بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در برابر کارگران کارخانه‌ها و گروه صنعتی شهریار در اهواز ۲۶ آذر ماه ۱۳۵۰

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۰ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در برابر کارگران کارخانه‌ها و گروه صنعتی شهریار در اهواز ۲۶ آذر ماه ۱۳۵۰


کارگران، سرکارگران، تکنیسین‌ها، مهندسین و رؤسای کارخانه‌های صنعتی شهریار،

به خاطر دارم اولین روزی که برای بازدید این کارخانه آمده بودم، یکی دو کارگاه در حال کار بود، ولی از همان روز اول در گزارش رئیس این کارخانه و همچنین در قیافه مهندسین و کارگران این گروه صنعتی می‌شد به پیشرفت‌هایی که امروز حاصل شده‌است، اطمینان داشت.

این رشدی که می‌شود به آن رشد خارق‌العاده نام نهاد، البته تا حدی استثنایی است و ناشی از روح مبارزه‌جویی رؤسا، مهندسین و کارگران این کارخانه است که یا به علت علاقه‌ای که به این کار دارند، یا به علت هماهنگی نزدیکی که بین همه حکمفرما است، و یا به علت پیشرفت‌های همه جانبه‌ای که هر روز به چشم خود مشاهده می‌کنند، به وجود آمده‌است. توسعه کارخانه و گسترش کار و فنی‌تر شدن فرآورده‌های کارخانه از یک طرف، و بهبود امور زندگی فردفرد شما از طرف دیگر باعث شده‌است که ما امروز، هم از لحاظ فنی شاهد این پیشرفت‌ها هستیم، و هم شاهد احساسات میهنی و انقلابی شما کارگران که طبق اصول و فلسفه انقلاب ۱۲ ماده‌ای ایران به فعالیت اشتغال دارید.

بر اساس صحبت‌هایی که با رؤسا و مدیر این کارخانه کرده‌ایم، می‌شود با قاطعیت گفت که این کارخانه لااقل به دو برابر ظرفیت فعلی خود و کارهایی که اکنون در دست اقدام است، خواهد رسید و یکی از کارخانه‌ها و تأسیسات مهم این کشور خواهد بود که شاید هر مملکتی به داشتن چنین تأسیساتی می‌تواند مفتخر باشد. از طرف دیگر صحبت‌هایی راجع به بهبود زندگی عموم افرادی که در اینجا زندگی می‌کنند، کردیم و چون اکثریت با کارگران است، بهبود زندگی کارگران از لحاظ فراهم کردن منزل و بالا بردن دستمزد بیشتر مورد نظر است و گمان می‌کنم امسال حداقل سودی که بین کارکنان این دستگاه و مخصوصاً کارگران تقسیم بشود، به حداقل سه ماه حقوق در سال برسد.

این محیط کار، این محیط فعالیت، این محیط احساسات میهنی، طوری است که می‌شود زندگی کارگران را به هر بیننده و به هر کسی که به اینجا بیاید و به آن نظر بیفکند و از آن بازرسی کند، ارائه بدهیم. همانطور که یکی از رؤسای سازمان کارگری بین‌المللی در تهران گفت: «سیاست کارگری ایران می‌تواند چراغ راهنمایی برای آسیا باشد» و ما این چراغ را هر روز روشن‌تر و هر روز هدایت‌کننده‌تر خواهیم ساخت و به خواست خداوند و به کوشش رؤسای کارخانه‌ها و صاحبان صنایع عاقل، دور بین، متحرک ایران، و با علم و هنر مهندسین و تکنیسین‌ها و همچنین با تخصص شما کارگران و زحمتی که از جان و دل می‌کشید، به نتایج و آرزوهایی که هر کسی برای ترقی و عظمت و تعالی این کشور دارد، خواهیم رسید.