New Server

صفحه اصلی

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو

مجلس شورای ملی
ستارخان و باقرخان و جنگ‌آوران قانون اساسی سکولار مشروطه

به وبگاه مشروطه خوش آمدید. مشروطه یعنی پارلمانی و کشوری که قانون اساسی دارد. این پایگاه یک کتابخانه پژوهشی دیجیتال تاریخ معاصر ایران است. این کتابخانه از تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۱۰ آغاز به کارکرد. کتابخانه‌ی زبان پارسی ما دارای ۶۰٬۰۳۴ یکان نوشتاری است. درونمایه این وبگاه دربرگیرنده اطلاعات درباره زندگی‌نامه‌ها، سازمان‌ها، رخدادها، جایگاه‌ها و یادمان‌ها و شاهکارهای ادب ایران می‌باشد. این وبگاه سندها، قانون‌ها، پروتکل مذاکرات مجلس شورای ملی، مجلس سنا، مجلس موسسان و فهرست نمایندگان مردم در مجلس‌ها در دوره‌های گوناگون را از آغاز جنبش مشروطه در ایران و بنیان مجلس شورای ملی در ۱۴ امرداد ۱۲۸۵ (روز مشروطیت) تا پایان دوره بیست و چهارم مجلس شورای ملی ایران ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را به همراه اصل سند یکپارچه و بدون سانسور و دستکاری برای آگاهی هم‌میهنان گردآوری کرده‌است. ابزار بازیابی قانون‌ها و مذاکرات بیست و چهار دوره مجلس شورای ملی بر پایه تاریخ، موضوع و شخص، چه سخنران و چه درباره وی سازمان داده شده‌اند.

زندگی‌نامه پادشاهان مشروطه، اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ و اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر، و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی و شخصیت‌های سیاسی، کشوری و لشکری، و دیگر بزرگان ادب و هنر ایران زمین نیز در این وبگاه وجود دارد. از همه ایرانیان می‌خواهیم که به ما در گسترش درونمایه پایگاه مشروطه یاری‌کنند و آن نوشتار یا فرتور را به ما بفرستید تاریخ ایران را با سند بخوانید و خود را از پیش‌داوری‌ها رها سازید. خرد خود را بکار بگیرید زیرا زمانی که ملت خود آغاز به اندیشیدن می‌کند و پرده از روی این گروه که می‌گویند ما می دانیم، بر می‌دارد می‌بیند که آنها دروغگویانی بیشتر نیستند و قدرت این گروه شکسته می‌شود.

زادروز والاحضرت شاهدخت لیلا پهلوی ۷ فروردین ماهروز نیایش ۲۱ فروردین ماه • آغاز هفته ارزشیابی پیشاهنگی ۳ اردیبهشت ماه • بنیاد رادیو ایران ۴ اردیبهشت ماه • زادروز علیاحضرت ملکه مادر پهلوی ۶ اردیبهشت ماه • زادروز والاحضرت شاهپور علیرضا پهلوی ۸ اردیبهشت ماه • روز کارگر ۱۱ اردیبهشت ماه • آیین سپاس ۱۲ اردیبهشت ماه • آغاز هفته ایران باستان ۱۶ اردیبهشت ماه • روز دوستی جوانان شیر و خورشید سرخ ایران ۱۸ اردیبهشت ماه • روز تعاون ایران ۲۳ اردیبهشت ماه • روز لژیون خدمتگزاران بشر ۲۳ خرداد ماهروز مشروطیت ۱۴ امرداد ماهروز رستاخیز ملی ۲۸ امرداد ماهجشن هنر شیراز ۳۰ امرداد ماه تا ۸ شهریور ماهروز جهانی مبارزه با بیسوادی ۱۷ شهریور ماهبر تخت شاهنشاهی نشستن محمدرضا پهلوی ولیعهد ایران ۲۵ شهریور ماهروز دهقان ۱ مهر ماهروز سروش آریامهر ۶ مهر ماه • روز پلیس ۱۵ مهر ماه • جشن مهرگان ۱۶ مهر ماه • روز معلم ۱۶ مهر ماهجشن‌های ۲۵۰۰ سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران ۱۷ تا ۲۶ مهر ماهروز خانه انصاف ۲۱ مهر ماهزادروز شهبانو فرح پهلوی ۲۲ مهر ماه تهرانروز راه‌آهن ۲۳ مهر ماهروز نیروی هوایی ۲۵ مهر ماهجشن فرهنگ و هنر ۳ آبان ماهزادروز اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر ۴ آبان ماه تهران • زادروز والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی ۴ آبان ماه • زادروز والاحضرت رضا پهلوی ولیعهد ایران ۹ آبان ماهروز کودک ۹ آبان ماههفته کودک ۹ تا ۱۶ آبان ماهروز نیروی دریایی ۱۴ آبان ماهروز بیمه ۱۵ آبان ماه • هفته روشندلان ۱ تا ۷ آذر ماه • هفته کار نیک پیشاهنگی ۵ تا ۱۱ آذر ماهروز بهداشت و تنظیم خانواده ۱۴ آذر ماه • روز حقوق بشر ۱۹ آذر ماه • روز نجات آذربایجان ۲۱ آذر ماه روز مادر ۲۵ آذر ماهکشف حجاب و دادن حقوق اجتماعی به بانوان ایران ۱۷ دی ماهروز ارتش شاهنشاهی ایران ۱۸ دی ماهاصلاحات ارضی و الغای رژیم ارباب و رعیتی ۱۹ دی ماهانقلاب شاه و مردم ۶ بهمن ماهاستقلال دانشگاه تهران ۱۵ بهمن ماهروز شکرگزاری ۱۵ بهمن ماه • روز دفاع غیرنظامی ۲۵ بهمن ماه • کودتای سوم اسفند روز رضا شاه کبیرروز پرستار ۵ اسفند ماهدادن حق رای به بانوان ایران و حقوق برابر سیاسی با مردان ۸ اسفند ماهروز ملت ۹ اسفند ماهجشن درختکاری ۱۵ اسفند ماهجشن جاوید ۲۰ اسفند ماهزادروز والاحضرت شاهدخت فرحناز پهلوی ۲۱ اسفند ماهروز ذوب‌آهن ۲۳ اسفند ماهزادروز رضا شاه بزرگ ۲۴ اسفند ماهروز پدر ۲۴ اسفند ماهروز نفت


نوشتار برگزیده
پیام شاهنشاه آریامهر به ملت ایران
تمبر پست روز بیمه ۱۴ آبان ماه ۱۳۴۷
تمبر پست روز بیمه ۱۴ آبان ماه ۱۳۴۷

با قوانین بیمه در ایران، ایرانیان از همان مزایای بیمه برخوردار شدند که در کشورهای غربی آن را می‌شناسیم. پوشش بیمه‌های اجتماعی در ایران بسیار فراتر و دست و دل بازتر از بیمه‌های کشورهای غربی بود. شاهنشاه آریامهر در نخستین سالگرد روز بیمه ۱۴ آبان ماه ۱۳۴۷ پیامی به ملت ایران فرستادند -

به‌مناسبت نخستین سالروز برگزاری روز بیمه، مراتب خوشوقتی خویش را از اینکه جامعه ایرانی بیش از پیش متوجه اهمیت نقش بیمه در پیشرفت حیات اجتماعی شده‌است، ابرازمی‌داریم.

در گذشته به کرات متذکرشده‌ایم که مهمترین جوابگوی احتیاجات جوامع حال و آینده بشری، در تحت هر رژیمی که باشند، بیمه‌های اجتماعی و مؤسسات تعاونی است و گفته‌ایم که کمال مطلوب ما این است که سرنوشت هر فرد ایرانی از هنگامی که به دنیا می‌آید تا وقتی که دیده از جهان فرومی‌بندد، با انواع بیمه‌ها از قبیل بیمه تحصیل و بیماری و حوادث و بازنشستگی و کهولت و غیره تأمین گردد و حتی این توجه به حدی رسد که استعدادهای ذاتی افراد نیز بیمه شوند.

ولی گذشته از بیمه‌های اجتماعی که لازمه تحقق انقلاب ایران است، از نظر صنعتی و اقتصادی نیز نقش بیمه در حیات ملی بسیار مهم است، زیرا این بیمه‌ها لازمه قطعی توسعه این قبیل فعالیتها هستند و به همین دلیل می‌بینیم که در جوامع مترقی هر قدر پیشرفت اقتصادی و صنعتی بیشتر باشد، فعالیتهای سازمانهای مختلف بیمه نیز گسترش زیادتری دارد.

با توجه بدین امر، لازم است به موازات توسعه اقتصادی کشور، در قوانین و مقررات مربوط به بیمه، تجدید نظر کلی به عمل آید، تا این مقررات و قوانین بتوانند جوابگوی نیازمندیهای جدید اقتصادی و صنعتی و کشاورزی و اجتماعی جامعه امروزی ایران باشند.

دولت باید حمایت لازم از بیمه‌های داخلی بنماید تا فعالیت‌ها و طرح‌های عمرانی نه تنها به ظاهر، بلکه در عمل نیز به جای آنکه در بازارهای خارجی بیمه شوند، از طرف شرکتهای بیمه ایرانی بیمه گردند و با تقویت همکاری میان شرکتهای بیمه داخلی، ترتیبی داده‌شود که میزان بیمه‌های اتکایی در خارج تقلیل یابد و حتی‌المقدور از صدور ارزی که از این بابت از کشور خارج می‌شود، جلوگیری به عمل آید.

قانون بیمه ناشی از خسارت مسئولیت مدنی که در مرحله نهایی تصویب مجلسین است، باید در آینده به نحو رضایت‌بخشی به مورد اجرا درآید و انواع بیمه‌های عمر، بازنشستگی، حوادث، بیمه‌های درمانی و بیمه‌های تحصیلی گسترش یابند.

بدیهی است اجرای این برنامه‌ها در درجه اول احتیاج به کادر مجهز و صلاحیت‌داری از کارشناسان بیمه دارد و باید چنین کادر متخصصی از طریق برنامه‌های خاص آموزشی تربیت گردد.

امیدواریم با توجه و همکاری روزافزون عمومی از یک طرف و اهتمام کامل دولت و سازمان‌های بیمه از طرف دیگر، روزبه‌روز نقش ثمربخش بیمه‌های اقتصادی و اجتماعی در حیات ملی ما توسعه یابد، تا جامعه نوین ایرانی هر چه بیشتر از ثمرات و فواید این عاملی که امروز به صورت یک رکن الزامی زندگی هر جامعه پیشرفته‌ای در آینده است، برخوردار گردد..... پیام شاهنشاه آریامهر در روز بیمه را بخوانید و بیمه‌های اجتماعی که ایرانیان از آن برخوردار بودند را با امروز بسنجید. بدانیم که کشور ایران در آستانه تمدن بزرگ از سیستم‌های رفاه اجتماعی بهتری از غرب برخوردار بود و ما ایرانیان چه جایگاهی امروز داشتیم اگر راه تمدن بزرگ را در پیش گرفته بودیم!


آخرین‌هاپروژه‌های بزرگ
سوگند محمدرضا شاه پهلوی به نگاهبانی از قانون اساسی سکولار مشروطه ایران ۲۵ شهریور ۱۳۲۰


حکومت مشروطه شاهنشاهی ایران

- پرچم سه رنگ شیر و خورشید نشان ایران
- سرود ملی ایران
- پارلمان
- مجلس شورای ملی
- قوانین ایران نوین
- مجلس سنا
  • شاهنشاه ایران
- اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ
- اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
- سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
- انقلاب شاه و مردم
- برنامه‌های عمرانی کشور
- به سوی تمدن بزرگ
- نیروهای مسلح شاهنشاهی ایران
- علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی
- رای اعتماد به نخست‌وزیران مصوب مجلس شورای ملی
  • دادگستری


رسته‌های بنیادی

آثار


پدیدآورندگان


دیداری‌ها شنیداری‌ها و خواندنی‌ها

 فیلم‌ها
 شنیداری‌ها
 فرتورها
 کتاب‌ها
 روزنامه‌ها
سپارش سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی در نخستین کنگره شرکت‌های تعاونی روستایی ایران ۱۹ دی ماه ۱۳۴۱

سخنان تاریخی شاهنشاه آریامهر