مذاکرات مجلس شورای ملی ۲۶ بهمن ۱۳۳۴ نشست ۲۰۹

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۳ دسامبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۸:۱۱ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها) (ابرابزار)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری هجدهم تصمیم‌های مجلس

مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری هجدهم

قوانین برنامه‌های عمرانی کشور مصوب مجلس شورای ملی
مذاکرات مجلس شورای ملی ۲۶ بهمن ۱۳۳۴ نشست ۲۰۹

روزنامه رسمی کشور شاهنشاهی ایران

شامل: کلیه قوانین مصوبه و مقررات - گزارش کمیسیون‌ها - صورت مشروح مذاکرات مجلس - اخبار مجلس - انتصابات - آگهی‌های رسمی و قانونی

شماره

شنبه ماه ۱۳۳۴

سال یازدهم

شماره مسلسل

دوره هجدهم مجلس شورای ملی

مذاکرات مجلس شورای ملی

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی دوره ۱۸

جلسه:۲۰۹

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه بیست و ششم بهمن ماه ۱۳۳۴

فهرست مطالب:

۱-تصویب صورت مجلس

۲-بیانات آقای نائب رئیس دائر به ابراز تأثر و تأسف از فوت مرحوم آقای عبدالصاحب صفایی-تعیین موقع و دستور جلسه بعد

۳-بیانات آقای وزیر دارایی دائر به تسلیت از فوت مرحوم صفایی و ابلاغ مراحم اعلیحضرت همایونی جهت آسایش بازماندگان مرحوم

۴-بیانات آقای شوشتری دائر به ابراز تأسف از فوت مرحوم صفایی و تشکر از مراحم اعلیحضرت همایونی

مجلس ساعت ده صبح به ریاست آقای نورالدین امامی (نائب رئیس) تشکیل گردید.

۱-تصویب صورت مجلس

نائب رئیس- اسامی غائبین جلسه قبل قرائت می‌شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

غائبین بااجازه- آقایان: خزیمه- اعلم- دکتر جزایری- امید سالار- صارمی- رضایی- اردلان- افشار صادقی- امیر احتشامی- عمیدی نوری- استخر- پیراسته- دکتر پیرنیا- محمودی- احمد صفایی- دولت‌آبادی- سلطانی- محمود افشار- کریمی- اورنگ- مهندس مظفر- دولتشاهی- یارافشار.

غائبین بی‌اجازه- آقایان: اریه- مهندس شاهرخ‌شاهی- سرمد- دکتر حمزوی- برومند.

دیرآمدگان و زودرفتگان بااجازه- آقایان: اکبر- مهندس جفرودی- دکتر سعید حکمت- تفضلی- عبدالحمید بختیار- حائری‌زاده- پورسرتیپ.

نائب رئیس- نسبت به صورت جلسه اعتراضی نیست؟ (اظهاری نشد) صورت جلسه قبل تصویب می‌شود.

۲- بیانات آقای نائب رئیس دائر به ابراز تأثر و تأسف از فوت مرحوم آقای عبدالصاحب صفایی- تعیین موقع و دستور جلسه بعد

نائب رئیس- حادثه و پیشامد غیرمترقبه فوت ناگهانی یکی از صمیمی‌ترین و وظیفه شناس‌ترین (صحیح است) دوستان خودمان یعنی مرحوم عبدالصاحب صفایی را با نهایت تأسف و تألم به عرض آقایان نمایندگان محترم می‌رسانم (صحیح است) اطمینان دارم از این قضیه ناگوار تمام همکاران محترم و آشنایان آن مرحوم به واسطه صفات حسنه و ملکات فاضله‌ای که داشت بسیار متأثر و مغموم هستند. (صحیح است) به حقیقت می‌توان گفت با فقدان این دوست صمیمی و باصفا و حقیقت (صحیح است) یکی از بهترین دوستان ما را خداوند بزرگ از ما گرفت (صحیح است) از قادر متعال درخواست می‌کنیم روح آن مرحوم را غریق رحمت و مغفرت فرماید (انشاءالله) و با احترام مقام نمایندگی آن مرحوم پس از بیانات جناب آقای وزیر دارایی جلسه امروز را ختم می‌کنیم و جلسه آینده به روز یک‌شنبه ۲۹ بهمن سه ساعت قبل از ظهر موکول می‌گردد و دستور هم همان لوایح دستور امروز خواهد بود. جناب آقای وزیر دارایی

۳- بیانات آقای وزیر دارایی دائر به تسلیت از فوت مرحوم صفایی و ابلاغ مراحم اعلیحضرت همایونی جهت آسایش بازماندگان مرحوم

وزیر دارایی (فروهر)- با قلبی مملو از تأثر و تأسف از طرف جناب آقای نخست‌وزیرو هیئت دولت فوت نماینده محترم مرحوم عبدالصاحب صفایی را به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و بازماندگان آن مرحوم تسلیت عرض می‌کنم و از حضرت باری تعالی خواهانم روح فقید سعید را قرین رحمت بی‌کران خود بفرمایید (انشاءالله) ضمناً افتخار به استحضار مجلس محترم برسانم:

اعلیحضرت همایون شاهنشاهی که همیشه در فکر رفاه و سعادت کلیه افراد مملکت و بالاخص خدمتگذاران حقیقی ملک و ملت می‌باشند دولت را مأمور فرمودند که اقدامات لازمه برای آسایش بازماندگان آن مرحوم بنماید (احسنت). لذا برای اجرای اوامر مطاع ملوکانه دولت به زودی لایحه لازم راجع به این موضوع به مجلس محترم شورای ملی تقدیم خواهد نمود. (احسنت- احسنت)

۴-بیانات آقای شوشتری دائر به ابراز تأسف از فوت مرحوم صفایی و تشکر از مراحم اعلیحضرت همایونی

نائب رئیس- با اجازه آقایان چند کلمه هم آقای شوشتری بیان می‌فرمایند که بعد به اتفاق در تشییع شرکت کنیم بفرمایید. آقای شوشتری

شوشتری- بسم الله الرحمن الرحیم. آقایان می‌دانند فرقت دوست، فرقت دوست صمیمی، مفارقت رفیق عزیز، مفارقت با وظیفه‌شناسی با خداشناسی یا خدمتگذاری مملکت برای دوستان و علاقمندان و متدینین بسی ناگوارست (احسنت) عبدالصاحب صفایی خیلی از فضایل و فواضل داشت، مکارم اخلاق داشت، خداپرست بود، وطنخواه بود، در مواقع مشکل از خطر نمی‌هراسید. خود را وارد مشکلاتی کرد که غیر از او کسی نمی‌توانست آن دوره انجام وظیفه کند که حقایق را یک روزی روی کاغذ و کتاب خواهند آورد اگر آلوده شد، اکر مبتلای تیر تهمت و افترا شد. خدا خود شاهد است که غیر از خدمت به این شاهنشاه و مملکت و انجام وظیفه کاری نکرد، امروز مرده چراغی خاموش شده آناً خاموش شده، پریرزده ما چه جوراز شاهنشاه‌مان تشکر کنیم که توجه پیدا افرمودند به یک عائله سنگین بچه‌های صغیر و یتیم و بینوا و بدبخت و بی سرپرست غیر از این که شاه مملکت سرپرست آنهاست و مجلس شورای ملی و نمایندگان محترم ملت نسبت به بازماندگان همین پسیندیده بود که جناب آقای فروهر وزیر دارائی ابلاغ کردند، از اینجا از خدا می‌خواهیم که سفر شاهنشاه ما به خیر و برکت تمام بشود و از خدا می‌خواهیم تمام ما را خدمتگذار واقعی این مملکت قرار بدهد و با عقیده صافی ما را از این دنیا ببرد. (احسنت، احسنت)

(مجلس ساعت ده وده دقیقه صبح ختم شد)

نائب رئیس مجلس شورای ملی- نورالدین امامی‏