مذاکرات مجلس شورای ملی ۵ بهمن ۱۳۴۸ نشست ۱۶۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و دوم تصمیم‌های مجلس

مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری بیست و دوم

قوانین انقلاب شاه و مردم
مذاکرات مجلس شورای ملی ۵ بهمن ۱۳۴۸ نشست ۱۶۳

مذاکرات مجلس شورای ملی

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۴۸ نشست ۱۶۳

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره ‏۲۲

جلسه: ۱۶۳

فهرست مطالب:

۱- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل‏

۲- بیانات آقای رئیس دایر به ابراز تأثر و تأسف از فوت مرحوم منصور کلانتری و اعلام یک دقیقه سکوت

۳- ختم جلسه‏

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه (۵) بهمن ماه ۱۳۴۸

مجلس ساعت نه صبح به ریاست آقای عبدالله ریاضی تشکیل گردید.

- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل

۱- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل

رئیس- اسامی غائبین جلسه قبل قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

غائبین با اجازه

آقایان دکتر صدر- دکتر طالع- رضوی- صادقی- اخلاقی- مهندس سهم الدینی- مریدی- مهندس بریمانی- دکتر بیت منصور- تهرانی- دکتر دادفر- دکتر رشتی- روحانی- شاهنده- دکتر کفایی- دکتر کلالی- مروتی- مهندس معینی- مهرزاد- ملک افضلی.

غائبین بی اجازه

آقای دکتر شریعت.

غائبین مریض

آقایان فضائلی- محمد اسدی- دکتر ضیائی- پاینده- دکتر عدل طباطبایی- طباطبایی- ارسنجانی- دکتر بقائی یزدی- خانلر قراچورلو- دکتر امامی خوئی- بختیاری پور- مهندس ناصر بهبودی- بانو جهانبانی- حق شناس- تیمسار حکیمیان- بانو دکتر دولتشاهی- مهندس زنجانچی- سلیمانی کاشانی- شکیبا- عجم- فروتن- موقر.

غائبین در رأی

آقایان ابوذر- پردلی- دکتر حبیب اللهی- دیهیم- دکتر رضوانی- زرگرزاده- سعید وزیری- شیخ بهایی- دکتر قهرمان- دکتر مدنی- دکتر میرعلاء هر کدام یک رأی.

- بیانات آقای رئیس دایر به ابراز تأثر و تأسف از فوت مرحوم منصور کلانتری و اعلام یک دقیقه سکوت

۲- بیانات آقای رئیس دایر به ابراز تأثر و تأسف از فوت مرحوم منصور کلانتری و اعلام یک دقیقه سکوت.

رئیس- بطوریکه نمایندگان محترم استحضار حاصل فرموده‌اند در خلال تعطیلاتی که گذشت یکی از عزیزترین و گرامی‌ترین همکاران مادر عنفوان جوانی و در حالیکه با برخورداری از نیروی جسمی کامل در راه خدمات ملی گام برمی‌داشت ناگهان در اثر سکته مغزی بدرود حیات گفت و چهره در نقاب خاک کشید و همه ما را در ماتم مرگ خویش سوگوار و داغدار ساخت.

ضایعه درگذشت شادروان منصور کلانتری نه تنها موجب تأثر و تأسف شدید و عمیق بستگان و دوستان و همکاران وی گردید بلکه عموم کسانیکه از دور و نزدیک با این مرد خلیق و مهربان و وطن پرست و خادم ملک و ملت آشنایی داشتند نیز از مرگ وی متألم و متأثر گردیدند (صحیح است).

شادروان منصور کلانتری فرزند مرحوم‌هاشم کلانتری، از خانواده‌های نیکنام و سرشناس آذربایجان و از احفاد میرزا تقی خان امیر کبیر و آصف الدوله کلانتری بود.

فقید سعید به سیره آباء و اجدادی خویش از مردان وطن پرست و آزادیخواه آذربایجان بود (صحیح است) و از سنین جوانی مبارزات خود را علیه بیگانگان و بیگانه پرستان آغاز نمود چنانکه هنگام غائله آذربایجان با وجود آنکه سنی از او نمی‌گذشت و بسیار جوان بود برای مقابله با فرقه اجنبی پرست دمکرات آذربایجان اقدام به نشر روزنامه«اخبار آذربایجان» نمود و علیه آن فرقه به مبارزه پرداخت.

شادروان منصور کلانتری مدت کوتاهی زندگی کرد ولی در همین مدت کوتاه عمر خود را در راه عمران و آبادانی کشور منشأ خدمات گرانبهاء و مؤثری واقع گردید آن چنانکه امروز همه از او به نیکی و نیک نامی‌یاد می‌کنند و بر روان پاکش درود می‌فرستند.

مرحوم کلانتری قبل از انتخاب به نمایندگی مجلس شورای ملی به کشاورزی اشتغال داشت و جزء نخستین گروهی بود که به پیروی از منویات اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر به تقسیم املاک خود بین کشاورزان پرداخت.

فقید سعید در دوره بیست و دوم از حوزه انتخابیه میاندوآب به سمت نماینده مجلس شورای ملی انتخاب گشت و در طول نمایندگی خویش با کمال صفا و صمیمیت و با علاقه و ایمان کامل در راه خدمات ملی و مملکتی انجام وظیفه نمود. او در دوران کوتاه عمر خود جز در طریق فضیلت و تقوی و خدمت بشاهنشاه و ملت گامی برنداشت و راهی نپیمود. افسوس که اوراق زندگیش زود زرد شد و ریخت و امروز جای او در میان ما خالی است.

من از طرف خود و عموم نمایندگان محترم مجلس شورای ملی این ضایعه مؤلمه را بخاندان آن شادروان مخصوصاً فرزندان و همسر و مادر گرامیش صمیمانه تسلیت گفته و از خداوند متعال مسئلت دارم فقید سعید را غریق رحمت فرموده و به بازماندگان محترمش در تحمل این مصیبت عظیم صبر و شکیبائی عنایت فرماید و اینک تقاضا می‌کنم با احترام روح آن مرحوم در حال قیام یک دقیقه سکوت بفرمایند. (در این موقع عموم نمایندگان و حضار قیام نموده و یک دقیقه سکوت برقرار گردید).

- ختم جلسه

۳- ختم جلسه

رئیس- به احترام روح فقید سعید این جلسه را ختم می‌کنیم.

(ساعت نه و هشت دقیقه جلسه ختم شد).

رئیس مجلس شورای ملی- عبدالله ریاضی.