پیام شاهنشاه در نامگذاری و واسپاری ناوهای شاهنشاهی در خلیج فارس به نیروی دریایی شاهنشاهی ایران ۱۶ بهمن ۱۳۴۳

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

انقلاب شاه و مردم

پیام شاهنشاه در نامگذاری و واسپاری ناوهای شاهنشاهی در خلیج فارس به نیروی دریایی شاهنشاهی ایران ۱۶ بهمن ۱۳۴۳


افسران- درجه داران و ناویان نیروی دریایی شاهنشاهی ایران.


در این هنگام که به مناسبت برگزاری مراسم تحویل ناوهای شاهنشاهی بایندر و نقدی و قشم در آن پایگاه گرد هم آمده‌اید، لازم می دانیم از دلاوری و جانبازی و فداکاری دریابان شهید غلامعلی بایندر اولین فرمانده نیروی دریایی شاهنشاهی ایران و ناخدا دوم شهید نصرالله نقدی رئیس ستاد نیروی دریایی وقت در وقایع شهریور ۱۳۲۰ قدردانی نماییم. بدین مناسبت دستور دادیم به عنوان بزرگداشت خدمات ارزنده آن افسران ناوها را به نام آنان نامگذاری کنند. باشد که پیوسته نام آن افسران دلیر در تاریخ نیروی دریایی ایران جاودان بماند و بازماندگان آن شهدا در جامعه ایرانی سربلند و سرافراز باشند.


دریابان شهید بایندر با درجه ستوانی در عملیات آذربایجان (در سال ۱۳۱۰) با آنکه مورد اصابت چند تیر قرار گرفت همچنان در پای آتشبار خود ایستادگی کرد تا بتواند روزی بار دیگر جان بر کف نهد و با درجه دریاداری در راه اعتلاء میهن عزیز و دفاع از مرز و بوم کشور خون خویش را نثار ایران کند.


ناخدا دوم شهید نقدی نیز با از خودگذشتگی و رشادت خاصی پابپای فرمانده خود تا آخرین لحظه حیات پایداری نمود و با شهادت خود توانست سرمشقی از میهن پرستی و جانبازی در راه دفاع از وطن باشد.


شهادت افسرانی نظیر بایندر و نقدی بهترین و بزرگترین مکتب وطن پرستی و جانبازی در مقابل متجاوزین به خاک میهن است، و این بر شما افسران و درجه داران و ناویان نیروی دریایی شاهنشاهی ایران است که با کار و فعالیت و ایمان و شایستگی روان آن شهدای راه وطن را همواره سرافراز و ارجمند بدارید و دین خود را به میهن عزیز ادا نمایید. خدمات ارزنده فرماندهان و افسران و درجه داران و ناویان ناوهای شاهنشاهی بایندر و نقدی که با درایت کافی و شایستگی کامل این ناوها را از آمریکا پس از عبور از فراز امواج کوه پیکر اقیانوس‌ها و دریاهای بیکران به آب‌های خلیج فارس و بنادر ایران آورده شده بود مورد توجه خاص ما بوده و مراتب مسرّت و خرسندی خود را از این بابت ابلاغ می‌داریم.