سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در میهمانی شام در پاسخ بیانات پرزیدنت آلمان غربی بُن ۵ اسفند ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۵ ژوئن ۲۰۱۸، ساعت ۲۱:۰۸ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

سفر محمدرضا شاه پهلوی به ایالات متحده امریکا و اروپا ۱۴ آذر ۱۳۳۳ - ۲۱ اسفند ۱۳۳۳


سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در میهمانی شام در پاسخ بیانات پرزیدنت آلمان غربی بُن ۵ اسفند ماه ۱۳۳۳

(در میهمانی شام کاخ ریاست جمهوری – بن)


حضرت رئیس جمهوری،

از بیانات مودت‌آمیزی که خطاب به من و ملکه ایراد فرمودید صمیمانه تشکر می‌کنم.

احساسات قلبی و دوستانه‌ای که از ابتدای مسافرت ما در کشور شما از طرف اولیای امور و ملت آلمان ابراز شده، نه تنها برای ما، بلکه برای تمام ملت ایران موجب کمال خوشوقتی است. این دوستی و صمیمیت مربوط به دوران جدید نیست، بلکه ریشه‌های آن را باید در تاریخ روابط دو کشور، اعم از روابط معنوی یا فنی جستجو کرد.

همانطور که بیان فرمودید، همچنان که در قرن گذشته شعرا و فلاسفه و علمای ایرانی نفوذ زیادی در شعر و فلسفه و دانش آلمانی داشته‌اند، علوم جدید آلمان را صدها دانشجوی ایرانی در مؤسسات مختلف علمی آلمان فرامی‌گیرند و این دانشجویان در آتیه و با یک مقیاس بزرگتری نتایج حاصل از علوم آلمانی را در کشور ما به مرحله عمل در خواهندآورد. همچنین دانشجویان و پزشکان آلمانی در کشور ایران خدمات بزرگی انجام داده‌اند و من جمله در بنگاه‌های فنی و پزشکی ما، از جمله "سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی" که یکی از مؤسسات مورد علاقه شخص من است، دانشمندان آلمانی فراوانند.

کشور آلمان در سال‌های اخیر به ترقیات زیادی نائل شده‌است و مخصوصاً این نکته شایان تحسین است که ملتی در چنین مدت کوتاهی همه آنچه را که طی جنگ گذشته منهدم گردید، از نو ساخته و زندگی خود را تا این حدود بهبود بخشیده‌است.

این نتایج نیکو محققاً بر اثر فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر ملت آلمان و درایت و بصیرت شخصیت‌های مسئول در تحت راهنمایی جنابعالی آقای رئیس جمهور به دست آمده‌است.

امروز حاصل این کوشش‌های شایان ستایش به خوبی واضح است. در کشور من نیز پس از لطمات عمده‌ای که پس از جنگ اخیر تحمیل گردید، جدیت می‌شود خرابی‌ها ترمیم شود. امید می‌رود با کمک دولت‌های دوست به پیشرفت‌های سریع و عظیمی در راه عمران کشور و استفاده از ذخایر زمینی نائل گشته و به آن وسیله به صلح و امنیت بین‌المللی کمک نماییم.