دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۱۳۳۶ خورشیدی

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۳، ساعت ۱۶:۲۷ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کنراد آدنائر صدراعظم آلمان غربی در پیشگاه شاهنشاه ایران ۱۹۵۷
جیوانی گرونچی سومین پرزیدنت ایتالیا
ملک فیصل دوم پادشاه عراق

۸ فروردین ۱۳۳۶ دکتر کنراد آدنائر صدراعظم آلمان فدرال به فراخوان شاهنشاه وارد تهران شد و مورد پیشباز نخست‌وزیر و چند تن از وزیران و امیران ارتش قرارگرفت. ۹ فروردین شاهنشاه آدنائر را پذیرفتند. در این شرفیابی درباره گسترش پیوندهای بازرگانی ایران و آلمان گفتگو شد. روز پسین دانشگاه تهران دکترای افتخاری به آدنائر پیشکش کرد. ۱۳ فروردین دکتر آدنائر و همراهان به آلمان غربی پرواز کردند. در پایان گفتگوهای این هیات با مقامات ایرانی اعلامیه مشترکی به چاپ رسید.


۱۶ شهریور ۱۳۳۶ حضرت جیوانی گرونکی رییس جمهور ایتالیا وارد تهران شد و شاهنشاه به پیشباز میهمان گرامی خود در فرودگاه مهرآباد رفتند. میهمانی شام با شکوهی از سوی شاهنشاه به افتخار رییس جمهور ایتالیا در کاخ مرمر برپا شد. در این میهمانی شاهنشاه در سخنانی به رییس جمهور ایتالیا فرمودند: " روابط مودت‌آمیز و صمیمانه‌ای که ایران و ایتالیا را بهم پیوند می‌دهد مربوط به دیروز و امروز نیست، زیرا دوران روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دو کشور از بیست قرن تجاوز می‌کند." ۱۹ شهریور دانشگاه تهران درجه دکترای افتخاری حقوق را به رییس جمهور ایتالیا داد. روز پسین گرونکی پرزیدنت ایتالیا تاسیسات نظامی ارتش شاهنشاهی را در تهران مورد بازدید قرارداد. ۲۱ شهریور حضرت جیوانی گرونکی به بازدید رسمی خود از ایران پایان داد. شاهنشاه ایران برای پس‌واز ایشان به فرودگاه مهرآباد آمده بودند و هواپیمای رییس جمهور از تهران به سوی رم پرواز کرد. اعلامیه مشترک ایران و ایتالیا هم‌زمان در تهران و رم به چاپ رسید.


۲۶ مهر ۱۳۳۶ اعلیحضرت ملک فیصل دوم پادشاه عراق و والاحضرت امیر عبدالله ولیعهد آن کشور وارد تهران شدند و مورد پیشباز شاهنشاه قرارگرفتند. در میهمانی که در کاخ گلستان به افتخار اعلیحضرت ملک فیصل برپا شده بود شاهنشاه فرمودند: " برادری و دوستی ملتین ایران و عراق یک واقعیت تاریخی است و امیدواریم این دوستی و برادری روز به روز عمیق‌تر و مستحکم‌تر گردد." ۳۰ مهر شاهنشاه و ملک فیصل پادشاه عراق و ولیعهد آن کشور برای دیدن از مانور پاییزه ارتش به کرمانشاه پرواز کردند. شاهنشاه و ملک فیصل دوم در آیین جشن زادروز شاهنشاه چهارم آبان در ورزشگاه امجدیه شرکت فرمودند. روز پسین در پیشگاه شاهنشاه و اعلیحضرت پادشاه عراق آیین رژه یکان‌های نمونه ارتش شاهنشاهی در میدان جلالیه برگزار شد. ۶ آبان به مناسبت پایان سفر ملک فیصل ، اعلامیه هموند (مشترک) ایران و عراق به چاپ رسید.