پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۵۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۳ فوریهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۲:۵۳ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۱ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۵۱


فرا رسیدن سال نو را به همه مردم ایران شادباش می‌گویم و شادکامی و نیکبختی روزافزون آنان را در سالی که آغاز شده از خداوند متعال خواستارم.

سالی که گذشت نه تنها مثل چند سال گذشته برای ملت ایران سالی توام با پیروزی‌های فراوان مادی و معنوی بود، بلکه این اختصاص را داشت که در این سال که سال کوروش کبیر اعلام شده بود ایران نو، از راه بزرگداشت دوهزار و پانصدمین سال بنیانگذاری شاهنشاهی خود، توانست به صورتی پرشکوه با افتخارات کهن خویش و با ارزش‌های اصیل و جاودانی تاریخ و شاهنشاهی و فرهنگ ایران تجدید عهد کند، و جهانیان نیز از هر قاره و هر نژاد و هر آئین و با هر رژیم حکومتی فرصت آن یافتند که با شرکت وسیع در این بزرگداشت، احترام عمیق خویش را به نقش بارز ملت ایران در تاریخ و تمدن بشری، و در عین حال به پیشرو و مترقی امروز ابراز دارد. سهم عظیمی که بخصوص از طرف عالی‌ترین مراجع دانش و فرهنگ بین‌المللی در این زمینه به عهده گرفته شد، نشان داد که این بزرگداشت از نظر جامعه بشری با چه اندازه اصالت و عمق و ارزش مدنی و تاریخی همراه است.

من، در مقام شاهنشاه ایران، از بابت احساسات ملی پرشکوه و بی نظیری که به مناسبت این بزرگداشت از جانب همه مردم ایران، در سراسر این سرزمین پهناور و در هر جای دیگر از ایران که ایرانیان میهن پرست در آن زندگی می‌کنند ابراز شد، احساس خوشوقتی و مباهات می‌کنم. اطمینان دارم که با اتکاء بدین نیروی لایزال ملی، همچنانکه در برابر آرامگاه کوروش کبیر اظهار داشتم، ما پرچم دو هزار و پانصد ساله این شاهنشاهی کهن را افراشته و پرافتخارتر از همیشه به نسل‌های آینده این سرزمین خواهیم سپرد.

سال گذشته، که با پایان آن نیمه اول این قرن نیز در تاریخ طولانی حیات ملی ما پایان یافت از نظر ملی و بین‌المللی برای کشور ما سالی آکنده از پیروزی‌ها و پیشرفت‌ها بود. در این سال رشد اقتصادی کشور ما به بالاترین حد خود رسید، بدین معنی که رشد ناخالص ملی به قیمت‌های جاری بالغ بر ۲۰ درصد و رشد ناخالص ملی به قیمت‌های ثابت بالغ بر ۳/۱۴ درصد بود و این هر دو رقم خیلی جلوتر از بهترین رشدهای اقتصادی در تمام جهان است. امیدوارم این رقم به قیمت‌های ثابت در سال کنونی نیز همچنان ادامه یابد. در سال گذشته برنامه‌های وسیع اقتصادی و صنعتی ایران یکی پس از دیگری طبق پیش بینی‌های قبلی و حتی بالاتر از آن‌ها به مورد اجرا درآمد. اصول دوازده گانه انقلاب اجتماعی ایران که جامعه نوین ایرانی بر آن پایه گذاری شه است را خویش را با موفقیت همه جانبه ادامه داد.

درآمد سرانه همچنان رو به افزایش رفت و با اتکا به پیشرفت اقتصادی کشور، بزرگترین بودجه تاریخ ایران در این سال تنظیم شد. پیروزی‌هایی که کشور ما در بهمن ماه سال ۱۳۴۹ با تأمین حقوق حقه خویش از بابت نفت بدست آورد، در سال گذشته با جلوگیری از زیان بردن ما از تنزل بین‌المللی نرخ دلار تکمیل شد. اکنون وضع اقتصادی مملکت ما چنان استوار است که به خواست خداوند کم کم کشور ما به صورت کشوری کمک دهنده درآمده است یا در خواهد آمد.

لطف الهی که همواره شامل حال این سرزمین بوده است باعث شد که در سال گذشته دعای معروف داریوش کبیر که (خداوند این کشور را از خشکسالی، از دروغ و از دشمن نگاه دارد) به نحو بارزی به اجابت پیوندد نزول برف‌ها و باران‌های فراوان در زمستان گذشته افق بسیار امیدبخشی به روی کشاورزی ما گشود و اگر در بهار امسال نیز دو سه باران کافی ببارد می‌توان گفت که در سال جاری حداکثر نعمت الهی در این مورد نصیب ما شده است. دو قسمت دیگر از دعای داریوش نیز در این سال تحقق یافت، زیرا دشمن و دروغ که دست در دست هم داده بودند در برابر هشیاری و همبستگی و اراده قاطع ملت ایران سرکوب و سرافکنده شدند، و کوشش‌های جنایتکارانه و مذبوحانه کسانی که راه خویش را در قتل و کشتار بیگناهان و دزدی و خرابکاری و دیگر اقدامات غیر انسانی جسته بودند نقش بر آب شد و این توهم آنان که دروغ هر چه بزرگتر باشد آسانتر باور می‌شود، بکلی غلط از آب درآمد.

در صحنه بین‌المللی، کشور ما همچنان به صورت یک کانون ثبات و امنیت در دنیائی آشفته و پر تلاطم باقی ماند و روز بروز از حیثیت و احترام جهانی بیشتری برخوردار شد. نقش ایران در سیاست جهان، در این سال به شکلی بارزتر از همیشه تجلی کرد. کشور ما که از زمره ممالک در حال توسعه بیرون آمده است کشوری توسعه یافته اعلام گردید. سیاست مستقل ملی ما باعث شد که نقش همکاری مثبت و سازنده خویش را با تقریباً همه ممالک جهان در راه تأمین مصالح ملی خود و در راه توسعه تفاهم و همکاری بین‌المللی با قاطعیتی بیش از پیش ایفا کنیم، بطوری که اکنون صدای ایران در خانواده جهانی صدای قدرت و قاطعیت آمیخته با منطق و تفاهم و بشردوستی است.

ولی در عین تذکر این واقعیت‌های غرورانگیز، تذکر این نکته به همه مردم ایران ضروری می‌دانم که ما هنوز راه درازی برای رسیدن به هدف‌ها و برنامه‌های غائی خویش در برابر داریم، زیرا آنچه تاکنون انجام گرفته تنها مراحل اولیه اش این تلاش و کوشش بزرگ ملی بوده است. هدف نهائی ما رسانیدن جامعه ایرانی به سطح پیشرفته‌ترین و خوشبخت‌ترین جوامع بشری است و ما به هیچ چیز کمتر از آن قانع نیستیم که کشور خویش را در صف مقدم ممالک مترقی و مرفه جهان قرار دهیم.

بدیهی است در راه نیل به چنین هدفی، می‌باید تمام نیروهای سازنده و خلاقه، تمام استعدادها و قریحه‌ها، تمام امکانات و عوامل مادی و معنوی ما دست در دست هم دهند و مورد استفاده قرار گیرند. ما فرصت آن را که حتی یک لحظه از وقت خویش را تلف کنیم نداریم، زیرا برداشت ما از آینده و هدف‌هایی که برای خویش برگزیده‌ایم اجازه کمترین غفلت یا کوتاهی را به ما نمی‌دهد.

در این لحظه سال نو، که ما افقی روشن تر و درخشانتر از هر زمان دیگر را در برابر خویش داریم، از همه مردان و زنان ایرانی انتظار دارم که با همان روح نیرومند میهن پرستی و همبستگی که به پرشکوه‌ترین صورت خود در آئین بزرگداشت تاریخ و میراث کهن این کشور و ملت جاودانی تجلی کرد و با امید و اعتماد و اراده‌ای قاطع، خود را برای کوشش و تلاشی هر چه بیشتر در راه پیشرفت مادی و معنوی جامعه ایرانی بر اساس پیشبرد اصولی که در پرتو آن‌ها کشور ما تنها در عرض چند سال به عظمت و حیثیت کنونی خود رسیده است آماده سازند و اطمینان دارم که در این راه که راه سازندگی و ترقی ملی همراه با کوشش صادقانه در خدمت به صلح و تفاهم جامعه بشری و کمک به آرمان‌های والای انسانی است، خداوند بزرگ همواره پشتیبان و نگاهبان ما خواهد بود.