پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش سیزدهمین دوره عالی مدیریت ۳۱ خرداد ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۳۶ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش سیزدهمین دوره عالی مدیریت ۳۱ خرداد ماه ۱۳۵۲


به مناسبت آغاز سیزدهمین دوره برنامه عالی مدیریت، بار دیگر اهمیت امر مدیریت را در ایران امروز و وظایف خطیری را که در این زمینه مدیران مسئول بر عهده دارند متذکر می‌شویم. مداومت این برنامه‌ها در دوازده سال گذشته نشان دهنده نیاز روزافزون کشور به امر مدیریت صحیح و پیشرفته است که بهبود وضع سازمان‌های تولیدی و افزایش بهره‌وری در بخش خصوصی که شالوده اقتصاد آزاد بر آن نهاده شده، قبل از هر چیز بدان وابسته است. البته این وظیفه دولت است که در مواردی که تأمین سرمایه و کار برد متخصص از عهده افراد و صنایع خصوصی خارج است وظیفه ارشاد و ایجاد اینگونه فعالیت‌ها را به عهده بگیرد. و این امر طبعاً نیاز به افراد مجرب و مدیران مطلع و کاردان را روز بروز بیشتر می‌کند.

در برنامه عمرانی پنجم و قطعاً بیش از آن در برنامه عمرانی آینده ششم کشور، این احتیاج به مقیاس بسیار وسیعی افزایش خواهد یافت. بنابراین انتظار ما آن است که برنامه عالی مدیریت با توجه کامل به مسئولیت‌ها و وظایف خود در این مورد، و با تمام پیش بینی‌های لازم از هم اکنون چه از نظر کمیت و چه از لحاظ کیفیت آماده جوابگویی این نیاز حیاتی گردد. در این برنامه‌ها باید از یک طرف سعی شود مفاهیم و مبانی مدیریت در قالب فرهنگ و سنن اصیل اجتماع ایرانی پیاده گردد، از طرف دیگر در استفاده از تجاربی که غالباً به بهای گزاف به دست آمده است و می‌آید حداکثر کوشش به عمل آید تا از تکرار آزمایش‌ها و در عین حال از تجدید اشتباهات جلوگیری شود. بعلاوه باید سعی شود پژوهندگان این رشته نه تنها با اصول و روش‌های صحیح کاملاً هماهنگ آشنا شوند، بلکه آموخته‌های خود را مخصوصاً در مرحله عمل بکار بندند تا در نتیجه در تمام فعالیت‌های بخش دولتی و بخش خصوصی هماهنگی لازم که شرط اساسی برای حداکثر بهره برداری از منابع و عوامل کار است همراه با تحرک لازم بوجود آید.

توفیق سازمان‌های مختلف علمی و صنعتی و اداری برگزار کننده برنامه عالی مدیریت و استادان و دانش پژوهان این برنامه را در کوشش خطیری که بر عهده دارند خواستاریم.