پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در گشایش انجمن روابط فرهنگی ایران و شوروی در مسکو ۲۵ اسفند ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۴ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۳:۴۵ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:سال ۱۳۴۱ using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

اصلاحات ارضی و الغای رژیم ارباب و رعیتی


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در گشایش انجمن روابط فرهنگی ایران و شوروی در مسکو ۲۵ اسفند ماه ۱۳۴۱


از گشایش انجمن روابط فرهنگی شوروی و ایران در شهر مسکو کمال خوشوقتی را داریم. این انجمن که بنا به ابتکار شخصیت های فرهنگی و اجتماعی و کارگران و کشاورزی مسکو و لنینگراد و جمهوری های تاجیکستان و گرجستان و سایر جمهوری های شوروی تأسیس می شود مسلماً عامل و وسیله تأمین حسن تفاهم بیشتری میان ملت های ما خواهد بود که از دیرباز با یکدیگر سابقه آشنایی و دوستی نزدیک داشته و دارند.
روابط فرهنگی ایران با ملل اتحاد جماهیر شوروی ریشه ای بسیار کهن دارد. کتابخانه های معروف لنینگراد و مسکو و تاشکند و دوشنبه و باکو و غیره دارای یکی از بزرگترین ذخایر کتب خطی و نفیس فارسی در جهان هستند و موزه های مهم شوروی مجموعه های بسیار گرانبهایی از آثار هنری ایران دارند. محققین و خاورشناسان این ملل بخصوص ایرانشناسان برجسته آن ها در قرن نوزدهم و قرن حاضر خدمات بسیار با ارزشی به زبان و ادبیات و تاریخ قدیم و جدید ایران انجام داده اند که ما همواره بدان با نظر علاقه و احترام نگریسته ایم، و خوشوقتیم که در حال حاضر نیز کشور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی از لحاظ حجم و اهمیت مطالعات و تحقیقات ایرانشناسی در صفوف مقدم کشورهای جهان جای دارد. نمونه ای از کارهای با ارزشی که اکنون در این زمینه در کشور شوروی صورت می گیرد چاپ دوره کامل ترجمه منظومه روسی شاهنامه و چاپ متن کامل و منقح فارسی این بزرگترین اثر ادبیات کلاسیک ما توسط آکادمی علوم شوروی است.
در پایتخت ایران از سال ها پیش انجمن روابط فرهنگی ایران و شوروی با همکاری عده زیادی از شخصیت های فرهنگی و علمی و هنری ایران در راه توسعه روابط فرهنگی دو کشور و معرفی آثار ادب و فرهنگ و تمدن ملل شوروی به ایرانیان کوشا بوده است. امیدواریم انجمن روابط فرهنگی شوروی و ایران نیز که اکنون در مسکو گشایش می یابد بتواند به نوبه خود وظیفه خویش را در تقویت و توسعه رابطه فرهنگی این دو کشور همجوار به بهترین نحوی اجرا نماید.

منبع