بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هنگام باریابی نمایندگانی مجلس شورای ملی ۲۵ اسفند ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هنگام باریابی نمایندگانی مجلس شورای ملی ۲۵ اسفند ماه ۱۳۳۳

از اظهاراتی که نمودید بسیار ممنون هستم، و از اینکه به میهن عزیز مراجعت کردم و فرصت دیدار و صحبت آقایان را دارم، خوشبخت و مسرورم.

این مسافرت علاوه بر جنبه معالجه و استراحت که داشت، مسلماً برای شناساندن ایران و محیطی که در کشور ما حکمفرما گردیده‌است، بسیار مناسب و به موقع بود. توضیح این مطالب و حساسیت موقع جغرافیایی ایران چه به رؤسای کشورهای دوست و چه به ایرانیانی که مقیم کشورهای خارج بوده‌اند، بی‌فایده نبود.

در ملاقات‌هایی که با رؤسای کشورها نمودم، مشاهده گردید که آنها به جریان‌های چهار سال اخیر کشور ما کاملاً واقف می‌باشند، و مشهود بود که حسن احترام فوق‌العاده نسبت به ما و مردم کشورمان که در نجات مملکت و تأمین استقلال خود بروز داده‌اند، قائل هستند. همین احساسات موجب شد که تاکنون کمک‌هایی به ما بنمایند و امید می‌رود در آینده از کمک‌های بیشتری مضایقه نشود. برای ما جای بسی افتخار و مباهات است که ممالک متمدن مغرب‌زمین که طرز فکر ما با آنها نزدیک است، در همه حال با حسن احترام متقابلی به ما نگاه می‌کنند و قدر و منزلت ایران را می‌دانند و توجه دارند که ملت ما می‌خواهد ایرانی مستقل و قوی داشته‌باشد.گر چه ما با آنها اختلافاتی داشتیم و مبارزه هم کردیم، ولی باز جای خوشبختی است که این اختلاف و مبارزه به طرزی حل شد که شرافت و حیثیت ملت ایران حفظ گردید و با سربلندی از مبارزه بیرون آمدیم و دوستی و احترام آنها را نیز برای خود حفظ کردیم.

این نتایج نیکوی حسن تشخیص ملت ایران به قدری گرانبها و ذیقیمت است که نمی‌توانیم در آینده از آن صرفنظر کنیم. ما باید به طرزی مثبت و صحیح در راه اعتلای کشورمان قدم برداریم. من در تمام این مسافرت در هیچ نقطه دنیا ندیدم که شخصی یا اشخاصی یا ملتی پیدا شوند که معتقد باشند روی نظرهای منفی می‌توان کاری کرد، یا ممکن است افکار اجتماع روی عجز و بدبختی و زبونی دور زند. هیچ کس را ندیدم که دنبال فلسفۀ یأس و ناامیدی و منفی‌بافی باشد، و خوشوقت بودم که به آنها بگویم دیگر در مملکت ما همه متوجه شده‌اند که با منفی‌بافی کاری از پیش نمی‌توان برد و ملت ما با عزمی راسخ آماده کارهای مثبت است.

به دانشجویانی که در کشورهای خارجه مشغول تحصیل هستند، نشان دادم و فهماندم که ایرانِ امروز، ایرانِ سیزده سال اخیر نیست. مردم ایران با تصمیمی که در مردادماه 1332 گرفتند که موجب اعجاب و تحسین جهانیان شد، ثابت کردند که به عظمت و استقلال و آزادی خود علاقه شدید دارند. به آنها اطمینان دادم که دیگر در ایران راه خیانت بسته شده‌است و سیاست تشویق خادم و مجازات خائن به نحو اشد وجود خواهدداشت، و آنها در موقع مراجعت به ایران محیطی خواهندیافت که در آن کار به کاردان واگذار خواهدشد.

اکنون بر همه ماست که از این فرصت در راه خدمت به مملکت و عظمت ایران نهایت استفاده را بنماییم و نشان دهیم که ملت ایران آماده کار است، و همانطور که در مرداد گذشته صف خائنین و خادمین معلوم گردید و خائنین مقهور وطن‌پرستان شدند، مسلماً در آینده نیز اشخاص مثبت و درستکار در کارها توفیق پیدا کرده و نادرستان مقهور آنها خواهندشد.

امروزه راه برای انجام نقشه‌های اصلاحی به همت آقایان باز است و اصلاحات اجتماعی و اخلاقی و اقتصادی در تمام شئون ممکلت باید شروع شود. من نسبت به آینده کمال خوشبینی را دارم. زیرا برای پیشرفت چند عامل لازم است: یکی خواستن و آماده بودن مردم، که همه می‌دانیم ملت ما تشنه اصلاحات و تحول است، و بعد پیدا کردن افرادی فداکار که در این راه فعالیت و کوشش نمایند.

در قسمت اول مردم آمادگی خود را نشان داده‌اند، در قسمت دوم هم من هیچ اشکالی نمی‌بینم و حتماً چنین افرادی در مملکت ما زیاد می‌باشند.

مطالب دیگری که بد نیست به اطلاع آقایان برسانم، در درجه اول موضوع تسریع در امور مملکتی است، و پس از آن انجام کارها به دست خود مردم و اصلاح وزارتخانه‌ها، مخصوصاً استخدام کشوری. باید کارمندانی که بر سر کارهایی می‌مانند، سیر زندگی کنند تا جلوی نادرستی گرفته‌شود و نسبت به کارمندان زائد هم باید آنقدر کارهای تولیدی در کشور زیاد شود که این دسته از کارمندان به دنبال کارهای آزاد بروند، و مخصوصاً اصلاح و وضع قانون جدید استخدام از وظایف بزرگ آقایان است که امیدوارم مورد توجه عمیق قرار گیرد.

مطلب دیگر که بر آقایان پوشیده نیست، موضوع اقتصاد و بودجه مملکت است. در هیچ کشوری حتی کشور نیمه متمدن هم دیده نمی‌شود که بودجه مملکتی آنها در موقع معین تنظیم و از تصویب مجلس نگذشته باشد، و ما باید بگوییم که در کمال تأسف در این 13 سال، دو مرتبه بودجه مملکتی ما بیشتر از تصویب مجلس نگذشت و به طور قطع مخارج زائد و انجام نشدن خریدهای بزرگ و ساختمان‌ها به واسطه نداشتن یک بودجه صحیح بوده‌است که امیدوارم آقایان طوری عمل خواهندکرد که این ننگ هم از کشور ما برداشته شود.

چون ممکن است در این چند روزی که به عید سعید نوروز مانده‌است فرصت ملاقاتی روی ندهد، به همه آقایان تبریک می‌گویم و امیدوارم همگی سال نو را با یک عزم راسخ‌تر و عشق سوزان‌تری در راه اصلاح مملکت و تأمین آینده درخشان کوشش نمایند تا مملکتی مقتدر و آباد بسازیم، زیرا کشور ما از نظر موقع سیاسی و جغرافیایی از حساس‌ترین ممالک است و ما وظیفه داریم که برای حفظ صلح جهانی، در تقویت تمام شئون خود نهایت فداکاری را بنماییم.

راه ما هم روشن است. ما همه طالب صلح شرافتمندانه و با قدرت هستیم و در کمال افتخار و سربلندی در این راه قدم بر خواهیم داشت، و یقین داریم که در تأمین رفاه و آسایش مردم مملکت و عظمت و استقلال و آزادی کشور موفق خواهیم‌شد.