New Server

صفحه اصلی

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو

مجلس شورای ملی
ستارخان و باقرخان و جنگ‌آوران قانون اساسی سکولار مشروطه

به وبگاه مشروطه خوش آمدید. مشروطه یعنی پارلمانی و کشوری که قانون اساسی دارد. این پایگاه یک کتابخانه پژوهشی دیجیتال تاریخ معاصر ایران است. این کتابخانه از تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۱۰ آغاز به کارکرد. کتابخانه‌ی زبان پارسی ما دارای ۶۲٬۵۷۶ یکان نوشتاری است. درونمایه این وبگاه دربرگیرنده اطلاعات درباره زندگی‌نامه‌ها، سازمان‌ها، رخدادها، جایگاه‌ها و یادمان‌ها و شاهکارهای ادب ایران می‌باشد. این وبگاه سندها، قانون‌ها، پروتکل مذاکرات مجلس شورای ملی، مجلس سنا، مجلس موسسان و فهرست نمایندگان مردم در مجلس‌ها در دوره‌های گوناگون را از آغاز جنبش مشروطه در ایران و بنیان مجلس شورای ملی در ۱۴ امرداد ۱۲۸۵ (روز مشروطیت) تا پایان دوره بیست و چهارم مجلس شورای ملی ایران ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را به همراه اصل سند یکپارچه و بدون سانسور و دستکاری برای آگاهی هم‌میهنان گردآوری کرده‌است. ابزار بازیابی قانون‌ها و مذاکرات بیست و چهار دوره مجلس شورای ملی بر پایه تاریخ، موضوع و شخص، چه سخنران و چه درباره وی سازمان داده شده‌اند.

زندگی‌نامه پادشاهان مشروطه، اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ و اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر، و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی و شخصیت‌های سیاسی، کشوری و لشکری، و دیگر بزرگان ادب و هنر ایران زمین نیز در این وبگاه وجود دارد. از همه ایرانیان می‌خواهیم که به ما در گسترش درونمایه پایگاه مشروطه یاری‌کنند و آن نوشتار یا فرتور را به ما بفرستید تاریخ ایران را با سند بخوانید و خود را از پیش‌داوری‌ها رها سازید. خرد خود را بکار بگیرید زیرا زمانی که ملت خود آغاز به اندیشیدن می‌کند و پرده از روی این گروه که می‌گویند ما می دانیم، بر می‌دارد می‌بیند که آنها دروغگویانی بیشتر نیستند و قدرت این گروه شکسته می‌شود.

زادروز والاحضرت شاهدخت لیلا پهلوی ۷ فروردین ماهروز نیایش ۲۱ فروردین ماه • آغاز هفته ارزشیابی پیشاهنگی ۳ اردیبهشت ماه • بنیاد رادیو ایران ۴ اردیبهشت ماه • زادروز علیاحضرت ملکه مادر پهلوی ۶ اردیبهشت ماه • زادروز والاحضرت شاهپور علیرضا پهلوی ۸ اردیبهشت ماه • روز کارگر ۱۱ اردیبهشت ماه • آیین سپاس ۱۲ اردیبهشت ماه • آغاز هفته ایران باستان ۱۶ اردیبهشت ماه • روز دوستی جوانان شیر و خورشید سرخ ایران ۱۸ اردیبهشت ماه • روز تعاون ایران ۲۳ اردیبهشت ماه • روز نیروی هوایی ۱۱ خرداد ماهروز لژیون خدمتگزاران بشر ۲۳ خرداد ماهروز مشروطیت ۱۴ امرداد ماهروز رستاخیز ملی ۲۸ امرداد ماهجشن هنر شیراز ۳۰ امرداد ماه تا ۸ شهریور ماهروز جهانی مبارزه با بیسوادی ۱۷ شهریور ماهبر تخت شاهنشاهی نشستن محمدرضا پهلوی ولیعهد ایران ۲۵ شهریور ماهروز دهقان ۱ مهر ماهروز سروش آریامهر ۶ مهر ماه • روز پلیس ۱۵ مهر ماه • جشن مهرگان ۱۶ مهر ماه • روز معلم ۱۶ مهر ماهجشن‌های ۲۵۰۰ سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران ۱۷ تا ۲۶ مهر ماهروز خانه انصاف ۲۱ مهر ماهزادروز شهبانو فرح پهلوی ۲۲ مهر ماه تهرانروز راه‌آهن ۲۳ مهر ماهروز نیروی هوایی ۲۵ مهر ماهجشن فرهنگ و هنر ۳ آبان ماهزادروز اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر ۴ آبان ماه تهران • زادروز والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی ۴ آبان ماه • زادروز والاحضرت رضا پهلوی ولیعهد ایران ۹ آبان ماهروز کودک ۹ آبان ماههفته کودک ۹ تا ۱۶ آبان ماهروز نیروی دریایی ۱۴ آبان ماهروز بیمه ۱۵ آبان ماه • هفته روشندلان ۱ تا ۷ آذر ماه • هفته کار نیک پیشاهنگی ۵ تا ۱۱ آذر ماهروز بهداشت و تنظیم خانواده ۱۴ آذر ماه • روز حقوق بشر ۱۹ آذر ماه • روز نجات آذربایجان ۲۱ آذر ماه روز مادر ۲۵ آذر ماهکشف حجاب و دادن حقوق اجتماعی به بانوان ایران ۱۷ دی ماهروز ارتش شاهنشاهی ایران ۱۸ دی ماهاصلاحات ارضی و الغای رژیم ارباب و رعیتی ۱۹ دی ماهانقلاب شاه و مردم ۶ بهمن ماهاستقلال دانشگاه تهران ۱۵ بهمن ماهروز شکرگزاری ۱۵ بهمن ماهروز دفاع غیرنظامی ۲۵ بهمن ماهروز ژاندارمری ۲۷ بهمن ماهکودتای سوم اسفند روز رضا شاه کبیرروز پرستار ۵ اسفند ماهدادن حق رای به بانوان ایران و حقوق برابر سیاسی با مردان ۸ اسفند ماهروز ملت ۹ اسفند ماهجشن درختکاری ۱۵ اسفند ماهجشن جاوید ۲۰ اسفند ماهزادروز والاحضرت شاهدخت فرحناز پهلوی ۲۱ اسفند ماهروز ذوب‌آهن ۲۳ اسفند ماهزادروز رضا شاه بزرگ ۲۴ اسفند ماهروز پدر ۲۴ اسفند ماهروز نفت


نوشتار برگزیده
اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران فروردین ۱۳۲۱ - جاوید شاه که با شاه پاینده است ایران

نخستین پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت ایران در زمان اشغال ایران از سوی ارتش شوروی و بریتانیا ۱ فروردین ماه ۱۳۲۱

هم‌میهنان عزیز، امیدوارم عید نوروز بر همه شما مبارک باشد و سال جدید را به خوشی و سعادت بگذرانید. مردم در تبریک عید به یکدیگر غالباً می‌گویند: انشاءالله صد سال به این سال‌ها برسیم. من چون خطابم به ملت ایران است، آرزومندم این ملت هزاران سال به این سال‌ها برسد و همواره در راه ترقی و تعالی سیر کند.

البته در هر امر توفیق و یاری از خدا باید خواست، ولیکن با توفیق الهی باید دانست که سعادت و ترقی ملت بسته به همت افراد خود ملت است که اگر در راه راست و صلاح قدم زنند، به رستگاری و فلاح می‌رسند و اگر خدای نکرده به خلاف این باشد دچار نکبت و شقاوت می‌شوند. پیش از این گفته‌ام که یگانه وسیله نجات و سعادت ملت اتحاد و اتفاق است. امروز هم چاره‌ای ندارم جز اینکه همین سخن را تکرار و تأکید کنم که باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم این بار را به منزل برسانیم.

چه باید کرد تا متحد شویم؟ یک چیز و بس، و آن این است که اندکی از اغراض شخصی بگذریم و مصالح نوع را نیز منظور نظر قرار دهیم. اغراض نفسانی اشخاص با هم منافات دارد و تصادم می‌کند، پس مایه نفاق و شقاق است، اما مصلحت نوع یکی است و موجب اختلاف نمی‌شود و از آن بابت به اتحاد و یگانگی می‌توان نائل شد. راست است که در حفظ مصالح نوع هم ممکن است سلیقه اشخاص مختلف شود، ولیکن اگر همه به راستی مصالح نوع را بیشتر منظور بدارند و عمل خود را کمتر منسوب به اغراض خصوصی کنند و منافع خاصه را هم در ضمن مصالح عامه بخواهند، با وجود اختلاف سلیقه نفاق و نزاع پیش نمی‌آید و عاقبت راه اتحاد و اتفاق پیدا می‌شود. رعایت مصالح نوع همان است که به عبارت دیگر میهن‌پرستی می‌نامند. پس هر میهن‌پرستی ناچار مصالح عمومی را بر منافع خصوصی مقدم می‌دارد و اگر چنین کند در راه عدالت ثابت‌قدم خواهد بود. نباید چنین پنداشت که عدالت تنها وظیفه صاحبان حکم است، بلکه باید متوجه بود که هر فردی از افراد در زندگانی اجتماعی مکلف به رعایت عدالت است، زیرا اگر کسی انحراف از عدالت را روا دارد و ظلم نسبت به دیگری را جایز شمارد، دلیلی نیست بر اینکه دیگری هم نسبت به او از این روش خودداری کند. در آن صورت ظلم عالم‌گیر خواهد بود و جماعتی که ستم و بیداد را میان خود شایع و رایج بدارند، ممکن نیست بتوانند به خوشی و آسودگی زندگانی کنند و نتیجه این می‌شود که فقط به فکر منافع خصوصی خود باشند و آسایش نوع را نظر دور بدارند. در این صورت همه از آسایش محروم خواهند بود، زیرا اگر نظر حقیقت‌بین باشد روشن است که بندگان خدا همه در خوشی و ناخوشی یکدیگر شریکند و ممکن است یک نفر شاد باشد در حالی که دیگران همه غمناکند و اگر عموم سعادتمند باشند البته افراد هم خوش خواهند بود.

هم میهنان عزیز،

من که امروز بر حسب پیشامد روزگار ریاست کشور و ملت ایران را عهده‌دار شده‌ام معتقدم که آبرومندی دولت و سلطنت همانا در این است که ملت آسوده باشد و به خوشی زندگانی کند، و در سهم خود آن اندازه که به من مربوط است در ادای وظایفی که برای این مقصود باید به جا آورد به قدر مقدور می‌کوشم، اما باید یقین دانست که حصول این مقصود بسته به این است که همه افراد ملت به وظایف خود عمل کنند، و رأس آن وظایف این است که نسبت به یکدیگر عدالت و انصاف را منظور دارند و مصلحت عامه را بر منافع خصوصی مقدم شمارند.

اگر این اصل را در مد نظر قرار دهید، اتحاد و اتفاق به آسانی دست می‌دهد و چون اتفاق باشد چنانکه گفته‌اند جهان می‌توان گرفت. از گذشته عبرت بگیرید و در آینده غفلت نکنید، علی‌الخصوص که امسال مشکلاتی در پیش است که حل آنها جز به نیروی اتفاق و اتحاد و میهن‌دوستی و نوع‌پروری میسر نیست و اگر صاحبان قدرت و استطاعت با مردمان ضعیف و بی‌بضاعت همدردی نکنند و شفقت نداشته باشند و خودپرستی پیشه نمایند خدا نخواسته به مصائب و بلیاتی گرفتار می‌شویم که برای همه مایه جگرسوزی و پشیمانی خواهدبود.

بهترین طریقه برای سازگار کردن منفعت شخصی و مصلحت عمومی اشتغال به کار سودمند است، و در وضع کنونی که ابواب ارتباط کشورها با یکدیگر روزبه‌روز بیشتر مسدود می‌شود، ملت‌ها مجبورند حوائج زندگانی را شخصاً فراهم سازند و به مساعدت ملل دیگر کمتر چشم داشته باشند، و چون مهمترین حوائج زندگانی از راه کشاورزی فراهم می‌شود ضرورت ایجاب می‌کند که در این رشته از کار بیش از پیش جد و جهد به عمل آید، و می‌توان گفت امروز تکثیر محصولات فلاحتی و خواربار وظیفه‌ای است که هر کس به قدر قوه خود باید در ادای آن بکوشد که لااقل از جهت قوت یومیه دچار عسرت و تنگی نشویم، تا وقتی که انشاءالله در کارها گشایش دست دهد و بتوانیم به رشته‌های دیگر امور زندگانی نیز جداً بپردازیم.

البته وقتی که گفته می‌شود خودپرست نباشید و مصالح عامه را منظور بدارید، مقصود این نیست که منافع شخصی خود را یکسره مهمل بگذارید، بلکه مراد این است که منافع خصوصی را با مصالح عمومی سازگار کنید و اگر چنین کردید شرایط عدالت و انصاف هم ادا می‌شود و مطمئن خواهید بود که در عین جلب منفعت شخصی تکلیف خویش را نسبت به ابناء نوع نیز به جای آورده‌اید.

این است پیام من به شما ملت ایران در این اولِ سال و هنگام عید باستان که انشاءالله به همت همه ایرانیان و توفیق پاک یزدان مبارک و میمون خواهد بود.


آخرین‌هاپروژه‌های بزرگ
سوگند پادشاهی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به نگاهبانی از قانون اساسی مشروطه ایران ۲۵ شهریور ۱۳۲۰

حکومت مشروطه شاهنشاهی ایران

- پرچم سه رنگ شیر و خورشید نشان ایران
- سرود ملی ایران
- پارلمان - قوه قانونگذاری
- مجلس شورای ملی
- قوانین ایران نوین
- مجلس سنا


  • شاهنشاه ایران
- اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ
- اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
- سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
- انقلاب شاه و مردم
- بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
- برنامه‌های عمرانی کشور
- به سوی تمدن بزرگ
- حزب رستاخیز ملت ایران
- نیروهای مسلح شاهنشاهی ایران
- علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی
- والاحضرت همایون رضا پهلوی ولیعهد ایران رضا شاه دوم


- رای اعتماد به نخست‌وزیران مصوب مجلس شورای ملی
  • دادگستری - قوه قضاییه


رسته‌های بنیادی

آثار


پدیدآورندگان


دیداری‌ها شنیداری‌ها و خواندنی‌ها

 فیلم‌ها
 شنیداری‌ها
 فرتورها
 کتاب‌ها
 روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها
سپارش سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی در نخستین کنگره شرکت‌های تعاونی روستایی ایران ۱۹ دی ماه ۱۳۴۱

سخنان تاریخی شاهنشاه آریامهر