پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مناسبت آغاز برنامه انتشاراتی کشور ۲۹ آذر ماه ۱۳۳۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۸ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۸


۲۹ آذر ۱۳۳۸ پیام شاهنشاه به مناسبت آغاز برنامه انتشاراتی کشور

ملت عزیز ایران، تحولات عظیمی که طی شش سال اخیر در تمام شئون سیاسی و اجتماعی و اقتصادی کشور پدید آمده، قبل از هر چیز دلیل بارزی بر رشد فکری و استعداد ذاتی ملت ایران است.

اراده و پشتکار مردم نه تنها این ملت را در برابر حوادث بردبار ساخته‌است، بلکه مردم این سرزمین با هوش فطری و ذوق سلیم خویش توانسته‌اند مصالح و منافع کشور خود را به خوبی تشخیص دهند.

از شش سال پیش پس از برقراری امنیت ثبات سیاسی در کشور ما هدف‌های دیرین خویش را برای سعادت و رفاه ملت ایران دنبال کردیم و توانستیم با تأییدات الهی و همکاری ملت ایران در راه وصول به آنها توفیق پیدا کنیم.

موفقیت در راهی که ما برای رسیدن به این منظور در آن قدم نهادیم قطعی بود، زیرا اجرای برنامه عظیم صنعتی و توسعه فرهنگ و بهداشت عمومی و مکانیزه کردن کشاورزی و وضع و اجرای قوانین متعدد بر اساس عدالت اجتماعی به ما امکان آن داد که تمام شئون حیاتی کشور را در مجرای نهضت و تحول بی‌سابقه‌ای قرار دهیم.

تجربه چند ساله ثابت کرد که ملت نجیب ایران هدف‌های ما را به خوبی درک کرده‌است و به این جهت با تمام قوا کمک می‌کند تا آرزوهای دیرین ما که تأمین رفاه و خوشبختی اوست، یکی پس از دیگری به مرحله اجرا درآید.

برنامه وسیعی که برای سعادت ملت ایران در نظر گرفته‌ایم بر پایه‌ای استوار است که به تدریج اصول و روش زندگانی بهتر و مترقی‌تری را به مردم می‌آموزد و اجرای قسمتی از آن تاکنون نتایج درخشانی داشته‌است. قوانین ما از لحاظ جنبه مترقیانه خود از پیشرفته‌ترین قوانین دنیا است و ما از این حیث از بسیاری از کشورهای دیگر جهان جلوتر هستیم، ولی باید سعی کرد این قوانین به نحو احسن مورد اجرا قرار گیرند تا نتیجه رضایت‌بخشی که از وضع آنها در نظر بوده‌است، به دست آید.

اینکه گفته‌ام «من ده سال وقت لازم دارم که ایران را تبدیل به یک مملکت نمونه کنم»، مبنی بر همین اطمینان است که کوشش ما در این راه در همان گام‌های نخستین با کامیابی همراه بوده‌است.

امروز که کارهای انجام‌شده شش سال اخیر در زمینه صنعت، فرهنگ، بهداشت، کشاورزی و غیره به وسیله دستگاه انتشارات مملکت در سراسر ایران در معرض افکار عمومی قرار می‌گیرد، ملت ما به میزان کوشش و تلاش عظیمی که در راه ساختمان ایران نو به کار رفته‌است، بهتر پی خواهد برد و از این راه با مفهوم ناسیونالیسم مثبت که کشور ما را در لوای دمکراسی واقعی به سوی ترقی می‌برد، بیشتر آشنا خواهدشد.

ما به عظمت باستانی و میراث گرانبهای نیاکان خود می‌بالیم، زیرا این میراث پر افتخار که کمتر ملتی در جهان از نظیر آن برخوردار است، برای ما منبع نیرو و الهامی برای ساختن آینده ایران است، ولی نباید تنها به این افتخارات قناعت کنیم، بلکه باید در دنیای جدید افتخارات تازه‌ای به مفاخر کهن بیافزاییم و وضع خود را با ترقیات جهان امروز هماهنگ سازیم و از هر حیث با کاروان تمدن هم‌گام شویم.