New Server

پارک فرح

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه شهبانو فرح پهلوی پارک فرح

شهبانو فرح پهلوی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی
پارک فرح
پارک فرح
تندیس خیام در پارک فرح
رژیم برای پارک فرح ورودیه می‌بندد


پارک فرح - پارک زیبا و مدرن فرح در روز ۳۰ مهر ماه ۱۳۴۵ برای استفاده مردم پایتخت گشوده شد. زمین‌های پارک فرح پیشتر جلالیه نام داشت و در اختیار ارتش بود. از زمین‌های جلالیه برای رژه ارتش و همچنین برای اسبدوانی استفاده می‌شد. با گرفتن پروانه از اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی، علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی در سال ۱۳۴۳ دستور دادند که طرح دگرگون ساختن این زمین‌ها به یک پارک از سوی طراح پرآوازه فرانسوی به نام «ژوفه» و دیگر طراحان پارک سازی و همکاران ایرانی فراهم گردد.

۲ مهر ماه ۱۳۴۳ شاهنشاه و شهبانو در آیین آغاز ساختمان پارک جلالیه شرکت فرمودند و شاهنشاه پروانه آغاز کار ساختمان پارک جلالیه را دادند. زمین‌های جلالیه ۴۲۲ هزار مربع بود که ۳۰۰ هزار متر مربع آن به پارک همگانی دگرگون شد که ۱۰۷ هزار متر مربع آن سبز و گلکاری شده و خیابان بندی شده می‌باشد. نزدیک به ۱۵ هزار متر مربع از این زمین‌ها به ساختن آپارتمان‌های زیبا در چند اشکوبه ویژه خواهد شد. بدین سان در کنار این پارک نمادی از معماری نوین ملی ایران ساخته خواهد شد. دکتر نهاوندی وزیر آبادانی و مسکن به آگاهی اعلیحضرتین رسانید که همزمان با پارک جلالیه، دو پارک دیگر در بی سیم پهلوی در جاده قدیم شمیران و در نازی آباد ساخته خواهد شد. وزیر آبادانی و مسکن درخواست کرد که پارک بزرگی که امروز بنیادگزارده می‌شود به نام شهبانوی ایران پارک فرح نامیده شود. آنگاه اعلیحضرتین از ماکت‌ها و نقشه‌های آغازین پارک فرح و پارک بی سیم پهلوی بازدید فرمودند و دستور آغاز کار را دادند.

۱۶ مهر ماه ۱۳۴۳ حسنعلی منصور نحست وزیر در بازدید از کارهای ساختمانی پارک فرح به خبرنگاران گفت: "احداث ۱۰ پارک عمومی شهر تهران تا اوایل سال آینده به اتمام می‌رسد و تا آنجایی که امکانات اجازه دهد برای آبادانی و زیبایی تهران و شهرستان‌ها اقدام خواهیم کرد. بدین جهت تا اوایل سال آینده تهران دارای ۱۰ پارک عمومی خواهد شد: پارک فرح، پارک بی سیم، پارک شاهنشاهی، پارک ولیعهد، باغ کودک، پارک باغ فردوس، پارک کافه شهرداری، دو پارک در نازی آباد و پارک ساعی که بهره برداری از آن شروع شده است.". نخست وزیر دستور داد کارهای ساختمانی پارک فرح شتاب بیشتری یابند و شمار کارگران پارک به ۱۰۰۰ تن افزایش یابد . هوشنگ نهاوندی وزیر آبادانی و مسکن گفت: "عید امسال پارک فرح تحویل شهرداری تهران می‌شود و درختکاری این پارک از آذر ماه آغاز می‌گردد."

۱۲ مهر ماه ۱۳۴۴ علیاحضرت شهبانو از کارهای ساختمانی پارک فرح در زمین‌های جلالیه بازدید کردند و دستور دادند که ورود به بخش‌هایی از پارک که آماده شده است برای همگان آزاد گردد تا مردم بتوانند از آنچه که برای آنها ساخته شده بهره‌مند شوند. پارک فرح از شمال به خیابان آریامهر، از باختر به خیابان امیرآباد شمالی، و از جنوب به بلوار الیزابت می‌رسد.

۱۳ مهر ماه ۱۳۴۴ علیاحضرت شهبانو هزینه ساختمان یک کتابخانه را پارک فرح را دادند. این کتابخانه ویژه کودکان ساخته می‌شود و دارای ۷۰۰ متر مربع زیربنا خواهد بود.


در این پارک گیاهیان و درختان گوناگون چون چنار، اقاقیا و کاج کاشته شده‌اند. ضلع جنوب شرقی این پارک به سبک پارک‌های ژاپنی طراحی شده و دارای آبنماها و نهرهای مارپیچ است. در خیابان‌های شمالی پارک میزهای شطرنج کار گذاشته شده است. زمین‌های ورزشی بسکتبال و والیبال نیز در ضلع شمالی قراردارد. پارک فرح همچنین یک مرکز تاتر عروسکی و یک کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دارد. پیکره‌های ارزنده‌ای نیز پارک فرح وجود دارد که نامی‌ترین آنها پیکره خیام و ابوریحان بیرونی است.

در سال ۱۳۹۷ کوچی تازی رژیم جمهوری اسلامی برای ورود به پارک فرح ورودیه تعیین کرد. بهای ورود به پارک فرح برای روز ۳۰۰۰ تومان، برای شب ۶۰۰۰ تومان و برای نشستن زیر آلاچیق ۱۰٬۰۰۰ تومان نهاده شد.

به یاد بیاوریم که خمینی به مردم ایران قول داد که بسیاری از خدماتی که در زمان شاهنشاه آریامهر برای آن پول می‌باید پرداخت، رایگان خواهد شد، همانند بهره‌مندی از آب و برق و گاز و اتوبوس و ... خمینی و همدستانش گفتند سهم هر ایرانی از پول نفت روزانه ۷۰۰ تومان خواهد بود که هر روز به در خانه ایرانیان در پاکت آورده خواهد شد و پاکت‌ها به دست یک یک افراد خانوار سپرده می‌شود. امروز می‌دانیم که بهای آب و برق و گاز بسیار گرانتر از زمان شاهنشاه شده است، و از پول نفت مردم ایران تومانی بهره نبردند. جالبتر اینجاست که همه سرویس‌هایی که برای همگان رایگان بود، امروز پولی شده است. بدانید و آگاه باشید که ورودیه برای پارک فرح نخستین گام برای چپاول دیگری می‌باشد. گام دیگر این است که پارک فرح در چارچوب واگذاری به بخض خصوصی به بخش خصوصی فروخته خواهد شد و گام سوم این است که پارک خصوصی شده فرح به زمین‌هایی برای ساختمان سازی دگرگون خواهد شد تا آپارتمان‌های لوکس برای توله‌های آخوندها و پاسداران و قاچاقچی‌ها، زن ایرانی فروشان، اختلاسگران و دیگر مجرمین و تروریست‌ها ساخته شود.