پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در بیستمین سالروز رستاخیز ملت ایران ۲۸ امرداد ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۷ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:روز رستاخیز ملت ایران using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در بیستمین سالروز رستاخیز ملت ایران ۲۸ امرداد ماه ۱۳۵۲


به مناسبت بیستمین سالروز قیام ملی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، بار دیگر به ملت بزرگ و جاودانی ایران که در آن روز صفحه‌ای تازه در تاریخ کهن کشور خود گشود، و به روان پاک دلیرانی که در آن قیام قهرمانی جان خویش را در راه بقای استقلال و شرافت ایران نثار کردند درود می‌فرستم.

اکنون بیست سال تمام از آن روزهایی که تاریخ ایران آن‌ها را از تاریک‌ترین و خطرناک‌ترین ایام حیات این ملت می‌شمارد سپری شده است. در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ هنگامی که نزدیک بود دفتر استقلال و آزادی این کشور برای همیشه بسته شود، ملت ایران به نیروی آن اعجاز ملی که بارها در تیره‌ترین لحظات تاریخ این مملکت به روز کرده است، علیه تمام نیروهای اهریمنی قیام کرد و برای همیشه طومار نفوذ استعماری و وطن فروشی و هرج و مرج را در هم پیچید. در آن هنگام، در بازگشت به وطن به ملت خود اطمینان دادم که مانند همیشه زندگانی من یکسره وقف تأمین عظمت کشور و ترقی و سعادت ملتم خواهد بود، و اکنون که کارنامه بیست ساله گذشته این کشور را از نظر می‌گذرانم خداوند بزرگ را از صمیم قلب سپاس می‌گذارم که مرا در انجام این رسالت تا آن جا که در امکان و توانایی من بوده موفق فرموده است.

همچنانکه بارها تذکر داده‌ام قیام ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ پیشاهنگ ضروری انقلاب اجتماعی ششم بهمن ۱۳۴۱ بود، و در واقع همه آنچه انقلاب شاه و مردم در بیش از ده سال برای ملت ایران به ارمغان آورده حاصل آن قیامی است که بیست سال قبل در چنین روزی، سرنوشت این کشور کهن را به راهی تازه راهبر گردید، راهی که می‌بایست در هر قدم آن پیروزهایی تازه و افتخاراتی تازه در صفحات تاریخ ما به ثبت برسد. شاید برای درک ماهیت این حماسه بیست ساله، مقایسه آنچه مرداد ماه امسال یعنی تنها چند هفته پیش از نظر ملی و بین‌المللی برای ایران همراه داشت، با آن ایرانی که بیست سال قبل در ایامی مشابه ناظر آن بودیم کافی باشد.

امروز ملت ما به برکت یک از اصیل‌ترین و مترقی‌ترین انقلاب‌های اجتماعی تاریخ جهان، و در پرتو سیاست مستقل ملی، با پشتوانه پیوند استوار و خلل ناپذیر شاه و مردم، به راهی می‌رود که در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ضامن ترقی و پیشرفت روزافزون آن است و بی گمان پایان این راه آغاز عصر تمدن بزرگ در حیات این ملت خواهد بود. خداوند توانا در این راه نگهدار و پشتیبان همه شما باد.