسته‌هایی که این دو تروریست هنگام برخورد با مامورین به همراه داشتند دو بمب به دست آمد که این دو مجاهد برآن بودند که بمب‌ها را در جاها همگانی کار بگذارند و با ترکیدن بمب‌ها کشته و هرج و مرج بوجود آورند. در خانه ایی که این دو مجاهد و چند مجاهد دیگر پنهان شده بودند، ماموران شماری بمب‌های آماده ، مواد آتش زا و دو قبضه سلاح کمری یافتند و دیگر مجاهدین هم خانه نیز دستگیر شدند.

علی اصغر منتظری حقیقی، مجاهد نابود شده، از تروریست‌های متواری سازمان مجاهدین بود. سازمان مجاهدین برآمده از « نهضت آزادی » به سرکردگی مهدی بازرگان می‌باشد. نهضت آزادی چندی پیش ، به همراه گردانندگان نهضت به اصطلاح آزادی با شمار بسیاری اسلحه دستگیر و دادرسی و محکوم شدند.

مهدی رضایی از پنجم امرداد ماه ۱۳۵۱ بنا بر کیفرخواست دادستان در دادگاه عادی شماره یک دادرسی ارتش به ریاست تیمسار سرتیپ خواجه نوری محاکمه شد. مهدی رضایی به جرم داشتن اسلحه قاچاق، قتل افسر پلیس جاویدمند، پنهان ساختن مواد منفجره، ، توطئه علیه امنیت داخلی کشور و چندین جرم و جنایت دیگر به اعدام محکوم شد.

مهدی رضایی در پگاه پنجشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۵۱ کوچی تازی به خوجه اعدام سپرده شد.

ستوان جاویدمند ۲۴ سال داشت و چند ماه پیش آیین زن و شویی خود را جشن گرفته بود. خانواده و همسر باردار این افسر دلیر به سوگ وی نشستند. ستوان جاویدمند این افسر شایسته پلیس که به دست یک تروریست اسلامی خطرناک کشته شد در کنکور دانشکده افسری شهربانی آرمان خود را برای آینده چنین به نوشتار کشیده بود: "تنها هدف من در آینده جانبازی در راه خدمت به میهن و هم میهنان و شاهنشاه می‌باشد و برای اینکه بتوانم به نحوی از انحا برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنم مفید باشم". روانش شاد.

یادآوری می کنیم:

  • ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۵۱ بمبی که دو تن از تروریست‌های سازمان مجاهدین خلق به نام مهدی رضایی و علی اصغر منتظری حقیقی، در دفتر مجله « این هفته » کارگذاشته بودند ترکید و پنج تن زخمی شدند. یکی از کارکنان مجله به سختی زخمی شد. دفتر این مجله در یکی از ساختمان‌های خیابان فردوسی نزدیک کوچه برلن است.
  • ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۵۱ ساعت چهار و پنجاه دقیقه بامداد در دفتر فروش شرکت هواپیمایی بی او اِ سی در خیابان شاهرضا بمبی که مهدی رضایی و علی اصغر منتظری حقیقی کار گذاشته بودند ترکید. در این بمبگذاری شیشه‌های پنجره و تابلوی نئون ساختمان شکست. از آنجا که بمب در نحستین ساعت‌های بامداد ترکید و کسی در ساختمان نبود آسیب جانی به بار نیامد.


آخرین‌هاپروژه‌های بزرگ
سوگند پادشاهی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به نگاهبانی از قانون اساسی مشروطه ایران ۲۵ شهریور ۱۳۲۰

حکومت مشروطه شاهنشاهی ایران

- پرچم سه رنگ شیر و خورشید نشان ایران
- سرود ملی ایران
- پارلمان - قوه قانونگذاری
- مجلس شورای ملی
- قوانین ایران نوین
- مجلس سنا


  • شاهنشاه ایران
- اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ
- اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
- سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
- انقلاب شاه و مردم
- بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
- برنامه‌های عمرانی کشور
- به سوی تمدن بزرگ
- حزب رستاخیز ملت ایران
- نیروهای مسلح شاهنشاهی ایران
- علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی
- والاحضرت همایون رضا پهلوی ولیعهد ایران رضا شاه دوم


- رای اعتماد به نخست‌وزیران مصوب مجلس شورای ملی
  • دادگستری - قوه قضاییه


رسته‌های بنیادی

آثار


پدیدآورندگان


دیداری‌ها شنیداری‌ها و خواندنی‌ها

 فیلم‌ها
 شنیداری‌ها
 فرتورها
 کتاب‌ها
 روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها
سپارش سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی در نخستین کنگره شرکت‌های تعاونی روستایی ایران ۱۹ دی ماه ۱۳۴۱

سخنان تاریخی شاهنشاه آریامهر