پیام نوروزی شاهنشاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۲۵

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری چهاردهم تصمیم‌های مجلس

وضعیت داخلی ایران پس از اشغال به وسیله ارتش شوروی و بریتانیا

درگاه:محمدرضا شاه پهلوی

پیام نوروزی شاهنشاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۲۵


هم میهنان عزیزم،
انشاءالله عید نوروز بر همه شما مبارک باشد و سختی‌های سال‌های اخیر در سال جدید به رفاهیت و خوشی مبدل گردد.
مصائب و زحماتی که بر اثر حوادث دنیا متوجه کشور ایران گردید قابل انکار نیست، ولی امیدوارم مشکلات موجود که قسمت اعظم آن مولود اوضاع پیچیده جهان است، به زودی مرتفع و به فضل خداوند متعال کشور ما نیز در طریق سعادت و کامیابی رهسپار گردد و جامعه ایرانی بتواند رشد و نبوغ خود را بار دیگر به ثبوت برساند.
البته طی این طریق مستلزم زاد و راحله مخصوصی است، یعنی هر کس باید دلبستگی و علاقه خود را به اصول دیانتی و اخلاقی و سنن اجتماعی و ملی عملاً ظاهر نماید، از رعایت عدل و انصاف نسبت به دیگران صرفنظر نکند و حس برادری را در مقابل پیشامدهای نامطلوب از دست ندهد. هرگاه چنین مسلک و رویه‌ای از طرف افراد جامعه اتخاذ شود، بی شک اتحاد و اتفاق نتیجه آن است و با نیروی وحدت زمینه اصلاحات ضروری اجتماعی و بهبود اوضاع فراهم خواهدشد.
من در ضمن سخنان خود در سال‌های پیش، همیشه به این نکات اشاره نموده و شما را به اتفاق و یگانگی دعوت کرده‌ام، و چون راهی غیر از این برای نجات از آشفتگی به نظر نمی‌رسد و تجدید و تذکر حقایق هر چه بیشتر شود امید نتیجه مطلوب زیادتر است، ناچار سخن را تکرار می‌کنم و انتظار دارم با استعانت و استمداد از خداوند تعالی در پیروی از اصولی که گفته‌شد، اهتمام کنید و یقین داشته‌باشید که به حکم تجربه و فتوای عقل سلیم خاصیت این روش تفوق بر مشکلات است و هیچ گونه کوششی در این راه به هدر نخواهدرفت. من هم که خود را خدمتگزار میهن و شریک خوب و بد زندگانی شما می‌دانم، همیشه همراه شما خواهم‌بود و از آنچه بتوانم برای هدایت و تأیید شما خودداری نخواهم‌کرد.