پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۳۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۹ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۹

پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۳۹


نوروز باستانی را به عموم افراد ملت ایران تبریک می‌گویم و از خداوند متعال سعادت و توفیق همگی را در سال نو خواستارم.

سالی که گذشت شاهد ترقیات و پیشرفت‌های فراوانی در کشور ما بود که کمتر سابقه داشت. به خصوص از لحاظ عمرانی و اقتصادی نتایج قابل توجهی به دست آمد. در اصلاحات اجتماعی و در تصفیه ادارات قدم‌های مؤثری برداشته شده و اقدامات اساسی در مبارزه با فساد صورت گرفته‌است. البته این سیاست همواره ادامه خواهدداشت.

در کلیه شئون دیگر مملکت کارهای خوبی انجام گرفته‌است که طبعاً باید باعث خوشوقتی ما باشد.

در سال جاری این اهتمامات با قدرت و سرعت بیشتری ادامه خواهدیافت و به خصوص کوشش خواهدشد که در امور تولیدی و کشاورزی فعالیت بیشتری به کار رود و دو نهضت فلاحتی پا به پای نهضت صنعتی مملکت پیش برود.

با اقداماتی که در ریشه‌کن کردن مالاریا و مبارزه با تریاک و تأمین آب آشامیدنی و تأسیس درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها و داشتن داروی فراوان در مملکت و همچنین تربیت تعداد بیشتری پزشک و پرستار به عمل آمده، ضایعات جانی و تلفات نفوس به طور محسوسی تقلیل یافته و تعداد جمعیت با سرعت رو به ازدیاد می‌رود. به طور کلی هدف ما این است که با استفاده از ثروت خداداد خود در سطح زندگی خود این کشور را به پایه ملل مترقی بالا بریم و در این راه می‌باید هر سال مبالغ فوق‌العاده و معتنابهی در راه امور عمرانی و تولید مملکت صرف کنیم.

امروزه بر هر کس واجب است که هر ساعت از زندگی خود را وقف یک کار عام‌المنفعه و تولیدی بکند، تا وظیفه خویش را در پیشرفت عمومی کشور به سمت زندگی عالی‌تر و مرفه‌تری انجام داده‌باشد. در مملکتی که خوشبختانه از همه نعمت‌های طبیعی و امنیت داخلی و سلامت محیط طبقاتی برخوردار است و تا حدی که برای هر مملکت آزادی در دنیا امنیت بین‌المللی و خارجی وجود دارد این امنیت‌ها در آن تأمین شده‌است، فرصت کاملاً مساعدی است که فردفرد افراد آن مملکت با کوشش و دلگرمی فراوان به دنبال ترقی کشور خود و تأمین زندگانی بهتری باشند.

امیدواریم در این سال نو ملل جهان وسایل تأمین صلح و آرامش دنیا را بهتر و بیشتر از پیش پیدا کنند و از ترقیات و کشفیات محیرالعقول بشر در راه ترقی و تمدن استفاده کامل‌تر بنمایند.