تفاوت میان نسخههای «مذاکرات مجلس شورای ملی ۱۷ مهر ۱۳۵۲ نشست ۱۲۷»
(مذاکرات مجلس شورای ملی ۱۷ مهر ۱۳۵۲ نشست ۱۲۷) |
Bellavista (گفتگو | مشارکتها) |
||
(۳ نسخهٔ میانی ویرایش شده توسط ۲ کاربر نشان داده نشد) | |||
خط ۱۳: | خط ۱۳: | ||
'''صورت مشروح مذاکرات مجلس روز ۱۷ مهر ۱۳۵۲ نشست ۱۲۷''' | '''صورت مشروح مذاکرات مجلس روز ۱۷ مهر ۱۳۵۲ نشست ۱۲۷''' | ||
+ | |||
+ | صورت مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی روز سه شنبه (۱۷) مهرماه ۱۳۵۲ | ||
'''فهرست مطالب:''' | '''فهرست مطالب:''' | ||
+ | |||
+ | {| class="wikitable" style="font-style:normal; font-size:110%; margin: 1em auto 1em auto;" | ||
+ | |+ | ||
+ | |- | ||
+ | | مجلس ساعت ده و پنج دقیقه صبح بریاست آقای عبدالله ریاضی تشکیل گردید. | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | ==- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل== | ||
+ | ۱- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل | ||
+ | |||
+ | '''رئیس''' – اسامی غائبین جلسه قبل قرائت میشود. | ||
+ | |||
+ | <div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> (بشرح زیر خوانده شد)</div> | ||
+ | |||
+ | '''غائبین با اجازه''' | ||
+ | :آقایان دکتر متین – دکتر برزگر – دکتر بیگلری – پسیان – پور بردباری – جهانی – دکتر سعید سعید حکمت – لطف الله حی – دکتر رشتی – مهندس عباس زاهدی – شاهنده - دکتر فضل الله صدر – طباطبائی دیبا – دکترلقمان ادهم – مهندس معینی زند – دکتر وفا - دکتر گاگیک – خانم اقبال. | ||
+ | |||
+ | '''غائبین بی اجازه''' | ||
+ | :آقایان شیخ بهائی – مهندس عطائی. | ||
+ | |||
+ | '''غائبین مریض''' | ||
+ | :آقایان اخوی – احتشامی – حبیب الله احمدی – دکتر سعید بهادری – تیمسار حکیمی – مجد – دکتر مشایخی. | ||
+ | |||
+ | ==- تصویب صورتجلسههای روز شنبه چهاردهم مهر ماه== | ||
+ | ۲- تصویب صورتجلسههای روز شنبه چهاردهم مهر ماه | ||
+ | |||
+ | '''رئیس''' – نسبت به صورت جلسههای دفعه قبل نظری نیست؟ (اظهاری نشد) صورت جلسهها تصویب میشود. | ||
+ | |||
+ | ==- قرائت اسامی هیئت رئیسه شعب ششگانه، اسامی اعضاء و هیئت رئیسه ۲۵ کمیسیون پارلمانی== | ||
+ | ۳- قرائت اسامی هیئت رئیسه شعب ششگانه، اسامی اعضاء و هیئت رئیسه ۲۵ کمیسیون پارلمانی | ||
+ | |||
+ | '''رئیس''' – وارد دستور میشویم گزارش اداره کمیسیونها راجع به انتخاب هیئت رئیسه شعب ششگانه، اسامی اعضاء و هیئت رئیسه کمیسیونها جهت اطلاع نماتیندگان محترم قرائت میشود. | ||
+ | |||
+ | <div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> (بشرح زیر خوانده شد)</div> | ||
+ | |||
+ | <div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> ریاست معظم مجلس شورای ملی</div> | ||
+ | |||
+ | شعب ششگانه مقترعه ۹ شهریور ماه ۱۳۵۰ در ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۱۳۵۲/۷/۱۵ تشکیل و هیئت رئیسه هر شعبه بشرح پیوست انتخاب گردید. | ||
+ | |||
+ | با تقدیم احترام - رئیس اداره امور کمیسیونها و شعب - سید حسن جزایری. | ||
+ | |||
+ | '''شعبه اول''' | ||
+ | |||
+ | :رئیس – تیمسار سرلشگر همایونی | ||
+ | |||
+ | :نایب رئیس – آقایان: دیهیم – دکتر گاگیک هواگیمیان | ||
+ | |||
+ | :مخبر – آقای دکتر ناوی | ||
+ | |||
+ | :منشی – خانم ضرابی (صفاری) آقای اوحدی | ||
+ | |||
+ | '''شعبه دوم''' | ||
+ | |||
+ | :رئیس – آقای دکتر شفیع امین | ||
+ | |||
+ | :نایب رئیس – تیمسار سر تیپ حکیمی – آقای میر افضل | ||
+ | |||
+ | :مخبر - آقای طلوعی | ||
+ | |||
+ | :منشی – آقایان: جندقی – احمدی | ||
+ | |||
+ | '''شعبه سوم''' | ||
+ | |||
+ | :رئیس – آقای فخر طباطبائی | ||
+ | |||
+ | :نایب رئیس – آقایان: مهدی احمد – دکتر اسکوئیان | ||
+ | |||
+ | :مخبر – آقای سجادی | ||
+ | |||
+ | :منشی – خانم دکتر سرخوش – آقای فریدونفر | ||
+ | |||
+ | '''شعبه چهارم''' | ||
+ | |||
+ | :رئیس – آقای کورس | ||
+ | |||
+ | :نایب رئیس – آقایان: نیک پور – دکتر صوفی خلیلی | ||
+ | |||
+ | :مخبر – آقای مظهری | ||
+ | |||
+ | :منشی – خانم پیرنیا – آقای جعفری | ||
+ | |||
+ | '''شعبه پنجم''' | ||
+ | |||
+ | :رئیس – آقای صدری کیوان | ||
+ | |||
+ | :نایب رئیس – آقایان: دکتر صعائی – مهندس اربابی | ||
+ | |||
+ | :مخبر – آقای دکتر علومی | ||
+ | |||
+ | :منشی – آقایان: کمالاتی – دکتر زهرائی | ||
+ | |||
+ | '''شعبه ششم''' | ||
+ | |||
+ | :رئیس – آقای دکتر پرتو اعظم | ||
+ | |||
+ | :نایب رئیس – آقایان: مهندس عنایت بهبهانی – دکتر حاتم | ||
+ | |||
+ | :مخبر – آقای مهرزاد | ||
+ | |||
+ | :منشی – آقایان: پیرزاده – مهندس خسروی | ||
+ | |||
+ | <div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> ریاست محترم مجلس شورای ملی</div> | ||
+ | |||
+ | شعب ششگانه مقترعه ۹ شهریور ماه ۱۳۵۰ درساعت ۱۰/۵ صبح روز یکشنب ۱۳۵۲/۷/۱۵ تشکیل شد و اعضای کمیسیونهای پارلمانی جهت اجلاسیه سوم دوره بیست و سوم قانونگذاری بشرح پیوست انتخاب گردیدند. | ||
+ | |||
+ | باتقدیم احترام - رئیس اداره امور کمیسیونها و شعب - سید حسن جزایری. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> کمیسیون آب وبرق</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: کریم بخش سعیدی – مهندس حجت الله اردلان – سیدضیاء رضوی – عبدالله بدر صالحیان. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقای مهندس محمدحسین رهبر. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: محسن دولو – مهندس اسماعیل معینی زند. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: سید محمود توسلی – دکتر حمید کفائی – مهندس فضل الله جلالی نوری – خلیل اسعد رزم آرا – ابراهیم کسرائی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: عطاء الله اخلاقی – مهندس علی اشرف فرخ. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: منصور انشاء – محمد مهدی سعادت – ایرج ملک افضلی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> کمیسیون آبادانی و مسکن</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقای دکتر مهراب برزگر. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: مهندس احمد احتشام شهیدی – علی مرندی – مجتبی رشیدی – حسن مظاهری. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: عبدالرحیم چنگیزی – دکتر مرتضی قلی کیان – مجید محسنی مهر. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – خانم صدرالملوک بزرگ نیا – آقای دکتر عبدالله بیگلری – آقای دکتر محمد توانا. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: دکتر حبیب الله بهبهانی – محمد علی پور بابائی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> کمیسیون آموزش و پرورش</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقای ابوالعباس طرفی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقای عبدالحسین دشتی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقای حبیب الله امام مردوخ – خانم شوکت ملک جهانبانی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم _ آقایان: دکتر نصرالله منتظری – محمد فضائلی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: دکتر جواد بازرگانی – کاظم صدقیانی زاده – میراسدالله موسوی ماکوئی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: محمد عابد سراج الدینی – علی اصغر شیخ رضائی – دکتر بوذرجمهر مهر – محمد شهرستانی – سواک ساگینیان. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> کمیسیون اطلاعات</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: نجفقلی پسیان - دکتر سیف الله وحیدنیا – خانم نیره سعیدی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: علاء الدین زرین پور – محسن موقر. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: عبدالحسین آموزگار – دکتر عظیم اسکوئیان – رضا سجادی – محسن دولو. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: بهمن شاهنده – سید کاظم مسعودی – علی اصغر مظهری. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقای محمد عابد سراج الدینی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> کمیسیون اقتصاد</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقای حسن اوحدی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: لطف الله حی – دکتر احمد رفیعی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: دکتر مصطفی الموتی – مهندس عباس زاهدی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: کاظم کورس – محمد ابراهیم نیک پور. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: دکتر امین غنی – کرامت الله فرنود – صمد نامور. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: مهندس عنایت بهبهانی - دکتر امیر حسین پرتو اعظم. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون امور استخدام و سازمانهای اداری</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: مهندس محمد حسین بدیعی – حسن اوحدی – دکتر کاظم وزیری. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – خانم دکتر مهر آفاق آصف زاده – آقای دکتر محمد حسین اعتمادی – خانم مهین دخت مزارعی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: مهدی احمد – دکتر مصطفی راد. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: مهندس ابراهیم کسرائی – عبدالمجید موسوی – دکتر محمد توانا – دکتر نصرالله منتظری. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقای مهندس نصرت الله اسدی لنگرودی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: رضا پیر زاده – مهندس حسن صائبی – سید حسن مصطفوی نائینی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون امور خارجه</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: غلامرضا بهادری – اسمعیل خزیمه – دکتر محمودضیائی – عبدالمهدی کشفی – دکتر محمد حسین موسوی – خانم مهروش صفی نیا. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: دکتر سعید حکمت – محمود طلوعی – خانمها: دکتر مهر آفاق آصف زاده – ایران اقبال – هما زاهدی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: دکتر محمد علی رشتی – دکتر یحیی شمس. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: باقر بوشهری- فتح الله مافی – خانم فاطمه پیر نیا. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم - آقای اسمعیل اکبر. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقای ملکشاه ظفر. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون برنامه</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقای ناصر قلی فرهاد پور. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – خانم عاطفه امیر ابراهیمی – آقای علاء الدین زرین پور – خانم دکتر مهر انگیز دولتشاهی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم - آقایان: دکتر محمد محسن شریف امام – دکتر ولفی الله معظمی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: دکتر طهمورث فروزین – دکتر فرهاد قهرمان. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: مهندس جواد اربابی – مهندس نصرت الله اسدی لنگرودی – عبدالحسین | ||
+ | |||
+ | طباطبائی – دکتر سید محمد علی عسکری – علی اصغر فیاض فاضلی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: دکتر فضل اله صدر – رضا پیرزاده. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون بودجه</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقای دکتر عزت الله یزدان پناه. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – خانم مهیندخت مزارعی - آقایان: مهندس اسمعیل جلالی – دکتر حسین خطیبی – دکتر میر وجیه الله صدر – سیدحسن میرافضل. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: غلامحسین فخر طباطبائی – دکتر مرتضی قلی کیان. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: هدایت اسلامی نیا – مهندس محمود پروشانی – ابوالفتح جهانشاهی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقای صدری کیوان. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: دکترحبیب دادفر – اکبر مسعودی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون بهداری</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – خانم ژاله ضرابی (صفاری) آقایان: دکتر کاظم وزیری – دکتر ضیاء الحق ناوی – دکتر حمید پناهی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقای دکتر محمدحسین اعتمادی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: دکتر شمس الدین ابوالهدی لنگرودی – دکتر لطف الله رئیسی – دکتر جواد سعید – دکتر حسنعلی محققی – دکتر مصطفی راد. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: دکتر حیدر قلی برومند- دکتر قدرت الله موثقی – دکتر ویلسون بیت منصور. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: دکتر عبدالله بهزادی – دکتر عباس حاتم – دکتر محمدحسن رهنوردی – دکتر سیدحسن مرتضوی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون پست و تلگراف وتلفن</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقای عبدالله بدرصالحیان. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: لطف الله حی – یحیی داروئی – عبدالحسین دشتی – سیدحسن میرافضل – دکتر عبدالعظیم حبیب اللهی – مهندس عبدالعلی نظمی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: رضا کمالاتی – جعفر پیمان – دکتر سیدمحمد علی عسگری. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: علی اکبر امیراحمدی – صالح شاه خوئی – دکتر قاسم مشایخی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> کمیسیون تعاون و امور روستاها</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: رضا ذولفقاری – مهندس غلامعلی سهم الدینی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: حبیب خانقاهی – رحیم عزیز مرادی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: منوچهر طباطبایی دیبا _ یحیی فتوحی – دکتر حسن متین – مهندس حبیب الله نصر – امیر عباس جهانی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقای سید کاظم مسعودی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: عبدالله جوانشیر – مهندس حسین خسروی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> کمیسیون دارائی</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: میر آقا صادقی – دکتر سیف الله وحید نیا. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: حبیب الله احمدی – حسن پروین. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: حسام الدین رضوی – جمشید فریدونفر. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: منوچهر سعید وزیری – علی اصغر مظهری. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقای محمد حسین عباس میرزائی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: کریم اهری – مهندس حسن ایمان زهرائی – دکتر سعید بهادر ی – امان الله ریگی – هوشنگ شریفها – مهندس عبدالحمید معینی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> کمیسیون دادگستری</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: دکتر سلیمان انوشیروانی – دکتر سید محمد رضا تنکابنی – محمد دیهیم. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: اکبر مهاجرانی – محمد حسین اخوی – محمد تقی حیدری. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: مهدی احمد – محمد بهنیا – سید مهدی شیخ الاسلامی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: دکتر ولی الله پیر – منوچهر پزشکی – احمد علی خورشید. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: محمدعلی آموزگار – علینقی نجد شیبانی – دکتر حسین وفا – عبدالهادی آقایان. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقای محمدحسن حکمت یزدی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون راه</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: مهندس حجت الله اردلان – مهندس محمد حسین بدیعی – دکتر ضیاء الحق ناوی – علیقلی سمیعی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: حبیب الله احمدی – مظفر جندقی – علی مرندی – مهندس احمد احتشام شهیدی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: عبدالحسین آموزگار – جمشید فریدونفر – حبیب الله امام مردوخ – رحیم زهتاب فرد. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: سیدمحمود توسلی – دکتر علی مدنی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: دکتر غلامرضا عدل – مهندس علی اشرف فرخ – علی اصغر قدردان – رضا کورانلو – رضا کمالاتی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون رسیدگی بسئولات</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: مهندس علی برومند – دکتر سید محمدرضا تنکابنی – هلاکو رامبد – محمد دیهیم – نجفقلی پسیان. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: محمد بهنیا – حسین ممعیری – خانم دکتر پریوش سرخوش. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقای دکتر ولی اله پیر. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: کاظم صدقیانی زاده – دکتر حسین وفا. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: دکتر احمدبرادر – ایرج مهرزاد. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون عرایض</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقای محمدتقی حیدری. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: امیر عباس جهانی – مهندس حبیب الله نصر. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: مهندس محمود پروشانی - سید علی صائب. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقای علینقی نجد شیبانی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون علوم وآموزش عالی</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – جناب آقای مهندس عبدالله ریاضی، آقای دکتر پرویز سنگ، آقای دکتر گاگیک هواگیمیان. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقای دکتر شفیع امین، آقای دکتر دکتر نعمت الله جزایری، آقای دکتر هوشنگ رشید یاسمی | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقای دکتر عظیم اسکوئیان، آقای دکتر محمد مهدی خسروی کردستانی، خانم دکتر مهین صنیع (دانشور) , آقای دکتر عزت الله نصیری، خانم دکتر ملکه طالقانی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – خانم صدرالملوک بزرگ نیا. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: آقای دکتر علی اصغر آزاد، خانم نیره ابتهاج سمیعی، آقای دکتر عبدالعلی امامی خوئی، آقای دکتر امیر حسن زهرائی، آقای دکتر عبدلرسول عظیمی، آقای دکتر رضا علومی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقای دکتر یوسف صمدزاده. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون فرهنگ وهنر</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – خانم نیره سعیدی، آقای حیدر صائبی، خانم ژاله ضرابی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – خانم ایران اقبال، خانم هما زاهدی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان :مجید محسنی مهر، دکتر محمد حسن رازانی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: خلیل اسعد رزم آرا، منوجهر سعید وزیری، عبدالمجید موسوی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان :اکبر امیراحمدی – دکتر عبدالله بهزادی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون کار وامور اجتماعی</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: حیدر صائبی – مهندس عبدالوهاب کیا. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: مجتبی رشیدی – محمدعلی محدث زاده – حسین مظاهری – حسین مهدوی اردستانی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقای عبدالرحیم چنگیزی – خانم دکتر پریوش سرخوش. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم- آقایان: محمد بدرخانی – محمد ولی قراچورلو – کاظم کورس. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: محمد علی پور بابایی- رحیم پور بردباری – علی اصغر قدردان – صمد نامور. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: محمود بوداغ زاده – صالح شاخوئی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقای مهندس علی برومند. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: دکتر عبدالعظیم حبیب اللهی – مظفر جندقی – یحیی دارئی – مهندس عبدالعلی نظمی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: رحمت الله فهیمی – محمدرضا سعادت فرد. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: جمشید بختیار بختیاریها – مهندس فیروز عدل – فضل الله کاسمی – دکتر رضا نجیمی.. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: خانلر قراچورلو – رضا کورانلو. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: ابواحسن احتشامی – دکتر مظفر زعفرانلو – مهندس حسن صائبی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون کشور</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: محمد علی کلانتر هرمزی – علیقلی سمیعی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقای امیر علم خزیمه. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: دکتر محمد حسن رازانی – رضا سجادی – مهندس فیروز فروهر. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: دکتر علی مدنی – دکتر احمد نایبی – دتر قاسم صوفی خلیلی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: دکتر حبیب الله بهبهانی – جعفر پیمان. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: دکتر احمد برادر – سید حسن مصطفوی نائینی – شکر الله بختیاری پور – علی طباطبائی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون محاسبات</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقای محمدعلی کلانتر هرمزی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: محمد حسین اخوی – محمود طلوعی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقای پدرامی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: ابوالفتح جهانشاهی – رضا مجد. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون نظام</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: دکتر محسن صالحی – علی کمالوند – سرلشگر فضل الله همایونی – عزت الل ایلخانی پور- دکتر شفیع شکرائی – عبدالعلی نیکروش. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: احمد حق شناس – تیمسار سرتیپ نصرالله حکیمی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – آقایان: نادر ادیب سمیعی – سعید پدرامی – رحیم زهتاب فرد. | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقایان: روح الله جعفری – تیمسار سرتیپ دکتر غلامعلی خطیب شهیدی – روح الله قاضی زاده – مکی فیصلی – محمد حسین ناروئی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم – آقایان: دکتر جواد صفائی – غلامرضا غضنفری. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقای عبدالحسین تژده. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;">کمیسیون همکاری مجلسین</div>''' | ||
+ | |||
+ | :شعبه اول – آقایان: امیر حسین شیخ بهائی – هلاکو رامبد. | ||
+ | |||
+ | :شعبه دوم – آقایان: امان الله اولیاء – دکتر لقمان ادهم – صادق ناصرزاده – خانم دکتر مهرانگیزدولتشاهی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه سوم – | ||
+ | |||
+ | :شعبه چهارم – آقای سیدیحیی بهبهانی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه پنجم –آقایان رسول پرویزی – مهندس بهمن عطائی. | ||
+ | |||
+ | :شعبه ششم – آقایان: ناصراولیاء شیرازی – ایرج مهرزاد – ابوالحسن احتشامی – خانم طلعت اسدی. | ||
+ | |||
+ | <div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> ریاست معظم مجلس شورای ملی</div> | ||
+ | |||
+ | کمیسیونهای پارلمانی منتخب از شعب ششگانه مقترعه ۹ شهریور ماه ۱۳۵۰ در ساعت ۱۱ صبح روز یکشنبه ۱۳۵۲/۷/۱۵ تشکیل شد و هیئت رئیسه هر کمیسیون بشرح ضمیمه انتخاب گردید. | ||
+ | |||
+ | با تقدیم احترام - رئیس اداره امور کمیسیونها وشعب - سید حسن جزایری. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون آب و برق</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای مهندس فضل الله جلالی نوری. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: سید محمود توسلی – عطاء الله اخلاقی. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای مهندس علی اشرف فرخ. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: خلیل اسعد رزم آرا – محمد مهدی سعادت | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون آبادانی و مسکن</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای دکتر مرتضی قلی کیان. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: دکتر مهراب برزگر – دکتر حبیب الله بهبهانی. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای مهندس احمد احتشام شهیدی. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: عبدالرحیم چنگیزی – مجتبی رشیدی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- خانم شوکت ملک حهانبانی. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: دکتر نصرالله منتظری – محمد عابد سراج الدینی. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای میر اسداله موسوی ماکوئی. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: دکتر جواد بازرگانی – دکتر بوذرجمهر مهر. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون اقتصاد</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای دکتر احمد رفیعی. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: کاظم کورس – مهندس عنایت بهبهانی. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای محمد ابراهیم نیکپور. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: کرامت الله فرنود – دکتر امین غنی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون اطلاعات</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای عباس فروتن. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: بهمن شاهنده – محسن دولو. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای نجفقلی پسیان. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: عبدالحسین آموزگار – علاء الدین زرین پور. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون امور استخدام و سازمانهای اداری</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای عبدالمجید موسوی. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: دکتر محمدتوانا – مهدی احمد. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای رضا پیرزاده. | ||
+ | |||
+ | منشیها – خانم دکتر مهر آفاق آصف زاده – آقای دکتر مصطفی راد. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون امور خارجه</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای دکتر محمود ضیائی. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: فتح الله مافی – دکتر سعید حکمت. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای دکتر یحیی شمس. | ||
+ | |||
+ | منشیها – خانمها: فاطمه پیرنیا – دکتر مهر آفاق آصف زاده. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون برنامه</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای دکتر فرها قهرمان. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: مهندس جواد اربابی – دکتر ولی الله معظمی. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای دکتر طهمورث فروزین. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: علاء الدین زرین پور – علی اصغر فیاض فاضلی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون بودجه</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای دکتر حبیب دادفر. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: مهندس اسمعیل جلالی – اکبر مسعودی. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای صدری کیوان. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: هدایت اسلامی نیا – دکتر میر وجیه الله صدر. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون بهداری</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس-آقای دکتر محمد حسین اعتمادی | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان :/ دکتر عبدالله بهزادی – دکتر ویلسون بیت منصور. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای دتر برومند. | ||
+ | |||
+ | منشیها آقایان: دکتر کاظم وزیری – دکتر حمید پناهی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون پست و تلگراف و تلفن</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای عبدالله بدر صالحیان. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: سید حسن میر افضل – دکتر سید محمد علی عسگری. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای رضا کمالاتی. | ||
+ | |||
+ | منشیها آقایان: جعفر پیمان – یحییی داروئی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون تعاون و امور روستاها</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای عبدالله جوانشیر. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: مهندس حبیتب الله نص – مهندس غلامعلی سهم الدینی. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای مهندس حسین خسروی. | ||
+ | |||
+ | منشیها آقایان: حبیب خانقاهی – منوچهر طباطبائی دیبا. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون دادگستری</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای مهدی شیخ الاسلامی | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان دکتر حسین وفا – علینقی نجد شیبانی. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای دکتر سید محمد رضا تنکابنی. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: دکتر ولی الله پیر – محمد بهنیا. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون دارائی</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای کریم اهری. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: دکتر سعید بهادری – هوشنگ شریفها. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای امان الله ریگی. | ||
+ | |||
+ | منشیها - آقایان: جمشید فریدونفر – حسن پروین. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون راه</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای غلامرضا عدل. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: مهندس محمد حسین بدیعی – رحیم زهتاب فرد. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای دکتر ضیاء الحق ناوی. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: حبیب الله احمدی – رضا کورانلو. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون رسیدگی به سئوالات</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای حسین معیری. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: ایرج مهرزاد – محمد بهنیا. | ||
+ | |||
+ | مخبر- خانم دکتر پریوش سرخوش. | ||
+ | |||
+ | منشیها _ آقایان: کاظم صدقیانی زاده – دکتر ولی الله پیر. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون عرایض</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای مهندس محمود پروشانی. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: امیر عباس جهانی – محمد تقی حیدری. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای سید علی صائب. | ||
+ | |||
+ | منشیها _ آقایان: علینقی نجد شیبانی – مهندس حبیب الله نصر. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون علوم وآموزش عالی</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای دکتر عبدالرسول عظیمی. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: دکتر هوشنگ رشید یاسمی – دکتر عظیم اسکوئیان. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای دکتر امیر حسن زهرائی. | ||
+ | |||
+ | منشیها _ آقایان: دکتر رضا علومی – خانم دکتر ملکه طالقانی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون فرهنگ و هنر</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای منوچهر سعید وزیری. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- خانم نیره سعیدی – خانم ژاله ضرابی. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای مجید محسنی مهر. | ||
+ | |||
+ | منشیها _ خانم ایران اقبال – آقای دکتر محمد حسن رازانی. | ||
+ | |||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون کار و امور اجتماعی</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای مهندس عبدالوهاب کیا. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: حیدر صائبی – صالح سرخوئی. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای علی اصغر قدردان. | ||
+ | |||
+ | منشیها - آقایان: محمود بوداغ زاده – عبدالرحیم چنگیزی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- آقای مهندس فیروز عدل. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس- آقایان: دکتر عبدالعظیم حبیب الهی. رحمت الله فهیمی. | ||
+ | |||
+ | مخبر- آقای مهندس عبدالعلی نظمی. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: رضا کورانلو – یحیی داروئی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون کشور</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس – آقای مهندس فیروز فروهر. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس – آقایان: محمد علی کلانتر هرمزی – دکتر احمد برادر. | ||
+ | |||
+ | مخبر – آقای رضا سجادی. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: دکتر محمد حسن رازانی – دکتر احمد نایبی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون محاسبات</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس – آقای ابو الفتح جهانشاهی. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس – آقایان: رضا مجد– محمد حسین اخوی. | ||
+ | |||
+ | مخبر – آقای سعید پدرامی. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: محمد علی کلانتر هرمزی – محمود طلوعی. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون نظام</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- تیمسار سرلشکر فضل الله همایونی. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس-تیمسار سرتیپ دکتر خطیب شهیدی- تیمسار نصرالله حکیمی. | ||
+ | |||
+ | مخبر-آقای روح الله جعفری. | ||
+ | |||
+ | منشیها _ آقایان: ناروئی – ایلخانی پور. | ||
+ | |||
+ | '''<div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> هیئت رئیسه کمیسیون همکاری مجلسین</div>''' | ||
+ | |||
+ | رئیس- خانم دکتر مهرانگیز دولتشاهی. | ||
+ | |||
+ | نواب رئیس-آقایان :سید امان الله اولیاء – صادق ناصرزاده | ||
+ | |||
+ | مخبر-آقای دکتر سید یحیی بهبهانی. | ||
+ | |||
+ | منشیها – آقایان: ابوالحسن احتشامی – ناصر اولیاء شیرازی. | ||
+ | |||
+ | ==- ختم جلسه== | ||
+ | ۴- ختم جلسه | ||
+ | |||
+ | '''رئیس'''- چون مطلب دیگری در دستور نداریم با اجازه خانمها و آقایان این جلسه را ختم میکنیم تاریخ و دستور جلسه آینده بعداً باطلاع همکاران محترم خواهد رسید. | ||
+ | |||
+ | <div class="center" style="width: auto; margin-left: auto; margin-right: auto;"> (جلسه در ساعت ده و سی دقیقه ختم گردید)</div> | ||
+ | |||
+ | رئیس مجلس شورای ملی – '''عبدالله ریاضی'''. | ||
[[رده:مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری بیست و سوم - ۹ شهریور ۱۳۵۰ تا ۱۶ شهریور ۱۳۵۴]] | [[رده:مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری بیست و سوم - ۹ شهریور ۱۳۵۰ تا ۱۶ شهریور ۱۳۵۴]] |
نسخهٔ کنونی تا ۳ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۲۳:۱۵
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و سوم | تصمیمهای مجلس | قوانین برنامههای عمرانی کشور |
مذاکرات مجلس شورای ملی
صورت مشروح مذاکرات مجلس روز ۱۷ مهر ۱۳۵۲ نشست ۱۲۷
صورت مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی روز سه شنبه (۱۷) مهرماه ۱۳۵۲
فهرست مطالب:
مجلس ساعت ده و پنج دقیقه صبح بریاست آقای عبدالله ریاضی تشکیل گردید. |
- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل
۱- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل
رئیس – اسامی غائبین جلسه قبل قرائت میشود.
غائبین با اجازه
- آقایان دکتر متین – دکتر برزگر – دکتر بیگلری – پسیان – پور بردباری – جهانی – دکتر سعید سعید حکمت – لطف الله حی – دکتر رشتی – مهندس عباس زاهدی – شاهنده - دکتر فضل الله صدر – طباطبائی دیبا – دکترلقمان ادهم – مهندس معینی زند – دکتر وفا - دکتر گاگیک – خانم اقبال.
غائبین بی اجازه
- آقایان شیخ بهائی – مهندس عطائی.
غائبین مریض
- آقایان اخوی – احتشامی – حبیب الله احمدی – دکتر سعید بهادری – تیمسار حکیمی – مجد – دکتر مشایخی.
- تصویب صورتجلسههای روز شنبه چهاردهم مهر ماه
۲- تصویب صورتجلسههای روز شنبه چهاردهم مهر ماه
رئیس – نسبت به صورت جلسههای دفعه قبل نظری نیست؟ (اظهاری نشد) صورت جلسهها تصویب میشود.
- قرائت اسامی هیئت رئیسه شعب ششگانه، اسامی اعضاء و هیئت رئیسه ۲۵ کمیسیون پارلمانی
۳- قرائت اسامی هیئت رئیسه شعب ششگانه، اسامی اعضاء و هیئت رئیسه ۲۵ کمیسیون پارلمانی
رئیس – وارد دستور میشویم گزارش اداره کمیسیونها راجع به انتخاب هیئت رئیسه شعب ششگانه، اسامی اعضاء و هیئت رئیسه کمیسیونها جهت اطلاع نماتیندگان محترم قرائت میشود.
شعب ششگانه مقترعه ۹ شهریور ماه ۱۳۵۰ در ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۱۳۵۲/۷/۱۵ تشکیل و هیئت رئیسه هر شعبه بشرح پیوست انتخاب گردید.
با تقدیم احترام - رئیس اداره امور کمیسیونها و شعب - سید حسن جزایری.
شعبه اول
- رئیس – تیمسار سرلشگر همایونی
- نایب رئیس – آقایان: دیهیم – دکتر گاگیک هواگیمیان
- مخبر – آقای دکتر ناوی
- منشی – خانم ضرابی (صفاری) آقای اوحدی
شعبه دوم
- رئیس – آقای دکتر شفیع امین
- نایب رئیس – تیمسار سر تیپ حکیمی – آقای میر افضل
- مخبر - آقای طلوعی
- منشی – آقایان: جندقی – احمدی
شعبه سوم
- رئیس – آقای فخر طباطبائی
- نایب رئیس – آقایان: مهدی احمد – دکتر اسکوئیان
- مخبر – آقای سجادی
- منشی – خانم دکتر سرخوش – آقای فریدونفر
شعبه چهارم
- رئیس – آقای کورس
- نایب رئیس – آقایان: نیک پور – دکتر صوفی خلیلی
- مخبر – آقای مظهری
- منشی – خانم پیرنیا – آقای جعفری
شعبه پنجم
- رئیس – آقای صدری کیوان
- نایب رئیس – آقایان: دکتر صعائی – مهندس اربابی
- مخبر – آقای دکتر علومی
- منشی – آقایان: کمالاتی – دکتر زهرائی
شعبه ششم
- رئیس – آقای دکتر پرتو اعظم
- نایب رئیس – آقایان: مهندس عنایت بهبهانی – دکتر حاتم
- مخبر – آقای مهرزاد
- منشی – آقایان: پیرزاده – مهندس خسروی
شعب ششگانه مقترعه ۹ شهریور ماه ۱۳۵۰ درساعت ۱۰/۵ صبح روز یکشنب ۱۳۵۲/۷/۱۵ تشکیل شد و اعضای کمیسیونهای پارلمانی جهت اجلاسیه سوم دوره بیست و سوم قانونگذاری بشرح پیوست انتخاب گردیدند.
باتقدیم احترام - رئیس اداره امور کمیسیونها و شعب - سید حسن جزایری.
- شعبه اول – آقایان: کریم بخش سعیدی – مهندس حجت الله اردلان – سیدضیاء رضوی – عبدالله بدر صالحیان.
- شعبه دوم – آقای مهندس محمدحسین رهبر.
- شعبه سوم – آقایان: محسن دولو – مهندس اسماعیل معینی زند.
- شعبه چهارم – آقایان: سید محمود توسلی – دکتر حمید کفائی – مهندس فضل الله جلالی نوری – خلیل اسعد رزم آرا – ابراهیم کسرائی.
- شعبه پنجم – آقایان: عطاء الله اخلاقی – مهندس علی اشرف فرخ.
- شعبه ششم – آقایان: منصور انشاء – محمد مهدی سعادت – ایرج ملک افضلی.
- شعبه اول – آقای دکتر مهراب برزگر.
- شعبه دوم – آقایان: مهندس احمد احتشام شهیدی – علی مرندی – مجتبی رشیدی – حسن مظاهری.
- شعبه سوم – آقایان: عبدالرحیم چنگیزی – دکتر مرتضی قلی کیان – مجید محسنی مهر.
- شعبه چهارم – خانم صدرالملوک بزرگ نیا – آقای دکتر عبدالله بیگلری – آقای دکتر محمد توانا.
- شعبه پنجم – آقایان: دکتر حبیب الله بهبهانی – محمد علی پور بابائی.
- شعبه ششم –
- شعبه اول – آقای ابوالعباس طرفی.
- شعبه دوم – آقای عبدالحسین دشتی.
- شعبه سوم – آقای حبیب الله امام مردوخ – خانم شوکت ملک جهانبانی.
- شعبه چهارم _ آقایان: دکتر نصرالله منتظری – محمد فضائلی.
- شعبه پنجم – آقایان: دکتر جواد بازرگانی – کاظم صدقیانی زاده – میراسدالله موسوی ماکوئی.
- شعبه ششم – آقایان: محمد عابد سراج الدینی – علی اصغر شیخ رضائی – دکتر بوذرجمهر مهر – محمد شهرستانی – سواک ساگینیان.
- شعبه اول – آقایان: نجفقلی پسیان - دکتر سیف الله وحیدنیا – خانم نیره سعیدی.
- شعبه دوم – آقایان: علاء الدین زرین پور – محسن موقر.
- شعبه سوم – آقایان: عبدالحسین آموزگار – دکتر عظیم اسکوئیان – رضا سجادی – محسن دولو.
- شعبه چهارم – آقایان: بهمن شاهنده – سید کاظم مسعودی – علی اصغر مظهری.
- شعبه ششم – آقای محمد عابد سراج الدینی.
- شعبه اول – آقای حسن اوحدی.
- شعبه دوم – آقایان: لطف الله حی – دکتر احمد رفیعی.
- شعبه سوم – آقایان: دکتر مصطفی الموتی – مهندس عباس زاهدی.
- شعبه چهارم – آقایان: کاظم کورس – محمد ابراهیم نیک پور.
- شعبه پنجم – آقایان: دکتر امین غنی – کرامت الله فرنود – صمد نامور.
- شعبه ششم – آقایان: مهندس عنایت بهبهانی - دکتر امیر حسین پرتو اعظم.
- شعبه اول – آقایان: مهندس محمد حسین بدیعی – حسن اوحدی – دکتر کاظم وزیری.
- شعبه دوم – خانم دکتر مهر آفاق آصف زاده – آقای دکتر محمد حسین اعتمادی – خانم مهین دخت مزارعی.
- شعبه سوم – آقایان: مهدی احمد – دکتر مصطفی راد.
- شعبه چهارم – آقایان: مهندس ابراهیم کسرائی – عبدالمجید موسوی – دکتر محمد توانا – دکتر نصرالله منتظری.
- شعبه پنجم – آقای مهندس نصرت الله اسدی لنگرودی.
- شعبه ششم – آقایان: رضا پیر زاده – مهندس حسن صائبی – سید حسن مصطفوی نائینی.
- شعبه اول – آقایان: غلامرضا بهادری – اسمعیل خزیمه – دکتر محمودضیائی – عبدالمهدی کشفی – دکتر محمد حسین موسوی – خانم مهروش صفی نیا.
- شعبه دوم – آقایان: دکتر سعید حکمت – محمود طلوعی – خانمها: دکتر مهر آفاق آصف زاده – ایران اقبال – هما زاهدی.
- شعبه سوم – آقایان: دکتر محمد علی رشتی – دکتر یحیی شمس.
- شعبه چهارم – آقایان: باقر بوشهری- فتح الله مافی – خانم فاطمه پیر نیا.
- شعبه پنجم - آقای اسمعیل اکبر.
- شعبه ششم – آقای ملکشاه ظفر.
- شعبه اول – آقای ناصر قلی فرهاد پور.
- شعبه دوم – خانم عاطفه امیر ابراهیمی – آقای علاء الدین زرین پور – خانم دکتر مهر انگیز دولتشاهی.
- شعبه سوم - آقایان: دکتر محمد محسن شریف امام – دکتر ولفی الله معظمی.
- شعبه چهارم – آقایان: دکتر طهمورث فروزین – دکتر فرهاد قهرمان.
- شعبه پنجم – آقایان: مهندس جواد اربابی – مهندس نصرت الله اسدی لنگرودی – عبدالحسین
طباطبائی – دکتر سید محمد علی عسکری – علی اصغر فیاض فاضلی.
- شعبه ششم – آقایان: دکتر فضل اله صدر – رضا پیرزاده.
- شعبه اول – آقای دکتر عزت الله یزدان پناه.
- شعبه دوم – خانم مهیندخت مزارعی - آقایان: مهندس اسمعیل جلالی – دکتر حسین خطیبی – دکتر میر وجیه الله صدر – سیدحسن میرافضل.
- شعبه سوم – آقایان: غلامحسین فخر طباطبائی – دکتر مرتضی قلی کیان.
- شعبه چهارم – آقایان: هدایت اسلامی نیا – مهندس محمود پروشانی – ابوالفتح جهانشاهی.
- شعبه پنجم – آقای صدری کیوان.
- شعبه ششم – آقایان: دکترحبیب دادفر – اکبر مسعودی.
- شعبه اول – خانم ژاله ضرابی (صفاری) آقایان: دکتر کاظم وزیری – دکتر ضیاء الحق ناوی – دکتر حمید پناهی.
- شعبه دوم – آقای دکتر محمدحسین اعتمادی.
- شعبه سوم – آقایان: دکتر شمس الدین ابوالهدی لنگرودی – دکتر لطف الله رئیسی – دکتر جواد سعید – دکتر حسنعلی محققی – دکتر مصطفی راد.
- شعبه چهارم –
- شعبه پنجم – آقایان: دکتر حیدر قلی برومند- دکتر قدرت الله موثقی – دکتر ویلسون بیت منصور.
- شعبه ششم – آقایان: دکتر عبدالله بهزادی – دکتر عباس حاتم – دکتر محمدحسن رهنوردی – دکتر سیدحسن مرتضوی.
- شعبه اول – آقای عبدالله بدرصالحیان.
- شعبه دوم – آقایان: لطف الله حی – یحیی داروئی – عبدالحسین دشتی – سیدحسن میرافضل – دکتر عبدالعظیم حبیب اللهی – مهندس عبدالعلی نظمی.
- شعبه سوم –
- شعبه چهارم –
- شعبه پنجم – آقایان: رضا کمالاتی – جعفر پیمان – دکتر سیدمحمد علی عسگری.
- شعبه ششم – آقایان: علی اکبر امیراحمدی – صالح شاه خوئی – دکتر قاسم مشایخی.
- شعبه اول – آقایان: رضا ذولفقاری – مهندس غلامعلی سهم الدینی.
- شعبه دوم – آقایان: حبیب خانقاهی – رحیم عزیز مرادی.
- شعبه سوم – آقایان: منوچهر طباطبایی دیبا _ یحیی فتوحی – دکتر حسن متین – مهندس حبیب الله نصر – امیر عباس جهانی.
- شعبه چهارم – آقای سید کاظم مسعودی.
- شعبه پنجم –
- شعبه ششم – آقایان: عبدالله جوانشیر – مهندس حسین خسروی.
- شعبه اول – آقایان: میر آقا صادقی – دکتر سیف الله وحید نیا.
- شعبه دوم – آقایان: حبیب الله احمدی – حسن پروین.
- شعبه سوم – آقایان: حسام الدین رضوی – جمشید فریدونفر.
- شعبه چهارم – آقایان: منوچهر سعید وزیری – علی اصغر مظهری.
- شعبه پنجم – آقای محمد حسین عباس میرزائی.
- شعبه ششم – آقایان: کریم اهری – مهندس حسن ایمان زهرائی – دکتر سعید بهادر ی – امان الله ریگی – هوشنگ شریفها – مهندس عبدالحمید معینی.
- شعبه اول – آقایان: دکتر سلیمان انوشیروانی – دکتر سید محمد رضا تنکابنی – محمد دیهیم.
- شعبه دوم – آقایان: اکبر مهاجرانی – محمد حسین اخوی – محمد تقی حیدری.
- شعبه سوم – آقایان: مهدی احمد – محمد بهنیا – سید مهدی شیخ الاسلامی.
- شعبه چهارم – آقایان: دکتر ولی الله پیر – منوچهر پزشکی – احمد علی خورشید.
- شعبه پنجم – آقایان: محمدعلی آموزگار – علینقی نجد شیبانی – دکتر حسین وفا – عبدالهادی آقایان.
- شعبه ششم – آقای محمدحسن حکمت یزدی.
- شعبه اول – آقایان: مهندس حجت الله اردلان – مهندس محمد حسین بدیعی – دکتر ضیاء الحق ناوی – علیقلی سمیعی.
- شعبه دوم – آقایان: حبیب الله احمدی – مظفر جندقی – علی مرندی – مهندس احمد احتشام شهیدی.
- شعبه سوم – آقایان: عبدالحسین آموزگار – جمشید فریدونفر – حبیب الله امام مردوخ – رحیم زهتاب فرد.
- شعبه چهارم – آقایان: سیدمحمود توسلی – دکتر علی مدنی.
- شعبه پنجم – آقایان: دکتر غلامرضا عدل – مهندس علی اشرف فرخ – علی اصغر قدردان – رضا کورانلو – رضا کمالاتی.
- شعبه ششم –
- شعبه اول – آقایان: مهندس علی برومند – دکتر سید محمدرضا تنکابنی – هلاکو رامبد – محمد دیهیم – نجفقلی پسیان.
- شعبه دوم –
- شعبه سوم – آقایان: محمد بهنیا – حسین ممعیری – خانم دکتر پریوش سرخوش.
- شعبه چهارم – آقای دکتر ولی اله پیر.
- شعبه پنجم – آقایان: کاظم صدقیانی زاده – دکتر حسین وفا.
- شعبه ششم – آقایان: دکتر احمدبرادر – ایرج مهرزاد.
- شعبه اول –
- شعبه دوم – آقای محمدتقی حیدری.
- شعبه سوم – آقایان: امیر عباس جهانی – مهندس حبیب الله نصر.
- شعبه چهارم – آقایان: مهندس محمود پروشانی - سید علی صائب.
- شعبه پنجم – آقای علینقی نجد شیبانی.
- شعبه ششم –
- شعبه اول – جناب آقای مهندس عبدالله ریاضی، آقای دکتر پرویز سنگ، آقای دکتر گاگیک هواگیمیان.
- شعبه دوم – آقای دکتر شفیع امین، آقای دکتر دکتر نعمت الله جزایری، آقای دکتر هوشنگ رشید یاسمی
- شعبه سوم – آقای دکتر عظیم اسکوئیان، آقای دکتر محمد مهدی خسروی کردستانی، خانم دکتر مهین صنیع (دانشور) , آقای دکتر عزت الله نصیری، خانم دکتر ملکه طالقانی.
- شعبه چهارم – خانم صدرالملوک بزرگ نیا.
- شعبه پنجم – آقایان: آقای دکتر علی اصغر آزاد، خانم نیره ابتهاج سمیعی، آقای دکتر عبدالعلی امامی خوئی، آقای دکتر امیر حسن زهرائی، آقای دکتر عبدلرسول عظیمی، آقای دکتر رضا علومی.
- شعبه ششم – آقای دکتر یوسف صمدزاده.
- شعبه اول – خانم نیره سعیدی، آقای حیدر صائبی، خانم ژاله ضرابی.
- شعبه دوم – خانم ایران اقبال، خانم هما زاهدی.
- شعبه سوم – آقایان :مجید محسنی مهر، دکتر محمد حسن رازانی.
- شعبه چهارم – آقایان: خلیل اسعد رزم آرا، منوجهر سعید وزیری، عبدالمجید موسوی.
- شعبه پنجم –
- شعبه ششم – آقایان :اکبر امیراحمدی – دکتر عبدالله بهزادی.
- شعبه اول – آقایان: حیدر صائبی – مهندس عبدالوهاب کیا.
- شعبه دوم – آقایان: مجتبی رشیدی – محمدعلی محدث زاده – حسین مظاهری – حسین مهدوی اردستانی.
- شعبه سوم – آقای عبدالرحیم چنگیزی – خانم دکتر پریوش سرخوش.
- شعبه چهارم- آقایان: محمد بدرخانی – محمد ولی قراچورلو – کاظم کورس.
- شعبه پنجم – آقایان: محمد علی پور بابایی- رحیم پور بردباری – علی اصغر قدردان – صمد نامور.
- شعبه ششم – آقایان: محمود بوداغ زاده – صالح شاخوئی.
- شعبه اول – آقای مهندس علی برومند.
- شعبه دوم – آقایان: دکتر عبدالعظیم حبیب اللهی – مظفر جندقی – یحیی دارئی – مهندس عبدالعلی نظمی.
- شعبه سوم – آقایان: رحمت الله فهیمی – محمدرضا سعادت فرد.
- شعبه چهارم – آقایان: جمشید بختیار بختیاریها – مهندس فیروز عدل – فضل الله کاسمی – دکتر رضا نجیمی..
- شعبه پنجم – آقایان: خانلر قراچورلو – رضا کورانلو.
- شعبه ششم – آقایان: ابواحسن احتشامی – دکتر مظفر زعفرانلو – مهندس حسن صائبی.
- شعبه اول – آقایان: محمد علی کلانتر هرمزی – علیقلی سمیعی.
- شعبه دوم – آقای امیر علم خزیمه.
- شعبه سوم – آقایان: دکتر محمد حسن رازانی – رضا سجادی – مهندس فیروز فروهر.
- شعبه چهارم – آقایان: دکتر علی مدنی – دکتر احمد نایبی – دتر قاسم صوفی خلیلی.
- شعبه پنجم – آقایان: دکتر حبیب الله بهبهانی – جعفر پیمان.
- شعبه ششم – آقایان: دکتر احمد برادر – سید حسن مصطفوی نائینی – شکر الله بختیاری پور – علی طباطبائی.
- شعبه اول – آقای محمدعلی کلانتر هرمزی.
- شعبه دوم – آقایان: محمد حسین اخوی – محمود طلوعی.
- شعبه سوم – آقای پدرامی.
- شعبه چهارم – آقایان: ابوالفتح جهانشاهی – رضا مجد.
- شعبه پنجم –
- شعبه ششم –
- شعبه اول – آقایان: دکتر محسن صالحی – علی کمالوند – سرلشگر فضل الله همایونی – عزت الل ایلخانی پور- دکتر شفیع شکرائی – عبدالعلی نیکروش.
- شعبه دوم – آقایان: احمد حق شناس – تیمسار سرتیپ نصرالله حکیمی.
- شعبه سوم – آقایان: نادر ادیب سمیعی – سعید پدرامی – رحیم زهتاب فرد.
- شعبه چهارم – آقایان: روح الله جعفری – تیمسار سرتیپ دکتر غلامعلی خطیب شهیدی – روح الله قاضی زاده – مکی فیصلی – محمد حسین ناروئی.
- شعبه پنجم – آقایان: دکتر جواد صفائی – غلامرضا غضنفری.
- شعبه ششم – آقای عبدالحسین تژده.
- شعبه اول – آقایان: امیر حسین شیخ بهائی – هلاکو رامبد.
- شعبه دوم – آقایان: امان الله اولیاء – دکتر لقمان ادهم – صادق ناصرزاده – خانم دکتر مهرانگیزدولتشاهی.
- شعبه سوم –
- شعبه چهارم – آقای سیدیحیی بهبهانی.
- شعبه پنجم –آقایان رسول پرویزی – مهندس بهمن عطائی.
- شعبه ششم – آقایان: ناصراولیاء شیرازی – ایرج مهرزاد – ابوالحسن احتشامی – خانم طلعت اسدی.
کمیسیونهای پارلمانی منتخب از شعب ششگانه مقترعه ۹ شهریور ماه ۱۳۵۰ در ساعت ۱۱ صبح روز یکشنبه ۱۳۵۲/۷/۱۵ تشکیل شد و هیئت رئیسه هر کمیسیون بشرح ضمیمه انتخاب گردید.
با تقدیم احترام - رئیس اداره امور کمیسیونها وشعب - سید حسن جزایری.
رئیس- آقای مهندس فضل الله جلالی نوری.
نواب رئیس- آقایان: سید محمود توسلی – عطاء الله اخلاقی.
مخبر- آقای مهندس علی اشرف فرخ.
منشیها – آقایان: خلیل اسعد رزم آرا – محمد مهدی سعادت
رئیس- آقای دکتر مرتضی قلی کیان.
نواب رئیس- آقایان: دکتر مهراب برزگر – دکتر حبیب الله بهبهانی.
مخبر- آقای مهندس احمد احتشام شهیدی.
منشیها – آقایان: عبدالرحیم چنگیزی – مجتبی رشیدی.
رئیس- خانم شوکت ملک حهانبانی.
نواب رئیس- آقایان: دکتر نصرالله منتظری – محمد عابد سراج الدینی.
مخبر- آقای میر اسداله موسوی ماکوئی.
منشیها – آقایان: دکتر جواد بازرگانی – دکتر بوذرجمهر مهر.
رئیس- آقای دکتر احمد رفیعی.
نواب رئیس- آقایان: کاظم کورس – مهندس عنایت بهبهانی.
مخبر- آقای محمد ابراهیم نیکپور.
منشیها – آقایان: کرامت الله فرنود – دکتر امین غنی.
رئیس- آقای عباس فروتن.
نواب رئیس- آقایان: بهمن شاهنده – محسن دولو.
مخبر- آقای نجفقلی پسیان.
منشیها – آقایان: عبدالحسین آموزگار – علاء الدین زرین پور.
رئیس- آقای عبدالمجید موسوی.
نواب رئیس- آقایان: دکتر محمدتوانا – مهدی احمد.
مخبر- آقای رضا پیرزاده.
منشیها – خانم دکتر مهر آفاق آصف زاده – آقای دکتر مصطفی راد.
رئیس- آقای دکتر محمود ضیائی.
نواب رئیس- آقایان: فتح الله مافی – دکتر سعید حکمت.
مخبر- آقای دکتر یحیی شمس.
منشیها – خانمها: فاطمه پیرنیا – دکتر مهر آفاق آصف زاده.
رئیس- آقای دکتر فرها قهرمان.
نواب رئیس- آقایان: مهندس جواد اربابی – دکتر ولی الله معظمی.
مخبر- آقای دکتر طهمورث فروزین.
منشیها – آقایان: علاء الدین زرین پور – علی اصغر فیاض فاضلی.
رئیس- آقای دکتر حبیب دادفر.
نواب رئیس- آقایان: مهندس اسمعیل جلالی – اکبر مسعودی.
مخبر- آقای صدری کیوان.
منشیها – آقایان: هدایت اسلامی نیا – دکتر میر وجیه الله صدر.
رئیس-آقای دکتر محمد حسین اعتمادی
نواب رئیس- آقایان :/ دکتر عبدالله بهزادی – دکتر ویلسون بیت منصور.
مخبر- آقای دتر برومند.
منشیها آقایان: دکتر کاظم وزیری – دکتر حمید پناهی.
رئیس- آقای عبدالله بدر صالحیان.
نواب رئیس- آقایان: سید حسن میر افضل – دکتر سید محمد علی عسگری.
مخبر- آقای رضا کمالاتی.
منشیها آقایان: جعفر پیمان – یحییی داروئی.
رئیس- آقای عبدالله جوانشیر.
نواب رئیس- آقایان: مهندس حبیتب الله نص – مهندس غلامعلی سهم الدینی.
مخبر- آقای مهندس حسین خسروی.
منشیها آقایان: حبیب خانقاهی – منوچهر طباطبائی دیبا.
رئیس- آقای مهدی شیخ الاسلامی
نواب رئیس- آقایان دکتر حسین وفا – علینقی نجد شیبانی.
مخبر- آقای دکتر سید محمد رضا تنکابنی.
منشیها – آقایان: دکتر ولی الله پیر – محمد بهنیا.
رئیس- آقای کریم اهری.
نواب رئیس- آقایان: دکتر سعید بهادری – هوشنگ شریفها.
مخبر- آقای امان الله ریگی.
منشیها - آقایان: جمشید فریدونفر – حسن پروین.
رئیس- آقای غلامرضا عدل.
نواب رئیس- آقایان: مهندس محمد حسین بدیعی – رحیم زهتاب فرد.
مخبر- آقای دکتر ضیاء الحق ناوی.
منشیها – آقایان: حبیب الله احمدی – رضا کورانلو.
رئیس- آقای حسین معیری.
نواب رئیس- آقایان: ایرج مهرزاد – محمد بهنیا.
مخبر- خانم دکتر پریوش سرخوش.
منشیها _ آقایان: کاظم صدقیانی زاده – دکتر ولی الله پیر.
رئیس- آقای مهندس محمود پروشانی.
نواب رئیس- آقایان: امیر عباس جهانی – محمد تقی حیدری.
مخبر- آقای سید علی صائب.
منشیها _ آقایان: علینقی نجد شیبانی – مهندس حبیب الله نصر.
رئیس- آقای دکتر عبدالرسول عظیمی.
نواب رئیس- آقایان: دکتر هوشنگ رشید یاسمی – دکتر عظیم اسکوئیان.
مخبر- آقای دکتر امیر حسن زهرائی.
منشیها _ آقایان: دکتر رضا علومی – خانم دکتر ملکه طالقانی.
رئیس- آقای منوچهر سعید وزیری.
نواب رئیس- خانم نیره سعیدی – خانم ژاله ضرابی.
مخبر- آقای مجید محسنی مهر.
منشیها _ خانم ایران اقبال – آقای دکتر محمد حسن رازانی.
رئیس- آقای مهندس عبدالوهاب کیا.
نواب رئیس- آقایان: حیدر صائبی – صالح سرخوئی.
مخبر- آقای علی اصغر قدردان.
منشیها - آقایان: محمود بوداغ زاده – عبدالرحیم چنگیزی.
رئیس- آقای مهندس فیروز عدل.
نواب رئیس- آقایان: دکتر عبدالعظیم حبیب الهی. رحمت الله فهیمی.
مخبر- آقای مهندس عبدالعلی نظمی.
منشیها – آقایان: رضا کورانلو – یحیی داروئی.
رئیس – آقای مهندس فیروز فروهر.
نواب رئیس – آقایان: محمد علی کلانتر هرمزی – دکتر احمد برادر.
مخبر – آقای رضا سجادی.
منشیها – آقایان: دکتر محمد حسن رازانی – دکتر احمد نایبی.
رئیس – آقای ابو الفتح جهانشاهی.
نواب رئیس – آقایان: رضا مجد– محمد حسین اخوی.
مخبر – آقای سعید پدرامی.
منشیها – آقایان: محمد علی کلانتر هرمزی – محمود طلوعی.
رئیس- تیمسار سرلشکر فضل الله همایونی.
نواب رئیس-تیمسار سرتیپ دکتر خطیب شهیدی- تیمسار نصرالله حکیمی.
مخبر-آقای روح الله جعفری.
منشیها _ آقایان: ناروئی – ایلخانی پور.
رئیس- خانم دکتر مهرانگیز دولتشاهی.
نواب رئیس-آقایان :سید امان الله اولیاء – صادق ناصرزاده
مخبر-آقای دکتر سید یحیی بهبهانی.
منشیها – آقایان: ابوالحسن احتشامی – ناصر اولیاء شیرازی.
- ختم جلسه
۴- ختم جلسه
رئیس- چون مطلب دیگری در دستور نداریم با اجازه خانمها و آقایان این جلسه را ختم میکنیم تاریخ و دستور جلسه آینده بعداً باطلاع همکاران محترم خواهد رسید.
رئیس مجلس شورای ملی – عبدالله ریاضی.