New Server

سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در اقامتگاه دهقانان ۲۱ دی ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

اصلاحات ارضی و الغای رژیم ارباب و رعیتی


سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در اقامتگاه دهقانان ۲۱ دی ماه ۱۳۴۱

روز پنجشنبه 21 دی ماه شاهنشاه ناگهان برآن شدند که در سلطنت آباد از اقامتگاه دهقانانی که برای شرکت در در کنگره به تهران آمده‌اند بازدید فرمایند و شام را با روستاییان بخورند. شاهنشاه به هنگام ایوار (عصر) به سلطنت آباد وارد شدند و با پیشباز پرشور و بی همتای دهقانان روبرو شدند. شاهنشاه نخست به پرسش‌های نمایندگان دهقانان پاسخ دادند و آنگاه در میان شور و هیجان کشاورزان سخنانی ایراد کردند:

اساس کار آینده شما تقویب شرکت‌های تعاونی است. کلیه پیشرفتتان، کلیه سعادتتان در این راه است. هر چه این تشکیلات وسیع تر بشود، کار شما هم ساده تر می‌شود.


به هر صورت ما امروز قدمی برداشته‌ایم که همانطور که همه شماها می دانید، شاید در تمام تاریخ ایران دو هزار و پانسد ساله هیچ قدمی که این طور اجتماع ما را دگرگون بکند برداشته نشده. افتخار ما این است که یک برنامه به این عظمت در عرض یک سال تقریبا تمام شد بدون اینکه تشنجی پیدا بشود.، بدون اینکه مملکت دچار انقلاباتی بشود، یا خونریزی بشود. نمی دانم شماها چقدر مطالعه دارید که جاهای دیگر چه شده، ولی به شماها بگویم که در جاهای دیگر این کار سد سال، دویست سال، طول کشید و شاید تازه برنامه شان به این اندازه مترقی نباشد. این تازه کار یک سال ماست. ثمره یک سال کار دو چیز بوده، یکی اینکه شما خودتان را این طور آزاد و حاکم بر خودتان و نفس خودتان می‌بینید. در بین تمام ملت ایران حقوق خودتان را نه فقط مساوی با سایرین می‌بینید، بلکه حس می‌کنید که شما که اکثریت مملکت را تشکیل می‌دهید چه وظیفه‌ای در مقابل آینده و تاریخ مملکت دارید. این یک هدفی است که به نتیجه‌اش رسیدید. نتیجه بعدی این است که آن دهقان زنجانی به من گفت که ما امسال ۹ برابر بیشتر کاشتیم. در آذربایجان به من گفتند که سطح کشت دو برابر شده یعنی محصول مملکت به همین نسبت (البته بستگی به جاهایش دارد) بالا می‌رود و رفاهیت بیشتری حاصل می‌شود و این هم تازه مقدمه کار است. این سال اول است ولی سال‌های بعد وسیله شما بیشتر می‌شود، ماشین آلاتتان اضافه می‌شود، کود زیاد می‌شود، وسیله حمل و نقلتان بیشتر می‌شود، دفع آفات بهتری خواهد بود، ضایعات آفات از بین می‌رود، یعنی درآمد شما نسبت به سابق اصلا قابل مقایسه نخواهد بود.


حالا ما ببینیم برای مملکت: اول یک برنامه هفت سال بود [۱] بعد دو مرتبه یک برنامه هفت ساله بود، حالا تازه برنامه پنج ساله شروع کرده‌ایم.[۲] تازه برنامه‌های مملکتی می‌خواهند بعد از پنج سال یک نتیجه‌ای بگیرند. ببینید که شما در سال اول به این زودی چه نتیجه‌ای گرفتید و همینطور امیدوار باشید که این پنج سال این وضعیت پیش برود، بعد از پنج سال شما به چه نتایجی خواهید رسید، و این امیدواری بزرگترین چیزی است که در این مملکت پیدا شده است.


دیروز برای شماها گفتم سایر ممالک تمام همشان این است که در مملکت، در مردم، ایجاد امید بکنند. حقیقتا چه آرزویی از این بالاتر ممکن است در یک مملکتی، در نزدیک ملتی پیدا بشود که مردمش با امید زندگی بکنند. امیدواریم تازه این نتایج اولیه کار ما باشد و نتایج عالی و درخشان آن را هر سال بیشتر از پیش ببینیم.


شما امروز مقامتان از اینها خیلی بالاتر است، شما مردمان آزادی شده‌اید و امروز حاکم به سرنوشت خودتان هستید. شرکت تعاونی برای چه تشکیل می‌دهید؟ کوچکترین کار شرکت تعاونی این است که کارهای خیلی بالاتر از این برایتان درست بکند. شما باید دارای زندگی مرفه بشوید. حالا فردا می‌روید به خوزنین [۳] ببینید که زندگی امروزه یعنی چه. ساختمان یک ده جدید یعنی چه. وسیله نظافت، وسیله بهداشت یعنی چه. اتاق چه شکل باید نور بگیرد، چه شکلی باید هوا در آن بیاید که شما سالم زندگی بکنید. خودتان و بچه هایتان وقتی که ثروتمند شدید، روز به روز بیشتر ثروت به دست آوردید، صاحب سرمایه شدید، پادار شدید، آب چه هست شما باید در خانه اتان حتی حمام داشته باشید این اول کار است. انشاالله آن وقت معنی زندگی واقعی را خواهید فهمید.

پس از سخنرانی شاهنشاه در میان ابراز شور و شادی روستاییان از آسایشگاه روستاییان بیرون رفتند و به یکی دیگر از اقامتگاه‌های کشاورزان وارد شدند.

پانویس

  1. برنامه عمرانی اول
  2. برنامه عمرانی سوم
  3. خوزنین – روستایی از بخش رامند بویین زهرا در قزوین که با زلزله هولناکی در شهریور ماه ۱۳۴۱ ویران شد. در روز ۲۰ دی ماه ۱۳۴۱ بیش از ۴۸۰۰ تن نمایندگان کشاورزان سراسر کشور که برای شرکت در کنگره ملی دهقانان ایران به تهران آمده بودند به فراخوان وزارت کشاورزی از دهکده خوزنین در نزدیکی قزوین دیدن کردند. وزارت کشاورزی ساختمان این دهکده را انجام می‌دهد و تاکنون از ۳۱۷ خانه، ساختمان ۲۵۰ دستگاه آن به پایان رسیده است و آماده برای جا به جا شدن زلزله زدگان بویین زهرا به این خانه‌ها می‌باشد.