New Server

موزه فرش ایران

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه شهبانو فرح پهلوی موزه فرش ایران

شهبانو فرح پهلوی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی
موزه فرش در تهران.

موزه فرش ایران به کوشش و ابتکار شهبانو فرح پهلوی ساخته شد و در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۶ به وسیله ایشان گشوده شد. طبقه همکف این موزه برای نمایش همیشگی ۱۵۰ قطعه فرش نفیس و اشکوب (طبقه) دوم آن برای برگزاری نمایشگاه‌ها در نظر گرفته شده‌است. آرمان بنیان این موزه را می‌توان پژوهشی در پیشینه، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش به ویژه فرش ایرانی دانست. این موزه دربرگیرنده گلیم‌های ایرانی نیز می باشد.

ویژگی‌ها

کلکسیون موزه فرش ایران دربرگیرنده با ارزش‌ترین نمونه‌های قالی ایران از سده نهم هجری تا کنون است. نزدیک به ۱۳۵ تخته از شاهکارهای قالی ایران، بافت مراکز مهم قالی‌بافی مانند کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، خراسان، کردستان و دیگر شهرها، در تالار اشکوب هم‌کف به نمایش گذاشته می‌شود.

در کتاب‌خانه موزه نزدیک به ۳۵۰۰ جلد کتاب به زبان‌های فارسی، عربی، فرانسه، انگلیسی و آلمانی وجود دارد. هم‌چنین بهترین کتاب‌ها و نشریات و پژوهش‌ها درباره فرش ایران و قالی‌های مشرق زمین به طور کلی و کتاب‌هایی در زمینه مذهب، هنر و ادبیات ایران در کتاب‌خانه موزه موجود است‌. کتاب‌فروشی موزه نیز بسیاری از کتاب‌های ارزنده درباره فرش را به فروش می‌رساند.

پیوسته فیلم‌ها و اسلایدهایی در زمینه قالی‌بافی و گلیم و هنرهای دستی ایران در سالن نمایش موزه به نمایش در می‌آید.

موزه فرش ایران در تهران خیابان آریامهر تقاطع امیرآباد قراردارد.