فرمان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر درباره تحصیل رایگان کلیه کودکان و دانش‌آموزان کشور از کودکستان به بالا ۱ اسفند ماه ۱۳۵۲: تفاوت بین نسخه‌ها

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
 
سطر ۴: سطر ۴:
 
| قسمت =  
 
| قسمت =  
 
| قبلی = [[سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ]]
 
| قبلی = [[سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ]]
| بعدی = [[تصمیم‌های مجلس]]
+
| بعدی = [[انقلاب شاه و مردم]]
 
| یادداشت = }}
 
| یادداشت = }}
  

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۸ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۸

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

انقلاب شاه و مردم


فرمان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر درباره تحصیل رایگان کلیه کودکان و دانش‌آموزان کشور از کودکستان به بالا ۱ اسفند ماه ۱۳۵۲


جناب امیرعباس هویدا نخست وزیر

نظر به علاقه‌ای که نسبت به تأمین وسائل رفاه و پیشرفت و سعادت فرزندان این کشور داریم و معتقدیم که نوباوگان و نوجوانان امروز در دوران تمدن بزرگ وظیفه خطیری برای سازندگی این سرزمین به عهده خواهند گرفت، اکنون که امکانات از هر جهت فراهم است، به موجب این فرمان مقرر می‌داریم که دولت مطالعات و پیش بینی‌های لازم را برای تحقق یافتن اقدامات زیر به عمل آورد بطوری که از آغاز سال تحصیلی آینده به مرحله اجراء در آید:

۱- دولت وسائل تحصیلی رایگان کلیه کودکان و دانش آموزان مملکت را از کودکستان تا آخر دوره راهنمایی تحصیلی فراهم سازد و ضوابط و آئین نامه‌های لازم را تهیه کند و به تصویب برساند. بدیهی است به موجب این ضوابط دانش آموزی که بطور مکرر مردود شود یا استعداد ادامه تحصیل نداشته باشد نخواهد توانست از این کمک استفاده کند. برای اجرای این امر دولت می‌تواند از طریق خرید مدارس ابتدایی و راهنمایی غیر دولتی و یا با پرداخت حق تحصیل دانش آموزان طبق برنامه مصوب وزارت آموزش و پرورش به مدارس غیر دولتی برابر مقررات خاصی اقدام نماید. وزارت آموزش و پرورش ضمناً باید اقدامات قاطعی برای بالا بردن سطح علمی و تحصیلی کلیه مدارس ابتدایی و راهنمایی به عمل آورد.

۲- دولت و وزارت آموزش و پرورش با همکاری مؤسسات ذیربط ترتیبی بدهند که از اول سال تحصیلی آینده به هر یک از کودکان و دانش آموزان مدارس سراسر کشور چه دولتی و چه غیر دولتی از کودکستان تا آخر دوره راهنمایی تحصیلی هر روز صبح نیم لیتر شیر و یا ماده غذایی مشابهی که از نظر تأمین پروتئین جانشین آن باشد و یک قطعه نان شیرینی بطور رایگان داده شود.

۳- برای اینکه از معلومات و اطلاعات بهترین معلمان در تمام مدارس کشور جهت تدریس استفاده شود وزارت آموزش و پرورش مأموریت دارد که در اسرع وقت طرح تدریس از طریق تلویزیون ماهواره‌ای و همچنین نصب تلویزیون کاست در کلیه مدارس کشور را پیاده کند.

۴- در اجرای این فرمان دولت مکلف است تا نوروز امسال نتیجه اقدامات خود را به ما گزارش دهد.