مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با روزنامه‌نگاران جمهوری متحده عرب ۲۲ فروردین ماه ۱۳۵۰

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۱ فوریهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۷:۳۸ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۰ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با روزنامه‌نگاران جمهوری متحده عرب ۲۲ فروردین ماه ۱۳۵۰


دولت ایران از نظریات جمهوری متحده عرب در مورد شرایط حل بحران منطقه عربی خاورمیانه پشتیبانی می‌کند و اشغال اراضی اعراب از طرف اسرائیل را غیر قانونی می‌داند. امیدوارم روابط سیاسی ایران و جمهوری متحده عرب بیش از پیش بهبود یابد و روابطی که سابقاً بین دو کشور وجود داشته است، بار دیگر تجدید شود. برای برقراری روابط عادی بین ایران و عراق، و ایران و سوریه نیز هیچ گونه مانعی وجود ندارد.

این روابط اکنون در سطح کاردار است، اما برای آنکه روابط به سطح سفارت ارتقا پیدا کند، کافی است دولت‌های عراق و سوریه اقدامات لازم را در این زمینه به عمل آورند.

درباره اسرائیل باید بگویم که در تضمین‌هایی که دولت‌های بزرگ به اسرائیل پیشنهاد کرده‌اند، از طرف رهبران اسرائیل اشتباه بزرگی است.

به عقیده من هیچ عاملی نمی‌تواند جلوی برتری اعراب بر اسرائیل را بگیرد. شما اعراب یکصدمیلیون نفر هستید. در حالی که اسرائیلی‌ها از دومیلیون‌ونیم نفر تجاوز نمی‌کنند. نیروی آتش سلاح‌های دریافتی اسرائیل هر اندازه باشد، باز نمی‌تواند نیاز دائمی آنها را به یک ظرفیت انسانی بزرگ منتفی سازد.

وجود یک خلبان خوب یا یک توپ کارآمد، به خودی خود باعث برتری قدرت جنگی یک کشور بر کشور دیگر نمی‌شود.

برقراری صلح در منطقه عربی خاورمیانه یک راه دارد و آن اجرای دقیق قطعنامه ۲۲ نوامبر ۱۹۶۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

درباره مناسبات ایران با شیخ‌نشین‌های خلیج فارس لازم به تذکر است که ایران مایل است با همه این شیخ‌نشین‌ها روابطی دوستانه و مبتنی بر اصول حسن همجواری داشته باشد.

دولت ایران تمام رویدادهای جهان را پیوسته مورد مطالعه قرار می‌دهد و مسئله شناسایی چین کمونیست نیز مثل سایر مسائل در دست مطالعه است، ولی در هر حال همانطور که بارها اعلام شده‌است حقوق حقه شانزده‌میلیون مردم جمهوری چین ملی را که کشوری مستقل و عضو سازمان ملل است، نمی‌توان نادیده گرفت و آن هم واقعیتی است.