پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۶ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۸ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۵۲


فرا رسیدن نوروز باستانی را به همه مردم ایران شادباش می‌گویم و برای آنان در سالی که اکنون آغاز می‌شود از درگاه خداوند بزرگ شادکامی و نیکبختی روزافزون آرزو می‌کنم.

ما اکنون سالی را در پشت سر گذاشته‌ایم که بی گمان تاریخ ایران آن را به عنوان یکی از سازنده‌ترین و درخشان‌ترین سال‌های خود ثبت خواهد کرد، زیرا این سال از آغاز تا به انجام شاهد پیروزی‌های بیسابقه‌ای در اعتلای مادی و معنوی ملت ایران بود. رشد اقتصادی کشور ما در این سال همچنان مقام اول خود را در سراسر جهان حفظ کرد و برای اولین بار به ۱/۲۱ درصد افزایش رشد ناخالص ملی به قیمت‌های جاری و ۷/۱۴ درصد به قیمت‌های ثابت رسید. برنامه‌های وسیع اقتصادی و صنعتی ما در تمام سال یکی پس از دیگری به مرحله درآمد و از حدود پیش بینی‌های قبلی نیز فراتر رفت. برنامه عمرانی پنجم که حجم سرمایه‌گذاری آن به تنهایی بیش از مجموع چهار برنامه عمرانی قبلی است طرح و تصویب و آماده اجرا شد و بدین ترتیب زمینه آن فراهم آمد تا چهره اقتصادی و صنعتی مملکت با جهشی عظیم در پنج ساله آینده بکلی دگرگون شود و راه برای رسیدن ملت ایران به مرزهای تمدن بزرگ در پایان یک برنامه پنج ساله بعد از آن هموار گردد. بودجه ۶۹۳ میلیارد ریالی که برای سال ۱۳۵۲ تهیه و تصویب شد بزرگترین بودجه تاریخ ایران بود و طبعاً تنظیم چنین بودجه‌ای جز در شرایط رونق و پیشرفت بیسابقه اقتصادی کشور امکان نداشت.

پایان سالی که گذشت دو خاطره پرشکوه از خود به جای گذاشت که مسلماً تاریخ ایران و نسل‌های آینده از آن‌ها با سربلندی یاد خواهند کرد. یکی از آن‌ها گشایش رسمی اولین مجتمع صنایع سنگین ملی ایران به نام ذوب آهن آریامهر بود که با آغاز کار آن آرزوی هفتاد ساله ملت ایران به مرحله تحقق درآمد. دیگری استقرار حاکمیت مطلق ایران بر صنایع و عملیات نفتی و اداره کامل و حقیقی صنعت نفت این کشور بود که با عملی شدن آن در واقع عصر طلایی صنعت نفت ایران آغاز می‌گردد. به موازات این شکوه اقتصادی ملت ما در سالی که گذشت با غرور تمام دهمین سالگرد انقلاب شاه و مردم را که ده سال پیش من و ملتم دست در دست یکدیگر آغاز کرده بودیم جشن گرفت. این جشن در واقع جشن تجدید بنای جامعه ایرانی، جشن بنیانگذاری اجتماعی نو در کشوری کهن و جشن پیروزی ملتی بود که راه خویش را به سوی افقی تابناک با ایمان و امید و اعتماد به نفس و با قاطعیت کامل در پیش گرفته است و می‌داند که این نه تنها راه تأمین عظمت و سعادت و رفاه او بلکه در عین حال راه ایفای رسالت تاریخی و جهانی او است. این جشن یادآور پیروزی آن انقلابی بود که به خواست خداوند و در سایه ترکیب نبوغ و رشد ذاتی ملت ایران با حیثیت و نفوذ معنوی مقام سلطنت به جای اینکه یک یا دو یا سه نسل جامعه را در راه اجرای برنامه‌های انقلابی فدا کند، همه این برنامه‌های ترقی و پیشرفت را تحقق بخشید بی آنکه حتی نخستین نسل انقلاب نیز از بهره برداری از ثمرات آن محروم مانده باشد.

در سال گذشته کشور ما با اتکاء به سیاست مستقل ملی خود در صحنه بین‌المللی همواره از حیثیت و موقعیتی بسیار ممتاز برخوردار بود و صدای ایران در خانواده جهانی همچنان صدای قدرت و صلح و منطق و قاطعیت آمیخته با تفاهم و بشردوستی باقی ماند. در این سال ما روابط همکاری و تفاهم خویش را با کشورهای مختلف جهان با وجود سازمان‌های حکومتی گوناگون آن‌ها توسعه دادیم و همواره شاهد علاقه پرشور آن کشورها به توسعه و تحکیم این روابط با مملکت خویش بودیم.

اکنون سال نو، درخشنده تر و امیدبخش تر از هر سال دیگر برای ملت ایران آغاز شده است و من مایلم بدین مناسبت در پیام نوروزی خویش مثل سال‌های گذشته در عین یادآوری موفقیت‌ها و پیروزی‌های ملی، همه شما را بار دیگر بدین حقیقت متوجه سازم که هر فرد از افراد ایرانی از هر جنس و در هر سن و با هر مقام و موقعیت می‌باید در راهی که به سوی ترقی و کمال در پیش دارد با تمام وجود و با همه نیرو و توانایی خویش به پیش برود. باید تمام نیروهای سازنده و خلاقه، تمام استعدادها و قریحه‌ها، تمام امکانات و عوامل مادی و معنوی در جامعه امروز ایران دست در دست هم دهند و در راه پیشرفت همه جانبه این ملت و کشور بکار افتند، زیرا همچنانکه به کرات گفته‌ام ما حتی فرصت اتلاف یک لحظه از وقت خویش را نداریم و هر لحظه‌ای که بیهوده از دست برود یک لحظه ما را در دستیابی به دوران پرشکوه تمدن بزرگ عقب انداخته است. در راه نیروبخش و افتخارانگیز پیشرفت و سازندگی خداوند بزرگ پشتیبان و نگاهدار همه شما باد.