مذاکرات مجلس شورای ملی ۳۰ شهریور ۱۳۵۴ نشست ۴
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و چهارم | تصمیمهای مجلس | قوانین برنامههای عمرانی کشور |
نمایندگان مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری بیست و چهارم |
مذاکرات مجلس شورای ملی
صورت مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی ۳۰ شهریور ۱۳۵۴ نشست ۴
فهرست مطالب:
مجلس ساعت نه وسی دقیقه صبح بریاست آقای عبدالله ریاضی تشکیل گردید
- قرائت اسامی عائبین جلسه قبل
۱-قرائت اسامی عائبین جلسه قبل
رئیس – اسامی غائبین جلسه قبل قرائت میشود.
(بشرح زیر خوانده شد)
غائب با اجازه – آقایان : شادلو – بانو جهانبانی – بانو زاهدی
غائب مریض – آقایان: پردلی – تربتی – قراچورلو – کریم بخش سعیدی – بانونائینی طبا
- تصویب صورتجلسه های روز سه شنبه (۲۵) و چهارشنبه (۲۶) شهریورماه ۱۳۵۴
۲- تصویب صورتجلسه های روز سه شنبه (۲۵) و چهارشنبه (۲۶) شهریورماه ۱۳۵۴
رئیس – صورتجلسه های روز (۲۵) و (۲۶) شهریور ماه خدمت خانمها و آقایان توزیع شده نسبت به این صورتجلسه ها نظری نیست ؟
دکتر چهرازی – درصورتجلسه اسم آقای دکتر مهر ، فرهنگ نوشته شده بوذرجمهر است .
رئیس – اصلاح میشود . نظردیگری نیست ؟ (اظهاری نشد ) صورتجلسه ها تصویب میشود .
- قرائت اسامی اعضاء کمیسیونهای پارلمانی منتخب از شعب ششگانه و اسامی هیئت رئیسه آنها
۳- قرائت اسامی اعضاء کمیسیونهای پارلمانی منتخب از شعب ششگانه و اسامی هیئت رئیسه آنها
رئیس – وارددستور میشویم ، گزارش اداره قوانین راجع به اسامی اعضاء و هیئت رئیسه کمیسونهای پارلمانی رسیده است قرائت میشود .
(بشرح زیرخوانده شد)
ریاست معظم مجلس شورای ملی
شعب ششگانه مقترعه ۱۳۴۵/۶/۱۷ در ساعت ده صبح روز پنجشنبه ۱۳۴۵/۶/۲۷ تشکیل و اعضای کمیسیونهای پارلمانی جهت اولین اجلاسیه بیست و چهارمین دوره قانونگذاری بشرح ضمیمه انتخاب گردیدند .
رئیس اداره قوانین – سیدحسن جزایری
- کمیسیون آموزش و پرورش
کمیسیون آموزش و پرورش
شعبه اول – آقایان : طاهرجوکار – رضی چلاجور – محمد پارسا – احمد کمیلی زاده – خانم لطیفه وحیدی .
شعبه دوم – آقای میراسدالله موسوی ماکوئی.
شعبه سوم – آقایان : نظام الدین بزرگ زاده – محمود تقی زاده منظری – احمد جلالیان – غلامحسین دانشی .
شعبه چهارم – آقای هرمز پیشوائی – خانم فریده هاشمی .
شعبه پنجم – آقایان : محمد شهرستانی – منصور صادقی
شعبه ششم – آقایان : عبدالحسین مانی – ابوالحسن عاملی – سیدمرتضی مشیر – خانم فرخ لقا بابان .
کمیسیون اطلاعات و جهانگردی
کمیسیون اطلاعات و جهانگردی
شعبه اول – آقایان : رحمانقلی سیدی – ایرج قادری .
شعبه دوم – آقای سواک ساگینیان .
شعبه سوم – آقایان : منوچهر آزمون – کیومرث وشمگیر – خانم هما زاهدی .
شعبه چهارم – آقای جهانشاه افشار – خانم مهین افشار جعفری (سهامی ) – خانم قدس منیر جهانبانی .
شعبه پنجم – خانم قدس ایران عدیلی – آقایان : نعمت اله قاضی – علی اصغر مظهری – ضیاء ابطهی فهلیانی .
شعبه ششم – خانم پری اباصلتی – خانم ویدا دادودی – آقایان : محمدحسن دلخوش فومنی – سیدمسلم قریشی – محمدصادق کاظمی .
کمیسیون امور استخدام و سازمانهای اداری
کمیسیون امور استخدام و سازمانهای اداری
شعبه اول – آقایان : ملک منصور اسفندیاری – ایرج قادری – محمد پارسا .
شعبه دوم – آقایان : دکتر محمدحسین اعتمادی – غلامرضا اعظمی باوندپور – جواد افتخاری – نصرالله منتظری .
شعبه سوم – آقایان : موسی درودی – کیومرث وشمگیر – دکترحیدرقلی برومند .
شعبه چهارم – آقای حسین طبیب .
شعبه پنجم – آقای حسینعلی سلیمانی .
شعبه ششم – آقایان : منوچهر سرهنگ زاده – ابوالحسن عاملی – موسی عباس عطائی – عبدالسمیع لیوانی .
کمیسیون امور اقتصادی و دارائی
کمیسیون امور اقتصادی و دارائی
شعبه اول- آقای سیدحسین صحرائی .
شعبه دوم – آقایان : محمدعلی ادیب مجلس – سیدجلال تقوی لاریجانی – صدری کیوان .
شعبه سوم – آقایان : علی بنکدارپور – سیدمحمد جزایری – مصطفی رحیم زاده خوئی .
شعبه چهارم – آقایان : سیف الدین اهری – احمد دانشمند – امیرعلی سیفی – هوشنگ شادلو .
شعبه پنجم – آقایان : حسن صائبی – محمدحسین عباس میرزائی – حسین میرزالو .
شعبه ششم – آقایان : جعفر حیدری – محمداسمعیل ساری اصلانی – محمدتقی شریعت – منصور یاسینی .
کمیسیون امور خارجه
کمیسیون امور خارجه
شعبه اول – آقایان : حسن صدر – فتح الله مافی .
شعبه دوم – آقایان : دکترهوشنگ رشید یاسمی – ایرج مهرزاد – پروفسور مسعود یغمائی .
شعبه سوم – آقای مجتبی جعفری .
شعبه چهارم – خانم اما آقایان (اردوخانیان ) – خانم نیره ابتهاج سمیعی – خانم قدس منیرجهانبانی – خانم ژاله ضرابی – آقای دکتر محمود ضیائی .
شعبه پنجم – خانم پرویندخت سلیلی – آقایان : ضیاء ابطحی فهلیانی – نوذر صادقی – نعمت الله قاضی .
شعبه ششم – خانم ویدا داودی – آقایان:امیرعلم خزیمه – مجتبی عالمی .
کمیسیون بازرگانی
کمیسیون بازرگانی
شعبه اول – آقایان : محمدحسین رهیر – سیدحسن صحرائی .
شعبه دوم – آقای محمدعلی ادیب مجلسی .
شعبه سوم – آقایان : علی محمد بنکدارپور – سالار جاف – قوشان آلتی جعفربای – مجتبی جعفری .
شعبه چهارم – آقایان : حسن واحدی – احمد دانشمند – خانم مهیندخت صنیع .
شعبه پنجم – آقایان : مهدی آستانه ای – حسینعلی سلیمانی – سیدعلی صائب .
شعبه ششم – آقایان : محمدعلی باقرزاده – علی اکبر توتونچیان – محمدرضا سعادت فرد – نورعلی شهابی – منصور یاسینی .
کمیسیون برنامه
کمیسیون برنامه
شعبه اول – آقایان : امیرامان الله سترک دره شوری – فریدون سعادت قدس نیا – محمدصادق فرمان – دکترطهمورث فروزین – پرویز فرهنگ بیگوند .
شعبه دوم – آقایان : عبدالله قراگزلو شجاعی .
شعبه سوم – آقایان : منوچهر آزمون – محمدعلی آموزگار .
شعبه چهارم – آقایان : عبدالله توکلی – حسن متولی .
شعبه پنجم – آقایان : منوچهر بهارلو – پرویز ظفری – ابراهیم ماحوزی – دکترمحمدحسین منصور – محمدرضا وکیل گیلانی .
شعبه ششم – آقایان : محمدتقی شریعت – دکترمحمدرضا عاملی تهرانی – عبدالسمیع لیوانی .
کمیسیون بودجه
شعبه اول – آقایان : علی بهنیا – حسین خطیبی – داود فلاح مقدم – دکترمرتضی قلی کیان – علی نظمی – منوچهر یزدی
شعبه دوم – آقایان : کاظم اسکوئی – ابراهیم بهره مند .
شعبه سوم – آقایان : محمدحسین اسحقی نژاد – سالارجاف – حبیب دادفر .
شعبه چهارم – آقایان : حسن اوحدی – سیدمحمد کاظم جزایری – ابراهیم خلیل حیدرزاده امین .
شعبه پنجم – آقای علی اصغر مظهری
شعبه ششم – آقایان : مجتبی عالمی – سیدمسلم قریشی
کمیسیون بهداری
کمیسیون بهداری
شعبه اول – آقایان : دکترعلی صدیق اسفندیاری – دکترعلی اکبر فیروزآبادی .
شعبه دوم – آقایان : دکترهوشنگ رشید یاسمی – دکترمحمدحسین اعتمادی – دکترشمس الدین ابوالهدی لنگرودی .
شعبه سوم – آقایان : دکترحیدرقلی برومند – دکترکاظم رحمانی – دکترعزت الله نصیری .
شعبه چهارم – آقایان : دکترمحمدفرزان امیری – دکترمحمود ضیائی – دکتر حسنعلی محققی – خانم ژاله ضرابی .
شعبه پنجم – آقایان : دکتراکبربهادری – دکترجعفر عادلی رانکوهی – دکترغلامعلی محمدی کوشکی .
شعبه ششم – آقایان : دکترحسین تجدد – جعفر حیدری – هادی تربتی .
کمیسیون پست و تلگراف و تلفن
کمیسیون پست و تلگراف و تلفن
شعبه اول – آقایان : علی بهنیا – فتح الله مافی – خانم لطیفه وحیدی – عباسعلی نصیری زاده .
شعبه دوم – آقایان : پرویز اربابی اناری – غلامرضا اعظمی باوندپور – سیدعبدالله صدیق زاده – احمد دولتی .
شعبه سوم – آقای محمد میرلاشاری .
شعبه چهارم – آقایان : فتح الله حاتمی – هوشنگ شادلو .
شعبه پنجم – آقایان : جعفرقلی پیرزاده – ایرج عطارد – محمدرضا وکیل گیلانی .
شعبه ششم – آقایان : منوچهر سرهنگ زاده – دکترحسین تجدد – شهباز شهبازی .
کمیسیون تعاون و امور روستاها
کمیسیون تعاون و امور روستاها
شعبه اول – آقای رستم رفعتی .
شعبه دوم – آقایان : منوچهر سلیمی – محمدحسین معینی قراگزلو – حسن ملکشاهی .
شعبه سوم – آقایان : عبدالعزیز راشدی – محمدحسین کاشفی – مسیب میرعرب رضی – غلامرضا هاشمی میاندوآب .
شعبه چهارم – آقایان : امیرعلی عشایری – محمد نوری – صمد مجتهدی .
شعبه پنجم –
شعبه ششم – آقایان : محمداسماعیل ساری اصلانی – عبداللطیف شیخ الاسلامی – محمدرحیم شیخ الاسلامی بانه – محمدرضا کبیری – ابراهیم کسرائی – فیروز لیقوانی – نصرت الله معززی .
کمیسیون دادگستری
کمیسیون دادگستری
شعبه اول – آقایان : حسین اسکندری – محسن پزشکپور – میرمحمدحسین سیدکلال – عنایت الله قائمی .
شعبه دوم – آقایان : محسن اجاق – عبدالهادی آقایان – غلامرضا اخلاق پور – ولی الله پیر – میرابوطالب رضوی نژاد صومعه سرائی – محمدحسین موسوی .
شعبه سوم – آقایان : محمدعلی آموزگار – احمد بنی احمد – فتاح تولائی زاده .
شعبه چهارم – آقایان : منوچهر پزشکی – جعفر منصوریان – ناصر نوربخش دماوندی .
شعبه پنجم – آقای یوسف کهن .
شعبه ششم – آقای علی احمد خورشید .
کمیسیون راه و ترابری
کمیسیون راه و ترابری
شعبه اول – آقایان : محمدصادق افتخار – رستم رفعتی – فتح الله سلیمانی سوادکوهی – پرویز فرهنگ بیگوند – مجتبی نوری – دکترمرتضی قلی کیان
شعبه دوم – آقایان : حجت الله اردلان – کاظم اسکوئی – اسدالله محمدخانلوعشایری – محمود محمودیان .
شعبه سوم – آقای مسیب میرعرب رضی .
شعبه چهارم – آقای محمدنوری .
شعبه پنجم – آقایان : جعفرقلی پیرزاده – کمال الدین عابدی – حسنعلی زرگرزاده حاج باغلوئی .
شعبه ششم – آقایان : بهمن بارکزهی – محمدعلی باقرزاده – شهباز شهبازی – عبداللطیف شیخ الاسلامی .
کمیسیون رسیدگی به سئوالات
کمیسیون رسیدگی به سئوالات
شعبه اول – آقایان : داود فلاح مقدم – منوچهر یزدی – عنایت الله قائمی .
شعبه دوم – آقایان : موسی اشرفی – میرابوطالب رضوی نژاد صومعه سرائی – ایرج مهرزاد.
شعبه سوم – آقای هلاکو رامبد .
شعبه چهارم – آقایان : عبدالله توکلی – اشرف حریری – سیدباقر شادمان ولوی – ناصرنوربخش دماوندی .
شعبه پنجم – آقایان : حبیب بهار – محمدشهرستانی – دکترغلامعلی محمدی کوشکی .
شعبه ششم – آقای موسی عباس عطائی .
کمیسیون رفاه اجتماعی
کمیسیون رفاه اجتماعی
شعبه اول – آقای جعفر جوادی .
شعبه دوم – آقایان : عباس اخباری – دکترعبدالصمد رفعت – دکتربوذرجمهرمهر .
شعبه سوم – آقایان : دکترکاظم رحمانی – دکترلطف الله رئیسی – یحیی معینی چاغروند – خانم ملک تاج برومند .
شعبه چهارم – آقایان : دکترمحمد فرزان امیری – امیرعلی سیفی – دکترحسین طبیب – مصطفی طغیانی دولت آبادی .
شعبه پنجم – آقایان : دکتراکبربهادری – دکترداریوش شیروانی – بانو قدس ایران عدیلی – خانم درخشنده کمالی آزاد .
شعبه ششم – آقای رحیم پوربردباری – بانو عصمت مشائی .
کمیسیون صنایع و معادن
کمیسیون صنایع و معادن
شعبه اول – آقایان : فتح الله سلیمانی سوادکوهی – محمدصادق فرمان – ملک منصور اسفندیاری .
شعبه دوم – آقایان : محمدرضوانی – سواک ساگینیان .
شعبه سوم – آقایان : یدالله توتونچی افشار – احمد جلالیان – سعید جوادی – یحیی معینی چاغروند .
شعبه چهارم – آقایان : مصطفی الموتی – حسن خلیل زاده شیرازی – ناصر مجتبائی .
شعبه پنجم – آقایان : عبدالله ریاضی – عنایت بهبهانی – حسنعلی زرگرزاده حاج باغلوئی .
شعبه ششم – آقایان : هومر آشوریان – محمدصادق کاظمی – محمدحسن دلخوش فومنی .
کمیسیون عرایض
کمیسیون عرایض
شعبه اول – آقایان :حسین اسکندری – محسن پزشکپور .
شعبه دوم –
شعبه سوم – آقای دکتر محمدبقائی یزدی .
شعبه چهارم –
شعبه پنجم – آقای یوسف کهن .
شعبه ششم – آقایان : علی اکبر توتونچیان – علی احمد خورشید .
کمیسیون علوم و آموزش عالی
کمیسیون علوم و آموزش عالی
شعبه اول – آقایان : طاهر جوکار – دکترطهمورث فروزین – دکترعلی اکبر فیروزآبادی .
شعبه دوم – آقایان : دکترشمس الدین ابوالهدی لنگرودی – پرویز اربابی اناری – دکترنورالله ستوده – نصرالله منتظری – پروفسورمسعودیغمائی – احمد دولتی – دکترعبدالصمد رفعت .
شعبه سوم –
شعبه چهارم – بانونیره ابتهاج سمیعی – آقایان : دکترسیدابراهیم چهرازی – سیدکریم کاظمی .
شبعه پنجم – بانو پروین دخت سلیلی – آقایان : دکترداریوش شیروانی – غلامعلی قاسمی .
شعبه ششم – آقای دکترمحمدرضا عاملی تهرانی .
کمیسیون فرهنگ و هنر
کمیسیون فرهنگ و هنر
شعبه اول – بانو متعالیه نائینی طبا .
شعبه دوم – آقای محمد اسحقی کاهکش – بانو طلعت اسدی (خزیمه ) .
شعبه سوم – آقایان : محمدقلی بسیج خلخالی – حسن هرزندی – بانو هما زاهدی – بانو فاطمه نجیمی نائینی .
شعبه چهارم – بانو مهین افشارجعفری (سهامی ) – آقایان : دکترسیدابراهیم چهرازی – سیدکریم کاظمی – ناصر مجتبائی .
شعبه پنجم – آقایان : منصورصادقی – حسن قرائی – پرویز ظفری .
شعبه ششم – آقایان : هومر آشوریان – کریم آصف – عیسی تدین – بانوپری اباصلتی .
کمیسیون کار واموراجتماعی
کمیسیون کار واموراجتماعی
شعبه اول – آقای عباسعلی نصیری زاده.
شعبه دوم – آقای محمداسحقی کاهکش.
شعبه سوم – آقایان : محمدحسین اسحقی نژاد – ناصرالدین باقری – احمد بنی احمد – غلامحسین دانشی – سعید جوادی .
شعبه چهارم – آقایان : خلیل الداغی – فتح الله حاتمی – مصطفی طغیانی دولت آبادی – حسین قربانی نسب .
شعبه پنجم – آقایان : احمدصبوری یزدی – دکترجعفرعادلی رانکوهی – نورالله قدمی .
شعبه ششم – بانو فرخ لقا بابان – آقایان : رحیم پوربردباری – محمود شریفی – محمدرحیم شیخ الاسلامی بانه .
کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی
کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی
شعبه اول – آقایان : مظفر جندقی – رضا ذوالفقاری .
شعبه دوم – آقایان : موسی اشرفی – سیف الله افشار – عزیزالله قوامی .
شعبه سوم – آقایان : قوشان آلتی جعفربای – حسن هرزندی .
شعبه چهارم – آقای سیدباقر شادمان ولوی .
شعبه پنجم – آقایان : حبیب بهار – حسن صائبی – ایرج عطارد – خانلر قارچورلو – فضل الله کاسمی – علی اکبرمعتضدی .
شعبه ششم – آقایان : عیس تدین – محمدستاری – محمدرضا سعادت فرد – نورعلی شهابی .
کمیسیون کشور
کمیسیون کشور
شعبه اول – آقایان : رحمان قلی سیدی – محمدحسین غضنفری – جعفر قاسم زاده .
شعبه دوم – آقایان : اسمعیل رحیمی لاریجانی – سید عبدالله صدیق زاده – عبدالله قراگزلو شجاعی – قدرت الله واحدی .
شعبه سوم – آقایان : محمداسدی – محمد دهقان نژاد – صدرالله رئیسی اردکانی – حسن وزیری .
شعبه چهارم – آاقایان : جهانشاه افشار – حسن خلیل زاده شیرازی – علی طباطبائی – هوشنگ ناظمی – بانو مهین دخت صنیع .
شعبه پنجم – آقایان : مهدی آستانه ای – محمدباقر سعیدی .
شعبه ششم – آقایان : کریم آصف – مهدی شیخ الاسلامی .
کمیسیون محاسبات
کمیسیون محاسبات
شعبه اول –
شعبه دوم – آقای اسمعیل رحیمی لاریجانی .
شعبه سوم – آقایان : سیدمحمد جزایری – اسمعیل نواب صفا – محمداسدی .
شعبه چهارم – آقایان : سیف الدین اهری – سیدمحمد کاظم جزایری .
شعبه پنجم –
شعبه ششم –
کمیسیون مسکن و شهرسازی
کمیسیون مسکن و شهرسازی
شعبه اول – آقایان : رض چلاجور – دکترعلی صدیق اسفندیاری – فریدون سعادت قدس نیا – مجتبی نوری .
شعبه دوم – آقایان : عبدالهادی آقایان – احمددولتی .
شعبه سوم – آقایان : محمود تقی زاده منظری – یدالله توتونچی افشار – غلامرضا هاشمی میاندوآب .
شعبه چهارم – آقایان : هوشنگ ناظمی – منوچهر پزشکی – بانو اما آقایان (اردوخانیان ) – بانو فریده هاشمی .
شعبه پنجم – آقایان : محمدحسین خسروی دارانی – نورالله قدمی – حسن قرائی .
شعبه ششم – آقایان : محمود شریفی – عبدالحسین مانی .
کمیسیون نظام
کمیسیون نظام
شعبه اول – آقایان : خداداد ریگی – محمدحسین غضنفری – علی پاشا نوری اسفندیاری .
شعبه دوم – آقایان : عبدالحسین تژده – محمدحسین معینی قراگزلو – محمود محمودیان .
شعبه سوم – آقای محمد دهقان نژاد – تیمسار سرلشکر وجیه الله آزموده – خانم فاطمه نجیمی نائینی .
شعبه چهارم – آقایان : خلیل الداغی – عبدالعباس طرفی – حسین قربانی نسب .
شعبه پنجم – آقایان : محمدحسین خسروی دارانی – محمدحسین عباسمیرزائی –خانم درخشنده کمالی آزاد .
شعبه ششم – آقایان : مهدی شیخ الاسلامی – فیروز لیقوانی – تیمسارسرلشکر اسدالله ایلخانی .
کمیسیون نیرو
کمیسیون نیرو
شعبه اول – آقایان : ابراهیم پردلی – محمدحسین رهبر .
شعبه دوم – آقایان : حجت الله اردلان – سیف الله افشار – ابراهیم بهره مند – سیدجلال تقوی لاریجانی – میراسدالله موسوی ماکوئی .
شعبه سوم – آقایان : موسی درودی – مصطفی رحیم زاده خوئی – محمدمیرلاشاری – دکترمحمدبقائی یزدی .
شعبه چهارم – آقایان : سیدرضا حجتی – اشرف حریری – عبدالعباسس طرفی – غلامرضا عدل .
شعبه پنجم – آقایان : کریم بخش سعیدی – احمد صبوری یزدی .
شعبه ششم – آقایان : امیرعلم خزیمه – ابراهیم کسرائی .
کمیسیون همکاری مجلسین
کمیسیون همکاری مجلسین
شعبه اول – آقایان : ملک منصور اسفندیاری – محمدصادق افتخاری – تیمسار سرتیپ حسینعلی بیات – مظفر جندقی – رضاذوالفقاری .
شعبه دوم – خانم طلعت اسدی (خزیمه ) – آقایان : قدرت الله واحدی – صدری کیوان – دکتر جواد افتخاری .
شعبه سوم – آقایان : حبیب دادفر – هلاکو رامبد -
دکترعزت الله نصیری – اسمعیل نواب صفا .
شعبه چهارم –
شعبه پنجم – آقایان : دکتر جواد سعید – نوذرصادقی .
شعبه ششم –
ریاست معظم مجلس شورای ملی
کمیسیونهای پارلمانی منتخب از شعب ششگانه مقترعه ۱۳۵۴/۶/۱۷ در ساعت ده صبح روز شنبه ۵۴/۶/۲۹ تشکیل و هیئت رئیسه هرکمیسیون بشرح ضمیمه انتخاب گردید .
رئیس اداره قوانین – سید حسن جزایری
کمیسیون آموزش و پرورش
رئیس – آقای محمد شهرستانی
نواب رئیس – آقایان : احمد کمیلی زاده – منصور صادقی .
مخبر – هرمز پیشوائی
منشی ها – خانم فریده هاشمی – آقای محمود تقی زاده منظری
کمیسیون اطلاعات و جهانگردی
رئیس – آقای علی اصغر مظهری
نواب رئیس – آقای محمد صادق کاظمی – بانو قدس ایران عیدیلی
مخبر – آقای نعمت الله قاضی
منشی ها – بانو قدس منیر جهانبانی – آقای محمدحسن دلخوش فومنی
کمیسیون امور استخدام و سازمانهای اداری
رئیس – آقای حیدرقلی برومند
نواب رئیس – آقایان موسی عباس عطائی – دکترعبدالسمیع لیوانی
مخبر – آقای کیومرث وشمگیر
منشی ها – آقایان حسینعلی سلیمانی – محمد پارسا
کمیسیون امور اقتصادی و دارائی
رئیس – آقای صدری کیوان
نواب رئیس – آقایان : هوشنگ شادلو – دکترسیدمحمد جزایری
مخبر – آقای جعفر حیدری
منشی ها – آقایان : محمدحسین عباسمیرزائی – محمدتقی شریعت
کمیسیون امور خارجه
رئیس – آقای دکتر محمود ضیائی
نواب رئیس – آقای فتح الله مافی – خانم قدس منیر جهانبانی
مخبر – خانم ابتهاج سمیعی
منشی ها – آقایان : نوذر صادقی – ضیاء ابطحی فهلیانی
کمیسیون بازرگانی
رئیس – آقای مجتبی جعفری
نواب رئیس – آقایان : محمدعلی ادیب مجلسی – سالار جاف
مخبر – آقای حسن اوحدی
منشی ها – بانو مهیندخت صنیع – آقای حسن صحرائی
کمیسیون برنامه
رئیس – آقای منوچهر آزمون
نواب رئیس – آقایان : محمدرضا وکیل گیلانی – حسن متولی
مخبر – آقای دکترطهمورث فروزین
منشی ها – آقایان : عبدالله توکلی – پرویز فرهنگ بیگوند
کمیسیون بودجه
رئیس – آقای دکتر حبیب دادفر
نواب رئیس – آقایان : داود فلاح مقدم – علی نظمی
مخبر – آقای مجتبی عالمی
منشی ها – آقایان : محمدحسین اسحقی نژاد – سالار جاف
کمیسیون بهداری
رئیس – آقای دکترهوشنگ رشید یاسمی
نواب رئیس – آقایان : دکترشمس الدین ابوالهدی لنگرودی – دکترجعفر عادلی رانکوهی
مخبر – آقای دکتر علی صدیق اسفندیاری
منشی ها – خانم ژاله ضرابی (صفاری ) – آقای دکترعلی اکبر فیروزآبادی
کمیسیون پست و تلگراف و تلفن
رئیس – آقای دکتر حسین تجدد
نواب رئیس – آقایان : عزیزالله قوامی – منوچهر سرهنگ زاده
مخبر – آقای علی بهنیا
منشی ها – خانم لطیفه وحیدی – آقای فتح الله حاتمی
کمیسیون تعاون و امور روستاها
رئیس – آقای ابراهیم کسرائی
نواب رئیس – آقایان : غلامرضا هاشمی میاندوآب – منوچهر سلیمی
مخبر – آقای عبداللطیف شیخ الاسلامی
منشی ها – آقایان : محمدرضا کبیری – محمدحسین کاشفی
کمیسیون دادگستری
رئیس – آقای محمد حسین موسوی
نواب رئیس – آقایان : ناصر نوربخش دماوندی – غلامرضا اخلاق پور
مخبر – آقای علی احمدخورشید
منشی ها – آقایان : میرابوطالب رضوی نژاد – حسین اسکندری
کمیسیون راه و ترابری
رئیس – آقای دکتر مرتضی قلی کیان
نواب رئیس – آقایان: کمال الدین عابدی – محمدعلی باقر زاده
مخبر – آقای دکتر فتح الله سلیمانی سوادکوهی
منشی ها – آقایان : حسنعلی زرگرزاده حاج باغلوئی – محمدصادق افتخار
کمیسیون رسیدگی به سئوالات
رئیس – آقای ایرج مهرزاد
نواب رئیس – آقایان : دکترغلامعلی محمدی کوشکی – عنایت الله قائمی
مخبر – آقای داود فلاح مقدم
منشی ها – آقایان : حبیب بهار – اشرف حریری
کمیسیون رفاه اجتماعی
رئیس – آقای دکتر عبدالصمد رفعت
نواب رئیس – آقایان : عباس اخباری – امیرعلی سیفی
مخبر – آقای دکترمحمد فرزان امیری
منشی ها – خانم قدس ایران عدیلی – آقای یحیی معینی چاغروند
کمیسیون صنایع و معادن
رئیس – آقای عنایت بهبهانی
نواب رئیس – آقایان : علی اکبر توتونچی افشار – سعید جوادی
مخبر – آقای یحیی معینی چاغروند
منشی ها – آقایان : ناصر مجتبائی – هومر آشوریان
کمیسیون عرایض
رئیس – آقای محسن پزشکپور
نواب رئیس – آقایان : دکترمحمدبقائی یزدی – یوسف کهن
مخبر – آقای حسین اسکندری
منشی ها – آقایان : علی احمد خورشید – علی اکبر توتونچیان
کمیسیون علوم و آموزش عالی
رئیس – آقای دکتر محمدرضا عاملی تهرانی
نواب رئیس – خانم پروین دخت سلیلی – آقای غلامعلی قاسمی
مخبر – آقای دکترعلی اکبر فیروزآبادی
منشی ها – آقایان : سیدکریم کاظمی – احمد دولتی
کمیسیون فرهنگ و هنر
رئیس – آقای پرویز ظفری
نواب رئیس – آقایان : محمدقلی بسیج خلخالی – منصور صادقی
مخبر – آقای هومر آشوریان
منشی ها – آقایان : حسن هرزندی – ناصر مجتبائی
کمیسیون کار و امور اجتماعی
رئیس – آقای احمد بنی احمد
نواب رئیس – آقایان : رحیم پوربردباری – محمد حسین اسحقی نژاد
مخبر – آقای حسین قربانی نسب
منشی ها – آقابان : نورالله قدمی – محمد اسحقی کاهکش
کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی
رئیس – آقای مظفر جندقی
نواب رئیس – آقایان : سیف الله افشار – محمدباقر شادمان
مخبر – آقای ایرج عطارد
منشی ها – آقایان : عیسی تدین – علی اکبر معتضدی
کمیسیون کشور
رئیس – آقای مهدی شیخ الاسلامی
نواب رئیس – آقایان : علی طباطبائی – اسمعیل رحیمی لاریجانی
مخبر – آقای دکتر قدرت الله واحدی
منشی ها – آقایان : محمددهقان نژاد – عبدالله قراگوزلو شجاعی
+ کمیسیون محاسبات
رئیس – آقای سیف الدین اهری
نواب رئیس – آقایان : اسمعیل رحیمی لاریجانی – دکتر محمد جزایری
مخبر – آقای کاظم جزایری
منشی ها – آقای اسمعیل نواب صفاژ
کمیسیون مسکن و شهرسازی
رئیس – آقای منوچهر پزشکی
نواب رئیس – خانم فریده هاشمی و آقای رضی چلاجور
مخبر – آقای عبدالهادی آقایان
منشی ها – آقایان : محمود شریفی و محمود تقی زاده منظری
کمیسیون نظام
رئیس – تیمسار سرلشکر اسدالله ایلخانی
نواب رئیس – تیمسار سرلشکر وجیه الله آزموده – علی پاشا نوری اسفندیاری
مخبر – عبدالحسین تژده
منشی ها – بانوان : درخشنده کمالی آزاد – فاطمه نجیمی نائینی
کمیسیون نیرو
رئیس – آقای دکتر غلامرضا عدل
نواب رئیس – آقایان : مصطفی دحیم زاده خوئی - ابراهیم بهره مند
مخبر – میراسدالله موسوی ماکوئی
منشی ها – آقایان : عبدالعباس طرفی – محمدمیرلاشاری
کمیسیون همکاری مجلسین
رئیس – آقای دکترجواد افتخاری
نواب رئیس – آقایان : نوذر صادقی و تیمسار حسینعلی بیات
مخبر – آقای محمد صادق افتخار
منشی ها – آقایان : رضا ذوالفقاری و دکترقدرت الله واحدی
- تعیین موقع جلسه آینده – ختم جلسه
۴- تعیین موقع جلسه آینده – ختم جلسه
رئیس – متن عریضه جوابیه که در جلسه خصوصی امروز صبح قرائت شد و با نظر همکاران محترم اصلاح گردید در صورتجلسه امروز چاپ خواهد شد و چون مطلب دیگری در دستور نداریم با اجازه خانمها و آقایان این جلسه را ختم میکنیم روز سه شنبه ساعت ۹ صبح ابتدا یک جلسه خصوصی خواهیم داشت که راجع به مطالب داخلی مجلس صحبت میکنیم و بعد از آن یک جلسه علنی خواهیم داشت .
(ساعت نه و پنجاه دقیقه جلسه ختم شد)
رئیس مجلس شورای ملی – عبدالله ریاضی