بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاهنشاه پهلوی به نمایندگان مجلس شورای ملی در کاخ سعدآباد ۱۱ تیر ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاهنشاه پهلوی به نمایندگان مجلس شورای ملی در کاخ سعدآباد ۱۱ تیر ماه ۱۳۳۳

سال قبل خطری مملکت را تهدید می‌کرد ولی با توجهات ذات پروردگار و نهضت حقیقی مردمان این کشور با قیام دلیرانه ۲۸ مرداد ثابت شد که ایران باید باقی بماند. در این قیام هیچ‌کس حق ندارد که بگوید من ایران را نجات دادم، بلکه همه باید معتقد باشیم که تفضل الهی شامل حال ما شده و مملکت ما را از گرداب نجات داد. باید همه توجه داشته باشند علاوه بر ایمان و اعتقاد به خداوند متعال و دین مبین حقه اسلام ما باید پیرو یک مسلک سیاسی هم باشیم که به عقیده من آن مسلک ناسیونالیسم مثبت ملی است که قیام ۲۸ مرداد هم از آن سرچشمه می‌گیرد و مشاهده شد دو هفته‌ای که من در ایران نبودنم چطور مردم بساط کسانی که مملکت را به آن روز انداخته بودند و از اصول نهضت حقیقی منحرف شده بودند برچیدند. فقط نهضت مثبت ناسیونالیستی در این مملکت وجود دارد و فقط این نهضت است که در مواقع مختلف ایران را نجات داده‌است و حال که مکتب منحرفین از نهضت مثبت محکوم گردیده دیگر نباید اشخاصی پیدا شوند که دنبال آن مکتب بروند و وقتی که ملت آن‌ها را طرد کرد دیگران نباید از آن‌ها تقلید کنند زیرا مردم مواظب هستند و دیگر زیر بار این جریانات نمی‌روند. دیروز آقایان سناتورها اینجا بودند و به آن‌ها گفتم که باید با اتحاد و اتفاق کامل مجلسین کار کنیم البته نظرم از این بیان این نبود که راجع به مطالب و مسائل همه یک نظر داشته باشند زیرا عقاید همه محترم است و باید اظهار نظری در روی مسائل داخلی مملکت مثلاً راجع به تجارت و صناعت و روابط کارگر و کارفرما و مالک و کشاورز و موجبات داخلی و نظائر این قبیل اختلاف نظرها مانعی ندارد بلکه لازم است ولی در دو چیز همه افراد مملکت باید نظر واحد داشته باشند یکی سیاست خارجی و دیگری امنیت داخلی است که محتاج به توضیح می‌باشد.

در مورد سیاست خارجی که آقایان هم مطالعه دارند مشاهده کرده‌اند که در تمام ممالکی که چندین حزب وجود دارد وقتی مسأله خارجی دولت پیش می‌آید عموم احزاب یک دل و یک جهت سیاست خارجی دولت خود را تقویت می‌کنند و البته مثال آنرا هم می‌توانیم در انگلستان که حکومت دموکراسی هشتصدساله دارد پیدا کنیم. و همچنین در کشور همسایه خودمان ترکیه که دموکراسی سی ساله دارد و دیده‌ایم همیشه احزاب و افراد اقلیت در پارلمان‌های این دو کشور هیچ‌وقت در سیاست خارجی پاپیچ دولت‌ها نمی‌شوند بلکه آن‌ها را تأیید می‌کنند. در مورد امنیت داخلی با اوضاعی که در این مملکت ایجاد شد که همه دیدید باید عموم آقایان و مردم همین نظر را داشته باشند زیرا اگر خوب دقت کنیم می‌بینیم اساس استقلال واقعی مملکت و مقاومت در برابر هر بیگانه و سیاست خارجی پایه‌اش بر اساس امنیت واقعی است. شما ملاحظه کنید در تمام کشورها اگر کسی به مملکت و ملت خود خیانت کند با او چه می‌کنند یا کسانی که تابع دستورات دیگری می‌باشند اگر بر اوضاع مسلط شوند آیا بر کسی رحم خواهند کرد، ولی دستگاه‌های ما چه می‌کنند جز از راه قانون عمل دیگری کرده‌اند؟ بنابراین وظیفه عموم افراد و آقایان است با کسانی که امنیت داخلی را به هر طریق بر هم می‌زنند و موجبات مشوب کردن اذهان مردم را فراهم می‌کنند مبارزه نمایند.

اما مبارزه با فساد که من از دوازده سال پیش مکرراً این حرف را زده و از دولت‌ها خواسته‌ام، تنها راه ایجاد عدالت اجتماعی در مملکت است و بنظر من خیلی دیر شده و همه وظیفه دارند در این جهاد کوشش کنند و مقصودم از فساد تنها دزدی نیست بلکه فساد اخلاقی هم هست، زیرا اشخاصی که وظایف خود را در پُست‌های خود انجام ندهند آن‌ها هم فاسد هستند. من اگر در این راه هم تنها بمانم یک تنه مبارزه خواهم کرد ولی یقین دارم که ملت ایران در این مبارزه دنبال من خواهند بود. حال که کار نفت ممکن است حل شود باید من به آقایان بگویم که نهایت سختگیری را من در این مورد کرده‌ام که حیثیت ملی ایران و مبارزه مردم کاملاً مراعات شود. امیدوارم پس از حل مسأله نفت عموم آقایان و مردم با اتحاد کامل دست به دست هم بدهند و در راه مبارزه با خائنین و فساد جهاد نمایند.