پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مردم تبریز ۲۱ تیر ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

املاک سلطنتی


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مردم تبریز ۲۱ تیر ماه ۱۳۳۳


آذربایجانیان و اهالی عزیز تبریز،

شکر خدا را که بار دیگر موفق می‌شوم سرزمین شما و شما اهالی غیور و میهن‌پرست آذربایجانی را از نزدیک ببینم.

در سال ۱۳۲۵ آذربایجان عزیز به وضعی دچار شده‌بود که قلوب فردفرد شما و سایر ایرانیان از فرط اندوه تاب تحمل آن شدائد را نیاورد و شما و سایر ایرانی‌ها باطناً و قلباً عهد کردید که تا آذربایجان به ایران و شما به سایر برادرانتان ملحق نشوید، یک آن به خود اجازه راحتی ندهید.

در آن موقع به خواست خداوند همه موفق شدیم که استقلال و حیثیت و عظمت این ملت کهنسال را حفظ کنیم. آن موقع همه ایرانیان و تمام آنهایی که به این مملکت علاقه داشتند، به شما اهالی غیور و میهن‌پرست آذربایجان درود فرستادند، زیرا تشخیص دادند که هیچ کس وظایف وطنی خود را تا آن موقع فراموش نکرده‌است، و در عرض چند ساعت خطراتی را که متوجه این مملکت بود، رفع گردید. این دفعه شکر خدای را که شما اهالی غیور آذربایجان مانند سایر ایرانیان در هر نقطه مملکت در آن واحد برای حفظ تمامیت مملکت و استقلال آن در سال گذشته قیام نمودید و این بزرگترین مژده و امیدواری بود که این مملکت کهن و شما افراد این مملکت محال است مغلوب دسایسی شوید که ضرر آن متوجه این آب و خاک و استقلال کهن و قدیمی ایران باشد.

امیدوارم در آتیه به فضل خداوند وضعی پیش بیاید که این مملکت و شما اهالی آن به سمت ترقی و پیشرفت و عظمت استقلال و رفاهیت در تحت پرچم اسلام و با عدالت روزافزون پیش بروید و هیچ وقت حتی برای یک ساعت مسیر پر افتخار تاریخی شما متوقف نشود و پرچم سه رنگ ایران همیشه با عظمت و اقتدار در اهتزاز باشد، و ما بتوانیم این ودیعه مقدس را دست نخورده و بلکه روزبه‌روز با احترام و عظمت بیشتر به آیندگان و اعقاب خود تحویل داده و وظیفه خود را در مقابل تاریخ انجام دهیم.