پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۳۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۸ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۸
اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۸ خورشیدی

پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۳۸

نوروز باستانی را به همگی تبریک می‌گویم و خوشی و سعادت عموم را در سال آینده از درگاه باریتعالی خواستارم.

سالی که گذشت در تمام دنیا سالی پر حادثه بود و در آن وقایع گوناگونی اتفاق افتاد که همه آنها نمی‌توانست مایه خوشوقتی گردد. خوشبختانه ما بالعکس در کشور خود با پیروی از سیاست ناسیونالیسم مثبت نتایج رضایت‌بخشی گرفتیم، به طوری که کشور ما به سرعت روی به ترقی نهاد و به خصوص در امور صنعتی قدم‌های بسیار بلند و مؤثری برداشته‌شد. یقین دارم که در سال نو و سال‌های آینده با همین سرعت قدم‌های تکمیلی بیشتری در امور صنعتی کشور برداشته خواهدشد و ضمناً خواهیم کوشید که همین نهضت در امور کشاورزی ما نیز پدید آید و توسعه یابد. علاوه بر این امیدوارم تشکیلات و وسایلی فراهم شود که امر خانه‌سازی که من برای آن اهمیت بسیار قائل هستم، توسعه کامل یابد و احتیاجات عمومی از لحاظ مسکن تأمین شود.

در امور خیریه و همچنین در بهداشت و فرهنگ پیشرفت‌های رضایت‌بخشی در سال گذشته نصیب کشور ما شده که مایه کمال خوشوقتی است و آثار این پیشرفت‌ها همه جا نمایان است. در سال جاری علاوه بر این موارد در اصلاح امور اداری کشور اقدامات لازم به عمل خواهدآمد. در اجرای برنامه تقسیم املاک بین کشاورزان محلی در آنچه مربوط به املاک خودمان است، تسریع بیشتری خواهیم کرد و کار تقسیم املاک خالصه نیز که شروع شده‌است با سرعت بیشتری ادامه خواهدیافت. همچنین قانون کار بسیار مترقی و کاملی هم‌پایه بهترین قوانین کار دنیا به مرحله اجرا درخواهد آمد و امیدواریم با مجموع این اقدامات عدالت اجتماعی که ما همواره طالب و مروج آن بوده‌ایم، تأمین گردد. دستور اکید من به دولت و کلیه ادارات دولتی این است که سعی کنند به این مملکت و مردم آن هر چه بیشتر و بهتر خدمت کنند و یقین دارم که مردم نیز روزبه‌روز بیشتر به وظایفی که نسبت به کشور و جامعه خود دارند آشنا می‌شوند. همه این عوامل به من دلگرمی بسیار می‌دهد که چنین مردم و مملکتی نمی‌توانند آینده‌ای غیر از آینده‌ای درخشان و با افتخار داشته‌باشند. ما با بلندنظری و مناعت ملی خود هیچ وقت عادت نداشته‌ایم که درباره ترقیات و پیشرفت‌ها و رفاهیت خویش سخنی بگوییم. ولی اگر در مقام مقایسه برآییم، می‌بینیم که همین حالا نیز که حتی به یک‌صدم از آن ترقیاتی که من برای ملت خویش در مد نظر دارم، نرسیده‌ایم. وضع ما از خیلی کشورهای دیگر جهان به مراتب بهتر است، چه رسد به آینده که تمام منابع ثروت کشور مورد استفاده قرار گیرد و درآمد روزافزون مادی توأم با عدالت اجتماعی زندگی مردم مملکت را روزبه‌روز بهتر کند.

مایلم در این پیام نوروز، یعنی بزرگترین عید ملی ایرانیان، مراتب خرسندی و رضایت قلبی خویش را از ملاحظه روح ملیت قوی و غرور ملی و حس وطن‌پرستی که ملت ایران به بهترین وجهی نشان داده‌است، ابراز دارم. همین روح ملیت عمیق و نیرومند، راز اصلی دوام و بقای این کشور کهنسال باستانی است که چندین هزار سال تاریخ و ۲۵۰۰ سال تشکیلات شاهنشاهی دارد و در تمام این مدت همواره نبوغ خلاقه مردم آن در خدمت به تمدن و فرهنگ جهان به کار رفته‌است.

من در این آغاز سال نو به نام نگهبان تاج و تخت پرافتخاری که دوهزاروپانصد سال است با پیوندی ناگسستنی با دل‌های مردم این سرزمین پیوسته است، به ملت عزیز و پرافتخار خود درود می‌فرستم و از درگاه پروردگار یکتا که در کشاکش حوادث تاریخ همواره کشور ما را پای بر جا و سربلند نگهداشته‌است و خواهدداشت، صمیمانه سعادت و رفاه و پیشرفت روزافزون این ملت را خواستارم.