دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۱۳۵۱ خورشیدی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی درگاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران


رژه نیروهای سه گانه ارتش شاهنشاهی ایران در برابر آریامهر و پرزیدنت نیکسون
ShahanshahAryamehrPresidentNixon9Khordad1351p.jpg
پیشباز رسمی از پرزیدنت نیکسون و بانو در میدان شهیاد ۹ خرداد ماه ۱۳۵۱ خورشیدی
AryamehrGreetingNikxonShahyad9Khordad1351a.jpg

دیدار رسمی ریچارد نیکسون و بانو از ایران ۱۰-۹ خرداد ماه ۱۳۵۱ خورشیدی

ریچارد نیکسون و بانو در سومین دیدار خود از ایران هنگام ورود به تهران در فرودگاه مهرآباد در پای پلکان هواپیما با پیشباز گرم شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو روبرو شدند.[۱] در پای پلکان هواپیما، آریامهر شاهنشاه ایران، هویدا نخست وزیر، جعفر شریف امامی رییس مجلس سنا و بانو، اسداله علم وزیر دربار و بانو، عباس خلعتبری وزیر خارجه و بانو، جانشین رییس ستاد بزرگ ارتشتاران، سپهبد جعفر شفقت رییس سراس نظامی شاهنشاهی و ژنرال آجودان همایونی، هرمز قریب رییس کل تشریفات شاهنشاهی و بانو، نصرت اله معینیان رییس دفتر مخصوص شاهنشاهی و سپهبد هاشمی نژاد فرمانده گارد شاهنشاهی را به نیکسون و بانو شناساندند. نیکسون نیز همراهان رسمی خود ژورف فارلند سفیر آمریکا در تهران و بانو، هنری کیسینجر مشاور رییس جمهوری و ژوزف سیسکو معاون وزارت خارجه را به پیشگاه اعلیحضرتین شناساند.

پس از آیین پیشباز رسمی شاهنشاه و نیکسون به جایگاه ویژه قرار گرفتند، دسته موزیک نخست سرود ملی ایالات متحده امریکا و سپس سلام شاهنشاهی [۲] نواخته شد. به هنگام نواختن سرود شاهنشاهی ۲۱ تیر شلیک شد. در پشت جایگاه جانشین رییس ستاد بزرگ اتشتاران، سپهبد شفقت ، سپهبد هاشمی نژاد قرار گرفتند. فرماندهان نیروهای سه گانه ارتش نیز در این آیین پشت جایگاه ایستادند. آنگاه شاهنشاه آریامهر و پرزیدنت ریچارد نیکسون از گارد احترام سان دیدند و دوباره به جایگاه ویژه بازگشتند. در این هنگام آیین رژه از سوی گارد احترام انجام یافت. رژه افراد گارد در آیین پیشباز و پسواز از رهبران کشورها در مهرآباد از رنگین‌ترین آیینی است که از دو سال گذشته به آیین رسمی در مهرآباد افزوده شد.

در پی آیین پیشباز رسمی در فرودگاه مهرآباد، اعلیحضرتین و میهمانان والا مقام ایران از سوی رییس کل تشریفات شاهنشاهی و رییس کل تشریفات ایالات متحده رهنمون می‌شدند، به سوی ردیف هموندان سفارت آمریکا و بانوانشان رفتند. و در پایان این آیین رهبران دو کشور و شهبانو و بانو نیکسون در دو خودروی شاهنشاهی با اسکورت موتورسواران رهسپار میدان شهیاد شدند. در میدان شهیاد غلامرضا نیک پی شهردار پایتخت پس از خوش آمد گویی به زبان انگلیسی، کلید طلایی شهر را به نیکسون و بانو فراداشت.

نخستین دور گفتگوهای رهبران دو کشور شاهنشاه آریامهر و پرزیدنت آمریکا یک ساعت و نیم پس از ورود نیکسون به کاخ سفید سعدآباد و در دفتر کار شاهنشاه آغاز شد. در این گفتگوها که نزدیک به دو ساعت به درازا انجامید، هیچ یک از پایوران دو کشور نبودند.

پرزیدنت نیکسون و بانو پیش از ورود به میهمانی شام اعلیحضرتین رییس‌های هیات‌های سیاسی در تهران را به همراه بانوانشان پذیرفتند و سپس برای میهمانی شام به کاخ نیاوران رفتند. اعلیحضرتین در پای پلکان ورودی کاخ نیاوران از میهمانان ایران پیشباز کردند و به تالار پذیرایی کاخ نیاوران تشریف فرما شدند. در این تالار شاهنشاه خاندان شاهنشاهی ایران را به پرزیدنت نیکسون شناساندند. آنگاه میهمانان پس از ادای احترام به تالار جشن « سفره خانه» رفتند و در جایی که برای هر یک ویژه شده بود، چشم به راه ورود اعلیحضرتین و میهمانان ایستادند. پس از نشستن اعلیحضرتین و پرزیدنت نیکسون و بانو در جایگاه‌های میز شام، دیگر میهمانان نیز نشستند و پذیرایی آغاز شد. هنگام خوردن شام ارکستر سنفونیک وزارت فرهنگ و هنر قطعه‌های بسیار زیبایی را نواخت. پس از خوردن شام شاهنشاه آریامهر بیاناتی ایراد کردند و در پایان سخنرانی شاهنشاه سرود شاهنشاهی نواخته شد.


۲۳ اسفند ماه ۱۳۵۱ الکسی کاسیگین رییس شورای وزیران اتحاد جماهیر سوسیالیستی برای بازدید کوتاهی از ایران و گشایش کارخانه ذوب آهن آریامهر وارد تهران شد.

بن‌مایه‌ها