پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مناسبت روز رستاخیز ملت ایران ۲۸ امرداد ماه ۱۳۳۵

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۲۱:۲۴ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
روز رستاخیز ملی ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۵ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۵


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مناسبت روز ۲۸ مرداد روز رستاخیز ملت ایران - تهران ۲۸ امرداد ۱۳۳۵


ملت عزیز، قیام‌کنندگان ۲۸ مرداد و نجات‌دهندگان کشور ایران،

در سه سال پیش در چنین روزی بی هیچ گونه تبانی و تنها به ذوق سلیم خود تشخیص دادید که میهن عزیزتان در خطر سقوط و استقلال چندین هزار ساله شما بازیچه هوی و هوس مشتی از خدا بی‌خبر و جاه‌طلب، و مذهب و ناموس شریف خانواده‌های نجیبتان دستخوش تعرض بیگانه‌پرستان، و رژیم مشروطه مملکتتان ملعبه عوام‌فریبان و سوگندشکنان است. در آن روز بی آنکه دیگر جبران این وضع اسفناک را به دست صبر و شکیبایی دهید، یک بار دامن همت بر کمر زدید و در مدتی کمتر از چند ساعت بساط اضمحلال ایران را که در مدت چند سال با تردستی چیده بودند، واژگون ساختید. بنابراین من وظیفه خود می‌دانم که به شما رادمردان میهن‌دوست و ناموس‌پرست از صمیم دل تبریک و تهنیت بگویم.

به راستی جای بسی خوشوقتی است که ملتی به آن حد از رشد اجتماعی و حسن تشخیص رسیده‌باشد که بتواند در بحرانی‌ترین اوضاع که به لب پرتگاه سقوط رسیده‌است، عزم جزم کند و خود را از مهلکه نجات بخشد.

بسیار به جا است که هم اکنون چند ثانیه تفکر کنید که اگر اوضاع آشفته ۲۷ مرداد ۱۳۳۲ دوام پیدا می‌کرد و قیام مردانه شما بساط آن را در ۲۸ مرداد واژگون نمی‌ساخت، امروز کشور در چه حال بود؟ جای کوچکترین شک نیست که با دوام آن به هم ریختگی و از هم پاشیدگی امور کشور، امروز از ایران سربلند و مستقل جز نامی باقی نبود، و هر یک از شما در آوارگی و سرگردانی و بدبختی به سر می‌بردید و طوق بندگی و بردگی بر گردن داشتید. بنابراین شکر و سپاس فراوان خداوند بزرگ را که توانستید با ایثار جان خود پایه‌های استقلال مملکت و سعادت ملت را استوار و پایدار نگهدارید و نگذارید دستان پلید و ناپاک آن را متزلزل و سرنگون سازد، و زمینه‌ای فراهم آوردید که میهن عزیزتان در راه خوشبختی و نیک روزی پیش رود و رشته دوام و بقای خود را به دامن تاریخ باستان گره بزند.

در این مدت از بسیار کسان که به نحوی در قیام ۲۸ مرداد مشارکت و یا مباشرت داشتند به موقع تشویق و قدردانی به عمل آمد، ولی چه بسا فداکاران و جوانمردان که در این راه رنج کشیدند و مال و جان فدا کردند و شناخته نشدند و یا نخواستند خود را بشناسانند، و از آن روز ممکن نشد که از این مخلصان حقیقی قیام قدردانی به عمل آید. به همین مناسبت در این موقع این گروه را به یاد می‌آوریم و یقین دارم که برای آنان همان رضایت وجدان، عالیترین پاداش است. اینک به روان پاک شهیدان قیام ملی ۲۸ مرداد که با نثار خون خود ادامه حیات شرافتمندانه هم‌میهنان خویش را ممکن ساختند درود فراوان می‌فرستیم، و به بازماندگان آنان از یک سو تسلیت می‌گوییم که عزیزان خود را از دست داده‌اند و از سوی دیگر تبریک می‌گوییم که توانستند با قربانی دادن فردی از خانواده خود، حیات ملتی را تأمین کنند. ملت ایران به چنین قهرمانانی افتخار می‌کند و نام آنان تا ابد جزو شهدای میهن خواهدبود.


ملت عزیز ایران،

در برابر علاقه و محبتی که در آن روز به شخص من ابراز داشتید، امیدوارم که تا زنده هستم در راه خوشبختی و سعادت شما گام بردارم و هر سختی را در نیل به این مقصود آسان بشمارم. ما هنوز با هم خیلی کار در پیش داریم و مطمئن هستیم که خواهیم توانست متفقاً برای ایجاد ایرانی آباد و آزاد و ملتی سربلند و سرافراز کار کنیم و با عنایت پروردگار قادر و تعالی بهترین و خوش‌ترین آرزوهای خود را صورت تحقق ببخشیم.