سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش بیست و دومین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۱۵ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش بیست و دومین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۵۲


بیست و دومین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ را با کمال خوشوقتی افتتاح می‌کنم، و به نمایندگان محترم صلیب سرخ و هلال احمر و نمایندگان دولت‌هایی که در این مجمع گرد آمده‌اند خیر مقدم می‌گویم.

کنفرانس حاضر هنگامی تشکیل می‌شود که متأسفانه دنیای ما با انواع بحران‌ها و تشنجات و زورآزمایی‌هایی مواجه است که هر روز بیشتر بر سرنوشت مردمی که به حق جز صلح و امنیت آرزویی ندارند سنگینی می‌کند. این وضع تهدید کننده بخصوص از این جهت اسف‌انگیزتر است که عوارض آن، همچنانکه شاهد آن بوده و هستیم، دامنگیر مردم غیر نظامی، زنان، کودکان و سالخوردگان می‌شود که دیگر به خلاف گذشته از مرز امنیتی که سابقاً شهرها و روستاها را از جبهه جنگ جدا می‌کرد برخوردار نیستند. بدین ترتیب این تجاوزها که هر روز خبر آن به گوش ما می‌رسد عملاً تجاوزی است که به قوانین اخلاقی و حقوق انسانی انجام می‌گیرد.

بر این اساس، تصمیماتی که شما طی کنفرانس حاضر درباره حمایت از غیر نظامیان در زمان جنگ خواهید گرفت، و اختیارات شایسته تری که در راه انجام این وظیفه اساسی به صلیب سرخ و هلال احمر خواهید داد، اهمیتی از هر جهت حیاتی خواهند داشت.

با وجود پیشرفت‌های فراوان دانش که متأسفانه با تکامل منظم سلاح‌های تخریبی نیز همراه است، ما نباید وظیفه حفظ و حراست میراث اخلاقی و فرهنگی بشر را که حاصل کوشش‌ها و رنج‌های نسل‌های بیشمار است از یاد ببریم. فراموش نکنیم که به هر حال این انسان است که می‌باید حکمفرمای ماشین باشد، و بالطبع این قوانین اخلاقی و انسانی هستند که می‌باید بر قوانین خشک و انعطاف ناپذیر تکنولوژی استیلاء داشته باشند.

اگر ثروت‌ها و امکانات نامحدود تمدن بشری در خدمت منافع واقعی و پیشرفت و رفاه جامعه انسانی بکار گرفته شوند، اگر عقل و منطق حاکم حقیقی افکار و تصمیمات ما باشد و اگر سرمایه‌های عظیمی که در راه ویرانگری صرف می‌شوند در راه‌های سازنده بکار افتد، شک نیست که دنیای ما به آسانی خواهد توانست بلایای واقعی از قبیل نادانی، فقر، گرسنگی، بیماری را ریشه کن کند و جامعه‌ای پدیدآورد که در آن همه ملت‌های جهان بتوانند با تفاهم بیشتر و صفا به سر برند.

هر چند ممکن است تحقق این آرزو بعید بنظر آید. معهذا همه ما می‌باید علیرغم کشش نامطلوبی که در دنیای ما به سوی خودخواهی و تعصب و تبعیض وجود دارد، آرزوی نزدیکی روزی را داشته باشیم که وجدان بشری و اصول اخلاقی بر نیروهای اهریمنی پیروز شوند و همکاری بین‌المللی جایگزین اختلاف و اصطکاک گردد. بر اساس این برداشت فکری، آرزومندیم سازمان‌های مختلف بین‌المللی که در خدمت حق و بشردوستی و صلح دوستی جهانی قرار دارند، بخصوص سازمان صلیب سرخ بین‌المللی که آزمایش خویش را در این باره داده است، بر دامنه تلاش‌های خود بیفزایند، و برای تأمین این منظور از یک طرف راه‌های تازه‌ای را برای نیل بدین هدف‌ها بجویند و از جانب دیگر مقررات خود را با شرایط و نیازمندی‌ها و مقتضیات روزافزون عصر حاضر تطبیق دهند. نباید از یاد ببریم که اصولاً یکی از وظایف صلیب سرخ به عنوان یک سازمان بین‌المللی بی طرف و برخوردار از حیثیتی فراوان، این است که بر اساس همین موازین در نزدیک کردن ملل کوشا باشد. ایفای این رسالت عالی طبعاً مسئولیت‌هایی را نیز به عهده این سازمان می‌گذارد که می‌باید با وقوف و آگاهی کامل آن‌ها را بپذیرد.

بر این مبنا، به نظر من اهمیت کامل دارد که مجمع کنونی چهار نکته را که اکنون بدان‌ها اشاره می‌کنم مورد بررسی قرار دهد: ۱- منظور داشتن تصمیماتی که بیست و پنج سال گذشته در زمینه حقوق بشری و موازین بشردوستانه اتخاذ شده‌اند در پروتکل‌های کنوانسیون ژنو. توجه کلی به وضع کنونی بین‌المللی بخوبی نشان می‌دهد که این کار چه اندازه فوریت دارد.

۲- توسعه وسائل امدادی به منظور مواجهه بهتر با بلایایی که به دست طبیعت یا به دست انسان بوجود می‌آید.

۳- تطبیق وضع صلیب سرخ با تحولات سریع عصر حاضر، در این مورد بسیار مطلوب خواهد بود که پیشنهادهای تازه‌ای به منظور راهنمایی جوامع جدید در زمینه ایجاد محیطی سالم و شایسته مقام انسانی که در پرتو آن صلیب سرخ بتواند کوشش جهانی و خیرخواهانه خود را با موفقیت انجام دهد، ارائه گردد.

۴- بررسی طرق دخالت صلیب سرخ در امور و موارد مختلف با توجه به اینکه این سازمان بر اساس بی‌طرفی و جهانی بودن خود، و در پرتو حیثیتی که از آن برخوردار است در شرایط مساعدی برای کاهش احتمالات بروز جنگ قرار دارد، و از طرف دیگر واسطه شایسته‌ای میان طرف‌های متخاصم است. در این زمینه باید امیدوار به حصول نتایجی روشن و مشخص بود که اهمیت آن‌ها بر هیچکس پوشیده نیست. جلب توجه شما بدین نکته نیز به نظر مفید می‌آید که در فعالیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر و شیر و خورشید سرخ، جوانان می‌توانند عامل مهمی باشند که استفاده مؤثر از نیرو و تحرک آن‌ها ضرورت دارد، و بر این اساس طبعاً نسل جوان که در دنیای فردا مسئولیت اداره امور را به عهده خواهد داشت می‌باید سهمی بزرگتر در کوشش‌های این سازمان داشته باشد. تجاربی که جوانان امروز از این بابت به دست خواهند آورد و آشنایی کامل آن‌ها با مسائلی که می‌باید جهان بشریت با آن‌ها مواجهه کند و درک عمیق‌تر آن‌ها از وظائف شان در برابر اجتماع، مسلماً بدانان آمادگی بیشتری برای قبول مسئولیت‌های آینده خواهد داد. مسائل مهم دیگری نیز هست که شایسته است در کنفرانس حاضر مورد توجه قرار گیرد. یکی از مهمترین این مسائل موضوع سوء تغذیه و کمبود غذایی است. امیدوارم کلیه ملل جهان بتوانند علیرغم مسائل حادّی که با آن‌ها مواجه هستند، سریعاً برای مقابله با این تهدیدی که متوجه آینده نوع بشر است چاره اندیشی کنند. ما در کشور خود برنامه‌های کوتاه مدت و دراز مدتی برای پیشگیری این خطر تنظیم کرده‌ایم، ولی در عین حال می‌دانیم که وظیفه ما شرکت در طرح‌های بین‌المللی را در این زمینه نیز ایجاب می‌کند و ما کاملاً آماده این تشریک مساعی هستیم. شما نمایندگان شایسته جمعیت‌های مختلف صلیب سرخ و هلال احمر جهان، در پرتو بی طرفی کاملی که وجه مشخص این سازمان‌ها است و با برخورداری از حیثیتی که در تمام دنیا دارید، در وضعی هستید که می‌توانید به نحو مؤثری در همه این زمینه‌ها اقدام کنید. درباره جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران که امسال پنجاهمین سال بنیانگذاری خود را جشن گرفت نیازی به تذکر نیست که این جمعیت به عنوان یک عضو فعال این مجامع و با وقوف کامل به وظیفه‌ای که در خانواده بزرگ بشری به عهده دارد نقش خود را از هر جهت ایفاء خواهد کرد. اقدامات این سازمان در زمینه‌های بهداشتی و امدادی تا کنون چه در داخله ایران و چه در خارج از مرزهای ما کاملاً مؤثر بوده است.

مایلم از این فرصت برای ابراز حقش شناسی ملت خود از جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر کشورهای متعدد که در هنگام وقوع سوانح و بلایایی که متأسفانه در سال‌های اخیر کشور ما دستخوش آن‌ها شد همواره کمک‌های فوری و قطعی مبذول داشته‌اند، استفاده کنم و ضمناً به شما اطمینان دهم که در این زمینه ما نیز در آینده مانند گذشته به نوبه خود کلیه مساعی خویش را در صحنه بین‌المللی بکار خواهیم برد.

امروز پایتخت ما با خوشوقتی و سربلندی میهمانداری کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر را به عهده گرفته است که این همه مردان و زنانی که کلیه تجارب و امکانات و غالباً زندگی خود را یکسره وقف تسکین دردها و رنج‌های جامعه بشری کرده‌اند در آن شرکت جسته‌اند. برای همه شما در انجام وظیفه که عالیترین وظیفه‌ای است که می‌تواند به عهده مردم نیک اندیش گیتی محول شود توفیق کامل آرزو می‌کنم و با این سخنان بیست و دومین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ را رسماً می‌گشایم.