مذاکرات مجلس شورای ملی ۱۸ مهر ۲۵۳۵ شاهنشاهی نشست ۵۸
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و چهارم | تصمیمهای مجلس | قوانین برنامههای عمرانی کشور |
نمایندگان مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری بیست و چهارم |
مذاکرات مجلس شورای ملی
صورت مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی ۱۸ مهر ۲۵۳۵ شاهنشاهی نشست ۵۸
فهرست مطالب:
- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل
۱- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل .
رئیس ـ اسامی غائبین جلسه قبل قرائت میشود . (بشرح زیرخوانده شد)
آقایان : اسکندری ـ دکتر بقائی یزدی ـ پزشکی ـ توکلی – جعفر جوادی ـ دانشمند ـ کریم بخش سعیدی ـ عطائی ـ کیوان ـ ماحوزی ـ مظهری ـ نواب صفا ـ وکیل گیلانی ـ پروفسور یغمایی ـ میرلاشاری ـ بانو زاهدی ـ بانو ضرابی ـ بانو برومند .
- قرائت اسامی هیئت رئیسه شعب ششگانه و اسامی اعضاء ۲۶ کمیسیون پارلمانی و هیئت رئیسه آنها
۲- قرائت اسامی هیئت رئیسه شعب ششگانه و اسامی اعضاء ۲۶ کمیسیون پارلمانی و هیئت رئیسه آنها .
رئیس ـ اسامی هیأت رئیسه شعب و اسامی اعضای کمیسیونها وهیأت رئیسه آنها برای اطلاع مجلس قرائت میشود ۰
بشرح زیر خوانده شد)
ریاست معظم مجلس شورای ملی شعب مقترعه هفدهم شهریور ماه ۲۵۳۴ در ساعت ۵/۱۱ روز چهارشنبه ۱۴/۷/۲۵۳۵ تشکیل شد و هیئت رئیسه هر شعبه بشرح پیوست انتخاب گردید .
با تقدیم احترام ـ رئیس اداره کل قوانین : سید حسن جزایری .
شعبه اول :
- رئیس ـ آقای حسن صدر .
- نواب رئیس ـ آقایان جعفر جوادی ـ عنایت الله قائمی .
- مخبر ـ آقای منوچهر یزدی .
- منشی ها ـ بانو لطیفه وحیدی ـ آقای رضی چلاجور
شعبه دوم :
- رئیس ـ آقای میراسدالله موسوی ماکوئی .
- نواب رئیس ـ آقایان : دکتر بوذرجمهر مهر و قدرت الله واحدی .
- مخبر ـ آقای نصرالله منتظری .
- منشی ها - آقایان عبدالله قراگزلو شجاعی ـ سید جلال تقوی لاریجانی .
شعبه سوم :
- رئیس ـ آقای دکتر محمد بقائی یزدی .
- نواب رئیس ـ آقایان احمد جلالیان ـ نظام الدین بزرگ زاده.
- مخبر - آقای احمد بنی احمد .
- منشی ها - آقایان محمد حسین کاشفی ـ حسن هرزندی .
شعبه چهارم :
- رئیس ـ آقای مصطفی الموتی .
- نواب رئیس ـ آقایان جعفر منصوریان ـ دکتر ابراهیم چهرزای .
- مخبر ـ آقای هرمز پیشوائی .
- منشی ها ـ خانم فریده هاشمی ـ آقای حسین قربانی نسب .
شعبه پنجم :
- رئیس ـ آقای هرمز پیشوائی .
- نواب رئیس ـ آقای حسن صائبی ـ بانو پرویندخت سلیلی .
- مخبر ـ آقای نعمت الله قاضی .
- منشی ها ـ بانو قدس ایران عدیلی ـ آقای محمد رضا وکیل گیلانی .
شعبه ششم :
- رئیس ـ آقای علی احمد خورشید .
- نواب رئیس ـ آقای دکتر حسین تجدد ـ بانو ویدا داودی (گروسیان) .
- مخبر ـ آقای محمد ستاری .
- منشی ها ـ آقایان ابوالحسن عاملی ـ محمد تقی شریعت .
ریاست معظم مجلس شورای ملی با احترام شعب مقترعه ۱۷/۶/۲۵۳۵ در ساعت ۱۱ صبح روز پنجشنبه ۱۵/۷/۲۵۳۵ تشکیل شد و اعضای کمیسیونهای پارلمانی جهت اجلاسیه دوم دوره بیست و چهارم قانونگزاری بشرح پیوست انتخاب گردیدند .
با تقدیم احترام رئیس اداره کل قوانین ـ سید حسن جزایری .
اعضای کمیسون آموزش و پرورش .
- شعبه اول : آقایان حسن صدر ـ رضی چلاجور ـ داود فلاح مقدم ـ مجتبی نوری ـ احمد کمیلی زاده .
- شعبه دوم : آقایان میراسدالله موسوی ماکوئی ـ سواک ساگینیان .
- شعبه سوم : آقایان محمود تقی زاده منظری ـ احمد جلالیان ـ ناصر الدین باقری .
- شعبه چهارم : بانو فریده هاشمی ـ آقایان سید رضا حجتی ـ اشرف حریری ـ هرمز پیشوائی .
- شعبه پنجم : بانو درخشنده کمالی آزاد ـ آقایان : محمد شهرستانی ـ منصور صادقی ـ حسینعلی سلیمانی .
- شعبه ششم : آقایان عبدالحسین مانی ـ ابوالحسن عاملی ـ محمد حسین دلخوش فومنی ـ بانو فرخ لقا بابان .
اعضای کمیسیون اطلاعات و جهانگردی
- شعبه اول : آقایان ایرج قادری ـ علی نظمی .
- شعبه دوم : آقایان سواک ساگینیان ـ دکتر سید نورالله ستوده ـ محمود محمودیان .
- شعبه سوم : آقای منوچهر آزمون .
- شعبه چهارم : بانو مهین افشار جعفری (سهامی) آقایان جهانشاه افشار ـ سید کریم کاظمی .
- شعبه پنجم بانو قدس ایران عدیلی ـ آقایان علی اصغر مظهری ـ حسن قرائی .
- شعبه ششم : بانوان پری اباصلتی ـ ویدا داودی ـ آقایان محمد حسین دلخوش فومنی ـ سید مسلم قریشی ـ دکتر حسین تجدد.
اعضای کمیسیون امور استخدام و سازمانهای اداری
- شعبه اول : آقایان ایرج قادری ـ ملک منصور اسفندیاری .
- شعبه دوم : آقایان دکتر نصرالله منتظری ـ دکتر محمد حسین اعتمادی ـ دکتر جواد افتخاری ـ غلامرضا اخلاق پور .
- شعبه سوم : آقایان دکتر حیدر قلی برومند ـ موسی درودی ـ محمد اسدی ـ کیومرث وشمگیر .
- شعبه چهارم : آقای دکتر حسین طبیب .
- شعبه پنجم : آقای کمال الدین عابدی .
- شعبه ششم : آقایان موسی عباس عطائی ـ ابراهیم کسرائی ـ محمد صادق کاظمی .
اعضاء کمیسیون امور اقتصادی و دارائی
- شعبه اول : آقایان سید حسن صحرائی ـ طاهر جوکار ـ احمد کمیلی زاده .
- شعبه دوم : آقایان محمد علی ادیب مجلسی ـ دکتر صدری کیوان ـ سید جلال تقوی لاریجانی .
- شعبه سوم : آقایان علی بنکدارپور ـ مصطفی رحیم زاده خوئی .
- شعبه چهارم : آقایان سیف الدین اهری ـ احمد دانشمند ـ هوشنگ شادلو ـ خلیل حیدر زاده امین .
- شعبه پنجم : آقایان محمد حسین عباسمیرزائی ـ حسین میرزالو ـ حسن صائبی .
- شعبه ششم : آقایان جعفری ـ محمد تقی شریعت ـ منصور یاسینی .
اعضای کمیسیون امور خارجه
- شعبه اول : آقایان فتح اله مافی ـ حسن صدر
- شعبه دوم : آقایان پروفسور مسعود یغمائی ـ دکتر رشید یاسمی .
- شعبه سوم : آقای دکتر مجتبی جعفری .
- شعبه چهارم : آقای محمود ضیائی ـ بانوان ژاله ضرابی ـ ابتهاج سمیعی ـ اما آقایان ـ قدس منیر جهانبانی ـ دکتر مهیندخت صنیع .
- شعبه پنجم : آقایان امیرعلم خزیمه ـ بانو ویدا داودی ـ منوچهر سرهنگ زاده .
اعضای کمیسیون بازرگانی
- شعبه اول : آقایان جعفر قاسم زاده ـ رستم رفعتی ـ سید حسن صحرائی .
- شعبه دوم : آقایان دکتر محمد رضوانی ـ محمد علی ادیب مجلسی ـ قدرت الله واحدی ـ سید جلال تقوی لاریجانی .
- شعبه سوم : آقایان قوشان آلتی جعفر بای ـ مجتبی جعفری ـ سالار جاف .
- شعبه چهارم : آقایان دکتر محمد کاظم جزایری ـ حسن اوحدی .
- شعبه پنجم : آقای سید علی صائب .
- شعبه ششم : اقایان محمد رضا سعادت فرد ـ محمد علی باقرزاده ـ منصور یاسینی .
اعضای کمیسیون برنامه
- شعبه اول : آقایان محمد صادق افتخار ـ امیر امان الله سترک دره شوری ـ فریدون سعادت قدس نیا ـ محمد صادق فرمان ـ منوچهر دهقان ـ پرویز فرهنگ بیگوند ـ دکتر طهمورث فروزین .
- شعبه دوم : آقای عبدالله قراگزلو شجاعی .
- شعبه سوم : آقایان دکتر منوچهر آزمون ـ یحیی معینی چاغروند .
- شعبه چهارم : آقایان عبدالله توکلی ـ حسن متولی .
- شعبه پنجم : آقایان منوچهر بهارلو ـ ابراهیم ماحوزی ـ پرویز ظفری ـ دکتر محمد حسین منصور .
- شعبه ششم : آقایان عبدالحسین لیوانی ـ محمد تقی شریعت .
اعضای کمیسیون بودجه
- شعبه اول : آقایان پرویز فرهنگ بیگوند ـ دکتر مرتضی کیان ـ منوچهر یزدی .
- شعبه دوم : آقایان غلامرضا اخلاق پور ـ ابراهیم بهره مند ـ پرویز اربابی اناری ـ عباس اخباری ـ حسن ملکشاهی .
- شعبه سوم : آقایان دکتر حبیب دادفر ـ دکتر لطیف الله رئیسی ـ محمد حسین اسحقی نژاد ـ غلامحسین دانشی ـ کیومرث وشمگیر ـ دکتر کاظم رحمانی – نظام الدین بزرگ زاده .
- شعبه چهارم : آقایان حسن اوحدی ـ سید محمد کاظم جزایری .
- شعبه پنجم : آقایان غلامعلی قاسمی ـ علی اصغر مظهری ـ نعمت الله قاضی .
- شعبه ششم : آقایان دکتر محمد ستاری ـ دکتر محمد رضا عاملی تهرانی ـ مجتبی عالمی .
اعضای کمیسیون بهداری و بهزیستی
- شعبه اول : آقایان جعفر جوادی ـ دکتر علی صدیق اسفندیاری ـ دکتر سید علی اکبر فیروز آبادی .
- شعبه دوم : آقایان دکتر شمس الدین ابوالهدی لنگرودی ـ دکتر محمد حسین اعتمادی ـ دکتر بوذرجمهر مهر ـ نواز الله جهانشاهی ـ دکتر هوشنگ رشید یاسمی ـ دکتر عبدالصمد رفعت ـ دکتر سید نورالله ستوده .
- شعبه سوم : آقای دکتر عزت الله نصیری .
- شعبه چهارم : آقایان دکتر حسینعلی محققی ـ دکتر محمد فرزان امیری .
- شعبه پنجم : آقایان دکتر اکبر بهادری ـ دکتر داریوش شیروانی ـ احمد صبوری یزدی ـ دکتر جعفر عادلی رانکوهی ـ دکتر غلامعلی محمدی کوشکی .
- شعبه ششم : آقای هادی تربتی ـ بانو عصمت مشائی .
اعظای کمیسیون پست و تلگراف و تلفن
- شعبه اول : آقای علی بهنیا ، عباسعلی نصیری زاده ـ میر محمد حسین سید کلال ـ رضا ذوالفقاری ـ عنایت الله قائمی ـ بانو لطیفه وحیدی .
- شعبه دوم : آقای سید عبدالله صدیق زاده .
- شعبه سوم : آقایان محمد میرلاشاری ـ عباس جباری ـ غلامرضا هاشمی میاندوآب .
- شعبه چهارم : آقای هوشنگ شادلو .
- شعبه پنجم :
- شعبه ششم : آقایان منوچهر سرهنگ زاده ـ دکتر حسین تجدد ـ شهباز شهبازی ـ هادی تربتی .
اعضاء کمیسیون تعاون و امور روستاها
- شعبه اول : آقای رستم رفعتی .
- شعبه دوم : آقایان اسدالله محمد خانلو عشایری ـ محمد حسین معینی قراگزلو ـ منوچهر سلیمی ـ غلامرضا اعظمی باوندپور .
- شعبه سوم : آقایان مسیب میرعرب رضی ـ عبدالعزیز راشدی ـ غلامرضا هاشمی میاندوآب ـ محمد حسین کاشفی .
- شعبه چهارم : آقایان محمد نوری ـ صمد مجتهدی ـ علی امیر عشایری .
- شعبه پنجم : آقایان غلامرضا غضنفری لرستانی ـ حسنعلی زرگرزاده حاج باغلویی ـ ضیاء ابطحی فهلیانی .
- شعبه ششم : آقایان نصرت الله معززی ـ محمد رضا کبیری ـ ابراهیم کسرائی ـ محمد اسمعیل ساری اصلانی ـ عبدالطیف شیخ الاسلامی .
اعضای کمیسیون دادگستری
- شعبه اول : آقایان فتح الله سلیمانی سواد کوهی ـ میرمحمد حسین سید کلال ـ عنایت الله قائمی ـ حسین اسکندری ـ محسن پزشکپور .
- شعبه دوم : آقایان عبدالهادی آقایان ـ محسن اجاق ـ ولی الله پیر ـ میرابوطالب رضوی نژاد صومعه سرائی ـ محمد حسین موسوی .
- شعبه سوم : آقایان محمد علی آموزگار ـ فتاح تولائی زاده .
- شعبه چهارم : آقایان منوچهر پزشکی ـ جعفر منصوریان ـ ناصر نوربخش دماوندی .
- شعبه پنجم : آقایان نوذر صادقی ـ یوسف کهن ـ محمد رضا وکیل گیلانی ـ جعفر قلی پیرزاده .
- شعبه ششم : آقای علی احمد خورشید .
اعضای کمیسیون راه و ترابری
- شعبه اول : آقایان علی پاشا نوری اسفندیاری ـ دکتر مرتضی قلی کیان ـ مجتبی نوری ـ فتح الله سلیمانی سوادکوهی ـ محمد صادق افتخار .
- شعبه دوم : آقایان مهندس حجت الله اردلان ـ کاظم اسکوئی ـ ایراج مهرزاد ـ میرابوطالب رضوی نژاد صومعه سرائی ـ اسدالله محمد خانلو عشایری .
- شعبه سوم : آقایان حسن وزیری ـ مسیب میرعرب رضی .
- شعبه چهارم : آقایان ناصر نوربخش دماوندی ـ احمد دانشمند ـ محمد نوری .
- شعبه پنجم : آقایان کمال الدین عابدی ـ حسنعلی زرگرزاده حاج باغلوئی .
- شعبه ششم : آقایان شهباز شهبازی ـ بهمن بارک زهی ـ محمد علی باقرزاده ـ علی اکبر توتونچیان .
اعضای کمیسیون رسیدگی به سوالات
- شعبه اول : آقایان عنایت الله قائمی ـ داود فلاح مقدم ـ حسن صحرائی .
- شعبه دوم : آقایان ایراج مهرزاد ـ میرابوطالب رضوی نژاد صومعه سرائی ـ غلامرضا اخلاق پور .
- شعبه سوم : آقایان نظام الدین بزرگزاده ـ غلامحسین دانشی ـ محمد حسین کاشفی .
- شعبه چهارم : آقایان اشرف حریری ـ ناصر نوربخش دماوندی ـ جعفر منصوریان .
- شعبه پنجم : آقایان محمد شهرستانی ـ ایرج عطارد ـ ضیاء ابطحی فهلیانی .
- شعبه ششم : آقایان محمد صادق کاظمی ـ سید مرتضی مشیر ـ محمد رضا کبیری .
اعضاء کمیسیون صنایع و معادن
- شعبه اول : آقایان ملک منصور اسنفدیاری ـ محمد صادق فرمان .
- شعبه دوم : آقای دکتر نصرالله منتظری .
- شعبه سوم : آقایان یدالله توتونچی افشار ـ سعید جوادی ـ احمد جلالیان ـ محمد قلی بسیج خلخالی .
- شعبه چهارم : آقایان دکتر مصطفی الموتی ـ حسن خلیل زاده شیرازی ـ ناصر مجتبائی .
- شعبه پنجم : آقایان عنایت بهبهانی ـ عبدالله ریاضی ـ حسینعلی سلیمانی .
اعضاء کمیسیون عرایض
- شعبه اول : آقای محسن پزشکپور .
- شعبه دوم :.
- شعبه سوم : آقایان دکتر محمد بقائی یزدی ـ محمد علی آموزگار .
- شعبه چهارم : .
- شعبه پنجم : آقای محمد باقر سعیدی .
- شعبه ششم : آقایان محمد صادق کاظمی ـ علی اکبر توتونچیان .
اعضای کمیسون علوم و آموزش عالی
- شعبه اول : آقایان دکتر سید علی اکبر فیروز آبادی ـ طاهر جوکار ـ دکتر طهمورث فروزین .
- شعبه دوم : آقایان پروفسور مسعود یغمائی ـ احمد دولتی ـ پرویز اربابی اناری ـ دکتر عبدالصمد رفعت - دکتر شمس الدین ابوالهدی لنگرودی .
- شعبه سوم : .
- شعبه چهارم : آقایان سید کریم کاظمی ـ دکتر سید ابراهیم چهرزای ـ بانو نیره ابتهاج سمیعی .
- شعبه پنجم : بانو پرویندخت سلیلی ـ آقایان دکتر داریوش شیروانی ـ غلامعلی قاسمی ـ دکتر غلامعلی محمدی کوشکی .
- شعبه ششم : آقایان دکتر محمد ستاری ـ دکتر محمد رضا عاملی تهرانی .
اعضای کمیسیون فرهنگ و هنر
- شعبه اول : بانو متعالیه نائینی طبا ـ آقایان فتح الله مافی ـ منوچهر دهقان ـ امان الله سترک دره شوری .
- شعبه دوم : بانو طلعت اسدی (خزیمه) آقایان محمد حسین معینی قراگزلو ـ دکتر بوذرجمهر مهر ـ اسمعیل رحیمی لاریجانی .
- شعبه سوم : بانوان فاطمه نجیمی نائینی ـ هما زاهدی ـ آقای حسن هرزندی .
- شعبه چهارم : آقای دکتر سید ابراهیم چهرزای ـ بانو مهین افشار جعفری (سهایم) ـ عبدالعباس طرفی .
- شعبه پنجم : آقایان حسن قرائی ـ پرویز ظفری ـ بانو پرویندخت سلیلی .
- شعبه ششم : آقایان هرمز آشوریان ـ مرتضی مشیر .
اعضای کمیسیون کار و امور اجتماعی
- شعبه اول : عباسعلی نصیری زاده .
- شعبه دوم : آقای محمد حسین اسحقی کاهکش .
- شعبه سوم : آقایان احمد بنی احمد ـ سعید جوادی ـ ناصرالدین باقری ـ محمد حسین اسحقی نژاد .
- شعبه چهارم : آقایان فتح الله حاتمی ـ خلیل الداغی ـ حسین قربانی نسب ـ مصطفی طغیانی دولت آبادی ـ امیرعلی سیفی .
- شعبه پنجم : آقای نورالله قدمی .
- شعبه ششم : آقایان رحیم پور بردباری ـ محمد رحیم شیخ الاسلامی بانه ـ بانو فرخ لقا بابان ـ آقای علی اوسط یگانه .
اعضاء کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی
- شعبه اول : آقایان مظفر جندقی ـ رضا ذوالفقاری ـ فریدون سعادت قدس نیا .
- شعبه دوم : آقایان محمود محمودیان ـ سیف الله افشار ـ عزیز اله قوامی ـ موسی اشرفی .
- شعبه سوم : آقایان حسن هرزندی ـ صدرالله رئیسی اردکانی ـ قوشان آلتی جعفربای .
- شعبه چهارم : آقایان سید محمد باقر شادمان ولوی .
- شعبه پنجم : آقایان حسن صائبی ـ علی اکبر معتضدی ـ فضل الله کاسمی ـ ایرج عطارد ـ حبیب اله بهار ـ خانلرقراچورلو ـ غلامرضا غضنفری لرستانی .
- شعبه ششم : آقایان علی اوسط یگانه ـ نورعلی شهابی ـ محمد رضا سعادت فرد ـ عیسی تدین .
اعضای کمیسیون کشور
- شعبه اول : آقایان جعفر قاسم زاده ـ حسین علی بیات .
- شعبه دوم : آقایان قدرت الله واحدی ـ سید عبدلله صدیق زاده ـ عبدالله قراگزلوشجاعی .
- شعبه سوم : آقایان یحیی معینی چاغروند ـ محمد دهقان نژاد ـ محمد قلی بسیج خلخالی ـ بانو ملک تاج برومند .
- شعبه چهارم : آقایان هوشنگ ناظمی ـ علی طباطبائی ـ عبدالعباس طرفی ـ حسن خلیل زاده شیرازی ـ جهانشاه افشار ـ دکتر محمد فرزان امیری .
- شعبه پنجم : آقایان نعمت الله قاضی ـ مهدی آستانه ای ـ محمد باقر سعیدی .
- شعبه ششم : آقایان مهدی شیخ الاسلامی ـ کریم آصف ـ امیر علم خزیمه .
اعضای کمیسیون محاسبات
- شعبه اول : .
- شعبه دوم : آقای اسمعیل رحیمی لاریجانی .
- شعبه سوم : آقایان اسمعیل نواب صفا ـ دکتر سید محمد جزایری ـ دکتر موسی درودی .
- شعبه چهارم : آقای سیف الدین اهری .
- شعبه پنجم : .
- شعبه ششم : آقای مجتبی عالیم .
اعضاء کمیسیون مسکن و شهرسازی
- شعبه اول : آقایان رضی خچلاجور ـ دکتر علی صدیق اسفندیاری .
- شعبه دوم : آقایان محسن اجاق ـ عبدالهادی آقایان ـ غلامرضا اعظمی باوند پور ـ احمد دولتی .
- شعبه سوم : آقایان محمود تقی زاده منظری ـ یدالله توتونچی افشار .
- شعبه چهارم : خانم اما آقایان ـ آقایان منوچهر پزشکی ـ هوشنگ ناظمی ـ خانم فریده هاشمی .
- شعبه پنجم : آقایان خسروی دارانی ـ جعفر قلی پیرزاده .
- شعبه ششم : آقایان محمود شریفی ـ عبدالحسین مانی
اعضای کمیسیون نظام
- شعبه اول : آقایان خداداد ریگی ـ محمد حسین غضنفری ـ محمد پارسا ـ علی پاشا نوری اسنفدیاری .
- شعبه دوم : آقایان عبدالحسین تژده ـ نوازالله جهانشاهی .
- شعبه سوم : تیمسار سرلشکر وجیه الله آزموده ـ بانو فاطمه نجیمی نائینی .
- شعبه چهارم : آقایان امیرعلی سیفی ـ خلیل الداغی – حسین قربانی نسب .
- شعبه پنجم : آقایان محمد حسین عباسمیرزائی ـ محمد حیسن خسروی دارانی .
- شعبه ششم : تیمسار سرلشکر اسدالله ایلخانی - آقایان فیروز لیقوانی ـ مهدی شیخ الاسلامی .
اعضای کمیسیون نیرو
- شعبه اول : آقایان ابراهیم پردلی ـ رحمانقلی سیدی ـ محمد حسین رهبر ـ منوچهر یزدی .
- شعبه دوم : آقایان ابراهیم بهره مند ـ حجت الله اردلان ـ سیف الله افشار ـ موسوی ماکوئی .
- شعبه سوم : آقایان دکتر محمد بقائی یزدی ـ مصطفی رحیم زاده خوئی ـ تیمسار وجیه الله آزموده .
- شعبه چهارم : آقایان دکتر غلامرضا عدل ـ حسن متولی .
- شعبه پنجم : آقایان کریم بخش سعیدی ـ منصور صادقی .
- شعبه ششم : آقایان عیسی تدین ـ علی احمد خورشید .
اعضای کمیسیون همکاری مجلسین
- شعبه اول : آقای مظفر جندقی ـ بانو متعالیه نائینی طبا ـ دکتر حسین خطیبی .
- شعبه دوم : بانو طلعت اسدی (خزیمه) آقایان : جواد افتخاری ـ صدری کیوان .
- شعبه سوم :آقایان هلاکو رامبد ـ اسمعیل نواب صفا ـ دکتر عزت الله نصیری ـ سرلشگر عباس جباری .
- شعبه چهارم :
- شعبه پنجم : آقایان دکتر جواد سعید ـ فضل الله کاسمی ـ یوسف کهن .
- شعبه ششم : سرلشگر اسدالله ایلخانی .
ریاست معظم مجلس شورای ملی
با احترام کمیسیونهای منتخب از شعب مقترعه ۱۷/۶/۲۵۳۵ روز شنبه ۱۷/۷/۲۵۳۵ تشکیل شد و هیئت رئیسه هر کمیسیون بشرح پیوست انتخاب گردید .
با تقدیم احترام رئیس اداره کل قوانین سید حسن جزایری .
هیئیت رئیسه کمیسیون آموزش و پرورش
- رئیس ـ آقای دکتر حسن صدر
- نواب رئیس ـ آقایان رضی جلاجور ـ محمود تقی زاده منظری .
- مخبر ـ خانم فریده هاشمی .
- منشیها ـ خانمها :فرخ لق بابان ـ درخشنده کمالی آزاد .
هیئت رئیسه کمیسیون اطلاعات و جهانگردی
- رئیس ـ آقای علی اصغر مظهری .
- نواب رئیس ـ آقایان علی نظمی ـ محمد حسن دلخوش فومنی .
- مخبر ـ آقای ایرج قادری .
- منشی ها ـ خانم مهین افشار جعفری ( سهامی) سید کریم کاظمی .
هیئت رئیسه کمیسیون امور استخدام و سازمانهای اداری
- رئیس ـ آقای دکتر حیدر قلی برومند .
- نواب رئیس ـ آقایان محمد صادق کاظمی ـ غلامرضا اخلاق پور .
- مخبر ـ آقای کیومرث وشمگیر .
- منشی ها : آقایان کمال الدین عابدی ـ ایرج قادری .
هیئت رئیسه کمیسون امور اقتصادی و دارائی
- رئیس ـ آقای دکتر صدری کیوان .
- نواب رئیس ـ آقایان دکتر محمد جزایری ـ هوشنگ شادلو .
- مخبر ـ آقای محمد علی ادیب مجلسی .
- منشیها ـ آقایان محمد حسین عباس میرزائی ـ دکت محمد تقی شریعت .
هیئت رئیسه کمیسیون امور خارجه
- رئیس ـ آقای دکتر محمود ضیائی .
- نواب رئیس ـ آقایان فتح الله مافی ـ نوذر صادقی .
- مخبر ـ خانم نیره ابتهاج سمیعی .
- منشیها ـ آقایان ضیاءابطحی فهلیانی ـ منوچهر بهارلو .
هیئت رئیسه کمیسیون بازرگانی
- رئیس - آقای مجتبی جعفری .
- نواب رئیس - آقایان کاظم جزایری ـ محمد علی ادیب مجلسی .
- مخبر - آقای جعفر قاسم زاده .
- منشی ها - آقایان محمد علی باقرزاده ـ سید حسن صحرائی .
هیئت رئیسه کمیسیون برنامه
- رئیس ـ آقای حسن متولی .
- نواب رئیس ـ آقایان منوچهر بهارلو ـ یحیی معینی چاغروند .
- مخبر ـ آقای دکتر طهمورث فروزین .
- منشی ها ـ آقایان پرویز فرهنگ بیگوند ـ محمد تقی شریعت .
هیئت رئیسه کمیسیون بودجه
- رئیس - آقای دکتر حبیب دادفر .
- نواب رئیس - آقایان کیومرث وشمگیر ـ نظام الدین بزرگ زاده .
- مخبر - آقای مجتبی عالیم . منشی ها ـ آقایان دکتر محمد ستاری ـ محمد حسین اسحقی نژاد .
هیئت رئیسه کمیسیون بهداری
- رئیس ـ آقای دکتر هوشنگ رشید یاسمی .
- نواب رئیس ـ آقایان دکتر شمس الدین ابوالهدی لنگرودی ـ دکتر جعفر عادلی رانکوهی .
- مخبر ـ آقای دکتر صدیق اسفندیاری .
- منشی ها ـ خانم عصمت مشائی ـ دکتر محمد فرزان امیری .
هیئت رئیسه کمیسیون پست و تلگراف و تلفن
- رئیس ـ آقای دکتر حسین تجدد .
- نواب رئیس ـ آقایان غلامرضا هاشمی میآندوآب ـ عنایت الله قائمی .
- مخبر ـ آقای علی بهنیا .
- منشی ها ـ بانو لطیفه وحیدی ـ آقای عباسعلی نصیری زاده .
هیئت رئیسه کمیسون تعاون و امور روستاها
- رئیس ـ آقای ابراهیم کسرائی .
- نواب رئیس ـ آقایان غلامرضا هاشمی میاندوآب ـ رستم رفعتی .
- مخبر ـ آقای محمد نوری .
- منشی ها ـ آقایان محمد رضا کبیری ـ محمد حسین کاشفی .
هیئت رئیسه کمیسیون دادگستری
- رئیس ـ آقای دکتر محمد حیسن موسوی .
- نواب رئیس ـ آقایان میرابوطالب رضوی نژاد صومعه سرائی ـ یوسف کهن .
- مخبر ـ آقای عنایت اله قائمی .
- منشی ها ـ آقایان حسین اسکندری ـ نوذر صادقی.
هیئت رئیسه کمیسیون راه وترابری
- رئیس ـ آقای دکتر مرتضی قلی کیان .
- نواب رئیس ـ آقایان محمد علی باقرزاده ـ حسین وزیری .
- مخبر ـ آقای علی پاشا نوری اسنفدیاری .
- منشی ها ـ آقایان شهباز شهبازی ـ حسینعلی زرگرزاده حاج باغلوئی .
هیئت رئیسه کمیسیون رسیدگی به سؤالات
- رئیس ـ آقای ایرج مهرزاد .
- نواب رئیس ـ آقایان داود فلاح مقدم ـ میرابوطالب رضوی نژاد صومعه سرائی .
- مخبر ـ آقای غلامرضا اخلاق پور .
- منشی ها ـ آقایان اشرف حریری ـ محمد حسین کاشفی .
هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن
- رئیس ـ آقای عنایت بهبهانی .
- نواب رئیس ـ آقایان یدالله توتونچی افشار . احمد جلالیان .
- مخبر ـ آقای دکتر نصرالله منتظری .
- منشی ها ـ آقایان ناصر مجتبائی ـ حسینعلی سلیمانی .
هیئت رئیسه کمیسیون عرایض
- رئیس ـ آقای محسن پزشکپور .
- نواب رئیس ـ آقایان دکتر محمد بقائی ـ محمد علی آموزگار .
- مخبر ـ آقای علی اکبر توتونچیان .
- منشی ها ـ آقایان محمد باقر سعیدی ـ محمد صادق کاظمی .
هیئت رئیسه کمیسون علوم و آموزش عالی
- رئیس ـ آقای دکتر داریوش شیروانی .
- نواب رئیس ـ آقایان غلامعلی قاسمی ـ دکتر پرویز اربابی اناری .
- مخبر ـ آقای دکتر علی اکبر فیروز آبادی .
- منشی ها ـ آقای دکتر محمد ستاری ـ خانم پرویندخت سلیلی .
هیئت رئیسه کمیسیون فرهنگ و هنر
- رئیس ـ آقای پرویز ظفری .
- نواب رئیس ـ آقایان دکتر بوذرجمهر مهر ـ عبدالعباس طرفی .
- مخبر ـ آقای هرمز آشوریان .
- منشی ها ـ آقایان محمد حسین معینی قراگزلو ـ حسن هرزندی .
هیئت رئیسه کمیسیون کارو امور اجتماعی
- رئیس ـ آقای امیر علم سیفی .
- نواب رئیس ـ آقایان محمد حسین اسحقی نژاد ـ محمد رحیم شیخ الاسلامی بانه .
- مخبر ـ آقای سعید جوادی .
- منشی ها ـ آقایان علی اوسط یگانه ـ عباسعلی نصیری زاده .
هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی
- رئیس ـ آقای مظفر جندقی .
- نواب رئیس ـ آقایان سید باقر شادمان ـ سیف اله افشار .
- مخبر ـ آقای ایرج عطارد .
- منشی ها ـ آقایان حسن هرزندی ـ علی اکبر معتضدی .
هیئت رئیسه کمیسیون کشور
- رئیس ـ آقای مهدی شیخ الاسلامی .
- نواب رئیس ـ آقایان علی طباطبائی ـ کریم آصف .
- مخبر ـ آقای عبدالله قراگزلو شجاعی .
- منشی ها ـ آقایان عبدالعباس طرفی ـ محمد دهقانژاد .
هیئت رئیسه کمیسیون محاسبات
- رئیس ـ آقای سیف الدین اهری .
- نواب رئیس ـ آقایان دکتر محمد جزایری ـ اسمعیل نواب صفا .
- مخبر ـ آقای اسمعیل رحیمی لاریجانی .
- منشی ها ـ آقایان موسی درودی ـ مجتبی عالمی .
هیئت رئیسه کمیسیون مسکن و شهرسازی
- رئیس ـ آقای منوچهر پزشکی .
- نواب رئیس ـ آقایان رضا چلاجور ـ محمود تقی زاده منظری .
- مخبر ـ آقای جعفر قلی پیرزاده نهوجی .
- منشی ها ـ خانم فریده هاشمی ـ آقای محمود شریفی .
هیئت رئیسه کمیسیون نظام
- رئیس ـ تیمسار سرلشگر اسدالله ایلخانی .
- نواب رئیس ـ تیمسار سرلشگر وجیه الله آزموده ـ علی پاشا نوری اسفندیاری .
- مخبر ـ آقای عبدالحسین تژده .
- منشی ها ـ آقای محمد پارسا ـ خانم فاطمه نجیمی نائینی .
هیئت رئیسه کمیسیون نیرو
- رئیس ـ آقای دکتر غلامرض عدل .
- نواب رئیس ـ آقایان مصطفی رحیم زاده خوئی ـ ابراهیم بهره مند .
- مخبر ـ آقای اسدالله موسوی ماکوئی .
- منشی ها ـ آقایان رحمانقلی سیدی ـ منوچهر یزدی .
هیئت رئیسه کمیسیون همکاری مجلسین
- رئیس ـ آقای دکتر جواد افتخاری
- نواب رئیس ـ آقای یوسف کهن ـ خانم متعالیه نائینی طبا .
- مخبر ـ تیمسار سرلشگر عباس جباری .
- منشی ها ـ آقایان اسمعیل نواب صفا ـ محمد تقی شریعت .
- تصویب صورت جلسه شماره ۵۶ مورخ ۱۴ مهرماه ۲۵۳۵
۳ـ تصویب صورت جلسه شماره ۵۶ مورخ ۱۴ مهرماه ۲۵۳۵ .
رئیس ـ صورتجلسه روز چهارشنبه ۱۴ مهرماه خدمت خانمها و آقایان توزیع شده است . نسبت باین صورت جلسه نظری نیست؟ (اظهاری نشد) صورتلجسه تصویب میشود .
- ختم جلسه
۴ـ ختم جلسه
رئیس ـ چون مطلب دیگری در دستور نداریم با اجازه خانمها و آقایان این جلسه را ختم میکنیم موقع و دستور جلسه آینده بعدا باطلاع همکاران محترم خواهد رسید . (ساعت نه وسی دقیقه جلسه ختم شد)
رئیس مجلس شورای ملی ـ عبدالله ریاضی .