پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۲۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اشغال ایران به وسیله ارتش بریتانیا و شوروی درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۲۳ خورشیدی تازی

سوگند پادشاهی محمدرضا شاه پهلوی


پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۲۳

هم میهنان عزیز،

امیدوارم عید سعید نوروز به همه شما مبارک باشد و انشاءالله در سال نو تخفیف محسوسی در مشکلات زندگی عمومی حاصل شده، به رفاهیت بیشتری نائل گردیم.

موقع تجدید سال برای من هم موجب خوشوقتی است، زیرا بر حسب معمول اعیاد گذشته احساسات قلبی و آرزوهایی را که برای سعادت و ترقی کشور دارم، به وسیله سخنرانی به شما اظهار می‌نمایم.

متأسفانه بحران هنوز در کشور ما باقی است و همه طبقات مردم کم و بیش، و بعضی‌ها بی‌اندازه در رنج و زحمت به سر می‌برند. سطح معیشت فوق‌العاده بالا رفته و به حدی رسیده‌است که رشته زندگی از دست بسیاری خارج شده، اجناس مورد احتیاج کم و نایاب گردیده و از این جهت مردم ناراحت هستند، امنیت و آسایش خاطر کاملاً فراهم نیست. اغلب این سختی‌ها ناشی از عواقب جنگ است که همه ملل گرفتار آن شده‌اند. چیزی که مایه دلخوشی است و تحمل مصائب را بر ما آسان‌تر می‌کند، این است که ما متفق مللی هستیم که برای ایجاد دنیای بهتری مبارزه می‌کنند، دنیایی که بر اساس عدالت و حفظ حقوق بشریت و حقانیت مستقر خواهدبود. اما نظر به علاقه‌ای که به آسایش ملت دارم، تذکر می‌دهم که آشفتگی امور کشور علت دیگری هم دارد که مربوط به تأثیرات جنگ نیست، و آن سهل‌انگاری در انجام وظیفه است. ما ایرانیان باید با یکدیگر رفتار برادرانه داشته باشیم، و هر فردی از ما که به کار دولتی مشغول و از ثروت ملی آن بهره‌مند می‌شود، موظف است فراموش نکند که خدمتگزار برادران خود بوده و در مقابل آنها تکالیفی دارد که با وجدان و حس نوع‌پرستی و از روی وظیفه و قانون باید انجام دهد. همینطور افرادی که به کار آزاد اشتغال دارند بدانند که به سایرین در انجام وظیفه باید کمک نمایند تا با این طرز همکاری، محیط مساعدی ایجاد نموده و متفقاً کشور را به شاهراه ترقی و سعادت برسانند. البته مأمورین دولتی و خیرخواهان و اهالی دیگر در این مدت از کوشش و اهتمام خودداری نکرده‌اند و شدائد هم کمتر شده‌است، ولی نمی‌بایستی انتظار داشت در حالتی که هنوز دنیا در آتش جنگ می‌سوزد، اقداماتی که برای تسکین و تخفیف آلام به عمل می‌آید، اثر قطعی و اساسی داشته مشکلات را به کلی بر طرف کند و اوضاع را به حالت عادی برگرداند. چون هدف اصلی ما حفظ اساس ملیت و استقلال و تأمین آینده کشور است، تمام مصائب را در این مدت تحمل نموده‌ایم و خوشبختانه با استقامت و مآل‌اندیشی ملت و حسن نیت ملل دوست و متفق به این موفقیت نائل شده‌ایم که راه پیروزی بر ما نمودار است و می‌توانیم فرج بعد از شدت و آینده روشنی را داشته‌باشیم.

سال گذشته در ضمن سخنان خود تذکر داده بودم که در مواقع سخت و دشوار اولویت وظیفه یک ملت میهن‌پرست و فداکار، بردباری و متانت است. خوشوقت هستم که چنانکه انتظار می‌رفت، هم میهنان عزیز همین رویه را تعقیب کرده و بار دیگر خصائص نژادی و اصالت تاریخی خود را به عالمیان ثابت نموده‌اند. این نکته هم محل توجه است، زیرا هنوز روزهای سخت به پایان نرسیده و صبر و بردباری باید دوام کند تا جبران صدمات وارده سهل‌تر گردد.

هم میهنان عزیز،

کشور ایران موقعیت جالب توجه و مهمی در دنیا داشته و دارد و ملت هوشمند و با تدبیر آن در ادوار زندگانی خود سختی‌های بسیار دیده و دچار انقلابات و تحولات بزرگ شده‌است، ولی هیچ قدرت و نفوذ مضری در قلب پاک و میهن‌پرست او رخنه نکرده و نتوانسته‌است دست او را از دامن مادر میهن کوتاه نماید، بلکه با ابراز شجاعت و غیرت ملی همیشه بر مشکلات فائق گردیده و سربلندی و مقام شامخ خود را در بین سایر ملل محفوظ داشته‌است. اوضاع کنونی ما تکرار قضایای تاریخی است. باید امیدوار بود که مقاصد ملت در آینده قرین انجام خواهدشد، اما چنانکه سابقاً گفته و باز هم تکرار می‌کنم، شرط پیروزی و موفقیت سعی در حصول وحدت ملی و احترام به قوانین کشور است. اگر اتفاق و اتحاد بین افراد برقرار باشد و آزادی و حفظ حقوق یکدیگر را محترم شمارند، اطمینان و امیدواری به آینده محل شک و تردید نیست، و ملت عزیز به یاری خداوند تعالی افتخارات تاریخی و ملی خود را تجدید و تکمیل خواهدنمود.