پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۱ فروردین ۱۳۴۸


پیام نوروزی شاهنشاه

فرارسیدن نوروز باستانی را به عموم مردم ایران تبریک می‌گویم و تندرستی و شادکامی و رفاه روزافزون همگی را در سالی که فرارسیده‌است، از خداوند متعال مسئلت‌دارم.

سالی که گذشت از نظر پیشرفت اصول انقلاب و اجرای برنامه‌های وسیع مملکتی، برای کشور ما، سالی موفقیت‌آمیز بود و ملت ایران در این سال توانست با عنایات الهی در دنیایی پر آشوب، راه خویش را با قدمهایی استوار به سوی آینده‌ای امیدبخش و درخشان دنبال کند.

در این سال، در راه تکمیل اصول انقلاب اجتماعی ایران قدمهای تازه و محکمی برداشته‌شد، که از مهمترین آنها ملی‌شدن منابع آب در سرتاسر کشور، انقلاب آموزشی، انقلاب اداری، تشکیل سپاه خدمات اجتماعی بانوان، ایجاد سازمان بازرسی شاهنشاهی، توسعه و تکمیل شرکتهای سهامی زراعی، تدوین لایحه بیمه‌های اجتماعی کشاورزان، تشکیل خانه‌های فرهنگ روستایی، تصویب قانون تقسیم و فروش املاک مورد اجاره به زارعین مستأجر، تصویب قانون ایجاد قطبهای کشت و صنعت در نقاط مختلف مملکت، قانون حفظ و صیانت منابع جنگلی کشور، قانون ملی‌کردن صنعت برق در سراسر کشور و غیره بود.

تمام این اقدامات اساسی به پیروی از یک اصل کلی انجام‌گرفت که بارها بدان اشاره‌کرده‌ام و آن این است که ما سعی‌می‌کنیم همیشه چندین قدم پیشاپیش حوادث گام‌برداریم تا آن کارهایی را که شاید ده یا بیست سال بعد ناگزیر به انجام آن باشیم، از هم‌اکنون به اختیار خویش درآوریم وبه بهترین صورتی که مقتضی بدانیم، انجام دهیم.

در سالی که گذشت، رشد اقتصادی ایران به حد نصاب ۱۲ درصد رسید و این رقم به مراتب بالاتر از آن اندازه‌ای بود که در برنامه چهارم پیش‌بینی می‌شد. اینک به طور محسوس می‌توان دید که جامعه ایرانی که وضع آن به کلی زیرورو شده و بر پایه‌ای نوین بنیان‌گذاری شده‌است، کم‌کم بر اساس مترقی، همگام با عدالت اجتماعی و با اقتضای زمانه، تکوین می‌یابد و قوام می‌گیرد.

از لحاظ طبیعی، متأسفانه ما در سال گذشته مواجه با زلزله وحشتناک و دلخراش کاخک و فردوس و سایر مناطق جنوبی خراسان شدیم که باعث اتلاف بیش از هشت‌هزار نفر از عزیزان ما شد. البته این ضایعه جبران‌ناپذیر بود، ولی باید گفت تمام کسانی که پس از این واقعه مسئولیتی به عهده داشتند، و حتی آنان که هیچگونه مسئولیتی نداشتند، با جان و دل کار کردند، به‌طوری که از آن وقت تا به حال با وجود آنکه زمستانِ گذشته، زمستانی بسیار سخت بود و برفهایی در آن منطقه بارید که حتی افراد کهنسال نظیر آن را به خاطر نداشتند، باز حتی یک نفر از این لحاظ تلف نگردید.

بدیهی است در این ناحیه، روستاهای تازه با اسلوب جدید و مجهزتر از هر نقطه فعلی دیگر مملکت، ساخته خواهدشد و زندگی افراد این مناطق به صورتی به مراتب بهتر از گذشته ادامه خواهدیافت.

در همین سال، در جنوب کشور و در برخی نقاط دیگر ایران، سیل‌هایی جاری شد که آن نیز باعث تلفات جانی و مالی گردید. البته تلفات جانی متأسفانه جبران‌ناپذیر است، ولی درمورد خسارات مالی، می‌باید گفت که منافع بارانهای فراوانی که بارید، به مراتب بیش از زیانهای حاصله از آن بود. بدیهی است دولت و مردم درمورد جبران این زیانها کمکهای لازمه را کرده و خواهندکرد. در عوض امیدوارم از لحاظ زراعی، اگر به خواست خداوند در بهار امسال نیز به مقدار کافی، نه زیاد و نه کم، بارندگی بشود، سال زراعتی درخشانی در پیش داشته‌باشیم.

اینک سال گذشته سپری شده و سال ۱۳۴۸ فرارسیده‌است که برای ما سال بسیار پر اهمیتی است و من در این هنگام آغاز سال، از خداوند متعال پیشرفت و توفیق در پیشبرد مسایل مملکتی را مسئلت می‌کنم، زیرا در این سال باید به‌خصوص در مسایل اقتصادی کوششهای عظیمی از جانب دولت و ملت ایران مبذول گردد تا گردش کارها که روزبه‌روز وسیع‌تر و دامنه‌دارتر می‌شود، آنچنان که باید، ادامه یابد.

در سال جاری، از یک طرف ما باید تکلیف خودمان را با شرکتهای نفتی روشن کنیم، به نحوی که منافع ایران محفوظ بماند و ما بتوانیم درآمد لازم را برای پیشبرد هدفهای اجتماعی و اقتصادی خود به دست بیاوریم. از طرف دیگر دولت باید به منظور تأمین درآمد لازم و جلوگیری از واردات بیهوده و توازن در هزینه‌ها و پرداختها و حفظ ذخایر ارزی مملکت، اقدامات لازم را به عمل بیاورد.

چند طرح بزرگ عمرانی ما خیلی بیش از آن اندازه که در آغاز پیش‌بینی می‌شد، خرج برداشته‌است و معلوم می‌شود که محاسبات اولیه مشاوران و یا شرکای خارجی ما صحیح نبوده و شاید گران‌شدن اجناس نیز در این مورد تأثیر داشته‌است. ما باید این مخارج اضافی پیش‌بینی ‌نشده را تحمل کنیم، زیرا مسلماً کارهای شروع‌ شده را نمی‌توان نیمه‌کاره رهاکرد.

پروژه پتروشیمی شاهپور به‌جای ۱۶۰ میلیون دلار پیش‌بینی شده قبلی، برای ما شاید ۲۶۰ میلیون دلار تمام می‌شود. همچنین پروژه لوله گاز سرتاسری به‌جای ۳۲۰ میلیون دلار که قبلاً پیش‌بینی می‌شد، محتملاً بیش از ۵۰۰ میلیون دلار هزینه برخواهدداشت.

ولی هم اجرای طرح اول برای صنعت ایران و هم اجرای طرح دوم، نه تنها جلوی منظره دلخراش سوختن و به هدررفتن گازهای معادن نفت ایران را که ما پنجاه سال تمام با تأسف شاهد و ناظر آن بودیم، خواهدگرفت، بلکه باعث آن خواهدشد که ایران دارای صنایع ذوب‌آهن و فولادسازی گردد که مادر صنایع است و وجود آن استقلال ما را تضمین خواهدکرد.

بنابراین از همه مردم ایران انتظاردارم که در این سال نو، از تمام جهات به کوشش خویش بیفزایند و هر کس در کار و مسئولیتی که دارد، سعی و تلاش بیشتر را اولین هدف و وظیفه خویش قراردهد.

انتظاردارم کشاورز ایرانی در زمین خود بیشتر و بهتر کارکند، کارگر ایرانی محصولی زیادتر و عالی‌تر تولیدنماید، کارفرمای ایرانی سعی بیشتری در افزایش کیفیت و کمیت کار مبذول دارد و همه سرمایه خود را در این مملکت به کار اندازند، کارمند ایرانی از هر دقیقه و هر ثانیه وقت خود به صورتی بیشتر و بهتر برای انجام وظایف خویش استفاده‌کند، کادر آموزشی ایرانی همّ خود را وقف آموزش شایسته‌تر فرزندان این آب و خاک کند، مردم ایران عموماً از تبذیر و مخارج بیهوده خودداری کنند و به طور کلی هر ایرانی پاک‌سرشت، در هر مقام و موقعیتی که هست و در هر شغل و وظیفه‌ای که به عهده دارد، پیوسته در مد نظر داشته‌باشد که تلاش او و ایمان او و علاقه او برای پیش‌بردن جامعه‌ای که او بدان تعلق دارد، و برای تأمین سعادت و رفاه نسل آینده و نسلهای بعدی این مملکت که فرزندان او هستند، ضرورت حیاتی دارد.

همه افراد ملت ایران باید به صورت یک تن واحد، در درجه اول این هدف را دنبال کنند که آهنگ رشد اقتصادی مملکت که ضامن ترقی و رفاه و عظمت آینده ما است، با موفقیت ادامه یابد. این رشد در چهار سال اخیر حد متوسط استثنایی و بی‌سابقه حدود ۱۲ درصد را با قیمتهای تقریباً ثابت داشته‌است. هر چند که ما برنامه‌های اقتصادی برنامه پنج ساله چهارم خویش را اصولاً بر پایه پیش‌بینی رشد سالانه ۹ درصد تنظیم کرده‌ایم.

ما ثابت کرده‌ایم که به عنوان یک ملت رشدکرده و مصمم، می‌توانیم این تلاش بزرگ را به خوبی ادامه دهیم.

در این راه خوشبختانه منابع خدادادی و ثبات و امنیت و شایستگی ذاتی ملت ایران، یعنی همه عوامل اصلی موفقیت، دست به دست هم داده‌اند و آنچه لازم است، روحیه‌ای باز هم قوی‌تر و اعتماد به نفس و امیدی باز هم بیشتر و یکپارچگی باز هم نیرومندتر در راه رسیدن به هدف است.

من با ایمانی که همواره به ملت عزیز خود داشته‌ام، یقین دارم که در پرتو الطاف و عنایات الهی که پیوسته شامل حال این کشور و این ملت بوده‌است، در این راه دست در دست یکدیگر تا به آخر پیش خواهیم‌رفت.