پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت ایران از سدای امریکا ۲۲ بهمن ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

سفر محمدرضا شاه پهلوی به ایالات متحده امریکا و اروپا ۱۴ آذر ۱۳۳۳ - ۲۱ اسفند ۱۳۳۳


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران یه ملت ایران از سدای امریکا ۲۲ بهمن ماه ۱۳۳۳


خوشوقتیم که صدای امریکا ما را قادر ساخته‌است که از مسافت ده‌هزار کیلومتری به ملت خودمان درود فرستیم.

در این کشور پهناور به هر جا که رفتیم، با میهمان‌نوازی گرم مردم امریکا مواجه شدیم، و این محبت و میهمان‌نوازی که نشانه احساسات صمیمانه و دوستی مردم امریکا نسبت به ملت ایران است، موجب کمال تقدیر می‌باشد. امریکایی‌ها نام ایران را با تجلیل و احترام ذکر می‌نمایند.

هر جا که مقتضی و مقدور بود، من موقعیت ایران و مقاصد و آمال ملی خودمان را شرح و بسط دادم، و خاطرنشان ساختم که مصمم هستیم مساعی جمیله‌ای برای اصلاحات اجتماعی و تأمین رفاه و سعادت مردم مبذول داریم. متجاوز از ۱۵۰۰ نفر دانشجوی ایرانی در این کشور تحصیل می‌کنند. با غالب آنها شخصاً ملاقات کردیم و تأکیدات لازم نمودیم که تحصیلات خود را با نهایت شوق و رغبت به پایان برسانند و برای کمک به اصلاحات و پیشرفت و تعالی ایران به میهن خود بازگردند. وظیفه ما است که به دانشجویان خودمان کمک کنیم، آنها نیز باید پس از ختم تحصیلات خود به ایران بازگردند و دین خود را به وطن ادا کنند.

به این دانشجویان تذکر داده‌ام که صفحه جدیدی در تاریخ ایران باز شده‌است. گفته‌ام که ما تصمیم داریم منابع زرخیز ایران را برای ترقی و تعالی مملکت و رفاه و آسایش مردم مورد استفاده قرار دهیم، تصمیم داریم با جهل و عوام‌فریبی، با یأس و بدبینی، با سستی و خدای نخواسته با گمراهانی که به مادر میهن علاقمند نیستند، جداً مبارزه کنیم. تصمیم داریم عدالت اجتماعی و امنیت قضایی را در مملکت ایران به حد اعلا رواج دهیم. بالاخره تصمیم داریم که ایران کهنسال و مستقل و آزاد را در زمره ممالک مقتدر و پیروزمند و متنفذ جهان درآوریم. بر ماست که وسایل تحصیل این جوانان و سایر جوانان ایرانی را که در خارج از کشور زندگی می‌کنند و به تحصیل مشغولند، فراهم نماییم و بر آنهاست که با تحصیل معلومات لازمه، با عزمی راسخ، هر چه زودتر به میهن خود برگردند و دینی را که هر میهن‌پرست وظیفه‌شناسی دارد، ادا نمایند.

امروز عازم اروپا هستیم و بدین وسیله به شما درود می‌فرستیم، و با تأییدات خداوند متعال قریباً به دیدار هم میهنان عزیز نائل خواهیم گردید.