پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در نوزدهمین سالروز بیست و هشتم امرداد ماه روز رستاخیز ملت ایران ۲۸ امرداد ماه ۱۳۵۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۶:۳۷ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:روز رستاخیز ملت ایران using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۱ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در نوزدهمین سالروز بیست و هشتم امرداد ماه روز رستاخیز ملت ایران ۲۸ امرداد ماه ۱۳۵۱


سالروز بیست و هشتم مرداد ۱۳۳۲ را به ملت ایران شادباش می‌گویم، و بار دیگر به خاطره جانبازان این قیام بزرگ ملی درود می‌فرستم.

اکنون که بیستمین سال این واقعه فراموش نشدنی تاریخ معاصر ایران آغاز می‌شود، نگاهی به ترازنامه موفقیت‌های ملت ایران در این مدت کوتاه کافی است تا نشان دهد که رستاخیز ۲۸ مرداد چه نقش عظیمی در تحول مادی و معنوی اجتماع ما داشته و چگونه این روز طلیعه عصر تازه‌ای در تاریخ کهن این کشور بوده است. ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ سرآغاز راهی بود که ششم بهمن ۱۳۴۱ را در پی داشت، و همین راه است که امروز کشور ما را از وضع اسف انگیز سیاسی و از ورشکستگی اقتصادی و هرج و مرج اجتماعی آن روز به مقام یک کشور نمونه ار جامعه کشورهای رو به پیشرفت جهان کنونی ارتقاء داده است.

از نظر تحلیل و تجزیه تاریخی، قیام ۲۸ مرداد مظهری از تجلی روح ملیت شکست ناپذیر ایرانی بود که در طول بیست و پنج قرن صفحات تاریخ جهان پیوسته شاهد آن بوده است. در تمام این دوران ممتد، همان عاملی که در این قیام ملت ایران را از زن و مرد و پیر و جوان به دفاع از موجودیت و حاکمیت خود واداشت در برابر حوادث سهمگین تاریخ قد علم کرده و درست در لحظات تعیین سرنوشت، اراده قاطع این ملت را به زنده ماندن و پیروز شدن اعلام داشته است.

در دورانی که منجر به قیام ۲۸ مرداد شد، عواملی که خواستار اضمحلال روح ملیت ایرانی بودند و سود خویش را در تشتت و ضعف و از هم گسیختگی شیرازه این ملیت می‌جستند تمام نیروی خود را در این تلاش اهریمنی بکار انداخته بودند، و تذکر این نکته مایه تأسف است که امروز نیز همان عوامل منتها از راه‌هایی کودکانه تر و بیمایه تر دست بکار تکرار همان کوشش بی حاصل هستند. بدیهی است اگر در آن روزگار آشفتگی و هرج و مرج چنین تلاش اهریمنی نتوانست در مقابل اراده پولادین ملت ایران بجائی برسد، در این دوران ثبات و پیشرفت و قدرت ملی، این تلاش مذبوحانه جز شرمساری جاودانی برای عاملین آن حاصلی نخواهد داشت.

امروز ملت ایران راه واقعی خود را یافته است، و علیرغم همه معاندان و بداندیشان، این راه را با اعتماد به قدرت لایزال ملی و با عزم قاطع و اراده استوار به سوی پیشرفت‌های روزافزون مادی و معنوی ادامه خواهد داد، زیرا این رسالتی است که تاریخ به عهده ملت ما گذاشته است، و خاطره ۲۸ مرداد گویاترین گواه بر این واقعیت است که ملت ایران بدین رسالت خویش وقوف کامل دارد.