پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در سیزدهمین سالروز بنیاد سازمان دفاع غیرنظامی کشور ۲۵ بهمن ماه ۱۳۴۹

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۸ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۱۸:۵۳ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۹ خورشیدی تازی

سازمان دفاع غیر نظامی کشور


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در سیزدهمین سالروز بنیاد سازمان دفاع غیرنظامی کشور ۲۵ بهمن ماه ۱۳۴۹


به مناسبت سیزدهمین سالروز تأسیس سازمان دفاع غیر نظامی کشور، لازم می‌دانیم بار دیگر ضرورت گسترش اصل ایمنی و حفاظت فیزیکی از نیروی انسانی و وسایل و تأسیسات صنعتی و تولیدی را در تمام سطوح، از سطح خانواده گرفته تا سطح وسیع اجتماعی، یادآور شویم.

لازم به تذکر نیست که امروزه به همان نسبت که افراد هر اجتماع بر اثر پیشرفت تکنولوژی از رفاه و آسایش بیشتری در زندگانی روزمره خود برخوردار می‌شوند، خطراتی نیز که از همین راه متوجه هر جامعه‌ای است افزایش می‌یابد. همچنان که قبلاً گفته‌ایم در این مورد حصول ایمنی از عوامل اصلی مبانی قدرت ملی است و امر حفاظت خود یک نوع سرمایه‌گذاری ملی محسوب می‌شود، زیرا بدون رعایت اصول کلی، حفاظت شرایط لازم برای ثبوت و دوام سرمایه‌گذاری تحقق پیدا نمی‌کند. بنابراین ضروری است که سهمی از سرمایه‌گذاری برنامه‌های اجرایی به نسبت اهمیت و حساسیت تأسیسات برای حفاظت و ایمنی آنها اختصاص یابد. ایجاد مدیریت و سرپرستی دفاع غیر نظامی در کلیه سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت و نیز در بخش خصوصی به لحاظ صیانت نیروی انسانی و امکان ادامه نظام اداری و تولیدی کمال ضرورت را دارد، زیرا اتخاذ تدابیر و پیش‌بینی‌های لازم باعث می‌شود که هر نوع خطر غافلگیرانه و پیش‌بینی نشده‌ای منتفی شود.

مایه خوشوقتی است که توجه به امور ایمنی و حفاظت فیزیکی در جامعه ما به طور محسوس بیشتر شده‌است، معهذا تذکر این نکته را ضروری می‌دانیم که کلیه طبقات اجتماع ما بایستی اشتراک مساعی با سازمان دفاع غیر نظامی کشور را برای حصول اطمینان به آمادگی و قوام ملی از وظایف اصلی خویش بدانند و این همکاری را روزبه‌روز گسترده‌تر و کامل‌تر کنند.