پیام نوروزی شاهنشاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۲۶

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
روز نجات آذربایجان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

فرمان‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی بر پایه تاریخ


پیام نوروزی شاهنشاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۲۶


هم وطنان عزیز،
انشاءالله عید نوروز به شما مبارک باشد. سال گذشته به واسطه آشفتگیِ اوضاع و بحرانی که متوجه کشور شده‌بود در چنین موقعی همه متأثر و نگران بودیم، و ایام عید که موافق رسم و آیین باستانی وقت سرور و شادمانی است، با تلخ‌کامی گذشت. امیدوارم سال جدید را که به حمدالله با رفع تشویش و نگرانی و دور شدن مخاطرات توأم است، به خوشی و کامیابی بگذرانید. من هم که در این جشن با کمال مسرت شرکت دارم، موقع را برای اظهار منویات خود مغتنم می‌شمارم.
در سخنرانی‌های سابق این حقیقت را همیشه تذکر داده‌ام و باز هم تکرار می‌کنم که حصول آسایش و رفاهیت و تعالی و سعادت هر ملتی با تأییدات خداوند متعال به میزان کوشش و همتی است که از طرف افراد آن ملت به عمل آید و اگر در این امر مراقبت شود، نتیجه مطلوب حتمی خواهدبود.
با اندک تأملی می‌توان فهمید که چرا در چند سال اخیر اوضاع کشور رو به وخامت گذاشت و علت چه بود که این همه زحمت و گرفتاری تولید شد و رفع مشکلات این قدر به طول انجامید؟ باید اذعان نمود که در این مدت غالباً از روی ایمان و اعتقاد به کارهای کشور توجه نشده و افکار و اعمال مشوب به اغراض بوده‌است. بی‌اعتنایی به انجام وظیفه، بروز اختلاف و نفاق در بین مردم، و بالاخره رجحان منافع و نظریات شخصی بر مصالح عمومی، همه شواهد و دلایلی هستند که بر سستی و گمراهی گواهی می‌دهند. من در این چند سال هیچ وقت از هدایت و نصیحت و دعوت به اتحاد کوتاهی نکرده‌ام، اما متأسفانه آنقدر که انتظار داشتم، نتیجه نگرفته‌ام. البته باز هم صرفنظر از منظور خود نخواهم کرد و لازم است با عوامل فساد آنقدر مبارزه شود تا به خواست خداوند متعال وسایل موفقیت فراهم گردد. ملت ایران به شهادت تاریخ پر افتخار خود در مواقع سخت امتحانات نمایان و شایسته از میهن‌پرستی داده و هیچ وقت مغلوب و مقهور حوادث و عواقب وخیم آن نگردیده‌است. حال که بالنسبه فراغتی از نگرانی‌ها حاصل است، چرا این امتحان تجدید نشود و استفاده از موقعیت به عمل نیاید؟
انتظار دارم با همان صفات پسندیده که معرف ملیت و اصالت هم میهنان است، موقع را مغتنم بشماریم و شروع به اصلاحات بنماییم.
خوشبختانه کشور ما دارای حکومت دموکراسی است و افراد صالح می‌توانند تحت لوای قانون و آزادی راه اصلاح را به خوبی تشخیص بدهند و به دنیای مترقی و آزادی‌خواه بار دیگر ثابت نمایند که کشور ایران از قافله تمدن عقب نمی‌ماند.
اصلاحات مملکتی در هر رشته از امور ضروری و مورد احتیاج است و هیچ کدام را نباید استثناء نمود، ولی چنانچه بارها گفته‌ام، محض استحکام بنیان عدالت اجتماعی لازم است قسمتی از این اصلاحات در درجه اول قراربگیرد و زودتر به اجرای آن شروع گردد، یعنی ترتیبی داده‌شود که نسبت به ترفیه حال عموم طبقات، به خصوص مردم زحمتکش، توجه بیشتر مبذول گردد تا بتوانند از حیث معاش و مسکن به حداقل مرفه و آسوده باشند.
همین طور باید در تعمیم بهداشت و فرهنگ مجانی سعی و جدیت شود تا بی‌سوادی و شیوع امراض که هر دو بزرگترین عامل تخریب و انحطاط زندگی مادی و معنوی هستند، از میان برخیزند. دولت در این باب مشغول اقداماتی شده‌است، منظور من این است که برنامه صحیح و منظمی تنظیم گردیده متدرجاً ولی به طور ثابت و دائم عملی گردد.
برای پیشرفت این منظور لازم است از لحاظ اقتصادیات و تقسیم ثروت به هر نوعی که به دست بیاید اصول عادلانه‌تری رعایت شود تا به هر فردی که کار می‌کند حداقل پاداش و دستمزد کافی برای تأمین احتیاجات خود و خانواده‌اش یعنی خوراک و لباس و مسکن داده‌شود. برای تعمیم بهداشت و فرهنگ مجانی و همچنین کارهای اجتماعی دیگر که امروز تمدن جدید لازم می‌داند هزینه بسیار سنگینی باید در نظر گرفته‌شود که منوط به ازدیاد درآمدهای ملی و دولتی می‌گردد.
مملکت ایران بسیار ثروتمند است و در عین حال از این ثروت استفاده کافی نمی‌شود. خوشوقت هستم که در این قسمت نیز دولت با تدوین برنامه صحیح و مفصل قسمتی از ثروت و استعداد مملکت را به کار خواهدانداخت و رفاهیت و ترقی و سعادت ملت را بیش از پیش تأمین خواهدنمود.
از خداوند متعال برای اجرای منظور خود توفیق می‌طلبم و سعادت و ترقی کشور را همواره خواهانم.