پیام والاحضرت همایون رضا پهلوی ولیعهد ایران به کنگره بزرگ دانش‌آموزان ۱۵ تیر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
برنامه عمرانی پنجم/سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی تیر ماه تا شهریور ماه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر بزرگ ارتشتاران

والاحضرت همایون رضا پهلوی ولیعهد ایران

درگاه شهبانو فرح پهلوی

پیام والاحضرت همایون رضا پهلوی ولیعهد ایران به کنگره بزرگ دانش‌آموزان ۱۵ تیر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

تشکیل کنگره بزرگ سازمان دانش‌آموزان وابسته به حزب رستاخیز ملت ایران را به عموم خواهران و برادران عزیز دانش‌آموز شادباش می‌گویم. وقتی در روز یازدهم اسفند سال ۲۰۳۳ پدر تاجدارم به ملت ایران تشکیل حزب فراگیر ملت ایران را پیشنهاد فرمودند، دانش‌آموزان سراسر کشور نیز پا به پای گروه‌های مختلف مردم از این دعوت استقبال پرشور و صمیمانه به عمل آوردند و همین استقبال پرشکوه به تشکیل سازمان دانش‌آموزان و تشکیل نخستین کنگره آنان منتهی شد.

اینک دومین کنگره دانش‌آموزان در شرایطی برگزار می‌شود که نقش سازنده نوجوان‌ها در پایندگی و آبادانی ایران بیش از پیش نمایان شده است. هم اکنون که با شما سخن می‌گویم، ده‌ها هزار تن از جوانان و نوجوانان در اردوهای عمران ملی به گره‌گشایی کار هموطنان و روستایی و عمران و آبادانی روستاها مشغولند. کشور ما با ارشاد پدر تاجدار که همیشه توجه ویژه‌ای به جوانان و نوجوانان مبذول داشته است، اکنون در سراسر ایران جوان‌ها و نوجوان‌ها از آموزش و تغذیه رایگان از دوره کودکستان تا پایان دوره راهنمایی و نیز از آموزش رایگان در دوره‌های دبیرستانی و دانشگاهی همراه با تعهد خدمت برای این آب و خاک برخوردارند. در کشور ما اکنون برای تحصیل بیش از ۷ میلیون دانش‌آموز و دانشجو امکانات و تجهیزات کافی آموزشی فراهم شده و هر سال بر تعداد دانش‌آموزان افزوده می‌شود.

خوشبختانه این توجه یک طرف نبوده است چون جوان‌ها و نوجوان‌های ما نیز متقابلاً سهمی اساسی در سازندگی ایران بر عهده گرفته‌اند که اردوهای عمران ملی را به عنوان نمونه مشارکت فعالانه جوانان و نوجوانان می‌توانیم نام ببریم. باید یادآور شوم که جوانان و نوجوانان وظیفه بس خطیری در برابر شاهنشاه و مملکت بر عهده دارند. آنان نیمی از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، امید فردای کشور هستند و به همین لحاظ ادامه سازندگی ایران بر عهده آنان گذاشته شده است. ما جوانان وظیفه داریم راه پدران‌مان را دنبال کنیم و اکنون که فرصت داریم، باید نخست از خود شروع کنیم و به سازندگی خود بپردازیم تا فردا بتوانیم سازندگی مملکت‌مان را دنبال کنیم. وظیفه نخست ما حفظ وحدت ملی و عشق به مملکت است. اگر متحد شویم دیگر هیچ نیرویی در آینده نمی‌تواند امنیت، عمران و آبادی میهن ما را به خطر اندازد. وظیفه دوم ما سعی در فرا گرفتن علم و دانش و تجربه اندوزی است زیرا ایران پیشرفته صنعتی به مردان و زنانی نیاز دارد که بتوانند آن را اداره کنند. آتیه ایران فردا که مرزهای تمدن بزرگ را پشت سر خواهد گذاشت، به ما تعلق دارد و این ما هستیم که باید خستگی‌ناپذیر چرخ‌های این مملکت را بگردانیم و گردانیدن چرخ‌های ایران بزرگ و نیرومند به فعالیت، کار، دانش، پشتکار و بالاتر از همه عشق به میهن نیاز دارد.

امیدوارم در کنگره دانش‌آموزان این مسائل مورد بررسی قرار گیرد و این کنگره بتواند به هدف‌های بزرگی که در برابر دارد برسد. توفیق همه شرکت کنندگان در کنگره را در خدمت به شاهنشاه و ملت ایران از خدای بزرگ خواستارم.


۱۵ تیر ماه ۲۵۳۵ کنگره بزرگ دانش‌آموزان با پیام والاحضرت ولیعهد و سخنان آقای هویدا نخست‌وزیر و دبیر کل حزب رستاخیز ملت ایران در تهران در مجموعه ورزشی آریامهر گشایش یافت. کنگره از ۱۴ تیر ماه پس از نیمروز با گردهم آیی ۲۵۰۰ دانش‌آموز از ۲۳ استان و فرماندار کل به نشانه ۲۵۰۰ دبیرستان از سراسر کشور و به نمایندگی هفت میلیون دانش‌آموزان دبیرستان شکل گرفت و نخستین نشست دانش‌آموزان برای برگزیدن نمایندگان استان‌ها انجام پذیرفت. در این گزینش استان‌ها و فرمانداری‌های کل که بیش از صد نماینده به کنگره فرستاده بودند هر یک دو نماینده، یک پسر و یک دختر، برگزیدند. شمار برگزیده شدگان که به ۴۱ نفر می‌رسیدند در یک نشست دیگر با همراه هیأت برگزارکننده کنگره و مسئول امور اجتماعی و هماهنگ کننده برنامه‌های کنگره را بررسی نمودند. هیأت برگزار کننده کنگره برای تهیه برنامه کار شش کمیته را پیشنهاد کرد که پذیرفته شد. تصمیمات گروه برگزیده شدگان درباره برنامه کار کنگره در نشست عمومی که با بودن ۲۵۰۰ دانش‌آموز شرکت کننده در کنگره تشکیل یافته بود پیشنهاد شد و به تصویب رسید. به هنگام برپایی نشست عمومی فریدون مهدوی وزیر مشاور و قائم مقام دبیر کل حزب رستاخیز ملت ایران نیز که برای بازدید از چگونگی استقرار دانش‌آموزان و چگونگی اجرای برنامه‌ها به مجموعه ورزشی آریامهر آمده بود، در این جلسه حضور یافت. وی ضمن اشاره به رسالت بزرگ دانش‌آموزان شرکت کننده در کنگره سپارش کرد همه مسائل و دشواری‌ها و دیدگاه‌های خود را رک و بی هیچ دغدغه‌ای در مجمع عمومی در کمیته‌ها و در هرگونه گردهمایی این کنگره پیش بکشند تا از بتوان راه‌گشایی برای اجرا و انجام تصمیمات کنگره به دست آورد. در ساعت ۹ بامداد آیین گشایش کنگره انجام یافت و آقای معینیان رئیس دفتر مخصوص شاهنشاه آریامهر پیام والاحضرت ولیعهد را خواند. سپس وزیر آموزش و پرورش، مسئول سازمان دانش‌آموزان به حزب رستاخیز ملت ایران و رئیس کنگره (دانش‌آموزان منتخب شرکت کنندگان در کنگره) سخنرانی کردند. کنگره ضمن بررسی به کار کمیته‌ها و نوشتن درونمایه قطعنامه تا آدینه به کار خود ادامه می‌دهد. آدینه روز پایان کنگره است و روز شنبه دانش‌آموزان دهکده المپیک را به سوی خانه‌های خود ترک می‌کنند. آقای امیرعباس هویدا نخست‌وزیر و دبیر کل حزب رستاخیز ملت ایران ضمن بیانات خود در دومین کنگره دانش‌آموزان کشور اظهار اطمینان کرد که این کنگره سرآغاز مشارکت گسترده همه نوجوانان ایران در همه زمینه‌های زندگی اجتماعی کشور خواهد بود. آقای هویدا گفت: ایران از نظر ترکیب جمعیت یکی از جوان‌ترین کشورهای جهان است و بیش از ۵۰ درصد مردم ایران را جوانان و نوجوانان کمتر از ۲۰ سال تشکیل می‌دهند. به همین جهت نیروی جوان در ایران امروز می‌تواند نقش اساسی را در سازندگی کشور به گردن بگیرد. به دستور شاهنشاه آریامهر قرار است در کنگره آموزشی رامسر علاوه بر شرکت ده دانشجو، ده دانش‌آموز از سراسر کشور به انتخاب دانش‌آموزان در کنگره مزبور شرکت نمایند.