پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در آغاز سال تحصیلی ۱۳۵۳ - ۱۳۵۲ روز ۱ مهر ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۱۵ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در آغاز سال تحصیلی ۱۳۵۳ - ۱۳۵۲ روز ۱ مهر ماه ۱۳۵۲


آغاز سال تحصیلی جدید را به همه جوانان و نوجوانان دانش پژوه تبریک می‌گوییم و برای کلیه مربیان، معلمان، دبیران، مسئولان آموزش و پرورش و اولیاء دانش آموزان که با روشن بینی در راه ساختن نهادهای اخلاقی نسل جوان اهتمام می‌ورزند آرزوی موفقیت داریم. امیدواریم دانش آموزان کشور با اتخاذ طریق راستی آگاهانه و هشیارانه در شناخت ارزش‌های ملی سعی وافی مبذول دارند و در دانش و هنر بیش از پیش تلاش و مجاهدت ورزند. در عین حال انتظار داریم مسئولان آموزش و پرورش کشور نیز با وجدانی آگاه و بیدار و با احساس مسئولیت در جهت تعلیم اخلاق و منش اجتماعی، دیانت و پاکدامنی، صداقت و اعتماد به نفس وظایف خویش را به نحو احسن انجام دهند.

بدیهی است عاملی که توجه بدان چه در زمینه آموزش و پرورش چه در سایر شئون ملی اهمیت اساسی و حیاتی دارد لزوم تقویت و استحکام روزافزون روح میهن پرستی و وطن دوستی در نسل جوان و در تمام قشرهای دیگر اجتماع است، زیرا بدون وجود این عامل که اساس موجودیت هر جامعه است تمام موفقیت‌های دیگر آن اجتماع بی حاصل خواهد بود.

این حقیقی مسلم است که پشتوانه استقلال و آزادی و حیثیت و ترقی هر ملت، نیرومندی روح ملیت و فداکاری و یکپارچگی افراد آن در راه دفاع از این ارزش‌ها و اصول است، و این واقعیت که در صفحات گذشته تاریخ کهن و اصیل ملی ما با افتخار فراوان به ثبت رسیده است، امروز بیش از هر دوران دیگری در تاریخ جامعه بشری تعیین کننده سرنوشت کشورها و ملت‌ها و ضامن بقای آن‌ها است.

سالی که در آن هستیم در زمره سایر موفقیت‌ها و پیشرفت‌های کشور، ملت ایران شاهد استقرار حاکمیت حقیقی و واقعی در امر نفت بود و این موضوع خودبخود تکلیف سنگین‌تری را بویژه برای معلمان یعنی معماران اجتماع مترقی ایران پیش می‌آورد، تا فرزندان کشور را بر اساس منشور انقلاب و با توجه به هدف‌های نوین آموزش و پرورش با شایستگی کامل برای زندگی در محیط پیشرفته فردا تربیت کنند و آنان را قادر سازند تا حیثیت سیاسی و اعتبار اجتماعی کشور را حفظ کنند و رسالت حقیقی خویش را در پیشرفت و آبادانی این کشور و نیل به دوران طلایی تمدن بزرگ انجام دهند.

سرعت تکامل علم و تکنولوژی در دنیای مترقی امروز در حدی است که علم امروز برای فردا کهنه تلقی می‌شود و این جا است که مربیان و معلمان و پدران و مادران بایستی همواره در جریان مسائل روزانه و پیشرفت‌های جهانی قرار داشته باشند تا بتوانند نیازهای زندگی حال و آینده جوانان و فرزندان خود را که هر روز اطلاعات تازه‌ای به دست می‌آورند به آسانی پاسخ گویند و آگاهی به مسائل اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و واقعیت‌های حاکم بر جهان کنونی چنان باشد که موجبات بیشتری برای پیشرفت آنان بوجود بیاورد.

مسائل آموزشی در سطح کمّی در سال گذشته رضایت بخش بوده است، ولی همچنانکه تذکر دادیم آنچه مخصوصاً به تلاش و کوشش معلمان نیاز دارد بهبود کیفیت مسائل آموزشی و ساختن و پرداختن انسان‌هایی است که با روح شهامت و وطن پرستی و ایمان راسخ به ارزش‌های ملی و آمادگی برای فداکاری در راه کشور، برای خدمت به جامعه آماده شوند.

امیدواریم در سال جدید تحصیلی که نخستین سال دهه دوم انقلاب است همکاری و کوشش همه جانبه فرهنگیان کشور بتواند در ساختن ایرانی آبادتر و اجتماعی مرفه تر و برخوردار از اعتباری افزون تر کمک کند. در این راه برای همه مادران و پدران، مربیان و معلمان آرزوی موفقیت روزافزون داریم.