بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ معاون پرزیدنت نیکسون در میهمانی رسمی ناهار در واشنگتن ۳۰ مهر ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۳۰ مهر ۱۳۴۸

بیانات شاهنشاه در پاسخ معاون رئیس‌جمهوری امریکا

(در ضیافت رسمی ناهار در واشنگتن)

من امروز بار دیگر با سخنانی چنان محبت‌آمیز و گرم استقبال شده‌ام که پاسخگویی بدان را مشکل می‌یابم. اما در میان دوستان، حقاً یافتن جملاتی برای تشکر مشکل نیست. آنچه مهم است این است که انسان از صمیم قلب و بدون آلایش همانند دو دوست سخن بگوید.

ما مسائل مشترک زیادی را برای تبادل نظر داشتیم و در این تبادل نظر احساس می‌شد که ما نسبت به مشکلاتی که دنیای امروز با آن روبه‌رو است، اتفاق نظر داریم. ما عزم راسخ داریم که با ادامه تلاش و کوشش خود، کشورمان را ترقی دهیم و سطح پیشرفت اجتماع خویش را به سطحی که تمدن امروزی بدان نیازمند است، بالا ببریم. تصورمی‌کنم که این کوشش و تلاش ما در وضع منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم مؤثر خواهدبود. اما از طرف دیگر مسئولیت شما هم فقط به تأمین رفاه و توسعه جامعه خودتان محدود نمی‌شود و ما نه تنها امیدواریم، بلکه آرزومندیم که شما به عنوان یک کشور مترقی، مسئولیت و نقش حیاتی خود را در توسعه تمدن جامعه امروزی ایفا کنید.

فراموش کردن این مسئولیت خطیر حتی برای یک لحظه هم برای دنیا قابل قبول نیست، زیرا جهان با مشکلات فراوانی روبه‌رو است و این وظیفه همه ما است که برای از میان بردن این مشکلات کوشش کنیم و با یکدیگر در رفع بی‌سوادی و توسعه تمدن همکاری کنیم، و گرنه دورنمای آینده، تاریک و مبهم خواهدبود.

من بار دیگر از این فرصت برای ابراز خوشوقتی خود از اینکه در میان شما هستم استفاده می‌کنم و امیدوارم که این دیدار به تحکیم بیشتر پیوندهای دوستی میان دو کشور ما کمک کند.