ترور والاگهر ناخدا شهریار شفیق از سوی تروریست بسیجی در پاریس ۱۶ آذر ماه ۱۳۵۸

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
اشغال سفارت امریکا و گروگانگیری نیرنگ سیاسی برای پیشگیری از فروپاشی انقلاب اسلامی ۱۳ آبان ماه ۱۳۵۸ درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

در هم کوبیدن حکومت مشروطه پارلمانی با کشتار سران کشوری و لشکری ایران

شاه رفت مرگ آمد
والاگهر ناخدا شهریار شفیق
PrinceShahriarShafiq1.jpg
سید عبدالله برقعی بسیجی قاتل واگهر شهریار شفیق

ترور والاگهر ناخدا شهریار شفیق از سوی تروریست بسیجی در پاریس ۱۶ آذر ماه ۱۳۵۸ - در روز ۱۶ آذر ماه ۱۳۵۸ والاگهر ناخدا شهریار شفیق فرزند والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی از سوی قاتلینی که از سوی مجلس خبرگان به پاریس فرستاده شده بودند، مورد شلیک گلوله قرار گرفت و جان باخت. سید عبدالله برقعی عضو حزب الله و بسیج اسلامی، ساعت ۱۳ روز آدینه ۱۶ آذر ماه ۱۳۵۸ هنگامی که والاگهر شهریار شفیق از خیابان می‌گذشت، به وی نزدیک شد و گلوله‌ای به پشت گردن والاگهر شهریار شفیق شلیک کرد و بی درنگ دومین گلوله را به سر وی شلیک نمود، سپس سوار موتور خود شد و دور شد. پلیس فرانسه دو پوکه هفت تیر با کالیبر ۹ میلیمتری در خیابان جای قتل پیدا کرد. سید عبدالله برقعی بسیجی بود که دوره آدم کشی را در بسیج قم فراگرفت و برای کشتن والاگهر شهریار شفیق روانه پاریس گردید. سید عبدالله برقعی چندین بار برای ترور سران کشور به خارج از کشور فرستاده شد.

شاهدی که قتل والاگهر شهریار شفیق را از نزدیک دیده بود، قاتل را جوانی بیست و پنج تا سی ساله با ژاکت موتور سوارها بر تن توصیف کرد. سید عبدالله برقعی اهل قم بدون آنکه از خود برگه‌ای بر جای نهد به تهران بازگشت.

والاگهر شهریار شفیق از افسران ارشد نیروی دریایی شاهنشاهی ایران بود. والاگهر شهریار شفیق در روز فرخنده ۲۴ اسفند ماه زادروز پدر بزرگ تاجدارشان رضا شاه بزرگ به دنیا آمد. والاگهر شهریار شفیق از مدرسه رازی دیپلم خود را گرفت و سپس تحصیلات خود را در دانشکده نیروی دریایی دارتموث انگلستان به پایان رساند. والاگهر شهریار شفیق با درجه ناوبان دومی به نیروی دریایی شاهنشاهی پیوست و افسر مخابرات ناو بایندر در خرمشهر گردید. والاگهر شهریار در سال ۱۳۵۴ فرماندهی ناوشکن‌های نیروی دریایی شاهنشاهی ایران را به دست آورد. در سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی والاگهر شهریار شفیق ریاست فدراسیون جودو و کاراته سازمان تربیت بدنی را نیز عهده‌دار شدند.

در روز ۵ آذر ماه ۱۳۵۸ خمینی دستور راه اندازی نیروهای سرکوب بسیج را داد. وظیفه ستاد بسیج جلوگیری از سرنگونی دولت اسلامی و سرکوب ملت ایران است. خمینی کوشش کرد که با به راه انداختن نیروهای بسیج، مردم ایران را از هر گونه جنبش علیه مرکزهای قدرت اسلامی بازدارند. استراتژی مهم این بود که با فرستادن کماندوهای قتل، رهبران نیروهای مقاومت را به قتل برسانند و یا در خیابان‌ها بسیجیان مسلح مردم ایران را به گلوله ببندند. والاگهر شهریار شفیق نخستین قربانی این استراتژی شد.

رژیم تهدیدهای علیه رژیم ولایت فقیه را به چهار دسته بخش کرد:

۱- تهدید نرم،
۲- تهدید نیمه سخت (جنبش‌های مردمی بدون سلاح گرم برای براندازی)،
۳- تهدیدهای اقتصادی/سیاسی از درون و بیرون از کشور و
۴- تهدید سخت (جنبش‌های مسلحانه مردم برای براندازی).

اکنون پس از نزدیک به چهل سال، بسیج یکی از مخوف‌ترین سازمان‌های نظامی مدافع رژیم اسلامی در ایران است. نیروهای بسیج از همان آغاز زیر مجموعه سپاه پاسداران بود. بسیجیان همان فرزندان دستاربندان هستند که به آنها سید اولاد پیغمبر گفته می‌شد.

نگاه کنید به