New Server

نمایندگان مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری نوزدهم

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری نوزدهم تصمیم‌های مجلس

نمایندگان مجلس شورای ملی در ۲۴ دوره قانونگذاری

مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری نوزدهم
نمایندگان مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری نوزدهم


دوره نوزدهم مجلس شورای ملی

افتتاح

۱۰ خرداد ماه ۱۳۳۵ خورشیدی برابر با

۱۰ خرداد ماه ۲۵۱۵ شاهنشاهی

۲۰ شوال ۱۳۷۵ هجری

۳۰ مه ۱۹۵۶ میلادی


اختتام

۲۹ خرداد ماه ۱۳۳۹ خورشیدی برابر با

۲۶ خرداد ماه ۲۵۱۹ شاهنشاهی

۱۴ ذیحجه ۱۳۷۹ هجری

۹ ژوئن ۱۹۶۰ میلادی

فهرست نمایندگان دوره قانونگذاری هجدهم

شماره ردیف حوزه انتخابیه نام خانوادگی و نام روشن‌سازی
۱ آباده امید سالار – محمد رضا
۲ اراک سراج حجازی – حسن
۳ اراک فروهر – مهند فیروز
۴ اردبیل هدی – فضل علی
۵ ارسباران – اهر حکمت – دکتر سعید
۶ اصفهان برومند – باقر
۷ اصفهان دولت آبادی – حسام الدین
۸ اصفهان مشیر فاطمی – دکتر عبدالحسین
۹ اقلیت ها (ارامنه جنوب) آقایان – فلیکس
۱۰ اقلیت ها (ارامنه مرکزی و شمال) ساگینیان – سواک
۱۱ اقلیت ها (زرتشتی) گیو - رستم
۱۲ اقلیت ها (کلیمیان) اریه – مراد
۱۳ ایرانشهر- فهرج- بلوچستان کیکاوسی – روح الله فوت شد و کرسی معطل ماند
۱۴ بابل- بارفروش خلعتبری – ارسلان
۱۵ بابل - بارفروش عمیدی نوری – ابوالحسن
۱۶ بابل - بارفروش مجید آهی – دکتر حمید
۱۷ بجنورد شادلو (ایلخانی) – یار محمد
۱۸ بروجرد فخر طباطبائی – غلامحسین فوت شد
۱۹ بروجرد مهران – احمد
۲۰ بم سالار بهزادی – زین العابدین
۲۱ بندر پهلوی ابتهاج – غلامحسین
۲۲ بندر عباس ارباب – مهدی
۲۳ بوشهر بوشهری – باقر
۲۴ بوشهر دشتی – عبدالله
۲۵ بهبهان و کهکیلویه سلطانی – سلطان محمد
۲۶ بیجار و گروس اورنگ (شیخ الملک) – عبدالحسین
۲۷ بیرجند - قائنات خزیمه علم – امیر حسین
۲۸ تبریز اردبیلی – مهندس بیوک
۲۹ تبریز اسکندری – امیر نصرت الله
۳۰ تبریز شفیع امین – دکتر محمد
۳۱ تبریز بهادری – احمد
۳۲ تبریز ثقه الاسلامی – موسی
۳۳ تبریز دیهیم – محمد
۳۴ تبریز امامی – دکتر سید احمد
۳۵ تبریز بینا – دکتر علی اکبر
۳۶ تبریز عدل – دکتر غلامرضا
۳۷ تربت حیدریه تربتی – عمادالدین
۳۸ تهران فرود – فتح الله
۳۹ تهران شاهکار – دکتر محمد
۴۰ تهران هدایتی – دکتر محمد علی وزیر دادگستری شد
۴۱ تهران کورس – حسن
۴۲ تهران اخوان – احمد در دوران نمایندگی فوت شد.
۴۳ تهران بهبهانی – سید جعفر
۴۴ تهران خرازی – محمد رضا
۴۵ تهران مؤدب نفیسی – دکتر عباس
۴۶ تهران افشار – دکتر حسن
۴۷ تهران عمید – دکتر موسی
۴۸ تهران فروغی – مهندس حسن استعفا داد
۴۹ تهران جهانشاهی – دکتر غلامحسین
۵۰ جهرم صارمی – غلامحسین
۵۱ جیرفت شادمان – سید جلال الدین
۵۲ خرم آباد - لرستان غضنفری – علی محمد
۵۳ خرم آباد - لرستان فولادوند – امیر حسین
۵۴ خرمشهر دکتر راجی – عبدالحسین وزیر بهداری شد و کرسی معطل ماند
۵۵ خلخال پناهی – حبیب
۵۶ خوی – ماکو – سلماس امامی خوئی – نورالدین
۵۷ خوی – ماکو - سلماس بیات ماکو – شجاع
۵۸ درگز اسدی – دکتر محمد حسین
۵۹ دزفول بوشهری – محمد صادق
۶۰ دشت گرگان – یموت – گنبد کاووس توماج – عبدالله
۶۱ بنی طرف – دشت میشان – سوسنگرد موسوی – سید اسدالله
۶۲ دماوند مسعودی – محمد علی
۶۳ رشت اکبر- محسن
۶۴ رشت جفرودی – مهندس کاظم
۶۵ رضائیه (ارومیه) افشار – دکتر فریدون
۶۶ رفسنجان معین زاده باقری – مهدی فوت شد و کرسی معطل ماند
۶۷ زابل - سیستان پردلی – ابراهیم
۶۸ زنجان افخمی – احمد
۶۹ زنجان ذوالفقاری – محمود
۷۰ زنجان هدایت – مهندس سعید
۷۱ ساری - تنکابن تجدد – مصطفی شغل دولتی قبول کرد و کرسی معطل ماند.
۷۲ ساری – تنکابن فضائلی – محمد
۷۳ ساوه – زرند بهبودی – مهندس ناصر
۷۴ سبزوار بزرگ نیا – علی
۷۵ سبزوار رضائی – دکتر قاسم
۷۶ سراب – گرمرود – میانه دیبا – دکتر اسفندیاری
۷۷ سقز و بانه عباسی – محمد
۷۸ سمنان – دامغان نصیری – عنایت الله
۷۹ سنندج اردلان (حاج عزالممالک) – امان الله خان شغل دولتی قبول کرد و کرسی معطل ماند.
۸۰ سنندج وکیل – دکتر محمد هاشم
۸۱ سنندج سنندجی – عبدالحمید
۸۲ سیرجان مرآت اسفندیاری – محسن
۸۳ شاهرود امیر حکمت – دکتر علی
۸۴ شوشتر بختیار – عبدالحمید
۸۵ شهر ری مشایخی – مهدی
۸۶ شهرضا – قمشه بختیار – سلطان مراد
۸۷ شهر کرد – بختیاری امیر بختیار – رستم
۸۸ شهریار – ساوجبلاغ – کردان دهستانی – مهندس عبدالعلی
۸۹ شیراز – فارس استخر – محمد حسین
۹۰ شیراز - فارس حکمت (سردار فاخر) - رضا
۹۱ شیراز - فارس دهقان – محمد علی
۹۲ شیراز - فارس صدرزاده – مهدی
۹۳ شیراز - فارس قوام – علی
۹۴ طوالش – گرگانرود رامبد – هلاکو
۹۵ تون – طبس – فردوس – گلشن اقبال – محمد علی فوت شد و کرسی معطل ماند.
۹۶ فسا حکمت – مرتضی
۹۷ فسا عرب شیبانی – عباس قلی
۹۸ فومن محمودی – محمود
۹۹ فیروزآباد – ایلات خمسه فارس کشکولی – الیاس فوت شد و کرسی معطل ماند.
۱۰۰ قزوین اعلم – پروفسور جمشید
۱۰۱ قزوین یارافشار – پرویز
۱۰۲ قم طباطبائی قمی – سید احمد
۱۰۳ قوچان مهدوی – سعید
۱۰۴ کاشان – نطنز صالح شیبانی – کاظم
۱۰۵ کاشان – نطنز شیبانی – مهندس مهدی
۱۰۶ کاشمر تیمور تاش – منوچهر
۱۰۷ کرمان ابراهیمی – مجید
۱۰۸ کرمان عامری – امان الله
۱۰۹ کرمانشاه امیراحتشامی – عبدالحسین
۱۱۰ کرمانشاه دولتشاهی – ابوالفتح
۱۱۱ کرمانشاه کریمی – نادعلی
۱۱۲ گرگان شوشتری – سید محمدعلی
۱۱۳ گلپایگان – خران ظفر – مهندس کیقباد
۱۱۴ لار مهندس ایرانی – منوچهر در جلسه ۹۴ مورخ ۲۸/۱۱/۱۳۳۳ اعتبارنامه اش رد شد.
۱۱۵ لنگرود – لاهیجان صفاری – محمد علی
۱۱۶ محلات – کمره – خمین حشمتی – عباس
۱۱۷ مراغه افشار – محمود
۱۱۸ مراغه حمیدیه – احمد
۱۱۹ مشکین شهر – خیاو میراشرافی – سید مهدی
۱۲۰ مشهد قرشی – سید محمد
۱۲۱ مشهد کدیور – رضا
۱۲۲ مشهد مکرم – حسن
۱۲۳ مشهد مهدوی – سعید
۱۲۴ ملایر – نهاوند – تویسرکان – دولت آباد بور بور – غلامحسین
۱۲۵ ملایر- نهاوند- توسیرکان – دولت آباد جلیلوند رضائی – علی اکبر
۱۲۶ مهاباد – ساوجبلاغ – مکری الیخانی زاده – عبدالله
۱۲۷ نائین پیرنیا – دکتر حسین
۱۲۸ نجف آباد امیر نیرومند – دکتر عیسی قلی
۱۲۹ نیشابور سعیدی – عبدالله
۱۳۰ خوار ورامین – ایوانکی ورامین فرامرزی – عبدالرحمن
۱۳۱ همدان امیری قراگزلو (پرزاد) – غلامحسین
۱۳۲ همدان نراقی – صادق
۱۳۳ یزد جلیلی – سید محمود
۱۳۴ یزد صراف زاده – رضا
۱۳۵ یزد لاری – مهدی


هیئت رئیسه سنی

منتخبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۳۲ خورشیدی برابر با ۱۲ رجب ۱۳۷۳ هجری

آقای عبدالحسین اورنگ (شیخ الملک) – رئیس

آقای علی اکبر جلیلوند– منشی

آقای حاج سید مصطفی کاشانی– منشی

آقای محمود افشار – منشی

آقای محمود رضائی – منشی


دوره هیجدهم مجلس شورای ملی

هیئت رئیسه اجلاسیه اول

منتخبه ۲۶ فروردین ماه ۱۳۳۳ خورشیدی برابر با ۱۱ شعبان ۱۳۷۳ هجری

آقای رضا حکمت (سردار فاخر) – رئیس

آقای نورالدین امامی خوئی – نایب رئیس

آقای فتح الله پورسرتیپ – نایب رئیس

آقای محمد علی مسعودی – منشی

آقای حمیدیه – منشی

آقای یارافشار – منشی

آقای محمود جلیلی – منشی

آقای ثقه الاسلامی – منشی

آقای جلیلوند – منشی


آقای سید مهدی میراشرافی – کارپرداز

آقای حبیب پناهی – کارپرداز

آقای محمدرضا امید سالار – کارپرداز


انتخاب نواب رئیس، منشی ها و کارپردازان روز ۲۹ فروردین ماه بعمل آمد.

هیئت رئیسه اجلاسیه دوم

منتخبه ۲۶ فروردین ماه ۱۳۳۴ خورشیدی برابر با ۲۲ شعبان ۱۳۷۴ هجری

آقای رضا حکمت (سردار فاخر) – رئیس

آقای نورالدین امامی خوئی – نایب رئیس

آقای امان الله اردلان – نایب رئیس

آقای یارافشار – منشی

آقای محمد علی مسعودی – منشی

آقای باقر بوشهری – منشی

آقای محمود جلیلی – منشی

آقای موسی ثقه الاسلامی – منشی

آقای احمد حمیدیه – منشی


آقای محمد رضا امید سالار – کارپرداز

آقای جلال شادمان - کارپرداز

آقای محمدرضا خرازی – کارپرداز