پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت ایران در بازگشت از سفر امریکا و اروپا ۲۱ اسفند ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

سفر محمدرضا شاه پهلوی به ایالات متحده امریکا و اروپا ۱۴ آذر ۱۳۳۳ - ۲۱ اسفند ۱۳۳۳


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت ایران در بازگشت از سفر امریکا و اروپا ۲۱ اسفند ماه ۱۳۳۳

از مراجعت به وطن عزیز بسیار مسروریم و از اینکه ایام مسافرت زیاد طول کشید، متأسف هستیم. اکنون موقعی رسیده‌است که حتی‌المقدور وسایل بیشتری برای پیشرفت و سعادت و عظمت مملکت فراهم گردد.

البته برای آینده عموم این مملکت باید با عزم جدید و با تصمیمات لازمه اقدام کرد که اجرای برنامه‌های عالی ترقی و تعالی به راه بیفتد و هیچ وقت، حتی برای دقیقه‌ای باز نمانند تا اینکه به هدف‌های بزرگ و مقدسی که همه در پیش داریم برسیم و در آن موقع تازه به فکر هدف‌های بزرگتری باشیم.

امیدواریم در آینده فرصت به کار انداختن نتایج و مطالعات مفیدی که در این مسافرت به دست آورده‌ایم به یاری خداوند متعال و شرکت همه هم وطنان عزیز به خوبی فراهم گردد.

آنچه برای ما از این سفر یادگاری گرانبها به شمار می‌آید، آن علاقه شدیدی است که در طول این مفارقت نسبت به میهن و هم میهنان خود احساس می‌کردیم. خوشبختانه امروز مشاهده کردیم که در خاطر ملت ایران‌دوست و حق‌گذار ما نیز همین شور و عواطف نسبت به ما حکمفرما است. وجود جمعیت کثیری که به پیشباز آمده و در هوای نامساعد به انتظار دیدار ما ایستاده بود، بار دیگر از یگانگی و به هم پیوستگی این ملت نجیب حکایت می‌کند و اراده تزلزل‌ناپذیر این مردم را به حفظ ملیت و تجدید افتخارات دیرین ظاهر می‌سازد.

ما با قلبی سرشار از خرسندی به هم میهنان خود درود و سپاس می‌فرستیم و از خداوند متعال سعادت و خوشبختی همگی را خواهانیم.