برنامه عمرانی دوم

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی اول درگاه انقلاب شاه و مردم

قوانین برنامه‌های عمرانی کشور مصوب مجلس شورای ملی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
شاهنشاه با ویژه ساختن درآمد نفت برای رفاه مردم از پیشرفت‌های برنامه عمرانی دوم خرسندند
درآمد نفت به برنامه‌های عمرانی اختصاص می‌یابد
برنامه عمرانی دوم و ایجاد کارخانه ماشین‌های صنعتی
شاهنشاه کارخانه شیر پاستوریزه را می‌گشایند ۱۵ آبان ۱۳۳۶
شاهنشاه و ابتهاج مدیر عامل سازمان برنامه
شاهنشاه محمدرضا شاه پهلوی درآمد نفت را به برنامه دوم عمرانی اختصاص می‌دهد
شاهنشاه محمدرضا شاه پهلوی مرکز مایه کوبی ب ث ژ را می‌گشاید
سد سفیدرود در دست ساختمان
سد محمدرضا شاه پهلوی (دز) از دست‌آوردهای برنامه عمرانی دوم
سکه یادبود سد محمدرضا شاه پهلوی
کارخانه کود شیمیایی مرودشت از دست‌آوردهای برنامه عمرانی دوم
سد فرحناز (لتیان) از دست‌آوردهای برنامه عمرانی دوم
کارخانه شکر میاندوآب از دست‌آوردهای برنامه عمرانی دوم
سد کرج از دست‌آوردهای برنامه عمرانی دوم
سد کرج فراهم‌آورنده آب نوشیدنی و برق پایتخت از دست‌آوردهای برنامه عمرانی دوم
کارخانه پارچه‌بافی شاهی از دست‌آوردهای برنامه عمرانی دوم
سد سفیدرود
لوله‌کشی نفت از استان خوزستان پالایشگاه‌های کشور آغاز می‌شود
پیشباز رسمی شاهنشاه از سعود ابن عبدالعزیز السعود پادشاه عربستان ۱۳۳۴
شاهنشاه به حبیبی قهرمان کشتی المپیک ملبورن ۱۹۵۶ نشان افتخار می‌دهند
شاهنشاه از دبستانی در جنوب تهران بازدید می‌کنند
شاهنشاه از کلاس‌های درس بزرگسالان(اکابر) دیدن می‌کنند
شاهنشاه راه‌آهن تهران مشهد را می‌گشایند اردیبهشت ۱۳۳۶
دانشجویان بورسیه دولت، دختر و پسر برای تحصیلات عالیه به اروپا و امریکا فرستاده می‌شوند، پیش از ترک ایران شاهنشاه با آنان درباره بازگشت و ساختن کشور می‌گویند ۱۳۳۵
نخست‌وزیر حسین علاء فرستنده پنجاه کیلوواتی رادیو تهران را می‌گشاید آذر ۱۳۳۵
شاهنشاه به همراه نخست‌وزیر منوچهر اقبال در بازدید از پرورشگاه شماره سه جمعیت خیریه پهلوی آبان ۱۳۳۷
بنگاه سرم و واکسن سازی حصارک
شاهنشاه محمدرضا شاه پهلوی سد محمدرضا شاه (دز) را می‌گشایند
پیشرفت شایان کشور و پروژه‌های عمرانی در شیراز
تهران
پخش آب - میرآب آب را به کوچه‌ها می‌اندازد تا به آب انبارهای خانه‌ها برود تا سال ۱۳۳۳ و لوله‌کشی آب تهران
آغاز اصلاحات ارضی، شاهنشاه سند زمین‌های املاک سلطنتی را در کاخ مرمر به کشاورزان می‌دهند ۴ آبان ۱۳۲۹
اصلاحات ارضی، شاهنشاه سند زمین‌های املاک سلطنتی را در کاخ مرمر به کشاورزان می‌دهند ۴ آبان ۱۳۳۲
فئودالیسم با اصلاحات ارضی و گام نخست تقسیم املاک سلطنتی از سوی شاهنشاه برچیده شد
بلوار الیزابت ۱۳۳۹ - تهران با خیابان‌های نوین گسترده می‌شود
نفت‌رسانی به خانه‌ها به وسیله نفتی
خیابان حافظ ۱۳۳۶
جاده سوم به شمیران کشیده می‌شود
انستیتو سرم و واکسن‌سازی رازی از دست‌آوردهای برنامه عمرانی دوم
تمبر یادبود برنامه اتم برای صلح ۱۳۳۳
شاهنشاه از موسسه تحقیقاتی اتمی دانشگاه تهران بازدید می‌کنند
شاهنشاه در گشایش نمایشگاه اتم در خدمت صلح ۱۵ اسفند ۱۳۳۵
شاهنشاه در گشایش نمایشگاه اتم در خدمت صلح ۱۵ اسفند ۱۳۳۵
شاهنشاه در گشایش نمایشگاه اتم در خدمت صلح ۱۵ اسفند ۱۳۳۵
تهران ۱۳۳۸
چشم‌انداز آبادان
انستیتو تکنولوژی آبادان وابسته به شرکت ملی نفت ایران
با اجرای برنامه عمرانی دوم، اقتصاد و اجتماع ایران شکوفا می‌شود
نمایی از پالایشگاه آبادان
کلوب قایقرانی آبادان
کلوب ماهیگیری آبادان
نفتکش محمدرضا شاه ساخت هلند در بندر آمستردام راهی آب‌های ایران می‌شود ۱۳۳۷
بانو پوران در کلوب شرکت ملی نفت آبادان
آموزشگاه پرستاری شرکت ملی نفت در آبادان
مسابقه‌های اسب دوانی در آبادان
پرورش اسب در ایران
برای رفاه مردم اردوگاه‌ها و پلاژهایی در کناره دریای مازندران ساخته می‌شود
بنیاد پهلوی اردوی دختران دبیرستانی در کناره دریای مازندران می‌سازد
درآمد مردم بالا می‌رود مردم به تعطیلات در کناره دریای مازندران می‌روند


اجرای برنامه هفت ساله اول که در بهمن ماه ۱۳۲۷ به تصویب مجلس شورای به تصویب مجلس شورای ملی رسیده بود، از آغاز سال ۱۳۳۰ از سوی محمد مصدق بنیانگذار جبهه ملی با هموندان جبهه ملی و کمونیست‌ها به کلاهبرداری با چراغ از ملت ایران به نام "ملی کردن نفت" پایان یافت. محمد مصدق از بزرگترین زمینداران ایران ، کشور را در بزرگترین بحران اقتصادی و سیاسی تاریخ ایران فرو برد و بزرگترین سرچشمه درآمد کشور یعنی درآمد نفت بریده شد. همه پروژه‌های برنامه عمرانی اول که می‌بایستی با درآمد نفت سرمایه گذاری شود بازایستانده شد. مصدق برنامه‌های عمرانی کشور را از کار انداخت زیرا که وی تنها در اندیشه براندازی حکومت ایران بود. اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران[۱] در مصاحبه مطبوعاتی در روز ۲۶ امرداد ۲۵۳۷ شاهنشاهی به سبب سالروز رستاخیز ملت ایران ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ خیانت مصدق را روشن نمودند.[۲] [۳] این وضع تا سال ۱۳۳۳ تا بستن قرارداد کنسرسیوم دنباله داشت. در درازای هفت سال برنامه عمرانی اول، سازمان برنامه که انجام رساندن برنامه عمرانی را بر عهده داشت، ده مدیرعامل عوض کرد. مدیر عامل‌های سازمان برنامه؛ تقی نصر، حسن مشرف نفیسی، محمد سجادی، محمد نخعی، احمد زنگنه، جعفر شریف‌امامی، ابوالقاسم پناهی، احمد حسن عدل و ابوالحسن ابتهاج بودند

قانون برنامه عمرانی دوم

قانون برنامه هفت ساله دوم عمرانی کشور دربرگیرنده ۲۱ ماده و دو تبصره در نشست ۸ اسفند ماه ۱۳۳۳ به تصویب مجلس شورای ملی رسید. هدف‌های این برنامه بدین قرار بود: برای افزایش تولید و بهبود و تکثیر صادرات و تهیه مایحتاج مردم در داخله کشور و ترقی کشاورزی و صنایع و اکتشاف و بهره‌برداری از معادن و ثروتهای زیر زمینی و اصلاح و تکمیل وسایل ارتباط و اصلاح امور بهداشت عمومی و انجام هر نوع عملیاتی برای عمران کشور و بالا بردن‌سطح فرهنگ و زندگی افراد و بهبود وضع معیشت عمومی.

برنامه عمرانی دوم به بخش خصوصی نیز انگیزه داد که در کشور سرمایه‌گذاری کنند. در درازای برنامه عمرانی دوم ۱۷٪ از تولید ناخالص ملی دوباره سرمایه‌گذاری شد و برنامه توانست به رشد اقتصادی ۵،۷٪ برسد. بالابردن پیوسته استاندارهای زندگی و پرداخت پروژه‌های بی‌شمار عمرانی، ذخیره ارزی ایران را کاهش داد و در پایان سال ششم برنامه عمرانی سبب تورم اقتصادی شد که با کاهش در سرمایه‌گذاری هر دو دشواری از میان برداشته شد.

پیروزی دولت و سازمان برنامه در به انجام رساندن پروژه‌های عمرانی و تولیدی بسیار چشم‌گیر بود و این پیروزی سبب شد که گسترش و رشد اقتصادی و اجتماعی کشور هم‌چون هدف ملی شناخته شود و روشن شد که بهبود چگونگی زندگی مردم تنها از راه اجرای برنامه اقتصادی شدنی است. ارزنده‌ترین دست‌آوردهای برنامه عمرانی دوم در زمینه کشاورزی و آبیاری و ارتباطات و مخابرات بود. چندین سد ساخته شد که سبب شد زمین‌های کشاورزی بسیاری آبیاری و آب نوشیدنی مردم نیز فراهم آید. هم‌چنین سدها سبب تولید الکتریستیه و برق برای روشنایی خانه‌ها و کارخانه‌ها شد. ساختن راه‌ها و بهبود شبکه جاده‌های کشور، فرودگاه‌ها بزرگ برای پروازهای داخلی و بین‌المللی سبب گسترش رفت و آمد در داخل و بیرون از کشور شد. ساختن بندرها به بالا رفتن صادرات و واردات کمک کرد. در بخش خصوصی سبب افزایش سرمایه‌گذاری در صنایع کالاهای سبک شد. تولید شکر، پارچه، سیمان و دیگر تولیدات که در ساختن بنا بکار می‌رود و تولید مواد غذایی فزونی گرفت.

کوتاه اینکه ریشه‌کن کردن مالاریا و آبله، لوله‌کشی آب در تهران و بسیاری از شهرها گام بزرگی در بهداشت همگانی بود. با ساختن سدها از نیروی آب، برق تولید شد. جاده‌های اسفالت شده به درازای ۲،۴۴۱ کیلومتر جنوب ایران را به شمال کشور پیوند داد. به درازای راه‌آهن از شرق کشور تا مشهد و از غرب تا تبریز افزوده‌شد. بدین سان در برنامه عمرانی دوم هدف‌های زیربنایی کشور به انجام رسید. افزایش تولید، فزونی صادرات و برآوردن نیازهای داخلی را دربرداشت که خود به گسترش کشاورزی و صنایع، جستجو و بهره‌برداری از کان‌های زیرزمینی، بهبود و گسترش جاده‌ها و تله کامیونیکیشن، بالابردن بهداشت و آموزش همگانی هم‌چون بهبود چگونگی زندگی و فراهم‌آوردن رفاه در زندگی داخلی و اجتماعی از پیروزی‌ها و دست‌آوردهای برنامه عمرانی دوم می‌باشد.

اعتبارهای آغازین برنامه که در قانون برنامه عمرانی دوم به تصویب رسید، ۷۰ میلیون ریال بود. در درازای اجرای برنامه روشن شد که این اعتبار برای پرداخت هزینه‌ها بسنده نیست. بدین سبب نزدیک به پایان سال ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک مجلس شورای ملی و مجلس سنا افزایش اعتبارات را تا ۲۰٪ تصویب کرد و اعتبار ۷۰ میلیارد به ۸۴ میلیارد ریال افزایش یافت. اما پس از آنکه دولت بنا بر نیازهای کشور، سهم سازمان برنامه را ار درآمد نفت کاهش داد و روشن شد که اجرای برنامه ۸۴ میلیارد ریالی بدون گرفتن وام شدنی نیست، قراردادهای وام با امریکا و برخی از کشورهای اروپایی بسته شد و از آن وام‌ها نزدیک به ۲۵ میلیارد ریال برای اجرای پروژه‌های برنامه هفت ساله دوم بکار رفت.

برای اجرای برنامه هفت‌ساله دوم عمرانی کشور بودجه برای پروژه‌های عمرانی برای هر گروه از پروژه‌ها بدین قرار ویژه شده‌است:


- کشاورزی و آبیاری ۱۸،۲۰۰ میلیون ریال یا ۲۶٪ از بودجه برنامه
- ارتباطات و مخابرات ۲۲،۸۰۰ میلیون ریال یا ۳۲،۶٪ از بودجه برنامه
- صنایع و معادن ۱۰،۶۰۰ میلیون ریال یا ۱۵،۱ از بودجه برنامه
- امور اجتماعی ۱۸،۴۰۰ میلیون ریال یا ۲۶،۳٪ از بودجه برنامه


روی‌هم ۷۰،۰۰۰ میلیون ریال صد درصد بودجه ۱۰۰٪


برنامه عمرانی دوم و نقشه گسترش و رشد اقتصادی سبب شد که فعالیت‌های دولت‌ها و ساماندهی بودجه و ویژه ساختن درآمد نفت به کارهای عمرانی با رشد اجتماعی و اقتصادی کشور پیوند یابد و مشی دولت‌ها بر پایه کارهای عمرانی و تولیدی قرارگیرد. کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی و سنا با داشتن چهل و هشت تن عضو برگزیده شده از دو مجلس، تنها کمیسیونی بود که اختیار قانونگذاری داشت و کارها و بودجه سازمان برنامه زیر کنترل کمیسیون برنامه قرارداشت.

روز شمار پروژه‌های برنامه عمرانی دوم

اجرای برنامه‌های عمرانی در سال ۱۳۳۳

۱۱ شهریور ۱۳۳۳ ابوالحسن ابتهاج به ریاست سازمان برنامه برگزیده شد و دو دفتر اقتصادی و فنی در سازمان برنامه ایجاد شد. در این هنگام دولت در آخرین گفتگوها برای امضا کردن قرارداد نفت کنسرسیوم بود. به سبب بیش از سه سال نداشتن درآمد نفت، خزانه دولت خالی بود و کارگران و کارمندان ماه‌ها بود که دستمزد و حقوق نگرفته بودند. بانک ملی چند میلیون ریال به سازمان برنامه وام داد که برای دادن دستمزد کارگران معدن‌ها و استخدام کارشناسان سدسازی بکار گرفته شد. ساختمان سد کرج، سد سفید رود، بندرها، و راه سازی که در برنامه عمرانی دوم پیش‌بینی شده بود آغاز شد. برای فراهم آوردن بودجه برای استخدام شرکت‌های مقاطعه کاری و شرکت‌های مهندسی خارجی و کارشناسان خارجی با تجربه از بنیاد فورد وام گرفته شد.

۱۹ آبان ۱۳۳۳ ویلیام وارن رئیس برنامه اصل چهار در ایران در یک گفتگو با خبرنگاران ابراز داشت که "...برای اجرای برنامه‌های عمرانی در سال جاری ۲۱،۵۰۰،۰۰۰ دلار از سوی دولت امریکا و ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال از سوی دولت ایران ویژه شده است که همه آن در اختیار صندوق مشترک گذاشته خواهد شد تا با تصویب کمیسیون مشترک ایران و امریکا به مصرف برنامه‌های عمرانی برسد.

۹ آذر ۱۳۳۳ نخستین پل بر روی رود کرخه ساخته شد. این پل سوسنگرد را به دشت میشان می‌پیوندد و درازای آن ۲۰۰ متر بود. در این زمان جرج آلن معاون وزارت امور خارجه امریکا همراه با تنی چند از نمایندگان کنگره و نمایندگان چند وزارتخانه امریکا وارد تهران شد. این هیات درباره روش کارکرد و کمک‌های اداره اصل چهار

۱۸ آذر ۱۳۳۳ اولین کلنگ ساختمان کارخانه جدید سیصد تنی سیمان که ماشین‌آلات آن از دانمارک خریداری شده است به وسیله حسین علاء وزیر دربار شاهنشاهی در نزدیکی کارخانه ذوب مس غنی‌آباد در شهر ری بر زمین زده شد.

۲ دی ۱۳۳۳ دو میلیون و هشتصد هزار دلار آخرین بخش کمک امریکا به وسیله اداره برنامه اصل چهار به ایران پرداخته شد.

۶ دی ۱۳۳۳ از آنجا که دوره قانونی بهره‌برداری از صنایع نفت آبادان پس از بستن قرارداد نفت با کنسرسیوم آغاز شده، سازمان برنامه مسول استفاده از درآمد نفت شد و وزارت دارایی هزینه‌های آن را کنترل خواهدکرد.

۱۱ دی ۱۳۳۳ با استفاده از درآمد نفت بیش از صد و پنجاه پروژه عمرانی شهرستان‌ها در سازمان برنامه مورد بررسی قرارگرفت تا به اجرا دربیاید. ایران در سال ۱۹۵۴ بیست و دو میلیون و چهارصد هزار بشکه نفت خام تولید کرد و هفت میلیون و چهارصد هزار لیره درآمد نفت خام داشته است.

۱۲ دی ۱۳۳۳ قانون مربوط به اصلاح قانون آب و فاضل آب شهر تهران به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

۲۶ دی ۱۳۳۳ ساختمان سد سفیدرود که به فرمان شاهنشاه از چندی پیش آغاز شده بود پیشرفت بسیار کرده بود و در دازای پنج سال به پایان خواهد رسید. هزینه نخستین این سد نزدیک به ۱۲۰ میلیون توام پیش‌بینی شده و کار ساختمان آن را یک شرکت فرانسوی بر عهده دارد. پهنه دریاچه پشت سد دوازده هزار کیلومتر مربع خواهد بود و رویه زیر کشت استان گیلان را دو برابر می‌کند. افزون برآن برق رشت، قزوین و طارم و چند شهر دیگر از این سد فراهم خواهد شد.

۱۷ بهمن ۱۳۳۳ مقاوله‌نامه استفاده ایران از اعتبارات دولت فرانسه میان مدیر عامل سازمان برنامه و نمایندگان بانک پاریس امضا و رد و بدل شد.

۳۰ بهمن ۱۳۳۳ کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی با پرداخت ۲۴۲۰ میلیون ریال برای راه‌سازی موافقت کرد و بررسی‌های خود را درباره کارخانه ذوب‌آهن و تهیه پروژه و چگونگی آن را به پایان رسانید.

۱ اسفند ۱۳۳۳ یونیسف با همکاری وزارت بهداری کارخانه شیرپاستوریزه را که یکی از مجهزترین و بهترین کارخانه شیر پاستوریزه در خاورمیانه است بنیاد نهاد.

۳ اسفند ۱۳۳۳ نخستین پیچ و مهره اتصالی ریل راه‌آهن شاهرود به مشهد در شاهرود به وسیله وزیر راه بسته شد و بی‌درنگ کارگران ریل‌گذاری را آغاز کردند.

۵ اسفند ۱۳۳۳ وزیر دارایی لایحه ایجاد سازمان سد کرج و اساسنامه آن را که دربرگیرنده هشت ماده است برای تصویب به مجلس شورای ملی داد.

۱۴ اسفند ۱۳۳۳ کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی با اعتبار برای استخدام هشت نفر کارشناس خارجی برای سازمان برنامه موافقت کرد.

۱۵ اسفند ۱۳۳۳ وزارت دارایی اعلام کرد بودجه کل کشور در سال جاری که هزینه‌ها به روش یک دوازدهم پرداخت شده بدین قرار است: درآمد ۱۱،۳۸۵،۶۹۱،۰۰۰ ریال - و هزینه ۱۴،۶۵۰،۴۹۳،۰۰۰ ریال می‌باشد که از آن مبلغ ۳،۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال از درآمد و هزینه‌های تصویب شده به بودجه عمرانی کشور پیوند دارد.

۲۱ اسفند ۱۳۳۳ نخستین کلنگ بنای کارخانه کبریت‌سازی در شهر صنعتی کرج به زمین زده شد.

۲۸ اسفند ۱۳۳۳ کمیسیون برنامه بکار گرفتن اعتبارهای ویژه شده به فصل‌های ششگانه برنامه هفت ساله سازمان برنامه موافقت کرد.

اجرای برنامه‌های عمرانی در سال ۱۳۳۴

۱ فروردین ۱۳۳۴ سی و شش تن از روستازادگانی که از سوی اداره املاک و مستغلات پهلوی برای فراگرفتن روش‌های نوین کشاورزی در کشور آلمان برگزیده شده بودند به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند و روز هفتم فروردین رهسپار آلمان غربی شدند تا در درازای دو سال این روش‌ها را بیاموزند.

۳ فروردین ۱۳۳۴ در سفر شاهنشاه به جنوب کشور و بازدید از استان خوزستان، شاهنشاه با قطار سلطنتی وارد خرمشهر شدند و مورد پیشباز اهالی خرمشهر و آبادان قرارگرفتند. شاهنشاه در پیام رادیویی به اهالی خوزستان فرمودند: " کسانی که خود را حامی و حافظ منافع شما می‌دانستند شما را فراموش کردند و تنها به فکر خودشان بودند. آنها گفتند که نفت نمی‌خواهیم، در چاه‌های نفت را می‌بندیم، خودمان در مسند کار باقی می‌مانیم. بدبخت اشخاصی که فکر می‌کنند مثل جغد می‌توان در ویرانه خوابید و زمامداری کرد و بیست میلیون مردم را قربانی نمود و حتی اگر قادر بشوند آنها را اسیر هر بیگانه‌ای بکنند." ۵ فروردین شاهنشاه از بخش‌های گوناگون پالایشگاه آبادان بازدید کردند. روز پسین شاهنشاه به مرکز نیروی دریایی خرمشهر رفتند. شاهنشاه اوامری در بنیاد مرکزهای فنی و حرفه‌ای در بخش‌های جنوب کشور دادند. هم‌چنین دستور دگرگون ساختن آموزشگاه فنی نفت به دانشکده نفت داده شد. ۹ فروردین شاهنشاه از ساختمان کردن سد کرخه دیدن کردند و ۱۲ فروردین شاهنشاه به تهران بازگشتند و دو روز پس از آن به استان خراسان رفتند تا از پیشرفت برنامه‌های عمرانی در این استان آگاهی یابند.

۱۴ فروردین ۱۳۳۴ بخش اول و دوم دریافتی از بانک صادرات و واردات امریکا به مبلغ ده میلیون دلار در اختیار دولت ایران قرارگرفت.

۱۶ فروردین ۱۳۳۴ سپهبد زاهدی از نخست‌وزیری کناره گرفت و مورد پذیرش شاهنشاه قرارگرفت. روز پسین شاهنشاه فرمان نخست‌وزیری حسن علاء وزیر دربار شاهنشاه را صادر کردند. ۱۹ فروردین علاء نخست‌وزیر کابینه خود را به پیشگاه معظم‌له شناساند.

۷ اردیبهشت ۱۳۳۴ قرارداد ساختمان و مدرن کردن بندرهای خلیج فارس میان وزارت راه و سازمان برنامه و کمپانی کامپساکس بسته شد.

۹ اردیبهشت ۱۳۳۴ اداره عملیات خارجی امریکا ۲۴۳،۵۰۱ دلار برای مبارزه با آفات نباتی و حیوانی و خرید ماشین‌آلات و مواد شیمیایی در اختیار دولت ایران قرارداد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۳۴ ده میلیون دلار دومین پرداختی وام از بانک صادرات و واردات امریکا در اختیار دولت ایران قرارگرفت، با این وام رویهم رفته سی و دو میلیون دلار وام از امریکا دریافت شده است.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۳۴ کارخانه نوین سیمان ری به گنجایش سیصد تن آغاز به کار کرد. این کارخانه با همکاری مهندسان ایرانی و آلمانی ساخته شد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۳۴ قرارداد بازسازی و اسفالت شش هزار کیلومتر از جاده‌های کشور میان سازمان برنامه و کمپانی انگلیسی جان مولم بسته شد. هزینه پیش‌بینی شده این قرارداد نزدیک به سی میلیون لیره است که در درازای هشت سال پرداخت می‌شود.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۳۴ نخستین نشست با مدیران بانک صادرات و واردات امریکا در دفتر دکتر امینی وزیر دارایی درباره دریافت ۵۳ میلیون دلاز از این بانک برگزار شد.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۳۴ برای عمران و آبادی استان خوزستان از سوی هیات وزیران به اسدالله علم وزیر کشور اختیار داده شد تا زمین‌های زیر سد کرخه را میان کشاورزان دشت میشان و کارمندانی که بیشتر از شمار مورد نیاز هستند و یا کارمندانی که خود گرایش دارند که از کار دولتی کناره‌گیری کنند و به کار کشاورزی بپردازند تقسیم کند.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۳۴ قرارداد یک پست ۵۰ کیلوواتی موج متوسط و پرداخت ۳۴۰ هزار دلار برای خرید سایر ابزار فنی آن میان وزیر پست و تلگراف و تلفن ایران و رئیس اصل چهار بنت بسته شد.

۳ خرداد ۱۳۳۴ شاهنشاه برای گشودن بیمارستان نمازی رهسپار شیراز شدند. در فرودگاه شیراز شاهنشاه در پاسخ خوش‌آمد رضا حکمت رییس مجلس شورای ملی فرمودند: "ما سعی خواهیم کرد افتخارات گذشته را تجدید کنیم و با سربلندی و نیکنامی در دنیای متمدن امروز قدم برداریم، استعداد این سرزمین زیاد است و اگر در آینده که همه در راه آن خواهیم کوشید برای مدت مدیدی در این استان امنیت برقرار شود و دست گردنکشان و یغماگران کوتاه گردد ترقیات زیادی در این منطقه مشهود خواهد شد." ۶ خرداد شاهنشاه بیمارستان نمازی را در آیینی گشودند. بیمارستان نمازی شیراز دارای چهارصد اتاق و پانصد تختخواب است که وقف شده و بودجه سالانه آن برابر هشتاد میلیون ریال است.

۷ خرداد ۱۳۳۴ کارخانه سیمان فارس در پیشگاه شاهنشاه گشایش یافت این کارخانه مجهزترین کارخانه سیمان ایران است و گنجایش آن دویست تن به چهارصد می‌باشد که آن را تا ششصد تن می‌توان افزایش داد. هزینه خرید و نصب ماشین‌ها و دیگر هزینه‌ها رویهم رفته نزدیک به سی میلیون ریال شده است.

۵ خرداد ۱۳۳۴ شاهنشاه آسایشگاه یک صد تختخوابی مسلولین جمعیت شیر و خورشید سرخ شیراز را مورد بازدید قراردادند و برای بهبود آن دستوراتی فرمودند.

۱۰ خرداد ۱۳۳۴ از سوی اداره همکاری‌های فنی امریکا در ایران (اصل چهار) آخرین پرداختی وام به دولت ایران به مبلغ هفتصد و پنجاه میلیون ریال به خزانه دولت ایران ریخته شد.

۱۳ خرداد ۱۳۳۴ قانون مقررات تحصیلی و استخدامی بهیاران و قانون استخدام پرستاران از سوی کمیسیون‌های مشترک مجلس سنا و شورای ملی تصویب شد.

۱۷ خرداد ۱۳۳۴ قرارداد تکمیلی ساختمان نوین آزمایشگاه موسسه رازی میان وزارت کشاورزی ایران و رییس مهندسی اداره برنامه اصل چهار بسته شد. هزینه این ساختمان نزدیک به بیست و دو میلیون ریال پیش‌بینی شده است.

۱۸ خرداد ۱۳۳۴ برای هماهنگی در بهره‌برداری از کان‌های کشور، شرکت‌های سهامی ذغال ایران، نمک و خاک سرخ جزیره‌های هرمز و قشم، زغال کرمان و بنگاه اکتشاف و بهره‌برداری معادن به شرکت سهامی کل معادن و ذوب فلزات دگرگون شد.

۲۴ خرداد ۱۳۳۴ شاهنشاه خلیل طالقانی وزیر کشاورزی و رییس سازمان سد کرج را در کاخ سعدآباد پذیرفتند. در این شرفیابی وزیر کشاورزی گزارش رسایی درباره کارهای ساختمانی سد کرج داد. نمایندگان مجلس شورای ملی به پیشگاه شاهنشاه بار یافتند و شاهنشاه دستوراتی درباره تصویب و ابلاغ لایحه فروش املاک خالصه دولتی، مالیات بردرآمد، زمین‌های موات و لایحه سازمان برنامه دادند و نیز فرمودند: " چرا ما دنبال نهضت عمیق و ریشه‌داری که از عهد کوروش و داریوش وجود داشته نرویم و از آن به نفع مردم استفاده نکنیم؟ چرا این نهضت ریشه‌دار را که جنبه ناسیونالیستی و نیرومندی دارد و برای ریشه‌کن کردن فساد موثر است به کار نبریم؟"

۲۹ خرداد ۱۳۳۴ موافقت‌نامه به فرجام رساندن دستگاه‌های تلگراف و تلفن ایران میان وزیر پست و تلگراف ایران و وزیر پست و تلگراف آلمان غربی بسته شد.

۳۰ خرداد ۱۳۳۴ سرویس هوایی شرکت هواپیمایی ایران بین تهران و تبریز به راه افتاد.

۳۱ خرداد ۱۳۳۴ روزنامه تایمز لندن در مقاله‌ای با فرنام "زنده‌کردن دوباره ایران" نوشت:" شاهنشاه ایران برآن هستند که نفوذ شخصی خود را برای از بین بردن آثار واپسگرایی‌های گذشته و دگرگونی در سیاست اقتصادی و اجتماعی کشور بکار برند و تاکنون در این راه پیروزی‌های شایانی بدست آورده‌اند."

۳ تیر ۱۳۳۴ شاهنشاه به نخست‌وزیر درباره تشکیل یک هیات ثابت اقتصادی برای فراهم‌آوردن پروزه‌های رسای (جامع) اقتصادی، تولیدی، عمرانی، صنعتی، و کشاورزی دستور دادند. در این روز کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی با استخدام ده نفر کارشناس از کشور آلمان غربی برای سازمان برنامه موافقت کرد.

۶ تیر ۱۳۳۴ قانون تاسیس بنگاه اصلاح و تهیه بذر چغندرقند و هم‌چنین قانون تعرفه گمرکی به تصویب کمیسیون‌های مشترک دو مجلس رسید.

۱۰ تیر ۱۳۳۴ شاهنشاه از تهران رهسپار بابلسر شدند و پس از بازدید از اردوی بابلسر به نوشهر و چالوس تشریف‌فرما شدند. شاهنشاه به هنگام بازدید از اردوی دانشجویان بابلسر فرمودند:" راهی که ما می‌رویم راه اصلاحات است، راه اسلاخات اجتماعی است، راه عدالت است، راهی است که ایران و ایرانی را سربلند و مفتخر خواهد کرد." شاهنشاه ۲۱ تیر به تهران بازگشتند.

۱۳ تیر ۱۳۳۴ قانون تاسیس بنگاه کل دارویی ایران از سوی کمیسیون‌های مشترک دو مجلس تصویب شد.

۲۴ تیر ۱۳۳۴ هیات وزیران با دریافت چهارده میلیون دلار وام از بانک صادرات و واردات امریکا برای خرید لکوموتیوهای دیزل و ابزار آن موافقت کرد.

۲۶ تیر ۱۳۳۴ اساسنامه بانک توسعه صادرات و قانون تاسیس بنگاه خالصجات کشور به تصویب کمیسیون‌های مشترک دو مجلس رسید.

۲۹ تیر ۱۳۳۴ اداره همکارهای بین‌المللی به آگاهی رساند که برای ایران برابر با ۲۳۶۵۰ دلار وسایل اداری و برابر با ۱۴،۳۵۰ دلار ترابرهای موتوری (وسایل نقلیه موتوری) و ابزار یدکی خریداری می‌کند.

۳ امرداد ۱۳۳۴ با همه‌گیر شدن بیماری آبله در تبریز وزارت بهداری مایه‌کوبی برضد آبله را در سراسر کشور آغاز کرد.

۸ امرداد ۱۳۳۴ علاء نخست‌وزیر پس از پاسخگویی به بازخواست (استیضاح) یک از نمایندگان با هفتاد و دو رای موافق از هفتاد و هشت نفر که در مجلس بودند رای‌اعتماد گرفت.

۱۰ امرداد ۱۳۳۴ شاهنشاه دستور دادند برای نگهبانی از تندرستی و پرداخت تاوان در برابر هرگونه آسیب در برابر پیش‌آمدهای ناگوار همه دانشجویان کشور بیمه درمانی و حوادث شوند.

۱۱ امرداد ۱۳۳۴ کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی با فراهم‌آوردن هشتاد میلیون ریال از دویست میلیون ریال وام، آمده در بند پنج برنامه‌های فوری راه‌آهن مصوب اسفند ۱۳۳۳ موافقت کرد.

۱۵ شهریور ۱۳۳۴ کارخانه گونی‌بافی بندر پهلوی با سرمایه پنجاه میلیون ریال بنیاد شد.

۱۶ شهریور ۱۳۳۴ شاهنشاه مبلغ هشت میلیون ریال برای بهسازی کوی دانشجویان دانشگاه تبریز به دانشگاه دادند. هم‌چنین از سوی شاهنشاه هشتصد هزار ریال به دانشگاه تهران داده شد تا صندوقی برای یاری به دانشجویان فرودست بنیاد شود و کمک هزینه تحصیلی و زندگی آنان از این صندوق فراهم گردد.

۱۸ شهریور ۱۳۳۴ با کارگزاری یک دستگاه بیسیم پنجاه واتی در خرمشهر پیوند میان تهران و خرمشهر برقرار شد و مورد بهره‌برداری قرارگرفت.

۱۹ شهریور ۱۳۳۴ قانون دادن شصت میلیون ریال اعتبار برای هزینه دانشکده پزشکی و بیمارستان‌های تهران مصوب ۲۹ امرداد، قانون دادن یکصد و هشتاد میلیون ریال اعتبار دیگر به وزارت فرهنگ برای بنیاد مدرسه و کلاس‌های نوین، و هم‌چنین قانون دادن بیست میلیون ریال اعتبار دیگر به وزارت دارایی به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

۲۰ شهریور ۱۳۳۴ قرارداد خرید یک صد و هشتاد هزار شماره تلفن از سوی وزیر پست و تلگراف و تلفن ایران و سفیر کبیر آلمان غربی بسته شد. در این روز ساختمان پل جدید کرج آغاز شد هزینه این پل نزدیک به هفده میلیون ریال برآورد شده است. در این روز شورای آبیاری ایران برای گسترش امور آبیاری و زهکشی و بهره‌برداری بیشتر از زمین و آب‌های سراسر کشور تشکیل و کارهای عمرانی‌اش را آغاز کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۳۴ دانشکده چشم پزشکی بنیاد نهاده شد این دانشکده که دوره آن سه سال است در سال تحصیلی آینده در دانشکده پزشکی گشوده خواهد شد.

۲۵ شهریور ۱۳۳۴ نخستین کلنگ ساختمان ایستگاه مرکزی راه‌آهن مشهد به وسیله وزیر راه برزمین زده شد. راه‌آهن میان تهران و آمل هفده سال قبل بنا به امر اعلیحضرت رضا شاه کبیر آغاز و کم کم بخش بزرگی از آن بجز شصت کیلومتر میان آبگرم و آمل ساخته شده بود، در شهریور ۱۳۲۰ و اشغال ایران به وسیله ارتش بریتانیا و شوروی ساختمان آن و دیگر کارهای عمرانی کشور بازایستاد، در این روز ساختمان این راه‌آهن دوباره از سرگرفته شد و هزینه آن نزدیک به سیصد میلیون ریال برآورد گردید.

۳۱ شهریور ۱۳۳۴ رییس جمهور امریکا هنگام دادن لایحه کمک‌های خارجی به کنگره به خاورمیانه اشاره کرد و گفت: " با ثباتی که اخیرا در ایران ایجاد شده، خطر رخنه کمونیسم در این کشور کاهش یافته و راه برای دولت ایران در بهره‌برداری از منابع نفت باز شده است. با وجود این ایران هم‌چنان نیازمند به کمک نظامی و اقتصادی محدودی دارد و تا وقتی درآمد بسنده از فروش نفت خود به دست نیاورده است این کمک باید ادامه یابد." در این روز هم‌چنین باغ کودکان در میدان چهارصد دستگاه گشوده شد و بهره‌برداری از آب چند چاه ژرف آغاز شد.

۱ مهر ۱۳۳۴ سازمان برنامه برای فراهم آوردن برق کشور سی و هشت تولید کننده برق و سی و دو ترانسفورماتور و مقداری کابل با بازپرداخت سه ساله از آلمان غربی خریداری کرد و به شهرداری‌ها و شرکت‌های برق محل واگذار کرد. کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی با ویژه ساختن ۴۵ میلیون ریال برای کارهای فوری کارخانه کنسروسازی و خشکبار موافقت کرد و برنامه انجام ساختمان سدهای کوچک را در سراسر کشور تصویب کرد. قانون سازمان بیمه‌های اجتماعی کارگران مصوب ۲۴ تیر به اجرا درآمد با این قانون کارگران سراسر کشور از همه بیمه‌ها مانند بیمه حوادث، بیماری‌های ناشی از کار و بیمارهای عادی، بازنشستگی، برقراری مستمری به هنگام از کارافتادگی و فوت و هم‌چنین دریافت کمک‌های سازمان هنگام ازدواج، حاملگی، زایمان و حق عائله بهره‌مند شدند.

۹ مهر ۱۳۳۴ ساختمان راه سراسری شمال از گیلان به مازندران، بجنورد، قوچان و مشهد به درازای ۱۰۷۳ کیلومتر آغاز گردید.

۱۵ مهر ۱۳۳۴ شاهنشاه ششمین دوره مجلس سنا را گشودند و در بیانات خود به سناتورها و نمایندگان مجلس شورای ملی فرمودند: "انتظار داریم که افراد ملت هوشیار و دلیر ما به خصوص جوانان به آینده درخشان این سرزمین کهن خوشبین باشند و حس بدبینی و ناامیدی را که موجب انحطاط یک ملت است از خود دور کنند."

۱۶ مهر ۱۳۳۴ در آیین جشن مهرگان در پیشگاه شاهنشاه در دبیرستان رضا شاه کبیر، وزیر فرهنگ به آگاهی رسانید که شمار دانش‌آموزان کشور ۹۷۰،۰۰۰ تن و ۳۳۳۴ شمار آموزگاران بوده است.

۲۵ مهر ۱۳۳۴ قانون پرداخت یک صد و پنجاه میلیون ریال از درآمد نفت به بانک‌های ساختمانی و رهنی و کشاورزی که ۱۹ مهر به تصویب مجلس سنا رسیده بود از سوی مجلس شورای ملی نیز تصویب شد.

۲۶ مهر ۱۳۳۴ کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی با گساریدن (مصرف) چهارصد میلیون ریال از مانده فصل ششم برنامه هفت ساله موافقت کرد.

۲۸ مهر ۱۳۳۴ شرکت ملی نفت ایران به آگاهی رسانید که دولت ایران در سال جاری مبلغ ۷۳۵۰ ریال حق‌السهم دریافت خواهد کرد.

۲۹ مهر ۱۳۳۴ برنامه جایگزینی خط راه‌آهن اندیمشک - اراک و خرید ۵۳۰ واگن به تصویب کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی رسید.

۳ آبان ۱۳۳۴ شاهنشاه ساختمان نوین بانک ملی ایران را گشودند و از بخش‌های گوناگون بانک و هم‌چنین باشگاه ورزشی آن بازدید کردند. در این روز کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی با برنامه یاری به کشاورزان خشخاش و نگهداری بنگاه‌های دامپزشکی موافقت کرد. دولت ایران دو کشتی نفتکش سی و دو هزار تنی از هلند خریداری کرد.

۴ آبان ۱۳۳۴ شاهنشاه پالایش خانه شماره یک سازمان لوله‌کشی آب تهران را گشودند و از بخش‌های گوناگون و سیستم لوله‌کشی آب بازدید کردند. این پالایش‌خانه (تصفیه خانه) بزرگترین و بهترین گونه پالایش آب در خاورمیانه است.

۹ آبان ۱۳۳۴ رییس کل آمار و ثبت احوال در گفتگویی با خبرنگاران به آگاهی رساند که بر پایه سرشماری همگانی کشور جمعیت ایران نزدیک به بیست و چهار میلیون تن رسیده است.

۱۰ آبان ۱۳۳۴ قرارداد خرید هفتاد دستگاه لکوموتیو دیزل از کمپانی جنرال موتورز امریکا میان نمایندگان راه‌آهن دولتی ایران و جنرال موتورز بسته شد. در این روز شرکت سهامی گوشت با سرمایه شصت میلیون ریال آغاز به کار کرد.

۱۲ آبان ۱۳۳۴ بخشی از راه سمنان به گرمسار که به تازگی ساختمان آن به پایان رسیده بود در آیینی گشوده شد و مورد بهره‌برداری قرارگرفت.

۱۴ آبان ۱۳۳۴ نخستین پرورشگاه یک صد تختخوابی کودکان وابسته به جمعیت خیریه پهلوی گشایش یافت. روز پسین نشست هیات وزیران در پیشگاه شاهنشاه برگزار شد و برنامه عمرانی دوم بررسی شد.

۱۷ آبان ۱۳۳۴ ساختمان سد کرخه با هزینه نزدیک به یک میلیون ریال به پایان رسید.

۲۰ آبان ۱۳۳۴ نخستین کلنگ ساختمان ایستگاه راه‌آهن تبریز بر زمین زده شد. هم‌چنین تلفن بی‌سیم تهران و بوشهر در مراسمی گشوده شد. روز پسین راه جدید تهران - مشهد در گرمسار گشوده شد.

۲۳ آبان ۱۳۳۴ به فرمان شاهنشاه بنگاه داروپخش با سرمایه آغازین چهارصد و پنجاه میلیون ریال بنیاد شد تا داروهای ارزان و درست شده با مواد دارویی بسیار خوب در دسترس مردم کشور قرارگیرد. همه سرمایه این بنگاه به دستور شاهنشاه فراهم گردید.

۴ آذر ۱۳۳۴ لوله‌کشی آب شهر زنجان آغاز شد و نخستین کلنگ ایجاد شبکه آب این شهر بر زمین زده شد. در همین روز تلفن کاریر شهرهای شمالی کشور گشایش یافت و کامیونیکیشن با تهران برقرارشد.

۸ آذر ۱۳۳۴ به فرمان شاهنشاه شرکت کشتیرانی ملی با سرمایه صد و شصت میلیون ریال برای ترابر نفت بنیاد شد. شاهنشاه مبلغ هشتاد میلیون ریال برای بنیاد شرکت دادند.

۱۱ آذر ۱۳۳۴ گریگوری رییس اداره اصل چهارآخرین چک کمک بلاعوض دولت امریکا را به مبلغ پنج میلیون ریال در وزارت دارایی به آقای وزیر داد.

۱۴ آذر ۱۳۳۴ قرارداد خرید کارخانه سیمان دورود به گنجایش ششصد تن در روز میان مدیر عامل سازمان برنامه و کمپانی انگلیسی ادگار آلن بسته شد.

۱۸ آذر ۱۳۳۴ تئودور استرایبرت رییس اداره اطلاعات امریکا قبل از رهسپار شدن به سوی بغداد در یک کنفرانس با روزنامه‌نگاران که در اداره اطلاعات سفارت امریکا برگزار شد گفت: " به ملت ایران برای داشتن رهبری عالیقدر چون شاهنشاه تبریک می‌گویم. مبارزه دولت ایران برای جلوگیری از کارهای خرابکارانه کمونیست‌ها یک از برجسته‌ترین حقایقی است که در سفر خود به تهران آن را دریافته‌ام."

۲۰ آذر ۱۳۳۴ نشست شورای عالی اقتصاد در پیشگاه شاهنشاه در کاخ مرمر برگزار شد و اساسنامه شورای عالی تصویب شد.

۲۱ آذر ۱۳۳۴ به مناسبت روز نجات آذربایجان رژه یکان‌های ارتش با سلاح‌های نوین در پیشگاه شاهنشاه برگزار شد و هواپیماهای جدید جنگی در آسمان جلالیه به پرواز درآمدند.

۲۲ آذر ۱۳۳۴ وزیر کشور کشتارگاه جدید تهران را گشود. در این روز قانون اجازه اختصاص ده میلیون دلار از اعتبار قرضه امریکا برای کمک به بودجه سال جاری کشور که در تاریخ ۱۴ آذر به تصویب مجلس شورای ملی رسیده شد از سوی مجلس سنا نیز تصویب شد.

۵ دی ۱۳۳۴ دانشکده کشاورزی تبریز گشوده شد.

۲۰ دی ۱۳۳۴ نشست شورای عالی مبارزه با بیسوادی به ریاست نخست‌وزیر و با همه هم‌بندان (اعضا) شورا در کاخ نخست‌وزیر برگزار شد و پروژه آغازین مبارزه با بیسوادی به تصویب رسید.

۴ بهمن ۱۳۳۴ به فرمان شاهنشاه مبارزه با بیسوادی در سراسر کشور آغاز شد و شورایی به ریاست نخست‌وزیر برای دنبال کردن مبارزه با بیسوادی در سطح مملکت گمارده شد.

۱۰ بهمن ۱۳۳۴ رییس اداره اصل چهار در ایران چکی به مبلغ دو میلیون دلار به وزارت دارایی داد. این مبلغ بخشی از وام سی و دو میلیون دلاری بانک صادرات و واردات امریکا به ایران است.

۲۰ بهمن ۱۳۳۴ تلفن بی‌سیم ایران و یوگسلاوی بکار افتاد

۲۴ بهمن ۱۳۳۴ برای کمک به کشاورزان و راهنمایی آنان در روش تقسیم و اندازه‌گیری آب در رشته‌های آبیاری و هموارسازی زمین‌های کشاورزی از سوی اداره کل مهندسی زراعی سرویس‌هایی برای انجام این کار در استان‌های پنجم و ششم و هفتم بنیاد شد.

۲۷ بهمن ۱۳۳۴ موافقت‌نامه ده میلیون دلار اعتبار از سوی بانک صادرات و واردات امریکا به ایران امضا شد.

۲ اسفند ۱۳۳۴ دومین قرارداد ایران با بانک صادرات و واردات امریکا درباره چهارده میلیون دلار وام به ایران به امضا رسید. این اعتبار برای فراهم کردن لکوموتیوهای جدید و دراز کردن راه‌آهن میان بخش کوهستانی اندیمشک و اراک به دولت ایران داده شد.

۵ اسفند ۱۳۳۴ برای به انجام رساندن برنامه تعلیمات عشایری تصویب شده شورای عالی فرهنگ، کمیسیونی در وزارت فرهنگ برای بنیاد دانشسرای مقدماتی برای تربیت معلم و تشکیل شورای عالی تعلیمات عشایری تشکیل شد.

۹ اسفند ۱۳۳۴ قرارداد ساختمان سد مخزنی سفیدرود میان مدیر عامل سازمان برنامه و سه کمپانی فرانسوی بسته شد.

۱۲ اسفند ۱۳۳۴ کارخانه چرم‌سازی ایران در تبریز که سال‌ها بسته بود بار دیگر به راه افتاد.

۱۴ اسفند ۱۳۳۴ قرارداد خرید ابزار ارتباطی راه‌آهن جنوب بسته شد.

۲۵ اسفند ۱۳۳۴ ساختمان راه‌های تهران به شریف‌آباد و ورامین و بازسازی راه ورامین به ری و هم‌جنین ساختمان پل‌های میان ایوانکی و سمنان از سوی وزارت راه آغاز گردید.

۲۶ اسفند ۱۳۳۴ اسکله شماره چهار بندر معشور گشایش یافت. از راه این اسکله ماهانه یک میلیون و پانصد هزار تن نفت صادر می‌توان کرد.

اجرای برنامه‌های عمرانی در سال ۱۳۳۵

۱ فروردین ۱۳۳۵ سی و هشت تن از روستازادگان املاک سلطنتی به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند. این جوانان روستایی با هزینه اداره املاک سلطنتی ۱۵ فروردین برای آموزش در امور کشاورزی به آلمان غربی فرستاده شدند نخستین گروه سال گذشته به آلمان غربی فرستاده شده بودند و به دنبال آن تعیین شد که از سه کشور ایتالیا، آلمان و ژاپن شماری از روستاییان کارآمد آن کشورها نیز به ایران فراخوانده شوند تا در گسترش کشاورزی ایران با کشاورزان ایرانی همکاری کنند.

۲۱ فروردین ۱۳۳۵ قراردادی میان وزیر راه و رییس اصل چهار رسید که به موجب آن اصل چهار برای برنامه ساختن و بازسازی راه‌ها ۱۷۵۰۰۰ دلار و صندوق مشترک ایران و امریکا نیز مبلغ ۳،۸۰۰،۰۰۰ ریال برای خرید ابزار و افزارها و وسایل راهسازی ویژه ساخت.

۲۲ فروردین ۱۳۳۵ دولت ایران یک میلیارد و هشتاد و شش میلیون ریال و یونیسف یک میلیون و نهصد هزار دلار ویژه ریشه‌کنی مالاریا در ایران کردند.

۲۵ فروردین ۱۳۳۵ یک میلیون ریال عطیه شاهنشاه برای مبارزه با بیسوادی به حساب ویژه‌ای که برای مبارزه با بیسوادی در بانک ملی ایران گشایش یافته بود ریخته شد. در همین روز دستگاه‌های تولید کننده برق شهرهای رودبار، ابهر، شبستر، شاهین دژ، دره گز، سراب، ماکو، اسکو، دامغان، فردوس به راه افتاد.

۲۶ فروردین ۱۳۳۵ هجدهمین دوره قانونگذاری مجلس شورای ملی پایان یافت.

۲۹ فروردین ۱۳۳۵ کمیسیون مشورتی عمران خوزستان به همراه ابوالحسن ابتهاج مدیر عامل سازمان برنامه به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند. شاهنشاه برای پیشرفت و عمران و آبادانی خوزستان و به انجام رساندن بی‌درنگ پروژه‌ها سفارش فرمودند که سازمان برنامه و کمیسیون عمران با پشتکار کارهای خود را دنبال کنند.

۱ اردیبهشت ۱۳۳۵ نخستین بخش لکوموتیوهای دیزل برای راه‌آهن دولتی ایران از چهارده میلیون دلار وام بانک صادرات و واردات امریکا خریداری شد. در این روز قرارداد ساختمان و به رشته کشیدن (تنظیم) پروژه سد کرج میان سازمان برنامه و یک انستیتو امریکایی بسته شد. بر پایه این قرارداد می‌بایستی گزارش اندازه و گونه پروژه سد در درازای چهار ماه نوشته شود.

۳ اردیبهشت ۱۳۳۵ ساختمان پل نوین راه میان به پایان رسید و بهره‌برداری از آن آغاز شد. در همین روز اعتبار دو میلیون ریالی برای بنیاد مدرسه‌های چهار کلاسه روستاها فراهم شد. ساختمان بیمارستان شهر سنندج که در یورش ارتش شوروی و بریتانیا به ایران نیمه سوخته و ویران شده بود، بازسازی شد و پنجاه میلیون ریال هزینه بازسازی آن شد. این بیمارستان برای بستری کردن دویست و پنجاه بیمار آماده شد. نخستین مدال وزارت پست و تلگراف به نام "راز" در کاخ مرمر به پیشگاه شاهنشاه پیشکش شد. این وزارتخانه پیشتر پروانه آماده سازی دو مدال "راز" و "پیام" را دریافت کرده بود.

۴ اردیبهشت ۱۳۳۵ پنج میلیون ریال اعتبار ویژه گسترش کشت نیشکر در استان‌های جنوب کشور شد. از این پول هزینه پژوهش و بررسی اینکه با گسترش کشت نیشکر و دگرگونی آن به قند، بخشی از قند و شکر مورد نیاز داخل کشور فراهم آورد نیز پرداخته شد.

۶ اردیبهشت ۱۳۳۵ علاء نخست‌وزیر نخستین کلنگ ساختمان بنگاه عمران گرمسار را برزمین زد. این بنگاه برای پیشرفت و گسترش کشاورزی با آموزش ده‌یاران در رشته‌های بهداشت محیط و بکاربردن روش‌های کشاورزی نوین و سوادآموزی بنیاد شد.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۳۵ ریل‌گذاری راه‌آهن تهران - مشهد تا ایستگاه بیهق در شاهرود پایان یافت.

۱۵ اردیبهشت ۱۳۳۵ هجده میلیون دلار کمک خارجی برای خرید ابزار یدکی و الکترونیکی و ماشین‌های کشاورزی برای ایران ویژه شد.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۳۵ لوله‌کشی آب شهر زاهدان به پایان رسید و مورد بهره‌برداری قرارگرفت. لوله‌کشی و منبع آب شهر برای نمونه ساخته شد تا اگر دست‌آورد آن مورد دلخواه و بسنده برای شهر باشد در دیگر شهرها نیز از روی این الگو لوله‌کشی شود.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۳۵ درمانگاه سازمان بیمه‌های اجتماعی کارگران در تهران گشوده شد. این درمانگاه با بیست و دو اتاق و دو سالن در پهنه ۴۱۰۰ متر مربع بنا شده است. در این روز نیز دولت به آگاهی مردم رساند که از این تاریخ بکاربردن هرگونه مواد افیونی در سراسر کشور ممنوع است.

۲۵ اردیبهشت ۱۳۳۵ کشتی نفتکش ۱۵۰۰ تنی هرمز که به سفارش دولت ایران در ایتالیا ساخته شده بود به کناره آبادان رسید و در اسکله این شهر پهلو گرفت.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۳۵ در کندو کاوهایی که در پیرامون صومعه‌سرا شد سکه‌های طلای زمان داریوش کبیر یافته شد.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۵ نخستین گروه بیست نفری کارآموزان ایرانی به آلمان غربی فرستاده شدند این کارآموزان برپایه قرارداد خرید صد و هشتاد هزار شمار تلفن خودکار به آلمان غربی رفتند.

۱ خرداد ۱۳۳۵ یک مرکز نوین بهداشتی در رضاییه گشوده شد. ساختمان این مرکز دو اشکوب (طبقه) دارد که یکی برای وسایل و ابزار پزشکی و آزمایشگاهی و دیگری برای کارشناسان و پژوهشگران پزشکی ویژه شده است.

۵ خرداد ۱۳۳۵ راه‌سازی جاده هراز از آمل تا آب‌گرم پیایان یافت. راه هراز کوتاه‌ترین جاده میان تهران و مازندران است برای پایان دادن به ساختمان آن نیروهای بیشتری ویژه شد.

۶ خرداد ۱۳۳۵ دومین بخش از ماشین‌هایی که برای گسترش کارخانه قند مرودشت خریداری شده بود به بندر خرمشهر رسید. سازمان برنامه ۱،۵۹۰،۰۰۰ ریال هزینه ترابری و راه‌اندازی ماشین‌ها را پرداخت. در این روز پروانه بهره‌برداری از چهار کان کرومیت و دو کان زغال سنگ و دو کان سرب در جاهای گوناگون کشور از سوی وزارت صنایع و معادن داده شد.

۹ خرداد ۱۳۳۵ یک کمپانی فرانسوی ساختمان سد سفیدرود را بر عهده گرفت.

۱۰ خرداد ۱۳۳۵ نوزدهمین دوره قانونگذاری مجلس شورای ملی با سخنان شاهنشاه گشوده شد.[۴] شاهنشاه در این سخنان فرمودند: "اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از نفت در بسیاری از مناطق منجمله در فلات قاره باید هر چه زودتر آغاز گردد و بر درآمد نفت ایران افزوده شود."

۱۳ خرداد ۱۳۳۵ موتور هزار و نهصد کیلو واتی برق تهران افزون بر موتورهای دیگر به راه افتاد این مولد دیزلی و ساخت امریکا است.

۱۴ خرداد ۱۳۳۵ شورای دانشگاه تهران با مجانی شدن تحصیل در دانشگاه موافقت کرد.

۱۵ خرداد ۱۳۳۵ یک گروه از ماموران ژاندارمری به حوزه نفت خوریان رفته و بر پایه قانون ملی شدن نفت در سراسر کشور بر همه تاسیسات نفتی خوریان که سال‌ها در اختیار ماموران شوروی بود چیره شدند و کنترل آن را بدست گرفتند. دو کامیون سرباز برای نگاهبانی از این تاسیسات نفتی گمارده شدند. بدین روی آخرین یکان نفتی که در اختیار یک دولت خارجی بود به دولت ایران بازگردانده شد.

۱۶ خرداد ۱۳۳۵ از سوی سازمان برنامه ۴۷ میلیون ریال برای ریل‌گذاری راه‌آهن مشهد و هم‌چنین ۱،۷۰۰،۰۰۰ ریال برای آسفالت خیابان‌های بیرجند به وزارت راه داده شد. در این روز شرکت شیلات به آگاهی رساند که خاویار ایران که از بهترین گونه خاویار دنیاست و تا کنون نادرست به نام یک خاویار روسی شناسانده شده، از این پس به نام "خاویار ایران" به بازارهای دنیا فرستاده خواهد شد.

۱۸ خرداد ۱۳۳۵ سیزده میلیون دلار مانده کمک بلاعوض امریکا به ایران به بانک ملی پرداخت شد.

۲۰ خرداد ۱۳۳۵ شورای عالی سازمان برنامه سی میلیون ریال برای آباد کردن دهات و زمین‌های خشک و بایر ویژه ساخت. روز پسین وزارت راه به آگاهی رساند که ریل‌گذاری راه‌آهن تهران - مشهد تا ایستگاه فردوسی پایان یافته و ریل‌گذاری به سوی مشهد آغاز شده است. در این روز یک صد و شصت میلیون ریال از سوی سازمان برنامه برای برنامه‌های آبادانی خوزستان ویژه شد.

۲۸ خرداد ۱۳۳۵ نخستین قسمت تلمبه‌های آبیاری که با اعتبار دولت انگلستان به میزان یک میلیون و ششصد هزار لیره از شرکت لینچ آن کشور خریداری شده بود وارد کشور گردید.

۳۱ خرداد ۱۳۳۵ نخستین بخش لکوموتیوهای دیزل خریداری شده از شرکت جنرال موتورز در ساحل ایران لنگر انداخت. بزرگترین چاه نفت گیتی مورد بهره‌برداری قرارگرفت. این چاه به وسیله مهندسان ایرانی و امریکایی کنده شد و در ژرفای ۶۸۰۰ پایی به نفت رسید. از این چاه می‌توان تا روزانه یک میلیون و ششصد هزار گالن یا پنجاه هزار بشکه نفت بهره‌برداری می‌شود.

۲ تیر ۱۳۳۵ از سوی دولت به آگاهی رسید که شمار خانه‌هایی که به شبکه لوله‌کشی پیوسته شده‌اند به ۷۰۰۰ رسیده است و بزودی دیگر خانه‌های پایتخت نیز به شبکه آب پالایش شده لوله‌کشی خواهند پیوست. دولت برای فراهم‌آوردن پنج هزار تن بذر پنبه مرغوب ۹ میلیون ریال ویژه ساخت.

۳ تیر ۱۳۳۵ بیست و نه مدرسه که به وسیله بانک ساختمانی در شهرهای قم، کاشان، گرگان، گنبدکاوس، ساوه، بابل، بهشهر، شاهی و مشهد با اعتبار وزارت فرهنگ و سازمان برنامه ساخته شده بود به وزارت فرهنگ برای بهره‌برداری داده شد.

۷ تیر ۱۳۳۵ کارخانه بزرگ برق پالایشگاه آبادان که در خاورمیانه بی‌همتا است با گاز نفت آغاجاری که در درازای پنجاه سال در بیابان‌ها به هدر می‌رفت بکار افتاده شد.

۱۰ تیر ۱۳۳۵ زیرسازی جاده تهران - کرج به پایان رسید و آسفالت آن از کاروان سرای سنگی به سوی کرج آغاز گردید.

۱۲ تیر ۱۳۳۵ کانون مطبوعات ایران با مدیران روزنامه‌های روزانه و مجله‌های هفتگی تهران برگزار شد.

۱۳ تیر ۱۳۳۵ بهره‌برداری از چاه‌های نفت گچساران آغاز شد. این بخش از کشور دربرگیرنده منابع بزرگ نفت بسیار مرغوب می‌باشد. روز پسین گردآوری گدایان و ولگردان در تهران آغاز شد و بدین سبب به همه کلانتری‌ها دستور داده شد که پاسبانان ولگردان را به ماموران شهرداری بسپارند.

۲۱ تیر ۱۳۳۵ کارشناسان ژاپنی که برای پژوهش و بررسی کشت و صنعت خوزستان به آن استان رفته بودند به آگاهی رساندند که خوزستان برای کشت نیشکر بسیار مناسب است و از دیدگاه کشاورزی و اقتصادی سود فراوان در بردارد.

۲۶ تیر ۱۳۳۵ سازمان برنامه یک میلیون و هفتصد و هفتاد و دو هزار ریال اعتبار برای برق و روشنایی بابلسر ویژه ساخت که با سرپرستی مهندسان مشاور سازمان برنامه این پروژه به انجام برسد.

۳۰ تیر ۱۳۳۵ لوله‌کشی آب آشامیدنی بخشی از شهر اراک پایان یافت و مردم این شهر از این پس آب پالایش شده و بهداشتی در خانه‌ها بکار خواهند برد. در همین روز از سوی دولت پنج میلیون ریال برای به پایان رساندن ساختمان فرودگاه‌های رشت، یزد، شیراز و ایزه در خاک بختیاری و اندیمشک داده شد.

۶ امرداد ۱۳۳۵ قانون اصلاح امور اجتماعی و عمران دهات از سوی مجلس سنا تصویب شد. این قانون ۲۶ تیر ماه به تصویب مجلس شورای ملی رسیده بود.

۹ امرداد ۱۳۳۵ سازمان برنامه ساختمان شش هزار کیلومتر جاده اسفالته در ایران را به شرکت انگلیسی "جان مولم" واگذار کرد.

۱۱ امرداد ۱۳۳۵ موتور برق کارخانه سیمان منجیل به مبلغ پنجاه میلیون و یکصد و چهل هزار و سیصد و هفتاد ریال از انگلستان خریداری شد. سازمان برنامه به آگاهی رسانید که تا آخر تیرماه گذشته راه‌های کرج، آبعلی، خراسان و ساوه اسفالت شد و بهره‌برداری از این راه‌ها آغاز شد.

۱۴ امرداد ۱۳۳۵ به فرمان شاهنشاه نخستین اردوگاه استراحت و خوش‌گذرانی کارگران در محمودآباد مازندران ساخته شد. در این اردوگاه همه ابزار و وسایل برای آسودن و شادمانی کارگران و خانواده آنها فراهم‌آورده شد.

۱۸ امرداد ۱۳۳۵ شاهنشاه از اردوی جمبوری ملی پیشاهنگی که برای بیست روز در منظریه برپا شده بود بازدید کردند و در بیانات خود به جوانان پیشاهنگ فرمودند: "جوانان وطن ما سرمایه آینده مملکتند و تربیت صحیح آنها اولین قدم در راه بنای ایران نوین و مترقی است."

۱۹ امرداد ۱۳۳۵ وزارت دارایی به آگاهی رساند که پخش ماهانه قند و شکر در ایران به بیست و هفت هزار تن رسیده است.

۲۰ امرداد ۱۳۳۵ شورای عالی سازمان برنامه صد و سی میلیون ریال برای پایان رساندن کار ساختمان‌های دانشکده‌های علوم و ادبیات و هنرهای زیبا و مسجد به دانشگاه تهران داد.

۲۲ امرداد ۱۳۳۵ بهره‌برداری از مولدهای برق یک صد کیلوواتی فومن و صومعه‌سرا و هم‌چنین مولد برق یک صد و شصت کیلوواتی کاشمر آغاز شد. در این روز انستیتو بهداشتی و درمانی به نام "موسسه تاج پهلوی" دربرگیرنده "انستیتوی سرطان ایران" برای مبارزه با بیماری سرطان و پیشگیری آن در سراسر کشور بنیاد شد.

۲۳ امرداد ۱۳۳۵ اسفالت راه کرج به درازای ۲۹ کیلومتر و پهنای ۱۲ متر پایان یافت و بهره‌برداری از جاده تهران - کرج آغاز شد. در همین روز ساختمان و دستگاه‌های کارخانه قند مرودشت نیز به پایان رسید و آماده بهره‌برداری شد.

۲۷ امرداد ۱۳۳۵ سازمان برنامه ۱،۰۳۱،۳۷۶ ریال اعتبار برای نقشه‌برداری هوایی از بخش‌هایی از سیستان که برای آبیاری و سدسازی بهتر است ویژه ساخت.

۳۰ امرداد ۱۳۳۵ سازمان برنامه برای بالابردن وسایل پزشکی بیمارستان نکویی قم ۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال ویژه ساخت.

۳۱ امرداد ۱۳۳۵ راه‌آهن مشهد به ایستگاه خیام در ۱۸ کیلومتری نیشابور و ۸۱۰ کیلومتری تهران رسید. با ریل‌گذاری ۱۱۶ کیلومتر دیگر کار ساختمان راه‌آهن تهران - مشهد به پایان می‌رسد. در همین روز پنج میلیون و دویست و بیست هزار ریال اعتبار برای خرید ابزار مدرسه‌های روستایی و دانشسرای کشاورزی ویژه شد.

۱ شهریور ۱۳۳۵ ساختمان هنرستان صنعتی یزد پایان یافت و آماده برای آموزش هنرآموزان رشته‌های گوناگون فنی شد. نشریه صندوق بین‌المللی پول گزارش داد که در سال گذشته ایران سه میلیون و ششصد هزار لیره وامی را که از انگلستان و چهل و دو میلیون دلار وامی را که از بانک صادرات و واردات امریکا دریافت کرده بود را بکار بست و از این وام کالاهایی چون روغن، سیمان، پارچه و تولیدات مورد نیاز را از کشورهای دیگر خریداری کرد.

۲ شهریور ۱۳۳۵ پیله ابریشم به یک میلیون و پانصد و پنجاه هزار کیلو رسید که افزایشی بیش از سه برابر برونداد سال پیش است. در همین روز روزنامه نیویورک تایمز نوشت ایران با متلاشی کردن حزب کمونیست توده امکان استوار ساختن وضع اقتصادی و پیشرفت خود را فراهم کرد. اکنون نفت ایران با شرایط مناسب به کشورهای آزاد جهان صادر می‌شود. امریکا به پیوندهای خود با کشورهای منطقه حیاتی خاورمیانه به ویژه ایران بسیار اهمیت می‌دهد و به احساسات و گرایش‌های مردم این منطقه با دیده احترام می‌نگرد.

۵ شهریور ۱۳۳۵ برای مبارزه با بیسودای مبلغ ۴،۶۰۸،۰۰۰ برای چاپ کتاب‌های جدید درسی پرداخت شد. از این مبلغ یک میلیون ریال آن را شاهنشاه و یک میلیون ریال از سوی وزارت فرهنگ و مانده از سوی سازمان برنامه پرداخت شد. در این روز ساختمان کارخانه قند بردسیر کرمان به پایان رسید و بهره‌برداری از آن آغاز شد.

۱۱ شهریور ۱۳۳۵ وزارت فرهنگ به آگاهی رسانید که شمار دانش‌آموزان مدرسه‌های کشور به ۱،۲۰۰،۰۰۰ تن رسیده است. در این روز دو کشتی ترابرکننده ماشین‌های کارخانه پیت سازی تهران و کارخانه نساجی شاهی وارد بندر خرمشهر شدند.

۱۲ شهریور ۱۳۳۵ مولدهای برق سیصد کیلو واتی نیشابور، هشتاد و پنج کیلو واتی نطنز و پنجاه کیلو واتی جیرفت کارگزاری شد آماده بهره‌برداری گردید.

۱۴ شهریور ۱۳۳۵ سازمان برنامه ۵۰ میلیون ریال برای پروژه آبیاری سد "گتوند" رودخانه قم و هم‌چنین رودخانه‌های آجی چای و گرگان رود ویژه ساخت.

۱۹ شهریور ۱۳۳۵ ساختمان بیمارستان بندرعباس پایان یافت و سازمان برنامه هشتصد هزار ریال برای خرید مولد برق این بیمارستان پرداخت.

۲۰ شهریور ۱۳۳۵ ساختمان سد بمپور که بر رودخانه بمپور بلوچستان بنا شده است به پایان رسید. برای ساختمان این سد تاکنون نزدیک به بیست و چهار میلیون ریال خرج شده است. این سد نزدیک به ۳۰۰۰ هکتار از زمین‌های ایرانشهر را آبیاری می‌کند.

۲۹ شهریور ۱۳۳۵ هفتاد و شش نفر از دانشجویان رتبه اول دانشکده‌ها که به هزینه وزارت فرهنگ برای ادامه تحصیل به اروپا فرستاده می‌شدند به همراه وزیر فرهنگ در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند.

۵ مهر ۱۳۳۵ سازمان برنامه مبلغ ۲۰،۶۱۸،۰۰۰ ریال به شرکت سهامی ماهیگیری خلیج فارس داد.

۹ مهر ۱۳۳۵ فرمان شاهنشاه دایر بر نگاهداری و ازدیاد جنگل‌های کشور شرف‌صدور یافت و به بنگاه جنگل‌ها ابلاغ شد. کارخانه سیمان تهران گشایش یافت. این کارخانه در آغاز کار روزانه سیصد تن سیمان تولید می‌کند.

۱۴ مهر ۱۳۳۵ با سخنان شاهنشاه هفت‌مین دوره مجلس سنا گشایش یافت.

۲۲ مهر ۱۳۳۵ به فرمان شاهنشاه آرامگاه نادر شاه در باغ نادری در شهر مشهد بنا خواهد شد. قرارداد ساختن آرامگاه از سوی نمایندگان اداره کل باستان‌شناسی و یک شرکت خارجی بسته شد.

۲۷ مهر ۱۳۳۵ کوی کارمندان و کارگران شرکت مکانیکی سازمان برنامه در ونک مورد بازیدی شاهنشاه قرارگرفت و معظم‌له پروانه ساختمان باشگاه کارگران را دادند.

۳۰ مهر ۱۳۳۵ در آیینی ایستگاه راه‌آهن مراغه گشوده شد. ساختمان راه جدید تهران - ساوه به درازای ۱۲۷ کیلومتر پایان یافت و مورد بهره‌برداری قرارگرفت.

۸ آبان ۱۳۳۵ ساختمان خانه‌های کارمندان و کارگران کارخانه شیر پاستوریزه و دبستان حرفه‌ای پارچین آغاز شد.

۹ آبان ۱۳۳۵ استاندار کرمان بیمارستان رفسنجان را گشود. ساختمان سیل‌بند این شهر نیز آغاز شد. در آیینی وزیر پست و تلگراف و تلفن ساختمان مرکز تلفن خودکار نارمک و یوسف‌آباد را گشود. روز پسین از ساعت هفت بامداد سرشماری همگانی در سراسر کشور آغاز شد و در روز ۲۶ آبان جمعیت تهران ۱،۵۳۱،۰۰۰ تن به آگاهی رسید. ۲۰ آذر جمعیت کشور ۱۸،۹۵۵،۰۰۰ تن شمرده شد که از این ۹،۶۴۵،۰۰۰ تن مرد و ۹،۳۱۰،۰۰۰ تن زن هستند.

۱۴ آبان ۱۳۳۵ برای بنیاد یک کارخانه روغن‌کشی در رودبار از سوی سازمان برنامه ۳۲،۱۹۶،۰۰۰ ریال اعتبار داده شد. در این روز شورای عالی سازمان برنامه ۷،۷۰۱،۰۳۱ ریال برای اسفالت خیابان‌های بروجرد تصویب کرد.

۲۱ آبان ۱۳۳۵ از سوی سازمان برنامه ۴۴ میلیون ریال برای بنیاد کارخانه شیرپاستوریزه تهران داده شد.

۲۷ آبان ۱۳۳۵ روشنایی شهرهای نطنز و محلات با کارگزاردن دو مولد برق هشتاد و پنج کیلوواتی فراهم شد.

۳۰ آبان ۱۳۳۵ شاهنشاه به جنوب شهر تشریف‌فرما شدند و هنگام بازدید ار کلاس‌های مبارزه با بیسوادی به وزیر فرهنگ گفتند که از همه آموزگاران و کسانی که در جنبش مبارزه با بیسوادی شرکت کرده‌اند سپاسگزاری شود.

۳ آذر ۱۳۳۵ قرارداد وام ۱۷،۲۰۰،۰۰۰ دلاری برای خرید ماشین و ابزار راه‌داری از بانک صادرات و واردات امریکا میان سفیر ایران در امریکا و نمایندگان این بانک بسته شد.

۷ آذر ۱۳۳۵ برای خرید کارخانه چاپ و رنگرزی پارچه مبلغ ۳۴۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال داده شد. جای این کارخانه در شهر شاهی کنار کارخانه گونی‌بافی و پارچه‌بافی شاهی خواهد بود.

۲۱ آذر ۱۳۳۵ به فرمان شاهنشاه ساختمان شش دهکده نمونه و مدرن به جای دهکده‌هایی که سیل آنان را ویران کرده بود آغاز شد. خانه‌های این دهکده‌ها به رایگان به کشاورزان آسیب‌دیده واگذار می‌شود. این دهکده‌ها پروزک کاشان، رباط و فرح‌آباد کرمان، نیستان و کهنک در اصفهان و کاریز در یزد می‌باشند.

۲۲ آذر ۱۳۳۵ فرستنده پنجاه کیلوواتی موج متوسط رادیو تهران که از سوی دولت امریکا به اداره انتشارات و تبلیغات پیشکش شده بود از سوی نخست‌وزیر گشوده شد. در این روز دستگاه مولد برق یک صد و شصت کیلوواتی تویسرکان برای بهره‌برداری آماده شد.

۲۵ آذر ۱۳۳۵ از سوی سازمان برنامه اعتباری برابر با ۸۷،۰۱۲،۴۷۵ ریال برای اسفالت خیابان‌های شهرهای اسکو، نجف‌اباد، یزد، کاشمر، کرمانشاه، آمل و گنبدکاوس داده شد.

۲۸ آذر ۱۳۳۵ شاهنشاه دستور آغاز ساختمان سد لار را دادند. کارگزاری دستگاه مولد برق سیصدکیلوواتی نیشابود پایان یافت و پس از آزمایش به شهرداری آن شهر داده شد و بهره‌برداری آن آغاز شد.. روز پسین ارتباط تلفن و بیسیم تهران - کانادا و تهران - نیوزیلند از راه لندن برقرار شد.

۳ دی ۱۳۳۵ برای گسترش آزمایشگاه‌های مدرسه‌های کشور اعتباری برابر با ۲،۸۲۰،۰۰۰ ریال از سوی سازمان برنامه داده شد. در این روز از یک صد میلیون دلار کمک اقتصادی و نظامی امریکا به ایران دویست و ده تن ساز و برگ نظامی وارد بندر شاهپور شد و مانده بر پایه یک برنامه سازمان داده شد پیوسته به دولت ایران داده خواهد شد.

۴ دی ۱۳۳۵ لوله‌کشی آب هفت شهر از استان کرمانشاهان به پایان رسید.

۱۰ دی ۱۳۳۵ نخستین ترن مسافربری از تهران به سوی مراغه به راه افتاد و بهره‌برداری از این راه‌آهن آغاز شد. در این روز ده هزار تن گندم از سوی دولت امریکا برای کمک به سیل‌زدگان ایران پیشکش شد. ساختمان نخستین دهکده نمونه در روستای فرح‌آباد کرمان با یک صد و چهل خانه پایان یافت. روز پسین با به راه افتادن برق نازی‌آباد، ساختمان خانه‌های ارزان در آنجا نیز آغاز شد.

۱۶ دی ۱۳۳۵ نخستین ترن مسافربری تهران - مشهد وارد مشهد شد. درازای این راه‌آهن ۹۲۶ کیلومتر است.

۱۷ دی ۱۳۳۵ ساختمان راه دیوان دره به میاندوآب که از دو سال پیش آغاز شده بود پایان یافت. روز پسین دوره فوق لیسانس دانشکده علوم دانشگاه تهران بنیاد شد و به آگاهی رسانده شد که در رشته‌های گوناگون دانشگاه تهران ۹۰۲۵ تن دانشجو نام‌نویسی کرده‌اند.

۲۳ دی ۱۳۳۵ شاهنشاه برای بازدید از پیشرفت‌های برنامه عمرانی دوم در جنوب شرقی کشور رهسپار کرمان شدند. سدهای نوساخته کهک و زهک در بلوچستان مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت. ۲۵ دی شاهنشاه بیمارستان نوبنیاد بندرعباس را گشودند. روز پسین شاهنشاه به وسیله ناوچه کیوان از جزیره‌های قشم و کناره بندرعباس بازدید کردند. ۲۷ دی شاهنشاه پس از یک سفر پنج روزه و بازدید از کرمان و سیستان و بلوچستان به تهران بازگشتند.

۶ بهمن ۱۳۳۵ شاهنشاه از زایشگاه و بیمارستان بنگاه حمایت مادران و نوزادان در خیابان مولوی بازدید کردند.

۱۱ بهمن ۱۳۳۵ لوله‌کشی نفت اهواز - تهران به پایان رسید. درازای این لوله هزار و دویست کیلومتر و هزینه انجام آن دوازده میلیون لیره انگلیسی شده است. از راه این لوله روزانه سیصد هزار تن و سالانه سه میلیون تن مواد نفتی به تصفیه خانه تهران در شهر ری خواهد رسید.

۱۵ بهمن ۱۳۳۵ ساختمان سد گلپایگان به پایان رسید. این سد می‌تواند بیش از ۴۰،۰۰۰ هکتار زمین را آبیاری کند. روز پسین سندهای دو پروژه فراهم‌آوردن ابزار امور روستایی و آبادانی دهات، میان اسدالله علم وزیر کشور ایران و گریگوری رییس اداره کمک‌های فنی امریکا در وزارت کشور رد و بدل شد. این ابزار نزدیک به چهار میلیون ارزش دارد که گام به گام به ایران ترابر خواهد شد.

۲۷ بهمن ۱۳۳۵ هالیستر رییس کل اصل چهار به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شد. ۲ اسفند نیز هم‌بندان (اعضا) هیات نظارت سازمان برنامه به همراهی مدیر عامل این سازمان در کاخ مرمر به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند و معظم‌له درباره همکاری بیشتر این هیات برای پیشرفت کارهای سازمان برنامه اوامری دادند.

۴ اسفند ۱۳۳۵ دوازده میلیون دلار وام بلاعوض دولت امریکا برای انجام پروژه‌های تصویب شده میان وزارت‌خانه‌های کشاورزی، کشور، بهداری، و بازرگانی بخش شد. در این روز آسایشگاه سرخ حصار وابسته به سازمان بیمه‌های اجتماعی کارگران گشایش یافت. روز پسین پیوستگی تلفنی و بیسیم میان ایران و امریکا و ایران و کوبا از راه لندن برقرار شد. در این روز اساسنامه بنیاد دبستان‌های بزرگسالان و شورای عالی فرهنگ تصویب شد. در این دبستان‌ها دانش‌آموزانی که سن آنها میان ۹ تا ۲۰ سال باشند پذیرفته می‌شوند.

۱۱ اسفند ۱۳۳۵ وزیر پست و تلگراف و تلفن در آیینی آغاز ساختمان مرکز تلفن شهر رشت گرامی داشت. در این روز رادیو رشت نیز آغاز به کار کرد.

۱۴ اسفند ۱۳۳۵ موافقت‌نامه همکاری بین دولت ایالات متحده امریکا و دولت ایران راجع به استفاده‌های غیر نظامی از انرژی اتمی میان دو دولت بسته شد. در این روز برای کمک به ساختمان پرورشگاه شماره سه جمعیت خیریه فرح پهلوی نخستین کارت آن به مبلغ یک میلیون ریال از سوی شاهنشاه خریداری شد.

۱۵ اسفند ۱۳۳۵ شاهنشاه نمایشگاه اتم برای صلح [۵] که در دانشگاه تهران برای روشن ساختن بهره‌مندی و کاربرد صلح‌آمیز انرژی اتمی برگزار شده بود را گشودند و فرمودند: "...می‌دانم جامعه انسانی با دست یافتن به نیروی اتم در آستانه دومین و بزرگترین انقلاب صنعتی جهان قرارگرفته‌است هم‌چنین باید بدانیم راهی که علم جدید در رشته نیروی اتم پیموده برگشتی بر آن متصور نیست به همین علت بزرگترین مسئولیتی که همه ملل دنیا بر عهده دارند اینست که این نیروی عظیم را منحصرا در طریق تعالی مدنیت و رفاه و آبادانی اجتماع بشری به کار بندند..."[۶]

۲۰ اسفند ۱۳۳۵ فرستنده فرودگاه مهرآباد با دستگاه تله تایپ از راه پاریس مجهز شد و پیوند با اروپا در شبانه‌روز برقرار شد.

۲۱ اسفند ۱۳۳۵ کارگزاری لوله نفت از اصفهان به ازنا آغاز شد. درازای این راه دویست و بیست کیلومتر است.

اجرای برنامه‌های عمرانی در سال ۱۳۳۶

۱ فروردین ۱۳۳۶ سومین دسته روستازادگان که با هزینه اداره املاک و مستغلات پهلوی رهسپار انگلستان و آلمان فدرال بودند به پیشگاه شاهنشاه بار یافتند.

۴ فروردین ۱۳۳۶ گروهی از دزدان مسلح به سرکردگی دادشاه، سرکش و راهزن بلوچ در ۱۲۰ کیلومتری چنوب ایرانشهر در جایی به نام تنگ سرخه به خودروی رییس‌های اصل چهار کرمان و بلوچستان یورش برده و آنان را کشتند. در این رویداد یک مهندس ایرانی و راننده نیز کشته شدند. ژاندارمری کل کشور چندین دسته ژاندارم را برای دستگیری آدمکشان فرستاد. ۲ اردیبهشت ماموران ژاندارمری در زد و خورد سختی با سرکشان و آدم‌کشان پیرامون کوه‌های لاشار چند تن از سرکشان کشته و زخمی شدند و جند تنی دیگر دستگیر شدند.

۱۲ فروردین ۱۳۳۶ دبیر شورای عالی تعاون وزارت کار به آگاهی رساند که شمار شرکت‌های تعاونی از ۱۸ به نود شرکت با سرمایه چهل و چهار میلیون ریال افزایش یافته است.

۱۷ فروردین ۱۳۳۶ سی و شش تن از روستازادگان ایرانی که از سوی اداره املاک پهلوی برای فراگیری روش‌های کشاورزی نوین به آلمان غربی فرستاده شده بودند پس از بازگشت به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند. در این روز بخش نوین کارخانه کنسروسازی بندرعباس که با کارگزاری دستگاه‌های نوین از سوی سازمان برنامه گسترش یافته بود گشایش یافت و بهره‌برداری از آن آغاز شد.

۲ اردیبهشت ۱۳۳۶ در شرفیابی نمایندگان مجلس سنا به پیشگاه شاهنشاه، معظم‌له در بیاناتی فرمودند: " تا موقعی که من زنده هستم و قدرت دارم باید تشکیلات ثابت و پایداری در مملکت بوجود آید. این تشکیلات یک سازمان اداری است که باید روی اصول صحیحی بنیاد گذاشته شود، دیگری تشکیلات سیاسی است که با ایجاد احزاب باید جامه عمل پوش، احزابی که مرامشان به نفع مملکت و خدمت به مملکت و استقلال مملکت باشد."

۵ اردیبهشت ۱۳۳۶ سد خاکی شاه اسماعیل بر روی رودخانه گلپایگان در پیشگاه شاهنشاه گشوده شد. درازای بالای این سد ۳۶۰ متر، بلندای آن از کف پی ۵۴ متر می‌باشد. گنجایش مخزن سد شاه اسماعیل ۴۴،۴ میلیون متر مکعب و گنجایش آب سالانه ۶۵ میلیون متر مکعب می‌باشد. این سد ۵۵۰۰ هکتار را زیر کشت برده است. هزینه ساختمان این سد ۱۶۳ میلیون ریال و هفتاد میلیون ریال هزینه شبکه آبیاری آن شده‌است. در این روز بنگاه عمران به آگاهی رساند که برای بهبود زندگی کشاورزان تا کنون شش گستره (حوزه) عمرانی در گرمسار، ورامین، میاندوآب، بمپور، حمیدیه و سوسنگرد بنیاد شده است. افزون بر کارهای عمرانی در زمینه فرهنگ و بهداشت کارهای بسیاری نیز انجام یافته است.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۳۶ شاهنشاه با ترن سلطنتی از تهران رهسپار مشهد شدند و در میان هلهله و شادی مردم روز پسین مورد پیشباز قرارگرفتند و با سفت کردن پیچ و مهره راه‌آهن تهران - مشهد را گشودند. روز پسین شاهنشاه از دانشسرای مقدماتی مشهد بازدید کردند. ۱۴ اردیبهشت آسایشگاه مسلولین، بیمارستان شاهرضا و مسجد گوهرشاد مورد بازدید شاهنشاه قرار گرفتند. در این روز نخستین کلنگ ساختمان مرکز تلفن خودکار مشهد برزمین زده شد. ۱۵ اردیبهشت شاهنشاه در پیامی که برای اهالی خراسان فرستادند فرمودند: " اصلاحات اقتصادی و عمرانی و اجتماعی که در این استان در جریان است آتیه درخشانی را برای این منطقه که استعدادی کامل در فراهم آوردن محصول و زیبایی کشور دارد نوید می‌دهد." در این روز شاهنشاه با بریدن نوار سه رنگ کارخانه قند چناران را گشودند. ۱۷ اردیبهشت سفر شاهنشاه به مشهد پایان یافت و معظم‌له به تهران بازگشتند.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۳۶ شاهنشاه آزمایشگاه خاک‌شناسی را در امیرآباد گشودند. در این روز حزب کشاورزان به نام حزب مردم رسمیت خود را به اگاهی رساند.

۱ تیر ۱۳۳۶ سازمان برنامه به آگاهی رساند که از مهر ماه سه سال پیش تا کنون در اجرای پروژه‌های برنامه عمرانی دوم چهارده قرارداد با کمپانی‌های خارجی بسته شده‌است: ساختمان شش هزار کیلومتر از شاه‌راه اصلی کشور، بنیاد کارخانه ذوب‌آهن نوین، تجهیز بندرهای پهلوی، خرمشهر و شاهپور، کارهای شهرسازی در سراسر کشور، بنیاد دو کارخانه سیمان در منجیل و دورود، عمران خوزستان، ساختمان سد سفیدرود، بنیاد کارخانه‌های نوین پارچه‌بافی (نساجی) در بهشهر و شاهی، گسترش و بهبود کارخانه‌های بهشهر و شاهی، بنیاد شرکت مختلط شیلات جنوب، ساختمان کارخانه‌های نوین قند و گسترش و افزایش گنجایش آنها، ساختمان پنج کارخانه کنسروسازی، بهره‌برداری از معدن‌های خمین.

۲۶ تیر ۱۳۳۶ سازمان شاهنشاهی هزینه ساختمان یک خوابگاه مجهز صد اتاقه را برای دانشجویان در کوی امیرآباد تصویب کرد.

۳۱ تیر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلس سنا و مجلس شورای ملی برنامه‌های تفصیلی آبیاری و سدسازی کشور، مهندسی زراعی، آمایش آمار و سرشماری کل کشور، مکانیزاسیون کان نمک هرمز را تصویب کرد و استخدام چهار کارشناس خارجی برای کارخانه‌های قند و سه تن برای گسترش کارهای عمرانی دشت مغان را نیز تصویب کرد.

۲۸ امرداد ۱۳۳۶ در سالروز قیام ملی بیست وهشتم امرداد شاهنشاه پیامی به ملت ایران فرستادند و فرمودند: " در مرداد ماه ۱۳۳۲ بلاتکلیفی و ماتم‌زدگی بر کلیه مملکت مستولی شده بود. هر روز در کوچه و بازار به تحریک خائنان دسته‌هایی به راه می‌افتادند و صداهایی از حلقوم آنها شنیده می‌شد که آتش خرابی و ویرانی کشور را دامن می‌زد. کسانی که وعده می‌دادند روزی سیصد هزار لیره از منابع نفت کشور تامین کنند، اشخاصی که با برقراری حکومت نظامی مخالفت می‌کردند، هناصری که وعده انتخابات آزاد می‌دادند، در چاه‌های نفت را بستند و یک دقیقه بدون حکومت نظامی زندگی نکردند و بسیاری را قربانی دخالت‌های انتخاباتی و تحمیلی خود نمودند."

۳۱ امرداد ۱۳۳۶ نخستین کلنگ ساختمان مرکز تلفن خودکار اصفهان به زمین زده شد.

۲ شهریور ۱۳۳۶ از سوی وزارت پست و تلگراف برای کارآموزی در داد و ستد پیام (مخابرات) ۲۴ بانو به آلمان غربی فرستاده شدند.

۴ شهریور ۱۳۳۶ برای خرید هشتصد و پنجاه هزار تراورس بتونی، میان راه‌آهن دولتی ایران و یک کمپانی فرانسوی قراردادی به مبلع دو میلیون و دویست و شش هزار دلار برای دو سال بسته شد. روز پسین ساختمان و تاسیسات گمرک خسروی از سوی وزیر گمرکات و انحصارات گشایش یافت.

۷ شهریور ۱۳۳۶ ساختمان نوبنیاد اداره پست و تلگراف و تلفن و دستگاه‌های نوین کاریر چالوس گشایش یافت.

۱۶ شهریور ۱۳۳۶ حضرت جیوانی گرونکی رییس جمهور ایتالیا وارد تهران شد و شاهنشاه به پیشباز میهمان گرامی خود در فرودگاه مهرآباد رفتند. میهمانی شام با شکوهی از سوی شاهنشاه به افتخار رییس جمهور ایتالیا در کاخ مرمر برپا شد. در این میهمانی شاهنشاه در سخنانی به رییس جمهور ایتالیا فرمودند: " روابط مودت‌آمیز و صمیمانه‌ای که ایران و ایتالیا را بهم پیوند می‌دهد مربوط به دیروز و امروز نیست، زیرا دوران روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دو کشور از بیست قرن تجاوز می‌کند." ۲۱ شهریور حضرت جیوانی گرونکی به بازدید رسمی خود از ایران پایان داد.

۲۳ شهریور ۱۳۳۶ قرارداد ساختمان سد بزرگ دز و هم‌چنین قرارداد اجرای چهار پروژه کشاورزی و صنعتی دربرگیرنده سیم ترابر نیروی برق میان آبادان و اهواز، بنیاد یک کارخانه پلاستیک سازی در اهواز، لوله‌کشی گاز از بخش نفت‌خیز آغاجاری به اهواز، ساختن کارخانه پالایش قند و ایجاد مزرعه‌های نیشکر در اهواز میان مدیر عامل سازمان برنامه و سازمان عمران خوزستان و لی لینتال و کلاب مدیران انستیتوی عمران آمریکا به امضا رسید. هزینه ساختمان سد دز ۵۹،۳۰۰،۰۰۰ دلار برآورد شد.

۲۵ شهریور ۱۳۳۶ ساختمان کارخانه قند چناران در ۶۶ کیلومتری مشهد پایان یافت. گنجایش این کارخانه ۳۵۰ تن چغندر در روز و ۶۰۰۰ تن قند در سال است.

۲۷ شهریور ۱۳۳۶ شاهنشاه هفده تن از روستازادگانی را که به از سوی اداره املاک و مستغلات پهلوی برای دو سال به ژاپن فرستاده می‌شدند تا روش‌های کشاورزی نوین را فراگیرند، پذیرفتند.

۲ مهر ۱۳۳۶ قرارداد ساختمان و کارگزاری کارخانه کاغذسازی در ایران میان نمایندگان گروه "آلن" سرمایه‌دار امریکایی و سازمان برنامه بسته شد. سرمایه این کارخانه از سوی ایران و آلن پرداخته می‌شود. قرارداد تضمین سرمایه‌های خصوصی امریکا در ایران میان ایران و امریکا بسته شد. نخستین زنگ مدرسه‌های پایتخت نواخته شد و سال تحصیلی در تهران و شهرستان‌های کشور آغاز شد. در این روز سیصد هزار دانش‌آموز و پانزده هزار آموزگار در مدرسه‌های تهران سال تحصیلی را آغازکردند.

۳ مهر ۱۳۳۶ نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران و امریکا برای گفتگو پیرامون برنامه‌های عمرانی سال آینده در ایران در کاخ نخست‌وزیری برگزار شد و دو میلیون دلار برای اجرای برنامه‌های عمرانی دوم در سال ۱۳۳۷ ویژه شد.

۸ مهر ۱۳۳۶ قرارداد دولت ایران با یک کمپانی آلمانی برای بنیاد فروشگاه فردوسی بسته شد.

۹ مهر ۱۳۳۶ لوله‌کشی آب نوشیدنی خرمشهر در آیین با شکوهی گشایش یافت.

۱۱ مهر ۱۳۳۶ شاهنشاه پروانه بهره‌برداری از خط انتقال فشار قوی دویست و سی هزار ولتی سد سفیدرود را دادند.

۲۹ مهر ۱۳۳۶ قرارداد آخرین بخش برنامه‌های ساختمانی سد کرج و تاسیسات آن، میان سازمان سد کرج و کمپانی موریس نودسن بسته شد.

۳۰ مهر ۱۳۳۶ کامیونی‌کیشن تلفنی میان ایران و آلمان برقرارشد و از سوی سران دولتی دو کشور پیام‌های دوستانه تلفنی رد و بدل شد.

۹ آبان ۱۳۳۶ تاسیسات سد امیرکبیر (کرج) مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت.

۲۱ آبان ۱۳۳۶ کارخانه شیر پاستوریزه تهران مورد بهره‌برداری قرارگرفت و نخستین فرآورده‌های آن پخش شد. روز پسین کارخانه خانه‌سازی ایران مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت و درباره گسترش آن شاهنشاه اوامری صادر کردند.

۲۸ آبان ۱۳۳۶ در اجرای دستورهای شاهنشاه درباره بهبود وضع سیستان و بلوچستان و عمران این استان کابینه نخست‌وزیر به این استان سفر کردند. بر پایه آمار چاپ شده از سوی گمرک، میزان تخلیه و بارگیری کالا در شش ماه نخست سال تخیله ۲۶،۰۰۰ تن و بارگیری ۲۵،۰۰۰ تن افزایش نشان داد.

۴ آذر ۱۳۳۶ قرارداد فرهنگی میان ایران و موسسه فولبرایت برای مبادله فرهنگی ایران و امریکا در دفتر وزیر امور خارجه بسته شد.

۹ آذر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک همکاری ایران و امریکا به آگاهی رساند که یاری مالی دولت امریکا به ایران در سال ۱۹۵۸ بیست میلیون دلار بود، که پنج میلیون دلار آن ویژه کمک‌های فنی بود.

۱۸ آذر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلس سنا و شورای ملی با پرداخت یک صد میلیون ریال وام به شرکت لوله‌کشی کرمانشاه موافقت نمود.

۲۰ آذر ۱۳۳۶ اوامر شاهنشاه برای بستن قرارداد ساختمان سد لار صادر شد.

۲۳ آذر ۱۳۳۶ فروشگاه فردوسی در خیابان فردوسی از سوی شاهنشاه گشایش یافت.

۴ دی ۱۳۳۶ قرارداد لوله‌کشی آب و فاضلاب شهر اصفهان از سوی شهرداری این شهر و سازمان برنامه بسته شد. هزینه این کار یک صد و پنجاه میلیون ریال برآورد شد که نیمی از آن را سازمان برنامه و نیم دیگر را شهرداری اصفهان خواهد پرداخت.

۹ دی ۱۳۳۶ قرارداد خرید پنجاه دستگاه لکوموتیو دیزل از امریکا از سوی علی امینی سفیر کبیر ایران در امریکا و نماینده کارخانه جنرال موتورز بسته شد. در این روز کمیسیون مشترک برنامه مجلس سنا و مجلس شورای ملی با افزایش بیست در صد به بودجه برنامه هفت ساله دوم عمرانی کشور موافقت کرد.

۱۱ دی ۱۳۳۶ کار ساختمانی نوزده دبستان که با اعتبار سازمان برنامه در گوشه و کنار کشور آغاز شده بود به پایان رسید.

۱۸ دی ۱۳۳۶ شاهنشاه از کارخانه شیرپاستوریزه و بلورسازی تهران بازدید فرمودند و برای گسترش کار این کارخانه‌ها دستورهایی دادند. در این روز شاهنشاه در واریته‌ای که از سوی کانون روزنامه‌نگاران ایران در تماشاخانه تهران برای گردآوری کمک مالی به زلزه‌زدگان غرب کشور برپا شده بود شرکت کردند و به روزنامه‌نگاران فرمودند: "با اتحاد و همکاری می‌توان کارهای بزرگ انجام داد." شاهنشاه سپس به کارخانه بطری‌سازی تهران رفتند و از این کارخانه بازدید کردند و درباره بهبود وضع کارگران و گشودن کارخانه‌های همانند این کارخانه در شهرستان‌ها دستوراتی دادند.

۲۱ دی ۱۳۳۶ آموزشگاه عالی بهیاری بنگاه حمایت مادران و نوزادان در آیینی گشوده شد.

۲۶ دی ۱۳۳۶ ساختمان پل خرمشهر - آبادان بر روی رودخانه کارون آغاز شد. این پل با چهار پایه بتونی در داخل آب، به درازای ۴۵۰ متر و پهنای ۱۳ متر خواهد بود.

۲۷ دی ۱۳۳۶ در گزارشی که از سوی هیات مرکزی بین‌المللی منع کشت خشخاش به چاپ رسید، از تصمیم دولت ایران در جلوگیری از کشت خشخاش در ایران را کار بسیار ارزنده‌ای برای نجات بسیاری از این سم خانمانسوز یاد کرد.

۱ بهمن ۱۳۳۶ سازمان برنامه یک میلیون و پانصد هزار ریال برای ساختمان ۹ درمانگاه در بندر لنگه، میناب، سرپل ذهاب، شاه‌آباد، پاوه، جاسک قصرقند، سرباز و هرسین ویژه ساخت. روز پسین سازمان برنامه برای ساختمان دانشسرای عالی پنجاه میلیون ریال ویژه ساخت.

۵ بهمن ۱۳۳۶ جان فوستردالس وزیر امور خارجه امریکا به پیشگاه شاهنشاه بار یافت و دیدگاه دولت متبوع خود را درباره افزایش کمک مالی و اقتصادی به ایران را به آگاهی شاهنشاه رسانید.

۹ بهمن ۱۳۳۶ نخستین کلنگ ساختمان شش آزمایشگاه بزرگ نساجی، چرم‌سازی، سفال سازی، ریخته‌گری اشیای خانگی و شیمیایی در شهر صنعتی کرج به زمین زده شد. در این روز به آگاهی رسانیده شد که تولید نفت خام ایران در سال ۱۳۳۶ دویست و شصت و دو میلیون و هفتصد و چهل و دو هزار بشکه و درآمد سالانه از نفت خام ۷۶،۰۰۰،۰۰۰ میلیون لیره بوده است.

۱۰ بهمن ۱۳۳۶ شاهنشاه روزنامه‌نگاران امریکایی را پذیرفتند و در بیاناتی فرمودند: " به زودی لایحه خرید اراضی مزروعی و تقسیم آن بین کشاورزان به مجلس داده خواهد شد و تا چند سال دیگر درآمد ملی ایران به پایه سایر کشورهای پیشرفته آسیا خواهد رسید."

۱۳ بهمن ۱۳۳۶ سازمان برنامه ۱۱۰،۵۰۰،۰۰۰ ریال اعتبار ویژه مصرف کودشیمیایی در خوزستان کرد.

۱۴ بهمن ۱۳۳۶ نشست هیات دولت در پیشگاه شاهنشاه تشکیل شد و کمبود بودجه مورد بررسی قرارگرفت و تعیین شد که مبلغ بیشتری از درآمد نفت به بودجه کل کشور افزوده شود.

۲۲ بهمن ۱۳۳۶ شاهنشاه ۱۰۰ تن از دانشجویانی که با بورس وزارت فرهنگ به خارج از کشور فرستاده می‌شدند را در کاخ اختصاصی پذیرفتند و در بیاناتی به دانشجویان فرمودند: "ما مکرر تذکر داده‌ایم که آینده کشور فرصت خواهد داد که از وجود جوانان استفاده کامل به عمل آید. کارهایی در این کشور شروع شده که هر ایرانی هر معلوماتی داشته باشد راه برای فعالیت او باز خواهد بود." روز پسین کارخانه جهان چیت در چهل و دو کیلومتری جاده قزوین مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت. در این روز والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی ریاست عالیه جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران دستگاه نوین بمب کبالت را در انستیتو سرطان در بیمارستان پهلوی گشودند. این دستگاه آخرین روش درمان سرطان‌های عمقی است و به هزینه جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران در این انستیتو کارگذاشته شد.

۳۰ بهمن ۱۳۳۶ شاهنشاه از کارخانه ارج و کارخانه ریسندگی و بافندگی شهر ری بازدید کردند. در این بازدید معظم‌له نخستین کلنگ بنای یک کارخانه بافندگی بیست هزار دوکی به نیروی تولید ۱۸ میلیون متر پارچه را به زمین زدند و سپس از بخش‌های گوناگون ریسندگی و بافندگی و رنگرزی کارخانه بازدید کردند. شاهنشاه در پایان بازدید این دو کارخانه دستور دادند که برای پیشرفت کارخانه‌ها هر گونه کاری که مورد نیاز است انجام شود.

۸ اسفند ۱۳۳۶ راه‌آهن تهران - مراغه به تبریز پیوست و بهره‌برداری از آن آغاز شد.

۱۱ اسفند ۱۳۳۶ شاهنشاه در پیامی به دانشجویان ایرانی در امریکا فرمودند: "ایران خانه شماست. خانه شما باید به دست خود شما آباد شود. من در مقام سرپرستی مملکت در این را می‌کوشم. شما هم به نوبه خود وظیفه و سهمی دارید. باید بکوشید که ایرانی نیرومند و جوان و مردمی خوشبخت و سرافراز بوجود آورید."

۱۲ اسفند ۱۳۳۶ شورای عالی اقتصاد در پیشگاه شاهنشاه در کاخ مرمر برگزار شد. در این نشست گزارشی از کارهای یک ساله شورا به آگاهی شاهنشاه رسانیده شد. سپس موضوع شرکت‌های تعاونی و بوجودآوردن یک جنبش تعاونی در کشور مورد گفتگو قرارگرفت و پانصد میلیون ریال از سه هزار و پانصد میلیون ریال اعتبار کشاورزی برای بنیاد شرکت‌های تعاونی و شرکت‌های مختلط ویژه شد و قرارشد که یک دستگاه ارشاد برای جنبش تعاونی کشور بوجود آید.

۱۴ اسفند ۱۳۳۶ قرارداد ایران و شوروی درباره سد بندی رود تجن در مرز دو کشور در وزارت امور خارجه به وسیله وزیر کشاورزی و سفیر کبیر شوروی بسته شد.

۱۸ اسفند ۱۳۳۶ شاهنشاه نمایندگان کمپانی‌های هم‌بند (عضو) کنسرسیوم نفت را به پیشگاه خود پذیرفتند و فرمودند: "باید میزان تولید نفت تا آنجا که مقدور است افزایش یابد، چون این کار هم به صلاح و صرفه شرکت‌های عضو کنسرسیوم نفت است و هم به نفع ایران، از سوی دیگر از این راه کمک موثری به پیشرفت صنایع جهان و در نتیجه رفاه عموم خواهد شد."

۱۹ اسفند ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلس سنا و شورای ملی با برنامه توسعه عمران سیستان و بلوچستان موافقت کرد. روز پسین قراردادی برای بررسی داشته‌های (امکانات) این استان که در پیشرفت سیستان و بلوچستان می‌توان بکار برد، میان مدیر عامل سازمان برنامه و مدیر عامل شرکت ایتال کنسولیت بسته شد. بر پایه این قرارداد، کمپانی می‌بایستی که در درازای یک سال داشته‌های کشاورزی، اقتصادی و معدنی این استان را بیابد تا دولت بتواند بر آن پایه پروژه‌های مورد نیاز برای سازندگی سیستان و بلوچستان را برنامه‌ریزی و اجرا نماید.

۲۱ اسفند ۱۳۳۶ قرارداد به فرجام رساندن سیلوهای اهواز، مشهد و کرمانشاه میان سازمان برنامه و کمپانی مسیاک آلمان غربی بسته شد.

۲۲ اسفند ۱۳۳۶ قرارداد به پایان رساندن سیلوی شیراز میان سازمان برنامه و اتحاد جماهیر شوروی بسته شد.

۲۳ اسفند ۱۳۳۶ آگاهی‌نامه وزارت دربار شاهنشاهی دایر بر تصمیم شاهنشاه و ملکه ثریا برای جدایی به چاپ رسید. شاهنشاه با ابراز اندوه بسیار برآن شدند که برای مصالح کشور از همسر خود جدا شوند و مراتب به آگاهی ملکه ثریا رسانده شد.

۲۴ اسفند ۱۳۳۶ به مناسبت زادروز اعلیحضرت رضا شاه کبیر، سه پست ترانسفورماتور فشار قوی بیست هزار ولتی در میدان ژاله، دروازه قزوین، شمال پارک شهر گشوده شد و مدیر کل برق نیز به آگاهی رسانید که در سال جاری بیست و هشت پست ترانسفورماتور نوین شش هزار ولتی در تهران و شمیران ساخته شد. در این روز شاهنشاه فرستنده صد کیلوواتی موج کوتاه رادیو ایران را در بیسیم پهلوی گشودند در پیامی برای ملت ایران فرمودند: " گشایش این پست تازه و قوی موجب خواهد شد که از این پس صدای ایران بهتر از پیش به گوش شما برسد و شما را بیشتر در جریان وقایع و اخبار کشور که خوشبختانه هر روز مبشر پیشرفت‌های تازه‌ای، در رشته‌های عمرانی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و غیره است و هم‌چنین در جریان تحولات حوادث و تحولات جهان قراردهد."

۲۶ اسفند ۱۳۳۶ وزیر پست و تلگراف و تلفن، تلفن بیسیم بین تهران و مراغه را گشود.

۲۷ اسفند ۱۳۳۶ مجلس شورای ملی با بکارگیری بیست و سه میلیون دلار بخشی از وام دریافت شده از کشورهای امریکا و انگلستان که ۲۴ اسفند از سوی مجلس سنا تصویب شده بود موافقت کرد.

۲۸ اسفند ۱۳۳۶ میان وزارت کشاورزی و نماینده دانشگاه یوتای امریکا قراردادی برای انجام کمک‌های فنی در گسترش امور مهندسی کشاورزی ایران بسته شد.

۲۹ اسفند ۱۳۳۶ شاهنشاه لوله نفت سراسری را در شهر ری گشودند، گنجایش ترابر نفت به وسیله این لوله در آغاز کار سالانه یک میلیون و دویست هزار تن می‌باشد. هم‌چنین در راستای این لوله پنج تلمبه‌خانه ساخته شده است . در این روز بودجه کل کشور برای سال ۱۳۳۷ نیز از تصویب مجلس سنا و شورای ملی گدشت که برپایه آن درآمد کشور: ۴۲،۰۳۶،۵۱،۰۰۰ ریال و هزینه کشور ۴۳،۵۰۱،۴۹۶،۰۰۰ ریال می‌باشد.

اجرای برنامه‌های عمرانی در سال ۱۳۳۷

ShahanshahAryamehrGolestanPalaceNorooz1337.jpg

۱ فروردین ماه ۱۳۳۷ شاهنشاه آریامهر پیام نوروزی خود به ملت ایران فرمودند:[۷]

سالی که گذشت به غیر از دو واقعه اسف‌انگیز زلزله شمال و غرب، شاهد پیشرفت‌ها و ترقیات بزرگ مملکتی بود که در میان آنها باید به اختصار از افتتاح راه‌آهن مشهد مقدس و رسیدن راه‌آهن به تبریز و آماده‌شدن کارخانه‌های متعدد و ادامه ساختمان سدهای مفید و تخصص هفت‌میلیارد ریال اضافه‌اعتبار ارزیابی پشتوانه اسکناس به امور صنعتی و کشاورزی که باعث تحول عظیمی در صنعت و فلاحت ایران خواهدشد، و پیشرفت‌های شایان در امور فرهنگی و بهداشتی و ورزشی، و عقد قرارداد جدید نفتی با یک شرکت ایتالیایی به صورتی که مسلماً در دنیا بی‌نظیر و باعث افتخار است که ما ایرانیان اولین ملتی بودیم که چنین نتیجه درخشانی را از سیاست مستقل و دوراندیشانه خویش گرفتیم، نام برد.

شاهنشاه آریامهر در پرورشگاه پسران

شاهنشاه آریامهر در بازدید از هنرستان پرورشگاه دختران

شاهنشاه آریامهر از یتیم خانه بازدید می کنند

۲ فروردین ۱۳۳۷ شاهنشاه آریامهر نیمروز هنگام ناهار از یتیم خانه پسران بازدید کردند. نخست وزیر حسین علا و وزیر دربار شاهنشاهی و تنی چند از بزرگان کشوری و لشکری در رکاب شاهنشاه بودند. سپس شاهنشاه آریامهر رهسپار هنرستان یتیم خانه دختران شدند و از ناهارخوری هنرآموزان بازدید کردند و از مدیر هنرستان درباره چگونگی مراقبت ها و زندگی و آموزش و پرورش دختران گفتگو کردند.تمبریادبود گشایش راه‌آهن تهران - مشهد
تمبریادبود گشایش راه‌آهن تهران - مشهد
تمبریادبود گشایش راه‌آهن تهران - مشهد
هتل رامسر گشایش می‌یابد
شاهنشاه سالن بین‌المللی فرودگاه مهرآباد را می‌گشایند ۱۳۳۷
با کمک کارشناسان چای هند، صنعت چای ایران بهبود می‌یابد
سازمان چای کشور کارشناسان درجه اول را به ایران فرامی‌خواند
پنجاه و هشت کارخانه چای خشک‌کنی در شمال ایران وجود دارد
تولید جای در ایران تنها یک سوم مصرف داخلی را می‌پوشاند
میزان و کیفیت چای ایران بالا می‌رود
توجه به صنایع دستی ایران در برنامه عمرانی دوم صنعت نقره‌کاری اصفهان رونق می‌گیرد
قالی‌بافی تبریز
دکتر منوچهر اقبال نخست وزیر
خوابگاه دانشجویان دانشگاه تبریز ۱۳۳۸
استخر شاهگلی تبریز
زنان کشاورز ایران صاحب زمین می‌شوند ۱۳۳۸
کارخانه قند کرج گشایش می‌یابد
کارخانه قند رضاییه، ایران سیزده کارخانه پالایش قند و نیشکر دارد
لابراتوار کارخانه قند ورامین، نیشکر ایران در خوزستان، فارس و گیلان و مازندران به عمل می‌آید
پیست اسکی آبعلی ساخته می‌شود مردم به اسکی می‌روند ۱۳۳۷

۲ فروردین ۱۳۳۷ سازمان برنامه به آگاهی رساند که در سال گذشته ۵۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال برای به فرجام رساندن خط‌های ارتباطی کشور پرداخت شده است.

۱۰ فروردین ۱۳۳۷ سازمان برنامه برای پایان دادن به ساختمان دانشکده‌های علوم، ادبیات، معماری و هنرهای زیبا، آزمایشگاه هیدرولیک و مسجد دانشگاه تهران ۶۵٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال ویژه کرد.

۱۲ فروردین ۱۳۳۷ بهره‌برداری از موتور مولد برق ۳۶۰ کیلو واتی شهرستان بابلسر آغاز شد. این مولد برق به مبلغ ۱٬۷۲۰٬۰۰۰ ریال خریداری شد.

۱۴ فروردین ۱۳۳۷ قرارداد ساختمان سد دز با کمپانی "موریسن کنودسن " امریکایی بسته شد. این سد در بیست و پنج کیلومتری دزفول بنا می‌شود و بیش از پنجاه میلیون دلار هزینه دارد.

۲۴ فروردین ۱۳۳۷ سی و شش تن از روستازادگانی که دو سال پیش از سوی اداره املاک پهلوی برای فراگرفتن روش‌های نوین کشاورزی فرستاده شده بودند در کاخ مرمر به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند. شاهنشاه دستور دادند که بانک تعاون روستایی تراکتور و وسایل کشاورزی را به بهای خریداری شده و با بازپرداخت پنج ساله به روستازادگان بدهند. روز پسین شاهنشاه بنای نوین انستیتو پاستور را گشودند.

۲۷ فروردین ۱۳۳۷ شاهنشاه کارخانه داروسازی "تولید دارو" در جاده جنوبی کرج را گشودند.

۱ اردیبهشت ۱۳۳۷ شاهنشاه نخستین کلنگ لوله‌کشی شهر مشهد را بر زمین زدند و بی‌درنگ کار ساختمانی آن آغاز شد. هزینه این پروژه چهارصد و هشتاد میلیون ریال برآورده شده است.

۲ اردیبهشت ۱۳۳۷ روزنامه تایمز لندن در مقاله‌ای با فرنام "شاهنشاه ایران کارهای نیکوکارانه خود را گسترش می‌دهد." نوشت که به فرمان شاهنشاه بر بنیاد سازمان خیریه و تقسیم املاک سلطنتی میان دهقانان هم اکنون هزینه پاره‌ای از کارهای خیریه شاهنشاه سالانه به بیش از یک میلیون لیره انگلیسی (۲۱۰ میلیون ریال) سر می‌زند. روز پسین شاهنشاه برای گشودن راه‌آهن تهران - تبریز با ترن سلطنتی رهسپار تبریز شدند. ۴ اردیبهشت شاهنشاه با سفت کردن آخرین پیچ راه‌آهن تبریز و بریدن نوار سه رنگ، راه‌آهن تهران - تبریز را گشودند و در این هنگام نخستین ترن مسافربری تهران وارد ایستگاه تبریز شد. در این روز برای ساختن یک آزمایشگاه مدرن برای شناسایی بیمارهای بومی خوزستان در اهواز، سازمان برنامه چهار میلیون ریال اعتبار ویژه ساخت. ۵ اردیبهشت نخستین کلنگ ساختمان کوی دانشگاه تبریز از سوی شاهنشاه برزمین زده شد و سپس شاهنشاه از بخش‌های گوناگون دانشگاه تبریز و هنرستان صنعتی و حرفه‌ای بازدید فرمودند. روز پسین شاهنشاه از یکان لشکر تبریز، کتابخانه ملی و سالن مطالعه آن، کارگاه راه‌سازی اداره راه آذربایجان بازدید کردند. شاهنشاه سنگ نخست بنای موزه تبریز را کارگزاردند و سپس از بنای تاریخی مسجد کبود که در سال ۸۷۰ ساخته شده است، دیدن کردند. ۷ اردیبهشت تاسیسات آبیاری و کشاورزی دشت مغان مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت و سپس شاهنشاه از تبریز رهسپار رضاییه شدند. ۹ اردیبهشت شاهنشاه پس از پنج روز بازدید از تبریز و رضاییه و گشایش راه‌آهن تهران - تبریز و بازدید از کارهای عمرانی و آبادانی آن استان به تهران بازگشتند.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۳۷ نخستین کلنگ ساختمان خانه‌های شهرآرا بر زمین زده شد و بی‌درنگ شش شرکت ساختمان ۱۴۰۰ خانه را آغاز کردند.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۳۷ شاهنشاه در پیامی به کنگره دانشگاه‌ها در شیراز فرمودند که همه مدرسه‌های عالی ایران باید به دانشگاه‌های مهم غرب بپیوندند. در این روز رصدخانه نوبنیاد شیراز وابسته به دانشگاه تهران به وسیله دکتر منوچهر اقبال نخست‌وزیر گشوده شد. دستگاه‌های کارگذاشته شده بیش از یک صد و سی هزار دلار ارزش دارند که به وسیله آکادمی علوم امریکا که بررسی درباره قمرهای مصنوعی را انجام می‌دهد فراهم و فرستاده شده است.

۳ خرداد ۱۳۳۷ قرارداد کارگزاری راکتور اتمی دانشگاه تهران برای موارد پزشکی بسته شد. هزینه فراهم‌آوردن ابزار و ساختمان آن نزدیک به یک میلیون و چهارصد هزار دلار برآورده شده است. ۶ خرداد اساسنامه موسسه بین‌المللی انرژی اتمی که در ۲۷ اردیبهشت به تصویب سنا رسیده بود مورد موافقت مجلس شورای ملی نیز قرارگرفت.

۱۹ خرداد ۱۳۳۷ در نشست کمیسیون مشترک ایران و امریکا در کاخ نخست‌وزیری، هفده پروژه عمرانی با هزینه ۵۲۰ میلیون ریال به تصویب رسید.

۲۵ خرداد ۱۳۳۷ راه‌آهن نوین تبریز - جلفا در آیینی با گذر نخستین ترن مسافری گشایش یافت.

۲۹ خرداد ۱۳۳۷ نخستین کلنگ ساختمان مرکز تلفن خودکار قم به وسیله وزیر پست و تلگراف و تلفن بر زمین زده شد.

۳ تیر ۱۳۳۷ ساختمان سه خوابگاه و یک کتابخانه برای دانشجویان در کوی دانشگاه تهران پایان یافت و مورد بهره‌برداری قرارگرفت.

۴ تیر ۱۳۳۷ به فرمان شاهنشاه هیات دولت برای رسیدگی به نیازها و درخواست‌های مردم کردستان به سنندج رفتند و از شهرهای سنندج، مریوان، سقز، سردشت، بانه، بیجار و روانسر بازدید نمودند و نیازها و دشواری‌های اهالی را بررسی کردند. این هیات روز ۹ تیر به تهران بازگشت و در این بازدید سران کُرد وفاداری و جانبازی خود را در راه شاهنشاه و میهن ابراز داشتند.

۶ تیر ۱۳۳۷ شاهنشاه کنگره دانشجویان ایرانی در امریکا را در آیینی گشودند و فرمودند: " اجرای برنامه هفت ساله در آبادانی کشور اثرات خوبی داشته اشت، تا دو سال دیگر صد میلیون تومان سرمایه خارجی در ایران به کار می‌افتد و تا ده سال دیگر ایران از قراردادهای نفت سالانه یک میلیارد دلار سود خواهد برد."

۹ تیر ۱۳۳۷ قرارداد ساختمان دانشسرای مقدماتی شیراز به تصویب سازمان برنامه رسید و یک میلیون و دویست هزار ریال برای اجرای آن ویژه شد. روز پسین بانک اعتبارات ایران به وسیله منوچهر اقبال نخست‌وزیر گشوده شد. این بانک با ۵۱٪ سرمایه ایرانی و ۴۹٪ سرمایه فرانسوی ایجاد شد و سرمایه آن ۲۰۰ میلیون ریال است.

۱۷ تیر ۱۳۳۷ نه فروند دیگر از هواپیماهای جت، کمک‌های نظامی امریکا به ارتش ایران، وارد تهران شد.

۱۹ تیر ۱۳۳۷ کشتی سی و سه هزار تنی رضا شاه کبیر که به دستور دولت ایران ساخته شده بود در بندر رتردام هلند به آب انداخته شد.

۲۸ تیر ۱۳۳۷ از سوی دربار شاهنشاهی با اندوه فراوان، رویداد ناگوار کشته شدن اعلیحضرت ملک فیصل پادشاه عراق به آگاهی رسانده شد و هم‌چنین یادآور شدند که پرچم سلطنتی ایران برای یک هفته نیم‌افراشته خواهد بود.

۳۱ تیر ۱۳۳۷ سازمان برنامه قرارداد خرید دو هزار تن کود شیمیایی را بست. این کود برای بهبود کشاورزی کشور میان کشاورزان پخش خواهد شد.

۸ امرداد ۱۳۳۷ نخستین کلنگ ساختن جاده سوم تهران - شمیران بر زمین زده شد. این جاده از شمال ورزشگاه امجدیه آغاز و به الهیه پایان می‌یابد. در این روز مبلغ یازده میلیون ریال از سوی سازمان برنامه برای کمک به سازمان هواشناسی کشور داده شد.

۱۳ امرداد ۱۳۳۷ با کودتای سرهنگ عبدالکریم قاسم با پشتیبانی شوروی و کشتن پادشاه عراق، تنش‌ها میان ایران و عراق آغاز شد. سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که به سفارت ایران در بغداد دستور داده شده است تا درباره کار ناشایست و تجاوز به حقوق کشور ایران و نامیده خلیج فارس به نام مجمول خلیج عربی به دولت نوین عراق به شدت اعتراض کند. دولت نوین عراق با به راه انداختن شورش علیه ایران و تظاهرات انبوهی از اوباشان در برابر سفارت ایران در بغداد و بدرفتاری ماموران عراقی با ایرانیان، سبب شد که هزاران نفر از اهالی شیراز به رفتار دشمنانه دولت عراق اعتراض نموده و از دولت خواستار شدند که پاسخ این کارهای ناشایست را بدهد.

۱۴ امرداد ۱۳۳۷ شاهنشاه ساختمان نوین فرودگاه بین‌المللی مهرآباد را گشودند. هزینه بازسازی و نوسازی فرودگاه در چند سال گذشته بیش از پانصد و سیزده میلیون ریال بود. در این روز شاهنشاه پیامی برای ملت ایران به مناسبت پنجاه و سومین سالروز مشروطبت فرستادند.

۲۸ امرداد ۱۳۳۷ در سالروز قیام ملی ۲۸ امرداد شاهنشاه پیامی به ملت ایران فرستادند.

۲۲ امرداد ۱۳۳۷ نخستین کشتی نفتکش ایران به نام رضا شاه کبیر در بندر روزنیرگ هلند به آب انداخته شد.

۱۱ شهریور ۱۳۳۷ دکتر منوچهر اقبال نخست‌وزیر به همراه چند تن از وزیران هنرستان صنعتی و کارخانه سیمان سپاهان (اصفهان) را گشودند. سپس نخست‌وزیر و هیات وزیران پس از بازدید از شهرهای نایین، اردستان، فریدن، بروجن و شهر کرد ۱۵ شهریور به سپاهان بازگشتند. در این روز نخست‌وزیر نخستین کلنگ ساختمان بیمارستان سیصد تختخوابی این شهر را بر زمین زد. ۱۸ شهریور دکتر اقبال به همراه کابینه خود از سپاهان رهسپار نطنز و کاشان شدند. در کاشان ریل‌گذاری راه‌آهن کاشان - سپاهان در بودن ایشان و وزیران آغاز شد. این راه‌آهن از یک سو کاشان را به سپاهان و از سوی دیگر سپاهان را به یزد پیوند می‌دهد.

۱۷ شهریور ۱۳۳۷ نشست هیات دولت برای بررسی و از میان برداشتن نیازهای استان سپاهان در استانداری این شهر برگزار شد.

۱۸ شهریور ۱۳۳۷ شاهنشاه که خود اتومبیل می‌راندند با شهردار تهران که در کنار ایشان بود از بخش‌های گوناگون جنوب شهر تهران بازدید فرمودند. این بازدید به دنبال بیانات شاهنشاه دایر بر سرپرستی ایشان بر انجام پروژه‌های عمرانی پایتخت به ویژه پروژه‌های عمرانی جنوب شهر تهران انجام یافت.

۲۰ شهریور ۱۳۳۷ شاهنشاه برای بازدید از برنامه‌های عمرانی و کشاورزی شمال به نوشهر رفتند و ۳۱ شهریور پس از بازدید از همه پروژه‌های در انجام و یا پایان یافته به تهران بازگشتند.

۲۳ شهریور ۱۳۳۷ پروژه آمورشگاه پرستاری مشهد به تصویب شورای عالی سازمان برنامه رسید و برای انجام آن ۱٬۴۵۷٬۹۰۰ ریال ویژه شد.

۲۸ شهریور ۱۳۳۷ انستیتو گسترش برنامه‌های عمرانی و اقتصادی خاورمیانه که در مارس گدشته در لوکزامبورگ با سرمایه ۸۳۰ هزار فرانک سویس گشایش یافته بود، هم‌بند شدند کشورهای ایران، عربستان سعودی، مصر، سوریه و لبنان را در این انستیتو به آگاهی رساند.

۱ مهر ۱۳۳۷ ساختمان نوین دانشکده ادبیات دانشگاه تهران از سوی شاهنشاه گشایش یافت. سازمان برنامه ۳٬۰۲۰٬۰۰۰ ریال برای انجام این پروژه ویژه ساخته بود. پنجاه تن از دانشجویان دانشگاه تهران و شهرستان‌ها که به هزینه دولت برای به پایان رساندن تحصیلات خود به کشورهای خارج می‌رفتند به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند.

۷ مهر ۱۳۳۷ ساختمان مرکز نوین آموزش حرفه‌ای و صنعتی وزارت کار در زمینی به پهنه پنج‌هزار متر مربع در جنوب غربی راه‌آهن آغاز شد. روز پسین معاون سیاسی و پارلمانی نخست‌وزیر در یک گفتگو با روزنامه‌نکاران به آگاهی رساند که چهارده میلیون و هفتصد هزار دلار برای عمران منطقه‌های مرزی ویژه شده است.

۱۱ مهر ۱۳۳۷ شاهنشاه نخستین فرستنده تلویزیونی ایران را گشودند و در پیامی فرمودند: " تاسیس ایستگاه تلویزیونی موجب خرسندی است، زیرا که به گسترش معلومات و اطلاعات عمومی و تربیت کودکان کمک شایانی خواهد کرد. باید هر چه زودتر فرستنده تلویزیون در نقاط دیگر کشور نیز ایجاد گردد تا همه از آن بهره‌مند شوند." روز پسین دکتر اقبال نخست‌وزیر و کابینه وی از تبریز وارد رضاییه شدند و نخستین کلنگ ساختمان آسایشگاه مسلولین رضاییه بر زمین زده شد.

۱۴ مهر ۱۳۳۷ نهمین دوره قانونگذاری مجلس سنا از سوی شاهنشاه گشوده شد و معظم‌له در سخنانی فرمودند: " مقدمات تقسیم املاک خالصه فراهم شده و بزودی به مورد اجرا در خواهد آمد. ضمنا مبلع سه هزار و پانصد میلیون ریال برای کمک به برزگران ویژه شده است.

۲۱ مهر ۱۳۳۷ شاهنشاه در نشست شورای عالی اقتصاد درباره خانه‌سازی برای مردم اوامری دادند. روز پسین رادیو کرمانشاه در آیینی گشایش یافت.

۲۳ مهر ۱۳۳۷ قرارداد پرداخت دو میلیون و نیم دلار وام از سوی امریکا به ایران در وزارت دارایی بسته شد. بر پایه این قرارداد امریکا دو میلیون و پانصد هزار دلار برای گسترش باند فرودگاه مهرآباد به دولت ایران می‌دهد.

۲۶ مهر ۱۳۳۷ شاهنشاه از جنوب شهر تهران بازدید کردند و چاه ژرف آب خیابان مولوی را گشودند و برای رفاه اهالی اوامری دادند. در این روز پروژه کشیدن جاده پهلوی - خرمشهر به وسیله سه کمپانی امریکایی، فرانسوی و ایتالیایی مورد تصویب سازمان برنامه قرارگرفت و کار ساختمان این جاده سراسری آغاز شد. هم‌چنین میان ایران و ترکیه قرارداد گذشتن نفت تولید شده در قم تا بندر مرسین ترابر خواهد شد. درازای این لوله نفت هزار و پانصد و پنجاه کیلومتر است و سالانه سی میلیون تن نفت ایران را به بندر ترکیه خواهد رسانید. قرارداد ایران و ترکیه برای هشت سال بسته می‌شود و ترکیه پنجاه درصد از درآمد ترابری را دریافت خواهد کرد.

۲۷ مهر ۱۳۳۷ نخستین کارخانه نان ماشینی تهران با تولید یک تن نان در هر ساعت گشایش یافت.

۲۹ مهر ۱۳۳۷ به فرمان شاهنشاه سازمان بازرسی شاهنشاهی به ریاست سپهبد یزدان پناه برای رسیدگی به گلایه‌های مردم از اداره‌ها و ماموران دولتی چه کشوری و چه لشکری و قضایی و هم‌چنین شهرداری‌ها بنیاد شد. دولت لایحه "از کجا آورده‌ای" را به مجلس شورای ملی داد. در این لایحه گفته شده است که همه کارمندان سازمان‌های وابسته به دولت و ارتش می‌باید با سند نشان دهند که دارایی خود را از کجا آورده‌اند.

۱ آبان ۱۳۳۷ سازمان تهیه مسکن با سرمایه پانصد میلیون ریال در بانک رهنی آغاز به کار کرد.

۲۱ آبان ۱۳۳۷ به فرمان شاهنشاه زاغه‌نشینان جنوب تهران که چگونگی زندگی آنان ناگوار و سخت بود به خانه‌های نوساز و بهداشتی که برای آنان ساخته شده بود جا به جا شدند.

۱ آذر ۱۳۳۷ شاهنشاه در آیین جشن درختکاری که در پهنه کاخ فرح‌آباد برپا شده بود نهال کوچکی را نشاندند.

۵ آذر ۱۳۳۷ شاهنشاه از کارخانه‌های کوی مکانیز در ونک بازدید کردند و برای رفاه کارگران کارخانه‌های ونک اوامری دادند.

۲۱ آذر ۱۳۳۷ سازمان برنامه به آگاهی رساند که در سال جاری تولید کارخانه‌های قند کشور بیش از ۳۷٬۷۰۰ تن بوده که از این مقدار ۲۲٬۰۰۰ تن آن قند و بقیه شکر بوده است. در این روز در پیشگاه شاهنشاه جشن روز نجات آذربایجان در میدان جلالیه برگزار شد و یکان‌های ارتش در برابر معظم‌له رژه رفتند.

۲۳ آذر ۱۳۳۷ چهارمین پرورشگاه جمعیت خیریه پهلوی در جاده تهران - کرج گشوده شد.

۲۷ آذر ۱۳۳۷ لوله‌کشی نفت از گچساران به جزیره خارک آغاز شد. این لوله‌کشی در خشکی از گچساران تا بندر گناوه انجام می‌یابد و سپس از آنجا با کارگزاشتن ۲۷ مایل لوله زیردریا به جزیره خارک می‌پیوندد.

۳ دی ۱۳۳۷ برای یک هزار و صدمین سالگرد زادروز رودکی شاهنشاه در پیامی فرمودند: "زبان فارسی که دامنه نفوذ آن از کرانه‌های مدیترانه تا آن سوی هندوستان و آسیای مرکزی گسترده شده و همه جا فرهنگ درخشان و عالی ایران را با خود به ارمغان برده، در واقع به دست این شاعر نامی و ارجمند مدون گردیده است." در این روز آیین یادبود یک هزار و صدمین زادروز رودکی در سالن فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد. در همین روز دومین ایستگاه تلویزیونی تهران آغاز به کار کرد.

۹ دی ۱۳۳۷ شورای عالی اقتصاد در پیشگاه شاهنشاه در کاخ مرمر برگزار شد. در این نشست گزارش بنیاد بانک بین‌المللی صنعتی به تصویب رسید.

۱۴ دی ۱۳۳۷ شاهنشاه در آیین باشکوهی دانشگاه اهواز را گشودند و سی میلیون ریال برای ساختن کوی دانشجویان این دانشگاه اعطا کردند. در این روز به آگاهی رسانده شد که ایران در سال ۱۹۵۸ برابر با ۱۳۳۷ به میزان ۳۰۱٬۵۲۶٬۰۰۰ بشکه نفت خام تولید و ۸۸٬۳۰۰٬۰۰۰ لیره درآمد نفت داشته است.

۱۶ دی ۱۳۳۷ پیوند تلفنی آبادان با کشورهای خارج برقرار شد.

۲۶ دی ۱۳۳۷ بیمارستان پنجاه تختخوابی گرمساز در آیینی گشوده شد. روز پسین رادیو رضاییه در آیین ویژه‌ای گشایش یافت. این رادیو در آغاز کار خود چهار ساعت برنامه‌هایی چون اخبار، گفتار و موسیقی به زبان آذری پخش خواهد کرد.

۲۹ دی ۱۳۳۷ زایشگاه یک صد تختخوابی شیر و خورشید سرخ یزد با پیام والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی گشوده شد.

۱ بهمن ۱۳۳۷ اسکله شماره شش بندر معشور به وسیله آقای صدر رییس مجلس سنا گشوده شد و بی‌درنگ نفتکش رضا شاه کبیر که در هلند ساخته شده بود از این اسکله بارگیری کرد.

۷ بهمن ۱۳۳۷ پروانه بنیاد هفت کارخانه در تهران و شهرستان‌ها از سوی وزارت صنایع و معادن صادر شد. این کارخانه‌ها بدین قرارند: تراشکاری، پلاستیک‌سازی، ساخت‌مایه‌ها یا سازه‌ها (مصالح ساختمانی) ، فلزکاری، گراورسازی، نمک‌کوبی و شیر و فرآورده‌های شیر پاستوریزه.

۱۱ بهمن ۱۳۳۷ یک هتل مدرن بیست و چهار اتاقه در کنار گمرک مرزی ایران و ترکیه گشایش یافت. روز پسین ساختمان مرکز برق سد کرج پشت دیوار سد آغاز شد. سدکرج ۱۱۲٬۰۰۰٬۰۰۰ کیلووات برق تولید خواهد کرد.

۱۲ بهمن ۱۳۳۷ قانون مربوط به موافقتنامه همکاری بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت ایالات متحده آمریکا راجع به استفاده‌های غیرنظامی از انرژی اتمی از تصویب مجلس شورای ملی گذشت. این قانون در ۱۷ آذر ماه ۱۳۳۷ به تصویب مجلس سنا رسیده بود. موافقت‌نامه همکاری میان دو دولت ۱۴ اسفند ۱۳۳۵ در واشنگتن دی سی به امضای نمایندگان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی، نماینده دولت شاهنشاهی ایران و نماینده دولت امریکا رسیده بود. شاهنشاه نمایشگاه اتم برای صلح در دانشگاه تهران را گشودند. در این آیین معظم‌له فرمودند: " جامعه انسانی با دست یافتن به نیروی اتم در آستانه بزرگترین انقلاب صنعتی جهان قرار گرفته است. این نمایشگاه که ثمره مفید همکاری دانشگاه تهران با دولت امریکا به شمار می‌رود و هم‌زمان امضای قرارداد استفاده صلح‌جویانه از نیروی اتم میان دولتین ایران و امریکا، در واقع نمونه بارز دیگری است از تشریک مساعی صمیمانه بین دو کشور." اتم برای صلح فرنام سخنرانی دوایت آیزنهاور پرزیدنت امریکا در برابر محمع عمومی سازمان ملل بود که در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۳۲ انجام یافت پس از این سخنرانی ایالات متحده امریکا برنامه اتم برای صلح را آغاز کرد که دستگاه‌ها و اطلاعات برای مدرسه‌ها، بیمارستان‌ها و سازمان‌های پژوهشی در امریکا و سراسر گیتی فراهم می‌کرد.

۲۰ بهمن ۱۳۳۷ سازمان برنامه پرداخت سی و پنج میلیون ریال برای گسترش کارخانه سیمان ری را تصویب کرد. تولید کارخانه سیمان از روزی ۲۲۰ تن به ۵۵۰ تن افزایش یافته است. با تصویب کمیسیون مشترک برنامه مجلس سنا و شورای ملی کارخانه‌ها، ماشین‌ها و یدکی‌های وارد شده برای اجرای برنامه عمرانی کشور از گمرک ورودی و دیگر هزینه‌های گمرکی برکنار هستند.

۲۷ بهمن ۱۳۳۷ رادیو کرمان در آیینی گشایش یافت و کار خود را آغاز کرد. روز پسین تلفن بی‌سیم اصفهان - نایین در آیینی گشایش یافت.

۲ اسفند ۱۳۳۷ قانون واگذاری اختیارات مدیر عامل سازمان برنامه به رییس دولت که در ۲۶ بهمن به تصویب مجلس شورای ملی رسیده بود از سوی مجلس سنا نیز تصویب شد.

۷ اسفند ۱۳۳۷ مجلس شورای ملی در یک ماده واحده و یک تبصره تصویب کرد که روز نهم اسفند ماه "روز ملت" و روز بیست و هشت امرداد "روز قیام ملی" نامیده شود. روز نهم اسفند ماه ۱۳۳۱ که محمد مصدق و یارانش در جبهه ملی دست در دست توده‌ای‌ها توطنه کردند که شاهنشاه را از ایران بیرون برده و تغییر رژیم بدهند ولی به سبب تظاهرات عظیم مردم ایران در سراسر ایران و تظاهرات در برابر کاخ مرمر و بستن دروازه کاخ مرمر برای جلوگیری از سفر شاهنشاه، شاهنشاه از مسافرت خود چشم‌پوشیدند و این سبب نجات کشور گردید. در روز ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ دوباره با بپا خاستن مردم ایران در سراسر کشور، توطئه دیگر محمد مصدق و جبهه ملی و توده‌ای‌ها عوامل شوروی در ایران نقش برآب شد و استقلال و آزادی و قانون اساسی مشروطه و تمامیت ارضی ایران از خطر بزرگ کمونیسم رها شد. ۹ اسفند ماه میتینگ بزرگی از سوی حزب ملیون، حزب مردم، اصناف، ورزشکاران، کارگران، برزگران و دیگر طبقه‌های مردم در میدان جلالیه برگزار شد. مجلس سنا با نامگذاری روز نهم اسفند به روز ملت و روز ۲۸ امرداد به روز قیام ملی موافقت کرد.[۸]

۱۰ اسفند ۱۳۳۷ مجلس شورای ملی با دریافت چهل و هفت میلیون و پانصد هزار ریال وام از صندوق وام‌های عمرانی امریکا موافقت کرد.

۲۴ اسفند ۱۳۳۷ لوح طلا دودمان پهلوی به وسیله رضا حکمت رییس و عمید نایب رییس مجلس شورای ملی بر آرامگاه رضا شاه بزرگ بنیانگذار ایران نوین نهاده شد. در این روز برای پروژه لوله‌کشی آب تهران بزرگ که دربرگیرنده تهران نو، نارمک، عباس‌آباد، یوسف‌آباد و دیگر جاهای پیرامون تهران، قراردادی پنجاه میلیون ریالی با مهندسان مشاور "الکساندر گیپ" بسته شد.

۲۶ اسفند ۱۳۳۷ قانون کار ایران که یکی از پیشرفته‌ترین قوانین کار گیتی است از سوی کمیسیون کار مجلس سنا و شورای ملی تصویب شد. بودجه کشور برای سال ۱۳۳۸ با درآمد ۴۵٬۸۶۲٬۱۷۵٬۰۰۰ ریال و هزینه ۴۶٬۹۸۰٬۹۶۱٬۰۰۰ ریال به تصویب مجلس سنا و شورای ملی گذشت. مبلغ ۱۵٬۶۸۵٬۵۴۰٬۰۰۰ ریال برای عمران کشور ویژه شده است.

۲۹ اسفند ۱۳۳۷ لوله نفت آبادان - تهران گشایش یافت.

اجرای برنامه‌های عمرانی در سال ۱۳۳۸

وابسته خبری سفارت‌خانه‌ها و روزنامه‌نگاران خارجی از دست‌آوردهای برنامه عمرانی دیدن می‌کنند در انستیتو تکنولوژی تهران
وابسته خبری سفارت‌خانه‌ها و روزنامه‌نگاران خارجی از سد کرج دیدن می‌کنند
وابسته خبری سفارت‌خانه‌ها و روزنامه‌نگاران خارجی از مرکز دارویی ایران دیدن می‌کنند
برنامه اخبار رادیو ایران به زبان پارسی و ترکی، عربی، فرانسه و انگلیسی
شاهنشاه از کلوب ورزشی دیدن می‌کنند

۱۱ فروردین ۱۳۳۸ سازمان برنامه به آگاهی رساند که برای سال ۱۳۳۸ شمار ۱۹۹ پروژه نوین برای آب آشامیدنی، آسفالت خیابان‌ها در سراسر کشور اجرا خواهد شد. وزارت راه نیز به آگاهی رساند که در سال ۱۳۳۷ ۵۳ پل بزرگ و کوچک در کشور ساخته شده و بهره‌برداری از آنها آغاز شده است.

۱۸ فروردین ۱۳۳۸ شاهنشاه از آپارتمان‌های نوساز کوی نازی‌آباد بازدید کردند و معظم‌له برای رفاه ساکنان این منطقه اوامری دادند. روز پسین بانک تجارتی ایران و هلند با سرمایه یک میلیون ریال در ایران آغاز به کار کرد.

۲۰ فروردین ۱۳۳۸ در سفر شاهنشاه به استان خراسان، شاهنشاه از بیمارستان شاهرضا و آموزشگاه پرستاری جرجانی در مشهد بازدید کردند. سپس شاهنشاه آسایشگاه نوبنیاد مسلولین که در زمینی به پهنه بیست و پنج هزار متر مربع ساخته شده است و نمایشگاه‌های کالای خراسان را گشودند و روز پسین از پرورشگاه شیر و خورشید سرخ مشهد بازدید کردند.

۲۵ فروردین ۱۳۳۸ مرکز تلفن خودکار سه هزار شماره‌ای رشت که گنجایش آن را می‌توان تا ده هزار شماره بالا برد گشایش یاقت.

۲۷ فروردین ۱۳۳۸ کارخانه سیمان لوشان در آیینی گشوده شد. گنجایش سالانه این کارخانه صد هزار تن سیمان خواهد بود. پایان فروردین گروهی از مهندسان کشور با استفاده از بورس تحصیلی و به هزینه دولت برای به پایان رساندن آموزش و کارآموزی به امریکا، فرانسه، سوئد و هلند فرستاده شدند.

۳ اردیبهشت ۱۳۳۸ شاهنشاه با لباس پیشاهنگی در آیین جشن پیشاهنگان شرکت فرمودند و در سخنان خود از پدران و مادران ایرانی خواستند که فرزندان خود را برای زندگی بهتر و آینده‌ای امیدبخش‌تر آماده سازند. در این روز شاهنشاه برای بازدید از انجام پروژه‌های عمرانی رهسپار شیراز شدند. پادگان نظامی شیراز و بیمارستان نمازی مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفتند. ۶ اردیبهشت شاهنشاه با دیدن ماکت ساختمان دانشگاه شیراز نخستین سنگ بنای دانشگاه پهلوی شیراز را کارگذاشتند و نخستین کلنگ ساختمان کوی دانشجویان را نیز بر زمین زدند. ۷ اردیبهشت شاهنشاه از غار شاهپور و تندیس بزرگ شاهپور دوم در کازرون بازدید کردند. در این روز هم‌چنین ساختمان نوین گمرک خسروی و ساختمان گمرک قصر شیرین گشایش یافت. ۸ اردیبهشت شاهنشاه رهسپار بندرگناوه شدند و اسناد مالکیت املاک خالصه حیات داوری را به برزگران دادند. معظم‌له سپس به گچساران و خارک رفتند و از تاسیسات نفتی خارک بازدید کردند و به شیراز بازگشتند. شاهنشاه ۹ اردیبهشت به سفر خود به استان فارس پایان دادند.

۱۵ اردیبهشت ۱۳۳۸ ساختمان باند فرودگاه شیراز پایان یافت. این باند بیش از شش کیلومتر درازا و ۹۰ متر پهنا دارد. در این روز خط انتقال نیروی برق آبادان - اهواز با نیروی ۱۳۲ کیلو وات به وسیله دکتر منوچهر اقبال نخست‌وزیر گشایش یافت. روز پسین اسکله ۱۲ بهمن در حسن‌کیاده از بزرگترین مرکزهای بهره‌برداری ماهیگیری شمال کشور گشایش یافت.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۳۸ برای یک سدمین سال بنیادگزارده شدن صلیب سرخ بین‌المللی شاهنشاه پیامی فرستادند و فرمودند: "ملت ایران همواره در نوع‌پروری و خیرخواهی پیش‌قدم بوده و در شمار نخستین مللی است که اساس فکر و ایجاد صلیب سرخ جهانی را پذیرفت و بدان پیوست و با جدیت و صمیمیت در راه پیشرفت آن کوشید."

۲۲ اردیبهشت ۱۳۳۸ سازمان برنامه پروژه گسترش سازمان آمار را تصویب کرد و بیش از دو میلیون ریال برای این کار ویژه شد. در این روز دولت ایران و فرانسه موافقت‌نامه همکاری فنی دو کشور برای بنیاد یک مرکز بافندگی در سپاهان (اصفهان) را در تهران بستند.

۲۹ اردیبهشت ۱۳۳۸ پل فلزی زاینده رود به وسیله دکتر منوچهر اقبال نخست‌وزیر گشایش یافت. سپس دکتر اقبال نخستین کلنگ کارخانه قند اسپهان را بر زمین زدند. گنجایش آغازین این کارخانه یک هزار تن در روز است.

۴ خرداد ۱۳۳۸ فرستنده رادیو مراغه گشایش یافت و پخش اخبار و دیگر برنامه‌های رادیویی از این فرستنده آغاز شد. در این روز ساختمان بیمارستان بیست و پنج تختخوابی سنگر پایان یافت. هم‌چنین سرویس هوایی شرکت هواپیمایی سویس ایر در ایران آغاز بکار کرد.

۵ خرداد ۱۳۳۸ ساختمان کوی دانشگاه مشهد با بیست میلیون ریال عطیه شاهنشاه در پانصد هزار متر زمین آغاز شد.

۷ خرداد ۱۳۳۸ قرارداد دریافت هفتاد و دو میلیون دلار از بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه در واشنگتن از سوی نمایندگان ایران و بانک بین‌المللی بسته شد. این وام برای راه‌سازی در ایران ویژه شده است.

شاهنشاه اجرای برنامه‌های عمرانی را خود کنترل می‌کنند
جاده سوم به شمیران کشیده می‌شود

۹ خرداد ۱۳۳۸ وزارت فرهنگ به آگاهی رساند که شمار دبیرستان‌های کشور از شش سال پیش تا کنون دو برابر، دانشسراها سه برابر، و هنرستان‌ها چهار برابر شده است. شمار نوآموزان ۶۹٪ افزایش یافته بدین معنا که شمار دانش آموزان دبستان‌های کشور از ۶۰۰،۰۰۰ به ۱،۱۳۵،۲۱۹ تن افزایش یافته است. بر پایه همین آمار شمار کسانی که در آغاز برنامه عمرانی دوم در کلاس‌های مبارزه با بیسودای نام‌نویسی کرده بودند از ۲۸،۸۵۰ تن، پانزده برابر شده است.

۱۷ خرداد ۱۳۳۸ از تندیس بزرگ فردوسی در میدان فردوسی پرده‌برداری شد.

۲۲ خرداد ۱۳۳۸ زایشگاه نوبنیاد بنگاه حمایت مادران و نوزادان در خیابان مولوی از سوی شاهنشاه گشایش یافت. این زایشگاه مدرن‌ترین دستگاه‌ها و ابزار پزشکی را داراست. برای ساختمان و خرید ابزار و دستگاه‌های آن بیش از یک صد و سی میلیون ریال هزینه شده است. روز پسین کارهای ساختمانی سد الوند پایان یافت. با این سد افزون بر قراهم‌آوردن آب نوشیدنی مردم قصر شیرین، ۸۰۰۰ هکتار زمین نیز ریر کشت قرار می‌گیرند. سد الوند در ده کیلومتری قصر شیرین ساخته شده و کانال اصلی این سد ۲۴ کیلومتر درازا دارد. افزون براین یک کانال انحرافی به درازای ۹ کیلومتر نیز در هر ثانیه چهار متر مکعب آب به کار کشاورزی می‌رساند.

۱ تیر ۱۳۳۸ نشست شورای عالی اقتصاد در پیشگاه شاهنشاه برگزار شد و گزارش امور اقتصادی کشور در درازای دو سال گذشته به آگاهی شاهنشاه رسانیده شد. شاهنشاه دست‌چین برنامه‌های اقتصادی را که باید بکار انداخته شود را روشن ساختند و درباره کاهش بها و ساختن خانه برای همگان اوامری دادند. در این روز مدیران و سردبیران روزنامه‌های پایتخت و شهرستان‌ها در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند و شاهنشاه در پاسخ به پرسش‌های روزنامه‌نگاران فرمودند:

کیست که نداند کار پدر من و کار من در این کشور محدود به ساختن مدرسه و بیمارستان نبود؟ کمی مطالعه کنید و ببینید که قبل از پدر من وضع این مملکت چگونه بود. به خورستان نمی‌شد رفت زیرا که اختیار آنجا در دست دولت نبود، به خراسان از راه روسیه سفر می‌کردند، به آذربایجان هم همینطور... حتی در تهران ساعت پنج بعد از ظهر در کوچه‌ها نمی‌توانستند آزادانه رفت و آمد کنند.

۴ تیر ۱۳۳۸ کارخانه نوین گونی‌بافی شاهی از سوی دکتر منوچهر اقبال نخست‌وزیر گشوده شد. روز پسین استادیوم ورزشی شهناز در خیابان شهناز گشایش یافت.

۷ تیر ۱۳۳۸ با سرمایه‌گذاری ایران و سازمان عالی بین‌المللی، پروژه ساختن یک کارخانه کاشی سازی در ایران، با سرماینه ۵۲۵،۰۰۰ دلار از سوی ایران و ۳۰۰،۰۰۰ دلار از سوی انستیتو مالی بین‌المللی به راه افتاد. این کارخانه می‌تواند روزانه ده هزار کاشی تولید کند. روز پسین هزاران تن از اهالی جنوب تهران در همایشی با وزیر کشور، انزجار خود را از سمپاشی‌ها و آوازه‌گری‌های ناهنجار رادیوهای بیگانه به ویژه رادیو مسکو علیه ایران ابراز داشتند. در این روز قرارداد ساختمان هنرستان صنعتی کاشان بسته شد.

۱۵ تیر ۱۳۳۸ به فرمان شاهنشاه کارخانه حریربافی چالوس که بسته شده بود با سازمان و دستگاه‌های نوین آغاز بکار کرد. در این روز نخستین کلنگ ساختمان پرورشگاه شهر همدان در زمینی به پهنه پانزده هزار متر مربع بر زمین زده شد. سازمان برنامه نیز در چنین روزی برای بهره‌برداری از کارخانه سیمان دورود در شش ماهه دوم سال ۱۰۵،۹۸۶،۰۰۰ ریال ویژه ساخت. ساختمان نوین پست و تلگراف و تلفن کاریر اهواز گشایش یافت.

۲۲ تیر ۱۳۳۸ از سوی دولت به آگاهی رسانده شد که سازمان برنامه از آغاز اجرای برنامه هفت ساله دوم تا پایان سال ۱۳۳۷ برای به انجام رساندن پروژه‌های آبادانی کشور بیش از ۱۶،۹۸۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کشور پرداخته است.

۳۱ تیر ۱۳۳۸ کارخانه بزرگ چیت‌سازی شهر ری مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت. ساختمان این کارخانه در زمان زمامداری رضا شاه بزرگ آغاز شده بود ولی به سبب اشغال ایران به وسیله ارتش شوروی و بریتانیا بازایستاد، تا اینکه کار ساختمان آن بار دیگر آغاز و به پایان رسید.

۵ امرداد ۱۳۳۸ پروژه‌های عمرانی و خانه‌سازی تهران پارس مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت. در این روز شاهنشاه در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار روزنامه لوموند فرمودند:

تا دو سال دیگر املاک بزرگ در ایران تقسیم می‌شود و تصمیماتی اتخاذ خواهد شد که مالکان بزرگ ناچار به پیروی از آن خواهند شد. در مورد حملات رادیویی شوروی نیز ما به سازمان ملل شکایت نمی‌کنیم زیرا تبلیغات منفی این رادیوها به قدری مسخره است که کسی آنها را جدی نمی‌گیرد.

۸ امرداد ۱۳۳۸ کارخانه کنسروسازی آذرشهر با گنجایش روزانه دو هزار قوطی کنسرو گشایش یافت. این کارخانه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ساخته شده است.

۱۰ امرداد ۱۳۳۸ برنامه‌های عمرانی سازمان آبیاری و کندن چاه عمیق در سید ملک خاتون مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت. ساختمان وزارت دارایی که پی‌ریزی آن بیست سال پیش آغاز شده بود به پایان رسید. این ساختمان بیش از ۴۴۰،۰۰۰،۰۰۰۰ ریال هزینه داشته و دارای ۶۶۳ اتاق و ۳۷۲ سرویس است. روز پسین نخستین کلنگ ساختمان بی‌سیم و تلگراف و تلفن در کمال‌آباد کرج برزمین زده شد.

۱۳ امرداد ۱۳۳۸ بیمارستان رفسنجان در آیینی گشایش یافت و بهره‌برداری از آن آغاز شد.

۲۱ امرداد ۱۳۳۸ بر پایه تصمیم دولت، دستگاه‌ها و ابزار کارخانه‌های قندسازی، پارچه بافی، لوله سازی، کفش سازی، صندلی سازی، ریسندگی و بافندگی از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی برکنار شدند. این کارخانه‌ها پس از آغاز بهره‌برداری، اگر در تهران باشند از پنجاه درصد برکناری مالیاتی و اگر در شهرستان‌ها باشند تا پنج سال از برکناری مالیاتی برخوردار خواهند بود. در پانزده روز نخست امرداد ماه ۲۵۳ وام صنعتی به مبلغ ۱۴ میلیارد و پانصد میلیون ریال به صنایع پارچه‌بافی و قند و امور معادن داده شد.

۲۴ امرداد ۱۳۳۸ چهار میلیون ریال برای پایان دادن به ساختمان و نیازمندی‌های آسایشگاه مسلولین کرمان ویژه شد. در این روز از سوی دولت به آگاهی رسید که بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران با شرکت بیست و سه انستیتوی ارزشمند گیتی به فرم یک بانک خصوصی بنیاد خواهد شد تا در پدیدآوردن صنعت‌های نوین، گسترش و بهبود کارخانه‌ها و بهره‌برداری از کان‌های (معادن) کشور نیروی انگیزنده‌ای باشد. سرمایه آغازین این بانک یک میلیارد ریال خواهد بود. سهام این بانک برای خرید در دسترس همگان قرارگرفت. روز پسین در نشست شورای اقتصاد در پیشگاه شاهنشاه اساسنامه پولی و بانکی کشور مورد تصویب قرارگرفت و شاهنشاه درباره کارهای بانکی و گسترش امور تولیدی و صنعتی و معدنی اوامری دادند.

۲۸ امرداد ۱۳۳۸ شاهنشاه در پیامی که برای رستاخیز ملی ۲۸ امرداد فرستادند فرمودند: "در چند سال اخیر حکومت قانون و دادگستری تکلیف اشخاصی را که به عنوان خان بر جان و مال مردم حکومت می‌کردند روشن کرده است." در این روز هم‌چنین به فرمان شاهنشاه جسد نادرشاه سر دودمان خاندان افشار در آرامگاهی که در مشهد برای آن سردار نامی ساخته شده بود به خاک سپرده شد و بنای یادبود با شکوهی برای آن شهریار بزرگ ساخته شد. بهره‌برداری از کارخانه برق آلستوم (نیروگاه طرشت) آغاز شد.

۸ شهریور ۱۳۳۸ شورای عالی سازمان برنامه پروژه ۱۷،۳۹۲،۰۰۰ ریالی برای فراهم آوردن نقشه تهران بزرگ را تصویب کرد.

۱۶ شهریور ۱۳۳۸ شورای عالی اقتصاد در پیشگاه شاهنشاه برگزار شد. در این نشست شاهنشاه درباره گسترش صنعت پارچه‌بافی کشور، بایستن هماهنگی میان بخش‌های دولتی و خصوصی و گسترش صادرات و هم‌چنین بهره‌برداری از کان‌های نوین و ساختمان سد لتیان و از میان برداشتن کمبود آب تهران اوامری دادند.

۲۰ شهریور ۱۳۳۸ وزارت فرهنگ به آگاهی رساند که صندوق اعتبارات ویژه نیویورک، برای کمک به گسترش انستیتوهای مکانیک، برق، نساجی و راه و ساختمان ۱،۲۷۲،۰۰۰ دلار اعتبار در اختیار ایران قرار داده است که برای پرداختن خرید دستگاه‌ها و ابزار و به کارگماردن (استخدام) کارشناس برای انستیتوها ویژه شده است.

۲۱ شهریور ۱۳۳۸ شاهنشاه کارخانه سیمان دورود را گشودند و پروانه بهره‌برداری از آن را دادند.

۲۴ شهریور ۱۳۳۸ انستیتو علوم بانکی برای آماده ساختن کارمندان شایسته و آگاه برای اداره امور بانکی بنیاد شد. در پایان شهریور نخستین کلنگ آموزشگاه ویژه نابینایان در سرخه‌حصار بر زمین زده شد. این آموزشگاه سی هزار متر مربع پهنه و دو هزار و چهارصد متر مربع زیر بنا دارد.

۳ مهر ۱۳۳۸ مدیران و سردبیران روزنامه‌ها و مجله‌های پایتخت و شهرستان‌ها و چند تن از روزنامه‌نگاران ترکیه و پاکستان در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه باریاقتند. در این شرفیابی شاهنشاه فرمودند: " امیدوارم روزی برسد که شاهد از بین رفتن همه پیمان‌های دفاعی و نظامی باشیم و خلع سلاح عمومی انجام یابد." شاهنشاه سپس درباره تقسیم املاک فرمودند: " نظر اصلی این است که در ایران اصلاحات ارضی عملی شود و هر کس در زمینی زراعت کند که خودش صاحب آن باشد." در این روز میان بوشهر و برازجان و کازرون پیوند تلفنی کاریر برقرار شد. کارشناسان چای هند برای دیدار و گفتگو با مقامات ایران درباره کشت و برداشت چای وارد تهران شدند.

۷ مهر ۱۳۳۸ از سوی شاهنشاه موسسه استاندارد وزارت بازرگانی گشوده شد. هزینه بنیاد این موسسه هشتاد میلیون ریال بود که به وسیله دولت ایران و دولت امریکا فراهم شد. در این روز مشاور عالی حاکم عجمان در سخنرانی خود در برنامه عربی رادیو ایران گفت: "در بازدید از ایران بر ما آشکار شد که شاهنشاه ایران اراده استوار دارند که کشور خود را در جهان متمدن و پیشرفته به یک کشور کاملا نمونه مبدل سازند. روز پسین بانک بین‌المللی ایران و ژاپن به وسیله جعفر شریف امامی گشوده شد.

۱۱ مهر ۱۳۳۸ هشتمین کنگره پزشکی ایران با پیام شاهنشاه گشایش یافت و کنگره گفتگوهای خود را درباره بیماری چنگال (سرطان) آغار کرد. در همین روز قرارداد خرید و کارگذاری کارخانه برق ماکو با هزینه نه میلیون ریال بسته شد. روز پسین کنفرانس سالانه رییس‌های کشاورزی استان‌ها در تهران آغاز به کار کرد. در این کنفرانس دشواری‌ها و سختی‌های کشاورزی و یافتن راه حل برای آنها و هم‌چنین گسترش و بهبود کشاورزی در سراسر کشور بررسی شد.

۱۴ مهر ۱۳۳۸ شاهنشاه هنگام گشایش مجلس سنا فرمودند: " برای اصلاح و بهبود وضع املاک مزروعی طرح قانونی به مجلسین داده خواهد شد و برای استقرار اصول اخلاقی در دستگاه‌های دولتی و برطرف کردن انحراف و فساد نیز تدابیر جدی اتخاذ خواهد شد." در همین روز شاهنشاه کارخانه جیپ ویلیز نخستین کارخانه اتومبیل‌سازی ایران را گشودند.

۱۶ مهر ۱۳۳۸ میان ایران و ایتالیا پیوند تله فتوگرافی بی‌سیم برقرارشد. وزارت فرهنگ به آگاهی رساند که شمار آموزگاران رسمی و دبیران مدرسه‌های دولتی در سال ۱۳۳۸ به ۴۵،۰۰۰ تن رسیده است. شمار زیادی آموزگار غیر رسمی نیز در مدرسه‌های دولتی و ملی و آموزشگاه‌های دولتی و ملی کار می‌کنند. شمار دانش‌آموزان دبستانی بیش از یک میلیون تن و دانش‌آموزان دبیرستان‌ها و آموزشگاه‌های کشاورزی و مدرسه هنرهای زیبا، موسیقی و علوم اداری نیز بیش از ۲۲۵،۰۰۰ تن می‌باشد

۱۹ مهر ۱۳۳۸ موافقت‌نامه دریافت ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ دلار وام از صندوق عمران امریکا میان نمایندگان ایران و صندوق عمران در واشنگتن به امضا رسید.[۹] روز پسین بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران به وسیله وزیر صنایع و معادن، جعفر شریف امامی گشوده شد.

۲۱ مهر ۱۳۳۸ نقشه دانشگاه‌های شیراز و مشهد به وسیله رییس این دو دانشگاه و وزیر فرهنگ به پیشگاه شاهنشاه داده شد.

۲۵ مهر ۱۳۳۸ کارخانه تولید تراورس بتونی در شهر کَن کار خود را آغاز کرد. تولید روزانه این کارخانه یک هزار و دویست تراورس است. روز پسین برای گسترش صنعت پتروشیمی در ایران دو دولت ایران و فرانسه قراردادی برای بنیاد یک کانون پژوهش پتروشیمی در تهران بستند.

۲۷ مهر ۱۳۳۸ آموزشگاه صنعتی پارچه‌بافی سپاهان (نساجی اصفهان) گشایش یافت. کارشناسان مورد نیاز کارخانه‌های پارچه‌بافی کشور در این آموزشگاه آموزش می‌بینند.

۲۹ مهر ۱۳۳۸ سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی در خیابان شهناز گشایش یافت.

۲ آبان ۱۳۳۸ پرورشگاه شماره شش فاتح وابسته به بنیاد پهلوی در جاده شهر ری از سوی شاهنشاه گشایش یافت.

۸ آبان ۱۳۳۸ شاهنشاه نمایشگاه علم و صنعت فرانسه را در امیرآباد گشودند. در این آیین وزیر اقتصاد فرانسه پیام ژنرال شارل دوگل رییس جمهور فرانسه را به پیشگاه شاهنشاه داد.

۱۱ آبان ۱۳۳۸ مجلس شورای ملی لایحه افزایش سهمیه دولت شاهنشاهی ایران در صندوق بین‌المللی پول و بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه را تصویب کرد و به مجلس سنا فرستاد. [۱۰] در همین روز کمیسیون مشترک برنامه مجلس سنا و مجلس شورای ملی برای ساختن کارخانه خرمای جهرم شصت و پنج میلیون ریال ویژه ساخت. به فرمان شاهنشاه هشتصد هزار ریال برای ساختن پرورشگاه یک صد تختخوابی ساوه پرداخت شد.

۱۷ آبان ۱۳۳۸ در پیشگاه شاهنشاه نشست شورای عالی اقتصاد برگزار شد. در این نشست درباره از میان برداشتن دشواری‌های صادر کردن پنبه و خشکبار و فرش ایران به فرانسه، لایحه جدا کردن بانک ملی به دو بانک مرکزی و ملی، خانه‌سازی برای مردم، ساختمان کارخانه ذوب‌آهن و گسترش بندرهای جنوب ایران گزارش‌هایی به شاهنشاه داده شد.

۱۹ آبان ۱۳۳۸ ساختمان بیمارستان شهرستان بیجار آغاز شد. در همین‌روز شرکت ملی نفت ایران لوله‌کشی گاز طبیعی میان شیراز و گچساران را آغاز کرد. روز پسین ساحل آبادان با یک پل بزرگ آهنین به درازای هشتصد و نود متر و پهنای دوازده متر به ساحل خرمشهر پیوسته‌شد. هم‌چنین در این روز ساختمان راه ترانزیت میان آذربایجان غربی و مرز ترکیه پایان یافت.

۲۴ آبان ۱۳۳۸ بهره‌برداری از دستگاه "آبزِر واتوار ژئوفیزیک" دانشگاه تهران آغاز شد. این دستگاه دربرگیرنده آخرین دستگاه‌های درست علمی برای اندازه‌گیری زمین‌لرزه و دیگر لرزش‌های زیرزمینی می‌باشد. در این روز وزارت فرهنگ به آگاهی رساند که در سال جاری شمار دبستان‌های دولتی به بیش از ۸،۰۰۰ و دبیرستان‌های دولتی به ۱،۱۰۰ رسیده است.

۲۸ آبان ۱۳۳۸ بتون‌ریزی سد شهناز پهلوی آغاز شد. این سد بر روی رودخانه یالفان در یازده کیلومتری جنوب شرقی همدان ساخته می‌شود و سالیانه دو میلیون و پانصد هزار کیلو وات برق تولید می‌کند.

نامزدی شاهنشاه و دوشیزه فرح دیبا ۳۰ آبان ۱۳۳۸
تمبریادبود زناشویی شاهنشاه و شهبانو
تمبریادبود زناشویی شاهنشاه و شهبانو
جشن زناشویی شاهنشاه با علیاحضرت فرح پهلوی
زناشویی فرخنده شاهنشاه ایران و علیاحضرت فرح پهلوی
زناشویی فرخنده شاهنشاه ایران و علیاحضرت فرح پهلوی
زناشویی فرخنده شاهنشاه ایران و علیاحضرت فرح پهلوی
زناشویی فرخنده شاهنشاه ایران و علیاحضرت فرح پهلوی
زناشویی فرخنده شاهنشاه ایران و علیاحضرت فرح پهلوی
شاهنشاه و علیاحضرت در ماه عسل از کارخانه چای لاهیچان و بسته‌بندی چای دیدن می‌کنند ۱۳۳۸
شاهنشاه و علیاحضرت روز را با پیشاهنگان اردوگاه پیشاهنگی منظریه می‌گذرانند ۱۰ اردیبهشت ۱۳۳۹
شاهنشاه و شهبانو به آبعلی می‌روند
شاهنشاه و شهبانو به آبعلی می‌روند

۳۰ آبان ۱۳۳۸ نامزدی شاهنشاه با دوشیزه فرح دیبا به آگاهی ملت ایران رسیده شد.

۱ آذر ۱۳۳۸ شاهنشاه در آیین جشن درختکاری تهران شرکت فرمودند و به دست خویش نهالی را برزمین نشاندند. هم‌زمان با این آیین در سراسر تهران و شمیران هزاران نهال برزمین نشانده‌شد. در این روز قرارداد دریافت وام دیگری از بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه به مبلغ ۳۹۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال میان نماینده ایران و رییس بانک بین‌المللی بسته شد. این مبلغ به بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران داده می‌شود. بهره‌برداری از تلفن‌های بی‌سیم شیراز و سپاهان (اصفهان) آغاز شد.

۱۵ آذر ۱۳۳۸ کشتی نفتکش سی و سه هزار تنی محمدرضا شاه پهلوی وارد آب‌های بندر معشور شد و در کنار اسکله پهلو گرفت. این کشتی در کارخانه‌سازی فرلوم رتردام ساخته شده و یکی از مدرن‌ترین کشتی‌های نفتکش جهان به شمار می‌رود.

۱۶ آذر ۱۳۳۸ شاهنشاه هنگام شرفیابی هم‌بندان شورای عالی پیشاهنگی ایران در کاخ مرمر فرمودند: "ایران جدیدی که ما می‌خواهیم بسازیم ایرانی است که بر مبنای راستی، درستی، نیکوکاری، تلاش و کوشش پایه‌گذاری شده است و خوشبختانه این تعالیم در پیشاهنگی موجود است."

۲۰ آذر ۱۳۳۸ بخش نوین بیماری‌های کلیوی در بیمارستان سینا از سوی شاهنشاه گشایش یافت. معظم‌له در مورد گسترش بخش سوانح و حوادث اوامر لازم را به مسولان بیمارستان دادند . در همین روز صندوق تعاون جوانان که برای کمک به آموزش و اشتغال جوانان به کار از راه دادن وام بوجود آمده بود کار خود را آغاز کرد. مرکز سه هزار شماره‌ای تلفن دانشگاه تهران و مرکز پنج هزار شماره‌ای تلفن بازار گشایش یافت. دومین کارخانه تولید نان ماشینی تهران به وسیله نخست‌وزیر گشایش یافت.

۲۱ آذر ۱۳۳۸ رژه یکان‌های نمونه ارتش به مناسبت روز نجات آذربایجان در پیشگاه شاهنشاه در میدان جلالیه برگزار شد. در این روز استانداران خراسان، خوزستان، فارس و اصفهان در کاخ مرمر به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند و گزارش منطقه‌های ماموریت خود را دادند. در این شرفیابی شاهنشاه اوامر لازم درباره اجرای برنامه‌های عمرانی به استانداران را دادند.

۲۲ آذر ۱۳۳۸ پرزیدنت ایالات متحده آمریکا دوایت آیزنهاور برای یک دیدار رسمی وارد تهران شد و در مجلس سنا سخنرانی ایراد کرد و در چهارچوب برنامه اتم برای صلح به دانشگاه تهران یک راکتور اتمی برای بهرمندی در درمان و پزشکی پیشکش کرد.

۲۸ آذر ۱۳۳۸ بیمارستان نوبنیاد شهر ساوه گشایش یافت و به مناسبت جشن ازدواج شاهنشاه با دوشیزه فرح دیبا در ۲۹ آذر ۱۳۳۸ یعنی روز پسین، این بیمارستان، بیمارستان فرح نامگذاری شد. در این روز کنفرانس بزرگی با بودن بیش از دویست تن فیلمبردار و فرتورگر (عکاس) و خبرنگار خارجی در پیشگاه شاهنشاه برگزار شد. در این کنفرانس، معظم‌له به پرسش‌های خبرنگاران درباره ازدواج‌شان با دوشیزه فرح دیبا، روابط ایران و شوروی، روابط ایران و عراق و مسله شط‌العرب پاسخ دادند.

با پیوستن ایران به پیمان سنتو و همکاری نزدیک نظامی ایران، عراق و پاکستان دولت شوروی آغاز به توطئه در منطقه کرد که با توهین و بد و بیراه گفتن به شاهنشاه، برانگیزاندن و زنده کردن دوباره حزب توده و جبهه ملی و کودتای نظامی در عراق با کشتن پادشاه عراق و به برروی کار آمدن عبدالکریم قاسم کشیده شد. عبدالکریم قاسم ادعای ۵ کیلومتر از خاک ایران را کرد و پیوسته به خاک ایران تجاوز نظامی نمود. عبدالکریمقاسم کوشش در شورش برانگیختن در مرزهای ایران کرد و در ۲۸ آذر ۱۳۳۸ با غیرعادی شدن وضع مرزی ایران و عراق، گردان‌های توپ‌خانه و زره‌پوش فرستاده شده از مرکز در مرز ایران و عراق جای‌گرفتند و نمایندگان عشایر خوزستان آمادگی خود را برای دفاع از اروندرود اعلام کردند. لشکر خورستان به حال آماده باشد درآمد و به سربازان دستور داده شد که به هرگونه تجاوز ماموران عراقی به سختی پاسخ داده شود. یکان‌های تقویتی لشکرهای تبریز و کرمانشاه برای رو در رویی با هر گونه نجاوز به خاک ایران در کنار اروند رود جای گرفتند و مورد پیش‌باز گرم و پرشور مردم خوزستان قرارگرفتند. وزارت امور خارجه به آگاهی رساند و بار دیگر پافشاری کرد (تاکید) که دولت ایران حقوق خود را در اروندرود پس خواهد گرفت.

۱ دی ۱۳۳۸ شاهنشاه خسرو هدایت وزیر مشاور و قانم‌مقام نخست‌وزیر در سازمان برنامه را به همراه سی تن از کارشناسان دفتر اقتصادی سازمان برنامه در کاخ مرمر پذیرفتند و بیاناتی ایراد فرمودند: "اقتصاد ما به سریع‌ترین وجهی باید پیشرفت کند، معنی این پیشرفت آن نیست که پنج شش موسسه بزرگ ایجاد شود، بلکه مقصود آن است که سطح زندگی فرد فرد افراد مملکت بالاتر برود." روز پسین تلویزیون امریکایی‌هایی که در ایران زندگی می‌کردند در سلطنت‌آباد تهران به راه انداخته‌شد. همه برنامه‌های این فرستنده در امریکا فیلمبرداری شده است.

۷ دی ۱۳۳۸ شاهنشاه در گفتگویی با گزارشگر تلویزیون سی بی اس امریکا فرمودند: "هدف من در ایران، ایجاد یک کشور نمونه است که علاوه بر پیشرفت در شئون مختلف، حق و عدالت نیز در همه شئون مملکت حکمفرما باشد." هم چنین روزنامه لوموند چاپ پاریس در آخرین شماره خود گفتگوی ادوارد سابلیه خبرنگار این روزنامه را با شاهنشاه به چاپ رسانید که در آن شاهنشاه گفته بودند: " ما محکوم به پیشرفت هستیم و من می‌خواهم تا ده سال دیگر درآمد هر ایرانی از صد و بیست دلار به یک هزار دلار افزایش یابد." روز پسین دولت ایران به کنوانسیون تکمیلی الغای بردگی و عملیات مشابه بردگی پیوست.[۱۱]

۱۰ دی ۱۳۳۸ تولید نفت خام ایران در سال میلادی ۱۹۵۹ برابر با ۱۳۳۷/۱۳۳۸ خورشیدی برابر با ۳۳۸،۸۱۰،۰۰۰ بشکه و درآمد نفت ایران از نفت خام ۹۹،۷۰۰،۰۰۰ بشکه بوده است.

۱۱ دی ۱۳۳۸ بهره‌برداری از شبکه برق شهرستان کازرون آغاز شد. هم چنین ساختمان یک درمانگاه، دو دبستان، پنج پل و یک مسجد در این شهرستان به پایان رسید. هنرستان دخترانه امین‌الدوله در تهران به وسیله وزیر فرهنگ گشایش یافت. در این هم‌چنین قانون تاسیس سازمان ذوب آهن ایران مورد تصویب مجلس سنا قرار گرفت.[۱۲]

۱۶ دی ۱۳۳۸ فرمان انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی از سوی شاهنشاه توشیح شد.

۱۷ دی ۱۳۳۸ در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو مراسم جشن هفدهم دی روز کشف حجاب زنان ایران در تالار فرهنگ برگزار شد. روز پسین علیاحضرت فرح پهلوی از انستیتو پاستور ایران دیدن کردند.

۲۰ دی ۱۳۳۸ هیات وزیران تصویب کرد که درازای برنامه عمرانی سوم از هفت سال به پنج سال کاهش یابد.

۲۲ دی ۱۳۳۸ علیاحضرت ملکه فرح پهلوی به بنگاه حمایت مادران و نوزادان تشریف‌فرما شدند و از بخش‌های گوناگون آن دیدن کردند.

۲۵ دی ۱۳۳۸ در موافقت‌نامه‌ای که هفته پیشین میان نمایندگان دولت ایران و مقامات وزارت امور خارجه آلمان فدرال به امضا رسید دولت آلمان مبلغ پنج میلیون و دویست هزار مارک برای ساختن خانه‌های روستایی و پژوهش‌های معدنی به دولت ایران داد، هم‌چنین آن دولت پذیرفت که در برابر بدهی‌های شرکت‌ها و موسسات دولت آلمان به دولت و موسسه‌های ایرانی پیش از جنگ جهانی دوم، مبلغ یک میلیون و هشتصد هزار مارک بپردازد.

۲۶ دی ۱۳۳۸ علیاحضرت ملکه فرح پهلوی از بیمارستان مسلولین بوعلی و ساختمان نوسازه آن که دارای چهارصد تختخواب است دیدن کردند. روز پسین علیاحضرت از بخش‌های گوناگون آسایشگاه شاه‌آباد دیدن کردند.

۳۰ دی ۱۳۳۸ در لایحه نوین تقسیمات کشوری ایران به ۱۷ استان و ۱۴۵ شهرستان تقسیم گردید.

۳ بهمن ۱۳۳۸ مرکز مبارزه با سل در خیابان مولوی از سوی علیاحضرت ملکه فرح پهلوی گشایش یافت.

۵ بهمن ۱۳۳۸ وزیر فرهنگ به همراه رییس دانشگاه اصفهان به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند و نقشه کامل ساختمان دانشگاه اصفهان را به آگاهی شاهنشاه رساندند. شاهنشاه برای فراهم‌کردن اعتبار ساختمان دانشگاه اصفهان و دانشگاه‌های دیگر استان‌های کشور اوامری دادند. روز پسین فرستنده یک کیلوواتی رادیو اصفهان در آیینی گشایش یافت. هم‌چنین وزارت صنایع و معادن با ۲۹۸ درخواست برای وام صنعتی به مبلغ ۵،۷۳۸،۰۰۰،۰۰۰ ریال موافقت کرد.

۷ بهمن ۱۳۳۸ وزارت فرهنگ به آگاهی رسانید که در ششصد دهکده کشور برای بالا بردن آگاهی همگانی روستاییان مرکزهای آموزشی دایر شده است. در این روز بانک کشاورزی ایران سه میلیون ریال وام به شرکت‌های تعاونی ۹ روستای مازندران، آذربایجان و خوزستان پرداخت کرد. روزنامه نیویورک تایمز در شماره اقتصادی خود و در رویه (صفحه) ویژه ایران نوشت:

کشور ایران که دارای کان‌های طبیعی فراوان است موقعیت حساس و مهمی دارد. درآمد نفت ایران در سال ۱۹۵۸ بیش از ۲۵۰ میلیون دلار بود و فروش جنس‌های گوناگون در همین سال بیش از دو میلیون و چهار صد هزار تُن شد و تولید کارخانه سیمان ایران در درازای شش سال گذشته ده برابر شد و از ۴۲ هزار تن به ۴۲۰ هزار تُن رسید. هم‌چنین تولید پارچه این کشور از ۲۵ میلیون یارد به ۷۵ میلیون یارد افزایش یافت. افزون بر این تولید داخلی شکر ۵۷٪ ، توتون ۲۰٪ ، روغن نباتی ۴۰٪ بیشتر شده است. شمار بانک‌های خصوصی ایران که در سال ۱۹۵۳ (۱۳۳۳) شش بانک بود در سال ۱۹۵۸ (۱۳۳۸) به شانزده بانک رسید.

۱۰ بهمن ۱۳۳۸ قرارداد برای دریافت ۱،۴۳۲،۱۶۰ دلار اعتبار از صندوق مخصوص سازمان ملل متحد برای بنیاد و ساختن پلی‌تکنیک تهران در وزارت فرهنگ به امضای وزیر فرهنگ ایران و نماینده سازمان ملل متحد رسید. بر اساس این قرارداد پلی تکنیک دارای انستیتوی مهندسی برق، مهندسی ساختمان، مهندسی پارچه‌بافی و مهندسی مکانیک خواهد بود.

۱۳ بهمن ۱۳۳۸ شرکت سهامی "افست" در خیابان قوام‌السلطنه مورد بازدید شاهنشاه قرار گرفت. دراین روز سازمان برنامه گزارش داد که دو پرداختی از وام هفتاد و پنج میلیون دلاری ایران به بانک جهانی پرداخت شده و تا شهریور ماه سه سال دیگر بازپرداخت وام به درازا کشید.

۱۴ بهمن ۱۳۳۸ موافقت‌نامه بنیاد آموزشگاه تعلیمات کشاورزی در علی‌آباد شیراز و موافقت‌نامه الحاقی آن در تهران از سوی نمایندگان ایران و آلمان به امضا رسید. شورای عالی سازمان برنامه پروژه مخابراتی بین آنکارا - تهران - کراچی که در آن ارتباط ایران با اروپا و حوزه مدیترانه از راه آنکارا پیش‌بینی شده است مورد تصویب قرارداد. برای اجرای این پروژه بیست میلیون ریال اعتبار پیش‌بینی شده است.

۱۵ بهمن ۱۳۳۸ بهره‌برداری از کارخانه قند فریمان در نزدیکی مشهد آغاز شد. در همین روز بهره‌برداری از سه دستگاه موتور تولید کننده برق به نیروی پانصد و پنجاه کیلو وات در شهر زاهدان آغاز شد و زاهدان شبانه روز دارای برق شد.

۱۸ بهمن ۱۳۳۸ جعفر شریف‌امامی وزیر صنایع و معادن به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شد و گزارشی درباره ساختن کارخانه ذوب آهن به وسیله شرکت دماگ کروپ[۱۳] آلمان را به آگاهی رسانید.

۲۰ بهمن ۱۳۳۸ شاهنشاه از انستیتو تکنولوژی تهران بازدید کردند و به وزیر فرهنگ دستور دادند که از این گونه موسسات آموزش فنی در مرکز استان‌ها و شهرستان‌های کشور ایجاد شود.

۲۶ بهمن ۱۳۳۸ قرارداد ساختمان کشتارگاه نوین برای تهران میان سازمان برنامه و پیمانکار بسته شد. این کشتارگاه با اعتباری نزدیک به ۱۸۵ میلیون ریال در دو سال ساخته خواهد شد. در این روز سازمان برنامه به آگاهی رساند که ۲،۴۳۷،۰۰۰،۰۰۰ ریال از درآمد کشور برای اجرای پروژه‌های عمرانی ویژه شد.

۳ اسفند ۱۳۳۸ موافقت‌نامه اجرایی بکاربردن کمک بلاعوض امریکا برای ساختن راه‌آهن شرفخانه - قطور در تهران به امضا رسید. این راه‌آهن کشور ایران را به ترکیه می‌پیوندد.

۴ اسفند ۱۳۳۸ به مناسبت پنجمین سالگرد پیمان سنتو اعلامیه مشترکی از سوی رهبران ایران، ترکیه و پاکستان به چاپ رسید.

۸ اسفند ۱۳۳۸ وزارت بهداری به آگاهی رساند که از آغاز سال جاری تاکنون بیست و سه درمانگاه جدید در شهرستان‌ها، بخش‌ها و دهکده‌های قم، رشت، بهبهان، سبزوار، دامغان، بمپور، همدان، مراغه، بافق، زابل، اراک، آبادان و فیروزآباد ساخته شده است.

۹ اسفند ۱۳۳۸ شاهنشاه پل پیوند دهنده شهر خرمشهر به آبادان را در آیین باشکوهی و هلهله و شادمانی مردم خرمشهر و آبادان گشودند. شاهنشاه از خرمشهر بر روی پل نیم کیلومتر دارازی پل را پیمودند و در آبادان با شادی و پایکوبی اهالی به میان مردم رفتند. این پل به هزینه بنیاد پهلوی ساخته شده است. شاهنشاه و علیاحضرت ملکه فرح پهلوی از بخش‌های اسکله‌ها و انبارها و خانه‌های کارکنان گمرک خرمشهر بازدید فرمودند. در این روز در پیشگاه اعلیحضرتین فرستنده تلویزیون آبادان آغاز به کار کرد. علیاحضرت پرورشگاه ۱۰۰ تختخوابی جمعیت خیریه فرح پهلوی را در خرمشهر گشودند. ۱۱ اسفند ماه شاهنشاه هنگام بازدید از شرکت ملی نفت ایران فرمودند:"رفاه کارکنان پالایشگاه مخصوصا کارگران باید سرلوحه شما باشد." دانشکده فنی نفت نیز مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت و معظم‌له به دانشجویان فرمودند: "مملکت ما که در جاده ترقی گام برمی‌دارد نیاز زیادی به مهندسین و متخصصین کاردان ولایق دارد." در این روز در پیشگاه اعلیحضرتین جشن پایان سال تحصیلی آموزشگاه عالی پرستاری آبادان در شرکت نفت برگزار شد. شاهنشاه از کارهای ساختمانی "سد دز" در خوزستان بازدید فرمودند و لیلینتال یک از مقاطعه‌کاران پروژه به شاهنشاه گزارش پیشرفت کار را داد. ۱۳ اسفند شاهنشاه از بخش‌های گوناگون بندر معشور بازدید کردند و نخستین سرویس کشتی‌رانی و مسافربری ایران و اروپا را در بندر خرمشهر گشودند. روز پسین ایستگاه برق و دستگاه انتقال نیروی برق و تاسیسات راه آهن اهواز مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت. ۱۵ اسفند شاهنشاه کارخانه پالایش شکر اهواز را گشودند در این کارخانه روزانه صد تُن قند تولید می‌شود. سپس شاهنشاه پروانه بهره‌برداری از کارخانه سیلوی اهواز را دادند. در همین روز علیاحضرت فرح پهلوی بیمارستان جمعیت خیریه فرح پهلوی را گشودند. ۱۶ اسفند شاهنشاه و علیاحضرت از اهواز رهسپار دزفول و اندیمشک شدند و سپس از خانه‌های روستایی و کشتزارهای نیشکر حسن‌آباد و کارخانه برق و بخش‌های گوناگون موسسه عمران خوزستان که در هفت تپه بنیاد شده بود بازدید کردند.

۱۸ اسفند ۱۳۳۸ خط بی‌سیم تهران - فسا گشایش یافت.

۲۰ اسفند ۱۳۳۸ لوله‌کشی آب آشامیدنی میانه پایان یافت و برای بهره‌برداری خانه‌ها آماده شد. روز پسین وزیر فرهنگ به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شد و درباره نقشه کوی دانشگاه تبریز که پیشتر شاهنشاه هشت میلیون ریال برای ساختمان آن کمک کرده بودند گزارشی به شاهنشاه داد. معظم‌له مقرر فرمودند که سی و پنج میلیون ریال دیگر از درآمد پذیره نفت برای مجهز کردن کوی دانشجویان و پایان ساختمان آن داده شود.

۲۴ اسفند ۱۳۳۸ قانون مربوط به اصلاحات اراضی به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

۲۵ اسفند ۱۳۳۸ بخش نوین دویست و پنجاه تختخوابی بیمارستان فیروزآبادی در شهر ری به وسیله دکتر منوچهر اقبال نخست‌وزیر گشایش یافت.

اجرای برنامه‌های عمرانی در سال ۱۳۳۹

دیدار پرزیدنت آیزنهاور از ایران آذر ۱۳۳۸
میدان فردوسی
آمیدان فوزیه
وزارت کشاورزی در بلوار الیزابت ساخته می‌شود
شاهنشاه در آیین روز درختکاری
میدان ۲۴ اسفند
علی امینی قرارداد وام از دولت امریکا را با هولمز دستینه می‌کند

۳ فروردین ماه ۱۳۳۹ پرورشگاه شماره یک جمعیت خیریه فرح پهلوی همدان در آیینی گشایش یافت. ساختمان این پرورشگاه از هشتصد هزار ریال عطیه شاهنشاه و کمک‌های نیکوکاران همدان برپا شد و با هزینه جمعیت خیریه فرح پهلوی ابزار و وسایل و مبلمان داخلی فراهم‌آمد.

۸ فروردین ماه ۱۳۳۹ موافقت‌نامه اجرایی ساختمان راه‌های فرعی کشور در سازمان برنامه میان دو کشور ایران و امریکا به امضا رسید. روز پسین بهره‌برداری از خانه‌های مهرآباد برای ماموران اداره گمرک مهرآباد آغاز شد و کار ساختمان بخش دوم خانه‌های سازمانی گمرگ آغاز شد.

۱۱ فروردین ماه ۱۳۳۹ سخنگوی سازمان آب به آگاهی رساند که در سال گذشته شبکه آب تهران گسترش یافت و به بیست و هفت هزار خانه و ساختمان تازه انشعاب آب داده شد و روزانه یک میلیون و دویست هزار نفر از مردم پایتخت از آب سالم نوشیدنی بهره‌مند شده‌اند. در این روز سخنگوی بانک کشاورزی نیز به آگاهی رساند که در اسفند ماه گذشته پانزده وام به مبلغ سه میلیون و پانصد و پنجاه هزار ریال به شرکت‌های تعاونی روستایی دهکده‌های شهرستان‌های ملایر، خرم‌آباد، تبریز، اردبیل، سپاهان (اصفهان) ، آباده، همدان و بجنورد برای بهبود وضع زندگی و افزایش فرآورده‌های (محصول) کشاورزی پرداخت شد.

۱۸ فروردین ماه ۱۳۳۹ سخنگوی سازمان برنامه گفت روز بهداشت جهانی بنا به پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی به نام روز مالاریا نامیده شد. در برنامه هفت ساله دوم ۱،۴۰۸،۰۰۰،۰۰۰ ( یک میلیارد و چهار صد و هشت میلیون) ریال برای مبارزه و ریشه‌کنی این بیماری ویژه شد و پس از سال‌ها مبارزه، دست‌آورد آن ارزنده است. روز پسین شاهنشاه از مرکز نوین تلفن خودکار شهرستان مشهد بازدید کردند.

۱۹ فروردین ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه از لشکر خراسان و بیمارستان لشکر و سازمان مقاومت ملی بازدید کردند و سپس با علیاحضرت ملکه فرح پهلوی از دانشگاه مشهد و ماکت ساختمان‌های بزرگ دانشگاه دیدن فرمودند. ۲۱ فروردین ماه شاهنشاه از مشهد رهسپار فریمان شدند و کارخانه قند فریمان را گشودند و سپس از سد فریمان دیدن کردند و سپس راهی مشهد شدند. علیاحضرت به تهران بازگشتند. ۲۲ فروردین ماه آسایشگاه مسلولین شهر مشهد و هم‌چنین آموزشگاه پرستاری جرجانی و بیمارستان شاهرضا مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفتند. معظم‌له در این بازدید با بریدن نوار سه رنگ ساختمان نوین درمانگاه مبارزه با سل را گشودند. آنگاه به اتاق بازرگانی مشهد تشریف‌فرما شدند و از غرفه‌های پوست، پشم، فیروزه، گندم و فرآورده‌های کشاورزی و ریسندگی و بافندگی و هم‌چنین از غرفه جنگل و کمپوت خراسان بازدید کردند. سفر پنج روزه شاهنشاه به استان خراسان پایان یافت و معظم‌له له تهران بازگشتند.

۲۴ فروردین ماه ۱۳۳۹ آیین واسپاری (تحویل) نخستین دسته از هواپیماهای جت (اف - ۸۶) به نیروی هوایی شاهنشاهی در فرودگاه مهرآباد به وسیله ژنرال لیندکوییست رییس گروه مستشاری نظامی امریکا در ایران انجام یافت.

۲۵ فروردین ماه ۱۳۳۹ دومین کارخانه خودرو ساری ایران به نام شرکت سهامی اتومبیل سازی خاور با سرمایه بیست و شش میلیون ریال دفترینه شد (به ثبت رسید). روز پسین شاهنشاه موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران را گشودند و از نزدیک کار دستگاه‌ها را مورد بررسی قراردادند.

۲۸ فروردین ماه ۱۳۳۹ سیلوی شانزده هزار تنی کرمانشاه گشایش یافت و به اداره کل غله و نان واسپرده شد. (تحویل داده شد).

۲۹ فروردین ماه ۱۳۳۹ نشست هیات دولت در پیشگاه شاهنشاه در کاخ مرمر برگزار شد. در این نشست شاهنشاه به پیشرفت‌های کشور از هفت سال پیش تا آن روز اشاره فرمودند و درباره تقسیم اراضی سلطنتی و خالصه، احیای جنگل‌ها و تصویب قانون سد دز فرمودند: "ما تصمیم گرفته‌ایم تا نیرو در بدن داریم و تا آنجا که می‌توانیم و تا زنده هستیم فاصله عظیم عقب‌افتادگی از دنیای پیشرفته را از میان برداریم."

۳۰ فروردین ماه ۱۳۳۹ نخستین کلنگ ساختمان مرکز تلفن خودکار قزوین به وسیله وزیر پست و تلگراف و تلفن بر زمین زده شد.

۳۱ فروردین ماه ۱۳۳۹ کارخانه نوین برق گرمسار از سوی سازمان برنامه به شهرداری این شهر واسپرده شد و مورد بهره‌برداری قرارگرفت.

۱ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ در آیینی وزیر پست و تلگراف و تلفن مرکز نوین تلفن خودکار دو هزار شماره‌ای تجریش در شمیران را گشود.

۲ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه خبرنگار روزنامه کریسچن ساینس مانیتوره چاپ امریکا را پذیرفتند و به پرسش‌های وی پاسخ دادند. در این روز مدیران و سردبیران روزنامه‌های تهران و شهرستان‌ها در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند و شاهنشاه پیرامون درخواست سران دیگر کشورها برای رد و بدل کردن اطلاعات، مسایل کشاورزی در ایران ، گسترش شرکت‌های تعاونی، نبودن پایگاه‌های نظامی و موشکی در ایران، سست شدن اندیشه‌های واپسگرایانه در کشور، دعوت از سران شوروی برای گفتگو و تصویب قانون بانکداری کشور مطالبی بیان فرمودند. در همین روز نخستین کارخانه دولتی چای سازی کلارآباد واقع در بین راه چالوس و شهسوار گشوده شد.

۵ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه پیامی به مناسبت گشایش شانزدهمین کنگره پزشکی و داروسازی نظام تهران فرستادند و فرمودند:"فعالیت‌ها و خدمات پزشکان نظامی ارتش‌های جهان در راه نجات بیماران و مجروحین همواره نتایج ثمربخشی داشته است."

۶ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه سناتورها و نمایندگان مجلس شورای ملی را پذیرفتند و فرمودند: "ما در عرض بیست سال آینده باید سه میلیون خانه بسازیم. وضع ما از این حیث به جایی رسیده است که باید وزارت مسکن تاسیس کنیم. در مورد تغییر سیستم فرهنگی نیز عقیده من این است که تحصیلات دبستانی باید برای همه اجباری و مجانی باشد."

۹ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ ساختمان شماره دو رادیو تهران در پیشگاه شاهنشاه گشایش یافت. در این روز علیاحضرت از بخش‌های گوناگون شیرخوارگاه شماره یک جمعیت خیریه فرح پهلوی بازدید کردند. در این روز ساختمان نوین اداره پست و تلگراف و تلفن شهرستان همدان گشایش یافت.

۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه و علیاحضرت با لباس ویژه پیشاهنگی از تشکیلات پیشاهنگان اردوگاه منظریه بازدید فرمودند.

۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ بهره‌برداری از مرکز پنج هزار شماره‌ای تلفن خودکار اسپهان آغاز شد.

۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه از کشورهای سوئد، بلژیک و اتریش دیدار رسمی می‌کنند.

۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ دکتر اقبال نخست‌وزیر کارخانه برق و هنرستان صنعتی و بخش حمایت مادران درمانگاه شیر و خورشید سرخ شهرستان قزوین را گشود.

۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ کارخانه نخ‌ریسی شهر مشهد در آیینی گشایش یافت.

۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ بهره‌برداری از لوله‌کشی آب شهر کاشان آغاز شد.

۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ بانک رفاه کارگران برای فراهم‌آوردن رفاه بیشتر برای طبقه کارگر و خانواده‌اشان بنیاد شد.

۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ ساختمان تاسیسات لوله‌کشی آب شهر آبادان با هزینه ۲۵۴،۷۰۰،۰۰۰ ریال آغاز گردید. بخشی از این هزینه را سازمان برنامه و مانده را شهرداری آبادان پرداخت خواهد کرد. قانون تاسیس سازمان بنادر و کشتیرانی به تصویب مجلس سنا رسید

۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ بهره‌برداری از پل سیاه کارون در اهواز که راه‌آهن از روی آن می‌گذرد آغاز شد. در این روز لایحه تاسیس دانشگاه ملی در مجلس شورای ملی به تصویب رسید.

۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ قانون افزایش دوره دو ساله مجلس شورای ملی به چهار سال و افزودن شمار نمایندگان از ۱۲۶ به ۲۲۰ تَن به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

۲ خرداد ماه ۱۳۳۹ قانون راجع به اجازه تحصیل چهل و دو میلیون دلار وام از بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه جهت ساختمان سد دز به تصویب مجلس سنا رسید.[۱۴]

۴ خرداد ماه ۱۳۳۹ نخستین کلنگ ساختمان استخر سرپوشیده ورزشگاه امجدیه بر زمین زده شد.

۹ خرداد ماه ۱۳۳۹ سخنگوی بانک کشاورزی به آگاهی رساند که در ماه گذشته ۱۱۰۶ وام به کشاورزان به مبلغ ۲۲،۵۴۸،۴۵۰ ریال به روستاییان دهکده‌های پانزده شهرستان برای کندن قنات، پدیدآوردن باغ‌های میوه، خرید ابزار کشاورزی، لایروبی نهرها، کارهای دامداری و دامپروری، خرید بذر و سم کشاورزی پرداخت شده است. در این روز پیوند تلفنی کاریر اهواز - رامهرمز برقرار شد و بهره‌برداری از آن آغاز شد.

۱۰ خرداد ماه ۱۳۳۹ مرکز تلفن خودکار خرمشهر در آیینی گشایش یافت. روز پسین دکتر منوچهر اقبال ساختمان نوین اداره کل ثبت و چاپخانه روزنامه رسمی کشور را گشود.

۱۲ خرداد ماه ۱۳۳۹ نخستین کلنگ ساختمان مرکز تلفن خودکار تهران پارس و بیمارستان شرکت سهامی تلفن ایران و هم‌چنین ششصد دستگاه خانه‌های فرهنگیان در تهران پارس برزمین زده شد.

۱۴ خرداد ماه ۱۳۳۹ قرارداد بنیاد کارخانه داروسازی ایران با یکی از کارخانه‌های بزرگ انگلستان بسته شد و ساختمان کارخانه در تهران آغاز شد. هم‌چنین موافقتنامه رد وبدل کردن کالا میان ایران و شوروی به امضای نمایندگان دو کشور رسید.

۱۶ خرداد ماه ۱۳۳۹ قانون مربوط به اصلاحات اراضی به توشیح شاهنشاه رسید.

۱۸ خرداد ماه ۱۳۳۹ نخستین کلنگ ساختمان تازه اداره پست و تلگراف و تلفن و مرکز ده هزار شماره‌ای تلفن خودکار نیاوران بر زمین زده شد.

۲۱ خرداد ماه ۱۳۳۹ خط لوله نوین نفت میان نفت شاه و پالایشگاه کرمانشاه به پایان رسید و بهره‌برداری از آن آغاز شد.

۲۴ خرداد ماه ۱۳۳۹ سخنگوی بانک کشاورزی به آگاهی رساند که در ماه گذشته ده شرکت نوین تعاونی روستایی در دهکده‌های هشت شهرستان بنیاد شده است. شاهنشاه و علیاحضرت برای بازدید از برنامه‌های عمرانی رهسپار شمال کشور شدند.

۱ تیر ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه در گفتگویی با خبرنگار بی بی سی فرمودند: " ما از پیشرفت‌هایی که در دو سال اخیر در اجرای برنامه هفت ساله ایران انجام گرفته راضی هستیم. با اجرای این برنامه، ایران به صورت یک کشور نمونه درخواهد آمد."

قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران[۱۵] برای انجام به وزارت کار داده شد.

۲ تیر ماه ۱۳۳۹ سخنگوی وزارت صنایع و معادن برای گسترش کارهای صنعتی در استان خوزستان مبلغ ۳۱۵،۹۹۵،۰۰۰ ریال وام بزرگ صنعتی و معدنی و مبلغ ۶،۴۵۰،۰۰۰ ریال وام کوچک صنعتی به صنعتداران (صاحبان صنایع) آن استان پرداخت شده‌است.

۴ تیر ماه ۱۳۳۹ نخستین کلنگ ساختمان اداره انتشارات و رادیو خراسان برزمین زده شد.

۵ تیر ماه ۱۳۳۹ وزارت بهداری به آگاهی رسانید که در درازای سه ماهه نخست این سال ۱۴،۰۷۴ دهکده و ۲۹،۷۴۶ جادر و ۲۳۸،۷۱۰ کپر و ۲،۴۹۳۴،۰۹۳ تن زیر پوشش این برنامه مبارزه با مالاریا در سراسر کشور قرارگرفته‌اند.

۷ تیر ماه ۱۳۳۹ اداره کل آذربایجان شرقی به آگاهی رساند که در درازای سه سال گذشته ۸۹۹۶ تَن کارگر با خانواده‌اشان که بیش از ۲۶،۰۰۰ تَن می‌شوند زیر پوشش بیمه درمانی برده شدند. افزون برآن یک درمانگاه و یک بیمارستان پنجاه تختخوابی برای کارگران بنیاد شد. دولت‌های ایران و یوگسلاوی سفارتخانه‌های خود را در تهران و بلگراد به سفارت کبرا بالابردند.

۹ تیر ماه ۱۳۳۹ کمیته‌ای از پنج وزیر، پانزده هم‌بند آکادمی فرانسه، شش سفیر کبیر، هفت رییس دانشگاه و دانشکده، چهارده استاد دانشگاه و خاورشناس، سردبیران روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها و خبرگزاری‌های درجه اول فرانسه و شمار دیگری از شخصیت‌های برجسته سیاسی و فرهنگی این کشور برای برگزاری جشن‌های دو هزار و پانصدمین سال شاهنشاهی ایران در پاریس برگزار شد.

۱۲ تیر ماه ۱۳۳۹ سخنگوی سازمان برنامه به آگاهی رسانید که برای مبارزه با بیماری‌های آمیزشی در درازای برنامه هفت ساله دوم تا به این تاریخ ۵۹،۵۱۵،۴۶۳ ریال هزینه شده است.

۱۶ تیر ماه ۱۳۳۹ وزیر کار در شرفیابی، گزارش کارهای هیات نمایندگی ایران در چهل و چهارمین دوره نشست کنفرانس بین‌المللی کار را به آگاهی شاهنشاه رساند. شاهنشاه در پاسخ فرمودند:

...وزارت کار بایستی برنامه‌های وسیع و مفصل‌تری در زمینه تعلیمات حرفه‌ای تهیه کند و اجرا نماید و از این راه به بهترین وجه از نیروی انسانی استفاده کند."

در این روز قرارداد پروژه ذوب‌آهن ایران به وسیله جعفر شریف امامی وزیر صنایع و معادن و نماینده شرکت آلمانی دماگ کروپ و نماینده شرکت انگلیسی مکوا بسته شد.

۲۲ تیر ماه ۱۳۳۹ مرکز تلفن خودکار شیراز در آیینی گشایش یافت و آغاز بکار کرد.

۲۵ تیر ماه ۱۳۳۹ نخستین کلنگ تلفن خودکار کرمان به وسیله وزیر پست و تلگراف و تلفن بر زمین زده شد. روز پسین موافقت نامه فرهنگی ایران و لبنان در بیروت دستینه شد.

۲۷ تیر ماه ۱۳۳۹ درمانگاه شهرداری تهران در وحیدیه گشایش یافت. روز پسین فرستنده ۱۰۰ کیلوواتی موج متوسط رادیو تهران آغاز به کار کرد. با گشایش این فرستنده برنامه رادیو تهران بیست و چهار ساعته شد.

۳۰ تیر ماه ۱۳۳۹ فرمان شاهنشاه دایر بر آغاز انتخابات مجلس بیستم شرف‌صدور یافت. از سوی شرکت نفت به آگاهی رسید که از یازدهم خرداد ماه تا نهم تیر ماه جاری یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار تُن نفت خام در منطقه‌های نفت‌خیز جنوب پالایش شده است و میانگین روزانه پالایش نفت سیصد و چهل و دو هزار تن بوده است.

۳۱ تیر ماه ۱۳۳۹ نخستین کلنگ کارخانه قند همدان در قریه حسین‌آباد واقع در بیست و پنج کیلومتری آن شهر بر زمین زده شد.

۶ امرداد ماه ۱۳۳۹ نخستین کلنگ ساختمان و تاسیسات لوله‌کشی آب آشامیدنی زنجان به زمین زده شد.

۱۲ امرداد ماه ۱۳۳۹ سخنگوی شرکت‌های عامل نفت ایران به آگاهی رساند که نخسیتن بارگیری نفت خام گچساران به وسیله یک فروند نفتکش هفده هزار تنی به نام "هلدیا" از جزیره خارک آغاز شد و درازای لوله نفت گچساران به جزیره خارک که تنها ۳۳ کیلومتر آن در زیر آب است، درازترین لوله زیرآبی نفت جهان به شمار می‌رود.

۱۴ امرداد ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه به مناسبت آغاز پنجاه و پنجمین سال مشروطیت ایران در پیامی به ملت ایران فرمودند:" ...بیش از هر وقت دیگر مراقب حفظ ملیت و مشروطیت خود باشید. در دنیایی که متاسفانه قسمت اعظم آن دچار محرومیت از آزادی‌های اجتماعی و مدنی است این سرمایه گرانبهایی را که در اختیار خود دارید با فداکاری و علاقمندی حفظ کنید و به دست نسل‌های دیگر این سرزمین بسپارید..."

۱۷ امرداد ماه ۱۳۳۹ استاندار اسپهان نخستین کلنگ ساختمان زایشگاه بزرگ اسپهان را بر زمین زد. در همین‌روز تلفن بی‌سیم کاریر بین بازرگان - تبریز - تهران در آیینی گشایش یافت.

۱۹ امرداد ماه ۱۳۳۹ آموزشگاه حرفه‌ای تسلیحات ارتش در نزدیکی کارخانه برق تهران در پیشگاه شاهنشاه گشایش یافت.

۲۴ امرداد ماه ۱۳۳۹ معاونان اداری وزارتخانه‌ها در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند و معظم‌له در بیاناتی فرمودند: " دستگاه‌های اداری ما بیش از هر چیز محتاج کارمندان صدیق، علاقمند، وظیفه‌شناس و با انضباط هستند. تدابیری اتخاذ کنید که روح وظیفه شناسی و انضباط و ایمان به کار در کارمندان طوری تقویت گردد که همه آن را مانند یک فریضه مذهبی لازم و واجب شمارند." روز پسین ارتباط تلفنی کاریر کرمان با بم، سیرجان، رفسنجان و جیرفت برقرارشد.

۲۶ امرداد ماه ۱۳۳۹ گرفتن رای برای انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی در تهران و شهرستان‌ها آغاز شد. جبهه ملی دوم نیز در تیر ماه ۱۳۳۹ به رهبری محمد مصدق بزرگ فئودال ایران و نخست‌وزیر غیرقانونی پیشین بنیاد شد. روز پسین نخست‌وزیر دکتر منوچهر اقبال ساختمان نوین و تاسیسات مرکز کامیونیکیشن تهران را گشود. هم‌چنین بانک رفاه کارگران برای فراهم ساختن رفاه و آسایش کارگران گشایش یافت.

۲۸ امرداد ماه ۱۳۳۹ به مناسبت روز تاریخی بیست و هشتم امرداد، روز رستاخیز ملی ایران، شاهنشاه در پیامی به مردم ایران فرمودند: "قیام ملی بیست و هشتم مرداد به ما اجازه داد که مبنای ناسیونالیسم مثبت را که اساس ایران نوین است برپایه عدالت اجتماعی قراردهیم."

۲ شهریور ماه ۱۳۳۹ یک صد و سی تن از دانشجویان رتبه اول دانشکده‌های تهران و شهرستان‌ها دانشسرای عالی، هنرسرای عالی، آموزشگاه نفت آبادن و هم‌چنین دبیرانی که با بهره‌بردن از پروژه "فول برایت" رهسپار امریکا بودند در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند.[۱۶] در این روز هم‌چنین سخنگوی سازمان برنامه به آگاهی رساند که کارهای ساختمانی راه کوهستانی سد دز که یکی از شاهکارهای مهندسی بشمار می‌رود به پایان رسید. این راه به درازای پنج کیلومتر می‌باشد که بالای دره دز را به پایین دره جایی که ساختمان سد، بنا شده است می‌پیوندد.

۳ شهریور ماه ۱۳۳۹ جبهه ملی جان گرفته و حزب توده آغاز به ایجاد هرج و مرج در انتخابات کردند تا جایی که انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی باطل اعلام شد.

۵ شهریور ماه ۱۳۳۹ علیاحضرت چهل تَن از دختران ایران که برای کارآموزی در بخش‌های گوناگون امور ارتباطی به هزینه دولت و ملت ایران، رهسپار کشورهای اتریش و آلمان فدرال بودند در کاخ سعدآباد پذیرفتند.

۷ شهریور ماه ۱۳۳۹ دکتر منوچهر اقبال کناره گیری خود را از نخست‌وزیری و هم‌چنین هیات دولت را به پیشگاه شاهنشاه داد و شاهنشاه آن را پذیرفتند. به فرمان شاهنشاه شریف‌امامی[۱۷] به نخست‌وزیری برگزیده و مامور گردآوری کابینه شد.

۸ شهریور ماه ۱۳۳۹ روزنامه تایمز لندن در مقاله‌ای به بررسی چگونگی سیاسی و اقتصادی ایران پرداخت و نوشت: "پیشرفت‌های شگفت‌انگیز در زمینه عمران و آبادی نه تنها در تهران بلکه در سایر شهرهای ایران به خوبی نشان می‌دهد که وضع ایران از سایر کشورهای این منطقه به مراتب عالی‌تر است."

۹ شهریور ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه در پیامی که به مناسبت انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی فرستادند فرمودند: " چون مجلس شورای ملی باید همواره مرجع محترم و با عظمتی باشد که بتواند وظایف خطیر خود را با استحکام کامل انجام دهد، ممکن است جریانات اخیر از این لحاظ لطمه‌ای به حیثیت و شئون آن وارد آورده باشد، و چون یقینا نیت کلیه افراد و احزاب مملکت این است که نمایندگان ایشان در مجلس شورای ملی مورد احترام کامل باشند، لذا مصلحت چنین به نظر می‌رسد که با دادن استعفای دسته جمعی مجال آن داده شود که انتخابات جدیدی با تهایت بی‌طرفی و بی‌نظری در سراسر کشور انجام گیرد."

۱۳ شهریور ماه ۱۳۳۹ مجله اکونومیست در مقاله‌ای نوشت :"شاهنشاه ایران همیشه یک گام از جریان رخدادها جلوتر هستند، شاهنشاه ایران نشان دادند که در نظر دارند به ناگواری پیوندهای ایران و شوروی پایان دهند و دگرگونی بزرگی در اوضاع سیاسی و اقتصادی و اجتماعی ایران بوجود آوردند. "

۱۵ شهریور ماه ۱۳۳۹ به فرمان شاهنشاه پانزدهم شهریور ماه به روز دهقان نامگذاری شد. بدین روی برنامه ویژه‌ای از رادیو تهران پخش گردید. هم‌چنین برای بازدید مردم از مرکزهای کشاورزی پیرامون تهران برنامه‌هایی سازمان داده شد. در این روز شاهنشاه و علیاحضرت رهسپار نوشهر شدند. ساختمان‌های نوین پست و تلگراف غازیان و بندرپهلوی در آیینی گشایش یافت و استاندار گیلان نخستین تلگرام را از دستگاه‌های مخابراتی نوین به پیشگاه شاهنشاه فرستاد. روز پسین مجله تایم در نوشتار رسایی در دوازده رویه (صفحه) درباره پیشرفت‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی ایران به رهبری شاهنشاه به چاپ رساند. وزارت کشاورزی نیز به آگاهی رسانید که از آغاز فروردین ماه سال جاری در پهنه‌ای به بزرگی ۶۴۵،۹۴۸ هکتار با ملخ دریایی و با ۴۲۶،۳۵۱ هکتار با ملخ مراکشی، و در پهنه‌ای به بزرگی ۴۰،۷۳۹ هکتار با ملخ بومی مبارزه کرده است.

۱۷ شهریور ماه ۱۳۳۹ کارهای ساختمانی یک صد و هفتاد و شش دستگاه خانه‌های مدرن کارگری شهر سربندر به پایان رسید.

۱۹ شهریور ماه ۱۳۳۹ نمایشگاه بین‌المللی کارهای دستی و صنعتی با شرکت شصت و شش کشور گیتی در کاخ وزارت فرهنگ امریکا گشایش یافت و غرفه ایران در ردیف بهترین غرفه‌ها قرارگرفت. هم‌چنین در این روز به آگاهی رسید که برای کارهای دامداری و دامپروری و ایجاد باغ‌های میوه و خرید بذر و کود شیمیایی و ساختن بنای روستایی، و انبارهای غله و پیش‌پرداخت (مساعده) به کشاورزان در امرداد ماه سال جاری از بودجه بانک کشاورزی ۱۶،۴۰۷،۵۰۰ ریال به روستاییان پانزده شهرستان پرداخت شده است.

۲۱ شهریور ماه ۱۳۳۹ پروژه برنامه استوار ساختن اقتصادی کشور از سوی شورای وزیران پذیرفته شد. آرمان این برنامه شتاب در گسترش اعتبارات بانکی و جلوگیری از بالارفتن قیمت‌ها می‌باشد. در این روز موافقت‌نامه بنیاد مرکز کارآموزی صنایع کوچک در تهران میان ایران و ژاپن دستینه شد.

در این روز با خردمندی و آینده‌نگری شاهنشاه در بازکردن در صلح و آشتی با شوروی، رادیو مسکو تبلیغات ضد ایرانی و دشنام را قطع کرد و به آگاهی رساند که به پیروی از سیاست حسن هم‌جواری میان ایران و شوروی منافع هر دو کشور را بسیار شایسته و بایسته تامین می‌کند. ۲۳ شهریور ماه به دنبال عادی شدن پیوند میان ایران و شوروی نیکلای پگوف سفیر شوروی در ایران پس از ۹ ماه نبودن در ایران با ترن وارد تهران شد.

۲۵ شهریور ماه ۱۳۳۹ استودیوهای جدید رادیو کردستان در سنندج گشایش یافت.

۲۶ شهریور ماه ۱۳۳۹ کتاب ماموریت برای وطنم به قلم شاهنشاه دربرگیرنده یادمان‌های دوران کودکی، سال‌های ولیعهدی و شاهنشاهی اعلیحضرت در تهران و بسیاری از پایتخت‌های گیتی به چاپ رسید.

۲۷ شهریور ماه ۱۳۳۹ کارخانه نوین برق و درمانگاه راه‌آهن از سوی شاهنشاه گشایش یافت. در این روز موافقت‌نامه ترابری هوایی میان ایران و آلمان از سوی نمایندگان دو کشور پاراف شد. هم‌چنین میان بانک کشاورزی و اداره کل ترویج کشاورزی قراردادی بسته شد که بر پایه آن سرپرست‌های شرکت‌های تعاونی در جاهای گوناگون کشور با همکاری کارشناسان کشاورزی پروژه‌هایی برای بهبود وضع دهات فراهم خواهند آورد.

۳۰ شهریور ماه ۱۳۳۹ کنفرانس خواربار جهانی با بودن نمایندگان چهارده کشور خاورمیانه و خاور نزدیک با پیام شاهنشاه گشایش یافت. در این روز علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی ریاست عالیه کنگره پزشکی رامسر را پذیرفتند.

۵ مهر ماه ۱۳۳۹ ساختمان خط لوله انتقال مواد نفتی از تهران به قزوین به پایان رسید و بهره‌برداری از آن آغاز شد.

۱۲ مهر ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه برای برگزاری نمایشگاه صنعتی آلمان غربی در تهران پیامی فرستادند و فرمودند:"ما از تشکیل این نمایشگاه خرسندیم، تشکیل چنین نمایشگاه‌ها یکی از بهترین وسایل توسعه روابط اقتصادی و صنعتی میان ممالک می‌باشد و طبعا این نمایشگاه از هر لحاظ و از جمله از نظر تقویت روابط اقتصادی نزدیک ما با آلمان که مدت درازی است بوجود آمده موثر خواهد بود."

۱۴ مهر ماه ۱۳۳۹ یازدهمین دوره مجلس سنا با بیانات شاهنشاه گشایش یافت. ۱۶ مهر ماه کنگره بین‌المللی شرکت‌های تعاونی با شرکت نمایندگان چهل و شش کشور و هم‌چنین ایران در شهر لوزان در کشور سویس آغاز به کار کرد.

۲۲ مهر ماه ۱۳۳۹ قرارداد خرید ۲۵۰ هزار تن گندم از امریکا میان سفیرکبیر ایران در آن کشور و سران دولت امریکا دستینه شد. روز پسین با بودن هموندان هیات نظارت جواهرات، جواهرات سلطنتی از خزانه پیشین به خزانه نوین بانک مرکزی ایران برده شد.

۲۷ مهر ماه ۱۳۳۹ سخنگوی سازمان برنامه به آگاهی رسانید که در اجرای برنامه مبارزه با بیماری سل تا پایان سه ماهه نخست سال مبلغ ۵۲،۵۵۰،۵۴۴ ریال هزینه شده است. ۲۹ مهر ماه وزارت فرهنگ به آگاهی رساند که در سال جاری شمار ۲۲،۰۰۷ کودک در کودکستان، ۱،۴۳۱،۶۲۶ نوآموز در ۹،۶۴۲ دبستان، ۲۷۹،۷۴۱ دانش‌آموز در ۱،۱۸۹ دبیرستان، ۶،۰۹۳ تن در ۶۶ دانشسرا، ۹،۰۲۳ تن در ۹۷ مدرسه حرفه‌ای و کشاورزی و همچنین ۱۱،۸۴۳ دانشجو در دانشگاه‌های کشور و ۱۵،۰۰۰ دانشجوی ایرانی در خارج از کشور و نزدیک به ۱۱،۰۰۰ تن در کلاس‌های مبارزه با بیسوادی و ۱۱۳،۰۰۰ تن بزرگسال درکلاس‌های ارتش و ژاندارمری می‌باشد.

۲ آبان ماه ۱۳۳۹ نمایندگان زرتشتیان ایران و جهان که برای شرکت در فراهم‌آوردن گام‌های آغازین جشن دو هزار و پانصدمین سال شاهنشاهی ایران در تهران گردآمده بودند به پیشگاه شاهنشاه باریافتند. روز پسین بانک کشاورزی به آگاهی رسانید که در شهریور ماه سال جاری ۹۶۷ وام کشاورزی به مبلغ ۴۰،۳۹۴،۹۰۰ ریال به روستاییان دهکده‌های ۲۶ شهرستان برای انجام کارهای دامداری و دامپروری، سیل‌برگردان، بازسازی قنات‎ها، ساختن خانه‌های روستایی، خرید ابزارهای کشاورزی و وسایل از میان بردن آفت‌های گیاهی پرداخته است. در این روز نیز کار ریل‌گذاری راه‌آهن بندرشاه - گرگان پایان یافت و آماده بهره‌برداری شد.

۶ آبان ماه ۱۳۳۹ روستای نوین فارسینج کرمانشاه در پیشگاه والاحضرت شمس پهلوی گشوده شد و سندهای مالکیت ۱۰۰ خانه مدرن روستایی به کشاورزان این روستا داده شد. روز پسین شاهنشاه از کوی شهرآرا در شمال غربی تهران بازدیدکردند و سپس به میان مردم رفتند و از چگونگی زندگی آنان و دشواری‌هایی که با آن روبرو هستند پرسش کردند.

ولیعهد ایران کوروش رضا پهلوی ۹ آبان ماه ۱۳۳۹ چشم به جهان می‌گشاید
شهبانو و ولیعهد ایران از بیمارستان زنان در خیابان مولوی به کاخ می‌روند
تمبریادبود زادروز ولیعهدایران
تمبریادبود زادروز ولیعهدایران
دیدار رسمی ملکه الیزابت و پرنس فیلیپ از شاهنشاه و علیاحضرت ملکه ایران ۱۳۳۹
ملکه الیزابت از جواهرات سلطنتی دیدن می‌کند ۱۳۳۹
تمبریادبود دیدار ملکه انگلستان
Stamp1339VisitofQueenElizabeth2.JPG

۹ آبان ماه ۱۳۳۹ علیاحضرت به همراهی شاهنشاه به زایشگاه بنگاه حمایت مادران و نوزادان تشریف فرما شدند و در ساعت یازده و پنجاه دقیقه بامداد ولیعهد ایران کوروش رضا پهلوی به جهان چشم گشود. پادشاهان و رهبران کشورهای گیتی زاده شدن ولیعهد ایران را به زوج سلطنتی تبریک گفتند. در این روز آسایشگاه بزرگ مسلولین شیراز گشایش یافت.

۱۳ آبان ماه ۱۳۳۹ ساختمان نوین اداره پست و تلگراف و تلقن شاهرود گشایش یافت.

۱۷ آبان ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه از تهران رهسپار جزیره خارک شدند. تاسیسات نفتی و مرکز بارگیری جزیره خارک در پیشگاه شاهنشاه گشایش یافت. شاهنشاه در اسکله بارگیری جزیره از کشتی‌های نفتکش رضا شاه کبیر و محمدرضا شاه که هر یک ۳۳،۵۰۰ تن گنجایش دارد و از خانه‌های کارگران تاسیسات نفت دیدن کردند.

۲۰ آبان ماه ۱۳۳۹ مجسمه نادرشاه افشار که از ایتالیا به ایران ترابر شده بود و به مشهد برده شده بود، برفراز یک پایه دوازده متری در آرامگاه نوین نادرشاه استوار شد. روز پسین یک کانال رها شده دو هزار و پانصد ساله که به کوشش داریوش شاهنشاه بزرگ هخامنشی در جنوب ایران ساخته شده بود بار دیگر مورد بهره‌برداری قرارگرفت. این کانال آب رودخانه دز را به ده هزار هکتار مزارع نیشکر هفت‌تپه در ۱۲۰ کیلومتری شمال شهر اهواز می‌رساند.

۲۵ آبان ماه ۱۳۳۹ خط نوین هواپیمایی جت میان تهران و لندن آغاز به کارکرد. روز پسین کار لوله‌کشی گاز از گچساران به شیراز پایان یافت و بهره‌برداری از آن آغاز شد.

۲ آذر ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه در آیین جشن درختکاری در میدان محمدرضا شاه یک درخت سرو نقره‌ای نشاندند. بانک کشاورزی به آگاهی رساند که در آبان ماه گذشته مبلع ۴۷،۴۶۰،۰۰۰ ریال به روستاییان بیست و شش شهرستان برای کارهای دامداری و دامپروری و ساختن سدهای کوچک محلی و دیگر کارهای عمرانی داده شد.

۴ آذر ماه ۱۳۳۹ نخست‌وزیر کارخانه لوله و بتون‌سازی و کارخانه پیسی‌کولا در رشت را گشود.

۱۰ آذر ماه ۱۳۳۹ اعلیحضرت بودوئن پادشاه بلژیک ریاست عالیه جشن دو هزار و پانصد سال شاهنشاهی ایران را در بلژیک پذیرفتند.

۱۴ آذر ماه ۱۳۳۹ برنامه عمرانی پنج ساله سوم کشور در نشست هیات دولت که در پیشگاه شاهنشاه در کاخ مرمر برگزار شده بود، بررسی شد در این نشست شاهنشاه فرمودند:"توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور نباید متوقف شود، بلکه باید هم‌چنان ادامه داشته باشد و رشد اقتصادی کشور حداقل شش درصد در سال و حتی به هشت درصد در سال برسد."

۱۵ آذر ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه بزرگترین تونل اتومبیل‌رو کشور را در نزدیکی سد کرج گشودند. در همین روز دانشکده کشاورزی کرج مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت.

۲۱ آذر ماه ۱۳۳۹ آیین سان و رژه یکان‌های ارتش به مناسبت روز نجات آذربایجان در پیشگاه شاهنشاه و علیاحضرت در میدان جلالیه برگزار شد.

۲۴ آذر ماه ۱۳۳۹ باند نوین فرودگاه مهرآباد در آیینی گشایش یافت و آماده پرواز و نشست سنگین‌ترین هواپیماهای جت شد. در همین روز سخنگوی بانک کشاورزی به آگاهی رساند که در آبان ماه گذشته بانک کشاورزی مبلغ ۲۶،۸۳۲،۲۰۰ ریال وام به کشاورزان بیست شهرستان برای گسترش شرکت‌های تعاونی کشاورزی و کمک به روستاییان داده شد.

۲۵ آذر ماه ۱۳۳۹ علیاحضرت در پیامی که برای روز مادر فرستادند مقام ارجمند مادر را ستودند. در همین روز بیمارستان و زایشگاه سی تختخوابی جدید فرح پهلوی در فومن گشایش یافت.

۲۷ آذر ماه ۱۳۳۹ وزارت پست و تلگراف به آگاهی رساند که برای گسترش شبکه مخابرات تلفن کاریر و تلگراف تله تایپ و تلگراف مورس ۱،۵۱۴ کیلومتر سیمکشی نوین انجام گرفته‌است، شمار ۹،۰۰۰ شماره تلفن خودکار در تهران و ۱۳،۰۰۰ شماره تلفن در مشهد، اصفهان، شیراز و خرمشهر به راه افتادند. ساختمان مرکزهای تلفن خودکار کرمان، قم و رضاییه به پایان رسید. در تهران نیز ساختمان‌های مرکزهای ۱۰،۰۰۰ شماره‌ای تهران پارس و نیاوران آغاز شد، افزون برآن در دوازده نقطه کشور پیوند بی‌سیم برقرارشد.

۲۸ آذر ماه ۱۳۳۹ قرارداد پرداخت بیست و شش میلیون دلار وام امریکا به ایران دستینه شد. روز پسین رییس‌های کشاورزی استان‌ها و شهرستان‌ها در کاخ سلطنتی به پیشگاه شاهنشاه بار یافتند. هم‌چنین در این روز نیروی دریایی امریکا دارو، لوازم پزشکی و سی و هشت هزار دلار برای کمک به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های بندرهای جنوب ایران واریز کرد.

۱ دی ماه ۱۳۳۹ درمانگاه شوش شرقی در آیینی با بودن نخست‌وزیر گشایش یافت.

۲ دی ماه ۱۳۳۹ آندره گرومیکو وزیر امور خارجه شوروی در بیاناتی که در نشست شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی ایراد کرد به پیوندهای ایران و شوروی اشاره کرد و گفت دولت شوروی می‌خواهد که زمامداران ایران بدانند که اتحاد جماهیر شوروی دوستانه خواهان برقراری پیوندهای نیک همسایگی با این کشور است.

۱۱ دی ماه ۱۳۳۹ ایران در سال ۱۳۳۹ برابر با ۱۹۶۰ شمار ۳۹۰،۷۶۶،۰۰۰ بشکه نفت خام تولید و ۱۰۱،۸۰۰،۰۰۰ لیره درآمد داشته است. افزایش تولید نفت خام ۱۳،۸٪ بیش از سال پیش بوده است. هم‌چنین به آگاهی رسانده شد که در سال جاری ۵،۶۶۵ کیلومتر لوله نفت با هزینه ۴،۹۶۶،۰۰۰،۰۰۰ ریال برای ترابر مواد نفتی در کشور جای‌سازی شده است.

۱۳ دی ماه ۱۳۳۹ کارخانه پارچه‌بافی ممتاز در نزدیکی شهر ری از سوی شاهنشاه گشوده شد. هزینه این یکان صنعتی که با سرمایه خصوصی و کمک‌های مالی دولت ایجاد شده ۱۱۰ میلیون تومان بوده است. روز پسین بانک کشاورزی به آگاهی رساند که در آذر ماه ۲۲،۶۵۸،۷۰۰ ریال به روستاییان پانزده شهرستان برای کارهای دامداری و دامپروری و عمرانی پرداخت شده است. هم‌چنین وزارت کشاورزی به آگاهی رساند که از آغاز مهر ماه تا کنون سی هزار و ششصد و دو تُن پنبه صادر شد. اندازه پنبه صادراتی نسبت به همین زمان در سال گذشته بیست و چهار هزار و یک صد و چهل و چهار تُن افزایش داشته است. هم‌چنین به آگاهی رسانده شد که در سال جاری سهام ایران در بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه ۵۲۶،۳۱۱،۰۰۰ ریال، شرکت مالی بین‌المللی ۲۸،۱۷۹،۰۰۰ ریال و در موسسه بین‌المللی توسعه ۱۷،۱۹۵،۲۵۰ ریال شده است.

۲۰ دی ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه از کارخانه‌های تولیدی تهران و سازمان صنعتی پشم‌باف تهران بازدید کردند و کارخانه‌های کاشی‌سازی و چینی سازی ایرانا و هم‌چنین کارخانه بخاری‌سازی علاءالدین را گشودند.

۲۷ دی ماه ۱۳۳۹ ساختمان دانشکده دامپزشکی در پیشگاه شاهنشاه و علیاحضرت گشایش یافت. هزینه این ساختمان بیش از ۱۲۱،۲۵۲،۰۰۰ ریال برآورد شده بود. وزارت راه نیز به آگاهی رساند که در آذر ماه گذشته درآمد راه‌آهن ایران بیش از ۳۲۵،۹۰۰،۰۰۰ ریال بود و نسبت به سال گذشته ۲۹،۳۰۰،۰۰۰ ریال افزایش داشته است. روز پسین نفتکش پنجاه و سه هزار تنی ایران در بندر سن‌نازر فرانسه به آب انداخته شد. سازمان برنامه به آگاهی رساند که ۴۵۲ تراکتور، ۱۹۰ کمباین و ۸۵۶ ابزار کشاورزی به پرداختی چهارساله به کشاورزان واگذار کرده است و رویهم رفته تا کنون سازمان برنامه ۳۸۰۰ تراکتور و ۷۵۰ کمباین و ۶۵،۰۰۰ ابزار کشاورزی در دسترس کشاورزان گذاشته است.

۱ بهمن ماه ۱۳۳۹ در آیینی با بودن استاندار سیستان و بلوچستان ارتباط تلفنی میان زاهدان - خاش و میرجاوه - زاهدان برقرار گردید.

۴ بهمن ماه ۱۳۳۹ شاهنشاه و علیاحضرت برای چندروزی رهسپار آبعلی[۱۸] شدند

۸ بهمن ماه ۱۳۳۹ با به پایان رساندن تاسیسات برق دیلم، آخرین فاز پروژه برق بندرهای جنوب به پایان رسید و با بهره‌برداری از این کارخانه، کاراجرای شش پروژه آبادانی بندرهای و جزیره‌های چاه‌بهار، جاسک، هنگام، لنگه و قشم نیز به پایان خواهد رسید. روز پسین به آگاهی رسیده شد که در سال جاری نزدیک به ۱،۳۴۶،۰۰۰ هکتار از زمین‌های کشور برای از میان بردن آفت‌های گیاهی سمپاشی شد و از ۸،۹۶۰،۰۰۰ درخت آفت‌زدایی شد و ۳،۷۰۰ تن بذر غلات نیز ضدعفونی شد.

۱۱ بهمن ماه ۱۳۳۹ کارخانه کشمش تاکستان که با دوازده میلیون تومان سرمایه ساخته شده و مورد بهره‌برداری قرارگرفته بود از سوی شاهنشاه گشایش یافت. روز پسین بهره‌برداری کارخانه شیر پاستوریزه رشت در آیینی آغاز شد.

۱۴ بهمن ماه ۱۳۳۹ درازای راه‌آهن دولتی ایران که در سال جاری مورد بهره‌برداری قرارگرفته بود به ۳،۵۱۷ کیلومتر رسید. وزارت راه به آگاهی رساند که در سال جاری افزون بر نگاهداری و بازسازی راه‌های کشور، ۴۶۰ کیلومتر راه نوین اسفالت و ۴۵۲ کیلومتر راه درجه یک ساخته و نزدیک به سی و دو پل بزرگ در مسیر این راه‌ها بنا شد. افزون برآن از ۱،۱۵۴ کیلومتر شاهراه سراسری خرمشهر - بندر پهلوی بیش از دویست کیلومتر آن ساخته شد و از ۸۹۲ کیلومتر شاهراه غربی همدان، خسروی، کرمانشاه، سقز، شاه‌آباد، نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر آن ساخته شد. اسفالت ۶۲٪ راه تهران - ساوه نیز به پایان رسید.

۱۷ بهمن ماه ۱۳۳۹ توربین ۲،۵۰۰ کیلوواتی نوین برق اسپهان به کار افتاد. از سوی دولت به آگاهی رسید که جمعیت ایران در سال جاری به ۲۱،۳۵۳،۰۰۰ تن رسید که از این جمعیت ۷،۲۸۰،۰۰۰ تن در شهرها و ۱۴،۰۷۳،۰۰۰ تن در روستاها زندگی می‌کنند. هم‌چنین با گسترش باراندازها و ساختن چهار انبار نوین در سال ۱۳۳۹ گنجایش بندر شاهپور از ۳۴۲،۰۰۰ تن به ۵۲۰،۰۰۰ تن افزایش یافت و در بندر خرمشهر باراندازهای چوبی و انبارهای موجود بازسازی و یک بارانداز بتونی و شش انبار ترانزیتی نوین ساخته شد. بدین روی گنجایش بندرگاه خرمشهر از ۴۱۸،۰۰۰ تن به ۸۰۰،۰۰۰ افزایش یافت. بندر پهلوی نیز ۳۰۰،۰۰۰ متر مکعب لاروبی شد و یک پنجم ساختمان دیوار پولادین ساحل به پایان رسید.

۲۳ بهمن ماه ۱۳۳۹ گفتگوهای هیات‌های اقتصادی ایران و آلمان در کاخ نخست‌وزیری آغاز شد. روز پسین دانشگاه ملی ایران مورد بازدید شاهنشاه و علیاحضرت قرارگرفت. این دانشگاه با دو دانشکده معماری و علوم مالی و اقتصادی آغاز به کار کرد.

۱ اسفند ماه ۱۳۳۹ روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای درباره ایران نوشت:"پس از مقایسه ایران با دیگر کشورهای خاورمیانه، به گفتگو با شاهنشاه اشاره کرد و نوشت، شاهنشاه ایران فرمودند:"در ایران ثبات سیاسی وجود دارد. در این کشور سیستم فئودالیسم رو به زوال است. باید دانست که یک شبه نمی‌شود تمام مظاهر دموکراسی را بوجودآورد، ولی من محیطی را بوجود می‌آورم که دموکراسی در آن رشد کند."

۲ اسفند ماه ۱۳۳۹ با سخنرانی شاهنشاه ایران بیستمین دوره قانونگذاری مجلس شورای ملی گشایش یافت.[۱۹] در این روز هم‌چنین کارخانه آزمایش و هم‌چنین آسایشگاه مسلولین سرخه‌حصار وابسته به سازمان بیمه‌های اجتماعی کارگران مورد بازدید شاهنشاه قرارگرفت.

۸ اسفند ماه ۱۳۳۹ بیمارستان کودکان وابسته به سازمان بیمه‌های اجتماعی کارگران از سوی علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی گشایش یافت.

۱۱ اسفند ماه ۱۳۳۹ علیاحضرت الیزابت ملکه انگلستان و والاحضرت پرنس فیلیپ همسر ملکه برای یک دیدار رسمی وارد تهران شدند و مورد پیش‌باز شاهنشاه و علیاحضرت ملکه فرح پهلوی قرارگرفتند. به افتخار علیاحضرت ملکه الیزابت و پرنس فیلیپ مهمانی شام با شکوهی در کاخ گلستان برپاشد و سران دو کشور بیاناتی ایراد کردند. روز پسین ملکه الیزابت به همراهی همسر خود تاج گلی بر آرامگاه بنیانگذار ایران نوین رضا شاه بزرگ نهادند. سپس خانه‌های کارگران در شهر ری و آموزشگاه پرستاری اشرف پهلوی مورد بازدید ملکه انگلستان قرارگرفت. پرنس فیلیپ نیز از مرکز اتمی دانشگاه تهران و شورای فرهنگی بریتانیا بازدید کرد. در این روز شاهنشاه و علیاحضرت فرح پهلوی به همراه ملکه انگلستان و پرنس فیلیپ از جواهرات سلطنتی بازدید کردند. ۱۵ اسفند ماه علیاحضرت ملکه انگلستان و پرنس فیلیپ پس از پنج روز ماندن در ایران، از تهران رهسپار لندن شدند. از سوی شهرداری تهران بولوار کرج در تهران به بولوار الیزابت نامیده شد.

۲۰ اسفند ماه ۱۳۳۹ جعفر شریف امامی نخست‌وزیر کناره‌گیری خود را از نخست‌وزیری به پیشگاه شاهنشاه تقدیم کرد. شاهنشاه دوباره شریف‌امامی را مامور تشکیل کابینه کردند. در این روز هم‌چنین بانک کشاورزی ایران گزارش داد که در بهمن ماه ۱۳۳۹ به کشاورزان بیست شهرستان مبلغ ۳۳،۶۹۲،۹۰۰ ریال برای کارهای عمرانی پرداخت شده است.

اجرای برنامه‌های عمرانی در سال ۱۳۴۰

تمبریادبود کنفرانس بین‌المللی موسیقی
تمبریادبود کنفرانس بین‌المللی موسیقی
شاهنشاه کارخانه بخاری علاالدین را می‌گشایند

۶ فروردین ۱۳۴۰ بانک رفاه کارگران با گشودن نخستین حساب به نام شاهنشاه کار خود را آغاز نمود. در این روز سازمان برنامه هزینه ساختمان فرودگاه بین‌المللی مهرآباد را ۷۸۳ میلیون ریال پیش‌بینی کرد.

۲۰ فروردین ۱۳۴۰ شرکت سهامی خطوط کشتیرانی با سرمایه ده میلیون دلار از سوی بخش خصوصی بنیاد شد.

۲۳ فروردین ۱۳۴۰ سخنگوی سازمان برنامه در گزارشی به آگاهی رساند که در درازای یک ماه گذشته برای مبارزه با بیماری سل ۴۰۸ دهکده از دهکده‌های پیرامون تهران، سمنان، گرمسار و شمال کشور زیر کنترل بهداشتی قرارگرفت.

۲۷ فروردین ۱۳۴۰ ساختمان راکتور اتمی دانشگاه تهران آغاز شد.

۲ اردیبهشت ۱۳۴۰ نخستین کلنگ ساختمان فاضلاب شهر اسپهان از سوی استاندار استان دهم بر زمین زده شد.

۴ اردیبهشت ۱۳۴۰ علیاحضرت شهبانو بخش‌های گوناگون اداره کل انتشارات و رادیو بازدید کردند و استودیوهای نوین رادیو را گشودند. هیات وزیران با سرمایه‌گذاری یک شرکت آلمانی برای ساختن کارخانه مونتاژ دستگاه‌های گیرنده رادیو و تلویزیون موافقت کرد.

۵ اردیبهشت ۱۳۴۰ شاهنشاه نخستین کارخانه لاستیک‌سازی ایران را به نام بی. اف. گودریچ را گشودند و پروانه بهره‌برداری از آن را دادند.

۶ اردیبهشت ۱۳۴۰ وزارت کشاورزی به آگاهی رسانید که مبارزه با ملخ در جنوب کشور ادامه دارد. در فروردین ماه گذشته در جاسک و میناب در زمین‌هایی به پهنه بیش از نه هزار و پانزده هکتار با ملخ مبارزه شد.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۴۰ قرارداد بازرگانی ایران و هند از سوی هیات دولت تصویب شد و روز پسین بر موافقتنامه بازرگانی میان دو دولت دستینه نهاده شد. در این روز بانک کشاورزی ایران گزارش داد که در فروردین ماه گذشته ۲۶،۹۹۳،۹۰۰ ریال وام به کشاورزان دهکده‌های بیست و پنج شهرستان برای کارهای عمرانی پرداخت شد.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۴۰ موافقت‌نامه بازرگانی میان ایران و شوروی بسته شد. جعفر شریف امامی از نخست‌وزیری کناره گرفت و روز پسین شاهنشاه، علی امینی را مامور تشکیل کابینه فرمودند.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۴۰ با پیام شاهنشاه سمینار نساجی ایران در وزارت صنایع و معادن گشایش یافت. شاهنشاه در پیام خود فرمودند: "نساجی در ایران یک صنعت قدیمی و بسیار با ارزش است و قسمتی از عالی‌ترین آثار هنری گذشته ما که مورد اعجاب و تحسین جهانیان قرارگرفته در همین رشته بوجود آمده‌است".

۱۸ اردیبهشت ۱۳۴۰ کشتی نفتکش "رضا پهلوی" در آیین باشکوهی در بندر سن نارز در کشور فرانسه به آب انداخته شد. این کشتی پنجاه و سه هزار تن گنجایش دارد.

- مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری بیستم و انحلال آن

۱۹ اردیبهشت ۱۳۴۰ به فرمان شاهنشاه مجلس شورای ملی و مجلس سنا منحل شد. شاهنشاه در فرمانی فرمودند: "نظر به لزوم اقدام به یک سلسله اصلاحات عمیق و قاطع در تمام شئون کشور و به منظور رفع مشکلات روزافزونی که کشور با آن مواجه است و برای آنکه هیچ گونه مانعی نباید سد راه اقدامات اساسی و اصلاحی دولت گردد. به نام سعادت ملت ایران و به موجب اصل ۴۸ اصلاحی اردیبهشت ۱۳۲۸ قانون اساسی، انحلال مجلسین شورای ملی و سنا را اعلام و مقرر می‌داریم که دولت با اصلاح قانون انتخابات اقدام به تجدید انتخابات مجلس شورای ملی و سنا بنماید".

علی امینی نخست وزیر در کاخ مرمر شرفیاب شد و هیات وزیران را به شاهنشاه شناساند. [۲۰]

در نشست فوق‌العاده هیات وزیران تصویب شد که اصلاحات ارضی و الغای رژیم ارباب و رعیتی و کوچک کردن مالکیت‌های بزرگ و مبارزه با فساد و پایین آوردن هزینه زندگی در بالای برنامه دولت قرارگیرد.

۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۰ تایمز لندن در آخرین شماره خود درباره انحلال مجلس شورای ملی نوشت که کارهای اصلاحی شاهنشاه بدون توجه به نفوذ و رخنه هزار فامیل (قاجاریان) و ملایان که هر دو از زمینداران بزرگ هستند انجام می‌گیرد و از دستاورد آن طبقه کارگر و بی بهره بهره‌مند می‌گردند. در این روز آموزگاران پایتخت پس از ۱۱ روز با چاپ آگاهی نامه‌ای به اعتصاب خود پایان دادند و دبستان‌ها و دبیرستان‌ها باز شدند. به تصویب هیات وزیران شهرستان‌های سمنان، همدان و لرستان به فرمانداری کل دگرگون شدند.

در این روز هیات وزیران با دستینه کردن قرارداد دریافت ۷ میلیون دلار وام از بانک صادرات و واردات امریکا موافقت کردند.

۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه کارخانه مونتاژ فیات را گشودند.

در این روز به دستور علی امینی نخست وزیر، وزیر کشور و گروهی از کارشناسان قانون انتخابات را بررسی نمودند. هم چنین نخست وزیر در بخشنامه‌ای به آگاهی وزیران رساند که برای از میان برداشتن ناخرسندی‌های مردم از دستگاه‌های دولتی و برای شتاب بخشیدن در انجام کارهای اداری و رسیدگی به کار مردم از هیچ کاری فروگزاری نکنند.

اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی در میان پیش‌باز گرم مردم نروژ
پل آهنی شالو بر روی رود کارون
نادرشاه در آرامگاهی که به فرمان شاهنشاه در مشهد ساخته شد روز ۲۸ امرداد ماه ۱۳۳۸ آرمید
آرامگاه نادر شاه افشار مشهد ۱۳۳۸
آرامگاه نادر شاه افشار مشهد ۱۳۳۸
آرامگاه نادر شاه افشار مشهد ۱۳۳۸
آرامگاه نادر شاه افشار مشهد ۱۳۳۸
دهمین سال بنیاد کمیته المیپک در ایران ۱۳۳۵
تمبریادبود گشایش بیمارستان نمازی از سوی شاهنشاه
شاهنشاه بیمارستان نمازی را می‌گشایند ۱۳۳۴

سفر شاهنشاه و شهبانو به نروژ و ایتالیا

۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه و شهبانو برای یک دیدار رسمی به دعوت اعلیحضرت اولاف پادشاه نروژ رهسپار نروژ شدند و در میان پیشباز گرم و بی همانندپادشاه و مردم نروژ وارد اسلو پایتخت آن کشور شدند.[۲۱]

۲ اردیبهشت ماه ۱۳۴۰ نخست وزیر دکتر علی امینی کنفرانس رییس‌های کشاورزی استان‌ها را که برای بررسی قانون اصلاحات ارضی و شیوه اجرای آن به تهران آمده بودند در بانک کشاورزی گشود.

۱ خرداد ماه ۱۳۴۰ گروهی از مالکان بزرگ در نامه‌ها و تلگراف‌هایی که به نخست وزیر فرستادند آمادگی خود را برای اجرای تقسیم زمین‌ها میان کشاورزان به آگاهی رساندند.

در این روز بانک ملی به آگاهی همگان رساند که سود ویژه بانک ملی و بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۳۹ بیش از ۶۰۰ میلیون ریال بوده است.

۳ خرداد ۱۳۴۰ نفتکش ۵۳ هزار تنی به نام پدر ایران نوین "رضا پهلوی" وارد آب‌های ایران شد و برای بارگیری نفت خام در اسکله بزرگ جزیره خارک پهلو گرفت. نفتکش رضا پهلوی سومین نفتکش اقیانوس‌پیمای ایران است . با ورود این کشتی به جرگه کشتی‌های نفتکش، گنجایش نفتکش‌های ایران به ۱۲۰،۰۰۰ تن می‌رسد.

۴ خرداد ماه ۱۳۴۰ برای بهبود و شتاب بخشیدن به تلگراف و تلفن با خارج از کشور، یک دستگاه فرستنده سی کیلوواتی به همراه چهار دستگاه گیرنده به راه انداخته شد. در تهران نیز یک دستگاه تلکس ۱۸۰ شماره‌ای و در خرمشهر یک دستگاه ۶۰ شماره‌ای به کار افتاد. افزون بر این شهربانی کل کشور و جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران نیز در ۴۴ شهر دستگاه بیسیم برنشاندند و وزارت پست و تلگراف و تلفن نیز در ده مرکز دستگاه تلفن کاریر و در ۳۴ مرکز دستگاه تلفن با سیم کارگزاری و به راه انداخته شد.

۶ خرداد ماه ۱۳۴۰ هیات وزیران تمدید قانون اصلاح امور اجتماعی و عمران دهات را پذیرفت. در همین روز هیات وزیران با برپایی "شورای عالی حمل و نقل" با بودن نمایندگان وزارتخانه‌ها و دیگر موسسه‌های سودبر مورد پذیرش قرارگرفت.

۷ خرداد ماه ۱۳۴۰ کنسرسیوم نفت ایران به آگاهی رساند که در ۵ ماه گذشته بیش از ۱۷٬۷۰۰٬۰۰۰ تن نفت به خارج از کشور صادر شده است.

۸ خرداد ماه ۱۳۴۰ قرارداد ساختمان تاسیسات نیروی دریایی شاهنشاه در جزیره خارک دستینه شد.

۹ خرداد ماه ۱۳۴۰ علی امینی نخست وزیر در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه باریافت و گزارش امور کشور و برنامه اصلاحات ارضی را به آگاهی رسانید.

در همین روز بهره برداری از کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی بارش، نوریس و بهریس که با هزینه‌ای برابر با ۴٬۵۰۰٬۰۰۰ دلار ار سوی بخش خصوصی در اسپهان بنیاد شده بود آغاز گردید.

۱۰ خرداد ماه ۱۳۴۰ هیات وزیران تصویب کرد که سازمان بنادر و کشتیرانی به وزارت بازرگانی جا به جا شود. وزیر کشاورزی نیز در این روز به آگاهی رساند که چون جنگل‌ها و معادن کشور سرمایه مملکت و متعلق به ملت ایران است، از این رو دولت کوشش خواهد نمود که این سرمایه‌ها را در اختیار بگیرد و از تجاوز مالکان و سودجویان به این ثروت‌های ملی جلوگیری کند.

۱۳ خرداد ماه ۱۳۴۰ در شرفیابی نخست وزیر به پیشگاه شاهنشاه، دکتر ریاحی وزیر نوین بهداری به شاهنشاه شناسانده شد. هیات وزیران دریافت ۵۱٬۲۰۰٬۰۰۰ دلار وام را برای هزینه ساختمان راه‌های آوج - اندیمشک، خسروی - همدان، شاه آباد غرب - ملاوی، کرمانشاه - سقز و بیجار، رود هن - بابل پذیرفت. هم چنین هیات وزیران فرستادن ۳۲ دانشجوی سال چهارم پزشکی دانشگاه گندی شاپور به آلمان غربی برای ۱۵ سال کارآموزی را پذیرفت. در این روز بندر لنگه با بخش‌های تابعه خود از استان فارس جدا شد و به فرمانداری کل بنادر و جزایر خلیج فارس و دریای عمان پیوست.

برای کمک به آسیب دیدگان جنوب کشور، شورایی به نام شورای عمران و امداد بنادر و جزایر جنوب ایران در شیر و خورشید سرخ ایران آغاز به کار کرد.

۱۴ خرداد ماه ۱۳۴۰ بیمارستان نوبنیاد خزانه در جنوب تهران در آیین باشکوهی گشوده شد. در این روز چک ۹ میلیون دلاری کمک اصل چهار به دولت ایران به بلندپایگان دولتی داده شد.

مسابقه‌های کشتی آزاد قهرمانی ۱۹۶۱ یوکوهاما ژاپن که ۱۲ خرداد ماه آغاز شده بود، پایان یافت. قهرمانان کشتی آزاد ایران با ۵ مدال طلا ، یک نقره، و یک مدال برنز قهرمان کشتی جهان شدند.

پروژه نوین پایین آوردن واردات به آگاهی رسید. بر پایه این پروژه از فروش ارز برای کالاهای لوکس که نیازین نیستند و سفرهای گردشی به خارج از کشور از سوی بانک ملی ایران جلوگیری شد. بر پایه تصویب نامه وزیران ار ورود ۲۱۴ گونه کالای لوکس جلوگیری شد.

۱۵ خرداد ماه ۱۳۴۰ کنفرانس کشاورزی ایران برای بررسی در زمینه اصلاحات ارضی با بودن مدیران و معاونان اداره‌های کل کشاورزی استان‌ها، هیات عملیات اقتصادی ایران، کارشناسان سازمان ملل متحد پس از ۱۲ روز با گذراندن قطعنامه‌ای با ۶ ماده به کار خود پایان داد.

۲۰ خرداد ماه ۱۳۴۰ علی امینی نخست وزیر به پیشگاه شاهنشاه باریافت و ۳ تَن از معاونان نوین نخست وزیر را شناساند. شاهنشاه در شرفیابی نخست وزیر و معاونان فرمودند:

هدف از تغییراتی که داده می‌شود واگذاری کارهای مملکت به دست نسل جوان و افراد لایق و شایسته است. شما در مسئولیت‌های حساس و خطیری که به عهده گرفته‌اید باید در انجام خواسته‌های مردم کوشش کنید و به شکایات آنان رسیدگی نمایید و تامین رفاه و آسایش مردم را هدف اصلی برنامه‌ها و کارهای خود قراردهید.

۲۱ خرداد ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه رهسپار بابلسر شدند و سند مالکیت چهار روستا از املاک اختصاصی را به کشاورزان دادند و به تهران بازگشتند. بانک کشاورزی به آگاهی رساند که در یک ماه گذشته ۲۶٬۵۳۴٬۷۰۰ ریال به کشاورزان و خرده مالکان دهکده‌های ۲۰ شهرستان برای انجام کارهای عمرانی داده پرداخت شده است.

در این روز ساعت هشت بامداد زلزله سختی شهر کهن لار را ویران کرد و مردم این شهر را بار دیگر آواره و سرگردان ساخت.

۲۲ خرداد ماه ۱۳۴۰ شورای عالی برگزیدن دست کم دستمزد با بودن نمایندگان دولت و کارگر و کارفرما در وزارت کار گشایش یافت.

۲۴ خرداد ماه ۱۳۴۰ قهرمانان کشتی ایران که در مسابقه‌ها کشتی ۱۹۶۱ پایه نخست جهان را به دست آورده بودند در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه بار یافتند.

عبدالحسین بهنیا وزیر دارایی از سوی هیات دولت به نمایندگی دایمی دولت در بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه برگزیده شد. در این روز هیات دولت دگرگون ساختن نام اداره پلیس راه آهن به اداره انتظامی راه آهن دولتی ایران را پذیرفت.

۲۵ خرداد ماه ۱۳۴۰ نمایندگان رادیو تلویزیون انگلستان به پیشگاه شاهنشاه باریافتند و شاهنشاه به پرسش‌های آنان درباره مسایل داخلی ایران و وضع بین المللی پاسخ گفتند.

۲۵ خرداد ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه برای دادن سندهای مالکیت کشاورزان رهسپار دشت مغان و جلفا شدند.

۲۷ خرداد ماه ۱۳۴۰ به دستور نخست وزیر همه بیمارستان‌های پایتخت زیر کنترل بازرسان نخست وزیری درآمدند و به همه دست‌اندرکاران بیمارستان دستور داده شد که باید بیماران را بدون هیچگونه بهانه و دست آویزی برای درمان بپذیرند.

در این روز هیات وزیران با بنیاد دانشگاه پهلوی همداستانی کردند. (موافقت کردند)

۳۰ خرداد ماه ۱۳۴۰ نخست وزیر به پیشگاه شاهنشاه بار یافت و جهانگیر آموزگار وزیر نوین بازرگانی را به شاهنشاه شناساند.

۳۱ خرداد ماه ۱۳۴۰ شبکه ارتباطات دور میان لندن، تهران و آنکارا در آیینی گشایش یافت.

۳ تیر ماه ۱۳۴۰ نیوزویک در مقاله‌ای نوشت که کشور ایران با کاردانی ویژه از سوی شاهنشاه با شتاب در راه پیشرفت گام بر می‌دارد، برای نمونه با کارهایی که در زمینه اقتصادی انجام یافته است ذخیره ارزی ایران بسیار زیاد افزایش یافته و در زمانی بسیار کوتاه بیش از ۵۰ میلیون دلار پس انداز شده است.

۶ تیر ماه ۱۳۴۰ نخستین کنفرانس بهداشت سنتو با بودن نمایندگان کشورهای هموند در آنکارا گشایش یافت.

۷ تیر ماه ۱۳۴۰ کارخانه یخچال سازی جنرال استیل از سوی نخست وزیر گشوده شد.

۸ تیر ماه ۱۳۴۰ کار ساختمان سد کرج و بتون ریزی بدنه آن پایان یافت و برای بهره‌برداری آماده شد.

۱۰ تیر ماه ۱۳۴۰ هال لرمن مفسر روزنامه نیویورک تایمز در یک برنامه رادیویی در نیویورک کارهای شاهنشاه را در بخش کردن املاک سلطنتی ستود و گفت: شاهنشاه مبارزه خود را بر ضد فساد ادامه می‌دهند و با اجرای برنامه‌های سدسازی، آبیاری، بنیاد کارخانه‌های نوین و گسترش کشاورزی توانستند کشور ایران را از چنگال کمونیسم آزاد سازند و به سبب همین کارهای سازنده است که آماج یورش‌های ناروای کمونیست‌ها قرار گرفته‌اند. در این روز هیات وزیران تصویب کرد که برای کم کردن هزینه‌ها و گردآوری امور اقتصادی کشور در یک سازمان، وزارت گمرکات و انحصارات برچیده و همه اداره‌های وابسته به وزارت خانه‌های بازرگانی و دارایی بپیوندند.

در این روز ساختمان فرودگاه بین المللی آبادان پس از سه سال کار به پایان رسید. هم چنین پل نوین فلزی رود کارون در "شالو" به پایان رسید و بهره برداری از آن آغاز شد. درازای این پل ۱۱۸ متر و وزن آن ۲۵۰ تن و هزینه آن بیش از ۱۰۵۰۰٬۰۰۰ ریال گردید.

۱۱ تیر ماه ۱۳۴۰ پروژه آب لوله کشی سازمان آب تهران برای شمیران با ۲ میلیارد ریال هزینه به تصویب رسید.

۱۲ تیر ماه ۱۳۴۰ شمار دام و ماکیان کشور در سال گذشته به آگاهی رسید: بز و گوسفند ۳۰ میلیون، بزغاله ۱۲ میلیون و پانسد هزار ، گاو و گوساله ۵٬۵۰۰٬۰۰۰ ، گاومیش ۲۳۰٬۰۰۰، اسب و قاطر ششسد هزار، الاغ دو میلیون، شتر ۲۳۴ هزار، خوک ۵۶ هزار و ماکیان ۲۴ میلیون.

۱۳ تیر ماه ۱۳۴۰ نخست وزیر نیجریه به همراهی سه تن از وزیران این کشور به پیشگاه شاهنشاه باریافتند و درباره پیوندهای ایران و نیجریه و دیگر کشورهای افریقایی گفتگو کردند. در همین روز شاهنشاه ۲۰۷ تن از دانشجویان دختر و پسر ایرانی که در امریکا درس می‌خواندند را پذیرفتند و در بیاناتی به دانشجویان فرمودند: هدف ملی ما این است که احتیاجات کشور را در آینده سریعتر و اگر ممکن باشد خیلی ارزانتر تامین بکنیم و اینکار هنگامی امکان پذیر است که به اندازه کافی کارشناس ایرانی در مملکت داشته باشیم، و احتیاج ما به متخصصین خارجی به حداقل برسد.

۱۴ تیر ماه ۱۳۴۰ کانون بانک‌های ایران برای هماهنگی در امور بانکی و مالی کشور با بودن علی امینی نخست وزیر گشایش یافت.

۱۵ تیر ماه ۱۳۴۰ کارخانه روغن نباتی ناز اسپهان با گنجایش روزانه ۱۰ تُن در آیینی گشایش یافت.

۱۷ تیر ماه ۱۳۴۰ سخنگوی وزارت دارایی به آگاهی رسانید که در سه ماه نخست سال ۱۳۴۰ وزارت دارایی ۱٬۲۸۴٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال بابت مالیات مستقیم دریافت کرده است، که این با سنجش با دریافتی سال گذشته ۲۸۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال افزایش داشته است. هیات وزیران پرداخت سی میلیون ریال از درآمد همگانی کشور را برای بازسازی ساختمان نوین مجلس سنا پذیرفت.

۲۱ تیر ماه ۱۳۴۰ شهبانو از اردوی دختران ورزشکار که در دبیرستان رضا شاه کبیر برگزار شده بود، بازدید کردند.

۲۴ تیر ماه ۱۳۴۰ هیات وزیران پذیرفت که ۴ هکتار از زمین‌های بندرپهلوی به نیروی دریایی شاهنشاهی واگذار شود تا در این زمین‌ها خانه‌های سازمانی برای کادر نیروی دریایی ساخته شود. در همین روز هیات دولت سرمایه گذاری یک شرکت انگلیسی برای بنیاد کارخانه کاغذ کاربن و نوار ماشین تحریر و نوشت افزار را پذیرفت.

۲۵ تیر ماه ۱۳۴۰ شهبانو از پرورشگاه شماره ۶ بنیاد پهلوی در جوادیه بازدید کردند.

بودجه کل کشور برای سال ۱۳۴۰ چنین از تصویب هیات وزیران گذشت:

شماره بودجه کشور به ریال
۱ درآمد ۷۹٬۲۵۴٬۷۷۸٬۰۰۰
۲ هزینه مربوط به بودجه عمرانی ۸۳٬۹۱۳٬۵۴۳٬۰۰۰

۲۶ تیر ماه ۱۳۴۰ صندوق حمایت صنعتی برای پرداخت وام به صنعت‌های کوچک با سرمایه دو میلیون دلار با کمک اداره اصل چهار ترومن بنیاد شد. در اداره این صندوق بانک‌های اعتبارات صنعتی، بانک ایرانیان، بانک اصناف و بانک رفاه کارگران شرکت دارند.

دختران ایران در ورزش‌ها شرکت می‌جویند سال ۱۳۳۴
بانک ملی ایران شعبه بازار سال ۱۳۳۴
شاهنشاه در بازدید از خلیج پارس

۱ امرداد ماه ۱۳۴۰ سخنگوی بانک کشاورزی به آگاهی رساند که در یک ماه گذشته بیش از ۱۴٬۵۴۲٬۶۲۰ ریال برای امور عمرانی به کشاورزان و خرده مالکان دهکده‌های ۱۶ شهرستان داده شد.

۲ امرداد ماه ۱۳۴۰ شهبانو از آموزشگاه و پرورشگاه حرفه‌ای شیر و خورشید سرخ بازدید کردند.

۳ امرداد ماه وزارت امور خارجه یادداشت اعتراض به تحریکات رادیو مسکو علیه ایران و دخالت ماموران سفارت شوروی در امور داخلی کشور شاهنشاهی ایران را به سفارت شوروی در تهران داد.

۴ امرداد ماه ۱۳۴۰ در بزرگداشت سالروز درگذشت اعلیحضرت رضا شاه بزرگ کارکنان دربار شاهنشاهی، هیات دولت، امیران ارتش، نمایندگان مجلس شورای ملی و مردم ایران، تاج گل‌های زیبایی بر آرامگاه پدر ایران نوین نهادند.

در آیینی که با بودن نخست وزیر انجام گرفت ساختن بنای مرکز آموزش حرفه‌ای برق کشور در جای کارخانه برق تهران آغاز شد.

۵ امرداد ماه ۱۳۴۰ هیات اقتصادی ایران برای گرفتن وام ۷۰۰ میلیون مارک برای اجرای پروژه‌های عمرانی کشور رهسپار آلمان غربی شد. در همین روز باغ وحش تهران در خیابان پهلوی گشایش یافت.

در درازای تیر ماه ۱۳۴۰ بیش از ۳۴ شرکت نوین با سرمایه ۶۰۶ میلیون ریال از سوی بخش خصوصی دفترینه (به ثبت رسید) و آماده کار شد. بزرگترین شرکت‌های دفترینه شده شرکت سهامی رادیو الکتریک و شرکت سهامی تولیدی کشت توتون بودند. هم چنین در این روز نخستین بازده کارخانه لاستیک سازی بی - اف - گودریچ ایران وارد بازار ایران شد.

۷ امرداد ماه ۱۳۴۰ به سبب پشتیبانی دولت ایران از تونس در کشمکش‌ها و جنگ فرانسه و تونس، حبیب بورقیبه پرزیدنت تونس در پیام ویژه‌ای از شاهنشاه ایران سپاسگزاری کرد. دراین روز شهبانو از اردوی دختران پیشاهنگ در رامسر بازدید فرمودند.

سخنگوی وزارت راه به آگاهی رساند که درآمد راه آهن سراسری ایران در تیر ماه ۱۳۴۰ بیش از ۳۳۴٬۲۱۹٬۷۰۰ ریال بود و در سنجش با تیر ماه ۱۳۳۹ بیش از ۲۲٬۵۵۳٬۷۰۰ ریال افزایش داشته است.

نمایشگاه "ایران در سه هزار سال" در نیویورک از سوی سفارت ایران در ایالات متحده امریکا در کتابخانه همگانی نیوآرک در ایالت نیوجرسی گشایش یافت.

۸ امرداد ماه رادیو ایران مبارزه تبلیغاتی خود را علیه رادیو سری شوروی آغاز نمود و به رادیو مسکو نیز در این باره هشدار داد.

۹ امرداد ماه ۱۳۴۰ بانک توسعه صنعتی به آگاهی رساند برای گسترش صنایع آجرسازی در سال گذشته ۸۴٬۵۰۰٬۰۰۰ ریال وام برای بخش خصوصی ویژه شده است. هم چنین هیات وزیران جابه جایی سازمان بنادر و کشتیرانی را به وزارت بازرگانی پذیرفت.

۱۴ امرداد ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه پیامی برای پنجاه و ششمین سالگرد مشروطیت ایران فرستادند و فرمودند:

...کشور ما هنگامی دارای مجالس صحیح قانونگذاری خواهد شد که ملت هوشمند ایران آزادی را از هرج و مرج، و احزاب ملی را از دسته بندی‌های مغرضانه تشخیص دهد...

۱۵ امرداد ماه ۱۳۴۰ سخنگوی وزارت دارایی گزارش داد که درآمد تیر ماه ۱۳۴۰ دخانیات ایران بیش از ۳۸۰٬۴۸۱٬۰۰۰ ریال بوده است. وزارت کشاورزی نیز به آگاهی رساند که از مهر ماه ۱۳۳۹ تا پایان تیر ماه ۱۳۴۰ خورشیدی بیش از ۵۴٬۷۷۶ تن پنبه به کشورهای خارج صادر شده است. هم چنین ممیزی ملک‌های کشاورزی در سراسر کشور برای گرفتن مالیات آغاز شد.

۲۳ امرداد ماه ۱۳۴۰ در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو بیمارستان نوبنیاد رضا پهلوی در تجریش گشایش یافت. در این روز پروژه ۱۸۰ صفحه‌ای برنامه عمرانی سوم از سوی دفتر اقتصاد سازمان برنامه برای بررسی هیات دولت به نخست وزیر فرستاده شد.

۲۵ امرداد ماه ۱۳۴۰ برای سالگرد روز رستاخیز ملت ایران در ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ و بنا بر پیشنهاد وزارت دادگستری، شاهنشاه به همه زندانیان عادی سراسر کشور یک درجه بخشش دادند.

بر پایه آمار سازمان آب تهران شمار مشترکان این سازمان که از آب لوله کشی بهره می‌برند ۱۲۵٬۰۰۰ خانه می‌باشد. در همین روز کشیدن لوله سوم آب تهران از سد کرج آغاز شد.

۲۶ امرداد ماه ۱۳۴۰ علیاحضرت ملکه پهلوی ملکه مادر، ۱۰۰٬۰۰۰ ریال به سازمان شیر و خورشید سرخ بندرپهلوی و ۱۰۰٬۰۰۰ ریال برای کمک به کشاورزانی که به سبب کمبود آب دچار کمی خرمن شده بودند به جمعیت شیر و خورشید سرخ پیشکش کردند. برای گسترش صادرات و یافتن بازارهای فروش، صدور خرما از سوی موسسه استانداردها در خرمشهر استاندارد گردید.

۲۸ امرداد ۱۳۴۰ شاهنشاه در گردهم‌آیی تاریخی و بی مانندی که برای سالروز قیام ملی ۲۸ امرداد با بودن بیش از ۵۰۰٬۰۰۰ تن در میدان دوشان تپه برپا شده یود فرمودند:

...قیامی که در ۲۸ امرداد سال ۱۳۳۲ صورت گرفت نشان داد آنهایی که در آرزوی از هم گسیختگی رشته ارتباط بین شاه و ملت در ایران هستند در انتظار امری واهی و غیرممکن نشسته‌اند. از آن روز تا به حال در پرتو تحول و رستاخیز عظیمی که از این قیام ملی حاصل شد و عامل اصلی آن ثبات و امنیتی بود که امکان طرح و اجرای نقشه‌های وسیع و اساسی را به ما داد، کارهایی در همه شئون اجتماعی و اقتصادی و کشاورزی و صنعتی و فرهنگی و بهداشتی و غیره صورت گرفته است که قبل از آن حتی تصور آن هم نمی‌رفت...

در این روز نخستین کلنگ پایگاه دریایی خارک از سوی فرمانده نیروی دریایی شاهنشاهی ایران بر زمین زده شد.

۲۹ امرداد ماه ۱۳۴۰ سازمان نوین اصلاحات ارضی وزارت کشاورزی که مامور پیاده کردن قانون نوین اصلاحات ارضی و برکندن ریشه‌های فئودالی در ایران می‌باشد، گشایش یافت. در این روز هموندان هیات حسن نیت کره جنوبی که برای برقراری پیوندهای اقتصادی و فرهنگی به ایران آمده بودند در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه باریافتند. هم چنین نمایشگاه پویای (سیار) مینیاتورهای ایران که از سوی یونسکو برگزار شده بود در ساختمان شهرداری اوتاوا پایتخت کانادا گشوده شد.

۱ شهریور ماه ۱۳۴۰ برای تکمیل کادر پلیس ۱۰ میلیون ریال و برای ساختمان دانشکده کشاورزی مشهد نیز ۱۰ میلیون ریال ویژه شد. اساسنامه دانشگاه پهلوی شیراز به تصویب هیات وزیران رسید.

۲ شهریور ماه ۱۳۴۰ از بودجه کمک‌های امریکا ۸۹ میلیون ریال برای دانشکده کشاورزی کرج ویژه شد. این اعتبار برای ساختن خوابگاه دانشجویان دختر و کارگزاری موتور برق این دانشکده می‌باشد.

۴ شهریور ماه ۱۳۴۰ شهبانو از بخش‌های گوناگون بیمارستان ابوحسین بازدید و از بیماران بازدید و دلجویی کردند.

هیات دولت پرداخت ۲۰٬۴۶۹٬۲۹۸ ریال وام به شرکت سهامی فروشگاه فردوسی را پذیرفت.

۵ شهریور ماه ۱۳۴۰ جشن پایان تحصیل چهاردهمین دوره دانشگاه فرماندهی و ستاد در پیشگاه شاهنشاه برگزار شد. در این آیین شاهنشاه پس از دادن گواهینامه دانش‌آموختگان و جایزه‌های افسران رتبه یک فرمودند:

...اگر احیانا کسی سونیتی نسبت به کشور ما داشته باشد و اقدام به تعرض بکند، ما مثل هر مملکت زنده دیگر دنیان از خودمان به هر وسیله‌ای که داشته باشیم دفاع خواهیم کرد. اگر سلاح کافی داشته باشیم با سلاح و اگر سلاح نداشته باشیم با چنگال و ناخن‌های خود با آخرین رمق از خود دفاع می‌کنیم. بنابراین وظیفه ما از طرفی کوشش بی انتها برای ایجاد صلح و سلامت با همسایگان و یا سایر ممالک دنیا و از طرفی دیگر آماده کردن هر گونه وسیله برای دفاع در مقابل یک تجاوز احتمالی است.

۶ شهریور ماه ۱۳۴۰ فرآورده پنیه کشور در سال ۱۳۴۰ بیش از ۹۹٬۰۰۰ تن پیش بینی شد. آیین نامه ضمانت بانکی نیز تصویب شد که بر پایه آن نباید رویهم ضمانت نامه‌های هر بانک از همه سرمایه پرداخت شده و اندوخته‌ها و ۳۰٪ کل سپرده‌های پایان ماه پیش بیشتر نشود.

به آگاهی رسید که ۲۴ شرکت نوین با سرمایه ۱۳۰ میلیون ریال و اساسنامه دفترینه شده است (ثبت شده است)

قهرمانان کر ولال در تمرین کشتی
شورای جشن‌های ۲۵۰۰ سال شاهنشاهی ایران در روز ۲۵ شهریور ۱۳۴۰ در هشت اداره سازمان داده شد
شاهنشاه در نخستین کنگره ملی پیشاهنگی
شاهنشاه کلوب بولینگ را می‌گشایند

روز ۸ شهریور ماه ۱۳۴۰ شهبانو فرح پهلوی پس از دیدار با قهرمانان کر و لال که در مسابقه‌های جهانی کر و لال‌ها مدال‌های طلا و نقره به دست آورده بودند ریاست عالیه فدراسیون ورزشی کر و لال‌ها را پذیرفتند.

هیات دولت واگذاری ۳۰۰ هکتار از زمین‌های دشت مغان به بنگاه دامپروری و هم چنین بنیاد شرکت انبارهای عمومی را پذیرفت. هم چنین با پذیرش هیات دولت شرکت ماهیگیری خلیج فارس با همه ساختمان‌ها و دستگاه‌ها و ابزار به شرکت سهامی شیلات ایران واگذار گردید.

۱۱ شهریور ماه ۱۳۴۰ دستگاه "فاکسی میل" در فرودگاه مهرآباد به کار افتاد. با این دستگاه اداره کل هواشناسی می‌تواند هر گونه دگرگونی در هوا را در کوتاه ترین زمان از کشورهای دیگر جهان دریافت کند. هیات وزیران در این روز با برپایی نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی کشور شاهنشاهی ایران در کشورهای سودان، سومالی، تایلند، کویت، لیبی، نیجریه، رومانی و ونزوئلا موافقت کرد.

فروشندگان روزنامه پایتخت زیر پوشش چتر بیمه درمانی قرارگرفتند.

۱۲ شهریور ماه ۱۳۴۰ پروژه گسترش و به فرجام رساندن شرکت‌های تعاونی و روستایی از سوی بانک کشاورزی آماده شد. بر پایه این پروژه بانک کشاورزی تا ۱۰ میلیون ریال بدون پشتوانه یا گرو (وثیقه) به شرکت‌های تعاونی وام پرداخت خواهد کرد.

در این روز به آگاهی رسید که بازده کارخانه کبریت ممتاز که ۴۰ سال پیش در شهر تبریز ساخته شده بود به روزانه ۶۰۰ هزار جعبه افزایش داده شده است. هم چنین گزارش داده شد که فرآورده پسته کشور از ۳۵۰۰ تن در سال گذشته و به بیش از ۶۰۰۰ تن افزایش یافته است.

۱۶ شهریور ماه ۱۳۴۰ سخنگوی دفتر شورای مرکزی جشن‌های ۲۵۰۰ سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران به آگاهی رساند که پرزیدنت آرژانتین ریاست افتخاری کمیته جشن‌های دو هزار و پانسدمین سال شاهنشاهی ایران را در آرژانتین پذیرفت.

۱۸ شهریور ماه ۱۳۴۰ سخنگوی بانک کشاورزی به آگاهی رساند که در یک ماه گذشته ۶٬۱۰۰٬۰۰۰ ریال وام به شرکت‌های تعاونی دهکده‌های ۱۳ شهرستان داده شده است. هیات دولت در این روز پرداخت ۴۵۰ هزار ریال برای سهمیه دولت ایران در صندوق ملل متحد برای آوارگان فلسطینی را پذیرفت.

۱۹ شهریور ماه ۱۳۴۰ برای نگاهبانی برجای ماندنی‌های باستانی از هر کیسه سیمان کارخانه‌های داخلی یک ریال مالیات گرفته می‌شود.

۲۲ شهریور ماه ۱۳۴۰ از سوی هیات دولت واگذاری ۵۰٬۰۰۰ متر مربع از زمین‌های خالصه اوین برای ساختن بیمارستان معلولین و ۱۰٬۰۰۰ متر مربع برای ساختن آموزشگاه تربیت بهیاران به وزارت بهداری پذیرفته شد.

۲۳ شهریور ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه در مصاحبه با مدیر کل خبرگزاری آلمان فرمودند:

کشور ایران باید کاملا صنعتی شود و برای این منظور استفاده از سرمایه گذاری خارجی را بر کمک‌های خارجی ترجیح می‌دهیم.

۲۵ شهریور ماه ۱۳۴۰ در پیشگاه شاهنشاه و علیاحضرت شهبانو جشن بیستمین سالگرد شاهنشاهی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی در باشگاه پهلوی که درست در چنین روزی در سال ۱۳۳۴ در کنار دانشگاه جنگ گشایش یافته بود برگزار شد. آغاز بیست و یکمین سال شاهنشاهی محمدرضا شاه پهلوی در سراسر کشور جشن گرفته شد. ایرانیانی که در ۲۶ کشور خارجی زندگی می‌کردند، این روز فرخنده را جشن گرفتند و پیام‌های تهنیت به ایران سرازیر شد.

اعلیحضرت شاهنشاه در پیامی برای آغاز "هفته مبارزه با بیسوادی" فرمودند:

...جهاد ملی با بیسوادی در حقیقت اولین فصل جهاد بزرگی است که ما برای تجدید عظمت و افتخار دیرینه ملت ایران آغاز کرده‌ایم....

شورای جشن‌های ۲۵۰۰ سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران در هشت اداره ۱- امور داخلی ۲- امور خارجی ۳- امور هنری ۴- امور فرهنگی و باستانشاسی ۵- امور ارتش ۶- امور ورزش ۷- انتشارات و تبلیغات ۸- امور مالی سازمان یافت.

در این روز هم چنین مقررات چاپ اوراق خزانه برای خرید زمین‌های کشاورزی به تصویب هیات وزیران رسید.

۲۸ شهریور ماه ۱۳۴۰ وزیر کشور به پیشگاه شاهنشاه باریافت و گزارش رسایی درباره پیش نویس شش ماده‌ای آیین نامه انتخابات داد. دراین روز شاهنشاه در تلگرامی اندوه و همدردی خود را در درگذشت داک هامرشولد دبیر کل سازمان ملل را به رییس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ابراز داشتند.

در این روز ساختمان بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی شهر خوی پایان یافت و بهره‌برداری از آن آغاز شد. هزینه ساختمان این بیمارستان که به سبب اشغال ایران به وسیله ارتش بریتانیا و شوروی در جنگ جهانی دوم نیمه کاره مانده بود، ۷٬۵۰۰٬۰۰۰ ریال گزارش شد. هم چنین آیین نامه پرداخت "وام شرافتی" به دانشجویان دانشگاه تهران به تصویب رسید.

۲۹ شهریور ماه ۱۳۴۰ با تصویب هیات دولت، اداره هنرهای زیبای کشور به نخست وزیری جا به جا شد. رییس اداره هنرهای زیبای کشور سمت معاون نخست وزیر را خواهد داشت.

سفر رسمی شاهنشاه و شهبانو به فرانسه ۱۳۴۰
شاهنشاه سد امیر کبیر را می‌گشایند
گشایش سدامیر کبیر یا سد کرج مهر ماه ۱۳۴۰
گشایش سدامیر کبیر یا سد کرج مهر ماه ۱۳۴۰
ساختمان سد امیرکبیر یا سدکرج
ساختمان سد امیرکبیر یا سدکرج
ساختمان سد امیرکبیر یا سدکرج
ساختمان سد امیرکبیر یا سدکرج
ساختمان سد امیرکبیر یا سدکرج
شاهنشاه سند مالکیت املاک سلطنتی را به کشاورزان می‌دهند
شاهنشاه سند مالکیت املاک سلطنتی را به کشاورزان می‌دهند

۱ مهر ماه ۱۳۴۰ جشن آغاز سال تحصیلی دانشگاه تهران در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو در تالار دانشکده ادبیات برگزار شد.

روز ۱ مهر ماه به فرمان شاهنشاه در سال ۱۳۳۹ روز دهقان نامگذاری شد. در این روز شاهنشاه در پیامی که به کشاورزان و روستاییان فرستادند فرمودند:

شما کشاورزان پایه محکم و متین ساختمان اقتصادی و سیاسی و اجتماعی ما را تشکیل می‌دهید. کار مداوم شماست که برای ملت ایران تولید ثروت می‌کند. فرزندان شما یا در مزارع در راه تولید کشاورزی کار می‌کنند و یا در لباس با شرافت سربازی دفاع از زاد و بوم و هستی خود و خانواده ملی خود را می‌آموزند. پس شما نزد من عزیز و گرامی هستید و من نگران رفاه و سعادت شما هستم.

۲ مهر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه نمایندگان طبقه‌های گوناگون شهر میاندوآب را پذیرفتند و به آنان فرمودند:

ما می‌خواهیم کار مردم را به خود مردم بسپاریم و اصلاحات را از دهات شروع کنیم تا به شهرستان‌ها ادامه داده شود. باید خود مردم در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنند و اگر به ترقی و خوشبختی خویش علاقمندند همانگونه که مردم کشورهای بزرگ برای پیشرفت کشورشان تلاش می‌کنند، آنها هم برای سعادت خود سعی و کوشش می‌نمایند.

در این روز دانکو رییس برق کشور کانادا که برای ساختن کارخانه‌های نوین برق در ایران به تهران آمده بود به پیشگاه شاهنشاه باریافت.

۴ مهر ماه ۱۳۴۰ نخست وزیر در گردهم آیی اهالی شرق شهباز گفت: ثروتمندان که از همه گونه مواهب و نعمت‌های این کشور برخوردارند باید مالیات بپردازند تا افراد زحمتکش و محروم در رفاه باشند.

۶ مهر ماه ۱۳۴۰ به فرمان شاهنشاه، امیر اسداله علم مدیر عامل بنیاد پهلوی شد.

۷ مهر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه در آیینی اسناد مالکیت کشاورزان منطقه زیره را در نوار مرزی ایران و ترکیه به دهقانان دادند. شاهنشاه در این آیین فرمودند:

قدرت یک مملکت را فقط می‌توان به قدرت افراد آن وابسته دانست. اگر اکثریت یک ملت خوشبخت و سالم بود و دچار امراض گوناگون نبود می‌شود گفت که آن ملت و آن جامعه نیز سالم و سعادتمند است...

روزنامه تایمز لندن در نوشتاری درباره اراده شاهنشاه ایران در جدا کردن بنیاد خیریه پهلوی از املاک و مستغلات، مصاحبه شاهنشاه با خبرنگار تایمز را به چاپ رساند که در آن شاهنشاه فرمودند:

نه تنها مال و دارایی من، بلکه جان من وقف خدمت به مردم ایران است و رفاه و سعادت آنان یگانه و پرارزش ترین پاداش من به شمار می‌رود...

۸ مهر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه نمایندگان مردم شهرستان خوی را پذیرفتند و درباره کارهای گروهی فرمودند:

اگر خود مردم در کار تشکیل شرکت‌های تعاونی مشارکت نمایند، بسیاری از مشکلاتشان که تا امروز برطرف نشده است در پرتو این همکاری برطرف خواهد شد....

در این روز کارخانه پارچه بافی (نساجی) شوش در آیین باشکوهی در ساحل رود کارون گشایش یافت. اساسنامه بانک اعتبارات صنعتی با دگرگونی‌هایی به تصویب هیات دولت رسید. هیات وزیران واگذاری ۶۲٬۶۷۵ متر مربع از زمین‌های داورآباد گرمسار به بنگاه عمران را پذیرفت.

۱۰ مهر ماه ۱۳۴۰ سخنگوی وزارت امور خارجه آگاهی نامه رسمی دولت شاهنشاهی ایران را درباره شناسایی رژیم نوین سوریه از سوی ایران را میان خبرنگاران داخلی و خارجی پخش کرد.

- فرمان پایه‌گزاری بنیاد پهلوی ۱۲ مهر ماه ۱۳۴۰

۱۲ مهر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه بر پایه فرمان نوینی، بازمانده املاک شش دانگ کشاورزی موروثی خودشان را که بیش از ۵۸۹ روستا و مزرعه می‌شد به رایگان به بنیاد پهلوی پیشکش کردند تا ملت ایران از آن بهره‌مند شوند. بر پایه این فرمان شاهنشاه یادآور شدند[۲۲] که در پی فرمان ۷ بهمن ماه ۱۳۲۹ که ۸۳۳ مزرعه و ۲۵۸٬۰۰۰ هکتار زمین با بازپرداخت دراز زمان به کشاورزان و کسانی که در آن زندگی می‌کنند داده شده بود را به رایگان به کشاورزان و ماندگاران در آن زمین‌ها واگذارند، و برای دیگر زمین‌ها نیز به همین شیوه میان کشاورزان و کسانی که در آن زمین‌ها زندگی می‌کنند انجام شود. هم چنین بر پایه این فرمان همه دارایی‌ها و زمین‌ها و ساختمان‌ها و دارایی‌های جا به جا شدنی و دارایی‌های جا به جا نشدنی برای همیشه موقوفات خاندان پهلوی برای ملت ایران می‌باشد.

در این روز شاهنشاه والاحضرت شیخ راشد بن سعید حاکم دوبی را در کاخ سعدآباد پذیرفتند. هیات وزیران فرستادن شاگردان اول دانشگاه‌ها در سال تحصیلی ۱۳۴۰-۱۳۴۱ به خارج را پذیرفت. موافقتنامه همکاری ایران و فرانسه درباره بررسی‌های علمی و پزشکی برای ۴ سال به تصویب هیات وزیران رسید.

۱۳ مهر ماه ۱۳۴۰ امیر اسداله علم مدیر عامل نوین بنیاد پهلوی در یک گفتگو با رسانه‌ها به آگاهی رساند که شاهنشاه سرمایه بنیاد پهلوی را وقف ملت ایران فرمودند. فرمان شاهانه دایر بر وقف بنیاد پهلوی میان نمایندگان روزنامه‌ها و مجله‌ها پخش شد.

۱۴ مهر ماه ۱۳۴۰ در آیینی که در شهر سیاتل برگزار شد ناو شاهنشاهی "سیمرغ" از سوی فرمانده نیروی دریایی امریکا به بلندپایگان ایرانی واسپرده شد.

۱۵ مهر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه به رامسر تشریف فرما شدند و اسناد مالکیت ۴۳۰۰ تن از کشاورزان استان مازندران را به نمایندگان آنان دادند. خبرگزاری‌های خارجی کارهای اعلیحضرت شاهنشاه ایران را در وقف سرمایه بنیاد پهلوی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی ستودند.

۱۶ مهر ماه ۱۳۴۰ فرمان شاهنشاه درباره پیشرفت هر چه بیشتر فن شناگری (غواصی) و فراهم ساختن رفاه شناگران صادر شد و روز ۱۶ مهر ماه "روز غواص" نامیده شد.

در این روز شاهنشاه پارک خیام را در شرق تهران گشودند و از بخش‌های گوناگون آن بازدید کردند و سپس به پارک شهر رفتند و کتابخانه عمومی پارک شهر را گشودند.

دهمین کنگره پزشکی ایران با پیام علیاحضرت شهبانو در رامسر گشایش یافت.

۱۸ مهر ماه ۱۳۴۰ خبرنگار خبرگزاری پارس در گفتگویی با شاهنشاه درباره امور داخلی و بین‌المللی و چگونگی پیوند ایران و اروپا پرسش‌هایی کرد. شاهنشاه فرمودند: ...رهبران جهان غرب باید بدانند که سرنوشت اروپا به سرنوشت ایران بستگی دارد.

۱۸ مهر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه و شهبانو برای یک دیدار رسمی از فرانسه از فرودگاه مهرآباد به سوی پاریس پرواز کردند. روزنامه ساندی تایمز چاپ لندن نوشت: شاهنشاه ایران پس از وقف همه اموال و دارایی خود در راه ملت ایران، تنها حقوق سالانه معظم له باقی می‌ماند.

۲۰ مهر ماه ۱۳۴۰ در یک نشست که با بودن علی امینی نخست وزیر و بلندپایگان سازمان‌های اقتصادی کشور در بانک ملی ایران برگزار شد، و چند و چون (وضعیت) مالی، پولی و اعتباری کشور بررسی شد. سخنگوی وزارت بهداری به آگاهی رساند که در یک ماه گذشته ۱۸۱٬۹۲۶ تن از سوی گروه‌های بهداشتی در استان‌های خراسان و اسپهان آزمایش پزشکی شدند و بیش از ۱۵۰٬۰۰۰ تن علیه بیماری سل مایه کوبی شدند.

۲۱ مهر ماه ۱۳۴۰ نخستین کلنگ پل شوشتر بر زمین زده شد و ساختمان پل آغاز گردید.

۲۳ مهر ماه ۱۳۴۰ آیین نامه افزوده بر آیین نامه انتخابات و دگرگونی اساسی که در ماده ۱۶ آیین نامه داده شده بود در نشست هیات وزیران تصویب شد. سندیکای صنایع ایران با بودن نخست وزیر و چند تن از وریران گشایش یافت. روز پسین نخست وزیر مرکز مبارزه با بیسوادی ۲۰۰ آموزشگاه را در تهران گشود.

۲۶ مهر ماه ۱۳۴۰ اساسنامه سازمان دامپروری کشور به تصویب هیات وزیران رسید. ۲۹ مهر ماه اساسنامه شرکت سهامی بهره‌برداری و صنایع چوب گیلان دربرگیرنده ۳۴ ماده و ۱۱ تبصره به تصویب هیات وزیران رسید.

۳۰ مهر ماه ۱۳۴۰ کنفرانس کشورهای تولید کننده نفت اوپک بدون بودن نماینده عراق کار خود را در تهران آغاز کرد.

۱ آبان ماه ۱۳۴۰ نخستین فرآورده نیشکر هفت تپه خوزستان به وزارت دارایی فروخته شد. در هفت تپه ۲٬۵۰۰ هکتار زیر کشت نیشکر رفت و بیش از ۲۵ هزار تن فرآورده آن است. هزینه کارگزاری (نصب) کارخانه، آسیاب و پالایش نیشکر دوازده میلیون دلار گردیده است. در این روز شاهنشاه و شهبانو از سفر فرانسه به ایران بازگشتند

۲ آبان ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه برای شانزدهمین سال بنیاد نهادن سازمان ملل متحد پیامی فرستادند و فرمودند:

اکنون که دوستداران صلح در سراسر جهان شانزدهمین سال تشکیل سازمان ملل متحد را جشن می‌گیرند، همه انتظار دارند سازمانی که ۱۰۱ کشور به عضویت آن درآمده است به جای اینکه محل کشمکش‌های سیاسی باشد، با ایجاد اعتماد و اطمینان منقابل وسایل عملی خلع سلاح و منع آزمایش‌های اتمی و به طور کلی موجبات حفظ صلح و امنیت بین المللی زا فراهم نماید و به کارهای عمرانی و رفاه مردم و استقرار عدالت اجتماعی بپردازد.

در این روز شاهنشاه برای دیدن مانور نیروی هوایی به دزفول رفتند و بزرگترین مانور نیروی هوایی در پایگاه وحدتی در پیشگاه شاهنشاه انجام یافت. سپس شاهنشاه از بخش‌های گوناگون پایگاه وحدتی و خانه‌های سازمانی افسران بازدید کردند و به تهران بازگشتند.

برای از میان برداشتن کمبود آموزگار، دو وزارتخانه جنگ و فرهنگ درخواست کردند که همه آموزگارانی که در کادر آموزش کار می‌کنند از خدمت سربازی معاف شوند. شاهنشاه موافقت کردند که آموزگارانی که ۵ سال در کادر آموزش بمانند از خدمت نظام معاف خواهند. معاون نخست وزیر و سرپرست بازرسی نخست وزیری به آگاهی رساند که ۷۳۰ میلیون تومان ارز کشور با در تنگنا گذاشتن فروش ارز برای مسافرت‌های گردشی پس انداز شده است.

۳ آبان ماه ۱۳۴۰ قهرمانان کشور و رییس فدراسیون‌ها و باشگاه ورزشی برای تهنیت گویی زادروز فرخنده شاهنشاه در کاخ مرمر بار یافتند. در این روز شاهنشاه سد امیرکبیر بر روی رودخانه کرج را گشودند. ویژگی‌های این سد کرج چنین است: سد کرج سد بتونی قوسی است، درازای بخش بالایی سد ۳۹۰ متر، بلندا از کف پی ۱۸۰ متر، گنجایش مخزن ۲۰۵ میلیون متر مکعب، رویه زیر کِشت ۲۱٬۰۰۰ هکتار، نیروی برق بازده دو مولد برق ۹۰٬۰۰۰ کیلووات می‌باشد.

نمایندگان ۷۵ کشور جهان در کمیته سیاسی مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد ایران را دایر بر جلوگیری از ترکیدن بمب ۵۰ مگا تنی اتمی شوروی تصویب کرد.

کارخانه برق ۲۲۰۰ کیلوواتی کرمانشاه در آیینی گشایش یافت. این کارخانه در پهنه‌ای به بزرگی ۱۰٬۰۰۰ متر مربع با هزینه‌ای برابر با ۵۰ میلیون ریال ساخته شده است و بزرگترین کارخانه تولید برق در غرب کشور است.

۴ آبان ماه ۱۳۴۰ در سالگرد زادروز فرخنده شاهنشاه مراسم سلام در کاخ گلستان برگزار شد. در این آیین شاهنشاه در روشن کردن دورنمای آینده کشور فرمودند:

...وقتی کشور ما صنعتی شد و تعداد کارگران افزایش یافت اکثریت قوه فعاله مملکت قوه کارگری خواهد شد. این دورنمای آینده کشور است که به نیروی کار و کارگر بستگی خواهد داشت. بنابراین چون همیشه زندگی اکثریت مردم مورد نظر و توجه ما است باید بکوشیم که درآمد سرانه اکثریت افراد به حدی برسد که جوابگوی احتیاجاتشان باشد....

جشن ورزشی باشکوهی در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو در ورزشگاه امجدیه برگزار شد.

در این روز فرخنده از سوی علیاحضرت ملکه پهلوی ملکه مادر ۲۰۰۰ تن از مردم تهی‌دست شهرری در آرامگاه رضا شاه بزرگ خوراک خوردند. هم چنین برای زادروز شاهنشاه از سوی مرکز فرهنگی و مطبوعاتی دربار شاهنشاهی کتاب برگزیده نطق‌ها، پیام‌ها، مصاحبه‌ها و نوشته‌های اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی در درازای بیست سال شاهنشاهی معظم له به چاپ رسید.

۵ آبان ماه ۱۳۴۰ در پیشگاه شهبانو گاردن پارتی بزرگی در پارک شهر به سود انجمن ملی حمایت کودکان برگزار شد.

۶ آبان ماه ۱۳۴۰ سومین کنفرانس کشورهای صادر کننده نفت اوپک از سوی علی امینی نخست وزیر در کاخ وزارت دارایی برگزار شد.

۸ آبان ماه ۱۳۴۰ به فرمان شاهنشاه ساختمان سد دز و بتون ریزی آن در استان خوزستان آغاز شد. هم چنین شاهنشاه هنگام بازگشت از دزفول پروانه بهره‌برداری از راه اسفالت اندیمشک - اهواز را دادند.

به سبب زادروز والاحضرت همایون ولیعهد ایران در روز ۹ آبان ماه، این روز به نام "روز کودک" نامیده شد. علیاحضرت شهبانو پیامی فرستادند و فرمودند:

فردای میهن ما به دست شما سپرده شده است، تکلیف ما مادران است شما را طوری تربیت کنیم که ایرانی پیشرو و سربلند بسازیم....

درآمد مهر ماه سال ۱۳۴۰ انحصار دخانیات ایران که به خزانه داری کل واریز شد ۳۸۶٬۰۹۹٬۳۷۲ ریال بود که در هم سنجی با همین زمان در سال ۱۳۳۹ بیش از ۳۶٬۹۵۵٬۴۴۰ ریال افزایش داشته است.

ولیعهد ایران یک ساله می‌شود و کتاب ماموریت برای وطنم به فرانسه
روز کودک ۹ آبان ماه
روز کودک ۹ آبان ماه

۹ آبان ماه ۱۳۴۰ پانسد تن از نمایندگان شهرستان‌ها، ایلات، عشایر و سازمان‌های مقاومت ملی برای تهنیت گویی جشن زادروز ولیعهد ایران در کاخ مرمر به پیشگاه شاهنشاه و شهبانو باریافتند. در این آیین شاهنشاه در سخنان خود فرمودند:

...مطئمن هستم که در آینده نزدیک حتی خیلی قبل از اینکه زندگی ما خاتمه پیدا بکند، چنان مملکت آباد و سربلندی ببینیم که غرور و خشنودی در سیمای همه پیدا باشد و مطمئن باشیم که اولاد ما با رفاه و افتخار و سربلندی زندگی خواهند کرد...

در پیشگاه شهبانو جشن روز کودک در تالار فرهنگ برگزار شد.

وزارت دارایی درآمد کل کشور را در مهر ماه ۱۳۴۰ ۳٬۹۵۱٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال گزارش داد که در هم سنجی با سال پیش در همین زمان ۱٬۱۴۸٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال افزایش داشته است.

۱۰ آبان ماه ۱۳۴۰ امیر اسداله علم مدیر عامل بنیاد پهلوی در یک گفتگو با رسانه‌ها آرمان‌ها و شیوه اداره بنیاد پهلوی را روشن ساخت و گفت: شاهنشاه علاقمند هستند کارهای این بنیاد کاملا به دست مردم اداره شود و همه بدانند در اینجا چه می‌گذرد و عواید و مخارج آن چیست و در چه راهی به مصرف می‌رسد.

۱۱ آبان ماه ۱۳۴۰ رییس هیات‌های نمایندگی هموند اوپک که برای شرکت در سومین کنفرانس کشورهای صادر کننده نفت به تهران آمده بودند به پیشگاه شاهنشاه باریافتند.

۱۳ آبان ماه ۱۳۴۰ علی امینی به پیشگاه شاهنشاه باریافت و گزارش کارهای انجام شده شش ماهه دولت و به ویژه اصلاحات ارضی و برکندن رژیم ارباب و رعیتی در ایران را به آگاهی رساند.

هیات دولت پرداخت یک هزار ریال بیشتر برای هر تن گندم به فروشندگان آن را پذیرفت.

۱۵ آبان ماه ۱۳۴۰ ده تن از صاحبان صنایع تهران و ده تن از صاحبان صنایع دیگر شهرهای ایران که هموند اتحادیه صنایع ایران بودند به پیشگاه شاهنشاه باریافتند.

هم چنین کمیته نظامی سازمان پیمان مرکزی دوازدهمین دوره نشست‌های خود را در واشنگتن برگزار کرد.

۱۷ آبان ماه ۱۳۴۰ دادستان ارتش در یک مصاحبه مطبوعاتی به آگاهی همگان رساند که یک شبکه وابسته به حزب توده در اسپهان ردیابی و یافته شد و ۹۲ تن از هموندان آن دستگیر شدند.

۱۸ آبان ماه ۱۳۴۰ کارخانه ۱۴۰۰۰ دوکی مخمل و ریسندگی کاشان وابسته به بخش خصوصی با بودن نخست وزیر علی امینی گشایش یافت. بازده روزانه این کارخانه بیش از ۷۰٬۰۰۰ متر در روز پیش‌بینی شده است.

۲۰ آبان ماه ۱۳۴۰ نشست هیات دولت در پیشگاه شاهنشاه در کاخ مرمر برگزار شد. در این نشست شاهنشاه پس از شنیدن گزارش دولت، دستورهایی درباره مبارزه با فساد، انجام اصلاحات اداری، پیشرفت برنامه‌های کشاورزی و بهبود چگونگی زندگی مردم دادند. ۲۳ آبان ماه فرمان شاهنشاه به دولت داده شد که دولت رسیدگی به امور اداری و استخدامی کشور، نوشتن قانون نوین استخدام، فراهم آوردن نیازهای زندگی و از میان برداشتن نیازمندهای مستخدمین دولت و خانواده آنها، بهبود امور کارگری، دریافت مالیات‌ها، بازنگری در برنامه‌های فرهنگی و ریشه کنی فساد را با تلاش و شتاب هر چه بیشتر به انجام رساند.

۲۳ آبان ماه ۱۳۴۰ در پیشگاه شاهنشاه و علیاحضرت شهبانو کارخانه پشمبافی مقدم گشایش یافت.

۲۴ آبان ماه ۱۳۴۰ باشگاه بولینگ تهران در کوی مکانیر ونک از سوی شاهنشاه گشایش یافت. در این روز چاه شماره یک داریوش که از سوی شرکت نفت ایران - امریکا در نزدیکی خارک کاویده می‌شد به نفت رسید و ۴۰ میلیون دلار هزینه این کار شد.

۲۵ آبان ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه با هواپیما به کرمانشاه پرواز کردند و در آیینی اسناد مالکیت ۶۶ روستا را در "شاه‌آباد غرب " به ۲۴۶۴ خانوار کشاورز که در این زمین‌ها زندگی می‌کردند دادند و به تهران بازگشتند.

۲۷ آبان ماه ۱۳۴۰ اساسنامه انستیتو خواربار و تغذیه ایران دربرگیرنده ۷ فصل و ۲۷ ماده به تصویب هیات وزیران رسید. این انستیتو وابسته به وزارت بهداری و زیر نگر و کنترل وزارت بهداری کار خواهد کرد.

۲۹ آبان ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه از تهران رهسپار اسپهان شدند و پس از بازدید از مهمان سرای شاه عباس، کارخانه قند اسپهان به گنجایش ۱۰۰۰ تن را که با هزینه‌ای برابر ۴۰۰ میلیون ریال برپاشده بود را گشودند. سپس شاهنشاه از شیرخوارگاه و پرورشگاه جمعیت خیریه فرح پهلوی بازدید کردند و سپس رهسپار شیراز شدند. در شیراز شاهنشاه در آیینی ویژه لوله گاز گچساران به شیراز را گشودند. این لوله گاز می‌تواند ۴۰۰ هزار متر مکعب گاز پالایش شده را به استان فارس برساند.

شاهنشاه در این روز پس از بازدید از بخش‌های گوناگون کارخانه سیمان فارس، با پیچاندن شیر ویژه، پروانه بهره‌برداری از لوله گاز این کارخانه را دادند. برای دگرگون کردن دستگاه‌های سوخت نفتی کارخانه به گازسوز نزدیک به ۷ میلیون ریال هزینه شد.

۳۰ آبان ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه کارخانه نوین قند پارس را در "گوار" ۵۷ کیلومتری شیراز گشودند. این کارخانه با سرمایه گذاری "بنیاد پهلوی" و شماری از بازرگانان و کشاورزان و صاحبان صنایع بنیاد شد. گنجایش این کارخانه ۱۰۰۰ تن و هزینه ساختن و راه اندازی آن ۶۰۰ میلیون ریال گزارش شد.

بیمارستان خلیلی شیراز از سوی شاهنشاه گشوده شد. این بیمارستان که از سوی محمدخلیل خلیلی شیرازی وقف شده بود دارای بخش‌های چشم، گوش و حلق و بینی و جراحی دهان و دندان است. بنگاه خیریه بنیاد ایران سرپرستی این بیمارستان را به گردن دارد.

۳ آذر ماه ۱۳۴۰ کارخانه ریسندگی و بافندگی فخر ایران در هشتگرد کرج از سوی نخست وزیر علی امینی گشایش یافت.

۴ آذر ماه ۱۳۴۰ برای فراهم ساختن گوشت مورد نیاز کشور، شورای عالی تهیه و تامین گوشت بنیاد شد.

بر پایه گزارش هیات سرپرستی موقوفات پهلوی، این بنیاد در هجده سازمان اقتصادی دارای سهم است و همه سهام و شراکت‌های بنیاد پهلوی بیش از ۱٬۶۰۳٬۰۰۰ ریال است که به فرمان شاهنشاه همه آن در راه ملت ایران وقف گردید. در سال گذشته این بنیاد بیش از ۹۵٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال درآمد داشته است.

۵ آذر ماه ۱۳۴۰ آیین نامه صادر کردن ضمانت نامه از سوی بانک مرکزی ایران به سود بنگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسه‌های دولتی به تصویب رسید.

۶ آذر ماه ۱۳۴۰ شجاع‌الدین شفا رایزن فرهنگی دربار شاهنشاهی ایران، میهمانی به سرافرازی هانری ماسه ایران‌شناس نامی در کاخ ملل متحد در پاریس برگزار کرد. در این میهمانی هانری ماسه گفت: مهربانی و بزرگواری شاهنشاه ایران بزرگترین سربلندی است که در درازای نیم قرن کارهای فرهنگی از آنِ من شده است.

وزارت فرهنگ به آگاهی رسانید که هیات کند و کاو این وزارتخانه در "تپه مارلیک" در رودبار آرامگاهی را یافته‌اند که از پر از چیزهایی تاریخی و تندیس‌ها می‌باشد که بسیار بیشتر از گنجینه‌هایی است که پیشتر در این تپه به دست آمده بود. این برجای ماندنی‌های پیدا شده به سال‌های ۸۵۰ تا ۹۰۰ میلادی تعلق دارد.

۷ آذر ماه ۱۳۴۰ وزارت دارایی گزارش داد که موسسه انحصار دخانیات ایران در آبان ماه سال جاری ۳۷۵٬۳۶۵٬۱۵۷ ریال درآمد داشته است که در سنجش با سال گذشته در همین ماه ۲۷٬۱۲۵٬۰۶۶ ریال افزایش داشته است.

وزارت بهداری به آگاهی رساند که برنامه ریشه‌کنی مالاریا با پیروزی به پایان رسید. بر پایه این برنامه ۲۵٬۶۹۵ دهکده کشور سمپاشی شد و بیش از ۵ میلیون تن در برابر بیماری مالاریا امان یافتند.

شاهنشاه در کلاس پیکار با بیسوادی نوشتن "جمع" را می‌آموزند
شاهنشاه در میان نوآموزان دختر و پسر
دانشجویان کشاورزی مازندران بر روی زمین‌های آموزشی کشاورزی
دکتر اقبال نخست‌وزیر پروژه آبیاری آذرشهر را می‌گشاید
شاهنشاه سند مالکیت زمین‌ها را به کشاورزان می‌دهند
شهبانو سند مالکیت زمین را به کشاورز زن می‌دهند
شاهنشاه سند مالکیت زمین‌ها را به کشاورزان ترکمن می‌دهند

۸ آذر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه از کلاس مبارزه با بیسوادی دبستان دخترانه فیروزان و دبستان پسرانه شهاب الدوله در تهران بازدید فرمودند. در این بازدید شاهنشاه در یکی از کلاس‌ها چگونگی نوشتن "جمع" را به یکی از نوآموزان آموختند.

هیات وزیران پرداخت ۴۸٬۷۰۰٬۶۶۴ ریال بودجه بیشتر به وزارت کشاورزی را پذیرفت. هم چنین گسترش لوله‌کشی آب شهر تهران در بخشی در غرب تهران و غرب خیابان جیحون به پهنه ده هکتار پذیرفته شد. وزارت دارایی به آگاهی رساند که درآمد سال ۱۳۴۰ اداره کل وصول مالیات تا پایان آبان ماه ۲٬۳۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال بود که در سنجش با سال گذشته همین زمان ۲۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال افزایش داشته است.

۹ آذر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه کارخانه لوله‌سازی آب تهران را در کن گشودند. این کارخانه که برای گسترش لوله‌کشی آب شهر تهران بنیاد شده است سالانه ۱۰۰٬۰۰۰ تن لوله‌های بتونی در سه گونه می‌سازد.

۱۰ آذر ماه ۱۳۴۰ اداره آمار عمومی گزارش داد که در سال ۱۳۳۹ بیش از ۱۸۷٬۰۰۰ خانه، ۴۲۸ مسجد و ۲۴۲ مدرسه در تهران وجود داشته است.

۱۱ آذر ماه ۱۳۴۰ برای هفته کار نیک پیشاهنگی شاهنشاه پیامی فرستادند و فرمودند:

...کودکانی که با تربیت پیشاهنگی رشد می‌کنند، بر اثر تعلیماتی که فکر آنها را بازتر و قضاوتشان را صحیح تر می‌سازد می‌توانند به رفع مخاطرات نایل آیند و نقش خود را در سرزمینی که به آنها تعلق دارد بهتر ایفا کنند و به همین دلیل است که هفتاد و چهار کشور آزاد جهان مردان آینده خود را با تعلیمات پیشاهنگی مجهز می‌سازند...

در این روز شاهنشاه و شهبانو به بیرجند رفتند و کارخانه قند قهستان این شهر را گشودند. گنجایش این کارخانه ۵۰۰ تن چغندرقند در روز است و ۳۰۰ میلیون ریال هزینه ساختن آن شده است.

شاهنشاه و شهبانو از شیرخوارگاه جمعیت خیریه فرح پهلوی در تربت حیدریه بازدید کردند.

۱۲ آذر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه از تاسیسات نظامی و یکان‌های مرکز سپاه شش خاور و تاسیسات جمعیت شیر و خورشید سرخ تربت حیدریه بازدید کردند و سپس پرورشگاه خیریه فرح پهلوی را در این شهرستان گشودند. شهبانو نیز از زایشگاه جمعیت شیر و خورشید سرخ بیرجند بازدید فرمودند.

۱۳ آذر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه و شهبانو با پوشاک پیشاهنگی در آیینی که از سوی پیشاهنگان بیرجند در دهکده حسین آباد برگزار شده بود شرکت کردند. هموندان هیات بنیادگزاران جمعیت کمک به جذامیان در کاخ اختصاصی به پیشگاه شهبانو شرفیاب شدند.

وزارت کشاورزی به آگاهی رساند که از آغاز مهر ماه تا پایان آذر ماه ۲۱٬۰۸۶ تن پنبه به دیگر کشورهای جهان صادر شده است و در سنجش با سال ۱۳۳۹ همین زمان ۲۱٬۷۰۰ تن افزایش داشته است.

۱۵ آدر ماه ۱۳۴۰ برای پژوهش‌های علمی در سرزمین‌های خشک، ۴ میلیون ریال به دانشگاه تهران داده شد.

هیات وزیران برکناری دانشگاه تهران از پرداخت مالیات برای ابزار و ماشین‌های راکتور اتمی دانشگاه تهران را پذیرفت. هم چنین هیات وزیران پذیرفت که از اول دی ماه ۱۳۴۰ اجرای مفاد امتیازنامه چراغ برق تبریز داده شده به تاریخ ۱۳۳۰ هجری قمری به شهرداری تبریز واگذار شود. بر پایه پذیرش هیات دولت فرمانداری کل بنادر و جزایر خلیج فارس آزاد شد و دیگر وابسته به فرمانداری کل استان هفتم نخواهد بود.

کارخانه کبریت سازی سعادت آباد زنجان پس از ۸ سال بسته بودن با ابزار و دستگاه‌های نوین با گنجایش روزانه ۲۵ صندوق ۵۰۰۰ عددی از سوی بخش خصوصی بهره برداری شد.

۱۷ آذر ماه شاهنشاه و شهبانو در برنامه هنرمندان پاکستانی به سود انجمن ملی حمایت کودکان شرکت کردند.

۱۸ آذر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه برای گشایش کارخانه قند هفت تپه رهسپار خوزستان شدند و پس از گشایش آن کارخانه از بخش‌های گوناگون کارخانه بازدیدکردند. گنجایش کارخانه قند هفت تپه سه هزار تن در روز است و بازده آن روزانه ۳۰۰ تن شکر می‌باشد.

۱۹ آذر ماه ۱۳۴۰ شهبانو فرح پهلوی در جشن فارغ‌التحصیلی آموزشگاه بهیاری شرکت فرمودند و گواهینامه دانش‌آموختگان را به آنان دادند.

۲۰ آذر ماه ۱۳۴۰ به سربلندی روز نجات آذربایجان به فرمان شاهنشاه ۳۱ تن از افسران محکوم دادرسی ارتش آزاد شدند. پیوند تلفنی بی سیم کرمان - سبزوار برقرار شد و بهره برداری از آن آغاز گردید.

۲۱ آذر ماه ۱۳۴۰ برای روز آذرآبادگان آیین سان و رژه یکان‌های ارتش در میدان جلالیه در پیشگاه شاهنشاه برگزار شد. هم چنین در شادی بازگرداندن آذربایجان استانی که شوروی و مزدورانش در ایران از کشور مادر جدایش کرده بودند در همه استان‌ها و فرمانداری‌های کل و پادگان‌های نظامی در سراسر کشور آیین ویژه‌ای برپا شد.

۲۴ آذر ماه ۱۳۴۰ علیاحضرت شهبانو برای روز مادر پیامی رادیو و تلویزیونی به مادران ایران فرستادند. روز پسین ۲۵ آذر ماه در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو آیین روز مادر در زایشگاه بنگاه حمایت مادران و نوزادان انجام یافت. در این آیین پربچه‌ترین مادران ایرانی پیشکش‌هایی از دست شاهنشاه دریافت داشتند.

دولت سرمایه‌گذاری یک کمپانی امریکایی برای بنیاد کارخانه داروسازی در ایران با همکاری سرمایه‌گذاران ایرانی را پذیرفت.

شاهنشاه و هیات مرکزی جمعیت شیر و خورشید با والاحضرت شمس ریاست عالیه جمعیت ۱۳۴۰

۲۸ آذر ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه هیات مرکزی جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران را پذیرفتند و پس از شنیدن گزارش کارهای شیر و خورشید سرخ فرمودند:

مطالعه کنید که بعضی از تشکیلات دیگر در راه کمک به شیر و خورشید سرخ چه کارهایی می‌توانند انجام دهند. از جمله سازمان پیشاهنگی و سازمان تربیت بدنی ایران چه کمک‌هایی می‌توانند بکنند. اگر ما بتوانیم این نیروهای جوان و فعال مملکت را برای شرکت در کارهای موسسه‌ای مانند شیر و خورشید سرخ مجهز بکنیم فکر می‌کنم قدم بزرگ و موثری برداشته‌ایم....

۲۹ آذر ماه ۱۳۴۰ هموندان هیات مدیره شرکت نفت پان امریکن (ایپاک) به پیشگاه شاهنشاه باریافتند و گزارش کارهای این شرکت در خلیج فارس را به آگاهی رساندند. بر پایه این گزارش کندن ۴ چاه نفت در فلات قاره به پایان رسید واز چاه نفت داریوش که بهترین چاه خلیج فارس است روزانه ۲۵٬۰۰۰ بشکه نفت خام بیرون کشیده می‌شود.

۳۰ آذر ماه ۱۳۴۰ مرکز اتمی دانشگاه تهران در پیشگاه شاهنشاه گشوده شد.


۱ دی ماه ۱۳۴۰ به شادی یک سدمین سالگرد زادروز رابیندرانات تاگور سخن‌سرا و اندیشمند بزرگ هند، شاهنشاه پیامی فرستادند که در تالار فردوسی دانشگاه تهران خوانده شد. شاهنشاه در این پیام فرمودند:

تجلیل از مردان بزرگ اندیشه و هنر همواره مورد علاقه ملت ما بوده است، زیرا فرهنگ کهنسال ما از آغاز جنبه‌ای جهانی داشته و هر تجلی فروغ معرفت را در هر نقطه از جهان صمیمانه مورد استقبال قرارداده است. از نظر ما متفکرین و نوابغ علم و هنر در هر جا که باشند متعلق به تمام جامعه بشری هستند.

دولت شاهنشاهی ایران برای پدید آوردن پیوندهای دوستانه با کشور تایلند یک دفتر نمایندگی سیاسی در بانکوک دایر کرد.

۲ دی ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه دانشکده عالی فرماندهی و ستاد مشترک را در جای دبیرستان نظام گشودند.

ساختمان کارخانه قند همدان با گنجایش ۶۰۰۰ تن چغندرقند پایان یافت. با به راه انداختن این کارخانه رویهم رفته ۱۵ کارخانه قند در سراسر کشور بنیاد شده است.

رستوران دانشگاه تهران
شاهنشاه و شهبانو بر سر میز ناشتایی
شاهنشاه وارد دفتر کار خود در کاخ مرمر می‌شوند
شاهنشاه پشت میز کار در کاخ مرمر
شاهنشاه معاون وزیر خارجه سوئد را می‌پذیرند
دست‌های مادرانه شهبانو از آغاز بر سر کودکان بی‌سرپرست ایران

در روز ۳ دی ماه ۱۳۴۰ سلف سرویس دانشگاه تهران برای دادن غذای گرم و خوشمزه و ارزان گشایش یافت. در این رستوران هر روز چندگونه خوراک ایرانی با بهای ۱۰ ریال با نوشابه و دسر به دانشجویان داده می‌شد. این رستوران در سال‌های پنجاه جای پراندن و خرد کردن سینی‌ها، بشقاب‌ها، لیوان‌ها و میزها و سندلی‌ها و شعارهای "اتحاد مبارزه پیروزی" بود. دانشجویان کمونیست زیر رهبری کنفدراسیون دانشجویان ایرانی در خارج از کشور و دیگر سرسپردگان استعمار از داخل چون موریانه پایه‌های استقلال ، امنیت، سرافرازی و احترام ملت و کشور ایران را جویدند و سرانجام با پیوند ارتجاع سرخ و سیاه کشور کهن ایران را دو دستی پیشکش روح الله خمینی و دیگر مزدوران استعمار و استعمارگران کردند. [۲۳]

در این روز هم چنین نخستین سمینار سازمان بیمه‌های اجتماعی در وزارت کار گشوده شد.

۵ دی ماه ۱۳۴۰ بنا بر گزارش سخنگوی وزارت دارایی درآمد آذر ماه سال ۱۳۴۰ شرکت دخانیان ایران ۳۶۳٬۵۵۵٬۲۳۳ ریال بود که در سنجش با ماه آذر ۱۳۳۹ بیش از ۱۸٬۴۸۶٬۴۱۴ ریال افزایش داشت.

۶ دی ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه از لابراتوار دارویی دکتر عبیدی در جاده قدیم شمیران بازدید کردند و درباره فرآورده‌های داروهایی بهتر از سوی بخش خصوصی دستورهایی دادند.

کنسرسیوم نفت در تهران به آگاهی رساند که درآمد نفت ایران از فروش نفت در پایان سال ۱۹۶۱ مسیحی ۱۰۹ میلیون لیره بوده است.

درمانگاه سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی در سلطانیه زنجان گشایش یافت. این درمانگاه همانند دیگر درمانگاه‌های سازمان شاهنشاهی بیماران رایگان درمان می‌کند و داروی رایگان به آنها می‌دهد.[۲۴]

۹ دی ماه ۱۳۴۰ نشست هیات سرپرستی بنیاد پهلوی در ساختمان بنیاد با بودن علی امینی نخست وزیر و امیر اسداله علم سرپرست و نایب التولیه موقوفات بنیاد پهلوی به آگاهی هیات سرپرستی رسانید که شاهنشاه دستور داده‌اند ۸۲٬۰۳۴٬۱۵۹ ریال دیگر از دارایی شخصی شاهنشاه به بنیاد پهلوی پرداخته شود.

سخنگوی سازمان برنامه گزارش داد که از آغاز فروردین ماه تا پایان آذر ماه سال ۱۳۴۰ بیش از ۹۷۳ دستگاه تراکتور و کمباین و ۱۳۵۴ دستگاه‌های نوین کشاورزی از راه کمک‌های بنگاه توسعه ماشین‌های کشاورزی به کشاورزان سراسر کشور داده شده است.

۱۰ دی ماه ۱۳۴۰ ذوالفقار علی بوتو وزیر منابع سوخت پاکستان که برای رایزنی با بلندپایگان ایران برای ساختن نفتکش‌های ایران و پاکستان به تهران آمده بود، به پیشگاه شاهنشاه باریافت.

روزنامه نیویورک ژورنال امریکن گفتگوی خبرنگار خود را با شاهنشاه با فرنام " اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران ایران نوینی می‌سازند" به چاپ رساند. لئو مانسکی خبرنگار سیاسی این روزنامه نوشت: پیشوای برجسته‌ای که ملت ایران را رهبری می‌کند، شاهنشاهی است که جهان با کارهای دلیرانه او آشنایی دیرین دارد.

۱۲ دی ماه ۱۳۴۰ پیوند تلفنی میان اسپهان و مشهد در آیینی با بودن استاندار اسپهان برقرار شد. در این روز با بنیاد سفارت ایران در کویت و پشتیبانی کشور شاهنشاهی ایران از حقوق کویت پیوندهای دو کشور آغازین نوین یافت.

۱۳ دی ماه ۱۳۴۰ برنامه عمرانی سوم کشور در پیشگاه شاهنشاه در سازمان برنامه بررسی شد. در این نشست شاهنشاه در بیاناتی فرمودند:

...تا زمانی که در دنیا اطمینان قطعی به حفظ صلح حاصل نشود و خلع سلاح انجام نیابد، متاسفانه ما ناچاریم که مخارج نظامی خود را بیافزاییم....

۱۴ دی ماه ۱۳۴۰ شرکت ملی نفت ایران به آگاهی رساند که نفت خام پالایش شده در پالایشگاه‌های داخلی در سال ۱۹۵۶ برابر با ۱۳۳۵ از ۱۲٬۷۳۶٬۰۰۰ متر مکعب به ۱۷٬۲۵۹٬۰۰۰ متر مکعب در سال ۱۳۴۰ افزایش یافته است. هم چنین شرکت ملی نفت ایران گزارش داد که در سال ۱۹۱۹ نزدیک به ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ بشکه تولید نفت خام ایران بوده است و در سال ۱۳۴۰ به ۴۳۹٬۰۰۰٬۰۰۰ بشکه رسید و درآمد نفت در سال ۱۹۱۹ برابر با ۵ میلیون لیره بوده است که در ۱۳۴۰ به ۱۰۴ میلیون لیره افزایش یافته است.

۱۶ دی ماه ۱۳۴۰ وابسته‌های مطبوعاتی ایران در کشورهای دیگر را که برای شرکت در یک سمینار به تهران آمده بودند به همراهی آقای معینیان معاون نخست وزیر و سرپرست اداره کل انتشارات و رادیو به پیشگاه شاهنشاه باریافتند. شاهنشاه فرمودند:

...در داخل مملکت باید صدای رادیو را به گوش همه مردم برسانیم و در کشورهای همسایه و ممالک اروپا نیز ایرانیان مقیم آن کشورها باید مرتبا از اخبار کشور با اطلاع باشند و این کاری که شما شروع کرده‌اید شالوده کارهایی است که باید بعدا انجام دهید. با این حال شما ثابت کردید که چطور یک فرد به تنهایی می‌تواند با علاقه و ایمان و فداکاری به مملکتش خدمت کند و این روحیه در آینده در دستگاه تبلیغات با توسعه‌ای که انشاالله پیدا خواهد کرد نباید از بین برود.

۱۷ دی ماه ۱۳۴۰ جشن کشف حجاب زنان ایران در تالار فرهنگ در پیشگاه علیاحضرت شهبانو برگزار شد. در آیین ویژه‌ای که در آرامگاه رضا شاه بزرگ برپا شد، زنان ایران با نهادن تاج گل‌های باشکوه به بنیادگزار آزادی زنان ارج نهادند.

نخست وزیر در سخنانی در اتحادیه بازرگانان و پیشه‌وران گفت: اصلاحات ارضی و الغای رژیم ارباب و رعیتی نباید موجب وحشت عده‌ای از مالکان بشود. در کشورهای دیگر جهان اصلاحات ارضی با انقلاب انجام شده است، به این جهت ما می‌گوییم تا وقت باقی است بیایید تا این کار با نظر خودتان انجام شود. قانون اصلاحات ارضی که اندازه مالکیت‌ها را به یک ده شش دانگ پایین می‌آورد تصویب شد و برای توشیح به پیشگاه شاهنشاه فرستاده شد. ۲۱ دی ماه نخست وزیر در یک گفتگو با خبرنگاران داخلی و خارجی در کاخ نخست وزیری گفت: اقدام دولت در تصویب قانون اصلاحات ارضی که به دستور و رهنمودهای شاهنشاه انجام یافت مهمترین گامی است که دولت در راه عدالت اجتماعی برداشته است. لایحه اصلاحات ارضی در حقیقت یک انقلاب بدون خونریزی است که مقدمه اصلاحات دیگر خواهد بود.

۱۸ دی ماه ۱۳۴۰ وزارت کشاورزی گزارش داد که در سه ماه گذشته ۳۴٬۲۶۹ تن پنبه به کشورهای خارج صادر گردید. سخنگوی وزارت بهداری به آگاهی رساند که در یک ماه گذشته ۱۸۲٬۲۱۰ در تهران آزمایش و به بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ تن واکسن بیماری سل زده شد.

۲۳ دی ماه ۱۳۴۰ هموندان فرهنگستان ایران از سوی هیات وزیران برگزیده شدند.

۲۴ دی ماه ۱۳۴۰ بنا بر تصویب نامه هیات وزیران بخش ممسنی از شهرستان کازرون جداشد و به شهرستان دگرگون گردید.

۲۷ دی ماه ۱۳۴۰ قرارداد خرید شانزده دستگاه لکوموتیو دیزل و قطعه‌های یدکی آنها از کارخانه جنرال موتورز امریکا از سوی هیات دولت پذیرفته شد. برای نگاهبانی از منابع طبیعی و گسترش جنگل‌های کشور شورایی به نام "شورای عالی جنگل" بنیاد شد.

۲۸ دی ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه و شهبانو از نمایشگاه برجای ماندنی‌های هنری آذربایجان که در نزدیکی تالار فرهنگ برگزار شده بود دیدن کردند. در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو "اپرای دون پاسکوال" در تالار فرهنگ اجرا شد. این برنامه برای نخستین بار در ایران با هنرمندان ایرانی هنرهای زیبای کشور و ارکستر سنفونیک تهران اجرا شد. برای گسترش هنر و برانگیزاندن هنرمندان و زنده کردن هنرهای ملی هیات وزیران پذیرفت که هنرهای زیبای کشور با بودجه ویژه شده زیر سرپرستی نخست وزیر قرارگیرد و رییس هنرهای زیبای کشور با سمت معاون نخست وزیر به کارهای هنری کشور بپردازد.

۳۰ دی ماه ۱۳۴۰ روزنامه واشنگتن پست در سرنوشتار خود پیرامون برنامه اصلاحات ارضی ایران به بررسی آن پرداخت و اصلاحات ارضی ایران را ستود . نوشت: اجرای اصلاحات ارضی به فرمان شاهنشاه یکی از پیشرفت‌های بزرگ کشور ایران و سرآغاز دگرگونی‌های اجتماعی مهمی است که در این کشور تاریخی انجام می‌یابد.

از سوی دولت به همه دفترهای اسناد رسمی دستور داده شد که از انجام هرگونه معامله در جا به جایی املاک و اراضی که قانون اصلاحات ارضی آن‌ها را دربر می‌گیرد، خودداری کنند. هیات دولت برای گسترش هواپیمایی ایران در داخل و خارج کشور بنیاد نهادن شرکت هواپیمایی ملی ایران را پذیرفت.

شهبانو در بازدید از کلوب ورزشی دانشگاه تهران
برنامه پرهوادار بیست سوالی
رادیو ایران با مدرنترین دستگاه تله‌تایپ خبر می‌گیرد
برنامه گلها با بانو دلکش
ثابت پاسال نخستین تلویزیون در ایران را می‌گشاید
پخش دست‌افشانی فولکلور از تلویزیون
در بزرگداشت پرستاران، روز ۵ اسفند ماه روز پرستار نامیده شد
شاهنشاه، اقبال نخست‌وزیر، محسن صدر رییس مجلس سنا
شاهنشاه دوره سوم مجلس سنا را می‌گشایند ۱۳۳۹
شاهنشاه با بهترین امیدها دختران و پسران دیپلمه راهی بهترین دانشگاه‌های امریکا و اروپا را در کاخ نیاوران می‌پذیرند
شاهنشاه کارخانه ارج را می‌گشایند مهندس سیروس ارجمند کارخانه فلزات را نشان می‌دهد

۱ بهمن ماه ۱۳۴۰ به سبب شوراندن گروهی از مزدوران بیگانه و گروهی از دشمنان اصلاحات ارضی تظاهراتی در دانشگاه تهران انجام شد. تظاهرکنندگان در برابر در ورودی دانشگاه به سوی مردم و پلیس سنگ و آجر پرتاب کردند و شیشه بسیاری از خودروها و فروشگاه‌ها را شکستند. سرانجام پلیس توانست بلوا راه اندازها را دستگیر کند. از سوی شهربانی کل کشور آگاهی نامه درباره کشته شدن یک دانش آموز به چاپ رسید که در آن یادآور شده بود که آشوبگران پس از شکست در رویداد دانشگاه در برابر یکی از دبیرستان‌ها تظاهرات کردند و برای بوجود آوردن تنش و ناآرامی یک دانش آموز را با شلیک گلوله کشتند تا وانمود کنند که این کار پلیس بوده است. این روش همواره از سوی سرسپردگان استعمار کمونیست‌ها و جبهه ملی و چریک فدایی و مجاهدین در آشوب‌های دیگر که در ایران برپا کردند بکار برده شد.

نخست وزیر در برابر انبوه مردم که برای زادروز امام دوازدهم گرد آمده بودند گفت: مالکان بزرگ نمی‌خواهند توجه کنند که اکنون همه چیز در دنیا عوض شده است. عده‌ای از آنها برای اخلال در کار اصلاحات ارضی به تحریک در دانشگاه و مدارس پرداخته و گروهی را وادار کرده‌اند که با آجر و سنگ به مردم و ماموران انتظامی حمله کنند. در هیچ نقطه دنیا چنین آزادی که عده‌ای بیایند و با سنگ و چوب به مردم بیگناه و ماموران پلیس که حافظ نظم و قانون هستند حمله کنند و شیشه اتومبیل‌ها و مغازه‌ها را بشکنند مورد قیول نیست

۲ بهمن ماه ۱۳۴۰ چاه نفت شمار دو "سیروس" که از دیروز ۱ بهمن ماه از کنترل بیرون آمده بود مهار شد. این چاه در ۶۰ کیلومتری شمال غربی جزیره خارک از روی سکوی شناور کنده می‌شد در ژرفای ۳۰۰۰ متری پس از برخورد با نفت و گاز با فشار فوران نموده و از کنترل بیرون آمد.

اداره ثبت شرکت‌ها به آگاهی رساند که در دی ماه گذشته ۲۵ شرکت گوناگون به ثبت رسیده که بزرگترین آن شرکت سهامی انبارهای عمومی با سرمایه ۵۰ میلیون ریال بود.

۴ بهمن ماه ۱۳۴۰ حسن ارسنجانی وزیر کشاورزی به پیشگاه شاهنشاه باریافت و گزارش کارهایی که روزهای گذشته برای اجرای قانون اصلاحات ارضی انجام یافته بود را به آگاهی شاهنشاه رساند. شاهنشاه برای انجام یافتن قانون اصلاحات ارضی به روش بهتر و کارآتر دستوراتی دادند. بر پایه قانون اصلاحات ارضی آغازین گام‌های تقسیم زمین‌های روستای "ورجوی" در مراغه که به جمشید اسفندیاری تعلق داشت، فراهم گردید. برای این کار نمایندگان اصلاحات ارضی رهسپار مراغه شدند. در این روز هیات دولت فروش ۱٬۶۲۹٬۶۶۷ هکتار زمین در آبادان به شرکت ملی نفت ایران از قرار متری ۱۰ ریال برای خانه سازی کارکنان صنعت نفت را پذیرفت.

۵ بهمن ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه کارخانه‌های خرم را گشودند و از بخش‌های گوناگون کارخانه بازدید فرمودند.

روزنامه کریسچن ساینس مونیتور چاپ امریکا در نوشتاری با فرنام "یک مالک - یک دهکده" نوشت: شاهنشاه ایران اجرای یک رشته اصلاحات گسترده اراضی را در این کشور به عهده گرفته‌اند که نه تنها باید از سوی کشورهای خاورمیان مورد توجه قرارگیرد، بلکه باید برای اشراف و مالکان اراضی در امریکای لاتین و جنوب شرقی آسیا نیز سرمشقی باشد. شاهنشاه ایران در چند سال پیش به شیوه شایسته‌ای این کار را رهبری کردند و تقسیم هزار دهکده متعلق به خانواده خود را میان روستاییان آن دهات آغاز نمودند. اکنون نیز قانونی تصویب شده است که بر پایه آن املاک زمیندارانی که بیش از یک دهکده دارند میان روستاییان بخش خواهد شد. زمین‌ها و املاکی از اشغال مالکان بیرون می‌آید با پرداخت بندی بلند مدت به دهقانان فروخته می‌شود و دولت نیز بهای این املاک را به مالکان پیشین آنها می‌پردازد.

دولت شاهنشاهی ایران به سبب دست اندازی (دخالت) ماموران سفارت شوروی در تظاهرات و آشوب‌های گذشته رسما به دولت شوروی اعتراض کرد. در یادداشتی که به از سوی وزارت امور خارجه به پکوف سفیر شوروی در تهران فرستاده شد، دولت شاهنشاهی ایران دولت شوروی را متهم به شرکت در ساخت و پاخت و نیرنگ بازی علیه دولت ایران و برانگیزاندن دانشجویان کرد.

نمایشگاه کاشی سازی ایران در کاخ سفید گشایش یافت. در این نمایشگاه در ۶ سال گذشته ۱۰۰ گونه خاک کشور در سه هزار گونه لعاب رنگارنگ مورد آزمایش قرارگرفت.

۶ بهمن ماه ۱۳۴۰ سدریک فاستر گزارشگر رادیو تلویزیون امریکا قانون اصلاحات ارضی ایران را برای میلیون‌ها تن امریکایی روشن کرد و گفت که برنامه اصلاحات ارضی که اکنون دولت اعلیحضرت شاهنشاه ایران با اراده استوار آن را به انجام می‌رسانند، زمینهای بزرگ را میان کشاورزان بخش خواهد کرد و این برنامه‌ای است که شاهنشاه ایران از سال‌ها پیش در اجرای آن کوشیده‌اند.

تیمور بختیار که چندی پیش از این ایران به رم رفته بود، آشکارا دشمنی خویش را با اصلاحات ارضی ابراز داشت و به زبان آورد (اعتراف) که در تظاهرات ضد دولتی در ایران همکاری داشته و دسته بندی مالکان بزرگ و دشمنان اصلاحات ارضی از سوی او رهنمون می شده است. تیمور هم چنین ابراز داشت که دشمنی‌های خود با این گونه برنامه‌ها پیگیری خواهد کرد.

۷ بهمن ماه ۱۳۴۰ نخست وزیر در دیدار با هموندان شورای عالی انجمن‌های محلی گفت: مخالفان اصلاحات ارضی که مخالف پیشرفت مملکت هستند می‌خواستند دولت تازه‌ای تشکیل دهند و برنامه اصلاحات را معوق بگذارند. اسامی اعضای کابینه آنها در اختیار من است. آنها قراربود روز بعد از حوادث دانشگاه شروع به کار کنند، ولی معلوم نیست آنها چگونه می‌خواستند بدون نظر شاهنشاه و نظر رهبر عالی قدر مملکت حکومت تشکیل بدهند.

موافقتنامه همکاری دولت شاهنشاهی ایران و دولت فرانسه برای کمک‌های فنی به دانشکده کشاورزی تبریز از سوی نمایندگان دو کشور دستینه شد. دولت فرانسه سه سال بود که غیررسمی با این دانشکده همکاری می‌کرد.

۸ بهمن ماه ۱۳۴۰ روزنامه "سان دیاگو یونیون" مصاحبه رابرت جیمز مدیر سرویس خبری خود را با شاهنشاه ایران به چاپ رسانید و نوشت که شاهنشاه درباره ارزش و اهمیت ایران برای جهان آزاد فرمودند:

سقوط ایران به دامان کمونیزم به وحدت دنیای آزاد، از خاورمیانه گرفته تا مرکز افریقا و آسیای جنوب شرقی لطمه وارد خواهد ساخت، حتی گرایش ایران به گروه کشورهای بی طرف نتایج غیرقابل تصوری در برخواهد داشت. ...آرزو دارم که در مدت یک نسل مردم این کشور دارای زندگی عالی نظیر اروپاییان باشند و انتظار دارم که جمعیت ما در مدت بیست سال به چهل میلیون نفر برسد. در این صورت می‌توانید فکر کنید که ارزش ایران پس از رسیدن به هدف‌ها تا چه حد برای غرب ریاد خواهد بود.

در همین روز علیاحضرت شهبانو ریاست عالیه جمعیت کمک به جذامیان در پیامی که به مناسبت روز بین المللی جذام فرستاند فرمودند:[۲۵]

امروز که روز بین المللی جذام در همه دنیا شناخته شده، من از شما برادران و خواهران خود انتظار دارم که دست عطوفت به سوی این محرومین دراز نمایید چون آنها به کمک شما نیازمندند. انجمن کمک به جذامیان نیز در این راه مقدس از هیچگونه صرف وقت و فداکاری کوتاهی نخواهد کرد. علیاحضرت شهبانو از درمانگاه مبارزه با بیماری جذام بازدید کردند.

نخست وزیر علی امینی در گردهم آیی کارمندان غیررسمی دولت در کاخ نخست وزیری گفت: برنامه‌های اصلاحی که این دولت تنظیم کرده، به تصویب شاهنشاه رسید و معظم‌له نه فقط آنها را تایید فرمودند، بلکه دو ماه قبل طی فرمانی اجرای سریع مواد مشخصی از آن برنامه را به دولت تاکید فرموده‌اند. کشور ما قطع نظر از اصلاحات ارضی، محتاج به یک سلسله اصلاحات اساسی دیگر است که یکی از آنها اصلاح تشکیلات اداری مملکت است.

ناصر ذوالفقاری وزیر مشاور به آگاهی رساند که چون مخالفان اصلاحات مملکت اخباری به دروغ انتشار داده و شایع کرده‌اند که بین وزرا در مورد قانون اصلاحات ارضی اختلافاتی وجود دارد بدین وسیله اعلام می‌شود که کلیه وزرا با اجرای قانون اصلاحات ارضی متفقا موافقت دارند.

۹ بهمن ماه ۱۳۴۰ فستیوال باله و دست افشانی‌های محلی در پیشگاه شهبانو در تالار فرهنگ گشایش یافت.

قرارداد خرید ۱۰۰٬۰۰۰ تن گندم از امریکا میان دولت شاهنشاهی ایران و دولت امریکا در تهران دستینه شد.

۱۰ بهمن ماه ۱۳۴۰ در پیشگاه شاهنشاه آیین دادن سردوشی به دانشجویان دانشکده افسری، دانشکده افسری شهربانی، دوره افسری جز دانشگاه نظامی، دوره لیسانسیه‌های وظیفه و آموزشگاه افسری جز نیروی هوایی در دانشکده افسری برگزار شد. در این روز پل هوفمن رییس صندوق اعتبارات امریکا که برای دستینه کردن قرارداد با وزارت کار در مورد آموزش و تربیت کادر فنی و مربی به تهران آمده بود به پیشگاه شاهنشاه باریافت و گزارش خود را به آگاهی رسانید.

۱۱ بهمن ماه ۱۳۴۰ برنامه اجرایی بنیاد مرکزهای حرفه‌ای برای آموزش و آموزش پایانی مربیان و استادکاران و سرکارگران میان وزارت کار و صندوق اعتبارات بین المللی کار دستینه شد.

سرنوشتارهای برنامه عمرانی سوم که از نیمه دوم سال ۱۳۴۱ اجرا خواهد شد به تصویب هیات وزیران رسید. درازای برنامه عمرانی سوم به جای ۷ سال، ۵ سال و نیم خواهد بود و یکی از آرمان‌های آن افزایش ۶٪ درآمد ملی در سال است. برنامه عمرانی سوم یک برنامه رسا (جامع) بشمار می‌رود که از ۳۴۸٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال هزینه پیش بینی شده ۵۴٫۶٪ آن از سرمایه‌گذاری عمومی و ۴۵٫۴٪ آن سرمایه گذاری خصوصی خواهد بود. برنامه عمرانی سوم بیشتر بر پروژه‌های کوچک و کوتاه زمان و زودرس برتری می‌دهد در جایی که برنامه عمرانی دوم به پروژه‌های بزرگ برتری می‌داد.

مجله اکونومیست چاپ لندن در نوشتاری با فرنام "رویداد نامیمون" نوشت:

دولت ایران در رویدادها و توطئه‌های ضد ملی اخیر که در آن کشور رخ داد پیروز شد. در آشوبگری‌های دانشجویی که هفته گذشته در تهران روی داد مالکان بزرگ یعنی قاجاریان و اسلامیون به راه اندازان آن شناخته شدند. [۲۶]

۱۳ بهمن ماه ۱۳۴۰ شمار کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ صنعتی شهرها که در ۵ سال پیش به ۶۹۴ کارخانه رسیده بود در سال ۱۳۴۰ به ۱۱۹۱ کارخانه رسید و کارگاه‌های کوچک نیز در همین زمان از ۱۵۴۰ به ۷۳۲۹ کارگاه افزایش یافت.

۱۴ بهمن ماه ۱۳۴۰ پیوند تلفنی بی سیم میان اسپهان و سبزوار برقرار شد و بهره‌برداری از آن آغاز گردید. وزارت کشور پیشنهاد کرد که بنگاه کل برق ۱۶ کیلومتر کابل کشی خیابان پهلوی میان تهران - شمیران را بر پایه دیدگاه شورای عالی برق اجرا نماید که از تصویب دولت گذشت.

۱۴ بهمن ماه ۱۳۴۰ هیات وزیران استخدام ۲۰۰ تن از دانش آموختگان کشاورزی برای اجرای قانون اصلاحات ارضی را پذیرفت.

۱۵ بهمن ماه ۱۳۴۰ دکتر فرهاد رییس دانشگاه تهران و علی اکبر سیاسی رییس دانشکده ادبیات به پیشگاه شاهنشاه باریافتند و گزارشی از وضع دانشگاه تهران دادند. در سراسر کشور در این روز آیین شکرگزاری و نیایش برگزار شد روزی که حزب توده کشتن شاهنشاه ایران را برنامه ریزی کرد و با شلیک ۵ گلوله ناصر فخرآرایی فرستاده حزب خائن توده به جان شاهنشاه محمدرضا شاه پهلوی در برابر دانشکده ادبیات دانشگاه تهران سوقصد کرد. هم چنین به شکرانه تندرستی شاهنشاه از سوی ارتش شاهنشاهی در باشگاه افسران آیین نیایش برگزار شد.

در این روز ۱۵ بهمن ماه روز بنیاد نهادن و استقلال دانشگاه تهران هموندان شورای دانشگاه تاج گل‌های بسیار زیبایی در ستایش از خدمات اعلیحضرت رضا شاه بزرگ بر آرامگاه بنیادگزار ایران نوین در شهر ری نهادند.[۲۷] [۲۸]

۱۷ بهمن ماه ۱۳۴۰ هفته نامه سندی اکسپرس چاپ لندن نوشتاری با فرنام "شاهنشاه با وجود دشواری‌ها پیش می‌روند" را به چاپ رساند که در آن به آشوبگری و نیرنگ‌های مالکان بزرگ ایران و تقسیم املاک و برنامه‌های اصلاحی دیگر اشاره کرد و یادآور شد که شاهنشاه با اراده‌ای استوار برآنند که برنامه اصلاحات مملکت را گسترده و همه سویه دنبال نمایند و همه دشواری‌ها و بازدارنده‌ها در این راه را از میان بردارند.

۱۷ بهمن ماه ۱۳۴۰ هفت تن از نمایندگان بانک جهانی که به تهران آمده بودند در کاخ نخست وزیری با علی امینی نخست وزیر درباره برنامه عمرانی سوم ایران به گفتگو پرداختند.

۱۸ بهمن ماه ۱۳۴۰ وزارت صنایع و معادن به آگاهی رساند که درآمد دولت از بهره مالکانه معادن که ۶ سال پیش ۱۹ میلیون ریال بود به ۳۹ میلیون ریال افزایش یافت.

۱۹ بهمن ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه از شرکت واحد اتوبوسرانی در تعمیرگاه شماره ۵ نارمک دیدن کردند و درباره ساختن خانه برای کارگان و کارکنان شرکت واحد و فراهم کردن رفاه مردم پایتخت با افزایش شمار اتوبوس‌های شرکت واحد دستوراتی دادند.

۲۰ بهمن ماه ۱۳۴۰ چستر پاولز مشاور پرزیدنت امریکا وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد به خبرنگاران گفت: برنامه اصلاحات ارضی شاهنشاه واکنش بسیار نیکویی در دیدارگاه‌ها و نشست‌های بین المللی از جمله در واشنگتن داشته است. دولت ایران با تقسیم اراضی میان کشاورزان دست به کاری بس شهامت‌آمیز زده است.

۲۱ بهمن ماه هیات وزیران برای گسترش و سرپرستی در امر جهانگردی و واکشیدن جهانگردان از سراسر جهان به سوی ایران پذیرفت که شورایی به نام شورای عالی جهانگردی در وزارت کشور بنیاد شود. هم چنین با بنیاد سازمان مستقل عمران مراغه موافقت شد.

۲۲ بهمن ماه ۱۳۴۰ نمایشگاه قالی‌های بافته شده در کارگاه‌های قالی بافی هنرهای زیبای کشور و هنرهای زیبای اسپهان در تالار وزارت دارایی گشایش یافت. شمار کارخانه‌ها و کارگاه‌های کشور در زمینه کشاورزی، تولید برق و صنایع در سال ۱۳۳۵ خورشیدی ۲۴۷۳ کارگاه بود و در سال ۱۳۴۰ به ۸۹۵۹ کارخانه و کارگاه رسید.

۲۴ بهمن ماه ۱۳۴۰ روزنامه "دان" چاپ کراچی در شماره کنونی خود درباره برنامه اصلاحات ارضی ایران را مورد گفت و گو قرارداد و نوشت که شاهنشاه ایران نخستین رهبر جهان هستند که در تقسیم اراضی میان روستاییان پیشقدم شده‌اند. شاهنشاه ایران با کارهای سازنده خود به سود طبقه زحمتکش سطح زندگی ۸۰٪ مردم ایران را بالا برده‌اند. در این روز نخستین کلنگ ساختمان تلفن ۲۰٬۰۰۰ شماره‌ای شمال غرب تهران بر زمین زده شد.

۲۵ بهمن ماه فرندلی سردبیر روزنامه واشنگتن پست به پیشگاه شاهنشاه باریافت و درباره چگونگی وضع ایران و جهان با شاهنشاه مصاحبه کرد.

۲۶ بهمن ماه بیمارستان شماره ۱۰ سازمان بیمه‌های اجتماعی در خیابان شاهرضا در آیین باشکوهی گشایش یافت.

۲۷ بهمن ماه ۱۳۴۰ نمایشگاه ۷۰۰۰ سال هنر ایران با پیام شاهنشاه از سوی هاینریش لوبکه پرزیدنت آلمان غربی در تهران گشایش یافت. شاهنشاه در پیام خود فرمودند:

تمدن و فرهنگ ما برای مردم آلمان ناشناخته نیست، زیرا سالیان دراز است که دانشمندان و ایران شناسان و سخنوران آلمان کوشش‌های ارزشمندی در راه انجام داده‌اند و گزافه گویی نیست اگر گفته شود که مقام آلمان در ایران شناسی میان همه ملل گیتی در رده نخست قراردارد.

۲۸ بهمن ماه ۱۳۴۰ درهای انستیتو تکنولوژی، پلی تکنیک تهران و دانشکده بازرگانی که به سبب آشوبگری‌های دانشجویان سرسپرده بسته شده بود، دوباره گشوده شد. دولت پرداخت ۱۵۷٬۴۰۰٬۰۰۰ ریال از درآمد عمومی سال ۱۳۴۰ به سازمان چای را پذیرفت. هیات وزیران تصویب کرد که ۲ میلیارد ریال از بودجه سال آینده کشور برای اجرای مفاد ماده ۲۷ قانون اصلاحات ارضی به بانک کشاورزی ایران داده شود. هم چنین هیات وزیران دریافت ۲۰ میلیون دلار وام از صندوق وام‌های عمرانی امریکا را پذیرفت. این قرارداد روز ۱ اسفند ماه در سازمان برنامه از سوی نمایندگان ایران و امریکا دستینه شد.

کارخانه لوازم خانگی ارج
تانکر ۳۵۰۰۰ تنی محمدرضا شاه وارد آب‌های ایران می‌شود
شاهنشاه کارخانه داروسازی تولیددارو را می‌گشایند فروردین ۱۳۳۷
شاهنشاه پل پیوند دهنده خرمشهر به آبادان را می‌گشایند اسفند ۱۳۳۸
شاهنشاه بر روی پل از خرمشهر تا آبادان را پیمودند

۱ اسفند ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه و شهبانو به آبعلی رفتند. مسابقه‌های اسکی کارگران در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو در پیست اسکی آبعلی برگزار شد و شاهنشاه جایزه قهرمانان را به آنها دادند و روز ۴ اسفند ماه به تهران بازگشتند.

۱ اسفند ماه ۱۳۴۰ قرارداد دریافت ۲۰ میلیون دلار وام از دولت امریکا در سازمان برنامه از سوی نمایندگان ایران و امریکا دستینه شد.

۴ اسفند ماه ۱۳۴۰ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد دولت ایران و گروهی از کشورهای آسیایی و افریقایی و اروپای شرقی با وجود مخالفت انگلستان در قطعنامه‌ای پیشنهاد کردند که سازمان ملل متحد هیاتی را برای رسیدگی به تبعیض نژادی و تجاوزهای دولت رودزیای جنوبی به آن کشور بفرستد.

گفتگوهای هیات اقتصادی دولت شاهنشاهی ایران با سران آلمان غربی پایان یافت و اعلامیه مشترکی در این باره به چاپ رسید. بر پایه این اعلامیه دولت آلمان فدرال ۲۰۰ میلیون مارک به دولت ایران برای اجرای برنامه عمرانی سوم وام داد.

۵ اسفند ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه و شهبانو به حصارک تشریف فرما شدند و از موسسه سرم سازی رازی و بخش‌های گوناگون آن بازدید فرمودند.

۵ اسفند ماه ۱۳۴۰ برای بزرگداشت پرستاران، والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی در پیامی روز پنجم اسفند ماه روز سپندارمذ فرشته نیکی را روز پرستار خواندند.

۵ اسفند ماه ۱۳۴۰ اداره کل انتشارات و رادیو ۶٬۳۴۹٬۰۰۰ ریال برای خرید یک دستگاه فرستنده سیار ویژه ساخت. هیات وزیران سرمایه گذاری دو شرکت خارجی برای ساختن کارخانه لامپ سازی را پذیرفت.

۵ اسفند ماه ۱۳۴۰ شرکت هواپیمایی ملی ایران بنیاد و سرلشکر علی محمد خادمی به مدیریت عامل هواپیمایی برگزیده شد.

۶ اسفند ماه ۱۳۴۰ ارزش داد و ستدهای خارجی کشور که در سال ۱۳۳۵ بیش از ۲۰۱٬۱۹۱٬۵۴۶ ریال بود در سال ۱۳۴۰ به ۴۰۱۵۰۴٬۴۸۳ ریال رسید.

۷ اسفند ماه ۱۳۴۰ درمانگاه نوین ضیاآباد قزوین که از سوی سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی[۲۹] بنیاد و ساخته شده بود گشایش یافت و کار خود را آغاز کرد. بر پایه ماده ۱۲ آیین نامه اجرای قانون معاملات ارزی کشور به آگاهی همه بانک‌ها و وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و بنگاه‌های وابسته به دولت رسانده شد که پیش از بستن هر گونه قرارداد که متضمن تعهد، پرداخت ارز برای خرید کالا و انجام خدمات باشد باید پیشتر همداستانی و پذیرش اداره نظارت ارز بانک مرکزی ایران را به دست آورند.

۸ اسفند ماه ۱۳۴۰ کمیته سیاسی سازمان پیمان مرکزی (سنتو) در واشنگتن برگزار شد و رییس شورای طرح‌های سیاسی وزارت امور خارجه امریکا اظهار داشت که دولت امریکا برآن است که برای نگاهبانی صلح وامنیت در خاورمیانه، پیمان سنتو را نیرومندتر سازد.

۱۰ اسفند ماه ۱۳۴۰ با پیوند تلفنی کاریر میان شهرهای خوی - مرند و مرند - تبریز، تلفن کردن میان شهر مرند و همه مرکزهای تلفنی کشور برقرار شد. در این روز اصلاحیه لایحه اصلاحات ارضی مصوب ۱۹ دی ماه سال ۱۳۴۰ درباره املاک مالکانی که کمتر از حدنصاب قانونی است و آن مالکان آماده به واگذاری املاک خود به دولت هستند، به تصویب هیات وزیران رسید.

۱۱ اسفند ماه ۱۳۴۰ بانک مرکزی ایران به آگاهی رساند که شمار بانک‌های کشور تا سال ۱۳۲۰ به ۸ بانک می‌رسید و از آن زمان تاکنون شمار بانک‌ها در ایران به ۲۷ بانک رسیده است.

۱۲ اسفند ماه ۱۳۴۰ به فرمان شاهنشاه سازمان تندرستی جوانان و تربیت بدنی ایران به سازمان تربیت بدنی و تفریحات سالم دگرگون شد.

روزنامه دیلی تلگراف چاپ انگلستان نوشتاری به چاپ رساند که در آن نوشته بود: در امر اصلاحات ارضی و دگرگونی‌های اجتماعی، بی گمان شاهنشاه ایران سرمشق خوبی برای جمال عبدالناصر هستند، زیرا در این راه برنامه‌های اصلاحی شاهنشاه بر پروژه‌های عبدالناصر برتری داشته است. اصلاحات ارضی ایران که حزب توده و مالکان بزرگ و فئودالیست‌ها را سخت ناآرام ساخته، آرمانش تنها از بین بردن اختلاف طبقاتی نبوده است، بلکه خواسته از آن این بود که در کنار مالکان بزرگ، کشاورزان مملکت هم جایی داشته باشند. جالب آن است که زمانی زمین‌های مالکان بزرگ از آنها گرفته می‌شود، تاوانی به آنها پرداخته می‌شود. به هر روی با برنامه‌های اصلاحی شاهنشاه در ایران محیطی بوجود آمده است که از هر سو امیدوارکننده است، در جایی که در قاهره همیشه یک محیط ناامیدی وجودداشته است.

با خرید نخستین ملک به ۵۳۸٬۹۵۰ ریال از یک مالک مراغه و جا به جا کردن رسمی آن به دولت، وزیر کشاورزی به آگاهی رساند که با اراده شاهنشاه دوران سیاه رژیم ارباب رعیتی در مراغه پایان یافت و دوران آزادی سایر دهقانان و کشاورزان نیز بزودی فراخواهد رسید.

۱۳ اسفند ماه ۱۳۴۰ با پیام شاهنشاه برنامه بخش پارسی رادیو آلمان آغاز به کار کرد. شاهنشاه در این پیام فرمودند:

افتتاح برنامه فارسی رادیو آلمان هنگامی صورت می‌گیرد که نمایشگاه هفت هزار سال هنر ایران نیز در این کشور گشایش یافت. این دو واقعه منعکس کننده دو جنبه مختلف از حیات ملی و اجتماعی کشور ایران است، زیرا که مظهر فرهنگ و تمدنی است که این سرزمین در طول چند هزار سال گذشته به جامعه بشری ارمغان داده است و دیگری رابط ملت ما و ملت آلمان در شناساندن ایران امروز و آلمان امروز به یکدیگر است و شک نیست که در آینده این رادیو مژده بخش ترقیات صنعتی و اجتماعی و فرهنگی فراوان ایران زمین خواهد بود.

این نمایشگاه در شهر اسن برپا شده بود و با ستایش مردم آلمان و ایران شناسان و ایران دوستان روبرو شد. در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو مسابقه اسکی میان تیم ایران و لبنان انجام یافت.

۱۴ اسفند ماه ۱۳۴۰ به آگاهی همگان رسانده شد که شمار کارخانه‌های برق کشور که ۲۱ سال پیشتر ۱۱۵ کارخانه بود در سال ۱۳۴۰ به ۳۴۵ کارخانه برق رسید و بازده برق کشور در سال ۱۳۴۰ به ۹۲۱٬۰۰۰٬۰۰۰ کیلووات در ساعت افزایش یافت.

۱۶ اسفند ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه در فرمانی پهنه ایستگاه‌های راه آهن شمال کشور را که جزو املاک سلطنتی بود را به راه آهن سراسری ایران بخشیدند. هیات وزیران پرداخت ۵۰ میلیون ریال وام از سوی بانک مرکزی به شرکت هواپیمایی ملی ایران را پذیرفت.

۱۷ اسفند ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه و علیاحضرت شهبانو از ساختمان‌های ویران شده کوچه حسن‌خانی در امام زاده حسن که سه روز پیشتر به سبب ترکیدن ترقه و فشفشه هفت خانه ویران، ۱۹ تن کشته و شماری زخمی برجای گذاشته بود بازدید کردند. شاهنشاه در این بازدید دستور دادند که اداره املاک بی درنگ ساختمان و نوسازی بنای خانه‌های ویران شده را به گردن بگیرد و به بنیاد پهلوی سپارش کردند که سرپرستی بازماندگان این رویداد دلگداز را به گردن گیرند. شهبانو نیز سرپرستی یک پسر خردسال را که تنها بازمانده خانواده از دست رفته خود بود، پذیرفتند.

از تندیس اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در میدان محمدرضا شاه اسپهان در آیین باشکوهی پرده برداری شد.

۱۸ اسفند ماه ۱۳۴۰ وزارت بهداری به آگاهی رساند که در سال ۱۳۴۰ نزدیک به ۳۴۷۰ تن پزشک و ۱۱۱۴ تن پرستار و ماما در ۳۴۸ بیمارستان و زایشگاه و ۱۰۵۲ درمانگاه کار می‌کردند.

۱۹ اسفند ماه ۱۳۴۰ به سبب آغاز دومین سال کارهای اجتماعی و فرهنگی جمعیت خیریه فرح پهلوی [۳۰] علیاحضرت به انجمن تشریف فرما شدند و از بخش‌های گوناگون آن بازدید فرمودند. در این روز ۵۰۰۰۰ متر مربع از زمین‌های اوین برای ساختن آموزشگاه کودکان به انجمن ملی حمایت کودکان [۳۱] داده شد. هم چنین برای ساختن آسایشگاه مسلولین مهاباد، باغی به پهنه ۲۸٬۰۰۰ متر مربع به دست اندرکاران داده شد. برای مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام، کمیته ویژه‌ای در وزارت کشاورزی برپاشد.

۲۱ اسفند ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه برای دادن سندهای نخستین بخش از املاکی که زیر قانون اصلاحات ارضی رفته بودند با ترن سلطنتی رهسپار مراغه شدند. روزنامه ناسیونال سایتونگ چاپ سوییس در شماره تازه خود درباره دگرگونی‌های چندسال گذشته ایران نوشت و از نقش برجسته شاهنشاه در این دگرگونی‌ها همچون یک رهبر آگاه و خردمند با ارجمندی و ستایش بسیار یاد کرد.

۲۲ اسفند ماه ۱۳۴۰ شاهنشاه در میان شور و هیجام انبوهی از مردم مراغه وارد قریه "ورجوی" شدند و سندهای مالکیت نخستین املاک تقسیم شده را به کشاورزان این منطقه دادند. شاهنشاه در این آیین در بیاناتی به مالکان و به کشاورزان فرمودند:

در چند سال پیش توصیه کرده بودم که دولت اول قانون تقسیم خالصجات دولتی را به تصویب برساند و بعد قانونی به عنوان قانون اصلاحات ارضی به منظور محدودیت مالکیت‌های بزرگ به مجلس پیشنهاد کند ولی باید بگویم قانونی که از مجلس درآمد با قانونی که به مجلس پیشنهاد شده بود متاسفانه فرق زیادی داشت و در نتیجه منظور اصلی ما عملی نشد، زیرا آنقدر شرط و شروط در آن داخل کرده بودند که به نظر می‌رسید انجام این قانون سال‌های سال به طول خواهد انجامید. تا اینکه فرصت مناسبی به دست این دولت آمد و از آن شش ماده‌ای که برای اصلاحات اولیه و اساسی و ضروری به دولت ابلاغ کرده بودم استفاده کرد و لایحه اصلاحات ارضی را به مورد اجرا گذاشت. امروز نتیجه این تصمیمات را می‌بینید و این کار بزرگی که همیشه مورد نظر من بود، شروغ شده است.

در این آیین شورانگیز حسن ارسنجانی وزیر کشاورزی به پاس دیدگاه‌های والای شاهنشاه بانی و پایه گذار اصلاحات ارضی و رهاننده کشاورزان کشور از بندگی مالکان یا فئودال‌ها که از خانواده مغول قاجار بودند، یک مدال اصلاحات ارضی به پیشگاه شاهنشاه تقدیم کرد. شاهنشاه در این آیین فرمودند:

من مدت ده سال در این راه تلاش کردم تا سرانجام این امر جامه عمل پوشید.

سپس با درخواست وزیرکشاورزی شاهنشاه مدال اصلاحات ارضی را به سینه خود زدند.

سه شمع فروزان از کاخ سلطنتی به ورزشگاه امجدیه فرستاده شد. از این سه شمع، یکی را شاهنشاه برای مردان و جوانان ورزشکار، دیگری را علیاحضرت شهبانو برای بانوان و دوشیزگان و سومی را والاحضرت ولیعهد برای گرمی دل کودکان برای چهارشنبه سوری افروختند.

۲۴ اسفند ماه ۱۳۴۰ برای سالگرد زادروز اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ از سوی نمایندگان مردم آرامگاه پدر ایران نوین گل باران شد. علیاحضرت شهبانو از پرورشگاه شماره ۳ وابسته به بنیاد پهلوی دیدن فرمودند. در این روز فرخنده قرارداد ساختن یک کارخانه بزرگ قند در بیستون کرمانشاه میان رییس هیات مدیره شرکت قند بیستون و رییس کارخانه صنایع فولاد آلمان دستینه شد. سازمان برنامه ۵۰ میلیون ریال وام برای پایان دادن به لوله کشی شهر شیراز ویژه ساخت.

در این روز نخستین سفیر کویت به پیشگاه شاهنشاه باریافت و استوارنامه خود را همراه با پیام امیر کویت به شاهنشاه داد.

۲۵ اسفند ماه ۱۳۴۰ به آگاهی همگان رسید که جمعیت کل کشور در سال ۱۳۴۰ ۲۲٬۳۷۲٬۰۰۰ تن می‌باشد که از این ۱۱٬۵۰۱٬۰۰۰ تن مرد و ۱۰٬۸۷۱٬۰۰۰ تن زن بودند.

۲۶ اسفند ماه ۱۳۴۰ گفتگوهای بلندپایگان شرکت ملی نفت ایران با نمایندگان شرکت‌های هموند کنسرسیوم نفت که یک هفته در تهران به درازا کشید، سرانجام پایان یافت و اعلامیه پایان گفتگوهای نفت در تهران و لندن به چاپ رسید. روز پسین به دستور دولت از این پس هر گونه پارچه پشمی و نخی و پتوی مورد نیاز وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی می‌باید از کارخانه‌های داخلی خریداری شود.

اجرای برنامه‌های عمرانی در سال ۱۳۴۱ خورشیدی

سفر شاهنشاه و شهبانو به ایالات متحده امریکا
سخنان شاهنشاه در سفر به ایالات متحده امریکا ۱۳۴۱
پرزیدنت کندی به پیش‌باز شاهنشاه و شهبانو در فرودگاه واشنگتن می‌آید
شاهنشاه و شهبانو از والت دیسنی دیدن می‌کنند والت دیسنی در فرتور دیده می‌شود
والت دیسنی
شاهنشاه و شهبانو در سی‌امین سالگرد زناشویی ملکه هلند ۱۳۴۱
شاهنشاه در بازدید از ماکت سد شهبانو فرح دکتر اقبال و هوشنگ ابتهاج نیز دیده می‌شوند
شاهنشاه در جشن درختکاری نهالی را در میدان محمدرضا شاه می‌نشانند
سکه یادبود سد شهبانو فرح بر روی سفیدرود
سمپوزیوم نفت در تهران
سمپوزیوم نفت در تهران
سفر شاهنشاه و شهبانو به هلند
اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی و ظاهر شاه در کابل ۱۳۴۱
والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی ریاست عالیه جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران
مجلس شورای ملی جای نمایندگان ملت ایران و تصویب قوانین برای رفاه و پیشرفت مردم
شاهنشاه سند زمین‌ها را به کشاورزان ترکمن می‌دهند
بلیت اعانه ملی اردیبهشت ۱۳۴۱
آرامگاه نوین خیام نیشابور شهریور ۱۳۴۱
ریل گذاری راه‌آهن تهران - تبریز
شاهنشاه راه‌آهن تهران - تبریز را می‌گشایند

۱ فروردین ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه در پیام نوروزی خود به ملت ایران فرمودند:

...کشوری که بخواهد در عرض چند سال به ترقیاتی که دیگران طی قرن‌ها به دست آورده‌اند نایل شود، باید از همه امکانات مادی و معنوی موجود در کشور استفاده کند و در این راه از تحمل سختی‌ها نهراسد...

شاهنشاه در آیین سلام نوروزی که در کاخ گلستان برگزار شد فرمودند:

...اصلاحاتی که شروع شده است مقدمه خوبی است، اصلاحاتی که می‌باید اساس اجتماع ما را بر پایه عدل و داد و انصاف و در عین حال بر پایه رفاه و آسایش مادی و پیشرفت اقتصادی و اصلاحات اساسی منجمله اصلاحات ارضی و سایر اقداماتی که دولت مشغول انجام آن است قراردهد...

۶ فروردین ماه ۱۳۴۱ وزارت دربار شاهنشاهی به آگاهی رساند که شاهنشاه و شهبانو به فراخوان پرزیدنت کندی روز ۲۱ فروردین ماه به ایالات متحده سفر خواهند کرد. با این آگاهی نامه، رسانه‌های امریکا نوشتارهای بلندبالایی درباره ایران و اصلاحات ارضی شاهنشاه به چاپ رساندند. نیویورک تایمز نوشت: شاهنشاه ایران هنگامی به امریکا سفر می‌کنند که برای مبارزه با کمونیسم بین المللی کارهای مهمی در ایران آغاز کرده‌اند. مجله تایم امریکا نیز ابتکار شاهنشاه را درباره اجرای برنامه اصلاحات ارضی ستود.

۹ فروردین ماه ۱۳۴۱ شورای مرکزی جشن‌های ۲۵۰۰ سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران به آگاهی رساند که ژنرال دوگل پرزیدنت فرانسه ریاست عالیه کمیته فرانسوی برگزار کننده جشن‌های دو هزار و پانسدمین سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران را پذیرفت.

در این روز درمانگاه نوبنیاد سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی در میمه اسپهان گشایش یافت. درمان و دارو در این درمانگاه رایگان است.

۱۰ فروردین ماه ۱۳۴۱ کنفرانس دوسویه کشور شاهنشاهی ایران و عراق برای مبارزه با مالاریا در شهر بصره برگزار شده بود پس از پذیرش چگونگی همکاری‌ها به کار خود پایان داد. روز پسین وزارت فرهنگ به آگاهی رسانید که از مهر ماه سال ۱۳۴۰ تاکنون ۳۵ ساختمان برای دبستان در شهرهای بوشهر، اراک، سروان، ساوه، دماوند و قوچان بنا شده است

 • ۱۲ فروردین ماه ۱۳۴۱ زلزله سختی در بیرجند و روستاهای پیرامون آن روی داد که سبب کشته و زخمی شدن بسیاری گردید و خانه‌های زیادی ویران شدند. آسیب این زلزله در دو دهکده موسویه و تاج کوه بیش از جاهای دیگر بود. سازمان امداد جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران به یاری زلزله زدگان شتافت.

۱۵ فروردین ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه رهسپار زاهدان شدند و فرستنده ۱۰۰ کیلوواتی رادیو زاهدان را گشودند. روز پسین شاهنشاه پس از بازدید بیمارستان زاهدان به تهران بازگشتند.

وزارت فرهنگ گزارش داد که در سال تحصیلی ۱۳۴۱ - ۱۳۴۰ تنها در استان کردستان بیش از ۲۱٬۳۹۰ نوآموز و دانش‌آموز در ۲۸۵ دبستان و دبیرستان و دانشسرا درس می‌خوانند.

پیوند تلفن بی سیم میان شاهرود - سمنان برقرار شد.

۱۸ فروردین ماه ۱۳۴۱ هیات وزیران پذیرفت که برای راهنمایی و کمک‌های فنی به صاحبان صنایع و اجرای درست برنامه‌های صنعتی کشور، سازمانی به نام "سازمان مدیریت صنعتی" بنیاد شود. هم چنین هیات وزیران هموندی سازمان بنادر و کشتیرانی ایران در دفتر بین المللی هیدروگرافیک را پذیرفت.

۲۰ فروردین ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه در کاخ مرمر سندهای مالکیت ۳۹ قریه از املاک سلطنتی گرگان، گنبد کاووس و شهسوار را به نمایندگان ۲۵۲۲ خانوار کشاورز دادند.

۲۱ فروردین ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه و شهبانو برای بازدید دو هفته‌ای از امریکا و اروپا از تهران به سوی نیویورک پرواز کردند. این سفر ۹ اردیبهشت ماه به پایان رسید

۲۲ فروردین ماه ۱۳۴۱ سومین چاه نفت پان امریکن در خلیج فارس به نفت رسید و آزمایش‌های نخستین نشان داد که بازده این چاه ۷۰۰۰ بشکه نفت خام در روز است. صادر کردن ۱۲ میلیون متر متقال و ۸ میلیون متر چیت فرآورده کارخانه چیت سازی تهران به خارج از کشور از سوی هیات وزیران پذیرفته شد.

۲۹ فروردین ماه ۱۳۴۱ هیات دولت دریافت ۸٬۱۳۷٬۰۰۰ دلار وام از امریکا برای ساختمان راه آهن ایران از قره تپه تا قطور را پذیرفت.

۳۰ فروردین ماه ۱۳۴۱ آیین دادن اسناد مالکیت اراضی دهکده‌های هشترود و میاندوآب به کشاورزان و پرداخت گاهانه (قسط) نخست املاک تقسیم شده حوزه مراغه به مالکان با بودن نخست وزیر و ۵۰۰۰ هزار تن از بلندپایگان دولتی و مردم انجام یافت.

۳۱ فروردین ماه ۱۳۴۱ سیلاب در تهران به سبب بارندگی سخت و پیوسته جاری شد و ویرانی‌ها و آسیب‌های جانی و مالی ببار آورد. علی امینی نخست وزیر این رویداد را با تلگراف به آگاهی شاهنشاه که در سفر امریکا بودند رسانید. با این سیل در "پلشت ورامین" جاری شد، ۱۱۰ خانوار کشاورز خانه و هستی خودر ار از دست دادند و بی خانمان شدند. والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی ریاست جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران از بخش‌های سیل زده بازدید کردند و شیر و خورشید سرخ ۱۱۴۰ چادر، ۳۶۰۰ پتو بی درنگ به سیل‌زدگان داده شد.

۹ اردیبشهت ماه ۱۳۴۱ سفر شاهنشاه و شهبانو در امریکا پایان یافت و اعلیحضرتین غیررسمی به لندن پرواز کردند و بلندپایگان دولت انگستان به پیشباز اعلیحضرتین در فرودگاه آمدند. و ۱۱ اردیبهشت ماه برای شرکت در جشن ۲۵ سالگرد همسری ملکه هلند وارد آمستردام شدند.

۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۴۱ نخستین نشست شورای وزیران پیمان سنتو در لندن گشایش یافت و در نشستی محرمانه شورا وضع بین المللی و کمک اقتصادی امریکا و انگستان به کشورهای هموند پیمان سنتو بررسی شد.

۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۴۱ والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی برای سالگرد بنیاد صلیب سرخ بین المللی و آغاز هفته شیر و خورشید ایران پیامی فرستادند.

در این روز هیات وزیران ۵۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری خارجی را برای بنیاد کارخانه داروسازی و بهره برداری از کان‌های فلزهای غیرآهنی از سوی یک شرکت ایتالیایی پذیرفت.

۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۴۱ مسابقه‌های کشتی ارتش‌های جهان با بودن شاهپور غلامرضا پهلوی ریاست عالیه انجمن ورزش ارتش و کمیته ملی المپیک آغاز گردید.

از سوی هیات دولت انجام کارهای سرمایه گذاری‌های خارجی از بانک ملی به بانک مرکزی ایران جا به جا شد و در مرکز جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی تمرکز یافت.

۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۴۱ جنوب کشور و شهرستان‌های شرقی مورد آفند (هجوم) ملخ قرارگرفت و در سیستان و بلوچستان و خراسان زیان بسیار به کشاورزان وارد آمد.

۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۴۱ در مسابقه‌های کشتی ارتش‌های جهان، تیم کشتی ارتش ایران با به دست آوردن ۶ مدال طلا و ۲ مدال نقره و ۲ مدال برنز مقام نخست را بدست آورد.

۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۴۱ هیات دولت با خاک برداری و کاوش‌های علمی یک هیات علمی دانشگاه پنسیلوانیا و موزه متروپولیتن به سرپرستی دکتر رابرت دانسون در"تپه حسنلوی" آذربایجان زیر سرپرستی پایوران ایرانی موافقت کرد. هم چنین هیان دولت خاکبرداری و کاوش‌های علمی یک گروه انگلیسی به سرپرستی دیوید استروناج در "یارم تپه" میان شاه پسند و گنبدکاووس زیر سرپرستی کارشناسان ایرانی را پذیرفت.

برای فراهم ساختن آب نوشیدنی رضاییه ۲ میلیون ریال به اداره دارایی رضاییه پرداخت شد.

۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۴۱ دگرگون ساختن فرم شناسنامه‌ها در شهرستان ساری آزمایشی آغاز شد. در این روز شاهنشاه در آیین پایان کار نخستین کنگره ملی پیشاهنگی ایران در منظریه شرکت کردند و نمایندگی پیشاهنگی تهران و شهرستان‌ها را مورد مهربانی قراردادند.

برای سالگرد بنیاد صلیب سرخ بین‌المللی و زادروز هانری دونان بنیادگذار صلیب سرخ جهانی در آیینی با بودن والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی ریاست عالیه جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران برگزار شد. هم چنین در این روز همکاری امریکا با وزارت کشاورزی ایران برای مبارزه با ملخ آغاز شد.

۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه از بخش‌های سیلزده جنوب شهر تهران دیدن کردند و از مردم دردمند دلجویی نمودند.

۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۴۱ پیوند تلفنی میان بندربوشهر و بندر خرمشهر در آیینی برقرار شد.

۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۴۱ سد شهبانو فرح بر روی رودخانه سفیدرود در منجیل گیلان در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو گشایش یافت. ساختن این سد ۵ سال به درازا کشید و ویژگی‌های این سد بدین قرار است: درازای بالای سد ۴۲۵ متر، بلندا از کف ۱۰۶ متر، گنجایش کل مخزن ۱۸۰۰ میلیون مترمکعب، پهنه زیر کشت ۲۴۰٬۰۰۰ هکتار، بازده برق سالانه ۴۲۰ میلیون کیلووات ساعت، هزینه ساختمان ۴۵۰۰ میلیون ریال، هزینه شبکه آبیاری ۳۶۰۰ میلیون ریال می‌باشد. شاهنشاه پل بزرگ بتونی "بالابالا" را که یکی از پروژه‌های راه سراسری بندرپهلوی - بندر خرمشهر بود گشودند.

۱ خرداد ماه ۱۳۴۱ پیوند تلفنی بی سیم میان اسپهان و کرمان برقرار شد.

۲ خرداد ماه ۱۳۴۱ سند مالکیت ۱۰۴ دستگاه خانه‌هایی که از سوی شرکت ملی نفت ایران برای کارگران این شرکت در مشهد ساخته شده بود به آنان داده شد.

۳ خرداد ماه ۱۳۴۱ در آیین شاهنشاه اسناد مالکیت ۹۵۰ کشاورز دهکده "اسفرورین" را به نمایندگان آنان دادند و در سخنرانی فرمودند:

خوشوقتی من این است که اصلاحات ارضی ایران که باعث پیشرفت اصول کشاورزی و ازدیاد تولید و عدالت اجتماعی و علاقمند شدن اکثریت افراد مملکت به آب و خاک خود است به سرعت دارد جلو می‌رود و هر روز نتیجه کار را در یکی از نقاط مملکت به رای العین مشاهده می‌کنیم...

شاهنشاه و شهبانو به تاتر نصر تشریف فرما شدند و نمایش "قهوه خانه ماه اوت" با بازی هنرمندان ایران را تماشا کردند.

۵ خرداد ماه ۱۳۴۱ علی امینی نخست وزیر به پیشگاه شاهنشاه باریافت و جهانگیر آموزگار وزیر نوین دارایی و محسن نصر وزیر مشاور را شناساند. مورایاما مدیر روزنامه آساهی ژاپن و بانو به همراهی سفیر آن کشور در تهران در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شد. در این باریابی مدیر روزنامه آساهی ، پیام "هیروهیتو" امپراتور ژاپن را به شاهنشاه داد.

آیین جشن سالانه جوانان شیر و خورشید سرخ با بودن شاهدخت شمس پهلوی برگزار گردید.

۶ خرداد ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه اسناد مالکیت دو دهکده را در "کوچسفهان" رشت به کشاورزان آن دهات دادند. در این آیین که نخست وزیر و وزیر کشاورزی نیز بودند، شاهنشاه فرمودند:

به مالکان گیلان گفتم که شما چه مشمول قانون اصلاحات ارضی باشید و چه نباشید اصولا مصلحت خود شما و مصلحت زمانه و سیر تدریجی تکامل اجتماع امروز ما ایجاب می‌کند که زمین متعلق به کسی باشد که روی آن کار می‌کند و شما نیز باید خوشوقت باشید که در ایران یک چنین اصلاح بزرگی که در سایر نقاط دنیا شاید بیش از یک قرن طول کشید و توام با کشت و کشتار و خونریزی و انقلاب عظیم انجام یافت، در تحت توجهات پرودگار و سایه خداوند که همیشه بر سر ما بوده است در محیطی چنین آرام و با چنین سرعت و با چنین موفقیتی به مرحله عمل درآمد.

۷ خرداد ماه ۱۳۴۱ سی و یک تن روزنامه نگار فرانسوی که برای دیدن برجای ماندنی‌های تاریخی و پیشرفت‌های کشور ایران به تهران آمده بودند، در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه باریافتند، شاهنشاه فرمودند:

یقین دارم شما اعضای این هیات در بازگشت به فرانسه حقایق کشور ما را خواهید گفت و وسیله‌ای خواهد شد که روز به روز دوستی قدیمی ایران و فرانسه محکمتر گردد تا دو ملت در راه صلح جهان و سعادت نوع بشر هم آهنگ پیش بروند.

برای نگاهبانی از دارایی‌های ملی ، صندوق ویژه سازمان ملل متحد ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ دلار برای بنیاد یک آموزشگاه جنگلبانی در گرگان و گسترش دانشکده کشاورزی کرج ویژه ساخت. سهمی که از سوی دولت ایران برای بنیاد این آموزشگاه پرداخت می‌شود برابر ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ دلار خواهد بود.

گروهای انبوه ملخ از راه کویت و عربستان سعودی به ایران یورش آوردند و جنوب و غرب و مرکز ایران را پوشاندند. از سوی وزارت کشاورزی بی درنگ کارهای گسترده برای مبارزه با ملخ آغاز شد.

۹ خرداد ماه ۱۳۴۱ شرکت ملی نفت ایران روغن موتور جدیدی به نام "روغن موتور ایرانول" روانه بازار کرد.

۱۰ خرداد ماه ۱۳۴۱ گروهی از مهندسان اداره کل پروژه‌های وزارت پست و تلگراف و تلفن برای فراگرفتن چگونگی نگهداری خط‌های تلفن و تلگراف و بی سیم کشورهای هموند پیمان سنتو رهسپار ایالات متحده امریکا شدند.

۱۲ خرداد ماه ۱۳۴۱ وزیر کشور به پیشگاه شاهنشاه باریافت و شهردار جدید پایتخت را شناساند.

۱۳ خرداد ماه ۱۳۴۱ در آیینی با بودن نخست وزیر کارخانه شن و ماسه خلیج فارس گشایش یافت. این شرکت با سرمایه ۴۰ میلیون ریال در پهنه‌ای برابر با ۴۰۰ هزار متر مربع بنا شده است.

۱۴ خرداد ماه ۱۳۴۱ کنفرانس اوپک به ریاست فواد روحانی نماینده ایران در ژنو گشایش یافت. سخنگوی شرکت ملی نفت ایران به آگاهی رساند که کشورهای اندونزی، لیبی به هموندی اوپک پذیرفته شده‌اند. دیگ هموندان این سازمان ایران، عراق، عربستان سعودی، ونزوئلا، کویت و قطر می‌باشند.

۱۵ خرداد ماه ۱۳۴۱ در پاسخ به اجرای قانون اصلاحات ارضی و تقسیم املاک در چند بخش از کشور، شماری از مالکان مخالف با اصلاحات ارضی در "دوآب" ، "پوره" ، "عزت آباد" و "پنجعلی" اراک با ریشه کن کردن درختان و پرکردن قنات‌ها و آسیب رساندن به فرآورده‌های کشاورزی دسترنج کشاورزان، به مبارزه با اصلاحات ارضی برخاستند.

۱۶ خرداد ماه ۱۳۴۱ هیات وزیران پذیرفت که برای بهبود چگونگی مالی کشور در ۵ سال آینده، مالیات‌های غیرمستقیم کاهش یابد و بر مالیات‌های مستقیم افزوده شود و افزون بر آن از دریافت وام از کشورهای خارجی خودداری شود.

۱۹ خرداد ماه ۱۳۴۱ با تصویب هیات وزیران ۸۰۰۰۰ متر مربع از زمین‌های نازی آباد به بانک رهنی سپرده شد تا در آن زمین‌ها ۱۰۰۰ خانه برای سیلزدگان ساخته شود.[۳۲]

۲۰ خرداد ماه ۱۳۴۱ بر پایه درخواست سازمان تربیت بدنی و تصویب شاهنشاه، علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی ریاست عالیه ورزش و تفریحات سالم بانوان و دوشیزگان کشور را عهده دار شدند. شورای عالی سازمان برنامه، بودجه ۴ میلیون ریالی ساختمان مرکز پزشکی کودکان وابسته به دانشگاه تهران را تصویب کرد. این مرکز در همان جای بیمارستان پهلوی ساخته خواهد شد.

۲۲ خرداد ماه ۱۳۴۱ کارخانه آجرسازی بانک رهنی برای فراهم ساختن نیازهای ساختمانی این بانک در زمین‌های فیروزآباد ورامین گشایش یافت.

۲۴ خرداد ماه ۱۳۴۱ پس از برقرار شدن پیوند نوین سیاسی میان ایران و کویت نخستین سفیر ایران وارد کویت شد. روز پسین نمایشگاه نقاشی ۳۵۰ کودک از کشورهای گوناگون با همکاری گالری هنر در روزنامه کیهان گشایش یافت.

۲۷ خرداد ماه ۱۳۴۱ کارخانه نوین برق خرمشهر در آیینی گشایش یافت. بازده این کارخانه ۱۱٬۰۰۰ کیلووات برق در ساعت می‌باشد.

۲۸ خرداد ماه ۱۳۴۱ بودجه و برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی بنیاد پهلوی در نشست هیات سرپرستی آن بنیاد بررسی شد. بر پایه این بودجه دارایی بنیاد پهلوی در سال ۱۳۴۰ پس از کسر بدهی‌های ۱۳۴٬۵۷۵٬۶۴۱ ریال و سود ناب آن ۲۹٬۳۶۸٬۲۴۵ ریال بوده است.

۲۹ خرداد ماه ۱۳۴۱ در پیشگاه شاهنشاه آیین جشن پایان دانش آموختگان دوره پانزدهم دانشگاه نظامی و مرکز زرهی و سوار در پادگان سلطنت آباد برگزار شد و دانش آموختگان و دانشجویان رتبه نخست سرافراز به گرفتن گواهینامه‌ها و جایزه‌های خود را از دست شاهنشاه شدند.

۲ تیر ماه ۱۳۴۱ تیم کشتی ایران در مسابقه‌های جهانی کشتی که در تهران برگزار شد سوم شدند. هیات وزیران پرداخت ۵۰ میلیون ریال وام از سوی بانک کشاورزی به بنگاه کودشیمیایی را پذیرفت.

۴ تیر ماه ۱۳۴۱ بر پایه تصمیم دولت هر گونه معامله زمین‌های کشاورزی که اصلاحات ارضی درباره آن باید اجرا شود ممنوع شد.

۵ تیر ماه ۱۳۴۱ فرماندهان نظامی ۴ کشور هموند سنتو و امریکا از تاسیسات نظامی شمال شرقی ترکیه و شمال غربی ایران بازدید کردند.

۹ تیر ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه برای یک دیدار و گفتگوی ۴ روزه با پرزیدنت پاکستان رهسپار آن کشور شدند. مارشال ایوب خان پرزیدنت و سران کشور پاکستان در فرودگاه به پیشباز رسمی از شاهنشاه ایران آمدند.

۱۲ تیر ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه از پاکستان به تهران بازگشتند . الجزایر استقلال آن کشور را به آگاهی جهانیان رسانید و نخست وزیر ایران در تلگرامی به رییس حکومت چندگاهه (موقت) تهنیت دولت و ملت ایران را ابراز داشت. دولت ایران دولت نوین الجزایر را به رسمیت شناخت.

۱۸ تیر ماه ۱۳۴۱ ساختمان آموزشگاه حرفه‌ای مشهد پایان یافت. هزینه این آموزشگاه ۲۰ میلیون ریال از بودجه شرکت ملی نفت ایران پرداخت شده است.

۱۹ تیر ماه ۱۳۴۱ نشست فوق العاده دولت در پیشگاه شاهنشاه برگزار و درباره بودجه کل کشور گفتگو و بررسی شد. روز پسین ۵۰۰ تن از دختران ورزشکار آموزشگاه‌های کشور که برای هشتمین دوره مسابقه‌های آموزشگاه‌ها به تهران آمده بودند در کاخ سعدآباد سرافراز به دیدار و گفتگو با شهبانو و ولیعهد شدند.

۲۱ تیر ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه و شهبانو برای بازدید از اردوگاه تابستانی فرزندان کارگران شرکت ملی نفت ایران در محمودآباد رهسپار شمال کشور شدند.

۲۳ تیر ماه ۱۳۴۱ کنفرانس سر جنگلداران کشور برای فراهم ساختن پیش نویس قانون نوین حفظ جنگل‌های کشور در سالن بانک کشاورزی گشایش یافت.

۲۴ تیر ماه ۱۳۴۱ کوشش‌ها و نیک دلی شاهنشاه ایران برای از میان برداشتن ناسازگاری‌های افغانستان و پاکستان با پیامی از سوی اعلیحضرت محمدظاهر شاه پادشاه افغانستان مورد ستایش قرارگرفت. ظاهر شاه از شاهنشاه دعوت کرد که از افغانستان دیدار کنند.

قرارداد پایاپای میان شوروی و ایران دستینه شد. ۲۵۰ تراکتور از شوروی در برابر خشکبار از ایران.

۲۵ تیر ماه ۱۳۴۱ کلارد رییس اداره روابط عمومی شرکت‌های عامل نفت به دنبال یک هشدار بیست و چهار ساعته از سوی دولت ایران، از ایران بیرون رفت. بیرون انداختن کلارد پس از بررسی‌هایی درباره پیشینه وی انجام شد. کلارد در کتابی که برخی بخش‌های آن در روزنامه‌های انگلیسی نیز به چاپ رسیده بود، با دشمنی و کینه ورزی در نوشتارهایی درباره ایران، به کشور ایران ناسزا گفته بود و کشور و ملت ایران را خوار کرده بود.

۲۶ تیر ماه ۱۳۴۱ در پی دشواری‌هایی که در رسیدگی به بودجه کل کشور پیش آمد، علی امینی نخست وزیر کناره گرفت و شاهنشاه با پذیرش کناره گیری وی، امینی را مامور کردند تا برپایی دولت آینده به همراه معاونان وزارتخانه‌ها امور کشور را اداره کند.

در آیینی با بودن استاندار اسپهان کارخانه برق اسپهان که ۸۰ میلیون ریال هزینه آن شده و دارای ۴۴۵۰۰ متر کابل فشارقوی و ۴۲ ترانسفورماتور است گشایش یافت.

۲۸ تیر ماه ۱۳۴۱ امیراسداله علم در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه باریافت و به فرمان همایونی مامور گزینش دولت نوین گردید. علم نخست وزیر در یک گفتگو با خبرنگار یونایتد پرس گفت که دولت وی همان برنامه شش ماده‌ای دولت امینی را اجرا خواهد کرد. سدریک فاستر پرآوازه ترین گوینده رادیو تلویزیون امریکا در برنامه خود گفت: کشور ایران برای مغرب زمین دارای اهمیت بسزایی است... شاهنشاه ایران مردم کشور خود را دوست دارند و در غم و شادی آنها شریک هستند.

۳۰ تیر ماه امیر اسداله علم به پیشگاه شاهنشاه باریافت و کابینه خود را شناساند.

از سوی شرکت پنبه و نوغان وابسته به وزارت صنایع و معادن ۲۰ میلیون ریال به کارخانه‌ها و شعبه‌های شرکت پنبه واریز شد تا میان کشت‌کاران بخش شود.

۲ امرداد ماه ۱۳۴۱ وابسته فرهنگی پاکستان در تهران به پیشگاه شاهنشاه باریافت و ۱۱ پوشینه کتاب ادبیات معاصر ایران و پاکستان را پیشکش کرد. برای آموزش کادر فنی نیازین برای اجرای قانون اصلاحات ارضی سازمان برنامه ۲۰٬۹۵۳٬۰۰۰ ریال را ویژه ساخت.

۴ امرداد ماه ۱۳۴۱ دست نوشته شاهنشاه دایر بر انتصاب مهندس جعفر شریف امامی نیابت تولیت موقوفات خاندان پهلوی صادر شد. به دعوت رسمی اعلیحضرت محمدظاهر شاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی رهسپار افغانستان شدند و در کابل پادشاه افغانستان و بلندپایگان این کشور به پیشباز شاهنشاه آمدند.

در بزرگداشت سالگرد درگذشت اعلیحضرت رضا شاه بزرگ امیران ارتش شاهنشاهی و نمایندگان مردم در آرامگاه پدر ایران نوین گردآمدند و آرامگاه را گلباران کردند.

نمایشگاه هنر و صنعت ایران در شهر کویته پاکستان گشایش یافت.

۵ امرداد ماه ۱۳۴۱ شهرداری تهران برای پوشش شهر فیروزآباد که از غرب تا جنوب تهران جای دارد ۶۰ میلیون ریال به بانک ساختمانی واریز کرد. روز پسین به آگاهی همگان رسید که درآمد گمرک کشور در ۴ ماه اول سال ۱۳۴۱ بیش از ۲۶٬۰۸۰٬۰۰۰ ریال می‌باشد.

۹ امرداد ماه ۱۳۴۱ دولت شاهنشاهی ایران و دولت ترکیه پذیرفتند که مسافران ایرانی و ترک بدون روادید سفر کردند و تاریخ اجرای این توافق از ۱ سپتامبر ۱۹۶۲ خواهد بود.

۱۱ امرداد ماه ۱۳۴۱ دولت ایران در نامه‌ای که به کنسرسیوم نفت نوشت، هشدار داد که بیش از این کاهش بهای نفت را نخواهد پذیرفت.

۱۲ امرداد ماه ۱۳۴۱ در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو گاردن پارتی پیشاهنگان ایران در باغ منظریه گشوده شد.

۱۴ امرداد ماه ۱۳۴۱ اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی در پیامی در سالگرد روز مشروطه فرمودند:

وجود مجالس مقننه برای مشروطیت لازم است، ولی باید متوجه بود که هیچ مملکتی به صرف داشتن این دو مجلس نمی‌تواند ادعا کند که حقیقتا از رژیم دموکراسی برخوردار شده است زیرا داشتن چنین رژیمی به مفهوم واقعی آن مستلزم رشد فکری و اجتماعی است و چنین رشد و پختگی اجتماعی جز با حکومت قانون که اساس دموکراسی حقیقی است استقرار نمی‌تواند یافت...

سه هزار و پانسد تن کالای از سوی مردم ایران برای آوارگان جنگ الجزایر با هواپیما به آن کشور فرستاده شد.

۱۶ امرداد ماه ۱۳۴۱ درمانگاه سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی در کلات نادری خراسان گشایش یافت.

۱۷ امرداد ماه ۱۳۴۱ کارگزاری یک ساعت ۳ تنی که تنها زنگ آن ۴۰۰ کیلوگرم وزن دارد که از سوی یزدی‌های بمبئی (زرتشتیان ایرانی که به نام پارسیان در هند زندگی می‌کنند) خریداری و پیشکش به مسجد جامع یزد شده بود انجام یافت.

۱۸ امرداد ماه ۱۳۴۱ موافقتنامه بازرگانی پایاپای ایران و شوروی در تهران دستینه شد که بر پایه آن داد و ستد بازرگانی میان دو کشور ۷۵٪ افزایش یافت.

۲۰ امرداد ماه ۱۳۴۱ به فرمان شاهنشاه برای کمک به کسری بودجه سال ۱۳۴۱ حقوق والاحضرت ولیعهد از بودجه حذف شد. هم چنین چهار سازمان شورای اقتصاد، بازرسی نخست وزیری، سازمان مسکن و بازرسی شاهنشاهی برای کمک به بودجه برچیده شد.

۲۱ امرداد ماه ۱۳۴۱ برای هماهنگی آموزش علوم تجربی در دبیرستان‌های کشور، نخستین کنفرانس آموزگاران علوم تجربی کشور در تالار دانشسرای مقدماتی پایتخت گشایش یافت.

۲۲ امرداد ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فرانسه چالش‌های داخلی ایران و پیوند ایران با دولت شوروی، امریکا، پاکستان و افغانستان را روشن ساختند. و فرمودند: ایران با کمک خارجی یا بدون کمک دیگران مصمم است که برنامه‌های عمرانی خود را ادامه دهد. اگر من به کوشش‌ها و مساعی خود ادامه می‌دهم این تلاش‌ها فقط و فقط برای خدمت به کشورم است.

در جلسه هیات وزیران بودجه کل کشور در سال ۱۳۴۱ با ۲۲۰ میلیون تومان کم‌داشت به تصویب رسید.

۲۴ امرداد ماه ۱۳۴۱ هیات دولت با فرستادن ۴۰ تن از کارمندان موسسه رازی برای تکمیل دانش و آگاهی به کشور امریکا را تصویب کرد. ده هزار متر مربع از زمین‌های کارخانه پنبه پاک کنی جیرفت کرمان برای ساختن کارخانه روغن سازی به سازمان برنامه داده شد.

پنج افسر و ۳۵ درجه دار نیروی دریایی شاهنشاهی رهسپار آمریکا شدند تا ناو مین جمع کن سیمرغ را به ایران بیاورند.

۲۵ امرداد ماه ۱۳۴۱ امیر اسداله علم نخست وزیر در گفتگویی با روزنامه نگاران گفت: کسر بودجه کشور در سال جاری نزدیک به ۲۲۰۰ میلیون ریال است. سیاست دروازه‌های باز از این پس تکرار نخواهد شد. در حال حاضر موجودی ارزی کشور بیش از ۱۴۰ میلیون دلار است.

۲۸ امرداد ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه در پیامی در سالگرد رستاخیز ملت ایران ۲۸ امرداد ماه با یادآوری به پایداری وضع اقتصادی کشور و فراهم ساختن سود کارگران و کشاورزان، اصلاحات اداری و نوشتن قانون نوین استخدام، پیگیری کارهای تولیدی و آبادانی کشور فرمودند:

باید بی پرده بگویم که انجام وظایف سنگین سلطنت برای من به جز رنج و کوشش دایم چیزی در برنداشته و مستلزم هیچگونه آسایش و تفریحی نیست. اگر هدف‌های عالی و مقدس میهنی و ایمان به لزوم این رنج و تلاش در راه حفظ مصالح این مملکت و ملت نبود، اگر درجه علاقه و محبت شما به پادشاه خودتان که تا سر حد جانبازی می‌رسد نمی‌دانستم، هیچ مشوق دیگری در این راه برای من وجود نداشت.

در پیشگاه شاهنشا و شهبانو جشن روز رستاخیز ملی ۲۸ امرداد در پادگان اسواران جاویدان گارد شاهنشاهی در فرح آباد برگزار شد. در پایان این جشن شاهنشاه جایزه‌های برندگان نمایش‌های انجام شده را دادند.

بهره برداری از فرستنده نوین ۱۰۰ کیلوواتی کرمانشاه آغاز شد. این فرستنده هر روز سه ساعت برنامه به گویش کردی دارد که در آن آخرین خبرها و تفسیرهای روز و نوشتار روزنامه‌های ایران پخش می‌شود. پیوند تلفنی کاریر میان شهرهای بافت، سیرجان و دولت آباد در استان هشتم برقرار شد.

۳۰ امرداد ماه ۱۳۴۱ بودجه کل کشور به تصویب هیات وزیران رسید. در بودجه سال ۱۳۴۱ درآمد پیش بینی شده ۴٬۳٪ و هزینه‌ها ۴٬۶٪ از سال گذشته کمتر و کم‌داشت بودجه از ۲٬۶۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال به ۲٬۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال کاهش یافت.

۱ شهریور ماه ۱۳۴۱ ساختمان بیمارستان ۲۰۰۰ تختخوابی شهر رشت آغاز شد. کتابخانه و سینمای زندان شهربانی شیراز گشایش یافت.

۲ شهریور ماه ۱۳۴۱ لیندن جانسون پرزیدنت امریکا به همراه همسر و دختر خود برای یک دیدار دو روزه وارد تهران شد و در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه ایران شرفیاب شد و شام را با شاهنشاه خورد.

۳ شهریور ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه رهسپار زنجان شدند و در آیین گشایش هتل بیمه زنجان فرمودند:

ما سعی می‌کنیم که وسایل تمدن امروزی را در کلیه شهرهای بزرگ و کوچک نفوذ دهیم. تامین وسایل بهداشت، آب آشامیدنی و ایجاد بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و مدارس کارهایی نیست که بتوان آن را در یک روز انجام داد. در تمام ممالک مترقی دنیا که هم اکنون در جاده تکامل هستند به تدریج این کارها را انجام می‌دهند. من نه تنها برای زنجان بلکه برای تمام شهرهای این مملکت آیته درخشانی می‌بینم.

شاهنشاه سپس از شهر زنجان بازدید کردند و پس از آن به تهران بازگشتند.

جانسون معاون پرزیدنت امریکا در یک گفتگوی تلویزیونی درتهران گفت: دوراندیشی، واقع بینی، دلیری و کوشش‌های ارجمند شاهنشاه در راه اصلاحات ارضی نخستین احساس ستایش آمیز من به اعلیحضرت شاهنشاه در سفر به ایران بود. جانسون در انجمن ایران و امریکا در بیاناتی ابراز داشت: امریکا کارهای ایران را در زمینه اصلاحات ارضی و همچنین گسترش فرهنگ و بهداشت در این کشور می‌ستاید. در این روز جانسون با علم نخست وزیر و آرام وزیر خارجه دیدار کرد و درباره پیوندهای ایران و امریکا گفتگو کرد.

۴ شهریور ماه ۱۳۴۱ در پیشگاه شاهنشاه جشن پایان دانش آموختگان دوره نخست دانشکده عالی و فرماندهی و ستاد مشترک و دوره پانزدهم دانشگاه فرماندهی و ستاد در دانشگاه جنگ برگزار شد. شاهنشاه در این جشن فرمودند:

ارتش ایران در هر مقدار و مقیاسی که باشد باید از لحاظ روحیه، از لحاظ صحت عمل، از لحاظ شرافت، از لحاظ وطن پرستی، از لحاظ علم و تخصص در فن خود در مرحله‌ای قرارگیرد که از آن عالی تر و بهتر در هیچ جا پیدا نشود.

جانسون معاون پرزیدنت امریکا از تهران رهسپار ترکیه شد.

۵ شهریور ماه ۱۳۴۱ شیخ شخبوط حاکم ابوظبی در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه باریافت. در این باریابی شاهنشاه نشان درجه اول تاج را به حاکم ابوظبی پیشکش کردند.

هیات وزیران سرمایه گذاری یک کمپانی هندی برای هنبازی (مشارکت) با کمپانی سهامی آیینه برای ساختن ورق مس، و ورود سرمایه یک کمپانی هلندی برای بنیاد کارخانه مونتاژ رادیو و تلویزیون و ورود سرمایه یک کمپانی انگلیسی برای خرید سهام شرکت صنعتی علاءالدین را پذیرفت.

۶ شهریور ماه ۱۳۴۱ ساختمان آرامگاه نوین حکیم عمر خیام در نیشابور پایان یافت.

۷ شهریور ماه ۱۳۴۱ سردار محمد نعیم خان وزیر امور خارجه افغانستان برای یک دیدار دو روزه وارد تهران شد. درمانگاه سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی در آران کاشان گشایش یافت و بهره‌برداری از آن آغاز شد.

۹ شهریور ماه ۱۳۴۱ اجرای قانون اصلاحات ارضی در شهرستان اراک آغاز شد.

شاهنشاه در میان مردم زلزله‌زده بویین‌زهرا
زمین‌لرزه بوئین زهرا ۱۳۴۱
EarthquakeBoinZahra1341f.jpg
EarthquakeBoinZahra1341g.jpg
EarthquakeBoinZahra1341c.jpg
EarthquakeBoinZahra1341n.jpg
هاج و واج در برابر ویرانه‌ها

۱۰ شهریور ماه ۱۳۴۱ نزدیک به ساعت ۲۳ شب زلزله سخت و هولناکی در قزوین روی داد و بیش از ۳۰۰ دهکده ویران شد و هزاران تن جان خود را از دست دادند. ۱۳ شهریور ماه کشته شدگان بیش از ده هزار تن برآورد شد و به آگاهی رسید که نزدیک به ۸۰۰۰ پیکر از زیر خاک بیرون آورده شده است، با وجود این هنوز شمار زیادی از کشته شدگان زیر آوار هستند. مسولان گفتند با نگرش به بزرگی پیش آمد ناگوار، کمک‌های کمک‌های جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران و ارتش و ژاندارمری بسیار ناچیز است، بدین روی جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران از همه سازمان‌های خیریه و بهداشتی جهان درخواست کمک کرد. در سراسر ایران عزای ملی اعلام شد. شاهنشاه از بویین زهرا و دهکده‌های ویران شده بازدید کردند و شب را در میان زلزله زدگان بسر بردند. در روزهای دیگر شاهنشاه به بازدید خود از منطقه‌های زلزله زده قزوین ادامه دادند و از آسیب دیدگان و زخمی شدگان در بیمارستان دلجویی کردند. سخنگوی وزارت دربار به آگاهی رساند که شاهنشاه ۲ میلیون ریال و شهبانو یک میلیون ریال به آسیب دیدگان کمک کردند.

۱۶ شهریور ماه ۱۳۴۱ فیلد مارشال ایوب خان پرزیدنت پاکستان در سر راه خود به بغداد در فرودگاه مهرآباد درنگ کرد و شاهنشاه از ایوب خان پیشباز فرمودند. رهبران دو کشور سپس زمانی درباره مسایل ایران و پاکستان با یکدیگر گفتگو کردند.

۱۷ شهریور ماه ۱۳۴۱ والاحضرت شمس پهلوی رییس عالیه جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران از جاهای زلزله زده بازدید کردند و نمایندگان شیر و خورشید و دیگر سازمان‌ها را به نگهبانی و پرستاری از آسیب دیدگان فراخواندند.

هنرستان حرفه‌ای تبریز گشوده شد. در این هنرستان رشته‌های بنایی، بتون آرمه، نجاری و لوبه کشی آموزش داده می‌شود. کنفرانس کار تهران از سوی وزیر کار گشایش یافت و بررسی مسایل گوناگون کارگماری و کارآفرینی را آغاز کزد.

یازدهمین دوره نشست شورای علمی پیمان سنتو در استانبول گشایش یافت.

۱۸ شهریور ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه دستوری صادر کردند که نخست وزیر برای خانه سازی دوباره در جاهای زلزله زده نقشه درست با ریزه کاری‌ها از آن منطقه‌ها فراهم آورد و خانه سازی بی درنگ آغاز شود. در همین روز نخستین کلنگ ساختمان خانه در قریه عباس آباد قزوین بر زمین زده شد. سسفیر بلژیک یک میلیون فرانک بلژیک از سوی دولت پادشاهی بلژیک، کشور سودان ۵۰۰۰ لیره انگلیسی، هلال احمر افغانستان ۵۰۰۰ دلار به آسیب دیدگان کمک کردند.

۱۹ شهریور ماه ۱۳۴۱ والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی درمانگاه کودک وابسته به سازمان کمک کودک در تهران را گشودند.

آگهی اجرای قانون اصلاحات ارضی در ۴ بخش از آذربایجان پیرامون اهر، اردبیل، گرداگیر آذرشهر، دهستان‌های پیرامون زنوز و هرندات از شهرستان مرند به چاپ رسید.

۲۲ شهریور ماه ۱۳۴۱ هیات‌های شرکت کننده در دومین سمپوزیوم نفت تهران در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه باریافتند. این سمپوزیوم در روز ۲۴ شهریور به کار خود پایان داد.

والاحضرت شیخ راشد حاکم دوبی به پیشگاه شاهنشاه باریافت.

شاهنشاه یک هیات بلندپایه را مامور پی گیری و شتاب بخشیدن به برنامه نقشه برداری و خانه سازی در دهات زلزله زده فرمودند. رییس ستاد بزرگ ارتشداران در نشست ویژه هیات مرکزی شیر و خورشید سرخ ایران که برای کمک به زلزله زدگان با بودن والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی برگزار شده بود به آگاهی رساند که ارتشیان با همکاری سازمان‌های دیگر ۱۰٬۰۰۰ کشته شده از روستاهای قزوین از زیر خاک بیرون آورده و به خاک سپرده‌اند. ۲۸ شهریور ماه برای جای دادن زلزله زدگان قزوین بیش از ۸۰۰۰ چادر زمستانی کارگزاری و برپاشد.

نخست وزیر و همراهان از جاهای گوناگون آذربایجان بازدید کردند و برای فراهم ساختن نیازمندی‌های مردم آن استان کارها و دستورات گسترده‌ای انجام شد.

۲۴ شهریور ماه ۱۳۴۱ آغاز بیست و دومین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی از سوی مردم کشور جشن گرفته شد.

هیات وزیران قانون مالیات بردرآمد پیشه وران و صنف‌ها را برای یک سال دیگر زمان داد.

در پی دیدار نیکلای پکوف سفیر شوروی با عباس آرام وزیر امور خارجه دولت شاهنشاهی ایران به آگاهی رسید که ایران و شوروی کارهایی انجام دهند که پیوند دوستی ایران و شوروی را استوارتر سازد و کمک به پایداری صلح خاورمیانه خواهد کرد.

۲۵ شهریور ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه به دهکده "دهپول" اراک رفتند و در آیینی سندهای مالکیت کشاورزان این سرزمین را به دهقانان دادند و در سخنانی فرمودند:

... ما راهی را انتخاب کرده‌ایم که از راهی که سایرین رفته‌اند شاید بهتر باشد و این گزافه گویی نیست، برای اینکه نتیجه کار را ما هر روز می‌بینیم. این کار در خیلی از نقاط مملکت شروع شد و با موفقیت هم شروع شد، همه جا با استقبال فراوان زارعین کشور مواجه گردید. زارعینی که می‌گفتند نمی‌فهمند و سواد ندارند و بدون ارباب قادر به زندگی نیستند، همین‌ها در کوتاهترین مدت طوری از خود رشد اجتماعی نشان دادند که باعث تعجب شد. اینها بلافاصله وارد شرکت‌های تعاونی شدند، همه سهم خود را بلافاصله پرداختند، همه معنی این کار را درک کردند، و این باعث امیدواری ما است، به این جهت کسانی که هنوز نمی‌خواهند معنی این کار را بفهمند باید بدانند که هیچ پیش آمدی نمی‌تواند باعث نه فقط متوقف شدن این کار بشود، حتی باعث مکث مختصری در این کار نخواهد شد.

شاهنشاه پس از پایان این آیین به تهران بازگشتند و پس از نیمروز در "باشگاه پهلوی" در خیابان جنگ، آیین جشن بنیاد باشگاه پهلوی و شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی برگزار شد.

۲۶ شهریور ماه ۱۳۴۱ گفتگوها سالانه کنسرسیوم نفت در لندن با بودن نمایندگان شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های عامل نفتی آغاز شد.

لایحه قانونی سازمان نقشه برداری از سوی هیات وزیران پذیرفته شد.

۲۷ شهریور ماه ۱۳۴۱ وزیر کار به همراه هیات مدیره سندیکای صنایع فلزی ایران در کاخ سعدآباد به پیشگاه شاهنشاه باریافتند. در این باریابی شاهنشاه درباره بهره بردن کارگران از سود کارخانه‌ها دستوراتی دادند.

شاهنشاه از کارخانه و تاسیسات شرکت نفت پارس در جاده کرج بازدید فرمودند.

اجرای قانون اصلاحات ارضی در قیدار، ابهر، ماه نشان، طارم علیا و دور و بر شهر زنجان آغاز شد.

۲۸ شهریور ماه ۱۳۴۱ هیات وزیران لایحه قانونی برنامه عمرانی پنج ساله سوم را در هشت فصل و دو ماده و هفت تبصره پذیرفت.

۲۹ شهریور ماه ۱۳۴۱ جشن آغاز سال تحصیلی دانشگاه تهران در پیشگاه اعلیحضرت شاهنشاه و علیاحضرت شهبانو برگزار شد و شاگردان اول دانشکده‌ها به شاهنشاه شناسانده شدند و مدال‌های خود را از دست شاهنشاه دریافت داشتند.

۳۰ شهریور ماه ۱۳۴۱ شاهنشاه برای بازدید از آذربایجان شرقی و غربی و گیلان رهسپار زنجان شدند.

۳۱ شهریور ماه شاهنشاه بیمارستان سی تختخوابی شیر و خورشید سرخ در زنجان را گشودند و سپس به شهر میانه رفتند. شاهنشاه نخستین کلنگ ساختمان بیمارستان پنجاه تختخوابی شیر و خورشید سرخ ایران را در میانه برزمین زدند و از درمانگاه و اندرزگاه شیر و خورشید سرخ که در آن ۳۰۰ کودک نگهداری می‌شوند بازدید فرمودند.

پروژه‌های برنامه عمرانی دوم تصویب شده در مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری هجدهم

 1. تصمیم متخذه مورخ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۳۴ کمیسیون برنامه دایر به اصلاح تبصره ۳ ماده واحده مربوط به تعیین اعتبار جهت استخدام هشت نفر متخصصین خارجی - مصوب ۱۶ اردیبهشت ۱۳۳۴ ‌
 2. تصمیم مربوط به تعیین سه نفر دیگر سرپرست معاونت به استثنای دو نفر معاونین فعلی سازمان برنامه و وظایف آنها - مصوب ۱۶ اردیبهشت ۱۳۳۴ ‌
 3. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی مربوط به اجازه پرداخت یک دوازدهم بودجه سال ۱۳۳۳ سازمان برنامه - مصوب ۱۶ اردیبهشت ۱۳۳۴ ‌
 4. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه دایر به افزایش عده کارمندان کادر مرکزی سازمان برنامه - مصوب ۱۷ اردیبهشت ۱۳۳۴ ‌
 5. تصمیم قانونی راجع به قابل تعهد و مصرف بودن اعتبارات راه‌سازی و تعمیرات وزارت راه در سالهای ۳۲ و ۳۳ تا آخر‌سال ۱۳۳۴ - مصوب ۱۹ اردیبهشت ۱۳۳۴ ‌
 6. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی مربوط به اجازه پرداخت یک دوازدهم بودجه مصوب سال ۱۳۳۳ سازمان برنامه – مصوب ۱ تیر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 7. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی مربوط به اجازه پرداخت یک دوازدهم بودجه مصوب سال ۱۳۳۳ سازمان برنامه – مصوب ۲۴ تیر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 8. تصمیم متخذه کمیسیون بودجه مجلس شورای ملی در مورد دعوت به کار دویست نفر کارمند قضایی – مصوب ۱ اخرداد ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 9. تصمیم متخذه کمیسیون بودجه مجلس شورای ملی نسبت به ترمیم حقوق و مزایای افراد و افسران ژاندارمری – مصوب ۹ امرداد ۱۳۳۴ کمیسیون بودجه مجلس شورای ملی
 10. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه نسبت به موافقین با تامین اعتبار هشتاد میلیون ریال از دویست میلیون ریال مندرج در بند ۵ برنامه‌های فوری راه‌آهن مصوب اسفند ۱۳۳۴ – مصوب ۱۱ امرداد ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 11. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی مربوط به اجازه پرداخت یک دوازدهم بودجه مصوب سال ۱۳۳۳ سازمان برنامه در امرداد ۱۳۳۴ – مصوب ۱۱ امرداد ۱۳۳۴
 12. تصمیم قانونی راجع به تمدید مدت سه ماده در مورد اختیار کمیسیون بودجه مربوط به بودجه‌های تفصیلی سال ۱۳۳۴ – مصوب ۱۶ امرداد ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 13. قانون راجع به اعطای شصت میلیون ریال اعتبار جهت هزینه دانشکده پزشکی و بیمارستان‌های تهران – مصوب ۱۹ شهریور ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 14. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی مربوط به اجازه پرداخت یک دوازدهم بودجه مصوب سال ۱۳۳۳‌سازمان برنامه در شهریور ماه ۱۳۳۴ – مصوب ۲۵ شهریور ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 15. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی در مورد اجازه مصرف ۴۵ میلیون ریال جهت برنامه فوری‌کارخانجات کنسرو و خشکبار – مصوب ۱ مهر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 16. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی در مورد برنامه عملی ساختمان سدهای کوچک - مصوب ۱ مهر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 17. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی درباره استخدام آقای مهندس والتر نیهوس تبعه سویس برای مدت‌ هشت ماه - مصوب ۱ مهر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 18. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی دایر به اصلاح ماده واحده مورخ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۳۳ - مصوب ۱ مهر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 19. قانون راجع به اجازه پرداخت یک صد و پنجاه میلیون ریال از درآمد نفت به بانک‌های ساختمانی، رهنی و کشاورزی - مصوب ۲۵ مهر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 20. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه دایر به اجازه مصرف مبلغ چهارصد میلیون ریال از باقیمانده فصل ششم قانون برنامه‌هفت‌ ساله - مصوب ۲۶ مهر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 21. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی مربوط به اجازه پرداخت یک دوازدهم بودجه مصوب سال ۱۳۳۳‌ سازمان برنامه در مهر ماه ۱۳۳۴ - مصوب ۲۶ مهر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 22. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه در مورد برنامه عملی تعویض خط راه‌آهن اندیمشک - اراک و خرید ۵۳۰ واگن - مصوب ۲۹ مهر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 23. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه دایر به اصلاح بند ۳ از فصل ششم برنامه‌های فوری - مصوب ۲۹ مهر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 24. قانون اجازه پرداخت یک صد میلیون ریال اعتبار اضافی به وزارت راه جهت تامین کسر اعتبار سال ۱۳۳۴ – مصوب ۲ آبان ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 25. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه در مورد برنامه عملی کمک به زارعین خشخاش و نگهداری بنگاه‌های دامپروری و دامپزشکی - مصوب ۳ آبان ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 26. تصمیم متخذه مورخ ۳ آبان ۱۳۳۴ کمیسیون برنامه دایر به اصلاح تبصره یک ماده واحده مصوب هشتم مهر ماه ۱۳۳۴‌ کمیسیون برنامه - مصوب ۳ آبان ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 27. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی در مورد اصلاح بند ۳ از فصل دوم برنامه‌های فوری سازمان برنامه - مصوب ۱۰ آبان ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 28. بودجه اداری و پرسنلی سال ۱۳۳۴ سازمان برنامه – مصوب ۱۳ آبان ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 29. تصمیم کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی در مورد اجازه پرداخت حق مقام به متصدیان مشاغل حساس و پر مسولیت سازمان برنامه – مصوب ۱۳ آبان ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 30. قانون مربوط به جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی – مصوب ۲ آذر ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 31. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی درباره استخدام آقای مهندس ژرژ فون پتس - مصوب ۲۰ دی ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 32. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی درباره استخدام یک نفر متخصص شیمیست خارجی برای مدت یک‌ سال - مصوب ۲۰ دی ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 33. قانون بودجه سال‌های ۱۳۳۴ و ۱۳۳۵ مجلس شورای ملی - مصوب ۲۱ دی ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 34. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلس شورای ملی دایر به افزایش مبلغ ۱۲۵۰۰۰ دلار دیگر به اعتبار مصوب ۱۴‌اسفند ۱۳۳۳ کمیسیون برنامه – مصوب ۷ بهمن ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 35. تصمیم کمیسیون برنامه دایر به اجازه استخدام چند نفر منشی و متخصص جهت سازمان برنامه - مصوب ۷ بهمن ۱۳۴۴ مجلس شورای ملی
 36. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه دایر به اجازه استخدام یک نفر مهندس خارجی جهت سرپرستی دیزل‌های کارخانه سیمان‌ ری و سایر دیزل‌ها - مصوب ۲۱ بهمن ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 37. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه دایر به اجازه مصرف هشت میلیون ریال از محل چهل میلیون ریال - مصوب ۲۱ بهمن ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 38. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه دایر به اجازه مصرف چهار میلیون و سیصد و بیست هزار ریال جهت مهندسی زراعی ازمحل چهل میلیون ریال - مصوب ۲۱ بهمن ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 39. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه دایر به اجازه استخدام یک نفر متخصص خارجی برای اداره امور مهمانخانه بوعلی‌ همدان - مصوب ۲۱ بهمن ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 40. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه دایر به اجازه مصرف از اعتبارات برنامه‌های اجرایی وزارت کشاورزی و وزارت بهداری ‌جهت تهیه وسایط نقلیه - مصوب ۲۱ بهمن ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 41. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه دایر به اجازه مصرف مبلغی از چهل میلیون ریال جهت کمبود اعتبارات بنگاه دامپروری - مصوب ۲۱ بهمن ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 42. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه دایر به اجازه مصرف هفتاد میلیون ریال مندرج در ردیف یک ماده واحده مصوب سوم‌ آبان ۱۳۳۴ - مصوب ۲۱ بهمن ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 43. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مشترک مجلسین در مورد چهار فقره طرح‌های اجرایی – مصوب ۲ اسفند ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 44. قانون برنامه هفت ساله دوم عمرانی کشور – مصوب ۸ اسفند ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 45. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلسین دایر به اجازه استفاده تا حدود پنجاه میلیون دلار از اعتبارات داخلی و خارجی - مصوب ۲۱ اسفند ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 46. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد دوازده فقره برنامه تفصیلی - مصوب ۲۱ اسفند ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 47. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد انتقال مابقی اعتبارات سال ۳۴ سازمان برنامه به سال‌های بعد - مصوب ۲۲ اسفند ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 48. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد بودجه اداری سال ۱۳۳۵ سازمان برنامه - مصوب ۲۳ اسفند ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 49. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد نوزده فقره برنامه تفصیلی - مصوب ۲۳ اسفند ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 50. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد بیست و شش فقره برنامه تفصیلی سازمان برنامه - مصوب ۲۶ اسفند ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 51. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه استخدام یک نفر متخصص خارجی جهت خریدهای سازمان برنامه - مصوب ۲۷ اسفند ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 52. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه اجرای آیین‌نامه‌های استخدامی و معاملات به عنوان‌آزمایش - مصوب ۲۷ اسفند ۱۳۳۴ مجلس شورای ملی
 53. بودجه عمرانی سال ۱۳۳۵ اداره کل راه - مصوب ۲۵ فروردین ۱۳۳۵ مجلس شورای ملی کمیسیون بودجه

پروژه‌های برنامه عمرانی دوم تصویب شده کمیسیون برنامه دوره قانونگذاری نوزدهم

 1. قانون مربوط به اصلاح قسمت اول بند (ج) ماده ۱۱ قانون برنامه عمرانی هفت‌ ساله دوم کشور - مصوب ۱۸ دی ۱۳۳۵ مجلس شورای ملی و ۲۶ دی ۱۳۳۵ مجلس سنا
 2. تصمیم قانونی مربوط به اصلاح تبصره فصل چهارم ماده دوم قانون برنامه عمرانی هفت‌ ساله دوم - مصوب ۱۸ دی ۱۳۳۵ مجلس شورای ملی و ۱۳ بهمن ۱۳۳۵ مجلس سنا
 3. تصمیم قانونی دایر به انتخاب چهار نفر اعضای هیات نظارت سازمان برنامه ۱۳۳۵ - مصوب ۱۸ بهمن ۱۳۳۵ مجلس شورای ملی
 4. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اصلاح تبصره یک برنامه تفصیلی بند ۱۵ از فصل اول - مصوب ۱۳ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 5. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد اجازه تمدید استخدام سه نفر کارشناسان خارجی شاغل دروزارت فرهنگ - مصوب ۱۳ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 6. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه استخدام یک نفر متخصص آلمانی در رشته برق و مکانیک - مصوب ۱۳ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 7. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین راجع به تصویب بودجه سال ۱۳۳۶ سازمان برنامه - مصوب ۱۳ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 8. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد برنامه تفصیلی تکمیل کارخانجات کنسرو و خشکبار - مصوب ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 9. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه تمدید استخدام آقای مهندس آتن هوفر تبعه دولت آلمان - مصوب ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 10. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه توام کردن دو اعتبار از اعتبار برنامه‌های فوری - مصوب ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 11. تصمیم متخذه کمیسیون برنامه مجلسین دایر به اجازه تجدید و تمدید استخدام دو نفر کارشناسان خارجی - مصوب ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 12. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه تجدید استخدام پنج نفر کارشناس خارجی - مصوب ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 13. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد استخدام ۲۶ نفر متخصص فنی و اداری - مصوب ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 14. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه تامین کسری اعتبار دو کارخانه خریداری شده - مصوب ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 15. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه انتقال اعتبارات مصرف نشده نظر در سالهای ۳۴ و ۳۵ به سال ۱۳۳۶ - مصوب ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 16. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه استخدام هفت نفر متخصص خارجی جهت اداره کارخانه‌های سیمان کشور - مصوب ۲۴ تیر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 17. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه اجرای برنامه تفصیلی کمک به صندوق‌های روستایی - مصوب ۲۴ تیر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 18. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد برنامه تفصیلی مطالعات و آبیاری و سدسازی - مصوب ۳۱ تیر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 19. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه استخدام چهار نفر کارشناس خارجی جهت کارخانه‌های قند کشور - مصوب ۳۱ تیر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 20. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه استخدام سه نفر کارشناس خارجی برای توسعه عملیات‌عمرانی دشت مغان - مصوب ۳۱ تیر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 21. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد برنامه تفصیلی مهندسی زراعی - مصوب ۳۱ تیر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 22. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به تمدید استخدام آقای مهندس ژزف هروشکا - مصوب ۳۱ تیر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 23. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد برنامه تفصیلی تهیه آمار و سرشماری کل کشور - مصوب ۳۱ تیر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 24. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد برنامه تفصیلی مکانیزاسیون معدن نمک هرمز - مصوب ۳۱ تیر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 25. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین مربوط به یکصد میلیون ریال وام اعطایی به شرکت لوله‌کشی کرمانشاه - مصوب ۱۸ آذر ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 26. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین درباره افزایش بیست درصد به جمع کل اقلام برنامه هفت‌ ساله دوم‌ عمرانی - مصوب ۹ دی ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 27. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد اصلاح فهرست مشاغل هفت نفر متخصص خارجی سیمان - مصوب ۲۴ دی ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 28. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه در مورد آیین‌نامه معاملات سازمان برنامه - مصوب ۲۴ دی ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 29. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین به منظور توسعه عمران سیستان و بلوچستان - مصوب ۱۹ اسفند ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 30. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین راجع به بودجه اداری سال ۱۳۳۷ تشکیلات مرکزی سازمان برنامه - مصوب ۱۹ اسفند ۱۳۳۶ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 31. قانون راجع به استفاده از بیست و سه میلیون دلار قسمتی از وام موضوع تحصیل اعتبار از کشورهای متحده آمریکا و‌انگلستان - مصوب ۲۷ اسفند ۱۳۳۶ مجلس شورای ملی و ۲۴ اسفند ۱۳۳۶ مجلس سنا
 32. قانون راجع به اصلاح ماده ۸ قانون برنامه عمرانی هفت‌ ساله دوم - مصوب ۲۷ اسفند ۱۳۳۶ مجلس شورای ملی و ۲۴ اسفند ۱۳۳۶ مجلس سنا
 33. قانون راجع به ساختمان و بهره‌برداری سد و تاسیسات لار و لتیان - مصوب ۱۷ تیر ۱۳۳۷ مجلس شورای ملی و ۲۴ اردیبهشت ۱۳۳۷ مجلس سنا
 34. قانون سازمان مؤسسه سرم و واکسن‌سازی رازی - مصوب ۷ بهمن ۱۳۳۷ مجلس شورای ملی و ۱۶ اسفند ۱۳۳۷ مجلس سنا
 35. قانون راجع به واگذاری اختیارات مدیر عامل سازمان برنامه به رییس دولت - مصوب ۲۶ بهمن ۱۳۳۷ مجلس شورای ملی و ۲ اسفند ۱۳۳۷ مجلس سنا
 36. قانون راجع به اجازه تحصیل چهل و هفت و نیم میلیون دلار وام از صندوق وامهای عمرانی آمریکا - مصوب ۱۰ اسفند ۱۳۳۷ مجلس شورای ملی و ۶ اسفند ۱۳۳۷ مجلس سنا
 37. قانون مربوط به اجرای ساختمان سدهای لار و لتیان - مصوب ۱۲ اسفند ۱۳۳۷ مجلس شورای ملی و ۲ اسفند مجلس سنا
 38. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین درباره بودجه اداری سال ۱۳۳۸ تشکیلات مرکزی سازمان برنامه - مصوب ۱۹ اسفند ۱۳۳۷ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 39. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه پرداخت هشتاد میلیون ریال به وزارت کشاورزی به عنوان‌ اعتبارگردان - مصوب ۱۴ تیر ۱۳۳۸ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 40. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اصلاح ماده ۶ اساسنامه سازمان برنامه - مصوب ۱۴ تیر ۱۳۳۸ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 41. قانون راجع به اجازه تحصیل مبلغ هفتاد و دو میلیون دلار وام از بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه - مصوب ۲۰ تیر ۱۳۳۸ مجلس شورای ملی و۲ امرداد ۱۳۳۸ مجلس سنا
 42. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین درباره اختصاص شصت و پنج میلیون ریال جهت احداث کارخانه‌ خرمای جهرم - مصوب ۱۰ آبان ۱۳۳۸ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 43. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین درباره ماده ۶ اصلاحی اساسنامه سازمان برنامه - مصوب ۱۸ آذر ۱۳۳۸ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 44. قانون راجع به اجازه ساختمان راه‌آهن بین تبریز و شرفخانه تا مرز ترکیه - مصوب ۴ آذر ۱۳۳۸ مجلس شورای ملی و ۲۷ آذر ۱۳۳۸ مجلس سنا
 45. قانون مربوط به تشکیل سازمان ذوب‌آهن ایران - مصوب ۲۸ آذر ۱۳۳۸ مجلس شورای ملی و ۱۱ دی ۱۳۳۸ مجلس سنا
 46. قانون مربوط به اجازه ساختمان سدهای درودزن و زرینه رود - مصوب ۲۳ دی ۱۳۳۸ مجلس شورای ملی و ۱۵ دی ۱۳۳۸ مجلس سنا
 47. قانون راجع به اجازه تحصیل مبلغ بیست و پنج میلیون دلار وام از صندوق وام‌های آمریکا - مصوب ۳۰ دی ۱۳۳۸ مجلس شورای ملی و ۱۶ بهمن ۱۳۳۸ مجلس سنا
 48. آیین‌نامه طرز اجرای ماده ۱۷ قانون برنامه عمرانی هفت‌ساله دوم کشور - مصوب ۱۲ بهمن ۱۳۳۸ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 49. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک مجلسین در مورد اجازه مصرف بودجه اداری سازمان برنامه و بودجه در سال ۱۳۳۹ - مصوب ۲۱ بهمن ۱۳۳۸ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 50. قانون مربوط به اصلاح قانون سدهای لار و لتیان - مصوب ۲۸ بهمن ۱۳۳۸ مجلس شورای ملی و ۱۸ دی ۱۳۳۸ مجلس سنا
 51. قانون راجع به اجازه تحصیل چهل و دو میلیون دلار وام از بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه جهت ساختمان سد دز - مصوب ۱۵ اردیبهشت ۱۳۳۹ مجلس شورای ملی و ۲ خرداد ۱۳۳۹ مجلس سنا
 52. قانون راجع به تهیه و تقدیم تشکیلات جدید سازمان برنامه - مصوب ۵ خرداد ۱۳۳۹ مجلس شورای ملی و ۱۶ خرداد ۱۳۳۹ مجلس سنا
 53. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین دایر به اجازه مصرف مبلغ ۲۵ میلیون ریال صرفه‌جویی بودجه سال ۱۳۳۷ سازمان برنامه در سال ۱۳۳۹ - مصوب ۹ خرداد ۱۳۳۹ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین
 54. تصمیم متخذه کمیسیون مشترک برنامه مجلسین در مورد حداکثر حقوق مدیران سازمان برنامه در سال ۱۳۳۹ - مصوب ۹ خرداد ۱۳۳۹ کمیسیون مشترک برنامه مجلسین

نگاه کنید به

منبع

 1. محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
 2. مصاحبه شاهنشاه آریامهر با رسانه‌های همگانی درباره رستاخیر ملی ایران ۲۸ امرداد ماه و ناآرامی‌های کشور ۲۶ امرداد ماه ۲۵۳۷ شاهنشاهی
 3. روز رستاخیز ملی ۲۸ امرداد ۱۳۳۲
 4. سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هنگام گشایش نوزدهمین دوره قانونگذاری مجلس شورای ملی ۱۰ خرداد ماه ۱۳۳۵
 5. اتم برای صلح
 6. بیانات اعلیحضرت همایونی شاهنشاه محمد رضا شاه پهلوی هنگام گشایش نمایشگاه اتم در خدمت صلح ۱۵ اسفند ۱۳۳۴
 7. پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۳۷
 8. تصمیم قانونی دایر به نامیدن روز نهم اسفند به (روز ملت) و روز بیست و هشتم مرداد ماه (به روز قیام ملی)
 9. قانون راجع به اجازه تحصیل مبلغ بیست و پنج میلیون دلار وام از صندوق وام‌های آمریکا
 10. قانون راجع به اجازه افزایش سرمایه دولت ایران در صندوق بین‌المللی پول و بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه
 11. قانون مربوط به الحاق دولت ایران به قرارداد تکمیلی منع بردگی و برده‌فروشی و عملیات و دستگاه‌های مشابه بردگی
 12. قانون مربوط به تشکیل سازمان ذوب‌آهن ایران
 13. DEMAG KRUPP
 14. قانون راجع به اجازه تحصیل چهل و دو میلیون دلار وام از بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه جهت ساختمان سد دز
 15. قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران
 16. کنفدراسیون دانشجویان ایرانی
 17. تصمیم قانونی دایر به‌ابراز رای‌اعتماد به دولت جناب آقای مهندس شریف‌امامی نخست‌وزیر
 18. آبعلی
 19. سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هنگام گشایش بیستمین دوره قانونگذاری مجلس شورای ملی ۲ اسفند ماه ۱۳۳۹
 20. تصمیم قانونی دایر به ابراز رای اعتماد به دولت جناب آقای دکتر علی امینی نخست وزیر ۱۳۴۰
 21. سفر رسمی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی به نروژ و ایتالیا ۲۷ اردیبهشت تا ۹ خرداد ماه ۱۳۴۰
 22. فرمان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر درباره بنیان و وقف سرمایه بنیاد پهلوی ۱۲ مهر ماه ۱۳۴۰
 23. کنفدراسیون دانشجویان ایرانی
 24. سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی
 25. جمعیت کمک به جذامیان
 26. مالکان بزرگ ایران
 27. دانشگاه تهران
 28. اعلیحضرت رضا شاه بزرگ
 29. سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی
 30. جمعیت خیریه فرح پهلوی
 31. انجمن ملی حمایت کودکان
 32. زمین‌لرزه‌ها، سیل‌ها و دیگر آسیب‌های طبیعت در ایران