سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در پاسخ شهردار لندن در میهمانی رسمی شهرداری ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۳۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۸ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۸


۱۶ اردیبهشت ۱۳۳۸ بیانات شاهنشاه در پاسخ شهردار لندن (در ضیافت رسمی شهرداری لندن، به افتخار شاهنشاه)

آقای شهردار، از بیانات محبت‌آمیز شما و استقبال گرمی که به عنوان شهردار و شخص اول شهر بزرگ لندن از من نموده‌اید، صمیمانه قدردانی می‌کنم.

ضیافت باشکوهی که امروز به خاطر من در این بنای تاریخی برپا کرده‌اید، موجب خوشوقتی من است و من با دقت و علاقه بسیار شاهد میهمان‌نوازی شما و مراسم تاریخی پرشکوهی که به حق به آن افتخار می‌کنید، هستم. ما از دیرباز در کشور خود برای میهمان‌نوازی اهمیت فراوانی قائل بوده‌ایم و به همین دلیل میهمان‌نوازی در نظر ایرانی ارزش و مفهوم مخصوصی دارد.

اینک که در این تالار تاریخی ایستاده‌ام، اصول بزرگ دموکراسی و آزادی را که همواره الهام‌دهنده ترقیات شما بوده‌است، یعنی اصولی را که اساس آزادی مردم و شناسایی ارزش انسانی است، با تحسین بسیار به یاد می‌آورم. شما در این کشور برای اولین‌بار تخم دموکراسی را که سرآغاز حکومت قانون و ارتقاءدهنده مقام فردی است، کاشتید و اصول دموکراسی امروزی توسط شما در میان کلیه دنیا منتشر شده‌است.

بین ملت من و مردم این کشور یک عامل مشترک وجود دارد و آن عشق به آزادی و تصمیم به دفاع از نحوه زندگی خود در هر گونه شرایطی است.

من کاملاً به اهمیت و ارزش این انجمن برجسته در قلب این شهر بزرگ واقفم و از این فرصت استفاده کرده، توسط شما و انجمن شهر لندن آرزوهای صمیمانه خود را برای رفاه و سعادت همیشگی مردم لندن ابراز می‌دارم.