پیام علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی به مناسبت روز کودک ۹ آبان ماه ۱۳۴۵

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
والاحضرت رضا پهلوی ولیعهد ایران علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی

درگاه شهبانو فرح پهلوی

والاحضرت شاهدخت فرحناز پهلوی

پیام علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی به مناسبت روز کودک ۹ آبان ماه ۱۳۴۵

کودکان عزیز با قلبی سرشار از محبت همه شما باید بگویم که جشن روز کودک برای من لذت بزرگی است و خوشوقتم در سال جاری فرصت‌های دیگری که هر یک به مناسبتی با بهبود وضع شما نونهالان عزیز بستگی داشت پیش آمد تا با شما صحبت کنم. احساس من هنگامی که با شما سخن می‌گویم مانند مادری است که هز چه بیشتر می‌کوشد نیازمندی‌های طفلش را درک کند و او را با همه احتیاجاتی که دارد در پیش جسم مجسم سازد و در حد توانایی به رفع آن اعمام نماید از این رو من به فرد فرد شما با احساس مادرانه می‌نگرم و به سعادت همه شما مانند فرزندان خود می‌اندیشم.
علاوه بر عشق مادری وظیفه خاصی که در این راه به عهده گرفته‌ام مرا بر آن می‌دارد که در هر فرصت برای تحقق وظیفه مزبور گام‌های اساسی برداریم. وظیفه‌ای که من آن را بس مقدس می‌دانم و از انجامش قلبا راضی و خوشنودم. خوشوقتم که انجمن ملی حمایت کودکان به خوبی به وظایف خود آشنا است و در هر موقع با حداکثر استفاده از امکانات در راه پیشرفت و بهبود وضع اجتماعی، تربیتی، فرهنگی و بهداشتی شما ضمن بررسی‌های عمیق پیشنهادهای مفیدی می‌نماید و گام‌های موثری برمی‌دارد. کنفرانس‌هایی که در بهار امسال با همکاری موسسات بین‌المللی و کشورهای دیگر در راه بررسی و شناسایی نیازمندی‌های شما تشکیل گردید قدم بسیار موثری بود که علاوه بر تایید ثمرات اقدامات گذشته بر مفید بودن طرح‌های آینده نیز دلالت دارد.
سال گذشته تایید کردم که در تعیین هدف‌ها و برنامه لازم است اعلامیه جهانی حقوق کودک ملاک و راهنما قرار بگیرد و اکنون با تجدید این نظر خوشوقتم که در خلال مدت اخیر اقداماتی بر پایه آن حقوق انجام گرفته است. تامین چاشت برای ششصد هزار کودک دبستانی ، تاسیس مدرسه کودکان عقب افتاده - ایجاد مرکز اصلاح تربیت برای کودکان ناسازگار از جمله اقدامات نمونه‌ای است که از سریق انجمن صورت گرفته و باید در آتیه توسعه یابد.
مطمئنم با عنایات پروردگار و تحت توجهات شاهنشاه آریامهر زندگی سعادتمندانه‌ای برای شما نوباوگان عزیز کشور فراهم خواهد شد.