سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام افسران لشکر هفتم کرمانشاه ۲۹ آذر ۱۳۴۲

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

کارخانه‌های ایران


سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام افسران لشکر هفتم کرمانشاه ۲۹ آذر ۱۳۴۲


از دیدن شما خوشوقتم. البته تعجب نمی‌کنید اگر بگویم بودن من در میان شما خانواده افسران و نظامیان یک امر طبیعی است، چون تعلق به این صنف مقدس برای من جنبه ارثی دارد و اضافه بر ارثی بودن همانطور که اطلاع دارید من هم مثل شما تربیت نظام دارم. پس بودن من در یک چنین محیط انس و خانوادگی همیشه برایم مایه خوشوقتی است.


در سفری که این مرتبه به شهر کرمانشاه کردم تغییرات فاحشی نسبت به سفر پیش دیدم که مهمترین آن‌ها ازدیاد جمعیت شهر است. این ازدیاد جمعیت تا حد زیادی به مناسبت اقدامات بهداشتی و تأمین آب آشامیدنی است.


جمعیت شهر کرمانشاه در آخرین دفعه‌ای که من در این جا بودم نود هزار بود و حالا به دویست هزار نفر رسیده است. امیدوارم این نمونه‌ای از ازدیاد جمعیت این مملکت باشد.


مملکت ما خوشبختانه به خواست خداوند متعال دارای چنان امکاناتی است که بتواند لااقل سه برابر جمعیت فعلی را به خوبی و با رفاهیت و سعادتمندی نگاهداری کند.


موقعی که جمعیت این مملکت به آن حد رسید، مملکت ما در بین ممالک دنیا جزء ممالک معظم و قابل توجه قرار خواهد گرفت، بخصوص که تمام اساس و ارکان مملکت ما بر روی مترقی‌ترین و شایسته‌ترین و عادلانه‌ترین طرق تمدن و پیشرفت انسانی قرار گرفته است.


در یک سال پیش وقتی که پیش خودم در اطراف برنامه‌ای که در ششم بهمن ماه به معرض اطلاع و بعد تشویق مردم ایران قرار دادم فکر می‌کردم، چند چیز بخاطرم می‌آمد: یکی اینکه اگر انسان فرصتی و قدرتی داشته باشد و از آن فرصت و قدرت در راه مملکت و هموطنان و همنوعان خود استفاده نکند این کار نه فقط یک قصور است، بلکه ممکن است هر کسی در پیش وجدان خود حتی آن را حمل بر خیانت کند.


من این قدرت را در خود احساس کردم که بتوانم در این موقع، در این نیمه دوم قرن بیستم، در موقعی که مجامع و ممالک دنیا اگر خوب و درست اداره نشوند و اگر سطح زندگی ملت‌ها به پایه‌ای بالا نرود که قابل قبول تمدن امروز در جهان باشد و اگر تمام مظالم اجتماعی و عدم تساوی‌ها که بین افراد هست و بخصوص عدم تساوی که میان نیمی از جمعیت مملکت نسبت به نیم دیگر برقرار بود برطرف و مرتفع نشود یک چنین مملکت و جامعه‌ای در دنیای امروز محکوم به شکست است و حتی محکوم به فنا و نیستی خواهد بود، به اینگونه گذشته‌های زیانمند خاتمه دهم و برای تأمین آینده‌ای سعادت آمیز قدم بردارم. محرک من در این اقدامات چند چیز بود: یکی اینکه هر فرد ایرانی نسبت به وطنش یک وظایفی دارد. این وظیفه درباره پادشاهی که البته با توجهات و تأییدات خداوندی توانسته است در مدت عمر خود و در طول سلطنتش نشان دهد و ثابت کند که علاقه او در این جهان تنها بر پیشرفت وطنش و ترقی و بهبودی و تکمیل زندگی هموطنانش متمرکز است مسلماً سنگین تر خواهد بود، پادشاهی که در دوران بیست سال سلطنت گاهی روی تصادفات و در بعضی حوادث بر اثر معجزه‌هایی که پیش آمد، حسن کند بعلاوه بر وظیفه عادی فردی و بشری و حتی علاوه بر وظیفه یک زمامدار مملکت از طرف پروردگاری که از بالا به تمام این امور نظارت می‌کند و اگر در این دنیا برای همه کس مشهود نباشد در آن دنیا عاقبتی در انتظار همه مقرر داشته است و سرنوشتی برای یکان یکان ما معین کرده، مأموریتی داده شده است تا در این کشور کارهایی انجام دهد. این هدف‌هایی که می‌بینید به آسانی به آن‌ها رسیده‌ایم حس می‌کنم نتیجه چنین تقدیر آسمانی است.


چیزی که کارهای مرا تسهیل کرد وجود اکثریت دست نخورده یک ملتی است که افکارش مسلماً مستعد و سرشار از روح و نیروی یک تمدن قدیمی و باستانی است که به افتخارات گذشته خود تکیه دارد و حس غرور ملی و وطن پرستی، و تشکیلاتی به اسم تشکیلات ارتش ایران که خوشبختانه توانسته است در تمام طول این مدت بیست ساله بحران مملکت، حتی در زمان اشغال کشور و ابتلائاتی که پس از آن پیش آمد، هیچوقت از جاده مستقیم وطن خواهی منحرف نگردد، نیز مشوق برای اتخاذ تصمیمی بود که بوسیله آن توانستیم سیر تاریخ این مملکت را زیر و رو کنیم. نتیجه‌ای که از این اقدامات انقلابی خواسته‌ایم بدست بیاوریم بطور خلاصه این است که تمام افراد این مملکت در مقابل منافع این مملکت و در مقابل مقررات و قوانین یکسان باشند، یعنی همانطور که خداوند همه آن‌ها را آزاد آفریده و آزاد به دنیا آمده‌اند در مدت زندگی نیز آزاد باشند و آزاد از این دنیا بروند.


پیشرفت شما در مدت زندگی باید متکی به خود شما، به لیاقت شما، به صداقت شما و به پشتکار شما باشد. درباره شما همانطور که قبلاً اشاره کردم همه عوامل سستی و خدای نکرده ضعفی که در تشکیلات بود یکی یکی از بین رفت. از جمله نقاط ضعف تشکیلات ما بغیر از قسمت‌های فنی و صرفاً نظامی یکی از موارد این بود که گاه گاهی مانند جامعه‌های دیگر بعضی انحرافات (البته خوشبختانه نه انحرافات معنوی) پیدا می‌شد. چنانکه می دانید ناچار بیرحمانه با آن‌ها مبارزه شد و با کمال شدت و در عین حال بی نظری اینگونه ضعف‌ها را از میان برداشتیم. امروز هر کدام از شما می‌توانید با سری بلند و گردنی افراشته بدانید که متعلق به خانواده‌ای هستید که پاکی و طهارت و لیاقت و وطن پرستی شعار بارز آن خانواده است، و می‌دانم که چنین احساس شریفی در روحیه فرد فردِ شما چه اثرهای بزرگی دارا است.


امروز پیشرفت شما در اثر پشتکار شما است. ترقی شما وابسته به لیاقت شما است و هیچ چیز غیر از این باعث رشد و پیشرفت و گرفتن افتخارات نخواهد بود.


اما درباره بقیه جامعه ایرانی، آثار قرون وسطایی که در روابط ارباب و رعیتی کاملاً هویدا بود یک مرتبه برانداخته شد و چهره روستاهای کشور از این لکه پاک گردید. این کار علاوه بر اینکه گروهی انبوه را که همه را خداوند خالق ما آفریده بود از زنجیر اسارت و بیداد به یک مرتبه آزاد کرد و به زبان خود آن‌ها بگویم مثل اینکه این‌ها دومرتبه به دنیا آمدند. از آن روز به بعد این‌ها را واداشت تا با روح دیگری مشغول کار شوند. از آن روز که مزه آزادی را چشیدند به خانواده و زندگی و البته به وطن خود علاقه جدیدی پیدا کردند. امروز در سرحدات این مملکت مدافع شرف و حیثیت این مرز و بوم تنها شما خانواده‌های افسران نیستید، امروز فرد فردِ آن کسانی که از این قید و بندهای اسارت رها شده‌اند به نوبه خود یا تحت امر شما هستند یا علیحده از جانب خودشان همان وظیفه‌ای را که شما دارید به موقع خود در صورت لزوم انجام خواهند داد.


اگر بخواهم تمام قید و بندهایی را که بر دست و پای گروه بسیاری از مردم بود و آنان را از کار و کوشش باز می‌داشت و با این انقلاب از میان برده شد، و جایگاهی را که قشرهای آزاد شده به دست آورده‌اند و منافع معنوی و مادی را که در پرتو انقلاب عاید آن‌ها شده، یکان یکان بشمارم سخن طولانی می‌شود. از میان ان اصلاحات انقلابی چیزی که فواید و اثرات آن برای شما خیلی روشن است و نصف جمعیت این مجلس در امشب آن را بهتر درک می‌کنند آن مقام حقه‌ای است که بار دیگر شما بانوان این مملکت بدست آورده‌اید. خانواده‌ای که شما مادران کنونی و مادران آینده آن را تشکیل خواهید داد، خانواده‌ای است که بچه‌های آن‌ها از روز اول در محیطی آزاد، محیطی که در آن هیچ حس حقارت وجود ندارد پرورش خواهند یافت.


زمانی که بچه با لحنی معصومانه از مادرش سئوالاتی می‌کند، چون مادر امروز نسبت به خانواده و نسبت به جامعه و نسبت به کشور احساس مسئولیت بیشتری می‌کند به شکل دیگری پاسخ فرزندان خود را خواهد داد و با آن‌ها حرف خواهد زد. مادر آزاد بچه را از حالا برای قبول وظایف ملی‌اش در آینده تربیت و راهنمایی خواهد نمود.


همه این نکات به ما اجازه می‌دهد و امیدوار می‌سازد آن جامعه مترقی که در نیمه دوم قرن بیستم لازم داریم و برای نیل به آن دست به این اصلاحات زده‌ایم برایمان فراهم شود و به هدف‌هایی که داریم برسیم. این دورنمایی که از حالا جلوه اش را می‌بینید تکمیل نخواهد شد مگر آنکه از امکانات فوق‌العاده این مملکت بطور کامل بهره برداری کنیم. در این جا همینقدر اشاره می‌کنم خداوند بزرگ به این مملکت نعمت‌هایی فراوان ارزانی داشته است. آنچه از آن‌ها بر روی زمین است می‌توانید آن‌ها را به چشم ببینید. امکانات روی زمینی این کشور که می‌توانیم از آن بهره برداری کنیم خود سرچشمه ثروت بسیار بزرگی است و امکان دارد با استفاده از فنون کشاورزی و اطلاعات و روش‌های جدیدی که هست در این مملکت پنج برابر آنچه امروز بدست می‌آید در مدت کوتاهی سالانه محصول بدست آورد.


این رقم که گفتم حداقل است. دیروز در کارخانه قند گزارش دادند یک کشاورز با راهنمایی که به او خواهد شد می‌تواند ده برابر سابق محصول چغندر بردارد. این مسئله در قسمت‌های دیگر نیز قابل عمل است. مثلاً در قسمت مبارزه با آفات نباتی اگر کوشش کنند افزایش فاحشی در هر نوع محصول در سال بدست خواهد آمد. امروز شاید نزدیک به نصف کارکرد زارع بوسیله آفات از بین می‌رود و در آن قسمت هم که باقی می‌ماند بواسطه عدم اطلاع از چگونگی نگهداری هر محصول و بسته بندی و چگونگی فرستادن آن از مزرعه‌ها به شهرها و بازارهای فروش، باز مقدار قابل توجهی از محصولات بخصوص تره بار از میان می‌رود. برای نگهداری محصول در انبارها و خانه به طریق فنی که محصول فاسد نگردد هنوز وسایل کامل موجود نیست، یک قسمت از محصولات نیز از همین راه از بین می‌رود.


ملاحظه کنید اگر آبیاری ما مطابق اسلوب صحیح انجام گیرد و سیلاب‌های کوهستان‌ها را در زمستان در پشت سدها ذخیره کنیم و از دل زمین بوسیله چاه آب‌های ذخیره شده را به بالا بکشیم و به طریق درستی که امروز متداول است در مزارع توزیع کنیم و نگذاریم آب هدر برود، یعنی از این جوی‌های فعلی که روباز است و در معرض اشعه شدید آب قرار دارد و در نتیجه مقدار زیادی از آب پیش از رسیدن به کرت‌ها تبخیر می‌شود و مقداری دیگر بواسطه سستی خاک ته جوی‌ها در زمین فرو می‌رود، آب‌ها را بوسیله کانال‌های خوب یا لوله‌های آلومینیومی به مزارع برسانیم بازده هر منبع آب چقدر بالا می‌رود؟ تنها از این راه می‌توان سطح کشت را در این مملکت چند برابر بالا برد، و نیز بوسیله استفاده از ماشین‌های کشاورزی و کود شیمیایی و غیره می‌توان میزان محصول را در هکتار چند برابر کرد. می‌توان دومرتبه چند میلیون هکتار را در زیر سایه جنگل خرم و زیبا کرد. در تاریخ‌ها آمده است که روزی در این کشور شانزده میلیون هکتار جنگل وجود داشته است، اما امروز چنانکه می‌گویند سطح کلیه جنگل‌ها از پنج میلیون هکتار کمتر شده است.


برای بهبود دامداری در این کشور می‌توان اقداماتی کرد و نتایج درخشانی در این زمینه نیز می‌شود بدست آورد. همچنین در غرس درخت‌های میوه دار و غیره می‌توان پیشرفت‌های بسیار کرد. من از ادامه سخن در این زمینه خودداری می‌کنم، زیرا مطلب خیلی طولانی خواهد شد.


اما ثروت‌های زیرزمینی که شما دارید، مهمتر از همه نفت شما است که امروز علوم دنیا با اکتشافات جدید به ما امکان داده است که بسیار چیزها از آن بدست بیاوریم و کم قیمت ترین آن‌ها فرآورده‌هایی است که ما به نام نفت و بنزین می‌شناسیم و در سوخت ماشین و کارخانه و حوایج خانگی بکار می‌بریم.


امروز بوسیله پیشرفت علم توانسته‌اند بیش از ۲۲۰۰ ماده مشتقات مختلف از نفت خام بدست آورند که هم اکنون برای تولید آن‌ها شروع کرده‌ایم. اگر به بهره برداری از این امکانات بپردازیم درآمد این مملکت از این راه سر به مبالغی می‌زند که حقیقتاً بنظر باور کردنی نمی‌آید. این صنایع را بطور اعم می‌گویند صنایع پتروشیمی. تمام چیزهای نایلونی، لباس‌ها، پارچه‌ها، حتی داروهای مسکن از نفت بدست می‌آید. شاید برای شما مشکل به نظر رسد که بگویند مثلاً آسپیرین را می‌توان از مواد نفتی ساخت، یا می‌شود از مواد نفتی مواد غذایی مثل پروتیین که جای گوشت را می‌گیرد بدست آورد. ما در این قسمت شروع به فعالیت خواهیم کرد و از نفت و گاز و مجموع ثروت‌های روی زمین و زیر زمین و معادن دیگری که در ایران است، بهره برداری خواهیم نمود تا کشور ما به صورت یک مملکت صنعتی به تمام معنی در آید. امکانات ما در این کشور بقدری زیاد است که به همان نسبت تصمیمات ما بالا رفته است. ما از هیچ کوشش و بذل همتی فروگذار نخواهیم کرد تا اینکه این مملکت را به پایه‌ای برسانیم که با مقام پیشرفته ترین ممالک مترقی جهان هم عنان گردد.


امیدوارم این مقام و منزلت و این خوشبختی و رفاهیت و سعادت را نه فقط کودکان شما که در این جا هستند ببینند، بلکه همه شما قبل از اینکه مویتان بکلی سفید گردد و دندان‌های مصنوعی بگذارید این مقام و منزلت را ببینید و از آن لذت ببرید و به آن مفتخر و سرافراز باشید. سرافراز باشید که ایرانی به دنیا آمده‌اید و ایرانی از دنیا خواهید رفت و فرزندان شما پرچم سربلندی شما را با همان احترامی که شایسته آن است به آیندگان خواهند سپرد.


اگر هر کس وظیفه خودش را انجام دهد مسلماً خیلی زود به این هدف‌ها می‌رسیم. شما سربازان تکلیف تان معلوم است و غیر از کاری که انجام می‌دهید که آنهم مورد کمال رضایت من است روز بروز معلومات شما و سطح اطلاعاتی شما بالا می‌رود و این نمونه خوبی که امروز دیدیم گواه پیشرفت شما است. البته ما خودمان تولید کننده سلاح‌های مخوف نیستیم، ولی تا جایی که مربوط به شرافت سربازی و مربوط به لیاقت است و مربوط به پشتکار و ایمان به وظیفه است می‌توانیم تا سر حد کمال پیش برویم.


اما شما خانواده افسران، خانم‌های افسرها و فرزندان افسرها نیز وظیفه تان معلوم است. وظیفه تان یاری به شوهرانتان است. همیشه خانه را از نور محبت و خوشبختی برایشان روشن دارید. این‌ها که از کار سنگین روزانه خود بر می‌گردند باید در محیط پر مهر و محبت خانه استراحت کنند. بچه های‌تان را با همین روحیه تربیت کنید خودتان امروز علاوه بر آزادی زن‌ها و وظایف اجتماعی که به دست آورده‌اید وظیفه جدیدی دیگری هم دارید. شما که امروز می‌توانید در وظایف اجتماعی شرکت کنید و نصف قدرت اجتماعی مملکت را در دست دارید و اراده و رأی و سلیقه شما در بنیانگذاری حال و آینده مملکت مؤثر بلکه شرط است، همیشه دنبال هدف‌ها و تصمیماتی بروید که نتیجه‌اش همان است که صحبت کردیم، یعنی نتیجه‌اش افتخار و سربلندی این مملکت و فرزندان