پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در چهارمین سالگرد روز تعاون ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۵۰

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۱ فوریهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۷:۴۹ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:روز تعاون ۲۳ اردیبهشت ماه using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۰ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در چهارمین سالگرد روز تعاون ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۵۰

سالروز تعاون ایران برای تمام افرادی که به نحوی از انحاء در فعالیت‌های تعاونی شرکت دارند، یادآور مقام مهم نهضت تعاونی و اهمیت آن در اجرای برنامه‌های رشد اقتصادی و تأمین رفاه اجتماعی است. در عین حال این سالروز فرصت مغتنمی است تا کلیه زنان و مردان عضو شرکت‌های تعاونی به کارنامه تلاش‌های خویش در این راه مراجعه کنند و سهم خود را در خدمت به پیشرفت هدف‌های اقتصادی و اجتماعی و انسانی این نهضت مورد ارزیابی قرار دهند.

بارها این واقعیت را تذکر داده‌ایم که امروزه تعاونی‌ها چه در زندگی کشاورزی و چه در امور کارگری و چه در سایر رشته‌ها، اهمیت درجه اول دارند و هر قدر کمیت و کیفیت آنها در جامعه ایران نوین توسعه یابد، اصول انقلاب اجتماعی ما بهتر و بیشتر تحقق خواهد یافت. امروز هر اندازه در زمینه‌های گوناگون اجتماعی و اقتصادی پیشتر می‌رویم، به همان اندازه نیاز جامعه متحول ایران را به لزوم استقرار یک نظم وسیع و گسترده تعاونی چه در شهرها و چه در روستاها بیشتر احساس می‌کنیم. با توجه به همین واقعیت بود که ایجاد وزارت تعاون و امور روستاها ضروری شناخته شد، تا ضمن تلاش در جهت تحقق هدف‌های اجتماعی و اقتصادی برنامه‌های اصلاحات ارضی ایران، در امر استقرار تعاونی‌ها به مفهوم و معنای واقعی آن نظارت مستمر داشته و با جلوگیری از تأمین نظریات سودجویانه و نامشروع در زیر پوشش تعاون، به تبعیت از قانون شرکت‌های تعاونی که هم‌اکنون لایحه آن در مراجع قانونی در دست بررسی است با مسئولیت‌های مشخص اقدام نماید.

بدیهی است گسترش همه‌جانبه نهضت تعاون، مستلزم آشنایی هر چه بیشتر طبقات مختلف مردم با اصول و مفاهیم تعاونی و همکاری کامل آنها در این زمینه است، و بر این اساس لازم است چه دستگاه‌های آموزشی کشور در بخش‌های عمومی و خصوصی، و چه مطبوعات و سایر وسایل خبری سهم مؤثر خود را در معرفی و تفهیم این اصول بر عهده گیرند. پیشرفت روزافزون فعالیت‌های تعاونی و توفیق تمام شرکت‌های تعاونی روستایی و شهری کشور و کلیه افرادی را که در تعلیم و تفهیم اصول واقعی تعاون و پیشبرد نهضت گسترده آن وظایفی بر عهده دارند، خواستاریم.