بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در جشن هجدهمین سال بنیاد دانشگاه تهران به دست رضا شاه بزرگ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۳۰

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۱ مهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۸:۴۷ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (removed Category:آیین فرخنده چهارم آبان زادروز آریامهر شاهنشاه ایران using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
انقلاب شاه و مردم تصمیم‌های مجلس

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی


اعلیحضرت همایونی محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران

بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در جشن هجدهمین سال بنیاد دانشگاه تهران به دست رضا شاه بزرگ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۳۰

از پیشرفت‌هایی که دانشگاه تهران با وجود مشکلات در سال گذشته حاصل نموده بسیار خوشوقت هستم. زیرا این مؤسسه علمی و شما استادان هستید که جوانان فاضل و وطن پرست که امید آینده مملکت هستند تربیت می‌کنید البته هر قدر آقایان در انجام این وظیفه مهم توجه و دقت مبذول دارید بجا خواهد بود.

امیدواریم دانشگاه تهران در راه ترقی و تعالی قدم‌های بلند بردارد و توسعه آن بحدی برسد که بتواند درهای خود را به روی همه جوانانی با استعداد که آرزومند تحصیلات عالیه و احراز تخصص در رشته‌های مختلف علوم و فنون هستند باز کند مخصوصاً برای جوانانی که بخواهند در رشته پزشکی به تحصیلات خود ادامه دهند زیرا چنانکه می‌دانیم مملکت احتیاج مبرمی به عده زیادی طبیب دارد البته دانشگاه تهران همیشه باید برای دانشگاه‌های جوان شهرستان‌ها سرمشق و نمونه باشد.

شرکت آقایان استادان در کنفرانس ها و کنگره های بین‌المللی علمی البته مفید است زیرا باید از تحقیقات جدیده و از تجارب دیگران در رشته‌های مختلف علوم و فنون استفاده شود برای اینکه دانشگاه بتواند وظیفه عالی و مهم خود را چنانچه باید انجام دهد و توسعه کافی حاصل کند البته باید وسائل کافی در اختیار داشته باشد. امیدواریم این وسائل به دانشگاه تهران داده شود و این مؤسسه علمی سیر تکاملی خود را تعقیب نماید.